MARIHUANA: sluipend gevaar dat een bedreiging vormt voor de volksgezondheid Gehele lage deel van ons land is bezig te verzilten linnen heeft alléén voordelen, „.let op dit garantie- merk PUZZEL NUMMER 23 U LINNEN ZATERDAG 11 MAART 1961 jaren 1954 tot en met 1959 werd totaal op ruim zeveneneenhalf kilogram beslag gelegd; over 1960 alleen bedroeg die hoeveelheid drie kilogram. Deze aantallen verdwijnen in het niet wanneer men weet dat het centraal permanent opium comité van de UNO onlangs heeft geconfiskeerd. Daarbij marihuana, in tegenstelling tot opium bijzonder weinig weegt. Een hoeveelheid van tweetiende gram marihuana is al voldoende om een gewone sigaret tot een „reefer" te maken. Drie kilogram komt dus overeen met vijftienduizend sigaret ten en daar elke sigaret gemiddeld twee gulden voor de handelaar opbrengt zijn met deze sluikhandel grote bedragen gemoeid. Uiteraard maakt het eenvoudige transport tezamen met de «beslotenheid van de kring van marihhuanagebruikers het politiële opsporingswerk er niet gemakkelijker op. PROBLEMATIEK VAN DE GEBRUIKER IS DE KERN VAN HET PROBLEEM 9* Drie facetten Student van 80 jaar De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma Verkoudheidsbacilfen l0, protektie tegen infektie •Logies-informatiedienst hielp bijna 200.000 toeristen (Van onze reportage-redacteur) De zaken welke de Amsterdamse rechtbank op 15 maart behandelt tegen een Amerikaan en een Tunesiër, die verdacht worden van sluikhandel in marihuana en andere verdovende middelen, zijn van veel verder strekkende betekenis dan die van een strafrechterlijke vervolging van een in de Opiumwet omschreven misdrijf. De door het Openbaar Ministerie gedagvaarde getuige-deskundige, de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. Kok, zal zeker stelling nemen tegen de opvattingen van de eveneens aan de Amsterdamse gemeente-universiteit ver bonden lector in de endocrinologie dr. O. M. de Vaal, die onlangs in een week blad heeft geschreven „dat marihuana (Indische hennep) lang niet zo schadelijk (is) als algemeen wordt aangenomen". Het staat vrijwel vast dat het misbruik van marihuana in Nederland het laatste jaar is toegenomen. Dat kan men af leiden uit de statistiek van de in beslag genomen voorraden marihuana. In de Dat rechercheur Houweling, één van de Tenslotte zijn er de gebruikers. Hun pro twee specialisten in verdovende middelen blematiek vormt de kern van het mari- van de Amsterdamse politie, de Ameri- huana-vraagstuk, dat zich in Nederland kaan die nu terechtstaat kon arresteren, ongetwijfeld nog slechts op beperkte schaal is dan ook louter een toevalstreffer ge- voordoet. Dit in tegenstelling tot de Ver weest. De rechercheur deed een routine- enigde Staten waar van een kwaad gespro- inval in een hotelletje en trof daar een ken moet worden dat de gehele jeugd en uit New York afkomstige handelaar aan, daarmee de geestelijke volksgezondheid die een koffer bij zich had met 270 gram van de toekomst bedreigt. De Amerikaan- Indische hennep, 92 tabletten diosan en se politie en justitie zijn bijzonder fel in een hoeveelheid heroïne. Hij bleek voorts hun achtervolging en repressie van de han- geregeld per auto tussen Tanger, Amster- del in de „tea", „golden leaf", „kiff" of dam, Kopenhagen en Oslo heen en weer „bhang" of met welke camouflagenamen te reizen. In hetzelfde hotel werd een zich de marihuana ginds nog meer wordt aan- „hulp in de huishouding" noemende vrouw geduid. In New York voeren dagelijks twee aangehouden, die eveneens in het bezit honderd politieagenten strijd tegen de nar- was van marihuana. De Tunesiër liep in cotica. Gevangenisstraffen van tien jaar de val nadat een van zijn afnemers ge- zijn geen zeldzaamheid en