Nederland met bloemen, pony's, kazen en koeien op Par ijse tentoonstelling Parijs verbeidt met ongeduld nader nieuws over Algerije Soevanna Phoema en Nosavan in Cambodja bijeengekomen OP EN OM HET BINNENHOF Een plezierige avond behoeft niet bedorven teworden door hoofdpijnNeem direct Rheumin I JS Aartsbisschop van Kazan veroordeeld m Britse treiter gezonken na aanvaring, bemanning van tien koppen gered Hertog van Kent trouwt in de Yorkminster Verkiezingen in Z.-W.-Afrika Finnen verbieden vliegen na gebruik van alcohol Russische economische hulp voor Marokko Uw regenjas aan uw winterjas uit! \hS'rwwe Et VRIJDAG 10 MAART 1961 15 INTERNA TI ON ALE LA NDBOUWTENTO ONS TELLING Officieel luidt het parool aan heide zijden echter „lippen op elkaar, zwijgen is goud"% Wegens ontduiking van de belasting, zegt Moskou Amerikaanse plannen voor de ruimtevaart Onze collectie REGENJASSEN is geheel compleet. Prijzen van ƒ45.tot ƒ124. REGENSASSEN EXPOSITIE Prijzen van 69.tot 129. Opnieuw onlusten in Oran „STRIKTE NEUTRALITEIT GEWENST' Dr. E. van Raalte PARIJS. De omwonenden van de Parijse Porte de Versailles worden deze dagen weer door hanegekraai gewekt en 's avonds kunnen ze de warme lucht van paarden, hooi en koeien ruiken. In het stadsbeeld van die buurt vermengen zich ongebruikelijk veel boeren en buitenlui op hun zondags: de trouwste be zoekers van de jaarlijkse internationale landbouwtentoonstelling die hier nu voor de zeventigste maal gehouden wordt. Eigenlijk zijn het vier exposities onder één dak of tenminste op hetzelfde ter rein -waarmee de Week van de Land bouw in Parijs nu wordt gevierd. Een af deling met honderden honden waar ook sterke staaltjes van dressuur, ten behoeve van de politie en van blinden, worden vertoond. Dan een tentoonstelling waar meer dan vijfduizend kippen zijn waar onder talrijke hoenders waarin de leek nauwelijks meer een kip herkent. Voorts een hal van 170.000 vierkante meter volgestouwd met landbouwwerktuigen waarvoor alleen al meer dan zeshonderd en vijftig stands zijn ingericht. Eveneens internationaal opgezet: niet alleen machi nes uit Amerika, Engeland, Nederland, Duitsland werden hier te kijk gezet, maar ook uit Polen, Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie, die dit materiaal tegenwoor dig tamelijk gemakkelijk in Frankrijk kun- ken importeren. Maar de veelzijdigste en boeiendste sec tor van de expositie bezet nog wel Frank rijk zelf, al heeft de gastheer hier dan ook de andere vijf landen van de Europese Economische Gemeenschap te logeren uit genodigd. Binnen een bestek van zo'n ze ventigduizend vierkante meters vallen hier zowat alle aspecten te bekijken van de landbouw en de veeteelt binnen de gren zen van de EEG. Uit zes landen werd het puikje van de veestapels uitgezocht om een weekje in Parijs te logeren en het is in deze gigantische expositiehal deze da gen dan ook een gehinnik, geloei, geknor, gekraai en geblaat van belang. Nederland komt in zijn paviljoen goed voor de dag met een gamma van tulpen, pootaardappelen, groenten, kazen, zwart bonte koeien en corpulente varkens, plus nog een zestal Shetlandse pony's, dat zeker niet de geringste aandacht trekt. De eerste dag waren ze al allemaal verkocht en de vertegenwoordiger van het Nederlandse stamboek vond in Frankrijk een willige markt voor deze vinnige paardjes dié men hier bijna nog niet ziet. Advertentie Op het gebied van de landbouw, zo ver telde ons de heèr H. Frank, landbouwat- taché van de Nederlandse ambassade te Parijs, zijn Frankrijk en Nederland deel genoten die wederzijds aanzienlijke belan gen te verdedigen hebben. Frankrijk neemt ongeveer dertig percent af van de Nederlandse export van landbouwproduk- ten, een