Kennedy wenst geen „politiek van de overgave" Negenjarige jongen was een nacht spoorloos Europees parlement neemt het op voor de landbouwarbeiders ïaïa3«j3ss«as»8as8Bm i&snsissmts ostwald f WsV°°rD'i" FLINKE WERKSTER s ÉfP Jij een flinke jongeman 1250 1 1 95 Vrijwilligerskorps voor achtergebleven gebieden Harriman geeft garantie aan West-Berlijn Jaar en dag voorgesteld „zonder vooroordelen" Moskou wijst Brits protest af India en België strijden om een ECOSOC-zetel Ec&fafbn VOL ENERGIE.ee waarvan u alléén a.svrijdag kunt profiteren 350 W Gr' Brosens ZoEk.T U Adverteert in dit blad Zoais men de man aan zijn kleren kent... KERNGEZOND e LEVENSLUST dank zij uw dagelijkse] 2 capsules! HALITRAN GEEFT. VITAMINEN-ZEKERHEID 795 295 075 440 HAARLEM BEVERWIJK DONDERDAG 9 MAART 1961 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 CHINA ONBUIGZAAM Plan van de N.J.G. Kennedy's ambassadeur in Rome aangekomen Nederland tegen Pravdatoont duidelijk gebrek aan objectiviteit Na twintig stemmingen nog geen resultaat Eenstemmig voor verbetering der sociale positie Hoofdprijzen Staatsloterij een F"A.i<.Hut£ PRIMA WONINGSTOFFEERDER (ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan) 50 WASHINGTON (UPI) President Kennedy is van oordeel dat het standpunt van de Chinese ambassadeur te Warschau zeer weinig uitzicht biedt op een verbetering van de betrekkingen tussen Amerika en communistisch China. Tydens de bespre kingen van de Amerikaanse ambassadeur, Beam, met Wang Ping Nan, is gebleken dat men de hoop niet te hoog mag stellen. (China heeft een Amerikaans verzoek dertig Amerikaanse journalisten toe te laten van de hand gewézen). De Verenigde Staten biyven bereid tot maatregelen waardoor de spanning tussen Amerika en com munistisch China kan worden verminderd doch zij zullen zich daarby allerminst laten verleiden tot wat Kennedy tijdens zyn gisteren gehouden persconferentie noemde, een „politiek van overgave". De Amerikaanse president roerde daar bij nog vele andere kwesties aan. Hij zei dat boycotacties van de Amerikaanse vak beweging tegen buitenlandse produkten onverstandige daden zijn, aangezien zij de mogelijkheid scheppen van buitenlandse acties tegen Amerikaanse produkten. In de boodschap aan premier Kroesjt- sjev, welke de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie vandaag heeft overhan digd, geeft Kennedy, naar hij meedeelde, een uiteenzetting van zijn standpunten ten aanzien van de belangrijkste wereldpro blemen. Kroesjtsjev heeft Llewellyn Thompson vandaag in Novosibirsk in Siberië ontvan gen. Kroesjtsjev woont in Novosibirsk een landbouwconferentie bij. Amerika en andere landen voeren thans besprekingen over maatregelen ter sta bilisering van de toestand in Laos, met behoud van de onafhankelijkheid van het land. Maandag zal de president een ver klaring afleggen over het Amerikaanse beleid ten aanzien van Latijns Amerika. Kennedy wilde voorts niet ingaan op de vraag of verkenningsvluchten, zoals die van de boven de Barentszzee neergescho ten RB-47, thans nog worden uitgevoerd. Ook wilde hij niet zeggen of Amerika op het gebied van raketten een achterstand heeft bij de Sovjet-Unie. Hij zei het rap port hierover, dat door het ministerie van Defensie is opgesteld, nog niet bestudeerd te hebben, doch over enkele dagen een verklaring te zullen afleggen naar aanlei ding van zijn voorstellen aan het Congres betreffende de militaire begroting. STRAATSBURG (ANP) De Westduit- se christendemocraat professor Hans Fur- ler is dinsdag, aan het begin van de In de Nederlandse Jeugd Gemeenschap is het initiatief genomen om in de geest van het Amerikaanse „vredeskorps" jonge mensen als vrijwilligers uit te zenden naar achtergebleven gebieden in de wereld. Het gaat hier aldus de N.J.G. niet zo zeer om hoog gekwalificeerde krachten, maar veeleer om een groep dienstvaar dige jonge mensen, die bereid zijn opge nomen te worden in de kleinere en grotere gemeenschappen in de betrokken landen en daar samen met andere jongeren te werken en te leven. Soms betreft het hulp bij wegenbouw of in de landbouw, maar ook huishoudelijke hulp aan vrouwen in kleine dorpen. Het N.J.G.