Nederland verdedigt zijn houding in Straatsburg Tabaksgrossiers boycotten twee fabrikanten Amerika zal West-Berlijn blijven beschermen Economen bespreken gevolgen van bewapeningsbeperking MODE Critiek van Franse zijde op m r. Luns Ontvoerders belegden in parfum en sigaren Fabrikanten sluiten op hun beurt tweeënveertig grossiers uit NKroemah wil apartheid toch bespreken Kenyatta wenst hecht Afrikaans front aieeen Conferentie in Rotterdam over onaangepaste jeugc Spijtoptanten de dupe van Indonesische handelwijze Prospectus emissies Scholten Foxhol VRIJDAG 16 MAART 1961 9 Grootvader Peugeot geeft gift voor politiefonds Doodstraf geëist tegen ex- medewerker van Castro Mevr. J. E. Eckenhausen overleden CONFLICT IN SIGARENBRANCHE DEAN RUSK VERKLAART: Gemenebestconferentie: Deskundigen komen uit 16 Europese landen Katy Ir. T. P. Huisman onderscheiden STRAATSBURG (ANP) De resultaten van de komende conferentie van de landen der Europese Economische Gemeenschap te Bonn hangen niet af van Nederland, maar van de vraag of alle zes regeringen bereid zijn tot volledige samenwerking in de bestaande Europese Gemeenschappen, zo heeft mr. P. A. Blaisse in Straatsburg verklaard. „Men mag verwachten," zo zei hij, „dat de Nederlandse regering in Bonn een constructieve houding zal aannemen, doch dat zij tevens strenge voorwaarden zal stellen om te voorkomen, dat de in ternationale E.E.G., Euratoom, en E.G.K.S. worden uitgehold." Mr. Blaisse verklaarde een en ander tij dens het debat dat het Europese parle ment donderdag aan de resultaten van de Parijse topconferentie van de zes, op 10 februari in Parijs, heeft gewijd. Nadat de Franse U.N.R.-afgevaardigde De la Malè- ne over de houding van minister Luns in Parijs had gesproken, betoogde hij. dat men Nederland eigenlijk dankbaar kon zijn. Het resultaat van de Nederlandse houding is immers, dat men nu concreter over de voorstellen van generaal De Gaulle gaat denken. Die plannen zijn, volgens de Nederlandse regering, in hun oorspronke lijke vorm duidelijk in strijd met de op vatting, dat de economische integratie van de E.E.G. geen doel is op zichzelf, maar gericht moet zijn op de versmelting van de nationale belangen, welke op haar beurt moet leiden tot Europese staatkun dige eenheid. Het Nederlandse parlement staat achter deze opvatting, zo zei hij. De Nederlandse socialistische afgevaar digde ir. H. Vredeling voelde zich gedron gen aan het eind van het betoog van mr. Blaisse er op te wijzen, dat er in het Nederlandse parlement toch wel enige nuances op dit punt bestaan. De Nederlandse liberale afgevaardigde Van Dijk sloot zich echter geheel bij mr. Blaisse aan. Het moest hem van het hart, dat, hoe belangrijk de vriendschap tussen Frankrijk en West-Duitsland ook is, de Europese gemeenschappen zes landen tel len en niet twee. De heer Van Dijk wees ook op de noodzaak van volledige parle mentaire controle op eventuele politieke samenwerking van de zes. Tenslotte vroeg hij zich nog af, hoe men Europese bui tenlandse politiek denkt te kunnen bedrij ven zonder reële militaire macht, die in West-Europa nu eenmaal ontbreekt. Het debat werd ingeleid door de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, als voorzitter van de E.E.G.mi- nisterraad, die verklaarde dat hij weinig nieuws kon vertellen. Men wacht nu af wat er op de volgende conferentie op 19 mei in Bonn, gaat gebeuren. Wigny gaf wel de verzekering, dat bij het zoeken naar nieuwe vormen van samenwerking het denkbeeld van regelmatige conferen ties van de ministers van Defensie van de zes (na consultatie over de buitenland se politiek door de regeringsleiders en hun ministers van Buitenlandse Zaken) van de baan is. De defensie behoort nu een maal thuis in het grotere verband van de NAVO. Ook zullen er geen conferenties van ministers van Economische Zaken ko men, omdat kwesties op dit terrein vallen onder de bestaande Gemeenschappen, waar men niet aan zal tornen. De Fransman De la Malène had critiek op minister Luns. Hij zei wel te begrij pen, waarom