Minister Zijlstra over voorhistorie revaluatie AGENDA Defensiehulp van V.S. van jaar tot jaar bepaald Kort en bondig Invoer zal zeer matig toenemen Landbouwschap vraagt maatregelen Op de inhoud komt het aan 98, 51. VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Verrassingen zijn dan mogelijk Rijksweg Arnhem- Zevenaar in gebruik genomen Minister Beerman over gratiebeleid Vier jaar geëist tegen internationale inbreker Industrie mag „filled milk" produceren Morgen minder mist I DONDERDAG 9 MAART 1961 Luchtverontreiniging Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Drie jaar voor aanslag op verpleegster Vrouwen tegen atoom bewapening Kerkelijk nieuws MINISTER VISSER ANTWOORDT Verkeersplein hij Velp het grootste in ons land M. G. Siezen overleden Van parterre tot het dak. Een huis vol kleur Met bever CETALAC „TINCQPAL" ZWART VOOR TUINHEKKEN Produktschap Zuivel ■óf ono no no z Ci7an onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer de verwachting uitgespro ken, dat als alles verder gelijk blijft, door de revaluatie het overschot op de beta lingsbalans (dat over 1960 ongeveer 1200 miljoen gulden bedroeg) met ongeveer 170 miljoen op jaarbasis zal verminderen. In hoeverre de economische spanning (ge brek aan arbeidskrachten) zal verminde ren, valt niet te zeggen. Dat hangt af van de vermindering van de export. Indien Minister Zijlstra men met bijzondere maatregelen de na delen voor allerlei bedrijfstakken zou op vangen, zou het effect van de revaluatie worden weggenomen. De regering- heeft tot de revaluatie be sloten omdat met toenemende mate van duidelijkheid aan het licht trad, dat de gulden ondergewaardeerd was, hetgeen door de jaren heen bleek. De geruchten over de revaluatie van de mark hadden het departement van Financiën zaterdag morgen reeds bereikt. Dat heeft zich-toen in verbinding gesteld met minister Zijl stra die elders in het land vertoefde. Ten huize van de minister is zaterdagavond een conferentie van financiële deskundi gen gehouden, waarna de conclusie werd getrokken, zondagavond Ministerraad te houden zodat men even de tijd had aller lei gegevens om een beslissing te kunnen nemen, na te gaan en uit te rekenen. Ne derland heeft dus niet spontaan gereva lueerd. Er zijn twee dagen van intensief overleg aan vooraf gegaan. West-Duits- land heeft met zijn E.E.G.-partners tevo ren geen overleg gepleegd. Formeel is dat geheel in orde. Overleg met de E.E.G.- ministers van Financiën was niet moge lijk omdat een beslissing over een wij ziging van de wisselkoers op korte ter mijn moet worden genomen. Door de Duitse maatregel zaten wij in tijdnood voor overleg in Beneluxverband. Er is op zaterdag en zondag wel contact geweest tussen de centrale banken van Nederland en België. De president van de Belgische centrale bank had tegen de re valuatie geen bezwaar. Op ministerieel ni- .veau. was overleg..uitgeslot.e.p, Maandag morgen heeft minister Zij.ls.ira .echter zijn collega's van Luxemburg en België op- gebeld. Zij hadden begrip voor de situatie en drongen niet aan op direct nader over leg. Indien wij niet hadden gerevalueerd, al dus minister Zijlstra, zou de evenwichtig heid tussen de gulden en buitenlandse va luta moeten worden .hersteld door loon- en prijsstijgingen boven de toeneming van de produktiviteit. Die noodzaak is verdwenen. Er moet nu juist voor worden gezorgd dat de loonstijgingen binnen de grens van de produktiviteitsstijgingen blijven. Dat bete' kent, interrumpeerde de socialist dfs. Roe mers, dat de spelregels voor de vrijere loonvorming nu serieus moeten «worden genomen. Minister Zijlstra maakte hem erop at tent dat nu in het algemeen meer disci pline nodig zal zijn omdat de economische ruimte, die er was, verdwenen is. Door de revaluatie wordt