-bestuur heeft over dit plan reeds contact opgenomen met de Neder landse regering. BERLIJN (UPI) De reizende ambas sadeur van de Verenigde Staten, Averell Harriman, heeft woensdag te West-Berlijn de verzekering gegeven dat de Sovjet-Unie in de nieuwe Amerikaanse regering geen zwakke tegenstander zal vinden. President Kennedy heeft duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten vasthouden aan de vier- mogendhedenovereenkomsten inzake Ber lijn en indien er nieuwe onderhandeiingan worden voorgesteld, dan zullen die hun basis moeten vinden in het allereerste be gin, niet in de status quo van thans, aldus Harriman tijdens een kort bezoek aan West-Berlijn. In de Bondsdag te Bonn heeft bondskan selier Adenauer verklaard dat Harrimans bezoek aan de Westduitse hoofdstad de misverstanden, welke bestaan hadden ten aanzien van defensievraagstukken, buiten landse hulp en de Amerikaanse betalings balans, uit de weg had geruimd. Boven dien zei Adenauer ervan overtuigd te zijn dat Kennedy het belang van de NAVO inziet. De komende zes maanden zal het Duitse volk heel sterke zenuwen nodig heb ben, zo waarschuwde hij, „maar het moge ervan overtuigd zijn dat het goede en sterke bondgenoten heeft". Uit West-Berlijn is Harriman in Rome aangekomen, waar hij vier dagen zal blijven. maart-zitting van het Europese parlement herkozen als voorzitter. De verkiezing ge schiedde bij acclamatie aangezien hij de enige kandidaat was. Furler, die 56 jaar is, is Robert Schuman vorig jaar opge volgd als voorzitter. Tevens zijn de acht vice-voorzitters, die met Furler het bureau van het parlement vormen, herkozen. Onder hen bevindt zich mr. P. A. Blaisse, die de onlangs over leden Nederlandse afgevaardigde drs. C. P. Hazenbosch in het bureau was opge volgd. NEW YORK (UPI) Afghanistan, In dia en Pakistan hebben een resolutie voor gelegd aan de commissie voor de rechten van de mens van de UNO-Assemblee, waar in zij voorstellen dat een „vrij van voor oordelen jaar" en een „vrij van vooroor delen dag" worden geproclameerd. Nederland was tegen de resolutie, Groot- Brittannië had ernstig bezwaar op grond van het feit dat er in de praktijk weinig van terecht zou komen. Een aantal gedelegeerden was zelfs van mening dat voor de betekenis van het woord „vooroordeel" in het Britse spraak gebruik, geen duidelijke omschrijving in tal van andere talen te geven was. De Sovjet Unie steunde de resolutie, met enige bezwaren tegen de wijze waarop ze onder woorden was gebracht. MOSKOU (UPI) —De Russische rege ring heeft een Brits protest tegen een pu- blikatie in de „Pravda" afgewezen met de verklaring dat zij niet de bevoegdheid bezit voor te schrijven wat in de Russi sche pers gepubliceerd moet worden. Op 8 februari meldde de „Pravda" dat uit een authentiek Brits kabinetstuk ge bleken was, dat Afrikanen en kleurlingen onder pressie waren gezet om hen tot het lidmaatschap van Britse vakbonden te laten toetreden. Op 17 februari verklaar de het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken dat het document, waarop het be richt in de „Pravda" was gebaseerd, een vervalsing was. <t In de Britse verklaring, welke in de vorm van een protestnota naar Moskou werd gezonden, werd gesteld dat de „Prav da" een duidelijk gebrek aan objectiviteit had getoond. Maatregelen werden ge vraagd om een herhaling te voorkomen. Woensdag kwam het Russische ant