percentage dat zich nog altijd in stijgende lijn beweegt. In de tegenge stelde richting, de Franse uitvoer dus naar ons land, blijven er nog wel wat problemen en is vooral het graan een twistpunt. Frankrijk heeft de ambitie de graanschuur van (klein)-Europa te worden, en ofschoon Nederland granen invoert, verkiest het ze toch uit Amerika en Canada te betrekken, omdat die tarwes zachter zijn en zich be ter voor ons nationale verse kadetje le nen: en ziedaar dan de „steen" des aan stoots. Een tegenstelling echter, waardoor ook de Nederlandse exposanten hun goede stemming niet laten bederven, en meer dan één gaf ons uit ervaring de verzeke ring dat de Parijse landbouwbeurs nog altijd aan de spits blijft staan van alle tentoonstellingen die tegenwoordig in dit domein in Europa worden gehouden. Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! LONDEN (Reuter) Radio-Moskou meldt dat aartsbisschop Job van Kazan wegens belastingontduiking is veroordeeld. Hij zou verscheidene miljoenen roebels niet aan de belasting hebben opgegeven en zich op illegale wijze meer dan twee miljoen roebels hebben verworven. De radio zei dit naar aanleiding van een Londens krantebericht, volgens hetwelk de aartsbisschop drie jaar had gekregen. Ka zan ligt in de Russische republiek, onge veer 320 km. ten oosten van Gorky. In het Londense krantebericht stond ver der, dat bisschop Michael van Smolensk uit zijn ambt is gezet en naar het Oeral- gebergte is gezonden. Volgens radio-Mos kou is de bisschop overgeplaatst naar het diocees Oedmoert en is hij thans hoofd bisschop in Izgevsk. Radio-Moskou noemt het een leugen, dat de metropoliet Nicolaas van Kroetilzi en Kolomna tegen zijn wil naar een klooster in Soetsjoen is gezonden. De bisschop had zijn emeritaat aangevraagd en de synode had dit verzoek ingewilligd, aldus radio- Moskou. CHICAGO (UPI) Een topfunctionaris van het Amerikaanse Bureau voor de Luchtvaart en Ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft verklaard dat de Amerikaanse plan nen de maan te onderzoeken in een ver gevorderd stadium zijn. „Er is een ruimtevaartuig voor de reis naar de maan ontworpen, Ranger genaamd. Het zal een instrumentarium kunnen ber gen dat een harde landing op de maan kan doorstaan," aldus dr. Robert Seamans. „De apparaten zullen gegevens over het maanoppervlak naar de aarde kunnen seinen." Volgens dr. Seamans zullen dit jaar de eerste proefvluchten met de Ranger worden gemaakt met gebruik van de At las-Agena-raket. Bemande reizen Na de Ranger komt de Surveyor, een ruimtevaartuig, dat een zachte landing op de maan kan uitvoeren. Ook wordt een satelliet gebouwd die dicht langs Venus en Mars kan vliegen en later misschien naar verder afgelegen planeten. Dr. Seamans voegde eraan toe dat deze onderzoekingen tevens de inleiding vormen voor een reis met mensen door de ruimte. „Toekomstige ruimtevaartuigen zullen een bemanning hebben van twee of meer astro nauten," zei hij. (Van onze correspondent) PARIJS, Het grote nieuws van een bestand in Algerije, dat heel Frankrijk iedere ochtend en avond uit de krant of de radio hoopt te vernemen, laat nog al tijd op zich wachten. Niettemin zijn er weer nieuwe tekenen, die erop wijzen, dat de vrede wel weer een paar stappen na derbij schijnt te zijn gekomen. Zo hebben 25 van de 72 Kamerleden van Algerijnse bloede, die het land in het Franse parle ment vertegenwoordigen, in een manifest openlijk partij gekozen voor het F.L.N. door van de Franse regering onmiddellij ke en officiële onderhandelingen te eisen. Ze hebben ook een oproep tot de andere Algerijnse parlementsleden gericht om zich bij hen aan te sluiten en de lijst der namen groeit bijna van uur