Comité Zuid-Afrika voert actie tegen apartheid AGENDA 3 Neo-Silvikrin J,oa.l-iwt.ia Experiment met nieuw dorp werd een mislukking Revaluatie kost bollenvak naar schatting meer dan vijf miljoen Goed wonen I. C. HAAN ÉS \LJ Hogere straf voor Leidse wegpiraat Antieke meubelen houden waarde. Scheerwolcle wordt nu wellicht een vluchtelingendorp of een vakantiekolonie Demontabele stalen tribune in nieuwe RAl-gebouw UW HAAR IS UW KROON Morgen opklaringen Geen angst meer, ZATERDAG 11 MAART 1961 2 ZAT Inbreker-brandstichter Opvolger van ds. Zandt in de Tweede Kamer Voor eirea 1000 guidon vol-automatische oliestook centrale-verwarming Oliehaard mal kelenhaardvuur op de Voorlaersheurs Bisschop dr. Reeves komt spreken iti Amsterdam Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk want er is Neo Silvikrin! de biologische haarvoeding! NUTTIG HAARZIEKTE OM. WAARAAN P ACH, ARME Voor ijsshow en zesdaagse Wilt u eerst kijken bij COMPLETE MEUBILERING Barteljorisstraat 19-41 Superschip komt naar Rotterdam Teenager permanent 8.91 OERLEMANS Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN 13 .Het gerechtshof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden, alsmede ontzegging van de rij bevoegdheid voor vijf jaar, opgelegd aan 22-jarige Leidse onderaannemer die in de nacht van 14 op 15 juni van het vorige jaar in de Burchtsteeg in Leiden vier mensen levensgevaarlijk verwondde, doordat hij stomdronken in zijn auto met grote snel heid zig-zag door de menigte raasde. De Haagse rechtbank had de onderaan nemer veroordeeld tot een jaar met af trek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De procureur-generaal bij het Haagse hof had in beroep twee jaar gevangenis straf en dezelfde ontzegging geëist. In Breda is een 22-jarige schilder aan gehouden, die bekend heeft in Breda ver scheidene inbraken met brandstichting of pogingen daartoe te hebben gepleegd. Door brandstichting wilde hij de sporen van zijn inbraken uitwissen. Zijn laatste in braak pleegde hij in de nacht van don derdag op vrijdag bij een levensmiddelen- bedrijf waar eveneens poging tot brand' stichting geconstateerd werd en waar 1200 wordt vermist. Hij heeft voorts een inbraak met brandstichting bekend in een school, waar voor duizenden gulden schade werd aangericht in een pas gerestaureerd leslokaal, en in het gemeentelijk elektri citeitsbedrijf, waar een begin van brand tijdig geblust kon worden. Een bouwkeet bij een ziekenhuis brandde geheel uit na dat de schilder er had ingebroken. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature van wijlen ds. P. Zandt (Staatk. Geref.) benoemd Ver klaard tot, lid der Tweede Kamer ds. P. J. Dorsman te Staphorst. Advertentie Interessant nieuws voor de bezitters van kolen- of gas- centrale-verwar ming. Men hoeft geen duizenden gul dens meer te investeren voor een vol automatische oliestook Installatie. De Amerikaanse Rocket oliebrander, speciaal vervaardigd voor woningen en flats tot 500m3 wordt voor circa 10O0 gulden geleverd, compleet met ketel- en kamerthermostaat, tank en volledig geïnstalleerd. Op de Utrecht se Voorjaarsbeurs wordt op de Croe- selaan op stand 509 in de Margriet- ha] de Rocket vol-automatische olie brander gedemonstreerd. UTRECHT, Zaterdag Een van de grote trekpleisters van de Utrechtse Voorjaarsbeurs zal on getwijfeld de Hoenson oliehaard zijn met het zelfde gezellige roodgloei ende kolenvuur als een kolenhaard. Door toepassing van het Gerichte Warmtesysteem kan bovendien schrifteliik worden gegarandeerd, dat men géén last zal hebben van koude voeten, terwijl Jaarlijks een bespa ring van 50 tot 100 gulden aan brandstofkosten wordt bereikt, Hier door is het olie stoken werkelijk vol maakt geworden gezellig, gemak kelijk, veilig en zeer zuinig. De Hoen son oliehaard zal op de Croeselaan zijn te bezichtigen op de grote Hoen- sonsta.nd