Indonesië verbreekt het laatste contact met Nederland HET WEER Minister Luns morgen naar Londen Russisch ruimtevaartuig behouden op aarde terug Afzonderlijke Kongolese staten erkend HAZENBERG Patisserie DEKKERS Britse belangenbehartiging moet worden gestaakt Inbreuk op diplomatiek gebruik zonder weerga Soekarno ontbindt de padvinderij met een hond aan boord Amerikaanse ambassadeur sprak met Sovjet-premier Zuidpier toch af en toe open voor het publiek Twee doden in het verkeer Conferentie te Tananarive Russische stap inzake Algerije te Parijs? permansnte a l'huile de Visen DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 109 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije eforeijou vrnjf NYLON REGENJASSEN Meer bewolking In de krant van heden: BOOT 200 Fauteuils After Dinner Gevaarlijk carbid-schip KOMPLETE UITRUSTINGEN Het woord is aan... RQMONO-taartje1.50 Hazelnoottaartje 1.50 NU OOK: Chocolade hazelnoottaartje 1.50 VRIJDAG 10 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tejef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De Indonesische regering heeft Engeland vandaag offi cieel verzocht om de behartiging van de Nederlandse be langen in Djakarta onmiddellijk te staken. De ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Den Haag, dr. Ali Assad Khandji, heeft voorts instructie gekregen om de In donesische belangen in Nederland niet langer waar te nemen. „Wij willen niets meer met de Nederlanders te maken hebben", zo verklaarde een diplomatieke woordvoerder in Djakarta vanmorgen. De Britse regering had de Nederlandse In politieke kringen in Den Haag ver onderstelde men gisteren nog, dat Indo nesië slechts bezwaar had tegen de aan wijzing van Engeland als beschermende mogendheid. Zulke gevallen hebben zich in de geschiedenis al meermalen voorge daan. De regering in Djakarta heeft van morgen echter duidelijk gemaakt dat het wel degelijk gaat om de verbreking van de laatste indirecte contacten. Dat is een maatregel, die voorzover men kan nagaan zonder precedent is. Alleen in oorlogstijd kan het voorkomen, dat een belligerente mogendheid de aan wijzing van een beschermende mogendheid in het algemeen weigert, omdat zfi niet be reid is het voortbestaan van de tegenstan der ais zelfstandige staat te erkennen. In vredestijd geldt een algemene weigering echter als zeer onbehoorlijk. De maatregel van Soekamo heeft, vol gens sommige zegslieden, ook nauwelijks politieke betekenis. Degenen, die er slechts de dupe van worden, zijn honderden be hoeftige Nederlandse gezinnen in Indo nesië, die tot dusver nog door de regering konden worden ondersteund, alsmede de tienduizend spijtoptanten die een visum voor ons land hebben aangevraagd. Ook de positie van de Indonesiërs in Nederland wordt door het wegvallen van de laatste contacten moeilijker. Aangenomen wordt dat de ministerraad aan deze aspecten bij zondere aandacht zal wijden. Het NASSI-comité heeft een telegram gezonden aan minister-president De Quay waarin het, in verband met de verbreking van alle diplomatieke contacten door In donesië, verzoekt aan de belangen van de spijtoptanten primair aandacht te besteden. Voorts heeft het comité een telegram ge zonden aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, waarin wordt gevraagd ten behoeve van spijtoptanten affectieve maatregelen te bevorderen. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaven te kennen dat in Nederland verblijvende Indonesische staatsburgers naar West-Dui tsland of Bel gië konden gaan indien zij hulp nodig hadden, nu zelfs de indirecte betrekkingen met Nederland zijn verbroken. De directe diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië werden verleden jaar op 17 augustus door Indo nesië verbroken. ambassadeur in Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, gistermiddag al op de hoogte gesteld van de Indonesische maatregel. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de regering „de gevolgen van deze inbreuk op de diplomatieke gebruiken, die zonder weerga is, op korte termijn onder ogen zal zien". De kwestie zou vanmorgen door minister Luns in de mi nisterraad worden aangesneden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION De ideale basis voor de meest moderne houdbare coiffures Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking, maar Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige weste lijke wind. In het binnenland lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister Luns zal dit weekeinde naar Londen vliegen voor overleg met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, en de premier van Malakka, Tengkoe Abdoel Rahman. Desgevraagd reeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld dat mi nister Luns, gebruik makend van de aanwezigheid van de ministers-presi denten van de landen van het Britse Gemenebest in Londen, maandag en dinsdag in de Britse hoofdstad bespre kingen zal voeren. In gezaghebbende kringen in Londen wordt de veronderstelling geuit dat de ont moeting verband houdt met de kwestie- Nieuw-Guinea. Minister Luns zou nieuwe voorstellen betreffende de international! satie van het geschil hebben geformuleerd en Tengkoe Abdoel Rahman, alsmede de Australische premier Menzies die de ge- menebestconjerentie in Londen bijwonen, daarover willen polsen. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Nederland het eerst het woord internationalisatie had gebruikt bij de be handeling van de kwestie-Nieuw-Guinea in het parlement vorige maand. ,Het is niet duidelijk ol dit betekent internationalisatie van het conflict (andere naties daarin betrekken) of inter nationalisatie van het gebied. Het laatste zou beheerschap kunnen betekenen en In donesië zal beheerschap in de conven tionele betekenis van dat woord afwijzen". De woordvoerder verwees naar een vroegere verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio: „Indo nesië is bereid UNO-bemiddeling in het conflict te aanvaarden, als dit zou leiden tot volledige overdracht van West-Irian aan Indonesië binnen een of twee jaar". Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond, en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws.3, 9, 15 Horen en Zien4 Uitgaan in Haarlem 4 Kunst 4 Medische verzorging 5 Uit stad, en omgeving5, 7 Scheepsberichten 7, 19 Voorjaarsbeurs 13 Op en óm het Binnenhof15 Feuilleton 17 Panda en beeldverhalen17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Effecten en Geldmarkt 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Advertentie sedert 1849 Keuze uit BOOT MEUBELEN Gierstr. 52-54-56 HAARLEM In de eerstvolgende raadsvergadering zal de raad van Goes weer een voorstel van B. en W. te behandelen krijgen om een oude financiële kwestie te regelen. Nu zal men de kosten van een diner van het vroegere college moeten gaan be talen. Tijdens de grote fruitfeesten, die ieder jaar in Goes worden gehouden, heeft het oude gemeentebestuur aan alle burgemeesters van Noord- en Zuid- Beveland een diner aangeboden. Zonder toestemming van de raad werd hiervoor 755,01 uitgegeven. B. en W. stellen nu voor om deze post alsnog op de be groting te plaatsen. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft de bestaande padvindersorga nisatie in Indonesië ontbonden en een nieu we padvindersbond in het leven geroepen, die Pramoeka (voorhoede) zal heten. De president zei tot 150 padvinderslei ders in zijn paleis, dat er iets mis is met de Indonesische padvindersbeweging als er maar een half miljoen van de 92 miljoen inwoners lid van zijn. Naar zijn mening moeten er tenminste 23 miljoen leden komen. Sir Winston Churchill is gisterên met een vliegtuig van London Airport ver trokken naar Gibraltar, waar hij zich zal inschepen op het jacht van de Griekse scheepsmagnaat Onassis voor