brengen Hard politiek spel kan de Kongolese leiders mogelijk tot elkaar OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom Kan televisie ongestraft opereren op straat? WERELDNIEUWS GD SUNGLASSES Zwart driemanschap vecht nu nog om de hegemonie in innerlijk verdeeld land Mijnramp in Japan kost 71 mannen het leven raatótoel RYNBENDE'S -^RIJWIEL-- trouw- en verlovings ringen r VRIJDAG 10 MAART 1961 3 Zweedse prinses Birgitta trouwt op 25 mei Koningin ontvangt Nobel prijswinnaar pater Pire U NO-taak geheel compleet Kennemerplein 1, tel. 19373, Haarlem Parijse prostitué's dienen aanklacht in wegens haar ongewilde verschijnen in een reportage I. KAN - juwelier - Korloger Uitvinder der V-2, Rudolf Nebel, vraagt pensioen Britse begroting wordt op 17 april ingediend Geestesziekenhuizen in Engeland gaan verdwijnen 0p de i Elias een eerlijke 'jonge* jonge Sinds het woensdagavond in Cairo uitgegeven communiqué van de Loemoemba- gezinde Kongolese leider Antoine Gizenga, waarin deze zegt Kasavoeboe als wettig staatshoofd te erkennen en voorts aandringt op het bijeenroepen van „de wettige regering en het parlement", lijkt de ontwikkeling in Kongo, meer dan tevoren, in de richting te gaan van een hard politiek spel tussen de drie voornaamste leiders: Gizenga zelf, Kasavoeboe en Tsjombe. Zijn manoeuvre om Kasavoeboe als president van de gehele Kongolese republiek bevestigd te willen zien en zichzelf als „wettig premier" te bombarderen Gizenga was vice-premier in het voormalige kabinet- Loemoemba zou wel eens ingegeven kunnen zijn door de wens Kasavoeboe, die thans in Tananarive op Madagascar toenadering zoekt tot Tsjombe, reeds nu een andere mogelijkheid, namelijk een samengaan met de Loemoemba-gezinden van Stanleystad voor te houden. Dat deze pogingen een reële basis hebben, is niet geheel uitgesloten. De president van Katanga is immers van het begin van de crisis af de voorman van de afscheidingsbeweging geweest, ook reeds in een periode toen presi dent Kasavoeboe en premier Loemoemba nog gezamenlijk en min of meer een drachtig per vliegtuig de verschillende Kongolese provincies doorkruisten om de muiterij van het voormalige koloniale leger te bedwingen en de burgerbevolking toe te spreken. Pas toen Loemoemba geheel zijn eigen weg ging en naar alle waarschijnlijkheid tegen de wens van Kasavoeboe in een veld tocht tegen de afvallige inwoners van tegen de wens van Kasavoeboe in een veld tocht die al gauw in een primitieve stam- menoorlog ontaardde en daarmee iede re mogelijkheid van redelijk overleg tor pedeerde, zette de president hem uit zijn functie. Een samengaan met Loemoemba- gezinden, die voorstanders zijn van een gecentraliseerd bestuur, kan voor een Gizenga staatshoofd van een innerlijk verscheurd land, zoals Kongo nu eenmaal is, ook al komt hijzelf uit de hoek der federalisten, misschien een zekere mate van aantrek kingskracht hebben en dit te meer, wan neer Gizenga en de zijnen een wat min der extreme houding wensen aan te ne men dan hun vermoorde leider en ook diens al te duidelijk steunen op Russische hulp niet zullen opvolgen. De uitwijzing van communistische journalisten uit Stan- leystad wijst in deze richting. Zelfs al zouden de Amerikaanse, maar opvallend genoeg niet door de UNO bevestigde, be richten over Sovjet-wapenhulp aan de machthebbers in Oostprovincie waar zijn, dan wil dit nog niet zeggen, dat de Loe- moemba-aanhangers zich zonder meer aan het Russische imperialisme zouden willen uitleveren. De gematigde houding van bij voorbeeld generaal Loendoela na het be kend worden van de moord op Patrice Loe moemba krijgt na het communiqué van Gizenga overigens ook wat meer relief, tenminste indien men dit wil zien als een toenadering tot president Kasavoeboe. Mo gelijk willen de leiders in Stanleystad niet vervallen in de fout van hun vroegere lei der, die, welke kwaliteiten hij ook gehad moge hebben, het