tot uur. De Algerijnse Kamerleden werden twee jaren geleden gekozen op programma's, die ofwel het Franse Algerije huldigden Ofwel voor een nauwe associatie met Frankrijk pleitten. Dat die politieke bakens nu zo openhartig worden verzet wijst er op, dat deze Algerijnse parlementariërs niet meer twijfelen aan de zege van de nationalisten, in de hoop vermoedelijk zo tevens hun politieke hoofden in de toe komst nog te zullen kunnen redden. Een andere aanwijzing voor een spoe dige ontknoping zou kunnen zijn, dat aan de zijde van het F.L.N. eveneens nog steeds een intensieve diplomatieke acti viteit heerst. Ferhat Abbas ontmoette gis teren de Joegoslavische ambassadeur in Tunis, terwijl zijn „minister van Buiten landse Zaken" Belkacem Krim in Cairo een onderhoud had met kolonel Nasser, de president der Verenigde Arabische Re publiek. Een derde lid van de voorlopige Algerijnse regering, Boumendjel, die vo rige zomer uit naam van het F.L.N. in Melun de (mislukte) wapenstilstandsonder handelingen met de Fransen voerde, is gisteren, na een mysterieuze afwezigheid van enkele dagen, weer in Tunis opgedo ken. Men vermoedt, dat hij contact had opgenomen met de verzetsleiders in Al gerije. Voorzover het uit Parijs te beoordelen valt, hebben die verschillende ontmoetin gen of opiniepeilingen gunstige resultaten opgeleverd. Het schijnt dat de leiding van het F.L.N., dat zich in meerderheid nu wel in zee wil begeven, .zich tevoren toch wenst te dekken naar zoveel mogelijk kan ten. Diplomatiek gesproken heeft Ferhat Abbas de handen niet meer volkomen vrij nadat hij morele en ook wel materiële hulp van het communistische blok in Moskou en vooral in China heeft aanvaard. Ook aan de basis hebben de communisten de laatste maanden in het F.L.N., zo schijnt het, hun posities versterkt. De Gaulle en Bourguiba hebben van de F.L.N.-leiding verlangd zich onomwonden voor het Wes ten uit te spreken. In dat verband kan het van groot belang zijn, dat Nasser de Al gerijnse nationalisten zou hebben aange raden het advies van Bourguiba nu maar te volgen. In officiële kringen in Parijs blijft echter het enige wachtwoord: „Lip pen op elkaar en zwijgen is goud". Het zelfde parool is in Tunis gegeven. Mohammed Masmoudi, de speciale afge zant van president Bourguiba heeft don derdag verslag uitgebracht aan Ferhat Abbas, over zijn jongste besprekingen me'( de Franse regering. Na het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, weigerde Masmoudi iets over mogelijke ontwikkelingen te zeggen Zwijgen is goud, vooral als men handelt in plaats van praat", zo zei hij. In de officiële bekendmaking uit Wash ington, waarin wordt gezegd dat Bourgui ba van 3 tot 6 mei in Washington blijft en voorts ongeveer vier dagen andere ste den zal bezoeken, wordt gezegd, dat Bour guiba niet alleen „de dynamische leider van Tunesië is, maar „een staatsman wiens moedige pleidooi voor internationaal begrip en internationale samenwerking al gemeen wordt bewonderd". Waarnemers geloven dat Bourguiba en Kennedy onder meer zullen spreken over Algerije. Advertentie Ons devies luidt Nieuwe modellen in cotton, poplin en gabardine. Ook Nylon Herenregenjassen. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Advertentie In een onzer etalages exposeren wij onze nieuwe collectie regenjassen, welke dit jaar uitmunt door perfecte pasvorm. Vele jaren werd de regenjas ten onrechte beschouwd als een nood zakelijk kwaad, maar mede door de vlotte modellen en voyante kleuren is de moderne regenjas niet meer weg te denken uit de garderobe van een goed geklede heer ^VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE Gr. Heutstr. 