Te zelfzuchtig spelende Duitsers versloegen België op nippertje 4 Belangrijke wijziging in formule van Tour de France van dit jaar Roemenen zwermden als nijdige wespen rond Nederlandse doel Tottenham Hotspur en Leicester City naar halve finale Oefenwedstrijd ging niet door Katholieke Judobond in oprichting Chris von Saltza en Lynn Burke stoppen ermee Pechvogel Er zal meer waarde worden toegekend aan zege in dagploegenklassement Nederlaag van 12-1 door reeks fouten in zwakke defensie Koersen Hilver sum Nieuw sportcom plex in Tilburg Veel beslissingen in de NHSB donderdag 9 maart i96i lv Om de Europese beker Argentijns voetbalelftal naar Europa Hoofdprijs toto valt in vijf parten uiteen BMHC-er Berkman in Batavieren-elftal Hary heeft nog steeds veel last van blessure Van Eysden en Maris verloren in Cannes T eruggestuurd Kampioenschap ereklasse groot biljart libre Franse uitnodiging voor Nederlandse herenploeg Het Duitse voetbalelftal heeft na een slechte en teleurstellende wedstrijd in het Waldstadion in Frankfort met 1-0 van Bel gië gewonnen. Het enige doelpunt, een „ge lukstreffer" van linksbuiten Dörfel, werd na 33 minuten spelen gescoord, nadat de Belgische spil Lejeune in eerste instantie de bal onvoldoende had weggewerkt. Het werd vooral voor het Duitse team een te leurstellende wedstrijd omdat de Duitsers negentig minuten lang met solospel de Belgische defensie trachtten te doorbreken, terwijl van goed opgezette combinaties weinig viel te ontdekken. De ruim 65.000 toeschouwers, die zich al die tijd op de tribunes zaten te verbijten, uitten hun te leurstelling met een schril fluitconcert aan het einde van de strijd. De „generale" van het Duitse voetbal elftal voor de wedstrijd in de voorronde van het wereldkampioenschap tegen Ier land en voor de in mei te spelen landen- wedstrijd tegen Chili, heeft laten zien dat er aan het teamverband nog heel wat ontbreekt. Dat in het begin de Duitse defensie en middenlinie nog enigermate tot samenspel wisten te komen, was een gevolg van het feit dat de Belgen slechts langzaam in hun spel kwamen. Vanaf het beginsignaal liepen beide ploe gen naar hun vorm te zoeken. Onrustig werd het Duitse team, toen reeds na een minuut linksback Schnellinger wegens een blessure naar de kant ging, weliswaar nog even meehuppelde, maar na 18 minuten door Wilden werd vervangen. Intussen faalde de voorhoede volkomen. De binnen- spelers Haller en Brülls speelden te zelf zuchtig en hielden de bal te lang bij zich, zodat de Belgische defensie zich steeds weer goed kon opstellen, terwijl de bui tenspelers Vollmar en Dörfel geen kans zagen de bal goed voor de Belgische veste te krijgen. Weliswaar hadden de Duitsers reeds vier corners genomen tegen België geen, maar van goede kansen kon men niet spre ken. In de 33ste minuut joeg linksbuiten Dörfel de bal langs de Belgische doelman Delhasse, nadat spil Lejeune de bal on- Een schermutseling voor het Duitse doel. voldoende had weggewerkt. Ondanks de voorsprong bleef het spelbeeld rommelig en toen de Belgen na de rust in de aan val gingen leek het erop alsof de gelijk maker zou worden gescoord. Een hard schot van Jurion vloog vlak over het Duit se doel, de gevaarlijke rechtsbuiten Goy- vaerts, die telkens weer na handig swit chen met Jurion en Van Himst in het midden opdook, omspeelde eenmaal links back Wilden, maar trof het -zijnet. Een prachtige kans was er even voor het einde voor linksbinnen Van den Berg, toen de Duitse doelman Tilkowski te ver uit het doel was gelopen, maar ook zijn schot trof geen doel. Trainer Sepp Herberger, bondspresident dr. Bau- wens en ook de Belgische officials en spe- - I Voetbal Voetbal in Engeland De „replay" voor de zesde ronde van het toernooi om de F.