in sommige detineerd was geraakt. Hij schreef een staten staat op recidive van verkoop van brief aan de betrokken cliënt waarin hij marihuana aan minderjarigen zelfs de zijn komst naar Amsterdam aankondigde, doodstraf. Deze brief viel in handen van de vader Tot nu toe zijn de gebruikers in Neder- van de gedetineerde een jongeman land mild aangepakt, al blijkt uit de jong- die de politie waarschuwde. Deze advi- ste eisen van de officier van Justitie een seerde de vader -op de brief in te gaan. zekere verscherping. Maar het blijft toch Toen de Tunesiër op het Centraal Station nog bij voorwaardelijke hechtenis. De mo- arriveerde werd hij ingerekend. Hij bleek gelijkheid om de gebruikers te straffen echter slechts een geringe partij bij zich dateert eveneens van de herziening van te hebben: 32 gram verdeeld in 86 blok- de Opiumwet, waarbij ook het bezit en jes, welke opgezogen konden worden. het aanwenden strafbaar werden gesteld. Het is merkwaardig dat de sluikhandel Mr. Van Dedem haalde aanvankelijk bak- in marihuana zich in Nederland bijna al- zeil toen hij in zijn dagvaarding het mis leen in Amsterdam voordoet. De ander- drijf als „het roken van marihuana om halve kilo welke onlangs in Rotterdam in in de gewenste psychische staat te gera- beslag werd genomen, is de uitzondering ken" omschreef. Zover wilde de recht- welke de regel bevestigt. Het is niet uit- bank in de afbakening van de persoon- De gedroogde toppen van de bloeiende Bureau Bijzondere Delicten van de onder- marïhuanastruik, 'welke aan de rech- afdeling Opsporingsbijstand van het mi- ter tak duidelijk herkenbaar zijn, leve ren het verdovingsmiddel. Het in bezit hebben of gebruiken van deze ge droogde toppen is sinds 1953 wettelijk verboden. nisterie van Justitie werkt dan ook inten sief samen met Interpol, met de ins"pec- tie van de Volksgezondheid, de douanere cherchedienst en met scheepvaartmaat schappijen. Dat in Nederland relatief wei nig verdovende middelen worden aange- de wet. gesloten dat de Griekse zeeman, die deze lijke vrijheid niet gaan en er volgde een geluiden harder, blinken de kleuren fel- troffen (hoewel ons land de grootste mor partij meebracht, in de Maasstad vér- vrijspraak. Sindsdien houdt de officier zich ler. Daarin wordt dan wel de verklaring fineproducent van Europa is), moet ver geefs naar een markt heeft gezocht en maar liever aan de woordelijke tekst van gezocht voor de omstandigheid dat men klaard worden uit het feit dat het buiten daardoor tegen de lamp is gelopen. Zo'n markt bestaat in Amsterdam wèl en zij is gelocaliseerd in bepaalde kroe gen. In de processenverbaal keren de na men van deze gelegenheden geregeld te rug, maar de transacties worden blijk- name jazzmusici en kunstschilders zich de transportroute van Zuid-Europa naar d k aan mariliuana§ekruik overgeven. De eer- Amerika ligt. rn van ae zaan sten> di het van hun impr0visatietalent Het is ook niet zo dat men in het bui- Toch raakte de officier van Justitie met Plaatsten Joelen' Kï&jk S"ïïKff'op hefin- VerW,JÏU,e Waar "de gedrznaak An-" Wie de reeks --"deelde gebruikers na- in'deze we- UC LA <1K. AYI1- rtoof 4^4 A zv nnnnlnmn Jr,< - i i j j 2 I chischp staat" dp kprn van dp yaak An- s lia" ternationalc congres dat juist in deze we- baar zo behoedzaam afgewikkeld dat de °™d\nSUdat zdarp verdovende mid'd^en gaat komt tot de conclusxe dat niet zozeer ken in New York wordt gehouden, streeft betrokken caféhouders daar mets van ncTS aan ae zware \eraovenae miaaeten hun kunstzinnigheid dan wel hun wankel- men er naar de veie conventies op het merken. De eigenaar van één van deze moedige persoonlijkheid hun gemeenschap- gebied van de verdovende middelen in cafes die verleden jaar werd