Westduitse mening over een vredesverdrag ongewijzigd A Gemenebest vormt eensgezind ontwapeningsfront Kennedy zou Sovjets inspectie in Laos hebben voorgesteld Drie oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld in Estland WERELDNIEUWS w Hf gom* fordJdtmF Mtrfetmai* li r Van dag tot dag Ex-Amerikaan op Cuba ter dood veroordeeld Chinese agressie brengt neutralen dichter bij het Westen Amerikaans garnizoen in Berlijn blijft op peil Eerste Frans-Algerijnse contact niet geslaagd? Afgeluisterde gesprekken geen wettig bewijs €)p de ^Praatótoel «ssi JOHNNIE WALKER fjÊ Orthodoxe waarnemer zou welkom zijn op concilie VERSCHENEN: ZATERDAG 11 MAART 1961 Huizen bouwen Van papier. VELPON plakt 't Veel plezier Beklimmers van Eiger- Nordwand vorderen Niet-aanvalsverdrag met Polen zeer goed denkbaar Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". STOPZETTING WAPEN ZEN DINGEN Uitspraak van Amerikaans Opperste Gerechtshof Britse weigering tot uitlevering fel gehekeld Openbare aanklager te Kiel in staat van beschuldiging Cri Stellweg de kerkuil w voor een goed en verantwoord advies in 4 variaties*. Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries De Indonesische regering schijnt de laatste tijd meer en meer geneigd te zijn om het in de politiek niet onbekende mot to „Ons is niets te dol!" tot haar wapen spreuk te verheffen. Haar jongste anti- Nederlandse maatregel, die de Britse di plomatieke vertegenwoordigers in Indone sië in feite verbiedt de belangen van Ne derlanders daar te lande te behartigen, is een duidelijke demonstratie van die nei ging. Het is natuurlijk baarlijke nonsens of heel doorzichtige huichelarij te willen beweren (zoals in de Indonesische nota is' gedaan) dat deze stap is genomen om te voorkomen dat de Indonesisch-Brit- se betrekkingen zouden lijden onder de controverse tussen Nederland en Indone sië. Onder behoorlijke mensen met be hoorlijke manieren zou er geen sprake van behoeven te zijn, dat een derde par tij onder een dergelijke controverse zou lijden enkel en alleen als gevolg van de goede diensten die deze derde partij tus sen de twee andere verricht. Intussen ziet het er naar uit, dat het weer vooral de spijtoptanten zullen zijn, die de dupe worden van deze nieuwe Indo nesische manoeuvre. Juist deze week heeft de Eerste Kamer zich, bij de behandeling van de begroting van Justitie, opnieuw met dit probleem bezig gehouden en daar bij heeft minister Beerman felle kritiek te verduren gehad, kritiek die overigens via de minister van Justitie de hele regering gold. Want het overheidsbeleid inzake de spijtoptanten is niet uitsluitend een zaak van het departement van Justi tie maar een zaak van zodanig belang dat het kabinet in zijn geheel er verantwoor delijkheid voor draagt. In dat debat is er toen op gewezen dat de wensen van de meerderheid der Staten Generaal, zoals die in beide Kamers tot uiting zijn ge komen, onvoldoende door de regering wer den gerespecteerd en dat het intussen steeds moeilijker werd, de spijtoptanten uit hun benarde situatie te redden. Het is nog maar een halve week gele den dat dat werd gezegd en door de jong ste ontwikkeling is het nu al zo ver ge komen dat men zich dient af te vragen of het woord „moeilijker" nog wel vol doende is om de toestand te tekenen. Maar van „onmogelijk" behoeven wij ge lukkig nog niet te spreken als de rege ring haast maakt met de uitvoering van het vandaag bekend gemaakte denkbeeld om inzake de hulpverlening aan en de evacuatie van spijtoptanten een beroep te doen op het Rode Kruis. Haast maken-zal, als die weg begaanbaar blijkt, inderdaad dringend noodzakelijk zijn. Want als Soe- karno's regering de leus „Ons is niets te dol!" nog verder in daden omzet, zal het straks wellicht geheel onmogelijk zijn om nog