Nederland Groot-Brittannië bij de zaak wil betrekken, ook als de as sociatie van Afrika in het geding komt. Dat komt door het economische klimaat in Nederland, zo zei hij, dat meer gericht is op vrijhandel en Groot-Brittannië, dat op integratie. Zijn partijgenoot Peyrefitte zei het te betreuren, dat de Franse voorstellen op de Parijse conferentie waren verwaterd. Vooral het feit dat niet meer over een Europees referendum wordt gesproken en dat het defensie-overleg van de baan is, gaat hem aan het hart. Hij wijt de ver watering aan een gebrek aan durf en ver ouwen. Men zoekt uitvluchten om de Franse voorstellen niet te behoeven te ac cepteren en één van die uitvluchten is volgens hem het bezwaar tegen het feit, dat Frankrijk en West-Duitsland samen het communique van de parijse conferen tie hadden opgesteld. Die samenwerking diende men volgens hem juist toe te jui chen. PARIJS (UPI- De Franse politie komt tot steeds verrassender ontdekkingen in de zaak tegen de ontvoerders van de klei ne Eric Peugeot, die vorig jaar tegen een losgeld van 50 miljoen oude franc aan zijn ouders werd terugbezorgd. Een van de schuilplaatsten gebruik! door de ontvoerders bleek vol te staan met gro te flessen van een van de kostbaarste parfums uit de Franse reukwerkindustrie, Chanel nr. 5. Het kopen ervan bleek een goed middel om van de gevaarlijke biljet ten van 10.000 franc af te komen. Ook deze manier om het geld te wisselen waarvan de serie nummers door Interpol over geheel Europa waren verspreid, had den de ontvoerders uit hun Amerikaanse misdaadroman „Ontvoering" geleerd. In de schuilplaats van de ontvoerders werden ook vele. ongeopende kisten sigaren ge vonden. Blijkbaar werden de bankjes dus ook wat dichter bij huis ingewisseld. De Franse automobielfabrikant Jean Pierre Peugeot, heeft een chèque van 50.000 nieuwe francs geschonken voor het wezenfonds van de Franse politie, uit dank voor haar werk in de ontvoeringszaak van zijn kleinzoon. Zijn zoon Roland, de vader van Eric, begaf zich tezeldertijd naar het hoofdbureau van de Süreté, waar hij com missaris Jean Verdier en zijn staf bedank te. Beide Peugeots verklaarden dat zij voor' al ingenomen waren geweest met de toe' stemming om het gevraagde losgeld voor de veilige terugkeer van Eric zonder po- litie-inmenging te mogen overhandigen, hoewel het politiewerk hierdoor veel moei [ijker werd gemaakt. De minister van Binnenlandse Zaken. Chatenet heeft, als hoofd van de politie, de inspecteurs die met het onderzoek in de zaak Peugeot waren belast, André Fieran- geli en Guy Denis, zijn gelukwensen ge zonden. HAVANA (Cuba) (AFP) Voor een Cubaans tribunaal is de doodstraf geëist tegen William Morgan, een voormalige 34-jarige Amerikaan die op grond van zijn verdiensten voor de revolutie waar door Fidel Castro aan de macht kwam, in 1959 het Cubaanse staatsburgerschap kreeg. Als een van de leiders van de Cu baanse geheime dienst zorgde hij ervoor dat het eerste komplot tegen Castro mis lukte en dat een hoeveelheid wapens, die door de Dominicaanse republiek was ge zonden, in beslag werd genomen. Hij staat nu terecht, omdat hij van zijn hoge positie misbruik zou hebben gemaakt door wapens te sturen naar de tegenstan ders van Castro, die in het Escambray- gebergte gewapend verzet bieden tegen het huidige bewind. In het crematorium te Driehuis-Wester- veld is het stoffelijk overschot verast van mevrouw J. E. Eckenhausen-Tetzner. Me vrouw Eckenhausen, die 66 jaar is gewor den, heeft gedurende de bezetting van voor malig Nederlands Indië door de Japan ners grote bekendheid verworven door haar werk in verschillende kampen, .waarin de Japanners de vrouwen van de Europese bevolkingsgroep hadden geïnterneerd. Voor dit werk is zij na de oorlog onderscheiden met het ridderkruis, van de orde van Oranje-Nassau. Na de oorlog heeft zij het initiatief ge nomen tot de oprichting van de stichting „Pelita", de organisatie tot het verschaf fen van hulp aan Indische oorlogsslachtof fers. Amerika zal de rechten en vrijheden van de