Niet gekeild in de revaluatie Commerciële t,v. niet in strijd met ons cultuurpatroon AGENDA 3 Vergunningstelsel nachtarbeid in bakkerijen in overweging Kort en bondig V Si 59.50 Soldaat ernstig gewond door losse patroon Scholen en vijfdaagse werkweek grieperig! Nederlandse ging in Genua bedelen Ds. P. Zandt begraven Hervormde kerk gaat méér kerken bouwen Contactman tussen jeugd en politie Zelfgemaakt projectiel ontplofte; jongen moet hand missen Meer bewolking VOLOP BLOEMEN i V R IJ D A G 10 MAART 19 61 FORMEEL BELGISCH PROTEST PRAKTISCHE, SPORTIEVE REGENMANTEL MET FIETSSCHOOT3E IN DONGERBLAUW EN BEIGE SPECIAALHUIS REGENKLEDING Kerkelijk nieuws STAATSSECRETARIS VELDKAMP Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Wijziging van bakkerijparagraaf Prinsenhof in Groningen wordt museum Niet 160, maar 215 In Den Haag: Tweede P.E.N.-centrale nabij Amsterdam Brandstichter in Doetinchem bekent WEERRAPPORTEN "25 la c Van onze correspondent) BRUSSEL, Volgens artikel 12, tweede lid van de Benelux-overeenkomst mogen de deelnemende landen hun wisselkoersen niet wijzigen zonder voorafgaande overeen stemming. Nederland heeft echter van te voren noch België, noch Luxemburg ge consulteerd. Wfj begrepen dat dit soort valuta-operaties op discrete wij ze moet worden doorgevoerd, maar wij zijn nu eenmaal met elkaar verbonden door het Benelux-verdrag en België heeft dus formeel geprotesteerd by Nederland dat het gehandeld heeft zoals het heeft gedaan. Dat heeft ons gisteren de heer Van Houtte, de Belgische minister van Financiën, verklaard tydens zyn maandelijkse persconfe rentie. En daarmee bevestigde hy nog eens hetgeen wij reeds dinsdag hebben bericht. De bewindsman liet daarbij duidelijk merken dat hij het volste begrip had voor hetgeen Nederland heeft gedaan. Ook al zei hij dat dergelijke revaluaties op lan gere termijn meestal hun uitwerking ver liezen maar dat hij vooral hoopte, dat bij volgende gelegenheden Nederland aan de verplichtingen welke men door het tekenen van het verdrag op zich heeft genomen zou denken. Hij gaf daarbij trouwens on omwonden toe dat het desbetreffende lid van artikel 12 wellicht niet zo erg gelukkig is en dat men het misschien niet eens had moeten opnemen in het verdrag. Had Nederland van tevoren inderdaad overleg gepleegd met België en Luxem burg dan warep beide landen naar alle waarschijnlijkheid toch akkoord gegaan. Ook dat hebben wij dinsdag reeds ver ondersteld. Minister Van Houtte bevestigde dat de herwaardering van de mark en de gulden voor België niet ongunstig is. Ook al zullen op het gebied van de begroting enige 'las ten worden verhoogd. Daarbij zijn bijvoor beeld die van de Belgische troepen in Duitsland en ook is er de kwestie van de leningen. Wat de Belgische schulden ten opzichte van Nederland betreffen: die op korte en die op half lange termijn zijn wel gedekt; maar de geconsolideerde recht streekse schuld is niet onbelangrijk. Er staan drie leningen uit: een van 1937, waarvan het restant 30 miljoen gulden is, twee van 1954 respectievelijk van 1955 samen 200 miljoen gulden groot. Deze bei de laatsten hebben, een maximum looptijd van nog 20 jaar en minister Van Houtte scheen zich wel aan enig optimisme te wil len overgeven ten aanzien van de waarde van de gulden in de toekomstige jaren. Dat wil zeggen Belgisch optimisme. Munther- waarding, zo zei hij, heeft altijd een voor- Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gasseltemijveen (toez.) Th. M. Loran, vic. te Meppel. Aangenomen naar Almelo (vac. J. Vuyst.) (toez.) J. Mon- teban, predikant in algemene dienst te Driebergen. Bedankt voor Wierden (toez.) L. Doppenberg