iets voor die duizenden in de steek gelaten Nederlanders te doen. Advertentie De vier alpinisten, die het waagstuk van de' beklimming van de Eiger via de le vensgevaarlijke Nordwand op zich geno men hebben, zijn thans halverwege de stei le wand gekomen. De afgelopen nacht brachten zij door, hangend aan touwen, aan de bijna loodrechte wand, die nog nooit in wintertijd is „genomen". Vanmorgen zag men de vier alpinisten, die zich in twee groepen hadden gesplitst, zich langzaam, centimeter voor centime ter, langs de steile berghelling voortbe wegen. Het weer is prachtig, maar voor van daag is minder goed weer voorspeld. Men verwacht echter dat de twee groepjes de „Götterquergang" vandaag zullen passe ven. BONN (DPA) Bondskanselier Aden auer heeft tijdens een persconferentie ver klaard, dat de Westduitse regering in prin cipe bereid is te onderhandelen over een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Te gen een vredesverdrag met twee Duitse staten moet zij zich echter verzetten, om dat dit de volkenrechtelijke erkenning van de verdeling van Duitsland zou betekenen. Adenauer noemde het noodzakelijk, dat de vier grote overwinnende mogendheden on derling contact opnemen over het sluiten van een vredesverdrag. De Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk hebben ook nog geen vredes verdrag met West-Duitsland gesloten en de Sovjet-Unie kan generlei onderhandelin gen aanknopen zonder zich met de drie westelijke mogendheden in verbinding te stellen. De Bondskanselier merkte nog op, dat het voor West-Duitsland moeilijk is in dit bijzonder netelige vraagstuk een defini tief standpunt te bepalen, omdat hierover reeds contact is opgenomen tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. Adenauer deed een beroep op de Sovjet- Unie om aan de zeventien miljoen Duit sers in de Sovjet-zone de persoonlijke vrij heid en het recht op zelfbeschikking terug te geven. Hij voegde hieraan toe overtuigd te zijn, dat de Oostduitsers bij een stem ming met overweldigende meerderheid voor de vrijheid en niet voor de communis ten zullen kiezen. Bij zulk een stemming zou het gehele vraagstuk van een vredes verdrag weNicht gemakkelijker zijn op te lossen, aldus de bondskanselier. Adenauer sprak zich opnieuw uit voor goede betrekkingen tussen West-Duitsland en Polen, al acht hij het aanknopen van diplomatieke betrekkingen thans nauwe lijks mogelijk. Hij meende niet, dat Polen op het ogenblik op het aangaan van diplomatieke betrekkingen met de Bonds republiek prijs stelt. Daarentegen acht hij het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Polen „zeer goed denkbaar". Na de twee reizen, die de Krupp-ver- tegenwoordiger Berthold Beitz in januari, in opdracht der regering, heeft onderno men, zijn de besprekingen tot stilstand ge komen. West-Duitsland moet er, waar mo gelijk, naar blijven streven tot goede be trekkingen met Polen te komen, aldus Adenauer. Sprekend over andere actuele vraag stukken, zei Adenauer dat de houding der nieuwe Amerikaanse regering tegenover Duitsland onveranderd is, daar zij op vas te politieke en geografische feiten berust. Over de ontwapening verklaarde de bondskanselier dat als over gecontroleer de ontwapening geen overeenstemming mocht worden bereikt, de NAVO-strijd' krachten en dus ook het Westduitse leger met kernwapens moeten worden uitgerust. Proces-Eichtnann Sprekend over het komende proces te gen Eichmann, verklaarde Adenauer dat het menselijk is dat onbevangen en wel willende mensen terugschrikken voor de daarbij opnieuw ter sprake komende gru welen onder het regime van Hitler. Of dit vaninvloedzal zijn op het oordeel over Duitsland, zal van de procesvoering af hangen. Adenauer zei het vaste vertrou wen te koesteren, dat het proces alleen de gerechtigheid