gepakt bij hpnripmilnni mnnrvnv Hp Pe'i)ke karaktereigenschap was. Met na- één nieuwe samen te vatten. Cannabis een razzia in zijn gelegenheid, waarbij op Hoewel de hennepplant waarvan de me ohder de musici bevond zich slechts de wetenschappelijke naam voor marihua- de binnenplaats drie paketten met „weed" gedroogde harshoudende toppen van de één combospeler - inmiddels overleden *1 - zal daarin zeker worden opgeno- één van de vele namen waarmee de bloeiende of vruchtdragende takken wiens talent algemeen werd erkend. men Het is trouwens zo dat de wereld- verdovende hennep wordt aangeduid marihuana leveren, uit tropische of Dat neemt niet weg dat zich juist bij de Eezondheidsorganisatie van de Verenigde werden gevonden, werd door de Amster- subtropische landen afkomstig is, wordt langzamerhand hopeloos geachte gevallen Naties die landen waar nog veel hennep damse rechtbank vrijgesproken. Dat ZW ook m Nederland verbouwd en wel dje van enjge begaafde personen bevinden, ten behoeve van de marihuanaproduktie neemt niet weg, dat zijn cafe in de West- voor de vezelmdustrie. Het m voorraad Met name geldt dat voor een gewezen on- wordt geteeld, voortdurend aanspoort deze afrikaanse havens een niet onbekend houden of gebruiken van de gedroogde derwijzer die door zijn leerlingen op de cuituur te verbieden, adres is. toppen is echter verboden. De bedwel- handen werd gedragen. Hij voelde zich mende werking ervan was reeds lang echter tot de schilderkunst aangetrokken, Gemengd gezelschap bekend. Nog in 1950 vóór de wijziging bleek een groot liefhebber van jazzmuziek van de Opiumwet werd in een aan- en geraakte door deze liefhebberijen ge- Deze caféhouder was één van de tien beveling van een zaadhandel op die leidelijk betrokken in de kring van mari- verdachten tegen wie mr. W. K. baron eigenschap gewezen. In het bijgaande huanagebruikers. Hij zei het onderwijs, van Dedem, de officier van Justitie die artikel is sprake van een gebruiker die waarin hij een algemeen gewaardeerde zich reeds gedurende enige jaren op dit de hennep op z'n platje verbouwde. kracht was, vaarwel en ging schilderen soort misdrijven toelegt, in het afgelopen zonder daarin iets bijzonders te presteren, jaar requisitoir hield. Deze delinquenten Ook 11Soest werd een hennep-aanplant Aan de marihuana raakt hij zo gewend vormen een zeer gemengd gezelschap. ™et dlegale oogmerken ontdekt. Mari- dat hij de hennep zelf op z'n platje ging Dat met name onder de leveranciers van huana is betrekkelijk eenvoudig te be- kweken. Hij stond al een paar keer te- marihuana vrij veel negers voorkomen reiden, in tegenstelling tot opium, waar- recht en sleepte in zijn val een jeugdige behoeft weinig verwondering te baren, van het soortelijk gewicht ook veel zeeman, eveneens uit een goed milieu, wanneer men weet dat de hennep vooral hoger is, hetgeen het clandestiene trans- mee. Bovendien werd hij, juridisch ge uit Afrika wordt aangevoerd. Uit de op- port belemmert. Bovendien is het voor sproken, een ernstiger geval omdat hij somming der verdachten krijgt men ech- de leek onmogelijk uit opium morfine zich niet langer tot het gebruik beperkte ter toch de indruk dat het meer om zeeiie- te fabriceren. maar ook in marihuana ging handelen. den gaat, die een aardig zakcentje op een I Dat is trouwens een normaal verschijnsel gemakkelijke manier willen bijverdienen, bij alle aan verdovingsmiddelen verslaaf- dan om een georganiseerde aanvoer. De J®, m°rflne> cocaïne en derge- den: om aan het kwalijke goedje te komen marihuana, die in Amsterdam voor een 'Uke heeft marihuana geen lichamelijke en om het te kunnen betalen begaat men aardig prijsje van de hand gaat, wordt Bev°lsen> ,s louter van invloed op allerlei