te Wilsum (O.). Geref. Kerken Beroepen te Roermond Th. W. A. Rijper te Vianen. lopig karakter en de tijd maakt haar vaak ongedaan. Benelux-overleg Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Beneluxlanden op 18 maart in Brussel zullen confereren over grotere poli tieke samenwerking onder de landen van de Euromarkt. Aan de vergadering zal worden deelgenomen door de heren Pierre Wigny, Joseph Luns en Eugène Schaus. In de loop van hun ontmoeting zullen Wig ny en Luns spreken over de voorgestelde aanleg van een kanaal tussen Schelde en Rijn. Tijdens een militaire oefening in de om geving van Budel is de 19-jarige dienst plichtige soldaat A. A. Kriezemann uit Kerkrade en behorende tot de 432de com pagnie Van Heutsz, door een losse patroon in de rug getroffen. De soldaat viel met zijn rug tegen de loop van een geweer, waardoor het schot afging. Hij is in ern stige toestand in het ziekenhuis in Weert opgenomen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1961 van het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen komt ook de vijfdaagse werk week ter sprake. Vele leden vragen name lijk de minister of hij het niet de hoogste tijd acht zijnerzijds stappen te onderne men, welke kunnen leiden tot oplossing van het vraagstuk waarvoor de gemeen tebesturen en de besturen van bijzondere scholen zich geplaatst zien bij de aanpas sing van het schoolleven aan de steeds meer toenemende invoering van de vijf daagse werkweek. Voorts wordt gevraagd welke stappen de minister eventueel zal doen. Met als uitgangspunt de recent ver schenen nota aan de Tweede Kamer over de reclametelevisie, heeft staats secretaris Veldkamp gisteravond voor de Commerciële Club in Groningen een voordracht gehouden over de reclame- televisie tegen de achtergrond van het economisch beleid. Ingaande op de cri- tiek, dat reclame-t.v. strijdig zou zijn met ons cultuurpatroon, stelde dr. Veld kamp, dat men er zich toch goed reken schap van moet geven, dat economisch en cultureel leven nauw verstrengeld zijn. Ons economisch leven bepaalt mede het beeld van onze westerse cul tuur; onze westerse cultuur bepaalt mede de verschijningsvorm van het eco nomisch leven. Het gaat niet aan om nu, in 1961, de re clame opeens als iets wezensvreemds en schadelijks voor ons culturele bestel te doen voorkomen. Dr. Veldkamp vond, dat men bij de beoordeling van de vraag of wij reclametelevisie zullen toelaten, moe ten uitgaan van de reclame, zoals wij die in ons maatschappelijk bestel nu eenmaal kennen. Dr. Veldkamp meende ook, dat in een maatschappij als de onze met con sumptievrijheid en een voldoend gediffe rentieerd aanbod de reclame een belang rijke rol speelt in de concurrentiestrijd. Het zou daarom niet redelijk zijn de on dernemers het communicatiemiddel tele visie te-onthouden. Daarbij mag men niet uitgaan van de conjunctuur van het ogenblik, waarin de vraag soms het aanbod overtreft; wij moe ten rekening houden met een mogelijke accentverschuiving in de toekomst. De heer Veldkamp wilde dit niet los zien van het integratiestreven in West-Europa, dat het mogelijk zal maken, dat-een efficiënte arbeidsverdeling tussen de landen niet meer gehinderd wordt door douanegren- zen, maar juist wordt, gestimuleerd door vergroting van het marktgebied. De conclusie ligt voor de hand, aldus de staatssecretaris, dat wij ons moeten in stellen op een situatie waarin het bewer ken van markten meer dan tot dusver in het algemeen het geval is en het onder- c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". Stadschouwburg: Zaterdag 20 u.: Neder landse Comedie met ,Dona Diana". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De onver- zoenlijken", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Call-girls in ge vaar", 18 j. Lido Theater: Vandaag tot en met dins dag 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Vernietigingscommando", 14 j. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Incognito", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., zaterdag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De kampioen melkboer", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het mes", 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De dood rijdt mee", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.r „De maagdenbron", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met dinsdag 20 u.: „En eeuwig zin gen de bossen" 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hafker. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Museum Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 913 u. en 1417 u., zondags 14—17 u„ tevens maandag tot en met vrij dag 20—22 u. R.-K. Leeszaal (Nieuwe Gracht 70): Tot 12 maart bijbelexpositie. Dagelijks 10—17 u., echter zondag en maandag 13—17 u., tevens woensdag en vrijdag 1921 u. DIVERSEN Krelagehuis (Leidsevaart):: Haarlemse Voorjaarsbeurs: Tot 11 maart. Dagelijks 1017 u. en 1923 u. VRIJDAG 10 MAART City Theater, 20 u.: „Kamers te huur". Rex Theater, 20 u.: „De grote bedrie ger". ZATERDAG 11 MAART City Theater, 19 en 21.15 u.: „Kamers te huur". Rex Theater, 20 u.: „De grote bedrie ger". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. VRIJDAG 10 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Tempest, de banneling van St. Peters burg". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Krimi- naltango". W.B, Theater, 20 u.: „Stad in boeien". ZATERDAG 11 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Tempest, de banneling van St. Peters burg". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Krimi- naltango". W.B, Theater, 20 u.: „Stad in boeien". Advertentie nemersbeleid op de voorgrond zal staan. Naar aanleiding van de vraag of Neder land na Engeland nu wel haantje de voorste moet zijn bij invoering van de re clame-t.v. wees de heer Veldkamp erop, dat het buitenlandse bedrijfsleven op een gegeven moment reclame in de televisie kan maken, die ook kan doordringen in het Nederlandse kijkersgebied. Bovendien mag Nederland niet achter raken door zich niet voor te bereiden op de reclame-t.v. Via de Nederlandse reclame-t.v. zal na tuurlijk wel buitenlandse reclame aan de kijkers worden voorgezet, maar de rege ring schut het optreden van het buiten landse bedrijfsleven in ons land niet en ducht per consequentie ook buitenlandse reclame op onze markt niet. De heer Veld kamp belichtte voorts nog de tarief-diffe rentiatie voor de Nederlandse reclame-t.v. die voldoende mogelijkheden aan de klei nere ondernemingen biedt. Hij stipte daar bij nog aan, dat met de huidige reclame media de grote ondernemingen zich nu ook meer kunnen veroorloven dan de klei ne. i De ambassadeur van Frankrijk, baron De Beauverger, heeft aan drie Neder landers de versierselen van een Franse onderscheiding overhandigd. Generaal- majoor D. C. de Vries (rechts), die vorig jaar het bevel heeft gevoerd over de Nederlandse troepen in La Cour- tine, ontving de versierselen van het commandeurschap in het Legioen van Eer voor de hulp die het Nederlandse leger heeft verleend bij de overstro mingen in de omgeving van La Cour- tine. De heer E. J. Korthals Altes, voormalig 'president van het centrale comité van de Alliance Frangaise in Nederland, werd benoemd tot officier van het Legioen van