nummer 509 in de Mar griethal. Als de gemiddelde Nederlander via de pers of langs andere weg met het Zuid- afrikaanse apartheidsvraagstuk wordt geconfronteerd, luidt meestal zijn vraag: „Wat kunnen wij daaraan doen?" Nederland is te klein en heeft te weinig invloed op de ontwikkeling in andere landen om enig positief resultaat te kunnen bereiken, zo is hier wel de algemene gedachtengang. Dit is echter volkomen onjuist, vertelde ons dr. K. L. Roskam uit Amsterdam, voorzitter van het Comité Zuid-Afrika, in een vraaggesprek dat wij gisteren met hem hadden. Nederland kan integendeel een belangrijke factor zijn omdat de stamverwante Zuidafrikanen in de regel de felste voorstanders van de scheiding tussen blank en zwart nogal eens gevoelig blijken voor reacties uit ons land. Volgens dr. Roskam zou bijvoorbeeld een uitspraak van de hervormde en gereformeerde kerken in Nederland, welke de apartheid veroor deelt, of Nederlandse steun in de UNO-Assemblee aan de tegenstanders van de rassenscheiding van verstrekkende betekenis kunnen zijn. De bevordering van een dergelijke afwijzing van de Zuidafrikaanse regeringspolitiek op morele gronden is één van de taken die het Comité Zuid-Afrika, waarin vooraanstaande personen als dr. J. J. Buskes en dr. H. M. Matter, respectievelijk hervormd en gereformeerd predi kant, zitting hebben, zich dan ook heeft gesteld. De komst van de Anglicaanse bisschop dr. Ambrose Reeves naar Amsterdam op woensdag 22 maart aanstaande, wil het Comité nu aangrijpen om nog eens uit voerig de aandacht te vragen voor de af schuwelijke toestanden, waaronder de Zuidafrikaanse negers moeten leven en voor de mogelijkheden die er zijn om daar in een keer ten goede te brengen. Dr. Reeves, die kort geleden is afgetreden als bisschop van Johannesburg, nadat hij door de Zuidafrikaanse autoriteiten we gens zijn actie tegen de apartheidspolitiek uit het land was gezet, zal in Hotel Kras- napolsky in Amsterdam een lezing houden, waarin hij de achtergronden en de treu rige gevolgen van de strenge rassenschei ding zal toelichtén. Wie zijn sober geschre ven boek „Schietpartij in Sharpeville" ge lezen heeft een rapport over het on beheerste politieoptreden in maart vorig jaar in de „lokasie" van die naam, waar bij 67 Afrikaanse mannen, vrouwen en kin deren werden dood geschoten en vele tien tallen gewond raakten weet dat de bis schop zonder een spoor van fanatisme de onmenselijkheid van het Zuidafrikaanse systeem aan de kaak zal stellen. 500,- per jaar Dat men het woord onmenselijk in dit verband toch wel mag gebruiken, bewees dr. Roskam ons nog eens met enkele voor beelden. Daar is de zogenaamde passen- wet, die Afrikaan en kleurling, man en vrouw, gebiedt op ieder uur van dag en nacht aan elke willekeurige politieman op bevel zijn of haar legitimatiebewijs te la ten zien. Indien men daartoe niet in staat Is, wacht gevangenisstraf. Daar zijn de de portaties naar de reservaten en erger nog, voor gestraften, de dwangarbeid op par ticuliere boerderijen, waar overheidscon trole op de levensomstandigheden achter wege blijft. Daar zijn de door de autori teiten in de Bantoe-stamgebieden aange stelde hoofden, die de door de Afrikanen gekozen leiders moeten vervangen. De ge welddadige acties tegen deze ongewenste hoofdlieden worden door de officiële Zuid afrikaanse voorlichtingsdienst als primitie ve stamoorlogen voorgesteld, aldus de heer Roskam. Ten slotte zijn er de ten hemel schreiende sociale omstandigheden, waar onder de Afrikaan moet leven. Vijftig per cent van de mannelijke werkende bevol king verdient minder dan vijfhonderd gul den per jaar. Een werkloze neger, wiens salaris minder dan 1800 gulden per jaar heeft bedragen, krijgt geen enkele uitke ring. Het gemiddelde maandelijkse tekort op het gezinsinkomen liep op van dertig gulden in 1944 tot 75 gulden in 1954. Wat het onderwijs betreft: dit is gericht op het leven zoals de Zuidafrikaanse regering zich dat in de toekomstige Bantoe-gebie den voorstelt, namelijk, zonder enige in dustriële ontwikkeling. Het is voor een ne- c Concertgebouw: Maandag 20 u.: Piano recital door Nikita Magaloff. Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Dona Diana". Maandag 20 u.: Nederlands Ballet. BIOSCOPEN Cinema Paiace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De onver- zoenlljken", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Call-girls in gevaar", 18 j. Lido Theater: Vandaag tot en met dins dag 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Vernietigingscommando", 14 j. Van daag 23.30 u.: „Een meisje in duizend ge varen", 18 j. Zondag 11 u.: Hoffmann's vertellingen", a.l. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Incog nito", 18 j. Maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „A song is born", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De kampioen melkboer", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het mes". 18 j. Zondag 11 u.: „Bij de Papoea's op Nieuw-Guinea", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De dood rijdt mee", 14 j. Maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zeven zondaars", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. Zondag 11 u.: „Cavalleria Rusticana", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met dinsdag 20 u.: „En eeuwig zin gen de bossen", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Hopla Conny", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hafker. Dagelijks 10—17 u., zondags 14—17 u. Museum Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 9—13 u. en 14—17. u„ zondags 1417 u., tevens maandag tot en met vrij dag 2022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 maart). ZATERDAG 11 MAART City Theater, 19 en 21.30 u.: „Kamers te huur. Rex Theater. 20 u.: „De grote bedrieger". ZONDAG 12 MAART City Theater, 15 u.: „Alarm in de Paci fic": 19 en 21.30 u.: „Kamers te huur". Rex Thpater, 20 u.: „De grote bedrieger" MAANDAG 13 MAART City Theater, 20 u.: „Kamers te huur". Rex Theater. 15 u.: „Het is heerlijk om ions te zijn"; 20 u.: „De grote bedrieger". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. ZATERDAG 11 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Tem pest. de banneling van St. Petersburg". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: Kriminal- tango". W. B. Theater. 20 u.: „Stad in boeien". ZONDAG 12 MAART Kennemer Theater, 14.30 u.: „Jerry Lewis als babysitter": 16.30, 19 en 21.15 u.: „Nog minderjarig". Luxor Theater. 14.30 u.: „Fort Bowie"; 16.30. 19 en 21.15 u.: „Kriminaltango". W. B. Theater, 14.30 u.: ,,'t Roversnest"; 16.3019 en 21.15 u.: „Tien seconden van de hel". MAANDAG 13 MAART Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Nog minderjarig". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: Kriminal tango". W. B. Theater. 20 u.: „Tien seconden van de hel". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: ..De terugkeer van Lemmy Caution": zondagmiddag 14.30 u.: „Abbot en Castello en de rock 'n roll". Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde tafels, ook uitschuifbaar, alles van mahonie hout, ook kleinmeubelen, canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Gr Heiligl. 