59 - Haarlem - Tel. 21592 Gen. Cronjéstraat 85 Haarlem-N. Tel. 55477 De Duitse treiler Franz Schau heeft in de nacht van donderdag op vrijdag ge meld, dat hij op ongeveer 150 mijl ten noorden van Terschelling in aanvaring is gekomen met de Britse treiler Invertay uit Grimsby, die zo zware averij opliep dat hij zonk. De Duitse treiler Bernhard Grundmann heeft gemeld dat alle tien op varenden van de Invertay zijn gered. Vissersboot vermist WILLEMSTAD (Curacao) (UPI) Vlieg tuigen en schepen zijn donderdag op zoek gegaan naar de vissersboot„Gladys" met een bemanning van drie koppen aan boord, die al meer dan een week wordt vermist. Scheepvaart autoriteiten vermoeden dat de boot waarschijnlijk stuurloos ergens in de Caraibische Zee dreef, maar zij sloten de mogelijkheid niet uit, dat het schip door de Venezolaans autoriteiten in beslag genomen was op verdenking van smokkel. (Van onze correspondent) LONDEN De Hertog van Kent en Catharine Worsley zullen op 8 juni in het huwelijk treden in de kathedraal van York, de Yorkminster. De huwelijksinzegening zal geschieden door de nieuwe aartsbis schop van Canterbury dr. Arthur Ramsey. Het is de eerste maal in meer dan zes honderd jaar dat het huwelijk van een lid van de koninklijke familie in York zal wor den ingezegend. Het gebeurde de laatste keer in 1328, toen Koning Edward III in het huwelijk trad met koningin Philippa. Donderdagavond was het verloofde paar de gast op Buckingham palace. Als ver lovingsgeschenk gaf de hertog-zijn' aan staande bruid een gouden ring met een grote saffier, aan weerszijden afgezet door diamanten. De ring zou een waarde hebben van 2.500 pond sterling. ORAN (Algerije) (UPI) Bij de begra fenis van de Griekse bakker, die op 28 februari dodelijke brandwonden had opge lopen toen zijn auto, waarin ook twee Fran se vrouwen zaten, door betogende moslims in brand werd gestoken, hebben groepen Europese extremisten moeilijkheden ver oorzaakt te Oran. De politie greep hard in en arresteerde een honderdtal Fransen De Europeanen zijn later, na controle van hun identiteitspapieren, vrijgelaten. De beide vrouwen waren op slag dood, maar de bakker is later in het ziekenhuis overleden. PNOM PENH (Cambodja) (AFP) Na afloop van besprekingen, die generaalPhoe- mi Nosavan, vice-premier in de pro-wes terse Laotische regering van prins Boen Oem, in Pnom Penh de hoofdstad van Cambodja, heeft gevoerd met prins Soe vanna Phoema, de premier van de afge zette neutralistische regering van Laos, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat beiden het eens zijn over een politiek van strikte neutraliteit als de basis WINDHOEK (Zuidwest-Afrika) (Reuter) Bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering van Zuidwest-Afrika heeft de Nationale Partij, die nauwe relaties onder houdt met de regeringspartij in Zuid-Afri- ka, de overwinning behaald. De partij kreeg zestien van de achttien zetels. De resterende twee zètels gingen naar de Verenigde Nationale Partij van Zuidwest- Afrika. Stemgerechtigd waren alleen de veertigduizend blanken die in dit gebied wonen, op een totale bevolking van 420.000 mensen. Zuidwest-Afrika is een voormalig Volkenbondsmandaatgebied onder behee van Zuid-Afrika. Dit laatste land ontkent, dat de UNO de rechten van de Volken bond in dit gebied heeft overgenomen. Fractievoorzitters Sinds jaar en dag nemen fractievoorzit ters in maar ook, in zeker opzicht, buiten de Kamer een belangrijke plaats Wat dit laatste aangaat, denk ik aan het horen van Tweede Kamer-fractievoorzit ters door het staatshoofd ter gelegenheid van een kabinetsformatie of van een re- gerinscrisis. Voor het eerst is het inwinnen van hun adviezen door het staatshoofd, toen het er om ging een formatie tot stand gebracht