EERSTE EXPOSITIE VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR ONTLEENDE HAAR LUISTER AAN12 SPIEGELS Wekelijks toegevoegd aan alle edities va Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Co en IJmuider Courant STRIJBOSde trekvogel WIGMANde standvogel behielden geestdrift van de jeugd PSYCHOLOOG PSYCHOLOOG HET MAR 1861 was niet best be gonnen. der in mei opgerichte „Algemeene nadat op zaterdag 9 en zondag in Haarlem dagelijks tussen 2 tegenwoordige maatstaven gering, en 4 uur tegen betaling van was toch blijkbaar voldoende voor 25 cents te bezichtigen zou zijn. een eerste tentoonstelling op dit door de Laan naast het gebied. In totaal hadden 24 inzen- Doch ook op de boekenmarkt ontmoet- kantoor aan de Kleine Houtweg", ders 55 nummers ingezonden, wel- ceerde tSe^vngSenOpbrengst zonder enige aftrek be- ke beoordeeld werden door een Slob Twee grote natuurliefhebbers worden deze maand zeventig IN HET AFGELOPEN JAAR kwamen in Nederland niet minder dan 179 werken op het gebied van biologie, plant- en dierkunde van de persen. Zelfs wanneer men de 84 titels aftrekt welke in het bijzonder voor het onderwijs bestemd zijn, blijft er een respectabel lijstje boeken over dat erop wijst dat er in ons land een —nog steeds toenemende belangstelling bestaat voor de kennis der natuur. Dat verschijnsel is in niet geringe mate te danken aan degenen die een halve eeuw geleden, in een periode waarin men vooral oog had voor de wonderen der techniek, opnieuw aandacht vroegen voor die andere wonder wereld waarop men nimmer uitgekeken raakt: die van leven en groeien van planten en dieren. Om dat te bereiken waren er echter mensen nodig die in een ook voor eenvoudige lezers begrijpelijke trant konden schrijven, die de kunst verstonden hun liefde voor de natuur op anderen over te brengen. Twee van die pioniers worden in het midden van deze maand zeventig jaar, Jan P. Strijbos op 14 maart, zijn collega A. B. Wigman op 15 maart. Deze twee bekende schrijvers van populaire handboeken en duizenden dagblad en tijdschriftartikelen, graag gehoorde sprekers ook op de bijeenkomsten van volksuniversiteiten en andere instellingen en verenigingen op het gebied van de volksontwikkeling, zijn niet alleen leeftijdgenoten, maar tevens vrienden en el kanders medewerker. Hoewel zij zich in principe tot hetzelfde publiek richten, is elke concurrentiezucht hen vreemd en dat geldt trouwens ook voor hun verhouding tot andere, jongere schrijvers en sprekers in het genre van de gepopu lariseerde biologie. Er zijn overigens verschillen in activiteit en belangstelling. Hun liefde voor vogels hebben zij gemeen, maar Jan P. Strijbos is vooral een trekvogel die elk jaar uitvliegt naar verre gewesten om daar zijn stof op te doen; A. B. Wigman daarentegen is een standvogel de verge lijking is van mevrouw Wigman die zich verknocht voelt aan de Veluwe. Een punt van overeenkomst is echter weer, dat zij beiden van hun liefhebberij geleidelijk hun werk hebben gemaakt, zo geleidelijk dat eigenlijk moeilijk te zeggen valt op welk moment hun hobby de plaats van hun oorspronkelijk beroep ging innemen. Wat ze eveneens ge meen hebben is het voorrecht reeds op dc lagere school een leermeester getroffen te hebhen die hun opmerkzaamheid voor de natuur scherpte. Voor Jan P. Strijbos was dat meester Van Sevenhuijsen van de lagere school in het Haar lemse „Keizerrijk", de tegenwoordige Gedempte Volders gracht. Meester Van Sevenhuijsen ging elke week met zijn klas een middag wandelen, gaf Esperanto en liet zijn school meedoen aan een jaarlijkse internationale tekenwedstrijd De heer en mevrouw Strijbos gereed voor een nieuwe tocht. zeld door zijn vrouw, de lieve lange zomer en artistieke van de twee hij deed in op uit, naar de Camarque in Zuid-Frank- zijn jonge jaren veel aan sport en richtte rijk, naar Spanje, naar IJsland en Spits- en passant de Haarlemse Athletiek Ver bergen, naar de Balkan en Zuid-Afrika, eniging op Wigman is meer het type naar de Zuidpool. Het geld dot zomers Van een degelijke, bescheiden werker. Strij- werd verreisd, ook. al logeerde hij zoveel fcos heeft in zijn jonge jaren wel eens clown, mogelijk in zijn eigen tent en deed hij veel acrobaat