woord diplomatie zeker niet in zijn banier had geschreven. Het zal voor de Kongolese president voorts zelfs wel gelegen kunnen komen, dat hij bij zijn onderhandelingen met de harde Tsjombe de enige Kongolese lei der die, onder alle voorbehoud welke men met betrekking tot de situatie in dit land nu eenmaal moet laten gelden, over een werkelijk betrouwbaar legertje, een vrij goed functionerend staatsapparaat en een hechte economische basis beschikt de troefkaart van een samengaan met Gizen ga zal kunnen uitspelen. Een stapje ver der gaand zou men kunnen zeggen, dat een eventuele touwtrekkerij van Gizenga en Tsjombe om de samenwerking met Ka- savozboe de positie van het staatshoofd alleen maar kan versterken; dit zou een gunstige ontwikkeling zijn in een land, waarin iedereen op zoek is naar een aan knopingspunt van werkelijke invloed en gezag. Desondanks zou een dergelijke gang van zaken nog geen wezenlijke verandering in de chaos brengen, indien, gelijk vlak na de muiterij het geval was, in plaats van de Loemoemba-aanhang de regering van Tsjombe weer geïsoleerd zou komen te staan. Men zou dan alleen maar bij het uitgangspunt van alle ellende zijn terug gekeerd. Het zou dus de taak van een eventueel sterker staande Kasavoeboe moeten zijn, van die situatie gebruik te maken om de beide polen in zijn land, de unitaristische Gizenga en de federalis tische Tsjombe, tot elkaar te brengen. Men zou nu kunnen zeggen, dat dit reeds het geval had kunnen zijn, wanneer Gizenga maar aan de uitnodiging om naar de con ferentie in Tananarive te komen gehoor had gegeven. Mogelijk was dit voor de machthebber uit Stanleystad echter uit militair en politiek oogpunt te ristkant; militair, na de vlucht van de Loemoemba- troepen uit Loeloeaburg en als" gevolg van Tsjombe de bandeloosheid van de zogenaamde Loe- moemba-gezinde militairen in de provin cie Kivoe, politiek, omdat hij op Mada gascar een vrij eensgezind front tegenover zich zou hebben gevonden, dat weinig re kening zou hebben willen houden met zijn wensen. Overigens mag men niet verge ten dat er zich in Tananarive wel degelijk Advertentie POLAROID STOCKHOLM (UPI) Het huwelijk tussen prinses Birgitta van Zweden en prins Johann Georg van Hohenzollern zal Op 25 mei in het koninklijk paleis te Stock holm voor de wet bekrachtigd worden. Enkele dagen later zal in een kerk te Sig maringen (West-Duitsland) de kerkelijke huwelijksplechtigheid worden voltrokken. Op 24 mei 's avonds geeft het Zweeds koninklijk paar koning Gustaaf Adolf en koningin Louise een bal voor de gasten. HOEI (België) (UPI) De Belgische pater Pire, Nobelprijswinnaar voor de vrede, reist zondag naar Oslo om aan de universiteit daar een lezing te geven over „De eerste stappen op de weg naar de vrede". Er is een ontmoeting met koning Olav gearrangeerd. Na zijn terugkeer uit Oslo, zal pater Pire op 21 maart de gast zijn van Koningin Juliana. Kasavoeboe enkele Loemoemba-aanhangers, zij het van secundaire betekenis, bevinden. Hoe moeilijk ze nog te onderkennen zijn en hoe dikwijls ze nog verborgen blijven achter de willekeurige uitspraken, oorde len en ingrepen, waaraan de Kongolese si tuatie het laatste jaar zo „rijk" is geweest enkele aanwijzingen zijn er toch wel te vinden voor de stelling, dat alle leiders van enig formaat nu toch trachten een basis te vinden voor enigerlei samenwer king: de gematigde toon van Gizenga en de zijnen, de erkenning van Kasavoeboe door Stanleystad, de uitnodigingen van Tsjombe aan zijn beide tegenspelers voor het bijwonen van de conferentie op Ma dagascar, zijn houding ten opzichte van de Franse kolonel Trinquier, die hij zonder plichtplegingen de deur wees en Kasavoe- boe's al weer wat oudere successen op het politieke front te Leopoldstad, met na me de liquidatie van Moeboetoe's colle ge van Hoge Commissarissen en het thans daadwerkelijk optredende kabinet-Ileo. Na de lange periode