-A. cup tussen Tot tenham Hotspur en Sunderland is geëin digd in een 5-0 zege voor Tottenham. De Londenaren komen in de halve finales uit tegen Burnley. Leicester City won de „Replay" tegen Barnsley met 2-1. Het beslissende doelpunt werd in de 17de minuut van de verlenging gescoord. In de halve finales komt Leices- ter nu uit tegen Sheffield United. In de „Replay" voor de zesde ronde heeft Tottenham Hotspur met veel vertoon van overmacht Sunderland uitgeschakeld. Een tijdlang kon Sunderland zich nog staande houden, maar toen Les Allen en Bobby Smith in een tijdsverloop van vier minuten tweemaal scoorde, was de weg naar de zege voor de Londenaren geëf fend. Vlak voor rust maakte Terry Dyson er 3-0 van en na de rust verhoogden Dyson en halfspeler Dave Mackay de score tot 5-0. Leicester City, dat dit seizoen alle titel kandidaten in de eerste divisie heeft ver slagen, moest zich tot het uiterste inspan nen om te winnen van Barnsley, een be scheiden geklasseerde derde divisieclub. Aangemoedigd door een menigte van bijna 40.000 toeschouwers verdedigde Barnsley zich fanatiek en hoewel de der deklassers bij tijd en wijle overspeeld werden, had Leicester de grootste moeite de technische meerderheid in doelpunten om te zetten. Wel nam Leicester in de 23ste minuut de leiding door een doelpunt van rechts buiten Howard Riley, maar reeds twee minuten later scoorde Ken Olivier voor Barnsley de gelijkmaker. De spannende tweede helft verliep zonder doelpunten, zo dat de wedstrijd verlengd moest wonder Daarin bracht een kopbal van middenvoor Ken Leek Leicester in de 17de minuut de overwinning. De eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbal beker voor clubs tussen F.C. Barcelona en Spartak (Kralova) uit Tsjechoslowakije die woensdagavond in Barcelona werd ge speeld, is met 40 (rust 20) gewonnen door de Spaanse club. De doelpunten werden gescoord door Tejada in de 10de min., Evaristo in de 39ste min., Tejada in de 63ste min. en door Kubala in de 89ste min. uit een strafschop. De re turn wedstrijd zal op 15 maart in Praag worden gespeeld. De Portugese kampioen Benfica won in Lissabon met 31 van Aarhus (Denemar ken). De ruststand was 10 in het voordeel van de Portugezen. Het was de eerste ont moeting tussen beide ploegen. De doelpun ten voor Benfica werden gescoord door middenvoor Aguas (tweemaal) en rechts buiten Augusto. Voor de treffer van Aar hus zorgde dechtsbinnen Amidsen. Meer dan 65.000 toeschouwers woonden de wed strijd bij. Iers hadden weinig goede woprden voor het vertoonde spel. Eén man was er slechts tevreden. Dat was de Belgische coach Van den Stock. Hij vond het ver toonde Belgische spel van goed gehalte en was zeer te spreken over de jonge ploeg. De opstellingen waren: West-Duitsland: Tilkowski; Lutz en Schnellinger (later vervangen door Erhardt); Giesemann, Er- hardt flater Wilden) en Szymaniak; Voll mar, Haller, Uwe Seeler, Brülls en Dörfel België: Delhasse; Haylens en Thellin; Hanon, Lejeune en Lippens; Goeyvaerts Jurion, Van Himst, Van den Berg én Pae- schen. Van de twaalf gespeelde wedstrijden tus sen West-Duitsland en België, wonnen de Duitsers er acht tegen de Belgen vier. In verband met de dichte mist is de voetbalwedstrijd tussen het voorlopig Ne derlands elftal en de London Combina tion, die gisteravond in het Olympisch sta dion in Amsterdam zou worden gehouden, afgelast. Het staat nog niet vast of het voorlopig Nederlands elftal volgende week nog een oefenwedstrijd zal spelen. Mocht dit wel het geval zijn, dan echter niet tegen de London Combination, maar tegen een nog nader te bepalen tegenstander. Het is namelijk voor de