Onder de gouden koepels van Zagorsk vormt de Russisch orthodoxe kerk haar pnesters i erwijl vrouwen zongen en huilden bij het graf van de heilige Sergius, vertrok ruimtestation naar Venus I Nieuwe Westduitse strijd om snelheidsbeperking Dr. Adenauer slaat twee vliegen in één klap IP KINDEROPTOCHT TOCHT NAAR HET EEUWIGE RUSLAND Weer vijf executies op Cuba PATRICK HENRY NA 66 DAGEN OPGEDOKEN IN HOLY LOCH Benzine-explosie bedreigt Napier (Nieuw-Zeeland) Bourguiba in mei naar Washington genodigd Nu dubbel nodig tomatensap DONDERDAG 9 MAART 1961 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laten leven, laten sterven BONN CONTRA HESSEN 5 MEI a.s. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen Hij maakt een eind aan de aanvallen op Willy Brandt en pleit tevem dr. Hans Globke schoon Gebaarde betoger door Britse kikvorsman opgevist Portugal protesteert bij Veiligheidsraad Safo tomatensap j Koning Leopold in Japan k Jlw (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Hoezo niet gemakkelijk. Zijn er moei lijkheden met de staat? De rector blijkt ZAGORSK Na het glas en graniet een meester in de omtrekkende beweging: van de Lenin-bibliotheek. de stenen wo- ,De Sovjet-Unie is op mars naar de voor- ai if,.,,™ Mot uitgang. Maar m kerkelijke zaken heerst ningblokken van Moskou-centrum ziet - nog veel conservatisme. Progressieve men de eerste, oude houten huizen ^an priesters hebben moeilijkheden met be- men ue eerste, ouue nuuicu uuncu priesters neDDen moenijitnenen met oe- Moskou-Oost met opgetogenheid. Een houdzuchtige parochianen. Die willen niet beetle scheef verzakt, de dikke bruinen dat de priester over politiek of spoetniks oeetje sent- praat, maar wensen dat hij zich bij Chris- balken versierd met houtsnijwerk en vro- tus gn de apostelen houdt". Rector Koe- lijk geverfde kozijnen, staan zij in de zhitsky blijkt ook voorstander van een sneeuw en veinzen manmoedig de kerkelijk streven naar goede externe be- bouwkranen en de geraamten van nieuwe blokken, die achter hun rug ver rijzen, niet te zien. Zo gauw die klaar zijn moeten de houten oudgedienden verdwijnen: er blijven dan meteen gi trekkingen op ieder terrein. „Op kerkelijk gebied zoeken wij veel contact. Onder an dere met de Grieks-orthodoxe kerk en vooral met de Anglicaanse, met wie wij een kerkhereniging nastreven. Wij voeden onze seminaristen op in een geest van verdwijnen: er nii ven udM iu s grote verdraagzaamheid jegens alle reli- gantisch brede boulevards over. Vooruit gjes en jdeoiogjegn- d6 oude animositeiten gang? Welzeker, maar de tocht van van- verdwijnen. Zelfs met de atheïsten heb- daan is er een naar het oude Rusland, ben wij goede betrekkingen en levendige Meer nas dus voorwaarts het verleden discussies. Alle atheïstische publikatifes Meer ga. liggen voor onze studenten ter lezing in in. Na tien kilometer zijn er al geen dp bibliotheek zeker is dat onze kerk te- woonblokken meer, in de dorpen drom- gellover een godloochenende wereldbo men de houten huizen om de kerkjes met schouwing staat. Maar de kerken in het (n™, 41Wn dp witte OD- Westen moeten strijden tegen overschillig- een ui op de toren. Alleen de witte op blijft wat de moeilijkste schriften op de rode borden van liet taak jg„ ..Agitpunkt" van de partij duiden op verandering in het eeuwige Rusland. Nog tien kilometer verder en het land schap begint te golven. In zijn be sneeuwde onmetelijkheid staan dunne, witte berken, liggen donkere, zware dennebossen. In dit decor van Gogols „Dode Zielenwil het woord kilometer niet meer over de lippen. Hier legt men „werst" af op reis naar oompje en samo var in de stad Z. De priester toont zich ook een diplo maat: „De Sovjet-Unie is de leidende ar in ae staa z,. kracht in het wereldvredestreven, de Rus- Hoewel „werst" nog naar Zagorsk? sisch-orthodoxe kerk doet daar van harte De weo klimt een laatste heuvel op en aan mee. Ik zit zelf met vertegenwoordi- i rt T ..