zal dienen. Het zou on rechtvaardig zijn de staf over alle Duit sers te breken. Men mag niet vergeten, dat het aantal niet-nationaal-socialisten zeer groot is geweest, zo zei hij. (Reuter) De voorlichtingsdienst van de Westduitse regering heeft een brief ge publiceerd, die Adenauer op 17 februari HAVANA (Cuba) (UPI) William A Morgan, een voormalige majoor in het le ger van Fidel Castro en vroegere Ame rikaans staatsburger, is ter dood veroor deeld omdat hij hulp zou hebben ver leend aan Castro's vijanden. Ook zijn voormalige aide de camp, majoor Jesus Carrera, werd ter dood veroordeeld. In dien het beroep tegen het vonnis verwor pen zal worden, zullen beide mannen on middellijk worden geëxecuteerd. Acht me- debeklaagden werden veroordeeld tot der tig jaar gevangenisstraf. Drie werden vrij gesproken. Beschuldiging (AFP) Premier Castro heeft de Ver enigde Staten er van beschuldigd, dat zij aan het Cubaanse Rode Kruis „onbruik bare entstof tegen kinderverlamming" hebben verstrekt. Hij verweet president Kennedy dat deze met deze „zogenaamde hulp" propaganda had gemaakt. De Cu baanse pers heeft foto's gepubliceerd, waaruit zou blijken dat de termijn waar binnen de entstof had moeten worden ge bruikt, al verstreken was. van Kroestjsjev heeft ontvangen en waar in de Russische premier zegt „ëën duur zame, vriendschappelijke samenwerking" tussen de bondsrepubliek eri dé Sovjet- Unie te wensen. Kroesjtsjevs brief was een antwoord op een brief van Adenauer van oktober over de terugzending van Duitsers uit de Sovjet-Unie. Adenauer had in zijn brief gezegd erdoor geschokt te zijn dat de Sovjet-Unie kenne lijk een einde had gemaakt aan het terug zenden van Duitsers. Repatriëring is, al dus Adenauer, een voorwaarde voor de verbetering van de betrekkingen. Kroesjtsjev antwoordt dat er nauwelijks reden voor ongerustheid is. Allen die re patriëring hebben verzocht op grond van het akkoord van 1958 hebben de Sovjet- Unie mogen verlaten. Er kunnen wel enke le gevallen zijn, waarin Duitsers te laat hebben gereageerd, wat aanleiding kan zijn tot vertraging. De Sovjet-autoriteiten laten zich bij de behandeling van deze ge vallen leiden door beginselen van mense lijkheid. Advertentie stalenboeket^^^j 9 van de unieke nieuwe R&D i collectie behang jaargang 1961 ppani |ÏÏ7j Ij Rath Doodeheefver N.V. (Van onze correspondent) LONDEN. De ontwapening vormt een van de uiterst belangrijke onderwerpen op de Londense Gemenebestconferentie, welke zich nu al twee dagen met dit vraag stuk heeft beziggehouden en er volgende week mee zal doorgaan. Er heerst algemene overeenstemming dat er geen ontwapening kan komen zonder een behoorlijk in spectie-systeem. Van grote betekenis is dat zich op de conferentie een gemeen schappelijk front aan het ontwikkelen is, hetgeen de algemene positie van de vrije wereld tegenover de Russen alleen maar ten goede kan komen. Het neutralisme van landen als India, Ceylon, Ghana en Nigerië speelt thans op de conferentie een veel geringere rol dan vroeger, hetgeen toegeschreven dient te worden aan de Chinese agressie tegen Tibet en het Chinese opdringen in de Indische grensgebieden. Het feit dat de Gemenebest-landen hoe langer hoe meer schouder aan schouder komen te staan, vormt een bewijs dat de communistische propaganda voor ontwape ning zonder voldoende waarborgen ge faald heeft. De conferentie gaat zo diep in op de ont wapeningskwestie en de aanstaande Ge- neefse conferentie inzake de kernbom- proeven, dat de Gemenebestbesprekingen, welke aanstaande donderdag zouden ein digen, mogelijk pas vrijdag besloten zul len worden. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat het teveel is een afgerond ontwape ningsplan van het Gemenebest te ver- verwachten. Maar wel mag een grote mate van overeenstemming worden tegemoet gezien, hetgeen betekent dat deze organi satie waarschijnlijk meer dan tot nu toe h'et géval is geweest op het gebied van de ontwapening een lijn zal trekken in de UNÖ. Er zijn desondanks nog tal van me ningsverschillen, onder andere betreffende de wijze waarop de inspectie dient te wor den uitgevoerd en vooral ook de manier waarop China bij de ontwapening dient betrokken te worden. Zoals reeds gemeld, is men het er in het algemeen over eens, dat China moet worden ingeschakeld, maar sommige leden deinzen er blijkbaar nog voor terug om China in de UNO op te nemen, hoewel het tijdstip van Pekings toetreding ook volgens het Gemenebest steeds dichter nadert. Niemand verwacht van een dergelijke ontwikkeling wonderen, maar men gelooft dat voortduring' van China's isolement ver keerd is. Er heerst voorts algemene overeenstem ming over het standpunt, dat de versprei ding van kernwapens in Afrika met alle middelen moet worden voorkomen De af gelopen week leek het of nog nooit iemand had gehoord van het Zuidafrikaanse pro bleem, maar maandag komt dit wel dege lijk aan de orde, hoewel tegelijkertijd met vele andere agendapunten, waaruit, evenals uit het voorspel reeds kon worden afgeleid, blijkt dat een crisis met betrek- WASHINGTON (UPI) Volgens waar nemers in Washington, zou de Amerikaan se president een beroep hebben gedaan op premier Kroesjtsjev de luchtbrug van de Sovjet-Unie naar de rebellen in Laos te staken, teneinde te voorkomen, dat in het Zuidaziatische Koninklijk een gevaarlijke bewapeningswedloop tussen Oost en West zou ontstaan. In dezelfde kringen wordt vernomen, dat dit verzoek van Kennedy aan de Sovjet premier zou zijn overgebracht door de Amerikaanse ambassadeur Llewelly E. Thompson, die donderdag in Novosibirsk een gesprek van vier uur met Kroesjtsjev heeft gehad. Thompson heeft aan de Sovjet-premier een kort schrijven van de Amerikaanse president overhandigd, waarin deze de hoop uitspreekt, dat een oplossing zal wor den gevonden voor de voornaamste geschil punten tussen hun beide landen. Waarschuwing Met betrekking tot Laos zou Thompson de Sovjet-premier hebben gewaarschuwd, dat een voortzetting van de Russische wa penleveringen aan de rebellen de Verenig de Staten er toe zou dwingen op dezelfde wijze de pro-westerse strijdkrachten van prins Boen Oem te steunen. In dezelfde diplomatieke kringen werd gezegd, dat Kennedy bij monde van Thomp son heeft verklaard bereid te zijn een neu trale commi sie de Amerikaanse wapen leveringen aan Laos te laten controleren, indien Rusland dit voorbeeld zou volgen. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft herhaald dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn het Amerikaans gar nizoen in West-Berlijn in te krimpen. Voor bereidingen ter vermindering van de mili taire sterkte in West-Berlijn zijn teniet ge daan doordat de Sovjet-Unie in 1959, toen over Berlijn onderhandeld werd, deze maatregelen afkeurde. Momenteel hebben de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk gezamelijk ongeveer elfduizend militairen in West- Berlijn. In 1959 verklaarde het Westen zich bereid deze sterkte te „bevriezen" en de troepen niet van kernwapens te voorzien, maatregelen te overwegen tot verminde ring van de sterkte, en een eind te maken aan de propaganda van beide zijden. Aan gezien de Sovjet-Unie deze voorstellen af wees, achten de westelijke landen zich er niet door gebonden. Indien er onderhandeld moet worden over Berlijn, zo heeft Averell Harriman de reizende ambassadeur van Kennedy gezegd, zal geheel opnieuw begonnen moe ten worden. Alle voorstellen zullen van nu af als vervallen worden beschouwd. king tot Zuid-Afrika dank zij Macmillan's optreden practisch is vermeden. (UPI) De grote