van onrust en de plot selinge crises behoeft het geen betoog, dat de hier geschetste mogelijke ontwik keling elk ogenblik weer volkomen teniet kan worden gedaan, hetzij door binnen landse agitatie van extremisten, aan wel ke zijde dan ook, hetzij door buitenland se inmenging, hetzij door een samengaan van deze beide gevaarlijke factoren. De taak van de UNO is en blijft bij dit alles een bijna onuitvoerbare, mis schien wel juist omdat de overigens door idealistische krachten gedreven volkenor ganisatie onderworpen is aan de invloed van buitenlandse belangen en inzichten. Tegelijkertijd moet echter worden gezegd dat slechts een aanwezigheid van UNO- troepen de verschillende machthebbers dwingt tol bveéleg aan de ■rèhde'*tafél; in het andere geval zouden zij elkaar reeds in de haren zijn gevlogen, en, erger nog, zouden de verschillende stammen door de chaos in het Kongolese leger pas goed de gelegenheid hebben gehad hun oude vetes eens „afdoend" uit te vechten. Bovendien zou de directe buitenlandse inmenging dan al vele maanden een feit zijn geweest. On danks de recente nederlaag van de UNO in Matadi, die vanzelfsprekend het militai re prestige van de Volkenorganisatie een ernstige slag heeft toegebracht, geloven wij te kunnen zeggen, dat straks een met Indische gevechtstroepen versterkte UNO- macht weer voldoende kracht zal uitstra len om de Kongolese voormannen van wil de veroveringsavonturen af te houden. En juist de onmogelijkheid van een militaire oplossing zal hen nog meer van de nood zaak van een politiek vergelijk overtui gen. Advertentie Door een geweldige order, in de winter geplaatst, kunnen wij U nu een origineel Hawk rijwiel leveren met 1 20.- korting. (Nieuwste RAI model.) Normale prijs Korting Bij Centra m.et lamp, dynamo, jas- beschermer en slot in zwarte I 149.- andere kleuren zoals metaalgrijs, blauw, blauw/wit, groen, rood/wit f 5.-.extra. per week zonder aanbetaling bestel zo'n fantas tisch Hawk rijwiel en bespaar twintig gul den. Vul die bon In of bel even 02500- 19373, U kunt hem dan zonder verplich ting thuis 5 dagen bewonderen. Gelieve mij te zenden 5 dagen op zicht dames Hawk rijwiel met f 20.- korting. heren Behoud ik het rijwiel dan betaal ik Naam Straat Plaats contant 1 49.- 2,50 per week Doorhalen wat niet wordt verlangd. U kunt ook de showrooms van Centra komen bezoeken Het grote witte gebouw achter het NS station (gesloten huis) Bezien wij de problemen in Kongo door deze bril, dan lijkt het erop alsof de UNO zich kan beperken tot het scheiden van de verschillende elkaar vijandig ge zinde militaire eenheden en stammen en het bevorderen van het politieke overleg en straks misschien de samenwerking tus sen de drie voornaamste leiders. Of de Volkenorganisatie hiertoe in de gelegen heid zal worden gelaten, kan blijken tij dens de komende debatten in de UNO- Assemblee over dit onderwerp. Daar zijn echter vooral de Afrikaanse linksen onder leiding van de Ghanese premier Nkroe- mah, die reeds heeft geëist dat de UNO- macht in Kongo een Afrikaans comman do zal krijgen. Een dergelijk opperbevel zou dan een ontwapening van alle Kongo lese troepen moeten uitvoeren, hetgeen on der de huidige omstandigheden wel niet zonder ernstig bloedvergieten zal kunnen gebeuren. Ghanese steun aan Stanleystad zou voorts de verschillende, nu eenmaal min of meer gevestigde belangen,eerd< üiteendfijvëri Mn tot elkaar brenge waarbij dan de vraag openblijft of Gizen ga in staat zal blijken te zijn Loemoemba als volksleider, als „optelsom van het Kon golese politieke leven" op te volgen. Ten slotte zullen ook de Russische pogingen om via de Kongolese crisis de Sovjet-in vloed in het UNO-secretariaat te vergro ten niet achterwege blijven. Voor het Westen mag dan de hachelijke taak overblijven, de neutralen, en vooral de „linksen" uit die groep, niet tegen zich in het harnas te jagen door de indruk te wekken „de