„..tuicfprprir! gers van de andere religies, maar ook met dan rijst uit de sneeuw een j. mensen uit andere groeperingen, ook uit complex van kerken op. Rood-witte to- - HAVANA (UPI) De executiepelotons van premier Fidel Castro van Cuba heb ben gisteren weer vijf Cubanen terechtge steld die waren beschuldigd van contra revolutionaire activiteiten tegen zijn be wind. De executies, die werden uitgevoerd bij het aanbreken van de' dag, brengen het aantal Cubanen, dat sinds 1 januari voor het vuurpeloton is gestorven, op ne gentien. Castro schijnt ze te willen ge bruiken als middel om de rebellen tegen zijn bewind in het binnenland van Cuba te intimideren. rens dragen gouden bollen, uien van blauw met gouden sterren, bronzen klokken die de bevroren lucht open breken met hun gebeier. Men gaat een oude poort door en staat in de moeder schoot van de Russisch-orthodoxe kerk Vrouwen in Zagorsk der religieuze gevoelens bij de jeugd, zelfs bij de leden van de Komsomol. In ruil daarvoor eist zij van de kerk de partij, in het vredescomité. Ik verschijn daar altijd in priesterkleed. Nooit heeft iemand daar een laatdunkende opmerking over gemaakt. De staat laat ons ook onze kerkfeesten vieren op de traditionele data van de oude kalender. maatschappelijke en politieke loyaliteit. De schoot van de Russisch-orthodoxe kerk, geeft i-ector RoeriiiidlfktóTÈ ^nceslièf die*nfe^oplref6^^^^ ter- tussen de kapellen, kerken, seminarie en ^Hp^praat bereidwillig, rein v'an haar aP°stolische taak liggen, academie van Zagorsk. Men stoot zijn Ie princ&e kne£ TaTS,a£ voet aan een grote grafsteen: hier ligt punten. Men moet doen, wat een leressPentjeelste taak ziet zi'j in haar voort tsaar Boris Godovmov. Men volgt een wer eigenlijk behoort na te latem een m- bestaan Qp basis van du stilzwijgende de pope een- bleek extatisch gelaat met fa1toa%nc?rda!iS wachten kerk en partij lang zijden haar onder de hoge zwarte ^en Qncjer voorbehoud volgt deze hy- priesterhoed - zijn weg wordt ver- pothese: traagd door gelovigen, die zijn handen kussen, oude boerenvrouwen in omslag doeken en gewatteerde jassen en vilt laarzen, die over de aangestampte sneeuw schuifelen. De priester laat u door een kerkdeur naar binnen. De deur valt dicht en sluit de kou an het harde licht van Rusland huiten. Hier is het warm en eerst nog donker. Dan wennen de ogen aan de sche mering en beginnen de ikonen te glanzen, góud, bruin, purper, muren vol ikonen. In de ruimte hangen oranje, rode en groene De partij, die met alle mogelijke mid delen geprobeerd heeft de ker én het ge- delen geprobeerd heeft de kerk en het ge slaagd. Maar, zelf niet meer bedreigd, voelt de partij zich nu sterk genoeg om het motto „leven en laten leven" of liever gezegd „laten leven, laten sterven" toe te passen. Met andere woorden: te wachten tot kerk en geloof met de oudere genera tie, die nu de kerken vult. uiteindelijk gedragen zullen worden, al de ontwikkeling af. De partij steunend op haar inzichten omtrent de onvermijdelijke ontwikkelingsgang van de historie. De kerk in haar vertrouwen op de eeuwig heid. Als rector Roezhitsky ons uitlaat, valt de schemering over de blauwe en gouden koepels van Zagorsk. Weer gaan de oude vrouwen over de besneeuwde paden naar 't licht en de troost in de kerken. Er wordt gebeden en gezongen. Als wij zwijgend naar Moskou teruggereden zijn, besluiten wij langs het telegraafkantoor te rijden om te zien of er nog nieuws is. Binnen werken de buitenlandse correspondenten als razenden. De Sovjet-Unie heeft een in terplanetair station het heelal in gezonden: rten grave scuiagcu 'uuwi „„„„.