OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regering ziet er op toe dat prijsverlagingen gerealiseerd worden m m Geen maatregelen om onze export te beschermen Gizenga erkent Kasavoeboe HET WEER Sommige prijzen omlaag Mist 1! Psychopaten kunnen niet zo makkelijk meer ontvluchten ZIEKTE, DIE MILJOENEN KOST vrijetijdsverf kwaliteitsverf Eis om parlement weer te openen Ook Ned. Antillen revalueren De 100.000 op 4737 Warme maaltijden vóór werklozen in Canada Mijnramp in Japan: 82 man ingesloten, 9 gered |||||II'IM"Nllllll lülllinIiillllil 306e JAARGANG No 52 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Overdag zacht weer Engelse uitnodiging aan Soekarno nog niet zeker ieëMORRIS 'liefore ifou (nuf. SUF.DE dames- en herenjasjes REVALUATIE WERKT DOOR In de krant van heden: Japanse socialisten voor gematigde rechtse koers Aan de schoonmaak Het woord is aan glgiiiZ rT"P^fp MINISTER BEERMAN TOT KAMER: J mm j - - Licht gewicht LEDEREN KOFFERS 75a JAARGANG No 207 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 9 MAART 1961 Haarlems Dagblad (Van onze parlementaire redacteur Velen zijn van mening, dat als gevolg van de revaluatie de kans is vergroot, dat de belastingverlaging per 1 juli aanstaande doorgaat omdat het bezwaar van econo mische overspanning zal verminderen. Die mening huldigden gisteren in de Tweede Kamer ook de V.V.D.'er prof. Korteweg en de C.H.-woordvoerder Van de Wetering. Daarentegen zei de V.V.D.'er mr. Van Leeuwen, dat de staatsfinanciën van de reva luatie een aanmerkelijke teruggang zullen ondervinden, waardoor de financiële ruimte voor de belastingverlaging zal zijn verdwenen. Minister Zjjlstra hield een slag om de arm. Matiging van de spanning betekent niet, dat zij verdwenen zal zijn Er moet dus nader worden bekeken of de belastingverlaging kan doorgaan. De kans is een tikje vergroot. Eind april zal het kabinet zich beraden. Drie ministers hebben schik. Scène uit de Kamerzitting van woensdag met in de hoofdrollen de ministers De Pous en Zijlstra en premier De Quay. CAIRO (UPI) De linkse Kongolese leider Antoine Gizenga, vice-premier in het voormalige kabinet-Loemoemba, heeft gisteren Joseph Kasavoeboe erkend als het wettige staatshoofd van de repu bliek Kongo. Hij riep zichzelf echter uit tot wettige premier van het land. Gi zenga, de voornaamste man in het Loe- moemba-gezinde kamp te Stanleystad, deed deze mededeling in een commu niqué, dat door zijn diplomatieke ver tegenwoordigers te Cairo werd bekend gemaakt. Hij wraakte daarin overigens <Je conferentie van Kongolese leiders welke op het ogenblik in Tananarive op Madagascar wordt gehouden. Voorts stelde hij de eis dat de wettige regering en het parlement hun werkzaamheden in geheel Kongo moeten hervatten. TANANARIVE (Madagascar) (UPI) Een officiële woordvoerder uit kringen der confererenden te Tananarive op Mada gascar heeft gisteravond meegedeeld, dat volgens de Kongolese leiders tijdens deze bijeenkomst slechts moet worden gepraat over „grondslagen" en pas later een op lossing moet worden gezocht voor de hui dige crisis. Het Katangese staatshoofd Tsjombe noemde de conferentie een bijeenkomst ter voorbereiding. Hij heeft inmiddels een uit vier punten bestaand plan ingediend om de chaos in Kongo op te lossen. Over de inhoud van dit plan werd niets naders bekendgemaakt. Geweld WASHINGTON (UPI) President Kwame NKroemah heeft gisteravond, na dat hij negentig minuten met president Kennedy had gesproken, gezegd dat de UNO geweld moet gebruiken in Kongo, in dien dat noodzakelijk is. Kennedy, die de Afrikaanse leider persoonlijk had begroet bij diens aankomst op het vliegveld van Washington, noemde hun besprekingen vruchtbaar. Advertentie fleXa uit de bus op de wand 'rolt' de Flexa muurverf snel vasthoudend wasbaar! Kies uit de 24 muurkleuren Verwachting tot morgenavond: Vannacht plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst, morgen zonnig en zeer zacht weer. Zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee De regering van de Ned. Antillen heeft gistren besloten, de koers van de Ameri kaanse dollar vast te stellen op inkoop ƒ1,87 (Antill. crt.) en verkoop /l^O'/ï (Ant. crt). Voor de Nederlandse gulden heeft zij de inkoop vastgesteld op 100 Ned. crt is gelijk aan 51,30 Ant. crt en de verkoop op 52,50 inclusief deviezenprovisie. De overige koersen zullen naar rato hiervan worden vastgesteld. De maatregel betekent een verlaging van de dollarwaarde ten opzichte van de Antilliaanse gulden met anderhalve cent en een verhoging van de waarde van de Nederlandse gulden ten opzichte van de Antilliaanse met eveneens anderhalve cent. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op lot nummer 4737. De series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Dén Haag, Hee mveen, Breda en Middelburg. LONDEN. (Reuter) De Britse rege ring zou nog niet besloten hebben presi dent Soekarno van Indonesië voor een be zoek uit te nodigen, als hij naar West- Europa mocht komen. Groot-Brittannië polst op het ogenblik Frankrijk en West- Duitsland over deze kwestie. Er was in onze economie een neiging tot prijsstijging. Zeker is, dat de revalua tie tegendruk zal uitoefenen, hetgeen mi nister De Pous (Economische Zaken) in een tijd van hoogconjunctuur zeer wel kom is. Uit het buitenland ingevoerde eindprodukten zullen met 4,74 pet in prijs kunnen dalen, want de norm is, dat prijs verlagingen, afkomstig uit het buitenland, tenvolle aan het publiek moeten worden doorgegeven. Andere produkten zullen goedkoper worden naar verhouding van de grondstoffen uit het buitenland die er in zijn verwerkt. De verhoging van de olieprijzen met vijf pet, die reeds voor de revaluatie was toegestaan, zal niet door gaan, verklaarde de minister van Econo mische Zaken. Het debat over de revaluatie was van de zijde van de Kamer nogal vaag geweest, omdat men eerst van de zijde van de re gering nog wat meer inlichtingen wilde hebben over de omvang van de te verwach ten gevolgen. Ofschoon niemand de beslis sing van de regering veroordeelde sprak de VVD-er prof. Korteweg zich het meest po sitief uit met de verklaring dat hij volle dig achter het kabinetsbesluit stond, om dat de revaluatie van de gulden de conse quentie is van het streven naar vaste prij zen en waardevast geld, hetgeen vooral uit sociale overwegingen van belang is. nc riv ntie BARTEL JÖRISStR. HAARLEM TEL 13439. LËibsESÏRAAT- (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM ILL. 22359f> De maatregel past volledig in het beleid van het kabinet, zei hij. De export zal er nadeel van ondervin den, een nadeel dat de heren Van de We tering (CHU) en Van Eijsden (AR) wil den opvangen door eventuele steunmaatre gelen. Dat zou prof. Korteweg echter niet consequent vinden. Belastingverlaging per 1 juli aanstaan de is nu mogelijk geworden, zei deze woordvoerder van de VVD, omdat niet langer conjuncturele bezwaren kunnen worden aangevoerd, wart de conjunctuur wordt afgekoeld. Er worden trouwens teveel rijkswer ken gefinancierd uit belastingen, terwijl daarvoor zonder enig bezwaar zou kunnen worden geleend. (Vervolg op pag. 11) TORONTO (Canada) (UPI) Hei schrijnend leed van werklozen in Canada kwam woensdag in Toronto scherp tot uiting toen een veertigtal hongerige kinde ren voor een liefdadigheidsinstelling in de rij stonden om eten te krijgen. Een maaltijd van een kop soep, een broodje, een ijsje en koffie, werd hun uit gereikt door de Scott Mission, die voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog haar deuren voor hdngerige kinderen heeft ge opend. Volgens de presbyteriaanse predi kant R. Morris, die de missie leidt, „zijn er in Toronto duizenden kinderen die hon ger lijden." In een andere zaal gebruikten ruim vijfhonderd werklozen, onder wie de va ders van sommige kinderen een warme maaltijd. Buiten liepen posten rond met borden waarop om regeringsmaatregelen tegen de werkloosheid werd geëist. Het ven zen blijkt, dat enige grootwinkelbedrij- in de levensmiddelensector de prij- voor sommige artikelen op het ogen blik reeds verlagen, vooruitlopend op het effect, dat de herwaardering van de gul den voor de import uit bepaalde landen zal hebben. Eén van deze bedrijven deel de mee, dat voor een groot aantal im portartikelen de prijzen met vijf percent zijn verlaagd. Deze maatregel geldt