te krijgen, in 1905 gebeurd. Toen immers raadpleegde Koningin Wilhelmina alle Tweede Kamerfractievoorzitters met uit zondering van de socialistische voorman mr. P. J. Troelstra. Bij een in 1907 ont stane crisis kwamen alleen de aanvoer ders van de drie rechtse groepen plus de leider van de Vrij-liberale Kamerclub aan bod en voor het optreden van het door de anti-revolutionaire mr. Th. Heemskerk geleide kabinet waren het uitsluitend de drie voorzitters van de fracties der recht se partijen, die zich ten paleize ontboden zagen. Een nieuwigheid deed zich in 1913 voor, toen ook de sociaal-democratische fractie voorzitter advies kreeg uit te brengen; daarentegen bepaalde de Koningin er zich toe om van de anti-revolutionairen slechts de demissionaire minister-president Heems kerk, niet de voorzitter van de Kamer club van diens richting, uit te nodigen haar van raad te dienen. Zonder nu nader verdere historische varianten in herinne ring te brengen, bepaal ik mij er toe, dat sedert 1945 gebruik is geworden dat het advies wordt gevraagd van de voorzitters van al de Tweede Kamerfracties, hoe klein zij ook zijn, en dus tevens van die fracties, van welke men tevoren wel kan weten, dat zij tot enigerlei samenwerking in of met een kabinet al of niet bereid zullen zijn. In het geschreven recht heeft het overi gens heel lang geduurd, eer het tot de officiële erkenning van het bestaan van fracties is gekomen. Dit is gebeurd ter gelegenheid van de wijziging van het Reglement van Orde van de Tweede Ka mer, die bij de aanvang van het zittings jaar 1953-1954 van kracht is geworden. Bij die gelegenheid toch is in art. 18 in dat Reglement vastgelegd, dat de voor zitter uit „de verschillende politieke groe pen" welke er zijn, de vijf leden heeft aan te wijzen, die samen met hem de Cen trale Afdeling vormen. Tussentijds aftreden Het wijze, hoewel te betreuren besluit, onlangs door prof. Romme genomen, om zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer en daarmee zijn fractievoorzitterschap tus sentijds neer te leggen, leidde er toe enige precedenten op te sporen. Met name van fractievoorzitters, die nog vóór afloop van hun vierjarig mandaat uit de Twee de Kamer traden omdat die functie hun om een of andere reden te zwaar was gaan vallen. De eerste keer gebeurde het in 1912. Dr. A. Kuyper nam toen wegens toenemende doofheid ontslag als lid van de Tweede Kamer, waar hij voorzitter was van de anti-revolutionaire fractie. In die hoeda nigheid volgde hem de heer C. van der Voort van Zijp op. Intussen liet dr. Kuyper zich een tijdje later, nl. in 1913, wel een verkiezing tot Eerste-Kamerlid welgeval len. Vervolgens deed zich in 1913 het geval voor van prof. mr. H. L. Drucker, voor zitter van de vrijzinnig-democratische fractie in de Tweede Kamer. Ook dat was een tussentijds aftreden, al had hij ook reeds op 21 december 1912 aan de kies vereniging „Burgerplicht" te Groningen voor welk district hij zitting had geschreven niet weer, voor het tijdperk 1913-1917, een kandidatuur te willen aan vaarden. „Ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkingen", zo schreef hij nog, „voeg ik hierbij, dat het besluit mij niet weder beschikbaar te stellen, reeds sedert langer dan een jaar vaststaat. „Men moest dus niet menen, dat hij zijn plaats in de Tweede Kamer niet meer wilde in nemen, omdat hij het niet voldoende eens geweest zou zijn met het kort te voren, in november 1912, tot stand gekomen pro gramma van de vrijzinnige concentratie Zelf had hij inderdaad volop aan het tot stand komen van de concentratie der drie vrijzinnige partijen meegewerkt, dit voor al in nauwe samenwerking met zijn me de-vrijzinnig-democraat dr. D. Bos. On