64 - A. MUDDE Gasthnisvest 45 ger in de Unie dan ook onmogelijk voor een beroep als ingenieur te studeren. Door het Britse Zuidafrika-Comité, waar in dr. Reeves thans een vooraanstaande plaats inneemt, wordt getracht via de universiteit van Londen schriftelijk onder wijs aan Afrikaanse studenten te verstrek ken. In ons land is een studentencomité opgericht, dat op zich heeft genomen de studie van gevluchte Afrikanen financieel mogelijk te maken. Ook het comité waar van de heer Roskam secretaris is, ver leent hierbij steun. Een andere belangrij ke doelstelling is, financiering van de ju ridische hulp aan de verdachten in het zogenaamde hoogverraad-proces, waarbij de beklaagden beschuldigd worden van te gen de staat (lees apartheid) gerichte ac tiviteiten. Ook de nabestaanden van de slachtoffers van Sharpeville, die van de Zuidafrikaanse staat een financiële ver goeding hebben geëist, worden door ad vocaten bijgestaan, welke dóór de Britse en Nederlandse comités worden betaald. Alleen al voor dit hulpprogramma is der tigduizend gulden per maand nodig. Van Nederlandse zijde heeft men tot nu toe dank zij vele stortingen op postgiro 8000, tienduizend gulden over kunnen maken. Het is dan ook niet voor niets dat dr. Roskam en de andere comité-leden aller- •lei instellingen in ons vaderland trachten te interesseren. De meest directe reactie kwam van de Federatie van Surinaamse Verenigingen, het N.V.V. droeg vijfhon derd gulden bij en wat de P.v.d.A. be treft: „Wij weten dat zij moreel aan onze kant staat," aldus dr. Roskam. De K.A.B., het C.N.V. en de V.V.D. toonden zich af wijzend, de beide voornaamste protestant se kerkgenootschappen wensten zich niet rechtstreeks achter het comité te stellen. Uit het Gemenebest Zoals dr. Roskam aan het slot van ons gesprek opmerkte, is het volgens hem te hopen, dat Zuid-Afrika uit het Britse Ge menebest zal worden gestoten, een kwes tie, die thans op de conferentie te Londen waarschijnlijk ter tafel zal worden ge bracht. „Dit is de enige en ook door de Afrikanen zelf gewenste manier om de blanken ih de Unie tot rede te brengen," aldus onze zegsman. Dr. Reeves heeft zich eveneens gekant tegen het standpunt van de Anglicaanse aartsbisschop van Kaap stad, dr. Joost de Blank, die zich dezer dagen tegen een uitstoting van Zuid-Afrika uit het Gemenebest verzette. Dr. Roskam zei het overigens zeer te betreuren dat dr. Reeves zijn ontslag als bisschop heeft moeten vragen. Deze stap zou de voorma lig geestelijk leider van Johannesburg dan ook noodgedwongen hebben genomen. Advertentie Eerst komt roos dan volgt haar uitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRJJU Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook liw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrlnl Kuurftaeon Neo.Silvikrin f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging it er Silvikrin-lotion (met of zonder vet) f 1.70 of f3.30 Dat de jeep nóg nuttiger is dan de koe blijkt uit een advertentie in onze eigen Drachtster Cou rant waarin de melkfabriek „Win schoten fc.o." (wegens uitbreiding) ongehuwde jeepmelkers" vraagt Niemand minder dan de Paramari- bo'se correspondent van H e t V r ij e Volk schrijft: „Het Eenheidsfront spreekt zich niet duidelijk uit, maar uit het stuk blijkt dat zij geen verandering van status wenst". 1 Uit deze éne regel van deze corres pondent blijkt, dat hij nog Neder lands moet leren. „Wie zich verheft zal vernederd worden, al was het maar door de officier van Justitie van het Haag se Gerechtshof", schrijft Cees Nooteboom Volkskrant. in De Al was het maar door de Procureur- Generaal van het kantongerecht te Middelhamis, of door de kanton rechter bij de Hooge Raad der Nederlanden, voeg ik hier aan toe. Dominé Vos (uit Rotterdam) schrijft in het Nieuwsblad van het Noorden dat „de kennis en de kundigheden iemand zo in hun greep kunnen krijgen, dat zij zich er zonder meer aan onderwerpen". Waaraan de kennis en de kundig heden (terwijl zij iemand in hun greep hebben) zich (en dat nog wel: zonder meer) onderwerpen, vertelt dominé Vos (uit Rotterdam) er niet bij. Maar nu we eenmaal met de ver keerde arm in het verkeer gestapt zijn, lijkt het me onmogelijk om alsnog om te schakelen", las ik in De Volkskrant. Mij ook, al is het levensgevaarlijk. Talaritis Het experiment van 1953, dat beoogde in de