Berlijnse bevolking nimmer vergeten, aldus minister Rusk. De nieuwe Ameri kaanse regering beziet de kwestie-Berlijn tegen de achtergrond van hetgeen momen teel bestaat en in de toekomst mogelijk is, in plaats van uit te gaan van uitspraken welke bij onderhandelingen in het verle den zijn gedaan. Kernproeven Rusk verklaarde verder te menen dat er een kans bestaat met de Sovjet-Unie tot een vergelijk inzake de kernproeven te komen en dat Groot-Brittannië en Ame rika daarom besloten hebben de bespre kingen, welke op 21 maart te Genève wor den hervat, op de meest serieuze wijze te beginnen. Aangezien echter allerminst vaststaat wat het resultaat van het over leg zal zijn, kan nog niet worden gezegd of Amerika zijn vrijwillige stopzetting van de kernproeven al dan niet zal afbreken. De Amerikaanse regering is ernstig be zorgd over de Russische luchtbrug met wapens voor de communistische troepen in Laos. De wapenzendingen naar dit land zijn omvangrijk, aldus Rusk. Hij zei ver der de bijeenkomsten van Cento en Seato (de defensieve verdragsorganisaties in het Tussen de sigarenfabrikanten en de ta baksgrossiers in Nederland is een conflict ontstaan. Als gevolg daarvan worden twee fabrikanten door de grossiers geboycot en zijn 42 grossiers door de fabrikanten uit gesloten. De oorzaak van het geschil is een extra-korting die de fabrikanten ver lenen aan detaillisten die rechtstreeks van de fabriek afnemen. „De grossiers ont vangen deze korting niet en kunnen deze dus niet aan hun afnemers doorgeven", al dus de landelijke organisatie van tabaks grossiers T.A.G.O.N. Deze heeft zich naar aanleiding van dit geschil tot de minister van Economische Zaken gewend. Een nieuwe regeling van de sigarenfa brikanten die op 1 januari is ingegaan, De Parijse dameskapper Jean Simon heeft zijn voorjaarskapsels gepresen teerd. De „creatie" links heet „Duchesse de Bretagne", de rechtse eenvoudig „Fanfan". WASHINGTON (TJPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donderdag te Washington verklaard dat de Verenigde Staten besloten hebben West-Berlijn en zijn inwoners te beschermen. De Amerikaanse troepen zullen voorlopig in Berljjn blijven. Rusk verklaarde dat de Duitse hereniging moeilijk is en veel tjjd zal vergen. Daarom is het onmogelijk te zeggen wanneer de Amerikaanse troepen West-Berlijn kunnen verlaten. Rusk gaf te verstaan dat dit pas kan gebeuren als de Duitse kwestie in haar geheel is opgelost. Nabije en het Verre Oosten), respectieve lijk in maart en mei van dit jaar te An kara en Bangkok te zullen bijwonen. Mocht communistisch China in septem ber tot de UNO worden toegelasten en nationalistisch'China uit de Volkenorgani satie worden geweerd, dan zal er een zeer ernstig probleem ontstaan, zo zei mi nister Rusk nog. De toelating van com munistisch China heeft volgens hem ver gaande politieke consequenties. LONDEN President NKroemah van Ghana, die donderdag van zijn besprekin gen met president Kennedy uit de Ver enigde Staten in Londen aankwam voor de Gemenebestconferentie heeft verklaard dat indien niemand de kwestie van Zuid-Afri ka's lidmaatschap van het Gemenebest aan de orde stelt, hij dit waarschijnlijk zal doen. Bij deze uitlating hield hij echter een slag om de arm. NKroemah zeide dat hij scherp tegen apartheid is gekant, maar het Gemenebest is ons allen zo dierbaar, dat, voor het tot een botsing komt, alle kanten van de zaak zorgvuldig dienen te worden bekeken." NKroemah is van mening dat president Kennedy zeer welwillend staat tegenover het Afrikaanse nationalisme. President Kennedy is wat zijn ideeën betreft veel vooruitstrevender dan de Amerikaanse pers doet voorkomen, aldus NKroemah. Dr. Verwoerd. Zuid-Afrika's premier, werd donderdag door Koningin Elizabeth op Buckingham Palace ontvangen. Ontwapening LONDEN (UPI) Naar verluidt zou den de eerste ministers van de Gemene best-landen het in Londen in eerste aan leg eens zijn geworden over de toelating van communistisch China tot alle onder handelingen over de kwestie van de ont