Eer. De heer J. H. Gaukstert, thesaurier van de vereni ging Nederland-Frankrijk in Amster dam, ontving de versierselen van ridder in het Legioen van Eer. Advertentie en gezonde planten met Meststoffcnmengsel 6-1.3-18. Ontheffing nr. 513 Donderdagochtend kwam in Den Haag het landelijk georganiseerd overleg tussen werkgevers en werknemers in het bakkers bedrijf bijeen. In deze vergadering, die als belangrijkste agendapunt had het pro bleem van de arbeidstijdverkorting, kwam vanzelfsprekend ook het wetsontwerp- Roolvink, dat beoogt wijziging van de bakkerijparagraaf van de Arbeidswet 1919, aan de orde. Zoals bekend is dit wetsontwerp thans nog b(j de Raad van State in studie, thans nog bij de Raad van State in studie. Omtrent de inhoud daarvan is echter wel al zoveel bekend geworden, dat als zeker heid kan worden aangenomen, dat er een vergunningsstelsel komt voor het verrich ten van nachtarbeid in ploegen, overeen komstig het advies van de Sociaal Econo mische Raad. dat in 1959 met grote meer derheid werd aanvaard. Staatssecretaris Roolvink schijnt niet het advies te hebben overgenomen, voor wat het vroeger afleveren van brood betreft. De aflevering zou dus op tien uur voor middag gehandhaafd blijven. De vergun ning voor het laten verrichten van nacht arbeid zal niet langer een tijdelijk karak ter dragen, maar veranderen in een per manent individueel systeem. Het schijnt ondanks dit wetsontwerp nog steeds mogelijk, dat men in het bakkers bedrijf tot een compromis komt omtrent het uur van aflevering. Gedacht wordt over negen uur als de meeste kans van slagen hebbend. De secretaris van de Nederlandse rooms- katholieke bakkerspatroonsbond, de heer De Mooij, zei, toen wij hem vroegen naar de opvatting die in zijn organisatie bestaat omtrent de bakkers-nachtarbeid, dat men het nadrukkelijk ideaal huldigt, dat bak- kersarbeid als dagarbeid moet worden ge zien. „Hoewel wij voldoende realist zijn om in te zien, dat er omstandigheden kunnen zijn, die een afwijking van deze gedachte noodzakelijk majeen, zien wij de invoering van nachtarbeid als een terug zetten van de klok tot voor 1919, toen de „bakkerijparagraaf" in de Arbeidswet werd opgenomen: Nachtarbeid is naar onze me ning niet nodig." B. en W. van Groningen stellen in een raadsvoordracht de stichting van een mu seum in het Prinsenhof-complex voor. Dit fraaie gebouw aan het Martinikerkhof dateert uit de Middeleeuwen, maar heeft van de zestiende tot het begin van de ne gentiende eeuw ingrijpende veranderingen ondergaan. In de laatste anderhalve eeuw is het vrijwel onveranderd gebleven. Het gebouw, dat momenteel gedeeltelijk als bureauruimte wordt gebruikt, vertoont tal rijke gebreken en moet noodzakelijk ge restaureerd worden. Men wil dat het zo veel mogelijk wordt gehandhaafd in de vorm waarin het voorgeslacht het heeft nagelaten. Het museumbestuur is met B. en W. van mening, dat het Prinsen hof na een restauratie volkomen ge schikt is om als museum te worden in gericht. Jhr. dr. D. C. Roëll, oud-hoofd directeur van het Rijksmuseum te Am sterdam is bereid de restauratie en de in richting van het museumcomplex op zich te nemen. Hij wordt bijgestaan door de architect ir. J. J. M. Vegter te Leeuwar den. De kosten van een ontwerp worden geraamd op 80.000 gulden. Op de Brabantse bakkersdag. die in 's-Hertogenbosch is gehouden, hebben pers vertegenwoordigers de gelegenheid gehad kennis te maken met „diepvriesbrood". Zij konden een keuze maken uit twintig soorten brood, die onder notarieel toe zicht in cellofaan verpakt, in diepvries zijn bewaard. Zij konden constateren, dat „diepvriesbrood" gelijk is aan vers