„ij de ruimte hangen oranje, roae en gioe maakt zd zich zorgen over een herleving het zal in mei bij Venus zijn. lichtjes. Kransen van kaarsjes verlichten groep vrouwen in de hoek die een groep vrouwen in uc ««-«v ,°"J een open graf drommen. Een pope bidt voor. De vrouwen gaan door hun moede knieën en kussen de grond. Dan staan zij op en zingen en huilen aan het gi at, dat van de heilige Sergius is. Zo zoekt de ziel van Rusland troost voor eeuwen van pijn en nood, die in alle rim pels op de gezichten van de vrouwen staan, in Zagorsk, op 65 kilometer van de rode sterren op het Kremlin die van een nieu we wereld zonder God spreken. De partij heeft zes miljoen leden, de kerk hoedt vijftig miljoen zielen. In een grote, lichte kamer geett Kon- stantin Roezhitsky, rector van seminarie en academie van Zagorsk, tekst en uitleg over de priesterscholing in de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken. Zijn smalle gezicht heeft niet de gladde extase van de monniken van Zagorsk. Hij is dorpspriester in de Oekraine gewees en heeft er harde tijden gekend. Men ziet het in zijn intelligente ogen, die in een gele kend gezicht staan. Een grijze baard valt over zijn soutane, gesierd door een kruis Hij heeft alle vragen al duizend ma31 ge hoord en geeft er in een overzicht ant woord op. „Zagorsk heeft in seminarie en acade mie 240 studenten in opleiding. De semina risten beginnen op hun achttiende jaar en hebben dan al een middelbare opleiding achter de rug. Het peil van hun scholing is dus veel hoger dan vóór de revolutie. Het peil van de parochianen trouwens ook nu het analfabetisme zo goed als verdwe nen is. Er zijn acht seminaries en twee academies in de Sovjet-Unie. Dat is ge noeg om alle openvallende posten te be zetten. Vergeet niet dat alle privé-kerken van de landeigenaars gesloten zijn. Er resten alleen de echte parochiekerken. Er zijn ook correspondentiecursussen voor mensen die al priester zijn en die hun kennis willen aanvullen. De studenten, die vier jaar in seminarie en vier jaar op de academie blijven, krij gen alles vrijkleding, boeken, studie, zak geld, onderkomen, vier maaltijden per dag. Wie dat betaalt? De staat heeft al leen de terreinen gratis ter beschikking ge steld Verder bedruipt de kerk zichzelf uit de bijdragen der gelovigen. De materiele positie van de Russisch orthodoxe kerk is 2eer stevig". ,.De studenten", zegt rector Koezhitsky hebben een aangenaam leven. Zij hebben hun hobbyclubs voor sport, fotografie, schilderen en zij mogen uitgaan. Zij mo gen ook trouwen, maar slechts één keer en niet met een weduwe of een geschei den vrouw. Er zijn vrij wat meisjes die in die beperkingen juist een reden zien om met een priester te trouwen, hoewel het priesterleven niet gèmakkêlijk is (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse Bondsrepu bliek bestaat sedert enkele weken een nieuwe, felle controverse over de vraag of snelheidsbeperking in het algemeen leidt tot meer of mindere veiligheid. Mi nister van verkeer Seebohm staat lijn recht tegenover de minister van verkeer van de deelstaat Hessen, Franke, en wel over de snelheidsbeperking tot 100 kilo meter op de „Autobahn" Frankfort-Mann heim. Franke behoort tot de grote groep van Westduitsers die snelheidsbeperking bui ten de kom der gemeenten nutteloos en zelfs gevaarlijk vindt. Hij geldt daarbij als een verkeersexpert daar hij de enige Westduitse minister van verkeer is die zelf zijn auto rijdt! Bekend is ook, dat hij menig pleidooi heeft gehouden voor een soepele houding ten aanzien van de snelheidsbeperking in de bebouwde kom (50) kilometer). Franke gaat nu tekeer tegen Seebohm's „snelheidsstop" op de snelweg Frank fort-Mannheim