woord: de regering van de Sovjet-Unie, die meer dan Groot-Brittannië reden heeft om zich over perscampagnes te beklagen, kan het protest niet in overweging nemen aan gezien haar de bevoegdheid ontbreekt om publikaties in de Russische pers voor te schrijven. NEW YORK (UPI) Na de twintigste stemming over de vraag wie de open zetel in de Economische en Sociale Raad (Ecosoc) van de UNO-Assemblee moet be zetten, heeft de Ierse voorzitter van de Assemblee te New York, Frederick H. Bo- land, een einde gemaakt aan het vruchte loze touwtrekken. Na twintig stemmingen, waarvan er vanmorgen nog zeven werden gehouden blééf de stemmenverdeling tussen de twee kandidaten, België en India, respectieve lijk 45 en 46. Boland zei, dat hij geen vooruitzichten zag voor een spoedige verandering in deze uitslagen. Hij maakte geen datum bekend waarop de volgende serie stemmingen zouden worden gehouden. Sinds 31 december is de zetel in de 18 leden tellende raad onbezet. In die maand liep de periode voor de Nederlandse ver tegenwoordiger af. De zetel, welke altijd door een Westeuropese afgevaardigde is bezet, is een twistpunt geworden tussen West-Europese Afro-Aziatische afgevaar digden. De laatsten hebben in decem ber India naar voren geschoven als het land dat naar hun mening de zetel toe gewezen moet krijgen, omdat men de hui dige zetelverdeling onrechtvaardig acht. Politiepersoneel, twee speurhonden en een grote ploeg IJmuidense vislossers heb ben vannacht en vanmorgen vroeg in de duinen gezocht naar een negenjarige jon gen, die sedert woensdagmiddag werd ver mist. Vanmorgen is de jongen, woonachtig aan de Planetenweg in IJmuiden weer bo ven water gekomen hij had zelf de weg terug kunnen vinden. De jongen was woensdagmiddag in ge zelschap van enkele vriendjes de duinen ingegaan om er de vrije woensdagmiddag door te brengen. Tijdens het spel raakte de jongen de weg kwijt. De mist misleid de hem en hij kon de weg niet terugvin den. Zijn vriendjes wel, die waren om- STRAATSBURG (ANP) Het Europe- stelsel goed werken, dan zullen er ook se parlement heeft zich woensdag in een met algemene stemmen aangenomen reso lutie uitgesproken voor verbetering van de sociale positie der landarbeiders in de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap. De resolutie was opgesteld door de Nederlandse afgevaardigde C. J. van der Ploeg (K.V.P.), als rapporteur van de sociale commissie. HPUJumgoT S3 <-?. Het Europese parlement constateert in de resolutie, dat de sociale positie van de landarbeiders in loondienst in het alge meen ongunstiger is, dan die van de in dustrie-arbeiders, ook al zijn er tekenen die op verbetering wijzen. In beginsel die nen de lonen van landarbeiders vergelijk baar te worden met de lonen in de ind- strie. Het parlement vraagt een krachtig gemeenschappelijk beleid ter verbetering van de landbouwstructuur, omdat ook in de landbouw de sociale situatie direct van de economische toestand afhankelijk is. Het parlement stemt volmondig in met plannen van de E.E.G.-Commissie om dit jaar vermoedelijk in Rome vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers in de landbouw over sociale landbouw problemen te laten spreken. Het stelt als beginsel, dat deze sociale partners in eer-' ste aanleg verantwoordelijk zijn voor het vaststellen van lonen en andere arbeids voorwaarden. Als zij echter geen overeen stemming kunnen bereiken, dienen de re geringen wettelijke procedures vast te stel len, die leiden tot redelijke, gegarandeer de minimumlonen. De E.E.G.