brood. Het is echter zo, dat ook het systeem van diepvries dat overigens in het groot bedrijf reeds voor kleinbrood en krenten brood wordt toegepast niet zal kunnen voorkomen, dat er nachtarbeid wordt ver richt. Het zal noodzakelijk zijn tussen zes uur namiddag en zeven uur voormiddag arbeid te verrichten, want het brood zal in de diepvriesinrichtingen moeten worden gebracht en er ook weer uitgehaald en „ontdooid" moeten worden. Men kan im mers geen keihard brood aan de consu ment afleveren. In Genua is een Nederlandse onderwij zeres aangehouden, omdat zij liep te bede len. Zij verklaarde dat zij dit had moeten doen 'omdat haar bagage was gestolen. De 64-jarige onderwijzeres is uit Rotter dam afkomstig. De politie bracht haar naar de vreemdelingendienst, waar zij ver klaarde dat al haar koffers met haar kleren en haar geld zondag waren gestolen De politie in Genua zei dat zij reeds bezig was met het onderzoek naar de dief stal en dat men aan het Nederlandse con sulaat had gevraagd voor de thuisreis van de onfortuinlijke Nederlandse zorg te dragen. Op de algemene begraafplaats te Kam pen is het stoffelijk overschot van ds. P. Zandt ter aarde besteld. Ds. D. van der Ent Braat, Nederlands Hervormd predikant te Monster, sprak bij de groeve een dankwoord voor het mede leven. Aan de teraardebestelling ging een sa menkomst in de Broederkerk vooraf. De ze kerk was wegens de grote belangstel ling door middel van luidsprekerinstalla ties verbonden met twee andere kerkge bouwen in Kampen, die aan de Vrijge maakte Gereformeerde Kerk en die van de Gereformeerde Gemeente. In de kerk gebouwen waren ongeveer 1600 personen aanwezig, waarvan velen van heinde en verre gekomen waren. De vergadering van de Tweede Kamer van donderdag was een dag opgeschort om vertegenwoordigers van de fracties ge legenheid te geven de begrafenis van hun medelid, de nestor van het parlement bij te wonen. Ook waren er de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Kampen, tevens voorzitter van het A.R.-partijcon- vent en lid der Eerste Kamer dr. W. P. Berghuis, talrijke predikanten alsmede vertegenwoordigers van de Delftse ge meenteraad. In de bijeenkomst in de Broe derkerk sprak ds. D. van der Ent Braat. Daaraan vooraf ging een rede van ir. C. N. van Dis, partijsecretaris van de Staatkun dig Gereformeerde Partij en Tweede-Ka merlid gewijd aan de levensgeschiedenis en de figuur van ds. Zandt. Niet 160, zoals eerst de bedoeling was, maar 215 dat is het totale aantal kerken dad in het kader van de Hervormde Kerk- bouwactie zal moeten verrijzen. In september startte de kerkbouwcam- pagne onder het motto: zestien miljoen voor 160 nieuwe kerken. Binnen kwam rond 10 miljoen. Aan de gemeenten werd de helft van het ter plaatse ingezamelde bedrag gerestitueerd, zodat men ruim 4,5 miljoen, vermeerderd met rond 325.000 uit de generale kas van de Her' vormde Kerk beschikbaar had voor kerk bouw. Gebleken is echter dat het aantal van 160 nieuwe hervormde kerken ontoereikend is en dat men dit thans tot 215 moet ver- hoèen. Voor 1961 is inmiddels bij het ministerie voor 37 kerken bouwvolume aangevraagd. Voor september vorig jaar, toen de kerk- bouwactie begon, was voor 25 kerken een subsidie-verzoek ingediend. Op een verzoek van de Haagse Jeugd- actie heeft c}e hoofdcommissaris van politie in Den Haag een hoofdinspecteur aangewezen als cöntactman tussen de jeugd en de politie. Direct na de oudejaarsnachtmoeilijk heden was in de sectie jeugdzorg van de HA.IA het plan opgekomen een beter contact met de politie tot stand te bren gen. Men was van mening dat veel span ningen tussen de jeugd en de politie