voorvechter van apartheid, de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd, zal dit weekeinde met zwarten en bruine mannen onder een dak moeten slapen, wanneer hij de gast is van de Britse eerste minister Macmillan op het eeuwenoude buitenverblijf Chequers. PARIJS (UPI) Naar in de Franse hoofdstad verluidt zouden Franse en Al gerijnse vertegenwoordigers de eerste ronde in de geheime besprekingen achter de rug hebben. Tijdens voorzichtige verkenningen te Genève en Rome zouden de afgevaardig den van beide kanten niet nader tot el kaar zijn gekomen. In welingelichte kringen verluidt, dat de Franse aanspraken op de olierijke Sahara, tezamen met de eisen tot een staakt-het-vuren, en de Algerijnse weige ring om het recht van Frankrijk te er kennen op het aanhouden van militaire bases in dat land, de voornaamste strui kelblokken zouden zijn. De afgezanten van de voorlopige Alge rijnse regering zijn naar Tunis terugge keerd om verslag te doen van de stand van zaken. Het voornaamste deel van hun bevindingen bereikte Parijs via Tunesi sche kringen, die er bij belang bij hadden om de onderhandelingen op gang te hel pen. Toch zou er in het Algerijnse kamp op timisme heersen over de vooruitzichten op een tweede serie geheime besprekin gen welke in de toekomst zou worden ge houden. ALGIERS, (UPI) In Algiers is ver nomen dat de editie van de Parijse Mon de vandaag in beslag is genomen. Een motief voor het inbeslagnemen van het blad is niet gegeven. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof heeft bepaald dat bewijs verkregen door afluisteren van verdachten, niet door federale rechtbanken als zodanig mag worden aanvaard. De beslissing werd met 9 tegen 0 stemmen genomen. Het ging om bewijs dat door afluisteren was verkregen in een zaak waarbij ver dachten zich hadden schuldig gemaakt aan het deelnemen aan verboden gok spelen. De politie had een „pin-microfoon' door de muur van een aangrenzend huis gestoken, totdat de microfoon tegen de centrale verwarmingsbuizen in het ver dachte huis rustte. De buizen hadden als klankbord gefungeerd. Door middel van deze installatie was de politie in staat ge> weest om de gesprekken tussen de ver dachten af te luisteren. De vonnissen uitgesproken in de zaak zullen moeten worden herzien. MOSKOU (AFP, UPI) Drie Estlan- ders Alin Mere, Rolf Gerrets en Jan Viik, zijn door een hof in de Sovjet-republiek Estland veroordeeld tot de dood voor een vuurpeloton, wegens moord op 125.000 ge vangenen in het concentratiekamp Jagala tijdens het naziregime. Het vonnis ontlok te applaus aan het publiek op de tribu- Van de drie stonden er twee voor de rechter. Mere, verblijft in Engeland, en wordt bij verstek berecht. De procureur- generaal Walter Raudsalu, liet zich in scherpe bewoordingen uit over de Britse weigering Mere uit te leveren, ondanks de geallieerde verdragen van 1943 en de re solutie van de UNO-Assemblee van 13 fe bruari 1946. De advocaat van Mere vroeg een lichtere straf, opdat hij in de dagen die hem nog resten kan trachten goed te maken wat hij heeft misdaan. Hij baseer de zijn pleidooi op de stelling dat „het kapitalistische bewind in Estland beginsel loze verraders en moordenaars heeft ge kweekt, wier bloeddorst zich onder de Duitse bezetting manifesteerde". Raudsalu zei het te betreuren, dat nog vele voormalige nazi's in vrijheid le ven. Hij noemde: Hjalmar Mijaye, leider van de Estlandse regering onder het na zi-bewind, die in Oostenrijk woont, Erwin Viks, beschuldigd van het vermoorden van 12.000 mensen in tankvallen, die thans in Australië verblijft en Felix Eelnurme, voormalig commissaris van politie thans wonend in de Verenigde Staten. KIEL (West-Duitsland) (UPI) De openbaar aanklager van de staat Slees- wijk-Holstein heeft zijn voormalige ambt