wapening. Verschillende leden zouden hebben geop perd, dat indien de kleinere landen op de ontwopeningsconferenties zouden worden toegelaten, rechtstreeks of door tussen komst van de Volkenorganisatie, er een kans zou bestaan op een spoediger berei ken van een akkoord. Vier Labour-parlementsleden. uitgenodigd om volgende week met premier Verwoerd te dineren, hebben de uitnodiging afgewe- Ambassade. Het gezantschap in de republiek Ecuador, met zetel te Quito, is verheven tot ambassade. Mr. W. G. Zeyl- stra, thans gezant, is benoemd tot ambas sadeur. NAIROBI (Kenya) (UPI) De in bal lingschap levende voormalige Mau Mau leider Jomo Kenyatta, heeft de Afrikaan se politieke groepen in Kenya opgeroepen tot eenheid. Hij deed dit tijdens een bijeenkomst met Afrikaanse politici die vijf uur duurde Het was de eerste keer, dat Kenyatta zich weer met de politiek inliet sinds hij in 1952 werd verbannen naar Lodwar, ge legen in een afgelegen gebied bij de noord westelijke grens van Kenya. Kenyatta sprak met leiders van de Democratische Unie (K.A.D.U.) de op een na grootste par ty in Kenya. Geen wrok De leider van de KADU, Ronald Ngala verklaarde, dat de 71-jarige Kenyatta nog zeer fit is en bijzondere vitaliteit aan de dag legt. Kenyatta heeft enkele punten opge noemd waarin hij van mening verschilt met de Britten ten aanzien van de poli tieke organisatie van het land. De Britten hebben voorzien in het bestaan van een aantal Afrikaanse politieke groepen, maar Kenyatta wil, dat alle Afrikanen verenigd worden in een hecht front. Ngala legde er de nadruk op, dat de Mau-Mau-leider geen wrok koestert tegen de Britten, vanwege zijn beperkte bewegingsvrijheid. Kenyatta koestert volgens hem geen bittere gedach ten ten aanzien van welk ras dan ook. WASHINGTON (UPI) President Kennedy heeft gisteren de New Yorkse advocaat Arthur Dean benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie, welke op 21 maart de onderhandelingen over een verbod op het nemen van kemproeven te Genève zal hervatten. Dean is medewerker geweest van het advocatenkantoor van wijlen John Foster Dulles. Op het gebied van internationale onderhandelingen heeft hij zijn ;poren reeds verdiend. Tijdens het overleg over een wapenstilstand in Korea in 1953- 1954 vertegenwoordigde hij de Verenigde Staten. Naar gisteren In New York verluidde ling in een volgende conferentie, op brede zou Birma hebben voorgesteld deze zomer een zitting van de algemene Uno-Assem- blee te beleggen over het vraagstuk van de ontwapening. In de Verenigde Staten zou men niet veel voor dit voorstel voe len, omdat hierbij tevens de toelating van communistisch China tot de Volkenorga nisatie ter sprake zou kunnen worden ge bracht. Economisch voordeel KIEL (DPA) Een conferentie van economische deskundigen uil een aantal landen voor en achter het IJzeren Gor dijn, welke gedurende drie dagen in Kiel is gehouden te bespreking van de gevol gen van een eventueel bewapeningsbeper king voor de economie, heeft als voornaam ste conclusie vastgesteld, dat een dergelij ke beperking buitengewone economische voordelen zal opleveren en in wezenlijke mate zal kunnen bijdragen tot de opbouw van de zich in staat van ontwikkeling be vindende landen. De deelnemers waren het er over eens, dat uitgaven voor bewapening geen bruik baar instrument opleveren voor het veilig stellen van de economie en geen doeltref fend middel zijn ter bestrijding van mas sale werkloosheid. Het ligt in de bedoe- Tournee R.Ph.O. Van de tournee van het Radio Philharmonisch Orkest door Duitsland en Zwitserland is nu de eerste week achter de rug. Opgetreden werd in Hannover, Rheydt, Oldenburg. Hamburg. Bremen en Essen onder leiding van Ber nard Haitink. De ontvangst bij het publiek was zonder uitzondering buitengewoon en de pers was enthousiast. In Dusseldorp neemt Jean Founet de leiding voor de rest van de tournee over. „L'Histoire du Soldat". Op 15 maart zal in Breda de landelijke première van „L'Histoire du Soldat" worden uitgevoerd op muziek van Strawinsky en op tekst van