tijdens de pinksterdagen van 1960. Het aantal ongelukken aldus be toogde minister Franke, is daardoor niet gedaald. In 1959, 'toen er geen snelheids beperking tot 100 kilometer was, kwamen er op de snelweg Frankfort- Mannheim 1078 ongelukken voor, waarbij 25 mensen om het leven kwamen. In 1960. toen op deze autobahn de maximum snelheid 100 kilometer per uur bedroeg, kwamen er 1444 ongelukken voor, waarbij 38 mensen het leven verloren. In diezelfde periode 1959/1960 nam de verkeersdichtheid op deze autobahn met 20 procent toe, het aan tal doden evenwel met 52 procent en het aantal ongelukken met 34 procent. Nuttig effect Volgens Franke leidt snelheidsbeperking op de snelwegen tot colonnerijden, dus tot grote kans op kettingbotsingen. See bohm meent echter dat Franke het volko men mis heeft: het aantal ongelukken met materiële schade neemt weliswaar toe bij snelheidsbeperkingen, maar het aantal doden en gewonden pleegt af te ne men. En alleen dit is toonaangevend bij de beoordeling van het nuttige effect van snelheidsbeperkingen. Franke evenwel stelt daar tegenover dat het aantal auto mobilisten, dat op „zijn" Autobahn con stant harder dan 100 kilometer per uur pleegt te rijden, niet meer dan IV2 a 2 procent van alle' autorijders uitmaakt. Het aan banden leggen van de werkelijke snel le rijders kap zijns inziens leiden tot ern stige gevaren, ondermeer tot colonnerij den. Hamburgs experiment Ook in de grote Westduitse steden wordt heftig gedebateerd over de huidige snel heidsbeperkingen. In Stuttgart wil men de maximum snelheid in de bebouwde kom graag verhogen van 50 tot 60 kilome ter per uur teneinde het verkeer de gele genheid te geven vlotter dan thans en met minder verkeersopstoppingen, door te stro men. Men wijst ten deze op ervaringen die in Hamburg zijn opgedaan. In 16 drukke autowegen van Hamburg met een totale lengte van 52 kilometer, heeft men de maximum snelheid verhoogd tot 60 ki lometer per uur. Het gevolg was dat het aantal ernstige ongelukken sterk afnam. Overigens houdt de Hamburgse politie daarbij zeer scherp de hand aan de 60 ki lometer-grens. Wie op normale Hamburgse stadswegen 55 kilometer rijdt, wordt niet bekeurd. Wie echter op de bovengenoem de wegen, waar men maximaal 60 kilome ter per uur mag rijden, 65 rijdt, krijgt di reet een boete variërend van 60 tot 100 markt! Een eerste vereiste voor de uitbreiding van het aantal straten met maximum-snelheid van 60 kilometer is volgens de Hamburgse politie een duidelijk met voorrangs- en stopbor den en zebrastrepen markeren van de zij straten. En uiteraard dient in de steden het aantal voorrangswegen te worden uit gebreid. Het domweg handhaven van de stelregel „rechts heeft voorrang", acht men uit den boze. DUNOON (Schotland) (UPI) Dê Ame rikaanse kernonderzeeboot „Patrick Hen ry" is na een patrouilletocht van 66 dagen en 22 uur onder water woensdag aangeko men op de Clyde, en Holy LUch binnenge varen. De „Patrick Henry", welke zes tien „Polaris" raketten alsmede de hier voor te gebruiken kei-nwapens aan boord heeft, werd de eerste kernonderzeeboot welke gebruik maakt van de basis in Ho ly Loch. De basis omvat het Amerikaanse onderzeebootschip „Proteus", het voorraad- schip „Betelgeuze" en enkele kleine hulp vaartuigen welke over de Atlantische Oceaan gebracht zijn aan boord van dé beide grote schepen. Toen de „Patrick Henry" langszij de ..Proteus" meerde stoven vier motorbo ten van de Britse marine op een kano af Daarin zat Laurens Otter, een onderwij zer met een baard, die pamfletjes aan boord van de Patrick Henry wilde bren gen om de opvarenden te overtuigen van de dwaasheid van kernwapens. Een der motorboten voer zo dicht langs de kano. dat deze door de golfslag omsloeg. Een kikvorsman dook in het water om de schoolmeester te redden. Druipnat werd de man aan boord van een der marine bootjes gehesen. De pamfletjes drevert weg. De commandant van de „Patrick Henry" verklaarde dat zijn schip met zijn 66 et malen en 22 uren onder water een nieuw IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllll'lllllllllllllllllllllllllH'll' Advertentie Centrum-Comité „Koninginnedag" 1 Aangemoedigd door het grote succes van vorige jaren, staat er wederom een Kinder optocht op het programma van 5 mei a.s. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsverband en persoonlijk Belangstellenden kunnen zich nu reeds mel den bij de secretaris: D. H. v. d. Vlerk, Zijl- straat 5, telefoon 13554. BONN (DPA-UPI) Bondskanselier Adenauer heeft tijdens het Bondsdagdebat over de begroting ondubbelzinnig zijn res pect uitgesproken voor alle emigranten die uit eerbare beweegredenen handelden en voor allen die om gelijke motieven bin nenslands verzet tegen Hitier hebben ge boden. De verklaring van Adenauer volgde na een pleidooi van de socialistische woord voerder Erler om bij de berichtgeving over het proces-Eichmann duidelijk te doen uitkomen dat Hitier en Eichmann niet met Duitsland vereenzelvigd moeten worden. Bij het noemen van Hitier en Eichmann werd de naam „Brandt" geroe pen. Erler drong er toen bij Adenauer op aan zich te distanciëren van alle persoon lijke aanvallen op de socialistische kan didaat voor het bondskanselierschap Wil ly Bra-ndt, de burgemeester van West-Ber- lijn, vanwege het feit dat deze geduren de de oorlog buitenslands had vertoefd. Adenauer zei ook dat het Duitse volk eensgezind was in zijn veroordeling en af schuw van Eichmann en diens misdaden. In alle partijen, aldus Adenauer, zijn er mannen en vrouwen geweest die conse quent tegen het nazidom gestreden heb ben en in de concentratiekampen terecht zijn gekomen. Niemand, die uit persoonlij ke of politieke beweegredenen emigreerde, niemand die gebleven was en op zijn post verzet had geboden, kon een verwijt wor den gemaakt wanneer zijn motieven en record heeft gevestigd. Op een diepte van doorgaans meer dan 150 meter varend heeft het vaartuig meer dan 11.000 zee^ mijlen afgelegd. Desgevraagd zei de gezagvoerder dat aan boord alles gereed was om de kernwa pens gereed te maken en de raketten te lanceren. „We zijn op elk ogenblik pa raat", merkte hij op. WELLINGTON (Nieuw-Zeeland) (Reu ter) De stad Napier 220 kilometer ten noordoosten van de Niéuwzeelandse hoofd stad Wellington gelegen wordt bedreigd door het gevaar van ontploffing van een kwart miljoen liter benzine, die is wegge vloeid uit 'n tank in de industriële buiten wijk Ahuriri. Er worden voorbereidingen getroffen om de buitenwijken van Napier te ontruimen. Een stijging van de temperatuur in Na pier en omgeving vergroot het gevaar voor een ontploffing. Er worden maatre gelen genomen om de toevoer van gas en elektriciteit naar het bedreigde gebied af te snijden. Een groot gebied rondom Na pier is afgezet. Men poogt de wegge vloeide benzine naar de tank terug te pom pen. Volgens een nog onbevestigd bericht ont stond het lek, toen er van uit een in de haven van Napier liggende tankboot ben zine naar de tank werd opgepompt. (UPI) De scholen zijn ontruimd en het spoorwegverkeer is stopgezet. Het dragen van schoenen met spijkers is verboden om het gevaar van vonken uit te sluiten Men verwacht dat de benzinedampen over twee dagen zijn opgetrokken. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft de Portugse verte genwoordiger bij de UNO, Vasco Garin, krachtig geprotesteerd tegen de Liberiaan se resolutie, waarin bespreking van de toestand in Portugees Angola wordt ge vraagd. Morgen zal de resolutie" waar schijnlijk worden ingediend. De 25 UNO- leden steunen het voorstel van Liberië. zijn optreden zelf achtenswaard waren ge weest. Namens de christen-demoeraten zei dr. Jager dat er geen emigranten-hetze in West.