andere, meestal ernstiger, delic- soms in ruil voor een versleten pantalon, gemoedstoestand van de gebruiker. ten. Tenslotte is de vrees gerechtvaardigd, een oude pet of een paar afgedragen schoe- n, an(iers dan opium brengt zij geen dat marihuana de weg effent voor zwaar - nen verkregen. gelukzalige sluimering teweeg maar een dere vergiften. zorgeloze opgewektheid, welke meestal ge- Tegenover de mening van dr. De Vaal De tweede schakel in de keten tussen paard gaat met overvloedig en uitbundig en van de dichter Simon Vinkenoog, die producent en gebruiker vormt de Amster- lachen zonder enige aanleiding. Deze stem- in het eerste nummer van het Nederland- damse tussenhandel. Deze nu is wel in ming kan naar geweldpleging en sexuele se blad TWEN onder de titel .De barba- handen van een vaste kern, gezien het aan- uitspattingen doorslaan. Van de eerste ren van het Leidseplein" blijk gaf aan tal gevallen van recidive, soms al tot vier mogelijkheid zijn in de Nederlandse rechts- het marihuana-kwaad niet al te zwaar te veroordelingen toe. Dat ook in deze cate- pleging nog geen voorbeelden bekend, in tillen, staat vooralsnog de op wetenschap- gorie de kleurlingen overheersen zal wel de Amerikaanse zoveel te meer. De twee- pelijke gegevens gebaseerde krachtsin een gevolg van hun gemakkelijke omgang de vorm onttrekt zich aan waarneming spanning van het politiële en justitiële ap- met hun zeevarende landgenoten zijn. Dik- door buitenstaanders. paraat, niet alleen van Nederland maar wijls bedienen zij zich voor de detailver- Voor de marihuana-gebruiker klinken de van een groot deel van de wereld. Het koop van prostituées. Ten aanzien van deze delinquenten slaat de Justitie steeds krachtiger toe, al werd de maximumstraf, sinds de wijziging van de Opiumwet in 1953, vier jaar gevangenis, nog niet opge legd. Na het als steeds voortreffelijke week overzicht van het N.T.S.-journaal bracht de VARA gisteravond voor de televisie drie facetten van wat een zinvolle televisie- uitzending zo al kan omvatten: actualiteit, amusement en eigentijdse probleemstel ling. Actualiteit in de rubriek „Achter het nieuws", waarbij Arie Kleywegt weer toonde dat hij als weinigen het moeilijke vak van interviewen en commentaar geven verstaat. Hij doet het beheerst met een eigen stijl en toch zonder ijdel of opdrin gerig te worden. Actualiteit op hoger niveau ook in „Spie gel der Kunsten" (65ste aflevering!), waar in in het bijzonder Amsterdam zich spie gelde in het Groenburgwal-water. Dit leidde in een filmpje „De gracht" tot een soort abstracte dans van de sierlijke figu ren op het wateroppervlak. Het blijft altijd de vraag of door het kunstzinnig rang schikken van toevallige motieven kunst kan ontstaan. Dat probleem werd ook hier niet opgelost, al was de samenhang tussen beeld en elektronisch geluid van een op vallende harmonie (camera: Dik de Her der, geluid: Arie Brandon). Ook de vijf andere onderwerpen waren interessant en werden goed gepresenteerd, met uitzonde ring van Han Knaps verveeld opgelezen commentaar bij een tentoonstelling van gordijndessins, waarvan het in beeld bren gen zonder kleurentelevisie toch al een zinloze vertoning was. Amusement van niet al te hoog gehalte vervolgens in „Vrije Nieuwsgaring"; eën halfgare nieuwe aflevering van een vrij mallotige serie Amerikaanse televisie filmpjes die toch zo knap gemaakt zijn, dat ook de culturele Europeaan het soms niet nalaten kan te lachen. Als welgeschapen slot van deze avond bood J. G. Toonders een-acter in de serie „Bijna twintig" stof tot peinzen over de breuk tussen de jongste generatie en zijn ouders en tussen de jongeren onder ling. De problemen die zich kunnen voor doen werden aardig gesteld, zij het