een tocht naar West-Indië. Sir Winston heeft zijn tegenzin tégen vliegen ken nelijk overwonnen. (Telefoto) MOSKOU (UPI) In de Sovjet-Unie is gisteren een ruimteschip gelanceerd met aan boord een hond, Tsjernoesjka geheten, alsmede andere dieren en bio- "ogische voorwerpen. Het 4700 kilo we gende gevaarte is na zijn reis terugge- rracht naar de aarde. De landing heeft plaatsgehad in hét gewenste doelgebied. De hond had de reis goed doorstaan. Het belangrijkste doel van de vlucht was de constructie van het ruimteschip verder te onderzoeken, met het oogmerk de noodzakelijke voorwaarden te schep- ren voor een bemande ruimtereis. De proef heeft belangrijke resultaten op geleverd, aldus een bekendmaking van het Russische persbureau Tass. Er werd niet bericht hoeveel maal de nieuwe satelliet rond de aarde is gegaan. In de Verenigde Staten wordt de ge slaagde proef gezien als een aanwijzing dat de Sovjet-Unie binnenkort een eerste bemande ruimtereis kan laten maken. MOSKOU (Reuter), De Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Thompson, is donderdagavond in de Russische hoofdstad teruggekeerd nadat hij in de loop van de dag in Novosibirsk een onderhoud van vier uur had gehad met de Russische pre mier Kroesjtsjev. Het onderhoud vond plaats in een villa buiten Novosibirsk. De ambassadeur overhandigde Kroesjtsjev een persoonlijke boodschap van president Kennedy. Thompson liet zich niet uit over het gesprokene, maar zei een optimist te zijn en altijd te zullen blijven. Hij deelde mee, dat de Russische premier van zijn tweede rondreis door de landbouwgebie den van de Sovjet-Unie tegen het eind van de maand in Moskou zal terugkeren Sir Bernard Lovell, directeur van de Britse radiotelescoop van Jodrell Bank, verklaarde donderdagavond dat de Russen kennelijk in het laatste stadium van voor bereiding voor een bemande ruimtereis zijn. Drieledig programma In het tijdschrift van de Russische aca demie van wetenschappen is kortgeleden een artikel gepubliceerd, waarin werd ver klaard dat de Russische ruimtegeleerden thans een drieledig programma uitvoeren. Het is gericht op een reis naar de maan, vluchten naar andere planeten en een be mande ruimtereis. Alle onderdelen ge nieten evenveel belangstelling, aldus dit artikel. De satelliet van 4700 kilo beschreef een baan welke op zijn laagste punt 185 kilometer van de aarde lag, en op zijn verste punt 235 kilometer. (Reuter). In verband met de lancering heeft Ezras Asratjan, lid van de Russische academie van wetenschappen, donderdag het volgende verklaard: Hét jongste succes heeft ons veel dichter gebracht bij een ruimtevlucht door een mens. Maar voor wij hiertoe overgaan, moeten er eerst nog een aantal ruimtevaartuigen met dieren aan boord gelanceerd worden. Voor een grote chemische fabriek ten oosten van Krefeld ligt de Noorse coaster Barbara, die vandaag een week geleden een aanvaring kreeg in een scherpe bocht van de Rijn, te wachten op een ontploffing. Het schip, dat ge deeltelijk onder water ligt, is namelijk geladen met vijfhonderd ton carbid, dat, zodra het in aanraking komt met water, het hoogste explosieve acetyleen- gas produceert. Het half gezonken schip levert ook gevaar op voor de scheepvaart. Advertentie voor alle maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaartscholen Terienka uniformen en battle-dresses U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Ebner-Eschenbach: Diegenendie wij tot steun strekken, geven ons het hóuvast in het leven. De IJmuider Zuidpier, die enkele weken geleden voor het publiek gesloten is in verband met de uitbreidingswerkzaatm- heden, zal wellicht af en toe toch weer voor wandelaars en sportvissers openge steld worden, zo vernemen wü van de Rijkswaterstaat. Dit hangt af van de stand der werkzaamheden op een bepaald ogen blik. De eerste maanden zal de pier echter wel hermetisch gesloten blijven voor „on