Engelse offi cials onmogelijk gebleken op zo korte ter mijn contact op te nemen met de betrok ken Engelse clubs. De oefenwedstrijd tussen het voqrlopig Nederlands amateur-elftal en PSV, die gisteravond in Eindhoven zou worden ge houden, ging evenmin door, omdat het zicht door de mist te slecht was geworden Als voorbereiding voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1962 in Chili wordt gehouden, zal het Ar gentijnse nationale elftal in juni een toer- nee door Europa maken. Op 4 juni zal de ploeg in Lissabon spe len, op 11 juni volgt een wedstrijd in Ma drid, op 15 juni staat een bezoek aan Tu rijn op het programma en op 18 juni speelt het team in Praag. Er worden nog onderhandelingen ge voerd over een wedstrijd in Roemenië en een ontmoeting tegen de club „Intemazio- nale" in Milaan. De hoofdprijs in de KNVB-toto wordt deze week door vijf personen gedeeld, die ieder 14 wedstrijden goed hadden voor speld. Voor de tweede prijs komen 98 wedders in aanmerking, die het elk tot 13 punten hadden gebracht. Onder hen is er één met twee kolommen van 13. Zaterdag 18 maart zal in Den Bosch een vergadering van belanghebbenden worden gehouden, waarin definitieve stappen zul len worden genomen om te komen tot de oprichting van een Katholieke Judobond binnen de Nederlandse Katholieke Sport bond, waartoe in principe reeds enige tijd geleden werd besloten. In verband hiermede heeft de stichting „Katholieke sportleidersschool Amsterdam nu reeds besloten, een cursus voor judo- leraar en -lerares in te stellen, die onder leiding zal staan van de bruine band P. J. Vloeijberghs, Op deze cursus zal niet alleen aandacht worden besteed aan de technische kennis, maar ook zullen de kandidaten de reeds bestaan de sportjeugdleiders-cursus van deze stichting gedoceerd krijgen. Deze judo- cursus wordt voorts gehouden omdat men in katholieke kringen van mening is, dat er op het gebied van bevoegde leerkrachten in judo een groot tekort is. De technische kanten van de examens zullen onder toe zicht van de vierde dan Rinus Becht staan. Lynn Burke, de 17-jarige zwemster, die in Rome de Olympische titel 100 m rug slag behaalde in de nieuwe wereldrecord tijd van 1.09.0, heeft aangekondigd geen wedstrijden meer te zullen zwemmen. Zij zou hebben beslist professional te worden, doch een andere lezing is, dat Lynn er domweg genoeg van heeft zich nog langer de opofferingen voor een zwa re training te getroosten. ,Ik wil me kunnen amuseren zoals mijn leeftijdgenoten dat doen en als ik de kans krijg wil ik filmactrice worden. Een „Os car" trekt me meer dan een Olympische medaille". Ook de Olympische kampioene 400 me ter, Chris von Saltza, is geen kandidate meer voor een plaats in de Amerikaanse Olympische ploeg. Zij houdt er in septem ber mee op en bij de wedstrijden tussen de Nederlandse en Amerikaanse meisjes die in augustus in Nederland worden ge houden, zal Chris dus nog van de partij zijn. Hockey Zaterdag 11 maart speelt het Nederlands B-elftal een oefenwedstrijd tegen een ploeg van de Batavieren. De opstelling voor deze wedstrijd, die in Amstelveen wordt gespeeld, zijn: B-elftal: doel: Veentjer (HDM); achter: Fokker, K. Marres (beiden Laren); mid den: Buteux van der Kamp (TOGO), De Muinck Keizer (SCHC) en Ch. Marres (La ren); voor: Van der Rovaart (HDM), Tami- niau (Tilburg), Coster van Voorhout (Am sterdam), De Lanoy Meyer (Laren) en Verhoeff (SCHC). Batavieren: doel: De Ruiter (DKKS), achter: Jos Terlingen (Be Fair) en Ykema (DSHC); midden: Momma (Victoria), Log gere (Laren) en Van der Valk (EMHC); voor: Berkman (BMHC), 't Hooft (Hilver sum), Zwier (SCHC), Jansen Schoonhoven (Amsterdam) en Van Vroonhoven (Til burg). Zwemmen