-Duitsland en zeker niet in de C.D.U. bestaat. „Wij verwijten Brandt niet dat hij, om zijn leven te redden, het land uit is gegaan." Niet dat wat Brandt vóór 1945 had gedaan was van beslissend be lang maar veel interessanter was het, al dus Jager, dat hij de politiek van de so cialistische partij tegen het communisme na 1946 te hard had genoemd. Onder de emigranten waren er ook die voor het bolsjewisme en daarmee voor een andere soort totalitarisme hadden gestreden. Met de vinger naar de oppositie wijzend riep Jager uit: „Bjj velen onder u is het ver leden erg rood. het heden zeèr ondoor zichtig en de toekomst zeer donker". Adenauer drong er bij zijn verklaring op aan de verkiezingsstrijd zakelijk en op politieke punten te voeren. Hij noemde de aangeroerde kwestie brandend actueel. Duizenden vluchten maandelijks uit de Rus sische zone, honderdduizenden blijven op de plaats waar het lot hen heeft neerge zet en bieden in hun functie, hun beroep, hun godsdienstige gerheenschap taai ver zet tegen Ulbrichts systeem, zo zei hij. In het algemeen stelde Adenauer dat men een verleden alleen kan toetsen aan de/ vraag of de motieven en daden van zijn bezitter eerbaar waren. „Een groéps- vèroordeling zou even vals zijn als een groepsbeoordeling". zei Adenauer. Zijn verklaring was ook voor de C.D.U. niet van belang ontbloot. In de eerste plaats is daar Hans Globke, zijn staats secretaris die in het Duitse ministerie van Justitie ten tijde van de nazi's een hoge post bekleedde. Volgens de christen democratische partij bleef hij op post om tegen de nazi's te kunnen ageren, volgens zijn tegenstanders hèeft hij de jurisdictie bij de Neurenbergse rassenwetten op sta pel gezet en een interpretatie van deze wetten geschreven. Nu Adenauer voor Brandt moest opkomen deed hij het mede voor Glóbke en nu heeft de C.D.U. de vin gerwijzing gekregen waaraan, vólgens neutrale waarnemers, al- maandenlang dringend behoefte bestond. De verklaring van Adenauer zal ver moedelijk een eind makén aan de C.D.U.- hetze tegen Brandt. Wellicht staken de so cialisten nu hun agitatie tegen Globke. Maar niemand in Bonn durft geloven dat Adenauer nu ook eeh streep heeft kunnen zetten onder de campagne die buiten West- Duitsland teéen Globke gevoerd wordt. Advertentie MAART o De „r" is nog steeds in de maand. Juist nu dreigt vitaminentekort. Voorkom dit met Hero tomatensap, verrukkelijk en... zo vitaminenrijk! Hero kijkt niet op wat tomaten meer, als het om dat heerlijke sap gaat. Dat is uw Hero kwaliteitszekerheid. Daarom neemt u Hero! AROSA (Zwitserland) Eén woord voerder van de Tunesische president Ha- bib Bourguiba. heeft medegedeeld dat het staatshoofd op uitnodiging van de Ameri kaanse president een bezoek aan Washing ton zal brengen. Het bezoek is vastgesteld op 3 mei. Hij zal zijn vier wekên durende bezoek aan Zwitserland eind van déze week be ëindigen. Voor zijn vertrek zal hij zater dag door de Zwitserse regering in Bern worden ontvangen. TOKIO (UPI) Koning Leopold hééft vandaag in het keizerlijk paleis het noen maal gebruikt, als eregast van de Japan se keizer Hirohito en keizerin Nagako De Belgische koning brengt een bezoek aan tien dagen aan Japan. Bij Leopolds aankomst gisteren werd het vliegveld van Tokio bewaakt door meer dan tweeduizend politiemannen, speciaal geoefend in het neerslaan van réiletjes. De Japanse autoriteiten hadden gevreesd dat er betogingen zouden worden gehou den tegen de dood van Patrice Loemoem- ba, maar het bleef rustig.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13