alles wat krapper. De Nederlandsche Bank, waarvan de presi dent zich met de genomen maatregel kan verenigen, zal op de deviezenvoorraad een verlies lijden van boven de 250 miljoen gulden. Over de gevolgen van de revalua tie voor de begrotingspositie, zal minister Zijlstra aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen. Te zijnertijd kan dan na der over de revaluatie worden gediscus sieerd. Het Landbouwschap heeft de aandacht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd voor het vraag stuk van de luchtverontreiniging, die het gevolg is van de toenemende industriële ontwikkeling in ons land. In het bijzonder de intensieve tuinbouw is gevoelig voor verontreinigde lucht. Daarnaast lijden ook de veehouderij en de akkerbouw soms schade. De agrarische voortbrenging wordt op het ogenblik het meest door de luchtver ontreiniging bedreigd in het gebied van de Nieuwe Waterweg (Westland, Voome- Putten en IJsselmonde), in het gebied van de IJmond (Velsen, Beverwijk en Heems kerk), in de omgeving van de chemische bedrijven van de staatsmijnen in Limburg en in de kanaalzone van Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen. Het Landbouwschap meent, dat er een speciale wet op de luchtverontreiniging moet komen In afwachting van de tot standkoming daarvan zullen op korte ter mijn. door middel van een wijziging van de Hinderwet, voorzieningen moeten wor den getroffen. Het Landbouwschap verklaart, dat het in het gebied van de IJmond en in Zeeuws- Vlaanderen gelukt is, met de industrie tot een minnelijke regeling betreffende het tegengaan der verontreiniging of tot scha devergoeding te komen. In het gebied van de Nieuwe Waterweg, waar geen overeen stemming werd bereikt, is een rechtsvor dering ingesteld. Bij toenemende luchtverontreiniging door dexindustrie ,aan de,-Nieuwe Water-j weg zal de Westlandse—tuinMouV op deri duur riiiet te redden zjin, zo meent het Landbouwschap. c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert P.T.T.-mannenkoor m.m.v. chr. fanfare korps „Arti et Religione". Vrijdag 20 u.: Concert Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Stadsschouwburg: Vandaag 19.30 u.: Voorstelling Interscholair Jeugdtoernooi. BIOSCOPEN Cinema. Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: .„De kinderlokker". 18 i. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zopdag tevens 16.15 u,: „De onverzoenlijken", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „My man Godfrey"', a.l. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u.. zondag tevens 16.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Call-girls in gevaar", 18 j. Lldo Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De slag om Arnhem", 14 j. Vrijdag tot en met dinsdag 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Vernietigingscommando", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: ,-,Oklahama". 14 j. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Incognito". 18 j. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 j. Vrijdag.20.15 u., zaterdag 19 en 21.15 u. ei zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 u.: „De kam pioen melkboer", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het mes", 18 1. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: ..Ontvoerd achter het bamboegordijn", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „De dood rijdt mee". 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15. 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15. 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag besloten voorstelling. Vrijdag tot en met dinsdag 20 u.: „En eeuwig zingen de bossen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u. Bloemenheüvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hatker. Dagelijks 10—17 u.. zondags 1417 u. Museum Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 913 u. en 14—17 u„ zondags 1417 u.. tevens maandag tot en met vrij dag 2022 u. R.