ver minderd kunnen worden door een beter wederzijds begrip. Hoofdinspecteur W. van Andel, die in zijn vrije tijd veel aan jeugdwerk heeft gedaan, denkt aan voor lichting in jeugdclubs en verenigingen en hoopt dat overleg mei de onderwijsinspec tie tot, resultaat zal hebben, dat ook op de scholen voorlichting wordt gegeven. Een 10-jarige Amersfoortse jongen is ernstig gewond toen hij op een stuk land een zelfgemaakt projectiel tot ontploffing bracht: Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis te Utrecht, waar dien zijn hand gedeeltelijk heeft moeten amputeren. De politie heeft na het ongeluk bij enige klasgenoten van de jongen soortgelijke zelfgemaakte handgranaten in beslag ge nomen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld. dat als omgeving van stichting van een nieuwe centrale van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordho'land gedacht wordt aan een plaats ten zuid-oosten van Amsterdam in de nabijheid van het eind punt van het geprojecteerde nieuwe 380 kv -koppelnet. Aan de centrale te Velsen kan slechts een beperkte uitbreiding worden gegeven met hoogstens twee eenheden van elk 125 MW. terwijl voor 1970 het produk- tie-vermogen van het P.E.N. met 500 M zal moeten worden uitgebreid. De 60-jarige P. van H. in Doetinchem heeft na een langdurig verhoor bekend dat hij woensdagmorgen de woning Nieuw- stad 51 in brand heeft gestoken. Daarbij is zijn zwager de 75-jarige J. Kinnaer om het leven gekomen. Van H. deelde de politie mee dat dins dagavond in het huis, dat behalve door hem werd bewoond door een broer en Kinnaer, alsmede hun huishoudster een feestje was gevierd. Daarbij waren grote hoeveelheden drank gebruikt. Er ontstond ruzie en de huishoudster werd buiten de deur gezet. Van H. vertrok, maar tegen de morgen keerde hij terug en stichtte brand. Hij verklaarde, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen Kinnaer lichamelijk letsel toe te brengen. Hij was bang geweest dat een der zwa gers, van wie hij erfgenaam was, zich door familie zou laten beïnvloeden en dat hem (Van H.) de erfenis, een paar oude meu beltjes en enige andere kleinigheden de neus voorbij zouden gaan. Uit wraak had hij daarom de woning in brand gestoken, waarbij hij er niet aan had gedacht dat de bejaarde Kinnaer nog in het huis was. Groter dan R.A.I. In Leeuwarden is begonnen met het heien van 2.000 palen voor de hal en de frontbebouwing van Europa's grootste overdekte veemarkt. Al leen het heiwerk zal ongeveer drie maan den in beslag nemen. De hal, die een opper vlakte krijgt van 33.000 vierkante meter (1.000 vierkante meter meer dan de nieuwe R.A.I. in Amsterdam), zal van staal ge construeerd worden. De frontbebouwing van de veemarkthal wordt ruim 250 meter lang. Hierin zijn bureaus, een kantine en zes cafés geprojecteerd. Papoea-arbeiders. Onlangs zijn de resultaten bekendgemaakt van de Pa poea-arbeidersregistratie 1960. In totaal werden 15.910 bij het westerse arbeids proces ingeschakelde in loondienst werk zame Papoea-arbeiders geregistreerd, waarvan 9.000 werkten bij de overheid en 7.000 bij particuliere werkgevers. Nieuw hotel in Rotterdam. De hotel accommodatie in Rotterdam zal worden uitgebreid met 300 bedden. Op 1 juni wordt in de Hoogstraat het nieuwe Savoy Hotel geopend, dat deel uitmaakt van het Lau- rens-concern. Op de hoogste verdieping komt een terras. Een unicum f voor de Maasstad is, dat het restaurant dag en nacht geopend zal zijn. Eindhoven in vrachtluchtnet. De Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena gaat met ingang van 4 april Eindhoven opne men in het vrachtgoederen-vervoersnet. De helihaven