ook voor de reeds in magazijnen en winkel aanwezige voorraden. Van de zijde van een ander bedrijf werd meegedeeld, dat de gevolgen van dé herwaardering van de gulden voorlopig niet zichtbaar zullen zijn, maar dat' ook dit bedrijf op voorhand toch een aantal prijzen van geïmporteerde artikelen met rond vijf percent verlaagt. Als artikelen, diè voor déze prijsverlaging in aanmer king komen werden genoemd vruchten- conserven, gedroogde zuidvruchten, rijst en enkele chocoladeprodukten De directie van een groot warenhuis deelde desge vraagd mede, dat op dit ogenblik de kijk op de gevolgen van de herwaardering van de gulden nog te beperkt is om er Con clusies aan te kunnen vastknopen. In verband met de revaluatie van de Weerrapporten .1, 2 Agenda van Haarlem en l]mond 2 Uit het binnenland ....2, 5, 11, IS Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws .3, 5, 6, 13, 21 Horen en Zien4 Kunst 4 Onder Ons7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Reisindrukken uit Sovjet-Unie 13 Feuilleton 5 Panda en beeldverhalen 13 Economisch nieuws17 Beurs 77 Scheepsberichten 17 Sport 19 Reisindrukken uit Sovjet-Unie21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's gulden heeft het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel besloten de toeslag op boter bij uitvoer, de heffing op invoer van boter en magere melkpoeder en de toe slag op het binnenlands gebruik van melk poeder voor veevoeder te verhogen. Ook de minimumprijzen voor kaasuitvoer naar Engeland zijn aan de nieuwe koers aan gepast. Enkele andere maatregelen in dit opzicht zijn nog te verwachten. De Nederlandse verbruikscoöperaties hebben onmiddellijk na de revaluatie van de gulden bezien welke consequenties dit voor de prijzen zou kunnen hebben, zo wordt van deze zijde nog medegedeeld. Het ligt in het voornemen van de verbruiks coöperaties om alle prijsverlagingen, die op korte termijn mogelijk zijn, zo snel mogelijk te realiseren. Een grootwinkelbedrijenf in 's-Hertogen bosch zal ook, waar mogelijk, op korte ter mijn prijsverlagingen invoeren. TOKIO. (Reuter) De Japanse söcialis tische partij heeft het revolutionaire pro gram en de straffe anti-Amerikaanse po litiek van de in oktober vorig jaar ver moorde partijleider Asanoema verworpen Een partijconventie heeft zich uitgespro ken voor een „gematigd rechtse" koers die niet in conflict met de grondwet komt Ook vandaag zal het verkeer nog hin der van de mist ondervinden, al zijn plaatselijk opklaringen te verwachten. Weggebruikers, iveest voorzichtig Zodra het voorjaarszonnetje voldoende aan kracht heeft gewonnen breekt de schoonmaakdrift los in Nederland. De terrasjes in het Vondelpark worden weer opgetuigd, nadat de entourage een fikse beurt heeft gekregen. Folklo ristisch motiefje op dit thema. A. F. de Savornin Lohman: Het ideaal kan nooit langs de weg van het geweld worden bereikt. Er zijn maatregelen genomen om het ontvluchten van psychopaten uit in richtingen tegen te gaan en om op sporingen te intensiveren, heeft de mi nister van Justitie mr. Beerman in de Tweede Kamer verzekerd, toen hij tijdens de begrotingsbehandeling kwam te spreken over de zedenmisdrijven. De minister zei ook verontrust te zijn over de sexuele misdrijven van de laatste jaren. Wel is het aantal percentueel ge sproken nog gering. Misschien worden sexuele afwijkingen meer bot gevierd dan - Elizabeth Taylor heeft de crisis van haar door een virusinfectie ontstane long aandoening doorstaan en is thans, hoewel het levens gevaar nog niet geweken is, op weg naar het herstel. De actrice is bij bewustzijn en de temperatuur is tot een normaal peil teruggekeerd. Men vraagt zich intussen af wat er nu terecht moet komen van „Cleopatra", de film waarin Elizabeth Tay lor voor een minimum van 1 miljoen dollar cfe hoofd rol zou spelen: 36 andere acteurs en actrices, 250 filmtechnici en ongeveer 1500 figuranten waren voor deze film geëngageerd door 20 Century Fox. Deze maat schappij heeft reeds een verlies van 3 miljoen dol lar geleden door het uitstel dat door de ziekte van Eli zabeth Taylor ontstond. Toen zij de eerste keer ziek werd, heeft de maat schappij de volle 8 