danks vermelde toevoeging en hoewel in derdaad uit allerlei feiten vaststaat, dat Drucker zelfs reeds veel eerder zijn Twee de Kamerlidmaatschap er aan had willen geven, heeft toch hier en daar het ver moeden enige ingang kunnen vinden, dat er achter dit besluit van Drucker wél dat gene schuilde, waartegen zich juist zijn toevoeging in de zoëven aangehaalde brief keerde. Overigens wist een zijner tijdge noten mij nog kort geleden te vertellen, zich heel goed te herinneren van Drucker zelf destijds vernomen te hebben, dat hem zijn taak als leider van de v.d. in de Tweede Kamer te zwaar begon te worden en dat hij het tijd vond dat een der jon geren haar zou gaan overnemen. Intussen bleek hij niet geheel en al van het politieke toneel te willen verdwijnen. Zo liet hij zich dan op 10 juni 1913 in een tussentijdse vacature door de Staten van Noord-Holland tot lid van de Eerste Kamer benoemen, waarna hij op 30 juni d.a.v. in een brief aan de Tweede Kamer mededeelde op die dag zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer te hebben aange nomen en daardoor opgehouden te hebben lid van de Tweede Kamer te zijn. Met andere woorden, van die dag af was hij niet alleen geen lid meer van de Tweede Kamer, doch evenmin fractievoorzitter van de vrijzinnig-democraten. In die func tie zag zich dr. D. Bos als zijn opvolger aangewezen. Drucker legde dus zijn Twee de Kamerlidmaatschap en zijn fractievoor zitterschap in die Kamer neer nog tijdens het zittingsjaar 1912-1913, derhalve tussen tijds. Er bestaat alle reden om op deze histo risch vaststaande feiten enige bijzondere aandacht te vestigen. Met name omdat, met betrekking tot wat daarna is voorge vallen, een volslagen verkeerde voorstel ling van zaken in de „litteratuur" is we ten binnen te dringen. Dit is bovenal een gevolg van sommige historisch .an;, niet steeds houdbare verhalen, door Treub in zijn in 1931 als boek uitgegeven „Herin neringen en Overpeinzingen" ten beste gegeven. Daarin treft men o.m. de voor stelling van zaken aan, alsof het enige beroering zou hebben verwekt dat op 9 juli 1913 het staatshoofd dr. Bos als voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de vrijzinnig-democraten om advies had ge vraagd, gelijk ook met andere fractie voorzitters was geschied, en alsof men ten onrechte hiervoor de naam van Bos in plaats van die van Drucker zou hebben opgegeven. In werkelijkheid raakt die voorstelling kant noch wal. Drucker was Tweede-Kamerlid en fractie voorzitter af en Bos was door de fractie tot zijn opvolger benoemd. Nu ik onlangs een en ander eens precies heb nagegaan, acht ik het zaak, dat totaal scheve beeld hier thans recht te zetten. En thans het derde geval van een hier aan te roeren tussentijds aftreden van een Tweede Kamerfractievoorzitter. Dat speel de zich in 1933 met mr. H. J. Knotten belt af Toen prof. mr. dr. A. van Gijn in 1929 niet opnieuw een Kamerzetel had willen aanvaarden, wees de liberale frac tie mr. Knottenbelt als zijn opvolger in die functie aan. Slechts node aanvaardde hij haar, want de functie trok hem aller minst aan. Vier jaar later zou hij zich niet meer voor herkiezing in de Tweede Kamer beschikbaar hebben gesteld, in- dien er niet enige speciale faotoren ge weest waren waardoor hij zich tenslotte liet vermurwen nogmaals een kandidatuur te aanvaarden. Meteen verklaarde hij echter, zich de vrijheid voor te behouden om tussentijds af te treden. Want liep al les na de ontbinding tengevolge van een ontbinding vonden de Kamerverkiezin gen toen eerder plaats dan normaliter het geval zou zijn geweest en na de vor ming van een nieuw kabinet in het rechte spoor, dan wilde hij zijn leven wat rustr ger inrichten dan hem