De grootste pechvogel in de atletiek is ongetwijfeld de Zuidafrikaanse hor denloper Gert Potgieter. In 1956 tijdens de Olympische Spelen van Melbourne, in derde positie lopend, viel hij bij het nemen van de laatste horde en ver speelde zijn kansen op een medaille. In 1957 verbeterde hij het wereldrecord op de 440 yards horden, in 1958 brak hij een nekwervel bij een rugbywed strijd en in 1959 was de detective uit Johannesburg weer de beste 400 meter hordenloper. In 1960 verbeterde hij op nieuw het wereldrecord, maar een maand voor de Spelen van Rome, toen hij een tournee door Duitsland maakte, werd hij bij een auto-ongeluk zo ern stig gewond, dat er geen sprake meer kon zijn van deelnemen aan de Spelen. Zondag kwam het bericht uit Johan nesburg dat de sympathieke 25-jarige atleet tengevolge van dit auto-ongeluk blind is geworden aan het linkeroog. Atletiek Een knieblessure vormt voor de West- duitse „wonderatleet" Armin Hary al maandenlang een beletsel om te trainen. „Die blessure", zei de 23-jarige Olympische sprintkampioen, „lijkt ernstiger te zijn dan ik aanvankelijk had gedacht". Hary, de eerste atleet die de 100 meter in tien seconden rond liep, blesseerde zijn knie bij een auto-ongeluk in Berlijn in november. „Sedertdien heb ik herhaalde lijk getracht de training te hervatten, maar het ging eenvoudig niet", zeide hij. Een commissie van de Westduitse Atle- tiekbond schorste Hary op 22 januari tot 7 mei, wegens „overtreding van de regels van kameraadschap en van de bestaande amateurbepalingen". Die commissie haalde een streep door een vroegere uitspraak van een discipli naire raad van de atletiekbond van de deelstaat Hessen, krachtens welke Hary gedurende een jaar van de sintelbaan werd geweerd wegens indiening van te hoge on- kostenrekeningen. Maar Hary liet doorschemeren dat het misschien niet alleen zijn blessure zou zijn die hem dit jaar buiten de sintelbaan zou houden. „Ik heb plannen wat mijn nieuwe zaken betreft en ik weet nog niet of mijn werk me voldoende tijd voor de training zal laten", vertelde hij. De organisatoren van de Tour de France hebben woensdag in Parijs een belangrij ke verandering in de formule voor 1961 bekend gemaakt. Het betreft een wijzi ging in de methode waarmee het alge meen ploegenklassement wordt samenge steld. Het wordt dit jaar een puntenklas sement, waarbij voor elke etappe-overwin ning 1 punt enz. wordt gegeven. Aanvankelijk was het algemeen ploe genklassement samengesteld door het op tellen van de tijden van de drie best ge plaatste renners van het land in het alge meen klassement. Later werden de tijden van de drie best geplaatste renners per etappe bijeen geteld. De directeur van de Tour, Jacques God- det, maakte duidelijk, dat de dit jaar zo wel in de grote Tour de France als in de ronde van de toekomst toe te passen methode een synthese is van voorgaande manieren. De details van deze verande ring zullen later worden bekend gemaakt Hoe ingrijpend de verandering is, wordt duidelijk door het feit dat België in 1958 won, in het eindklassement door Frankrijk en Italië gepasseerd zou zijn ge worden. In 1959 zou België de eerste plaats aan Frankrijk hebben moeten af staan; daarentegen zou de eerste plaats van Frankrijk in 1960 ook bij toepassing van de formule 1961 gehandhaafd blijven. Voorts werd meegedeeld, dat het prij- zentotaal voor het ploegenklassement dit jaar voor de professional-tour 14'/2 mil joen en voor de Tour de l'Avenir 4,2 mil joen oude frank zal bedragen. De nieuwe formule voor het algemene ploegenklassement voor de Ronde van T ennis In de derde ronde van het heren-enkel spel van het internationaal tennistoernooi, dat in Cannes wordt