van de lichtstad krijgt daardoor doorlopend douane-faciliteiten. De Belgi sche maatschappij gebruikt voor het vrachtvervoer de „Sikorsky S 58", een he licopter, die 1200 kg vracht kan vervoeren. Rotterdams bevolking. De bevolking van Rotterdam is in januari met slechts 149 personen toegenomen, zij telde op 1 februari 729.893 personen. De geringe groei houdt verband met een sterke migratie naar de randgemeenten. Er vertrokken 2154 personen, terwijl zich slechts 1841 personen in de. Maasstad vestigden. Het geboorteoverschot was 462. Voor de oogst in Flevoland. Bij het toekomstige dorp Biddinghuizen in Ooste lijk Flevoland is men begonnen met de bouw van 20 aluminium graansilo's en een graandrogerij met 20 silo's. Voor de oogst van dit jaar zal men de beschikking heb ben over 92 silo's, elk voor het bergen van 100 ton graan. Biddinghuizen zal dan 40 van deze grote, tot ver in de omgeving zichtbare „bergtonnen" hebben, evenals Dronten. De overige 12 staan in Ketel haven. Supertanker in Europoort. Zaterdag morgen zal de 49.363 brt. metende Franse tanker „Sitala" met een lading van 75.000 ton rpwe olie de nog steeds niet officieel geopende Europoorthaven binnenvaren. Het nieuwe havencomplex heeft tot dus verre nog geen schip van een dergelijk tonnage ontvangen. Het K.N.M.I. deelt mede; Het hogedrukgebied boven Europa is aan de noordzijde in betekenis afgenomen waardoor de hoogste luchtdruk.waarden thans boven Zuid-Frankrijk, het Alpen gebied en het westelijk deel van de Mid dellandse Zee worden aangetroffen. Ten gevolge hiervan zal een zwak front, be horende bij een langs IJsland naar het noordoosten trekkende depressie, over de Noordzee en ons land naar het oosten op dringen. De winden ruimen daarbij tijde lijk naar het westen, waardoor vooral in het oosten van het land de middagtempe- raturen morgen lager zullen zijn. Het front brengt tijdelijk meer bewolking, maar bijna nergens regen. Over de Golf van Biscaye nadert vervolgens een nieU7 we rug van hoge luchtdruk, welke zich over West-Europa zal uitbreiden. Maximum-temperaturen i Of k binnen- en buitenland. d fci Neerslag: laatste 24 uur. 5 O Den Heldet onbewolkt Z 8 0 Kpenburg onbewolkt zzw 12 0 v'Iissingen onbewolkt zzw 10 0 Selde mist z 8 0 De Bilt onbewolkt windst. 15 0 l'wente onbewolkt z 18 0 Eindhoven licht bew. z 17 0 Zd-Limburg onbewolkt z 18 0 Helsinki geheel bew w 8 0 Stockholm Ucht bew. w 12 0 Oslo mist windst. 9 0,1 Kopenhagen mist zw 14 0 Aberdeen geheel bew. z 17 0 Londen mist wzw 12 0 Amsterdam onbewolkt zzo 15 0 Brussel onbewolkt z 18 0 Luxemburg half bew. z 17 0 Parijs licht bew. zzo 19 0 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble mist windst. 19 0 Nice onbewolkt n 18 0 Berlijn onbewolkt zzo 16 Frankfort mist windst. 18 0 München onbewolkt zzw 17 0 Zurich mist zo 17 0 Genève mist windst. 15 0 Locarno onbewolkt windst. 18 0 Wenen onbewolkt windst. 18 0 Innsbruck onbewolkt windst. 18 0 Athene onbewolkt nw 19 0 Rome onbewolkt ono 21 0 Aiaccio onbewolkt ono 16 0 Madrid onbewolkt windst. 21 0 Mailorca zwaar bew windst. 17 0 Lissabon onbewolkt windst. 20 0 Zaterdag 11 maart Zon op 7.05 uur, onder 18.36 uur. Maan op 3.23 uur, onder 12.16 uur. Maanstanden 10 maart 3.58 uur laatste kwartier 16 maart 19 51 uur nieuwe maan. 24 maart 3.49 uur eerste kwartier Hoog en laag water in I.Tmuiden Vrijdag 10 maart Hoog water 8.52 en 21.26 uur. Laag water 4.11 en 16.44 uur. Zaterdag 11 maart Hoog water 10.00 en 22.50 uur. Iyaag water 5.08 en 17.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuidfn Advertentie wijn kaas jn 't §©©sie uur

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2