gemeente Steenwijkerwold een nieuwe woonkern, Scheerwolde, tot bloei te brengen, is mislukt. Een onderzoek, in gesteld door de provinciale planologische dienst, leidde op vele punten tot teleur stellende resultaten. De medewerkers, die met het onderzoek waren belast moesten concluderen, dat de toekomst van Scheer wolde er niet rooskleurig uitziet. Zelfs komt in hun rapport de volgende opmer king voor: „Tenslotte is er nog de moge lijkheid Scheerwolde als woonkern op te heffen om er daarna een speciale functie aan te kunnen geven: vakantiekolonie, sa natorium, vluchtelingendorp of militair kamp. Scheerwolde ontstond toen in het Land van Vollenhove de ontginning van de veen gronden en de verkaveling van de land bouwgronden ter hand werden genomen. De nieuwe woonkern werd geprojecteerd in een verzorgingsrayon, dat 187 boerde rijen zou tellen. Uitgaande van dit aantal boerderijen voorspelden de deskundigen van de planologische dienst destijds, dat in de nieuwe woonkern 58 landarbeiders en 95 verzorgers met hun gezinnen zouden gaan wonen. Gerekend werd op een dorps bevolking van 800 zielen In het verzor gingsgebied rondom de kern zouden zich 900 mensen vestigen. Dit gezamelijke aan tal van 1700 bewoners werd in 1953 vol doende geacht voor een welvarend dorp Scheerwolde. Deze gedachte werd overgenomen in het streekplan voor Noord-West Overijsel. Dit streekplan geeft aan, dat in Scheerwolde in 1980 ruimte nodig zal zijn voor onge veer 150 woningen. De woningbouw is (in tegenstelling tot de verdere ontwikkeling in het dorp) sneller verlopen dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Er staan op het ogenblik in Scheerwolde 70 woningen. Deskundigen hadden gedacht aan 46 woningen in 1960. Met name inv de jaren 1953 en 1954 werd koortsachtig ge bouwd. Het provinciaal bestuur wenste zo snel mogelijk een gedeelte van de woon kern te stichten. Er kwamen een school, een sportterrein, een begraafplaats en een ijsbaan. Het aantal inwoners van Scheerwolde is echter vee] kleiner gebleven dan in de plannen was voorzien. Volgens die plannen zouden er on het ogenblik 20 landarbei ders en 5 andere arbeiders met hun ge- Het bloembollenvak heeft door zijn eigenaardige wijze van verkopen en de lange kredieten bij - de revaluatie zware verliezen moeten invasseren. De reizigers beginnen half december al de bloembol len te verkopen, die pas in het najaar worden geleverd. Maar de bloembollen van verleden jaar zijn grotendeels nog niet betaald. Op beide posten moet dus nu vijf percent in mindering worden ge bracht. Hoeveel het is, valt moeilijk te zeggen, maar men rekent op een bedrag van vijf tot tien miljoen gulden. Het is wel te begrijpen, dat men in exporteurs kringen zoekt naar een mogelijkheid om hiervan wat van de staat terug te krij gen. Te meer, omdat de koerswinsten bij devaluaties na de oorlog altijd zijn „af geroomd". Een bijkomstigheid is, dat de exporteurs die nu nog zouden verkopen tegen de of ficieel vastgestelde minimum-exportprijs een verordening zouden overtreden. Het is namelijk zo, dat het Produktschap voor Siergewassen voor de uitvoer van hyacin ten, tulpen en narcissen minimumprijzen in guldens vast stelt. Met de Verenigde Staten en Engeland zijn overeenkomsten afgesloten in dollars en ponden. Maar daar het gewoonte is om de bloembollen in vreemde valuta aan te bieden, wordt deze guidensprijs omgerekend in de termijn- (Van onze Amsterdamse redacteur Als woensdagavond in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam de eerste voorstel ling wordt gegeven van een Amerikaanse ijsshow zullen duizenden bezoekers een zitplaats vinden op een nieuwe tribune, geconstrueerd volgens een systeem, dat het voordeel biedt in iedere gewenste vorm en afmeting snel te kunnen worden opge bouwd of afgebroken. Deze tribune wordt thans in een ronde vorm als in een