C. H. Ramuz. Uitvoerenden zijn zeven mu sici van het Brabants Kamerorkest onder leiding van Evert van Tright en vier ac teurs van de toneelgroep Arena onder lei ding van Erik Vos. De uitvoering zal ge geven worden in de nieuwe aula van het Bredase stedelijk gymnasium. re basis, nog verder te verzamelen we tenschappelijk materiaal over dit onder werp te behandelen. Aan de conferentie werd deelgenomen door hoogleraren uit de Sovjet-Unie, Hon garije, Tsjechoslowakije, Polen, Groot- Brittannië,Oost- en West-Duitsland, Frank rijk en Nederland. Van Nederlandse zijde was aanwezig de Rotterdamse hoogleraar in de economie, prof. dr. J. Tinbergen. Van 15 tot en met 18 maart zal in het Rijnhotel in Rotterdam een conferentie ge houden worden door deskundigen voor jeugdzaken uit zestien Europese landen De conferentie, die onder auspiciën van de Raad van Europa door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt georganiseerd, heeft tot onderwerp „Problemen van onaangepaste jeugd Op een persconferentie op het ministe rie van O. K. en W. zei drs. J. A. Stal pers, leider van de conferentie, dat deze bespreking een nieuwe zaak is in het ka der van de Europese culturele conventie De in Rotterdam te houden conferentie de tweede in een reeks bijeenkomsten die in verscheidene Europese landen gehouden zal worden. Het doel van de conferentie is het uitwisselen van visies en standpun ten, waardoor het mogelijk wordt, dat eigen inzichten omtrent de jeugdproble men worden verruimd of aangevuld. Nederland heeft als onderwerp gekozen de onaangepaste jeugd uit het milieu van de weinig of niet geschoolde arbeider, Jonge mensen die een relatief hoog loon verdienen en slechts weinig culturele ba gage bezitten. Deze jeugd vormt een klas se apart en is niet te vergelijken met bij voorbeeld die van Griekenland, Spanje of Turkije. De aanwezigheid van een derge lijke groep is kenmerkend voor een wel vaartsstaat. Het streven van de conferen tie is de buitenlandse deelnemers iets te vertellen en te tonen van de ideeën en op vattingen die men in Nederland over dit vraagstuk heeft. De resultaten van de conferentie zullen worden verwerkt in een rapport dat de regeringen der deelnemende landen ter hand gesteld zal worden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het adres dat het comité Nationale Ac tie Steunt Spijtoptanten Indonesië (Nassi) vorige week aan beide Kamers der Staten Generaal heeft gezonden en waarin werd aangedrongen op een snellere oplossing van het spijtoptantenprobleem, is van ac tueler aard gebleken dan eerst is voor zien. In het adres stond onder meer: „Er moet ernstig rekening mee worden gehou den, dat een moment zal aanbreken, waar op het voor spijtoptanten niet meer moge lijk zal zijn naar Nederland te vertrek ken". Nu Indonesië niet langer prijs stelt op de behartiging van de Nederlandse be langen in Djakarta door de Britse ambas sade, zal dit ongetwijfeld remmende in vloed hebben op het vertrek van spijtop tanten naar Nederland. De toelating van de spijtoptanten in Ne derland werd tot dusver namelijk in eer- te instantie beoordeeld door leden van de Britse ambassade in Djakarta. In de richt lijnen zijn de criteria nood, aanpassings vermogen en binding met Nederland op genomen en uiteraard moest van geval tot geval worden bekeken, of aan de gestelde criteria werd voldaan. Velen hebben zich afgevraagd of de le den van de Britse diplomatieke dienst wel in staat waren om die criteria op hun juiste waarde te schatten. Van minister Beerman vernamen wij echter onlangs dat na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indone sië het uit Nederlanders bestaande bu reau, dat bif dë Nédèrlandse vertegen woordiging in Djakarta, met de spijtoptan tenbeoordeling was belast, toen in zijn ge- heêl is overgenomen door de Britse am bassade aldaar. Hoewel de spijtoptanten hun verzoek tot vertrek naar Nederland dus officieel aan de Britse autoriteiten moesten richten werden deze verzoeken door Nederlanders beoordeeld. Deze gang van zaken is door