handlangers der kolonialisten in het zadel te helpen". Aan de andere kant zal men diezelfde „linksen" ervan moeten overtuigen, dat de UNO-politie- macht voor het geval de Kongolese lei ders kans zien een basis van overeenstem ming te vormen deze tere kasplant niet door eenzijdig en hardhandig ingrijpen on middellijk weer ten gronde mag richten. er en, (Van onze correspondent) PARIJS Mag de televisie ongestraft opnamen maken op straat om voorbij gangers, zonder hun voorafgaande toe stemming, later op het beeldscherm te brengen? Deze vraag, die nog nooit schijnt te zijn onderzocht, doch voor de toekomst onafzienbare consequenties zou kunnen hebben, is in Parijs plotseling actueel ge worden. Een paar weken geleden vertoonde de Franse televisie een reportage over het probleem van de Parijse prostitutie. Voor dat doel hadden ze met een tele-camera ook opnamen gemaakt van een vijftal da mes van de vlakte, die beneden op het trottoir klanten poogden aan en mee te lokken. Deze dames zijn nu zeer verstoord omdat zij menen, dat hun reputatie te grabbel is gegooid in kringen die tot dus verre onwetend waren van hun aanvecht bare broodwinning. Ze wonen, zo hebben ze hun gerechte lijke klacht gemotiveerd, niet in de wijk waar hun arbeidsveld is gelegen, en hun buren en hun familieleden spreken er nu schande van. Ze eisen een forse schade loosstelling van de televisie. Men kan zeggen, dat die vijf nachtvlin ders, de schande ook langs een andere weg hadden kunnen vermijden door een netter beroep te kiezen, maar daar ligt het probleem niet. De vraag is of iemand juridisch het recht heeft zich te verzetten tegen verschijning op het televisiedoek, wanneer hij of zij niet eerst gewaar schuwd werd. Zo ja, dan zouden directe reportages in het openbaar, op straat of op sportvelden, in de toekomst een riskan te aangelegenheid worden. De Franse te levisie schijnt het risico voorlopig echter nog wel aan te durven, want vandaag zou de tweede uitzending in de prostitutie- reportage worden vertoond, waaraan de beoefenaarsters van dit beroep opnieuw hun onbewuste, en eventueel ongewilde, medewerking verleenden. (Reuter) Franse televisie-employé's hebben donderdag een „bliksemstaking" gehouden, om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. De kinderen waren verheugd, want de film „Laurel en Hardy in het verre wes ten" kwam in de plaats van het oorspron kelijke programma. Advertentie Meer dan 50 modellen BARTELJORISSTR. 2 - HAARLEM FOEKOEOKA (Japan) (UPI) Held haftige redders hebben vanmorgen de lijken van de 71 Japanse mijnwerkers naar boven gebracht, die gistermiddag na een ontploffing en een brand opgesloten waren geraakt op zeshonderd meter diepte. De directie van de mijn maakte vanmor gen officieel bekend, dat zich 91 mannen in de mijn hadden bevonden toen het on geluk gebeurde. Twintig mijnwerkers had den zich kunnen redden. De andere 71 vonden de dood in het vuur en de verstik kende rook in de mijngangen. Het was de tweede slag voor de kleine mijnonderneming, waar slechts 350 arbei ders in dienst zijn. Vorig jaar werden 67 mijnwerkers gedood toen een deel van de rivierbedding inzakte en tonnen water in een miin werden gestort. De Japanse vakbond van mijnwerkers heeft verklaard dat de ramp kon ontstaan omdat de mijndirecties hebben nagelaten moderne beveiligingsapparatuur aan te schaffen. MüNCHEN (Reuter) De uitvinder van de V-2, Rudolf Nebel, heeft de recht bank van München verzocht hem een pensioen van 630 mark per maand en een schadevergoeding van 60.000 mark als slachtoffer van de nazi's toe te kennen. Nebel heeft verklaard dat het Duitse leger in 1937 zijn patenten op de V-2 kocht en hem verbood verder aan het project te werken. Hij werd gearresteerd omdat men hem ervan verdacht Jood te zijn. Dr. Wernher van Braun die thans in de Verenigde Staten werkt heeft de rechtbank geschreven dat zijn vroegere chef wegens diens „historische verdiensten" een pen sioen dient te ontvangen dat hem „ten minste een nederig bestaan op zijn le vensavond moet verzekeren". Von Braun heeft van 1930 tot 1932 onder Nebel gewerkt. Toen de nazi's in 1937 hét rakëttënprofefstéfïtift bij Peenemünde ves tigden waar Von Braun een belangrij ke positie had werd Nebel wegens ge schillen met diverse instanties niet be noemd. Nebel is ook de uitvinder van de Nebelwerfer", een raketwapen dat voor 1933 'werd ontwikkeld. LONDEN. De Britse regering zal de nieuwe begroting op 17 april indienen Meestal gebeurt dit eerder in de maand. Toen deze datum in het Lagerhuis werd bekendgemaakt, informeerde men van Labourzijde venijnig of de begroting mis schien was uitgesteld tot na de provinciale verkiezingen Minister Butler, de leider van het Lagerhuis, antwoordde dat pre mier Macmillan zijn besprekingen met de Canadese premier en met president Ken nedy vóór de begroting wil voltooien. LONDEN. Engeland is van plan, bin nen vijftien jaar zo goed als alle inrich tingen voor geesteszieken af te schaffen. De patiënten zullen in de toekomst in ge wone ziekenhuizen verpleegd worden Slechts een gering aantal patiënten blijft dan nog in aanmerking komen voor spe ciale instituten. Schoonmaak Vandaag heb ik vier vuurrode dassen weggegeven en drie aanstekers, een nikke len horloge en twee paar kanariegele sok ken, een groene pyjama met een rose rand je en een asbakje met een splinterblote dame. Dit alles niet in een aanval van mensen- min en gulheid, maar als beginnetje van de voorjaarsschoonmaak, die ik ieder jaar houd en gedurende welke ik het wee des scheidens onderga het scheiden van waardeloze dingen, die ik, om voor mij zelf onbegrijpelijke reden, zo lang moge lijk bewaar. Deze dassen, de sokken en de pyjama heb ik nooit gedragen. Zij zijn splinter nieuw, maar op z'n minst twaalf jaar oud. Het waren miskopen. In de winkel-étala ge leek het wat, maar thuis uitgepakt ble ken zij ondraagbaar. Hoe komt een mens ertoe zulke lelijke dingen te kopen? Men wil zichzelf zijn ongelijk niet bekennen en laat ze gestadig en koppig in de kast liggen. Ik heb er tenslotte voor betaald en het zou een ware zonde zijn zo iets onge bruikt weg te doen. Maar nu zijn ze weg. Ze waren zó lelijk dat ik niemand wilde beledigen door ze weg te schenken. Ik heb dat tenslotte tóch gedaan. Aan een slagersknechtje uit mijn buurt. Ik weet niet of hij ze niet lelijk zal vinden. Ik zal zondag op hem letten. Als hij een vuurrode das en kanariegele sokken draagt, zal ik mij als een weldoe ner gevoelen. Als ik ze hem nooit zal zien dragen, zal ik weten dat ik zijn smaak heb onderschat en dat ik jegens hem een fi guur geslagen heb. Het asbakje met de splinterblote dame heb ik gekregen van een (niet splinterblo te) dame. Het moest een klassiek mees terwerk verbeelden. Maar de reproduktie was zo weinig geslaagd, dat het 't lelijk ste asbakje werd, dat ik ooit gezien heb. En ik heb heel wat lelijke asbakjes gezien in al die jaren. Vergeeft mij mijn lichtzin nigheid: ik heb het in de vuilnisemmer ge gooid. Ik heb het tien jaar bij mij gehad. Ik geloof dat ik het missen zal; het was zo ontroerend in zijn lelijkheid. Het nikkelen horloge heeft het nooit ge daan. Ik kreeg het eens van een gefortu neerde oom, die mij best een gouden had kunnen geven. Het liep op ieder uur een uur voor of achter. Alleen als het stilstond, stond het tweemaal per etmaal absoluut gelijk, hetgeen men van de meeste lopen de horloges niet zeggen kan; zelfs niet als ze van goud zijn. Uit famïliesentimentaliteit heb ik het een jaar of veertig met mij meegevoerd. Het heeft in de vreemdste plaatsen met mij gewoond. Tot in San Francisco en Mexico toe. Het heeft nooit zijn taak van horloge vervuld. Het was alleen maar een zwijgend stukje nagedachtenis aan een oom, die niet eens mijn sympathie had. Hij was een gierigaard. En met die aanstekers is