circus opgesteld. De hoogste zitplaats bevindt zich negen meter boven de begane grond De tribune bestaat uit delen die in elkaar worden gehaakt op een zodanige wijze dat iedere volgende verbinding de vorige ver binding automatisch vergrendelt. Een tri bune van honderden meters lang kan al dus bij de laatste verbinding met één enkel klein hangslot worden afgesloten. De con structie is onbreekbaar. Bij de aankoop van /dit tribunesysteem is voor de RAI-directie van doorslaggeven de betekenis geweest de mogelijke opstel ling in de grote Europahal op een zodani ge wijze, dat het leggen van een aan de internationale wedstrijdvoorschriften te beantwoorden wielerbaan uitvoerbaar blijft. Men hoopt zo'n uitneembare wieler baan te kunnen aankopen opdat in Amster dam een zesdaagse kan worden gehouden. Advertentie koers van vijftien maanden op een dag in november. De exporteur, die tegen deze prijs verkoopt zou dus nu beneden de gui densprijs verkopen. En dat moet natuur lijk worden voorkomen. Vandaar, dat het Produktschap voor Siergewassen aan het begin van deze week onmiddellijk een circulaire uitzond, waar in werd medegedeeld dat men de orders die men tot vijf maart had geboekt, voor de vijftiende maart moest laten registreren door het Bedrijfschap voor de Bloembol- lenhandel. Deze worden dus uitgevoerd be neden de huidige minimumprijs. Voor de orders van na vijf maart wordt de zaak anders. Deze moeten worden ver kocht tegen een nieuwe koers, namelijk die van een jaartermijn op de koers van de vijftiende maart. Dat kan nogal wat schelen dus. Voor Amerika en Engeland blijven de prijzen in dollars en guldens hetzelfde. Tenminste voor de hoofdsoor ten. Alleen daarvan zijn afspraken met de organisaties in die landen gemaakt. De prijzen voor de andere bollen, knollen en wortelgewassen zijn vastgesteld tegen gul dens en komen dus ook te laag te liggen. Intussen hebben we vernomen, dat er telegrammen naar reizigers zijn gezonden om tegen de nieuwe koers te verkopen. De vertegenwoordigers hebben terugge seind dat de inkopers maar lager moesten inkopen, want de handel verliep niet vlot De toch ai trage handel is nu helemaal aan het afflauwen. Het Produktschap voor Siergewassen be sloot vrijdag alle omrekeningen van de minimumexportprijzen voor bloembollen en boomkwekerijprodukten te laten plaatsheb ben op dinsdag 14 maart. In de in Den Haag gehouden buitengewone vergadering van het produktschap, waarin de gevolgen van de revaluatie van de gulden voor de exporteurs en handelaren van bloembollen en boomkwekerijprodukten werden bespro ken, werd van bestuurszijde medegedeeld dat de situatie in concrete nog niet was te overzien. Elke schatting van de scha de, die is geleden of nog zal worden ge leden is, zo werd gezegd, een slag in de lucht. Voor toekomstige transacties met Enge land en Amerika blijft voor wat de hoofd- produkten betreft eenzelfde omrekenings koers gelden. Het argument van sommige exporteurs, dat van die landen nu ook maar vijf percent meer moet worden ge- eist gaat, naar de mening van het be stuur niet op. aangezien wijzigingen in de prijzen met die landen op te veel handels politieke bezwaren zou stuiten. Dinsdag wordt in Rotterdam het groots te schip verwacht, dat ooit de Nieuwe Wa terweg is binnengevaren: het Liberiaanse s.s. „Frisia", eigendom van de Universe Tankships Corporation in Monrovia. Dit schip, gebouwd in 1957, meet 51.321 brt. en heeft een draagvermogen van 85.569 ton. Het is 257 meter lang, 38 meter breed en heeft beladen een diepgang van ruim 14 meter. Voor het vervoer van olie heeft het 56 ladingtanks met een inhoud van 4,14 miljoen kubieke voet. De „Frisia" vaart regelmatig van de Perzische Golf via Kaap De Goede Hoop naar Einden. Op de terugweg maakt het de reis in ballast veelal via het Suezka- naal. Het schip komt nu naar Rotterdam voor een