bevoegden", maar daarna en wellicht nog in de loop van de komende zomer za'l men van tijd tot tijd weer vrije toe gang hebben tot het geliefde „uitloopje". Rijkswaterstaat wil in dit opzicht zoveel mogelijk soepelheid betrachten en zal dat blijven doen gedurende de hele verbou wingsperiode van de Zuidpier, zo werd ons meegedeeld. Op de Teylingerlaan in Voorhout is het 31/s-jarig zoontje van het gezin Zeestraten tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Het kind liep langs de kant van de weg. zag op een gegeven ogenblik aan de overzijde zijn moeder staan en stak zonder op het verkeer te letten over. Een motorrijder uit Sassen- heim kon een aanrijding niet meer voor komen. Het kind overleed ongeveer tien minuten na het ongeluk. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is de 55-jarige A. Spaans overleden aan verwondingen die hij zondag opliep, toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een bestelauto. TANANARIVE (Madagascar) (UPI) - Na een vergadering, welke negen uur duurde en diverse keren onderbroken werd door heftige protesten, heeft de Kongolese topconferentie te Tananarive in beginsel^ besloten de onafhankelijk heid van in Kongo bestaande staten te erkennen en de uitroeping van nieuwe staten toe te staan. Ook werd een ver klaring opgesteld tvelke een dringende waarschuwing aan de regering van Ghana en president NKroemah inhield zich niet langer te mengen in Kongolese kwèsties. Blijkens een te Stanleystad door het blad Uhuru gepubliceerd hoofdartikel be schouwt de regering-Gizenga de conferen tie van Tananarive echter als een bijeen komst waar Kongolese problemen bespro ken worden zonder het Kongolese volk en zonder zijn in vrijheid gekozen afgevaar digden. LEOPOLDSTAD (UPI) De bijzondere vertegenwoordiger van Hammarskjoeld, de Indiër Dayal, vertrekt vandaag per Wmt: vliegtuig naar New York. Er zijn tekenen die wijzen op een vermindering van de spanning tussen Kongolese autoriteiten en het UNO-opperbevel. Dayal vliegt naar New York met het oog op de komende be sprekingen van de Kongolese crisis in de UNO-Assemblee. Gedurende zijn afwezigheid zal de Soe- danese voorzitter van de economische UNO-commissie voor Afrika als zijn plaatsvervanger optreden. Gizenga In Léopoldstad kon vanmorgen geen be vestiging worden verkregen van het be richt, dat de Loemoemba-gezinde premier van Oostprovincie, Antoine Gizenga, door een staatsgreep van het leger onder leiding van generaal Loendoela zou zijn afgezet. Uit Elisabethstad wordt bericht, dat Ka- tangese veiligheidstroepen het dorp Katoto aan de Loealaba-rivier hebben bezet. Zij zouden het dorp hebben vêroverd op op standelingen van de Baloeba-stam. PARIJS (UPI) In de Franse hoofd stad verluidt dat de Sovjet-Unie de Fran se president in bedekte termen zou heb ben gewaarschuwd, dat zij geen vredes verdrag met Algerije zal toestaan, tenzij De Gaulle belangrijke concessies zou wil len doen op het gebied van de koude oor log. De waarschuwing zou aan De Gaulle zijn overhandigd door de Russische ambassa deur Vinogradov, die op 23 februari een onderhoud met het Franse staatshoofd ge had heeft. Kort tevoren was de ambassa deur uit Moskou teruggekeerd. Vinogra dov zou zijn boodschap op de volgende wijze hebben overgebracht: „Frankrijk zal de Algerijnse kwestie heel goed zon der ons kunnen oplossen, maar zij zal het geschil niet uit de wergld kunnen helpen zonder onze welwillendheid." De ambassa deur zou zijn kryptische opmerking niet nader hebben verklaard. Naar in communistische kringen ver luidt zou hij bedoeld hebben, dat Frank rijk concessies zal moeten doen aan de Sovjet-Unie vooral inzake de Berlijnse kwestie. Advertentie Advertentie DEZE WEEK ALS RECLAME Nougat eieren, rijk gevuld met slagroom, van 40 voor55 et ^CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4302 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1