-Commissie zal er op toe moeten zien, dat de regerin gen op dit punt niet in gebreke blijven. Het parlement pleit tenslotte voor een streven naar redelijke arbeidstijden, goe de beroepsopleiding en verbetering van de woongelegenheid in de landbouw en het dringt aan op instelling van een raadge vend comité voor sociale landbouwaange- legenheden, waarin organisaties binnen de zes van alle categorieën landarbeiders en landbouwers in de E.E.G. vertegenwoor digd zijn. Invoerbelasting Op het gebied van de landbouw heeft het Europese parlement woensdag voorts noggesproken over een voorstel van de E.E.G.-Commissie om een „invoerbelas ting" in het onderlinge verkeer in te voe ren op bepaalde produkten. De landbouw- produkten zullen namelijk tijdens de over gangsperiode naar de volledige gemeen schappelijke markt aan compenserende heffingen worden onderworpen om hun prijsverschillen te overbruggen. Wil dit heffingen moeten komen op produkten waarin deze landbouwprodukten zijn ver werkt, zoals brood, melk, dranken, suiker werk en dergelijke. Hierbij is de grote vraag, of de heffing door het uitvoerende of het invoerende land moet worden opgelegd. Men vreest namelijk, dat het voorstel van de É.E.G.- Commissie om dit door het uitvoerende land te laten doen, tot gevolg kan heb ben, dat die belasting uiteindelijk in de een of andere vorm ten goede komt aan de exporterende industrie, hetgeen zou neerkomen op exportsubsidie en concurren tievervalsing. De landbouwcommissie van het Europese parlement heeft daarom voorgesteld om het vaststellen van deze heffingen door het uitvoerende land te on derwerpen aan instemming van het land, waar de produkten heen gaan. streeks vijf uur woensdagmiddag weer thuis. Des avonds om acht uur, toen de jongen nog niet thuis was, belden de ongeruste ouders de Velsense politie, die direct een grootscheepse opsporingsactie begon met behulp van twee speurhonden, een hond van het eigen korps en de hond van de rijksspeurhondengeleider adjudant De Groot. Gisteravond had het zoeken geen resultaat. Tot diep in de nacht is de po litie aan het zoeken geweest. Vanmorgen om half zeven begon men weer te zoeken. Ditkeer riep men de hulp in van vislossers uit IJmuiden. Spontaan werd de hulp toegezegd. Een grote groep vislossers, die juist klaar waren met hun werk, ging met de politie en de speurhon den mee de duinen in. Men was net be gonnen toen men een man snel op een fiets met de gezochte jongen voorbij zag schieten. De knaap bleek zelf de weg weer gevonden te kunnen hebben. Ver kleumd van de kou want de jongen had de nacht in de duinen moeten door brengen werd hij naar het ouderlijk huis gebracht: De volledige lijst heeft ons niet tijdig bereikt. Wij zullen deze pas morgen kun nen publiceren. 550ste STAATSLOTERIJ 4de klasse, 16de lijst 100.000 4737 5.000 17407 f 2.000 2391 f 1.500 7648 1.000 1330 6118 6909 9143 14077 14310 14733 19942 S 400.—2269 4748 6154 6692 8321 8508 12911 13397 13942 13949 13991 14342 16251. 200.—: 1196 1966 2062 3624 3873 4243 4816 5507 5564 5942 6038 6144 7671 8128 8224 8760 9685 9706 12406 13343 13998 15148 16205 17564 17880 18133 18258 18486 18504 19006 19529 19662 21768. Wij vragen voor spoedige indiensttreding: voor hele of halve dagen. S-daagse werkweek - opname in pensioenfonds Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan de Bedrijfsleiding. Grote Houtstraat 54 - HAARLEM N.V. Maatsch. tot Expl. van Onr. Goederen „de Onder neming" te Haarlem De Directie bericht dat het dividend over 1960, bedra gende voor de aand. der le Serie 10.en voor de aand. der overige serie's 5. onder aftrek van div.bel., derhalve met resp 8.50 en 4.25, vanaf heden betaal baar is op dividendbewijs nr. 42 ten kantore der Ned. Middenstandsbank N.V. te Haarlem. DE DIRECTIE. OPROEPING SCHULDEISERS Notaris E. D. v. d. Velde te Tholen, Markt, verzoekt al len, die iets te vorderen heb ben van of verschuldigd zijn aan, en allen die onder hun berusting hebben stukken of waarden van of borgstellin gen ten laste van de beni- ficiair aanvaarde nalaten schap van Petrus Antonius Zwaanswijk, gewoond heb bende te Heemstede, en al daar overleden 23 september 1949, daarvan opgave, beta ling of afgifte te doen ten notariskantore, Markt te Tholen (Zld.), vóór 23 maart 1961. Gen. Gronjéstnubl Telef. 