de Neder landse regering om begrijpelijke redenen nooit aan de grote klok gehangen. De jongste beslissing van de Indonesische re gering heeft tot gevolg dat het spijtoptan tenbureau wordt lam gelegd en dat het een nieuwe status zal moeten vinden. Op welke wijze dit moet gebeuren, is op dit ogenblik nog niemand duidelijk. Wel dui delijk is dat de spijtoptanten de dupe zijn geworden van de Indonesische maat regel. (Shows, sntufjas en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De Nederlandse modeontwerper Max Heymans heeft gisteren bij Hirsch zijn mannequins laten paraderen in de pastel kleurige ensembles en wijduitwaaierende natuurzijden rokken die zijn credo voor de zomermode 1961 vormen. Deze rokken vor men een onderdeel van het trois-pièces. dat verder uit een laag uitgesneden hesje met daarover een recht jasje bestond. Max Heymans verstaat onmiskenbaar de kunst om met mooie materialen te to veren, bijvoorbeeld als hij een soe pele stof drapeert tot losgeplooide blouses, zoals we die enkele malen in zijn collectie zagen. Typerend voor zijn nieuwe voorjaarslijn is de naar onde ren wijd uitlopende rok. verkregen door een in banen of schuin geknipte rok, of door diepe plooien of plissés. De taille naad is verlengd tot in de heup met even daarboven een naar voren aflopende cein tuur. De sluiting aan de kraagloze en over het algemeen laag uitgesneden japonnen is asymmetrisch. De jasjes zijn eveneens naar onderen vaag uitlopend en hebben vaak een zakje op borsthoogte. De half lange of driekwart mouw is typerend voor de voorjaarsmode, ook voor de mantels bij welke de halve ceintuur, op de buik hangend, dezelfde verlaagde taillelijn aan duidt die de hele collectie kenmerkt. Ty pisch zijn de halflosse rugpanden bij jas jes en mantels, die als tweede „laag" in de zijnaden zijn meegestikt. Een prachtige verwerking gaf een kort jasje van crème kleurige breitschwanz te zien, dat rrtbt hazelnootbruine stof was afgebiesd, het zelfde materiaal als het daaronder gedra gen stijlvolle japonnetje. De hoeden konden ons lang niet altijd bekoren; de meeste modellen werden vóór op het hoofd gedragen, soms heel char mant zoals een zwart cocktailhoedje van zwarte voile met een roos achter. Er wa ren echter ook omvangrijke gevallen die op grote lampekappen leken. De manne quins lukte het wel, die gevaarten in even wicht te houden, maar hoe „gewone" men sen hiermee rond moeten lopen, bijvoor beeld bij een licht voorjaarsbriesje, is ons een raadsel. verleent de sigarenwinkeliers die recht streeks bij de fabrikant, bestellen, op si garen van 27 cent of duurder en senoritas van 15 cent of meer één percent korting extra. De grossiers zijn het hier niet mee eens, aangèzien zij deze extra korting niet aan de winkeliers mogen verstrekken. In Zuid-Limburg zijn enkele tabaksgros siers begonnen de producten van twee si garenfabrieken niet door te verkopen aan de detailhandel. Zij stelden bij loting vast welke fabrieken. Het werden twee middel grote bedrijven in Brabant. Hierop besloten de sigarenfabrikanten de betrokken grossiers geen sigaren meer te leveren. Direct daarna verklaarde de landelijke tabaksgrossiersvereniging TA- GON zich solidair met de grossiers in Zuid-Limburg. De boycot breidt zich steeds meer uit. Tabaksgrossiers, ver spreid over geheel Nederland, weigeren de producten van de twee fabrikanten door te verkopen. De omzet van sigaren gaat voor 70 per cent via de grossiers en voor 30 percent direct aan de detailhandel. Ons land telt 12.000 winkeliers die sigaren verkopen. Bij rechtstreekse bestelling door de siga renwinkeliers bij een fabrikant ontvangt de winkelier normaliter 12 percent korting op de detailhandelsprijs en maximaal 2 percent korting op de factuurprijs. Daar is nu dus 1 percent van de factuurprijs ex tra bijgekomen. De TAGON heeft de minister van Econo mische Zaken van de nieuwe regeling (volgens hen een onrechtvaardige rege ling) op de hoogte gesteld. Woensdag ging er wederom een brief naar het departe ment, waarin de huidige