gehouden, zijn onze beide landgenoten Piet van Eysden en Willem Maris uitgeschakeld. Van Eysden verloor met 64 60 van de Italiaan An tonio Maggi en Maris werd met 6—4 6 door de Hongaar Istvan Gulyas verslagen. (Van een speciale verslaggever) LAUSANNE De Nederlandse doel man Van Esch van het ijshockeyteam dat deelneemt aan de strijd om de wereldti tel, heeft vanavond bijna zestig minuten lang de in helgele truien gestoken Roe menen als een zwerm nijdige wespen om zijn doel zien vliegen. Zestig minuten, die voor hem uren moeten hebben geduurd. Twaalf maal moest hij hoofdschuddend de puck uit het net halen en het is, gezien de sterkte van de snelle Roemenen eigen lijk nog een wonder dat het bij deze twaalf IJshockey doelpunten is gebleven. De hatelijke nul onder de naam Nederland, behoefde niet te worden gewijzigd. Daarvoor droegen de Nederlandse aanvallers de verantwoorde lijkheid, die b|1 de overigens weinig reële scorekansen volledig faalden. 12-0 dus: een fikse nederlaag, die echter is geleden te gen een tegenstander, die via een voorwed strijd met 6-5 ongelukkig van Oosten rijk verloren in deze C-groep terecht komt en die zonder twijfel hierin de eer ste plaats gaat bezetten. De Nederlandse ploeg was kennelijk be ducht voor de Roemenen, die o.a. Joego slavië met 12-1 duidelijk hadden terugge wezen. Coach Hopman gaf opdracht aan de centrespeler ver terug te blijven om zo de verdediging, die zonder twijfel voor het gehele probleem zou worden gesteld, te versterken. De uit twee man bestaande voorhoede zou moeten proberen met breaks de Roemeense verdediging in verlegenheid te brengen. Ret laatste, gezien de kracht van de, Roemenen, de enige mogelijkheid. Wel, het plan is slechts gedeeltelijk ge slaagd. Want in de eerste speeltijd moest Van Esch vier doelpunten toestaan. Doel punten, die ten dele voortkwamen uit ge brek aan initiatief en doorzettingsvermo gen. Zeker, de Roemenen waren duidelijk sterker; individueel, maar vooral als ploeg. Met knappe passes werd de Nederlandse defensie volledig uit elkaar gespeeld en dit gevoegd bij enkele kostbare fouten in de rood-wit-blauwe verdediging leid de tot vier Roemeense treffers. (0-4). Duidelijk kwam ook naar voren, dat de Nederlandse scheidsrechters te lankmoe dig zijn: Van Dijk kreeg vandaag twee minuten wegens elbowing, maakte zich afvragend waarom hij werd bestraft een opmerking tegen de scheidrechter en kreeg er meteen nog tien minuten wegens „wangedrag" bij. Na Hendriks is Van Dijk de tweede Nederlander, die een dergelijke zware straf moet incasseren. De score bleef in de tweede speeltijd beperkt tot 0-4, waardoor de achterstand opliep tot 0-8. En wederom waren gran dioze fouten in de Nederlandse verdediging hiervan oorzaak. Van Dommelen faalde vandaag volkomen, liet de puck in een voudige situaties onder zijn stick doorglij den en verdiende als hij op school een rapport had moeten krijgen voor deze wed strijd niet meer dan een drie. Schaarse aanvallen Nederland kwam, u zult het reeds heb ben begrepen, tot niet meer dan enkele uitvallen, die de Roemeense verdediging nauwelijks moeilijkheden bezorgden. Daar voor waren de attacks van onze ploeg te veel gespeend van tactisch inzicht. Geen enkele maal in deze wedstrijd werd Roe menië dan ook overspeeld. Bakker raakte weliswaar éénmaal de paal, en Pieterse schoot tweemaal van ver uit recht op doelman Sofian, maar enige indruk maak ten deze aanvallen niet. Voor de eerste maal in dit toernooi was de derde voorhoede in zijn geheel de Bussummer Van Zalinge en de beide Haarlemmers Ziepzeerder en Olse het ijs opgestuurd. Maar oók zij slaagden er niet in de druk op de Nederlandse defen sie enigszins te