of kunstschilder willen worden, per fiets, moest 's winters weer worden reisde op zijn negenzestigste samen met terugverdiend. Dat betekende schrijven: zijn vrouw, die een belangrijk aandeel in een of twee boeken, reeksen tijdschrift- de voorbereidingen heeft, nog vier maan- artikelen en bijdragen voor dagbladen. Het den door Canada, de Verenigde Staten wilde ook zeggen: lezingen houden van en Mexico; Wigman voelt zich het geluk- Vaals tot Den Helder en van Roodeschool kigst in zijn landhuisje temidden van zes tot Cadzand. En het was de kunst ook dat duizend hectare Veluwe en een tenminste zo goedkoop mogelijk te doen. Op z'-n zwa- even grote houtvesterij van Staatsbosbe- re Harley-Davidson reed Jan P. Strijbos heer en Kroondomein. Beiden kunnen bo- van Heemstede naar Grijpskerk of Groen- gen op een voortreffelijke staat van dienst lo en weer terug in het holst van de nacht als „natuurjournalist" en beiden ook zou- om een paar tientjes te verdienen. Tegen- den in een tweede bestaan weer hetzelfde woordig doet hij het wat comfortabeler vak kiezen. En dat kan hun lezers in een met een autootje, vooral ook omdat hij eventueel „tweede bestaan" slechts ver zijn projectie-apparaat mee moet nemen heugen, om zijn zelfgemaakte dia's en films te Wigman in een karakteristieke houding op Hoge Veluwe. ,zijn" AART WIGMAN trof het zo mogelijk nog beter: die kreeg les van zijn vader, die hoofd van de openbare school van Lunteren en een groot natuurminnaar was. De oude heer Wigman stond bekend als een voortreffelijk imker en liefhebberde met het veredelen van fruitbomen. vertonen. Voor een lezing in Julianadorp bij Den Helder draait hij zijn hand niet om: „Vlak naast de deur", vindt hij. A. B. WIGMAN kon in de oorlog de stem van zijn hart volgen. Zijn bedrijf werd bij het bombardement op Wageningen in de septemberdagen van 1944 zo ernstig be schadigd dat de herbouw hem te zwaar viel. Een aanbieding om bij het nationale park „De Hoge Veluwe" in dienst te tre den. waar eveneens veel moest worden opgebouwd, greep hij met beide handen aan. Zonder spijt nam hij afscheid van een taak welke hem nimmer bevredigd had en die hij vrijwillig ook nooit gekozen zou hebben. Als natuurhistorisch medewerker van „De Hoge Veluwe" vond hij echter zijn bestemming. Als samensteller van de jaarlijkse gids voor het nationale park, als spreker op tal van bijeenkomsten zijn agenda is wat dat betreft net zo vol als die van zijn jaargenoot over de be koring van „De Hoge Veluwe" als leider van excursies en gewoon als 4e deskundi ge die met vele van de 500.000 wandelaars in dit natuurreservaat een ongedwongen maar zeer instructief praatje maakt, bouwt hij aan de goodwill van deze prachtige nationale instelling. Hij heeft er eveneens boeken over geschreven en hij is al jaren lang medewerker van de Arnhemsche Cou rant. H. Bartman BEIDE MANNEN ziet men hun zeventig het begin vooral op de duinen, Wigman MAAR JAN STRIJBOS, wiens vader ontdekte de veelzijdigheid van Wagenin- meubelmaker was en aan de Haarlemse gen ;n natuurhistorisch opzicht, dat im- Kunstnijverheidsschool les gaf in meubel- rners op de overgang ligt van verscheide- tekenen en kunstgeschiedenis, ging eerst ne landschapstypen. En bovendien: de het meubelvak in (een paar werkstukken Landbouwschool toen nog geen hoge- m zijn landelijke Heemsteedse woning ge- school bezat een bibliotheek waarin tuigen nog van zijn handvaardigheid), meer te vinden was dan in het bekende gaf een half jaar les aan de Academie handboek van Heimans en Thijsse, de Ver- kade-albums en het befaamde standaard- werj{ van Brehm_ De Landbouwschool had tevens een preparateur in dienst en omdat LJkif er toen nog geen jacht- en schietverboden bestonden had Wigman daar alle gelegen- heid zijn nieuwsgierigheid te bevredigen. Zowel Strijbos als Wigman spreekt nu nog steeds met groot ontzag over die twee gro- h.b.s.