-K. Leeszaal (Nieuwe Gracht 70): Tot 12 maart bijbelexpositie. Dagelijks 1017 u., echter zondag en maandag 1317 u„ tevens woensdag en vrijdag 1921 u. DIVERSEN Krelagehuls (Leidsevaart)Haarlemse Voorjaarsbeurs Tot 11 maart. Dagelijks 10 17 u. en 1923 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 3 maart.) DONDERDAG 9 MAART City Theater, 20 u.: „Op hoop van zegen". Rex Theater, 20 u.: „Opstand in Kauka- sus". VRIJDAG 10 MAART City Theater, 20 u.: „Kamers te huur". Rex Theater, 20 u.: „Dé grote bedrie ger". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. DONDERDAG 9 MAART Kennemer Theater, géén voorstelling Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De mys terieuze planeet". VRIJDAG 10 MAART Kennemer Theater, 11 en 21.15 u.: „Tem pest, de banneling van .St. Petersburg". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Kriminal- tango". W.B. Theater, 20 u.: „Stad in boeien". Advertentie Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 't Huis m.et het carillon De rechtbank te Amsterdam heeft een 49-jarige meubelmaker uit de hoofdstad, die op 10 augustus in een wijkgebouw van het Oranje-Groene kruis een benzineblik over een verpleegster leeggoot, veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte niet be wezen dat de meubelmaker de verpleeg ster van het leven had willen beroven. Wel was in het wachtlokaal een doosje lucifers gevonden, maar de meubelmaker heeft steeds ontkend dat deze lucifers van hem waren. -In 'een zeer "druk bezochte bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam besloten de leden van de Vrijz. Hery, Vrouwen Fe deratie in Noordholland met algemene stemmen een telegram te zenden aan de minister-president. Hierin gaven zij ken nis van haar ongerustheid over het besluit van de regering, toestemming te verlenen tot het opslaan van atoomwapenen in ons dichtbevolkte land, gezien de grote geva ren, die hieraan verbonden zijn. Des mor gens werd de kerkdienst in de N. Zijds- kapel geleid door da M. H. Buys van ■Bentveld en des middag trad Otto Ster man op met zijn programma Ebbenhout. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Biezelinge L. W. Blok te Ellewoutsdijk te Bergentheimitoez.) Th. M. Loran, vic. te Meppel. Aangenomen naar Amersfoort (vac. A. den Hartogh) J. van de Velden te Dor drecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hasselt (als schipperspredi- kant) J. M. Visser te Dokkum. Tweetal te Apeldoorn-Zuid W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuid en R. Slofstra te Harderwijk. Bedankt voor Eemdijk J. Kampman te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Middelharnis: E. Venema te Zwijndrecht. Advertentie docs van 20 stuks dom van 10 stuks Met één Van Nelle's „Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! «Mlltlêlllfllll (Van onze parlementaire redacteur) De Amerikaanse hulp voor de Nederlandse defensie is geen recht. De Ameri kaanse volksvertegenwoordiging staat er op het bedrag van de hulpverlening van jaar tot jaar vast te stellen. Dan kunnen wel eens verrassingen optreden, zo als met de Starfighters. Gelukkig is er zekerheid voor het lopende jaar. Zwart op wit heeft minister Visser de toezegging, zoals hij gisteravond in de Tweede Kamer mededeelde, dat voor het fiscale jaar 1960-1961 financiële hulp zal wor den verleend tot een bedrag van 260 miljoen, met inbegrip van de tegenwaarde •voor- 25- Starfighters. Tot het laatst toe had de minister gemeend op meer steun voor de aanschaffing van de Starfighters te mogen rekenen. Hij was bij de defini tieve vaststelling van de hulp in Parijs zeer