miljoen dollar welke dé filmop namen zouden kosten, van zijn verzekeraars geëist. Die hebben toen 2 miljoen dol lar geboden, waarop de maatschappij 40 verzeke ringsmaatschappijen en 90 bij Lloyds aangesloten ver zekeraars heeft gedagvaard voor gezamenlijke betaling van het volle pond. Er is nog geen meter film opgenomen. Op 18 en 19 september heeft de actrice haar filmkledij gepast maar voor de rest van de tijd was zij ziek, herstellend en op nieuw ziek. Intussen is tus sen de filmmaatschappij en de verzekering een proces begonnen. De verzekeraars stellen dat zij, toen hen ge vraagd werd het risico te dekken, niet voldoende wa ren voorgelicht omtrent de gezondheid van de hoofd rolspeelster. De filmmaat schappij beweert dat er wel voldoende voorlichting is gegeven. Verscheidene ju risten zijn met de zaak bezig. FOEKOEOKA (Reuter/UPI) Door een brand in een steenkolenmijn op het zuidelijke Japanse eiland Kyoesjoe zijn vanmorgen vroeg 91 man ingesloten Negen mijnwerkers zijn gered, maar er be staat er weinig hoop op redding van 82 achtergeblevenen onder de grond. Een van de geredden is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De autoriteiten vrezen dat het gas in de mijnschacht tot ontploffing zal komen waardoor alle hoop voor de redding van de mijnwerkers moet worden opgegeven. Nauwelijks een half jaar geleden werd hetzelfde eiland door een mijnramp ge troffen, waarbij 67 mijnwerkers om het leven kwamen. voorheen. Of het hier gaat om een vêr- slapping van het algemeen normbesef koii de minister niet zeggen. Het beoordelen van boeken over agres sieve misdaden en of boékén al dan niet pornografie zijn is een moeilijke kwestiê. De minister zei met psychiaters te heb ben gesproken over de noodzakelijke grote voorzichtigheid bij een voorlopige invrij- heidsstelling. De criminele psychiatrie is nog zeer jong. Vergissingen zijn dus inherent aan dit vak. Dit moet de psychiatrische wereld tot grote voorzichtigheid manen. Men kan een misdadiger niet zo maar levenslang opsluiten of een sexuele mis dadiger zonder meer castreren. Wie dit beweert, heeft zich niet in de problemen verdiept, zeide de minister. De minister zag weinig preventieve werking in stren gere straffen voor sexuele misdadigers, omdat deze mensen een ziekelijke geest hebben. Bij deze misdrijven is het open baar belang van groot gewicht. De rech ten van het individu moeten worden af gewogen. Maar primair zijn toch wel de openbare orde, de maatschappij en de vei ligheid. De minister had er bezwaar tegen, zoals mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.) had ge vraagd, het opénbaar ministerie op te dragen in gevallen van perverse sexuele delicten alleen langdurige gevangenis straffen te vorderen. Dan zou gehandeld worden in strijd met het Wetboek van Strafrecht. Het openbaar ministerie kan moeilijk, als een psychiater conclu deert tot zeer sterk verminderde toe rekeningsvatbaarheid, zich daar niets van aantrekken en een straf vorderen, alsof de delinquent volledig toereke ningsvatbaar is. Het openbaar ministerie zou dan eên requisitoir moeten houden dat naar zijn geweten niet juist is. Over het gratiebeleid zei de minister niet het standpunt te delen van diegenen die na de gratiëring Nan de doodstraf in levenslang, aan de vier Duitse oorlogs misdadigers verleend, hadden gezegd: Nu komen zij zeker vrij. De minister deelde evenmin het standpunt dat deze vier Duit sers nooit vrijgelaten zouden moeten wor den. De minister vond het gratiebeleid ook geen zaak van politiek bargain. Men mag volgens hem niet redeneren: We heb ben nu nog vier Duitsers gevangen en die moeten nu maar blijven. Als men deze zaak zo scherp stelt, kent men het dossier niet. Als mens heb ik wel eens geaarzeld bij het verlenen van gratie. Het is een zaak van ernstig wikken en wegen, zei de mi nister. Bij de replieken toonden de heren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Cammelbeeck (P.v.d.A.) zich geneigd met dit antwoord tevreden te zijn. (Vervolg op pag. 2) Advertentie EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTRLI - TEL.20415 - HA'ARuE M"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1