verlichten. Duidelijk verschil De Roemenen wilden het verschil in sterkte duidelijk op het scorebord laten aantekenen. Het tempo bleef gehandhaafd, het tempo dat al te hoog lag voor onze spelers, die weliswaar verzet bleven bie den, maar toch in vele opzichten tekort schoten om dit geweld het hoofd te bie den. Wederom ging Van Esch in deze derde speeltijd vier maal door de knieën. Al heeft hij fouten gemaakt, toch moet deze zware nederlaag niet op zijn reke ning worden geschreven. Hij kon immers op enkele spelers van zijn ploeg nauwe lijks meer rekenen en zal vannacht nog tientallen gele truien voor zijn ogen zien. Nederland krijgt nog één kans het pun tental van twee overwinning op de Zuid Afrikaanse Springbokken tot vier te ver hogen. Dat moet dan vrijdag gebeuren, als België onze tegenstander is. De Bel gen hebben nog zwaardere nederlagen te slikken gekregen o.a. tegen Roemenië met 22-1. Maar inmiddels zijn drie nieuwe spe lers gearriveerd, waardoor het team aan merkelijk aan kracht heeft gewonnen. Joegoslavië won met 102 (20, 51, 31) van België. De stand in groep C ziet er als volgt uit: 1. Roemenië 2. Frankrijk 3. Joegoslavië 4. Nederland 5. België 6. Zuid-Afrika 4 3 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 3 4 8 6 6 2 0 0 60— 4 28— 5 30—19 13—30 3—42 9—45 Het Oostduitse ijshockeyteam zegevierde in groep A met 6—5 (22. 13, 30) over Amerika. In dezelfde groep won Zweden met 121 van West-Duitsland. De tussen standen waren 30, 31, 60). De stand in groep A ziet er als volgt uit: 1. Tsjechoslowakije 8 mpt 27—85 2. Canada 8 mpt 27— 8 3. Rusland 6 mpt 30—13 4. Zweden 6 mpt 24—19 5. Oost-Duitsland 2 mpt 14—19 6. Finland 2 mpt 13—23 7. West-Duitland 1 mpt 6—31 8. Ver. Staten 1 mpt 16—34 De uitslagen van de woensdagavond In Hilver sum gehouden draverijen luiden: Bedive B-prijs (2040 m.): 1. Kay Hanover 1.32.1: 2. X Quinta: 3. Yboya Hollandia. Winn. 1.70; pl. 1 30. 1.50: gek. 2.70: cov. 2.40. Bello Postoprijs (2000 m.) eerste heat: 1. X Sig nal B 1.26.8; 2. Winny Cliff: 3. Xaverius II. Winn 13.80; pl. 1.50, 2.00, 1.20; kop. 10.40; cov 9.00. Tweede heat: 1. X Signal B 1.28.-; 2. Xaverius II: 3. Winny Cliff. Winn. ƒ2.10; pl. 1.10. 1.10; kop. 2.30; cov, 2.70. Benjamin Olivierprijs 20.40 m 1. Yankee Ha nover 1.31.-; 2. Xeres; 3. Ijlbode B. Winn. 4.20; pl 2.10, 3.50; kop. 9.10; cov. 4.00. Bernadotteprijs (2000 m.1. William Axkit 1.27.-; 2. Wala; 3. U Diena. Winn 1.80: pl. 1.50. 8.60; kop. 16.90; cov 12.10. Bon Esprit H-prijs (2000 m.): 1. Ynno Con Dios 1.26.7; 2. Ypermoron; 3. Yvonette. Winn. ƒ2.70: pi. 1.20. 1.40. 2.50; kop. 5.40; cov. 7.50. Belwinprijs (2400 m.l: 1. Jour de Java 1.24.5; 2 Vitalis; 3. Vivant Hollandia. Winn. 2.30; Pl 1 60. 1.90; kop. 4.80; cov. 3.90. De totale omzet was 52.957.50. Mr. Bierenbroodspot, voorzitter van de Nederlandse IJshockeybond, heeft onze landgenoot Van Beek, die, zoals hij had opgegeven in de tweede liga in Zwe den zou spelen, teruggestuurd. Bij de tweede training van het Nederlandse team tijdens dit toernooi kreeg ons land tweemaal een trainingsuur toege wezen bleek Van Beek zo zwak, dat mr. Bierenbroodspot het niet meer ver antwoord achtte deze „speler" in Zwit serland te houden. Biljarten Van 6 tot en met 9 april wordt in hotel Keizer Karei in Nijmegen het kampioen schap van Nederland ereklasse groot bil jart libre gespeeld. De deelnemers zijn Ph. Beekman (Amsterdam), A. Jacobs (Amsterdam), J. Ligthart (Alkmaar), A. Mol (Amsterdam), C. de Ruyter (Waal wijk), H. Scholte (Eindhoven), H. Vultink (Aalten) en M. J. Wijnen (Ravenstein). Op uitnodiging van de Franse Zwembond zal de Nederlandse wisselslag-estafette' herenploeg, die in Rome op zulk een ver rassende wijze