het gegaan als met a.lle aanstekers in mijn leven: op een gegeven ogenblik vertikken ze het. Ik be hoor tot het soort mensen wier aanstekers het altijd vertikken. Zodra ik ze heb weg gegeven doen ze het. Maar ik ben blijk baar een lucifersman. Ik heb ze wegge geven aan de drie zoons van een vriend. Zij zullen er Zeker tien jaar plezieri>an hebben. Met het vuur dat zij mij altijd ge weigerd hebben, zullen zij hèn verblijden. Volgende week ga ik. mijn papieren -or denen. Er ligt een stapel kranten van 1956 tot heden. Allemaal dingen die ik nog had willen lezen. Ik heb die dingen niet gele zen. Ik heb daar nimmer enig merkbaar nadeel door ondervonden. Advertentie White Label dubbele klare f8.55 per literfles exclusief glas J Negers toegelaten. De curatoren van de Duke-universiteit in de Amerikaanse plaats Durham (Noord-Carolina) heb ben gisteren besloten negers toe te la ten tot de hoogste klassen van het in stituut. De universiteit staat onder auspiciën van de Methodistenkerk. Buiten gevaar. De noodtoestand die don derdagochtend vroeg in Ahuriri, een voorstad van Napier in Nieuw-Zeeland, na het wegvloeien van een kwart mil joen liter benzine werd afgekondigd, is vanochtend opgeheven. Alleen de op slagplaats van olieprodukten, waar de benzine is ontsnapt, wordt nog als een gevaarlijke zone beschouwd. Bloedige krijg. Naar verluidt zijn twaalf Afrikanen gedood bij een gevecht tus sen de Maboeso en de Ngobesi stam in het reservaat dichtbij Isandhlwana, in Zuid-Afrika een slagveld uit de tijd van de Zoeloe-oorlog. De twaalf gesneu velden waren met speren doodgestoken. Het gevecht had dinsdagavond plaats. Eenzame kandidaat. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van de vroegere Franse kolonie Kongo heeft in Brazza ville de kandidatenlijst gepubliceerd voor de presidentiële verkiezingen van 26 maart. Op de lijst komt één naam voor: Abbe Fulbert Youlou, pr. Chinese nationalisten. De Birmaanse radio heeft meegedeeld dat achthonderd na- tionalistisch-Chinese soldaten in groe pen van tweehonderd man aanvallen hebben gedaan op vier steden in de communistisch-Chinese provincie Sjan in het district Lasjo op 180 mijl ten noordoosten van Mandalay. De aanval len vonden plaats aan de beruchte weg van Birma naar China, gebouwd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Geldsnippers. De politie van de Engelse stad Plymouth heeft de eigenaar ge vonden van geldsnippers, die uit een stedelijk riool te voorschijn kwamen. De politie deelde mee, dat de man in een vlaag van ontoerekenbaarheid al zijn geld in totaal 400 pond aan bankbiljetten had verscheurd en door de wasbak gespoeld. Vergiftigd brood. De Mexicaanse politie heeft in Tampico zeven bakkersknech ten gearresteerd, nadat onlangs tien personen waren overleden na het eten van het door hen gebakken brood. In het brood werden namelijk sporen van strychnine gevonden. Meer dan honderd anderen werden ziek. De politie ver moedt dat rattengif, in witte poeder- vorm, was aangezien voor meel en dat een der bakkersknechten het bij het meel had gevoegd. Worosjilov onderscheiden. Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld dat de vroegere president van de Sovjet Unie, maarschalk Worosjilov, is onder scheiden met de orde van Lenin bij ge legenheid van zijn tachtigste verjaar dag de versierselen bij de orde wer den Worosjilov uitgereikt door zijn op volger Leonid Breznev. Antisemitisme. De politie van New York heeft een permanente wacht ingesteld bij het seminarium van de orthodoxe Joodse gemeenschap, omdat reeds vijf maal in twee weken brand gesticht werd. De school heeft reeds zes jaar te kampen met vandalisme. Sinds kort echter is er verband gelegd tussen deze vernielingen en antisemitisme. Zater dag belde een onbekende man op, die zei: „U spreekt met Eichmann, kijk maar uit, want de rest komt vrijdag".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3