als leider van de liberale Tweede Kamerfractie mogelijk was. Vroeger nog dan hij zich vermoede' lijk zelf had voorgesteld kwam hij daarop tot het neerleggen van zijn Tweede Kamerlidmaatschap. Er was namelijk een plaats aan de overzijde van het Binnen hof opengekomen en hij was nu de eerst aangewezene op de lijst in kwestie. Dies aanvaardde hij het senatorschap en ver liet hij de Tweede Kamer, waar dr. E. B. Bierema hem als fractievoorzitter opvolgde. voor terugkeer van de vrede en nationale eenheid in Laos. Aan de buitenlandse in menging in Laos zal slechts een einde kun nen worden gemaakt met de hulp van een onpartijdige internationale commissie, die in het gehele land moet optreden. Verbindingsman Voorts zegt het communiqué dat gene raal Phoemi Nosavan prins Soevanna Phoema als dê enige Laotische staatsman beschouwt die-ten behoeve van een natio nale verzoening als verbindingsman met de communistische Pathet-Lao-beweging zal kunnen optreden. De generaal en de prins zijn overeenge komen zo vaak mogelijk bijeen te komen om te trachten op zo kort mogelijke ter mijn een bevredigende oplossing te vinden. Tegenover de pers verklaarde prins Soe vanna Phoema in zijn besprekingen met generaal Phoemi geen duimbreed van zijn standpunt te zijn afgeweken. Hij zei zijn land beter te kunnen dienen door in Pnom Penh te blijven en al het mogelijke te zul len doen een verzoening tussen de ver schillende partijen in Laos tot stand te brengen. Woensdag aanstaande vertrekt hij naar het buitenland voor een bezoek aan verschillende hoofdsteden. HELSINKI (FNB) Na het vliegtuig ongeluk in Finland van enige tijd geleden waarbij sprake was van onder de invloed van alcohol verkerende piloten, is in Fin land nu een voorlopige verordening uitge geven over strafmaatregelen in dergelijke gevallen en over voorwaarden voor het verkrijgen van het vliegbrevet en over het onderzoek naar vliegtuigongelukken. Deze verordening, die ook voor buiten landse vliegtuigen en bemanningen geldt, verbiedt het dienst doen aan boord van een vliegtuig na het gebruik van alcohol, bij ziekte of vermoeidheid. Dit voorschrift geldt mede voor het grondpersoneel dat voor de vliegveiligheid verantwoordelijk is. Een commissie van deskundigen is inmid dels bezig met het opstellen van een nieu we luchtverkeerswet. RABAT (Marokko) (UPI) Rusland heeft, na de militaire bijstand aan Marok ko, thans een economisch hulpprogramma ten uitvoer gelegd om dê Marokkaanse kustvaart en visserij te bevorderen. Hier toe zijn twee Russiche deskundigen in Ra bat aangekomen. De minister van Voor lichting Aloui noemde de komst van de deskundigen geheel in overeenstemming met de nationale politiek, waarbij alle hulp wordt aanvaard zonder aanzien van de nationaliteit der deskundigen. De twee Russen zullen de mogelijkheden bestude ren om een aantal scheepswerven te bou wen in de haven Alhoecemas. Onlangs heeft de Sovjet-Unie twaalf straaljagers van het type MIG-17 en twee lestoestellen van het type MIG-15 aan Ma rokko geleverd. Enige tientallen Russische deskundigen zouden met deze zending zijn meegekomen. Minister Aloui zei voorts, dat zijn re gering van plan is een staalindustrie te stichten in het noorden van het land, en dat men hiertoe hulp in het buitenland zou zoeken. De bewindvoerder ontkende, dat de nieuwe vorst, Hassan II, de Marokkaanse politici zou polsen over hun verlangen naar een regering van „nationale eenheid". Hij zei, dat de huidige regering zou blijven bestaan en dat de vorst zelf zou blijven optreden als eerste minister. Ondanks de ze officiële uitspraak houden de geruchten over de vorming van een andere regering aan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15