genoot, Bruno Bourwieg, er van beschul digd dat hij de identiteit van de nazi-arts dr. Werner Heyde geheim heeft gehouden. Bourwieg zou hebben geweten, dat Heyde onder de aangenomen naam van Fritz Sawade zijn beroep van medicus weer uit oefende. Heyde was de man die het „euthanasie"- plan ontwierp en deed uitvoeren. Onder dit plan werden geestelijk gestoorden, die in het Derde Rijk geen plaats meer moch ten hebben, vermoord. Volgens de aanklacht was Mere hoofd van de Duitse veiligheidspolitie (S.D.) in Estland ten tijde van de nazibezetting. Gerrets was tweede kampcommandant van Jagala, waarvan Viik een bewaker was. Volgens Tass had Gerrets bekend dat de executies „van zonsopgang tot zons ondergang" geschiedden. Onder de getui gen die tijdens het proces zijn gehoord waren officieren en ondergeschikten die met de verdachten hebben samengewerkt in de jaren 1944 en 1945, aldus Tass. De berichtgeving van het proces werd geheel verzorgd door dit Russische persbureau. Twee kanalen Onlangs, elders in den lande, was ik ge tuige van een echtelijk treffen tussen Gert en Lietje. Dat zat zo. Gert en Lietje heb ben een beeldbuis, een hele grote, waar door maar liefst twee kanalen komen ge spoeld. Ditmaal nu zat in het ene kanaal Herr Heinz Georg Maegerlein te popelen om een zijner fdmeuse kwissen te presen teren en in de andere zat Rob de Vries als de stoere schipper naast God. De keus was moeilijk want Gert stond stevig op de schipper en Lietje klemde zich met han den en voeten vast aan Herr Heinz enzo voort. Wat kan een echtpaar in zo'n geval doen? Het kan ruzie maken. Om ruzie te maken zijn er twee wegen, de ene is die van het oorverdovende gezwijg, de andere die van de luidkeels geschreeuwde verwij ten. De laatste weg kan tussen twee mensen die dag in dag uit in de nauwe gemeen schap van een huwelijk leven, wel eens ver voeren veel verder dan de voorkeur voor een Herr Heinz enz. en/of een Rob de Vries eigenlijk wettigt. Zo sloegen Gert en Lietje dan ook weldra op golven van wederzijdse onlustgevoelens haast te plet ter tegen de granietharde, zwarte rotsen van verschil in Ontwikkeling en Interesse en Belangensferen, en toen ik beschaamd de deur uitsloop hoorde ik nog juist hoe het punt Geestelijke Vervlakking door Gert met een harde klap op tafel werd gelegd Boven hun tuintjes stond een geweldige, doodstille sterrenhemel. Hooghartig en majestueus, vreemd en ver verheven bo ven al het kleine gepruts en gedouwel van de mensen die daaronder bewegen en be staan. Het gekrakeel daar binnen tussen Gert en Lietje leek belachelijk. Léék, maar toch was het één op dat moment zeker zo belangrijk als het ander, want een ster renhemel, hoog en groots, gehoorzamend aan onbegrijpelijke wetten, is prachtig en interessant. Maar als de mens waarmee je in een ruimte van enkele meters tesa- men leeft, al je levensdagen en nachten, onbegrijpelijk ver van je afstaat dan is dat veel belangrijker. De hemel is een decor, maar je huwelijkspartner is je medespe ler en als je verschillende teksten spreekt wordt je stuk een sof. De hemel ziet toe en zwijgt, maar de mens die je het naast staat, zegt dingen die zich met weerha ken vasthechten in je herinnering. De he mel is koel en op enorme afstand, maar het wezen aan wie je verbonden bent met duizend banden van gezamelijke ervarin gen en herinneringen, kameraadschap, liefde en kinderen, kan killer en nog ver der verwijderd zijn dan de lucht die je beiden overkoepelt. Twee kanalen in de beeldbuis, verschil in waardering, harde woorden tussen man en vrouw of begrip en harmonie, een hand die in woede slaat of een vinger die streelt, verwijten of tederhedenhet lijkt alle maal zo waardeloos en klein, maar alles tezamen bepaalt het voor een groot deel je leven. Advertentie Nw' GRACHT23. TEL 17063 Advertentie Levend verbrand. In Peru zijn vrijdag acht mensen levend verbrand, doordat een vrachtauto die vijfduizend liter al cohol vervoerde, in een zeshonderd meter diep ravijn stortte en in brand vloog. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Verongelukt. Een vliegtuig van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij is don derdag op een lijnvlucht van San An tonio naar Maiquetia tegen een berg van drieduizend meter hoogte gevlo gen. De twaalf inzittenden kwamen allen om het leven. Toen het ongeluk zich voordeed was het zicht slecht. VoldoendeDe Nigeriaanse regering zal een staatsmaatschappij oprichten, die een dagblad, een zondagsblad en enkele periodieken zal uitgeven. Het dagblad zal volledig de opvattingen en politiek der federale regering weerge ven en voldoende aandacht besteden aan afwijkende opvattingen; de overige publicaties zullen „de Nigeriaanse per soonlijkheid naar de buitenwereld uit dragen". Advertentie jBk BORN' I 8 20 STILL CO ING STRONG LUGANO (ITALIë) (AFP) Als patri arch Aleksei van Moskou namens de Rus sische orthodoxe kerk zou vragen een waarnemer naar het komende oecumeni sche concilië in Rome te mogen zenden, zal zijn verzoek gunstig worden ontvangen, zo heeft kerdinaal Bea, hoofd van het rooms-katholiek secretariaat voor de ver eniging van de christenen, in een vraagge sprek met een te Lugano verschijnend blad verklaard. Arm bloembed. De communistische Noord- Koreaanse onderhandelaars in Pan- moendjom hebben de UNO-strijdkrach- ten beschuldigd van „afschuwelijke mis daden, provocatieve wreedheden, en barbaarse vergrijpen", in een protest tegen het vertrappen van een commu nistisch bloembed. Het was tijdens de 299-ste bijeenkomst in Panmoendjom, het plaatsje waar na lang praten de Koreaanse wapenstilstand tot stand kwam. De vernieling van het bloem bed was veroorzaakt door een vechtpar tij tussen een Amerikaans kapitein en een Noordkoreaanse politiepatrouille. Slachtoffers. Bij de staatsgreep die in december tegen het bewind van Kei zer Haile Selassie in Ethiopië werd on dernomen zijn 64 officieren en man schappen van het Ethiopische leger ge dood en 91 gewond. De verliezen onder de burgerbevolking bedragen 78 doden en 106 gewonden, de verliezen van de keizerlijke garde werden niet meege deeld. De cijfers zijn bekendgemaakt tijdens het proces tegen de vroegere commandant van de keizerlijke garde en leider van de staatsgreep ge- generaal Menguistoe. Welom thuis. De Britse hoofdstad heeft aan een lunch, welke in Guildhall ge serveerd werd, Koningin Elizabeth ver welkomd op Britse bodem. Zeven pre miers uit landen van het Gemenebest waren eveneens uitgenodigd. Het Brits vorstelijk paar, dat dinsdag is terug gekeerd van zijn reis naar India, Pa kistan, Nepal, Perzië, Cyprus en Tur kije, betrad de zaal onder het klokken gebeier van de Sint Pauls Kathedraal. Gary Davis. Gary Davis, die zichzelf heeft uitgeroepen tot wereldburger nummer een, heeft op het vliegveld van Londen de nacht in de cel doorgebracht en is vrijdag naar Zürich vertrokken. Hij was donderdag per vliegtuig aangeko men doch kreeg geen toestemming het vliegveld te verlaten. In 1953 was een uitwijzingsbevel tegen hem uitgevaar digd en dat is nog steeds van kracht. Elektrische stoel. De 51-jarige Grover Earl Lucas, ter dood veroordeeld we gens moord op twee van zijn kinderen en mishandelingen van een derde, is vrijdag in de elektrische stoel van de staatsgevangenis te Richmond in de Amerikaanse staat Virginië geëxecu teerd. Lucas had op het laatste mo ment nog een verzoek om gratie aan de gouverneur van Virginië, Lindsay Almorid, gericht, op grond van het feit dat hij niet toerekeningsvatbaar zou zijn geweest.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3