53570 De kunst van wol wassen zit in ieder pak (alkali vrij.) was „uit de kunst" ....haal een pak! SPECIAAL MATRASSEN Joh. Wunnik en Zn. Schagchelstraat 13 Tel. 10286 Haarlem SCHUIMRUBBER SCHUIM PLASTIC matrassen en hoofdkussens WkKHUiS leent men de zaak aan het blad waarin zij adverteert. GEVRAAGD WONINGINRICHTING m KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM - TEL. 11491 3 Halitran Dagelijks 2 Halitran capsules voor alle leden van het gezin... dat houdt het gezin gezond! Dat geeft weerstand tegen kouvatten en griep! Want Halitran bevat volop natuurlijke vitaminen A en D uit de verse, jonge levers van heilbot en andere arctische edelvissen. Precies Wat een ieder juist in dit jaargetijde zo broodnodig heeft! Haal gezondheid, haal Halitran in huis! Reukloos. Smaak»] loos. Gemakkelijk in te nemen. Uw Vitaminenzekerheid: Het rijke vitaminengehalte van Halitran wordt gecontroleerd en op certificaat ge waarborgd door het Rijks -Vitaminen Laboratorium te Bergen, Noorwegen. Let wel! De échte Halitran alléén in rood-wltte ver pakking met het Halitran-visje. Bij uw drogist of apotheker vanaf f 2.-. Halitran bevat: 38.000 i.e. Vitamine A en 5.100 i.e. Vitamine D per gram.] Ca. 60 x zoveel als gewone levertraan! Méér weerstand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit. Voor kleine kinderen zijn er bovendien Halitran-druppels. 3 per dag is voldoende Halitran i STICHTING „HEEMSTEEDSE SPORTPARKEN" Gevraagd voor het a.s. seizoen voor werkzaamheden op de tennisbanen in het wan delbos „Groenendaal". Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd v. d afd. Sport van Merlenlaan 2 te Heemstede. Amerikaanse Stepin van stevig dubbelrek elastiek, voorpand van gebrocheerde stof. Uitnemend ge schikt voor lichte en zwaardere figuren. Maten t/m 52 Helanca Dames Bree ches van 100 nylon mousse. Prima pas vorm met lange pl|p- les. Goed sluitende boordjes met ruche elastiek en breed elastiek In de band Strikt 1e keus In 4 kleuren Verkoop 1e etage Verkoop parterre tnzetveitje mot boordie. Wit inzet- vestie in katoenen pi qué, prime wasbaar. Practisch onder Uw oakle, pullover of sweater. Verkrlfgbaar in 9 hals. 1 75 wlldten Verkoop parterre Weekend-Reistas. Groot model in di verse ruiten, tuig- lederen afwerking, lederen riem - lede ren strip langs rits sluiting. Extra zitvak met rits en slot Verkoop partorro No-Iron Poplin van ..bekend merk", 100 katoen, prachtig van glans. Voor blouses, japonnen, kinderjurk jes etc., 90 cm breed Modekleuren. Normale waarde 2.95. Door onzichtbare foutjes, oer meter Verkoop tussen-etage Heren Overhemd. In een speciale kwali teit TERLENKA. Snel drogend - sterk - fcreukherstellend. Moderne boord, kleu ren wit - grijs. Maten 14-17. En.... de prijs fantastisch Verkoop parterre Mousse Herenanklets. In de nieuwste fan tasie-dessins en ook in Uni-Multicolors. Nu kunt U profiteren van kwaliteit en priis. 1 5Q Per paar Verkoop parterre Schemerlampje. Met modern acella kapje in flln strlpplissé. Di verse kleuren. Leuk voetie. Totale hoogte 31 cm. Compleet gemonteerd Verkoop 5e etage Fantasie Kastpapier. In fleurige fantasie dessin, met een voch tige doek af te ne men. Elke rol 5 me ter lang. NU per twee rol Verkoop souterrain Uni Dobbv Gordijnstof Voor het moderne In terieur. Uitermate so lide geweven van ge twijnde garens. Kleur vast geverfd, In een stralend kleurenpak- ket. Keuze uit 15 kleuren, Per meter Verkoop Se etage iv

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 8