teleurgesteld. Gaarne gaf de minister de verzekering dat hij alle mogelijke moeite zal doen de Amerikanen ervan te overtuigen dat het niet aangaat aan de hulpverlening plotse ling een eind te maken. Hij zal ook trach ten' meer zékerheid te krijgen omtrent de steun op langere termijn. Amerika staat thans 'op het standpunt 'dat Eüropa meer zelf moet doen'. Het moet daarbij echter niet alleen als maatstaf aanleggen het percentage van het nationale inkomen dat voor de defensie wordt besteed. Nederland begft hijyoprbgeld -dg -.niet. ver* kort, hét „.is ber.eid geweest kernwapenen „fa. .slaan, en ..hij vQprJduringgetuigen wijf. van öpzepraktische wil tot samenwer king. Het gaat er ook om wat een land met de defensiegelden doet. Overigens gaf de minister de verzeke ring dat niet behoeft te worden getwijfeld aan de trouw van Amerika aan de NAVO, die de enige garantie is voor onze veilig heid. De 'NAVO is het antwoord op de voortdurende dreiging van gewelddadige Russische overheersing. Door modernise ring versterkt de NAVO zich steeds. Het nucleaire wapen is de hoeksteen van de NAVO-defensie en daarom is eenzijdige nücleaire ontwapening onmogelijk. Opslag van kernmunitie Uitvoerig zette minister Visser nog eens uiteen dat de opslag van kernmunitie in ons land geen grotere gevaren oplevert dan de opslag van conventionele munitie. Kernwapenen zijn zo ontworpen dat de mogelijkheid van een nucleaire ontplof fing eigenlijk onmogelijk is. In Amerika zijn van tijd tot tijd proeven genomen om kernwapenen bij wijze van ongeluk tot ontploffing te brengen. Men heeft ze Gisteren is het gedeelte ArnhemZeve naar van de rijksweg 12 (Den Haag-Duit se grens) in gebruik genomen. De aanleg van dit gedeelte, 14 kilometer, heeft ruim 15 miljoen gulden gekost. Het verkeer in de richting Duitsland behoeft nu niet meer door Arnhem te rijden. De aanleg van dit nieuwe gedeelte van de rijksweg 12 omvat ook een nieuwe brug over de IJsel en een verkeersplein ten zuidoosten van Velp. Het gedeelte tussen de Apeldoornseweg en de IJsel lang 7 km is dubbel- banig, het beoosten de IJsel gelegen ge deelte in de Lijmers enkelbanig. Zodra de weg tot de grens gereed zal zijn geko men zal de aanleg van de tweede rijbaan volgen. Voorbij Zevenaar is het verdere beloop van rijksweg 12 tot de grens nog in aanleg. Dit gedeelte kan nog niet wor den bereden, zodat het verkeer in de rich ting Duitsland de provinciale weg Does burg-Zevenaar moet volgen naar de rijks weg Arnhem-Elten. De verharding van de hoofdrijbanen is uitgevoerd in cementbeton, gefundeerd op een met cement gestabiliseerde zandlaag. Op het verkeersplein Velperbroek en de toeleidende wegen is een bitumineuze ver harding toegepast. Het verkeersplein Velperbroek Is het grootste verkeersplein dat tot dusverre in Nederland is gebouwd. De brug over de IJsel bestaat uit een stalen gedeelte over de rivier van 300 me ter en aan de noordzijde over de uiter waarden een reeks bruggen, tezamen lang 240 meter. De bovenbouw van de brug is nog slechts gereed hoor één rijbaan van 8,25 meter breedte. Nog dit jaar wil men met de bouw van de tweede brughelft beginnen. van verschillende hoogten laten vallen, In helle vuren geworpen, met grote kracht de grond in gedreven enzovoort, maar wat men ook ondernam, er ontstond geen ont ploffing. Tot heden heeft zich een twintigtal inci denten met kernwapenen voorgedaan bij het vervoer door de lucht, door bliksem inslag, een explosie in een benzinetank, het laten vallen van een kernwapen uit een vliegtuig enzovoorts. Bij geen van de ze «incidenten heeft'zich Ooit eetv ontplof fing voorgedaan. <>Efen' aarttal doelbewuste.' ten 'del'e moei lijke mechanische handelitigen' is nodig om het kernwapen op scherp' te Stellen. Ten minste twee mensen met