-tijd verslaggever voor het door dat Jan P. Strijbos heeft het eerst van zijn bedrijf uitgegeven nieuwsblad. liefhebberijen volledig zijn werk gemaakt. Beiden gaven echter hun liefhebberijen Dat was in de crisisjaren toen in de bou- niet op. Elk vrij uur, alle weekeinden wer- werij de klad kwam. En bovendien wilde jaren niet aan. Ze zijn door hun liefhebbe den daaraan besteed en trokken zij er met Strijbos veel liever lange en verre reizen rijen en hun werk jong en levenslustig ge- de botaniseertrommel en determineertas maken. Voortaan trok hij er, vaak verge- bleven. Strijbos is de meest veelzijdige op uit. Richtte Strijbos zich uiteraard in kAAA A Jan P. Strijbos tijdens de eerste reis van de walvisvaarder „Willem Barentsz". _jm 10 maart leden en inzenders al gelegen- Eigenlijk was het een Vereemging voor de Bloembollen- heid hadden gekregen om op hun gemak te voortrekkers op natuur-historisch ter- rampjaar ZOals 1953, met dit verschil cultuur". In artikel 25 van het ver- de tentoonstelling te bekijken en ook voor rein: Heimans en Thijsse. Zij hebben hen __ux_r -j=< 1Szi -_t _i_ onkin™.roniomani de werklieden kosteloos daartoe de goed gekend, vooral dank zij de natuur- ®chter, dat in 1861 niet de zee, doch enigingsreglement Stond „ZOO de mogelijkheid was opengesteld, had op historische vereniging waarvan zij beiden het rivierwater het land verzwolg. Staat der kas zulks toelaat zal er maandag ll maart 1861 dan de officiële lid waren en waarvan inzonderheid dr. n,i wintortnntnnnctoi opening plaats in aanwezigheid van de Jac. P. Thijsse een der gevierde sprekers Duizenden waren dakloos gewor- jaarlijks eene Wintertentoonstel- commissaris des Konings B. en W. van en auteurs was. „Hij heeft ons biologisch den en beroofd van have en goed. ling, hoofdzakelijk van bolgewas- Haarlem, vele burgerlijke en militaire leren denken", zegt Strijbos erkentelijk. -r autoriteiten. Wel een bewijs, dat men de Velen waren verdronken. Talloze ,se, worden gehouden in de tweede nieuwe vereniging direkt voor „vol" aan- huizen waren van de bodem ver- helft der maand Februari of in de zag- voorzitter Kreiage ontving allen met een toepasselijk woord op de Bovenzaal in DE HEREN Strijbos en Wigman hielden dwenen. Maar evenals in 1953 werd eerste helft van de maand Maart. de Haarlemse Doelen en wees op de be de vergaarde kennis niet voor zichzelf; al over het gehele land een uitqe- Deze tentoonstelling zal Op de iangrijkheid van de bloembollencultuur spoedig verschenen hun eerste artikelen voor de streek, waarvan Haarlem het mid- in gespecialiseerde bladen als „De leven- breide hulpactie georganiseerd, meest geschikte wijze worden ge- delpunt was en „hoe de handel in bol de Natuur", „Natura", „Buiten" en zowel ter verkrijging van goede- houden te Haarlem". De heer Kre- §ewassen> waardoor Haarlem sedert eeu- „Eigen Haard". Zij zorgden ook zelf voor foto's, met behulp van zelf gemaakte ca- ren als van gelden. En het was in lage was er de man met naar om mera's. De naam van a. B. wigman kreeg dit kader, dat in de Oprechte Haar- er gras over te laten groeien. Als meer bekendheid toen hij in 1916 dr. Jac. p. Thijsse als vaste-rubriekschrijver bij lemscne Courant van 4 maart 1861 expositieruimte kreeg men de be- „De Telegraaf" opvolgde. Elke week tot een advertentie verscheen, waarin schikking over de Grote Zaal van 1923 leverde Wigman een artikel over het natuurleven, toen de redactie de wens te TlrmQ E. H. Kr©lsg© ©n Zoon b©- d© St0ds-Do©l©n ©n h©t ddntdl in- kennen gaf deze kroniek afwisselend door kend maakte, dat haar „wintertuin" zendingen, hoewel volgens onze Wigman, die uiteraard op de Veluwe was gespecialiseerd, en door een auteur die meer op het duingebied georiënteerd was te laten verzorgen. Dat werd toen Strijbos en zo hebben beide natuurliefhebbers el kaar jarenlang week in, week uit in deze Inqaria dagbladrubriek afgewisseld. van Beeldende Kunsten in Den Haag en met foto's van p. l. steenhuizen, die met stemd voor de noodlijdenden der commissie bestaande uit de heren werkte toen op enige architectenbureaus, Tepe de vogelfotografen van Nederland watersnood Wilde men meer stor- A N Biivoet uit Overvenn' H zoals dat van de bekende ontwerper van waren. Strijbos bleek de titel van zijn wdlers,nooa- lae men meer sior in. Bljvoei Uil Averveen, rl. landhuizen a. p. Smits. Hij vestigde zich eersteling vergeten, maar Wigman wist ten dan kon dat, want daar was een Kruyff, Sassenheim; A. Roozen, eenzamp^Paden"eiin ^het1 hAht^znnd^ziin bus voor