tot de Olympische finale doordrong, op 8 en 9 juli in respectievelijk Mantes la Jolie-en St. Ouen, twee plaatsen in de omgeving van Parijs, aan de start komen. De organisatoren hebben de invi tatie op naam gesteld. Het gaat dus om Jan Jiskoot (Merwede), rugslag, Wieger Menso nides (ZIAN) schoolslag, Gerrit Korteweg (DZV) vlinderslag, en Ronnie Kroon (ZAR) vrije slag. Nederland zwom in Rome de serie in 4.16.1, waarmee behalve onder andere Hongarije en Duitsland ook Frank rijk werd uitgeschakeld. De Fransen zinnen kennelijk op revanche. De vier zwemmers zullen ook aan persoonlijke nummers deel nemen. In Tilburg is men begonnen met de uitbreiding van het gemeentelijke sport park (10 ha) met ruim 18 ha. De kosten zijn op circa 547.000,- begroot. Naast de bestaande accomodatie komen er handbal-, voetbal-, korfbal, en hockey velden. Voor de honkballers komt er een pasklaar Amerikaanse honkbalveld van 2 ha. Gebruikmakend van de verschillen de hoogten van het terrein zullen de vel den in afgesloten complexen worden aan gelegd, met behoud van de terrasvorm Binnen dit complex zal te zijner tijd een sporthal worden gebouwd. Voor deze hal is in het zgn. 72 miljoen plan ter ontslui ting van Tilburg-stad al een miljoen gul den uitgetrokken. Het ontwerp verkeert nog in een pril stadium, zodat waarschijn lijk het terreinencomplex eerder gereed zal zijn dan de hal. Dit maakt enige voor lopige voorzieningen nodig. Wanneer al les volgens plan verloopt hoopt men alle velden in september 1962 in gebruik te nemen. Op dat tijdstip zal de terreinen nood in Tilburg vrijwel geheel zijn opge lost De verenigingen moeten zich inmiddels bezinnen op een aanpassing van de contri buties, omdat zoals de gemeentelijke overheid dit stelt de liefde niet van één kant kan komen. Frankrijk kent meer waarde toe aan de overwinningen in het dagploegenklasse ment. En de strijd om de eerste plaats in dit dagklassement zal een belangrijker rol spelen in alle etappes, ook in de laatste, die soms weinig geanimeerd waren Dat Wielrennen was het commentaar van de heer Goddet op de formule voor het algemeen ploe genklassement, zowel in de Ronde van Frankrijk voor profs als in de zg. Ronde van de Toekomst. De nieuwe formule een synthese van de formules die tot nu toe golden ziet er als volgt uit: 1. Voor het dagploegenklassement wor den na iedere etappe de tijden va: de drie beste renners van iedere ploeg op geteld. 2. Voor het algemene ploegenklassement tellen de overwinningen van de ploegen in de dagelijkse etappes behaald. Het gaat hier dus niet om individuele overwinningen, maar om de overwinnin gen in het dag-ploegenklassement. Voor het ploegenklassement tellen 22 etappes. De beide gedeelten van de eerste etappe: Rouen-Versailles en een rit tegen het horloge rondom Versailles, tellen elk apart voor het algemene ploegenklasse ment. Het zou dus kunnen gebeuren dat aan het einde van de eerste dag twee ploegen bovenaan staan. Is dat het geval, dan zullen de totaal tijden van elk van de beide ploegen (tijd van de eerste drie rijders in Rouen-Ver sailles en de tijd van de eerste drie in de tijdrit) de doorslag geven voor de plaat sing in het .algemene ploegenklassement. Deze formule lijkt aantrekkelijk. De voornaamste verdienste er van is, zoals Goddet heeft benadrukt, dat de overwin ningen in het dagploegenklassement er een grotere waarde door krijgen. Ook zal de strijd in de laatste etappes wellicht meer geanimeerd worden. Maar het na deel is, dat een ploeg, gis pas tweederde van de ronde achter de rug is, wel eens zo grote voorsprong zou kunnen hebben, dat haar de zege niet meer kan ontgaan. Marcel Bidot, directeur technique van de Franse nationale