twee verschil lende sleutels zijn daarvoor nodig. Wordt het kernwapen niet op scherp gesteld; dan is het veroorzaken van een ontploffing naar menselijke berekening uitgesloten. Slechts in het uiterste geval zal tot het gebruik van nucleaire wapenen worden overgegaan. Indien de NAVO-macht met uitsluitend conventionele wapenen op een peil zou moeten worden gebracht om een overval af te slaan, zou dat zoveel man kracht, materieel en geld vergen, dat de consequenties voor Westerse begrippen on aanvaardbaar zouden zijn. Onwerkelijk idealisme Ministèr Visser herinnerde er aan vo rig jaar te hebben gezegd respect te heb ben voor het idealisme van de heer Lank- hörst (P.S.P.), maar hij was tot de con clusie gekomen dat het een ietwat onwer kelijk idealisme is, waardoor het respect wordt getemperd. De kosten voor de verdediging van Nieuw-Guinea wilde de minister wel ver trouwelijk aan de Kamercommissie voor defensiezaken mededelen. Hij had begre pen dat de P.v.d.A. bezwaar heeft tegen de aanwezigheid op Nieuw-Guinea van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie. Óp militaire gronden kan de mening niet wor den gedeeld dat ze overbodig zijn. Als ze er niet zijn zou de vijand daarvan ge bruik maken en zouden situaties kunnen ontstaan die dan niet meer ongedaan ge maakt kunnen worden. Volgende week zal de Kamer repliceren omdat vandaag niet wordt vergaderd in verband" met de begrafenis van ds. Zandt. Uit de vele interrupties is reeds geble ken dat de Kamer niet onder de indruk was van het betoog van de minister, waar in men vooral een persoonlijke visie miste. Dat het Amerikaanse Congres de defen siehulp slechts van jaar tot jaar wil vast stellen, was reeds lang bekend en daar door hechtte men ér ook weinig betekenis aan dat de minister verklaarde te zullen trachten meer zekerheid te verkrijgen op lange termijn. Dat de minister daarvoor voldoende gewicht in de schaal kan leg gen, gelooft men niet. In de ouderdom van tachtig jaar is in Meppel overleden de heer M. C. Ziezen, oud-burgemeester van de gemeente Vlaar- dingen. De heer Siezen werd in Alkmaar ge boren. Na tot onderwijzer te zijn opge leid, ging hij eerst enige jaren in de han del. In 1923 werd hij voor de Christelijk Historische Unie gekozen tot lid van de gemeenteraad van Alkmaar. In 1925 trad hij uit dit college, maar in 1927 werd hij opnieuw gekozen. In 1931 koos de raad hem tot wethouder. Deze functie heeft hij zeven jaar uitgeoefend. In 1938 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Vlaar- dingen. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Naar aanleiding van een opmerking van prof. Samkalden (P.v.d.A.) zei de mi nister dat het hem had getroffen dat hem was verweten de parlementaire democratie (bij de toto) te hebben geschaad. Dit ver wijt wees de minister verre van zich. Hij verweet in tegendeel een deel van de Ka mer dat men het wetsontwerp niet op zijn zakelijke merites had beoordeeld, maar dat men tegenstemde om de regering dwars te zitten. Deze houding vond de minister meer in strijd met de parlementaire demo cratie dan zijn eigen houding. De minister ontkende dat de voltooiing van het Burgerlijk Wetboek in een impasse is gei-aakt. Het zesde boek zal omstreeks augustus in druk verschijnen. Mr. Beer man gaf toe dat de voltooiing nog veel tijd zal vergen. De minister zei dat hij nog niet kon mededelen, wanneer het eerste boek zal worden ingevoerd. Partiële in voering daarvan achtte hij niet uitgesloten Het wetsontwerp W.A.