dokbeurt en zal bij de Rotter- damsche Droogdok Mij. onder de water lijn worden schoongemaakt en opnieuw ge verfd. zinnen moeten wonen. Er wonen echter slechts 5 landarbeiders. Gedacht was aan 15 winkeliers en ambachtslieden en 6 overige middenstanders. Op het ogenblik zijn er slechts 4 winkeliers en 5 andere middenstanders. Toch zijn de 70 huizen van de woonkern bewoond. Velen van de eerste bewoners kwamen echter naar Scheerwolde door de woning nood in hun eigen gemeente. Zij hadden niet de bedoeling in Scheerwolde te blij ven. Van de 44 oorspronkelijke gezinnen hebben er reeds 22 Scheerwolde verlaten. Van de opvolgers zijn ook al 5 gezinnen naar elders vertrokken. Op het ogenblik hebben nog 20 gezinnen plannen te ver trekken als hun elders een woning wordt aangeboden. Het rapport van de planologische dienst adviseert een commissie in te stellen wier taak het zal zijn een goede bestemming voor het dorp te vinden, zodat de wonin gen toch benut kunnen worden en de geïn vesteerde gelden rendabel zullen worden gemaakt. Advertentie Permanent-wave is een kwestie van vertrouwen enzeer goed modeiknippen. JUBILEUMAANBIEDING Blijvend zonder watergolf Gierstraat 69 - Haarlem Telefoon 21736 Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Deventer (6de pred.pl.) J. Noordman te Tjamsweer. Bedankt voor Wezep (Gld.) C. Vos te Bennekom. Beroepen te Hasselt J. van Drenth te Ooltgensplaat te Steggerda (toez.) E. J. Boessenkool te Aarlanderveen te Sur- huisterveen J. G. Eelderink, vic. aldaar te Varsseveld (toez.) J. M. de Mey te Op perdoes. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. van der Haar) C. J. van de Broek te Ridder kerk. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het pas seren van een koufront breidde- een rug van hoge luchtdruk zich van de Golf van Biscaye en Engeland naar het oosten uit, waardoor het centrum van het hogedruk- gebied zich opnieuw in dé richting van de Alpen verplaatst. Zachtere lucht, waarin hogere middagtemperaturen voorkomen, stroomt thans weer over Frankrijk en Engeland naar het noordoosten. Aanvan kelijk is er daarbij nog tamelijk veel be wolking, maar morgen zullen de opklarin gen de overhand krijgen. Op de oceaan zijn wel een aantal depressies aanwezig doch deze blijven op grote afstand van het vasteland van West-Europa, zodat de kans op regen zeer gering blijft. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. is u Den Helder Ypenburg Vlissingenu Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. w geheel bew. w geheel bew. w zwaar bew. wzw zwaar bew. zw geheel bew. wzw zwaar bew. wzw Zd-Limburg geheel bew. wzw 10 14 12 16 15 16 17 16 Helsinki Stockholm Oslo geheel bew. wzw geheel bew. wzw licht bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon 12 11 4 ■11 13 14 16 15 15 w Kopenhagen motregen w Aberdeen zwaar bew. zw geheel bew w geheel bew. zw geheel bew. wzw licht bew. wzw geheel bew. windst. 13 mist windst. 19 licht bew. windst. 17 half bew. n 16 geheel bew. w 18 zwaar bew. zzw 18 zwaar bew. zw 17 zwaar bew. windst. 16 half bew. windst. 17 onbewolkt windst. 18 half bew. w 19 licht bew. verand. 19 onbewolkt windst. onbewolkt zzw 20 onbewolkt ono 21 zwaar bew. o 16 onbewolkt windst. 21 onbewolkt ono 18 2§ ft» oJ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Zondag 12 maart Zon op 7.03 uur, onder 18.38 uur- Maan op 4.19 uur, onder 13.20 uur. Maandag 13 maart Zon op 7.00 uur, onder 18.40 uur. Maan op 5.07 uur, onder 14.33 uur. Maanstanden 16 maart 19.51 uur nieuwe maan. 24 maart 3.49 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 maart Hoog water 10.00 en 22.50 uur. Laag water 5.08 en 17.52 uur Zondag 12 maart Hoog water 11.35 en uur. Laag water 6.32 en 19.31 uur. Maandag 13 maart Hoog water 0.30 en 13.06 uur. Laag water 8.12 en 21.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2