ploeg, die tegenwoor dig was bij de toelichting op de formule voor het algemene ploegenklassement, gaf er geen commentaar op. Hij beperkte zich tot de verklaring dat de nieuwe formule invloed zou kunnen hebben op de te volgen taktiek en zelfs op de selectie van de ren ners. Schaken De beslissingen in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond vallen nu als rijpe appelen van de boom. Liefst vier nieuwe kampioenen meldden zich aan, ter wijl vijf teams het vonnis der degradatie over zich zagen voltrokken. De verenigingen met een nieuwe kam pioen zjjn: Kijk Uit 2 (2C): Aalsmeer (2D); Hoofddorp (3D) en Driehuis (4C). Het volgende seizoen zullen de verenigin gen Purmerend 2 (2A), Zaandam 3 (2B), VHS 4 (2C), Rolland 2 (2D) en Het Oosten 3 (3D) hun geluk een klasse lager dienen te beproeven. Een haast even belangrijke beslissing viel in de overgangsklasse waar het ter arbitrage voorgelegde duel Zaandam 2- Kijk Uit op 5-5 werd bepaald. Een beslis sing die vooral in de kring van de IJmui- dense club nogal wat opzien heeft gebaard. De kans dat men in beroep zal gaan lijkt dan ook waarschijnlijk. Voorlopig is de situatie in elk geval zo danig dat Zaandam 2 naast het Beverwij- ker Pat Mat op de laatste plaats is terecht gekomen. Om uit te maken welk team naar de eerste klasse zal degraderen zal dus een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn. De Beverwijkers hebben daarin aan een gelijkspel voldoende om zich te hand haven, daar zij volgens het systeem Son- neborn Berger hoger staan geklasseerd. Alvorens echter tot deze beslissingswed strijd zal worden overgegaan moet worden afgewacht of Kijk Uit (of Zaandam 2) nog beroep zal aantekenen binnen de daarvoor toegestane periode. In de eerste klasse A zijn de beslissings wedstrijden Schaaklust-Schaakmat om het kampioenschap en Edam-Pat Mat 2 om de degradatie resp. vastgesteld op 14 en 10 maart op neutraal terrein. Bij de tweedeklassers hielpen in afde ling A De Pion en VVV 3 elkaar aan het laatste punt dat nodig was om gevrijwaard te zijn voor de degradatie. Purmerend 2 werd er de dupe van en degradeert. Het zwakke Zaandam 3 kreeg in afd. B. tegen Castricum geen kans zich van de laatste plaats verwijderen en zal dus ook tot de rij der derdeklassers toetreden. VHS 4 viel eenzelfde lot ten deel in afd. C. waar voor Bloemendaal 2 verantwoordelijk was, dat zichzelf hiermee in veiligheid bracht. Rolland 2 heeft in 2D nog een theore tische kans op een gelijkspel tegen De Uil, maar de degradatie kan de Over- veense club daarmee toch niet meer af wenden nu het Oosten 2 tegen Zandvoort tot een 5-5 score kwam. Het IJmuider Kijk Uit 2 liet er tegen Santpoort 2 geen twijfel over bestaan en keerde als kampioen huiswaarts. Aals meer beleefde tegen het Haarlemse KSC nog enkele spannende momenten, maar veroverde toch het ene punt dat voldoen de was voor het kampioenschap. De tweede klasse kampioenen Zaan streek-Noord, Oppositie, Kijk Uit 2 en Aalsmeer zullen nu een enkelrondige pro motiecompetitie spelen om twee plaatsen in de eerste klasse. Als eerste wedstrij den staan op het programma: Zaanstreek NoordOppositie en AalsmeerKijk Uit 2. Bij de derdeklassers waren er alleen in afdeling D belangrijke uitslagen. Hoofd dorp herstelde zich hier van de misstap tegen Zandvoort 2 en versloeg in het be slissende treffen met Aalsmeer 2 de bloe- menkwekers met 4-6. Zij overbrugden daar mee het punt achterstand op dit team, veroverden daarmee het kampioenschap en promoveren nu naar de tweede klas se. Het Oosten 3 was hier minder geluk kig, daar de kleine nederlaag teger Half weg 2 de degradatie inhield. k

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19