-verzekering wordt zeer spoedig bij de Kamer inge diend. Dit zal ook het geval zijn met het wetsontwerp toezicht schadeverzekering. Minister Beerman gaf de Kamer de ver zekering dat hij zich zeer zal inspannen om tot een definitief-ontwerp van wet in zake de echtscheiding te komen. Overigens verklaarde hij het; bepaald niet opportuun te achten, 'wanneer de wet op het tegen gaan van lichtvaardige echtscheiding thans zou worden ingevoerd. Met betrekking tot het stakingsrecht deelde de. .minister -mee dat hij hierover reeds iri overleg is g'ëtrecjen met de een trale prganisëtigs van 'werkgevers en werknetnèrs,- De richtlijnen voor de toelating van spijtoptanten zijn enigszins verruimd. Er wordt nu ook rekening gehouden met de militieplicht en met eventuele gevangen schap tijdens de Japanse bezetting. De mi nister schatte dat dit jaar 2,000 a 2.400 spijtoptanten naar ons land zullen komen. De instelling van de adviescommissie heeft niet de bedoeling het aantal toe te laten spijtoptanten te drukken of het tempo van de toelating te vertragen. Ten aanzien van het toelatingsbeleid van vluchtelingen zag de minister geen reden tot ongerustheid. Advertentie Een man, van wie Interpol zegt dat hij een beruchte inbreker' is, die al in ver scheidene 'landen gevangenisstraffen uitge zeten heeft, had zich thans voor het Haag se gerechtshof te verantwoorden. De ver dachte bediende zich van de Franse taal. Zijn nationaliteit jtaat niet vast. Hij zegt in 1928 in Helsinki geboren te zijn, maar volgens Interpol is hij van Italiaanse af komst,. Aan de hardnekkig ontkennende inbreker werden vijf diefstallen met braak tenlastegelegd, waarvan één gepleegd is in Den Haag, één in Rotterdam en drie in Amersfoort. De rechtbank in Rotterdam had hem tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal bij het Haagse hof eis te thans vier jaar met aftrek. In de nacht van 29 op 30 april werd uit een rusthuis in Rotterdam 4500.- ge stolen. De verdachte ontkende die nacht in Rotterdam geweest te zijn, maar een taxichauffeur herkende hem met zekerheid als de man die hij op die nacht van Den Haag naar de Maasstad had vervoerd. Een caissière uit Utrecht herkende de verdachte als de man, die (daags na de inbraak in Rotterdam) een biljet van dui zend gulden bij haar probeerde te wisse len. De verdachte stond in een Utrechtse lunchroom bekend als de „miljonair" we gens zijn bijzonder hoge fooien. Van twee der Amersfoortse inbraken werd de ver dachte door politiespeurhonden als de da der aangewezen. In Den Haag werd in de nacht van 21 op 22 mei ingebroken in een huis aan de Thomas Schwenckestraat. De dief stal drie biljetten van duizend gulden en vijftig van honderd gulden. Voor het hof beweerde de verdachte dat hij die avond om 11 uur in een nachtclub gekomen was, maar een animeermeisje uit deze gelegenheid zei dat hij niet eerder dan 2 uur des nachts gearriveerd was. Daarna is hij met haar naar een hotel gegaan. Onderweg liet hij haar drie biljetten van duizend zien en een stapel biljetten van honderd Isotopen in de landbouw. Op initia tief van dé Verenigde Naties en in samen werking mej de internationale atoomcom missie te Wenen en de internationale com missie voor landbouw in Rome wordt van 4 april tot 26 mei in Wagëningen een in ternationale opleidingscursus gegeven, waar het gebruik van isotopen voor de plantenvoeding behandeld wordt. Deze cursus heeft tot doel een groep internatio nale studenten op te leiden in het gebruik van isotopen voor botanische en landbouw kundige onderzoekingen. Bijdrage. De Nederlandse regering stelt zich voor een bijdrage van 122.000 dollar te geven aan het internationale in stituut voor sociale studies van de inter nationale arbeidsorganisatie. Dit heeft pa ter Stokman, de Nederlandse afgevaardig de in de bestuursraad van het internatio nale arbeidsbureau in Genève meegedeeld. Het instituut zal in Genève worden geves tigd. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel meent, dat het aanbeveling ver dient dat de Nederlandse zuivelindustrie zich belangen verzekert bi.j de produktie van „filled milk". Het heeft in zijn ver gadering van gisteren besloten, van dit standpunt mededeling te doen aan de mi nister van Landbouw en Visserij, in ant woord op diens verzoek om advies in deze aangelegenheid. Het Produktschap meent, dat de Neder landse zuivelindustrie betrokken mag zijn bij ondernemingen die zich bezig houden met produktie en afzet van „filled milk" in het buitenland. Het produktschap zal op korte termijn een onderzoek instellen om een antwoord te vinden op de 'vraag, of het ook toelaatbaar is „filled milk" te vervaardigen in zuivelfabrieken in Ne derland. Het gaat er daarbij om, welke waarborgen in dat geval kunnen worden gegeven voor de echtheid van het Neder landse zuivelprodukt. Bij de schriftelijke gedachtenwisseling hebben enige der in het Produktschapsbestuur vertegenwoor digde organisaties gesteld, dat vervaardi ging van kunstmelkprodukten in Neder land alleen in afzonderlijke, apart- van de zuivelfabrieken staande gebouwen dient te geschieden; ook in de vergadering werd dit standpunt verdedigd. Als het onder zoek is afgesloten zal ook een antwoord worden gegeven op de vraag, naar welke Janden eventueel kan worden geëxpor teerd. Het Produktschapsbestuur zal verder de minister laten weten, dat „filled milk" on der de huidige omstandigheden niet op de Nederlandse binnenlandse markt moet ko men, en het zal hem vragen te bevorde ren dat -voor de E.E.G.-fnarkt hetzelfde standpunt wordt ingenomen. Het KNMI deelt mede: Gisteravond en vannacht is de mist opnieuw zeer dicht geworden. Het mistgebied bedekte toen Nederland, een groot deel vah België, noordwest-Frankrijk en Engeland. In Duitsland was het slechts op enkele plaat sen mistig. Het hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa beheerst, heeft zich weer naar Centraal-Europa verplaatst. Tenge volge daarvan is er in onze omgeving geen luchtaanvoer van zee meer, waardoor de mistkansen belangrijk kleiner worden. Mor gen zal waarschijnlijk overal de zon door komen en wordt het zeer zacht voorjaars weer. De komendé nacht zal er evenwél plaatselijk nog weer mist worden gevormd WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen w M i g binnen- en buitenland. a m a Neerslag; laatste 24 uur. .S| SS Den Heldei mist windst. 6 0,2 Ypenburg mist ono 6 0 Vlissingen mist 7 0 Eelde mist windst. 14 0 De Bilt mist ono 6 0 Twente mist windst. 12 0 Eindhoven mist windst. 8 0 Zd-Limburg mist O 9 0 Helsinki half bew. wnw 2 1 Stockholm zwaar bew w 10 0 Oslo onbewolkt windst. 6 0 Kopenhagen onbewolkt w 11 0 Aberdeen onbewolkt windst. 18 0 Londen mist windst. 15 0 Amsterdam mist no 6 0 Brussel mist ono 9 0 Luxemburg onbewolkt 17 0 Parijs mist nno 15 0 Bordeaux mist windst. 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 18 0 Nice onbewolkt n 16 0 Berlijn mist w 13 0 Frankfort onbewolkt 18 0 VTünchen onbewolkt 15 0 Zürich mist windst. 16 0 Genève onbewolkt windst. 14 0 Locarno onbewolkt windst. 18 0 Wenen onbewolkt windst. 16 0 Innsbruck onbewolkt windst. 17 0 Belgrado onbewojkt wzw 16 0 Athene onbewolkt nno Rome onbewolkt ono 19 0 Ajaccio onbewolkt O 16 0 Madrid onbewolkt n 21 0 Mallorca onbewolkt windst. 18 Lissabon onbewolkt ono 22 0 Vrjjdag 10 maart Zon op 7.07 uur, onder 18.35 uur. Maan op 2.20 uur, onder 11.21 uur. Maanstanden 10 maart 3.58 uur laatste kwartier 16 maart 1951 uur nieuwe maan. 24 maart 3.49 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in Umuiden Donderdaj 9 maart Hoog water 8.04 en 20.28 uur. Laag water 3.27 en 15.56 uur. Vrijdag 10 maart Hoog water 8.52 en 21.26 uur. Laag water 4.11 en'16.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvonri 10 tot 15 minuten vroeger dan te Umuid-i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2