opgehangen. Tot einde Overveen; N. Roozen, Heemstede: zelfs als bouwkundige en architect. Ook Wigman kon niet onmiddellijk zijn eenzame Paden" in het licht zond, zijn eigen aard volgen. De familie verhuisde collega met „Waar de stilte Spreekt" pre- maart ZOU de tuin VOOr het publiek en P. v. Veizen, Schoten, alle OOk naar Wageningen, waar Wigmans vader sent was. Zij werkten samen aan het vier- ui::,,,,-. n« u een drukkerij en uitgeverij had geërfd, delige werk „Een Jaar Natuurleven", met °Pen b |Ven- De heer J. H. Kreiage nu nog namen met een bekende Aldus werd de jonge wigman na zijn De stoppelaar ais mede-auteur. was voorzitter van de een jaar eer- klank in bollenkringen. wen in den vreemde gunstig bekend is, de omliggende gemeenten meer en meer in bloei heeft doen toenemen." Het gezelschap begaf zich toen naar be neden, waar in een fraai versierde tent van de heer Martin geplaatst op het middenplein het muziekkorps van het in Haarlem gelegerde Dragonder-regiment nr. 2 er duchtig op los speelde. VOOR ONZE BEGRIPPEN is het beslist maar een bescheiden expositie geweest en ook de wijze, waarop uitgestald werd, zal de tegenwoordige deskundige op tentoon- stellingsgebied wel niet kunnen bekoren. Maarhet gebeurde ook precies een eeuw geleden! Zie hier een summiere be schrijving van de wijze van exposeren: overal tafeltjes verspreid in de zaal met bollen en langs de wanden twaalf grote spiegels met daartussen een overvloed van groene planten en heesters. Midden in de zaal coniferen en azaleas en andere sier planten van de heren Kreiage, waar onder een „allerliefste verzameling bloeiende planten van de heer Joh. Preyde Jaczn. allergunstigst uitkwam". Voorts nóg meer bloeiende planten en vroege tulpen, hya cinten, narcissen, crocussen. Mandjes met „afgesneden bolbloemen door dames-huis genoten van leden ingezonden". Vijfen veertig Amaryllis („Deze rijke inzending, welligt nimmer op eenige tentoonstelling zoo gezien, heeft terecht de algemeene aandacht getrokken. Zij was hèt sieraad der tentoonstelling"). Ook „uitmuntende hyacinten op glazen". Dubbele tulpen en buiten mededinging een mooie inzending hyacinten van de heren Zocher en Schnee- voogt (de befaamde architect en tuinar chitect Zocher, 1791-1870, wiens naam ver bonden is met de aanleg van een deel van de Hout, het Haarlemse Kenaupark en de bolwerken). DE VOORZITTER schreef in een ver slag, dat „het effect door het geheel ver oorzaakt treffend was, vooral het schier eindelooze perspectief dat in de tegen el kander overgeplaatste spiegels zich weer kaatste. Hier ziet men waartoe die spiegels dienen moesten'. Maar men moet bedenken, dat de bloembollenteelt, hoewel reeds tot over onze grenzen befaamd, toch nog maar bescheiden afmetingen had en in die dagen in totaal niet meer dan 300 ha. bedroeg. De exportwaarde was echter reeds 1 miljoen gulden en dat betekende in die jaren toch al een fiks bedrag. Deze eerste tentoonstelling bracht zelfs al een „nieuwigheid" („nouveauté") zou den wij misschien zeggen?) Welke ook al bekroond kon worden met een tweede prijs (ingezonden door Schertzer Zn.) ALLE BEGIN IS MOEILIJK en dat was het honderd jaar geleden ook al. Men was met de voorbereidingen voor deze tentoon stelling te laat begonnen. Wanneer men bedenkt, dat woensdag te voren des avonds de zaal nog voor excercities van de Schut terij was gebruikt en dat men vrijdag morgen daaropvolgend reeds de zaak op zijn plaats had, moet men toegeven, dat er hard is gewerkt. Ook voelde men, dat de ruimte te beperkt was, zodat het bij één tentoonstelling in De Doelen bleef en al direkt naar een andere zaal werd uit gezien, welke men vond in de Sociëteit „de Vereninging" te Haarlem. Maar bij alle tekortkomingen en wen sen, welke er dan mochten zijn, stelde voorzitter Kreiage vast, dat de tentoon stelling bewezen had „hoe men, in weer wil van ongunstige omstandigheden, toch een goede uitkomst verkrijgen kan." Hoe juist is deze opvatting gebleken in deze bloeiende tak van vaderlandse nijverheid. Een tekening van E. Koster van de tweede tentoonstelling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in 1862 in Haarlem

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13