situatie uit de doeken wordt gedaan. Een situatie die, zo zegt de voorzitter van de TAGON, zich steeds ernstiger laat aanzien. Vorige week hebben de grossiers over het conflict vergaderd. In een brief aan de sigarenfabrkianten verklaarden zij dat zij donderdag in Utrecht een algemene vergadering zullen houden. In deze brief deelden zij mede, dat zij de boycot zullen handhaven. De inschryving op de door W. A. Schol ten Foxhol n.v. aangekondigde emissies van 2.060.000 gewone aandelen van f 500 tegen 400 pet en van 2.060.000 4% pet 15-jarige obligaties van 1000 a pari staat blijkens een prospectus open van 20 maart bij de Amsterdamsehe Bank en Mesdag en Groeneveld's Bank. De nieuwe aandelen delen voor de helft in de resul taten over 1960/1961 en ten volle in die van volgende boekjaren; 2000 aan prefe rente of gewone aandelen geeft recht van inschrijving op 1 nieuw, aandeel van 500 en 4000 preferente of gewone aandelen op één obligatie van 1000. De obligaties zijn a pari aflosbaar in 1967 t/m 1976, en wel in tien jaarlijkse ter mijnen van 206.000. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is toegestaan van 1 maart 1967 af, en wel in 1967 t/m 1971 tegen 101V2 pet en gedurende de verdere looptijd tegen 101 pet. De claimhandel be gint op 9 maart. De stortingsdatum is 17 april. Officiële notering van zowel nieuwe aandelen als obligaties zal worden aange vraagd. Het doel der emissie is versterking der liquiditeit. Voorts zijn er plannen voor het fabriceren van nieuwe produkten. Ook zijn enige uitbreidingen noodzakelijk De direc tie hoopt te zijner tijd het aanvullende be drag door onderhandse leningen te ver krijgen. De omzetten bewogen zich in de eerste helft van 1960/61 ongeveer op hetzelfde peil als in dezelfde periode van 1959/60, doch de winstmarges konden niet overal worden gehandhaafd. Desalniettemin meent de directie, dat het bij een gelijk blijvende gang van zaken in de tweede helft, mogelijk zal zijn over 1960/61 een dividend voor te stellen dat gelijk of on geveer gelijk is aan dat over 1959/60 (tien percent in contanten plus tien percent in aandelen uit de agioreserve). Jaarvergadering In de jaarvergadering van W. A. Schol ten Foxhol n.v. te Groningen deelde de president-directeur, de heer G. F. Dalen oord onder andere mede, dat door de reva luatie de vooruitzichten van het concern belangrijk minder gunstig zijn dan ver meld in jaarverslag en prospectus. Daar staat tegenover, dat indien de gulden niet gerevalueerd zou zijn. men in Nederland op het terrein van lonen en prijzen in een „vervelende" spiraal had kunnen komen, hetgeen Scholten nog meer zou hebben kunnen kosten. De herwaardering van de gulden is voor de n.v. ongetwijfeld van nadelige invloed. De netto-opbrengst van de vennootschap zal aanmerkelijk lager zijn. De constellatie van het concern is zo danig, dat het mogelijk ;s een gedeelte van de teruggang op te vangen, zodat de zaak niet helemaal zo moeilijk is als zij nu lijkt. De jaarstukken werden goedgekeurd. Ir. T. P. Huisman heeft tijdens een re ceptie in het gebouw van het Hoof dprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten afscheid genomen als voorzitter van dit hoofdpro- duktschap en van de vier daaronder res sorterende produktschappen. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, deelde hem zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mee. De heer Huisman is in 1950 voorzitter geworden van het hoofdproduktschap en de bedrijfschappen die later, in 1956, in een hoofdproduktschap en produktschappen zijn omgezet. Minister Marijnen dankte de heer Huis man namens de regering voor wat deze in verschillende functies in 's lands be lang heeft gedaan en haalde herinnerin gen op aan de vele contacten, die hij en de heer Huisman in de loop der jaren onder uiteenlopende omstandigheden heb ben gehad. In militaire dienst hebben de heren Huisman en Marijnen eens als res pectievelijk luitenant-kolonel en sergeant tegenover elkaar gestaan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9