niet in een verband dat aanspraak kan maken op algemene geldigheid. De natuurlijke toon van de dialogen zorgden dat er verschil lende personen snel en raak getypeerd werden. Ook de vijf acteurs droegen daar toe bij met goed spel dat (behalve bij Teddy Schaak) uitblonk in het soort „un der-acting" die voor het televisietoneel nu eenmaal noodzakelijk is. Ko van Dijk be wees weer zijn uniek talent als het alles beheersende middelpunt van het stuk: de zakenvader die te weinig tijd heeft voor zijn gezin, maar die. tot inkeer komend, op de avond voor de twintigste verjaardag van zijn dochter, toch blijkt te beschikken over een warmkloppend hart onder zijn ruwe bolster. Beeldschermer De 80-jarige E. Blom te Oegstgeest is de oudste student in Nederland. Hij is gisteren te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Slavische talen en letteren. Hij begon deze studie uit liefhebberij, nadat hij zich eerst al een tiental andere talen had eigen gemaakt. De heer Blom is van plan ook nog te promoveren. Advertentie Voor de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft ir. A. Volker, hoofd van de dienst voor de waterhuishouding van de Rijkswaterstaat, gesproken over de verzilting. Hij zei ondermeer dat na genoeg het gehele lage deel van Nederland aan verzilting is blootgesteld. Deze ver zilting heeft vier oorzaken, die ieder voor zich slechts een plaatselijk effect heb ben: de brakke kwel in polders, het bin nendringen van zoutwater in de rivier mondingen, de schutsluizen en de Rijn. De Rijn is pas in de tweede wereldoor log een zoutbron van betekenis geworden. De huidige zoutafvoer van deze rivier overtreft verre het cijfer dat vóór de oor log als maximum voor een verre toekomst werd beschouwd. Reeds nu is de Rijn kwan titatief de belangrijkste zoutbron. Onge veer de helft van het zout in het IJsel- meer is aan de Rijn toe te schrijven. De snelle en nog steeds aanhoudende stijging van de hoeveelheid zout in deze rivier baart grote zorg. Internationaal overleg over de manier waarop verdere toeneming kan worden tegen gegaan is gaande. De heer Volker vertelde verder, dat als gevolg van de noodzakelijke doorstroming van de boezemgebieden de kwaliteit van het water in deze gebieden nauw samen hangt met het zoutgehalte van het door spoelingswater. Om er voor zorg te dra gen dat de boezemgebieden, die voor de wateraanvoer op het IJselmeer zijn aan gewezen, geen hoger gehalte dan 300 mil ligram aan chloorion per liter hebben, zal het IJselmeerwater geen hoger gehalte mogen hebben dan 175 mg. per liter. Hier uit volgt weer dat het Rijnwater geen hoger gehalte dan 100 a 110 mg. als gemid delde waarde over een heel jaar mag heb ben. Volgens ir. Volker zal het veel strijd kosten deze eis in het stroomgebied van de Rijn te verwezenlijken. Hij noemde verder een aantal middelen om 't binnendringen van zout water tegen te gaan. Eén daarvan is het inblazen van luchtbellen. Daarmee wordt bereikt dat het zout, dat naar de bodem is gezonken, naar boven wordt gewerkt, zodat een bete re menging van zoet en zout water wordt bereikt en het zoute water gemakkelijker weer naar buiten kan worden gevoerd. Met deze methode is in het Noordzeeka naal een proef gedaan over een afstand van 2 kilometer. Een andere methode is het leggen van een luchtbarrière aan de buitenkant van een sluis, zodat indringen van zout water wordt tegengegaan. Met deze methode is een proef gedaan in de haven van Maas sluis. Daarbij bleek dat het zoutgehalte Horizontaal: 1. genotsartikel, 5. bijkom stig vak, 10. strafkamertje, 11. roofdier- tje, 13. bescherming voor motorrijders, 15. Duitse dichter pl.m. 18de eeuw, 18. op de manier van, 19. in, 21. luitenant, afk., 22. niets, 23. roodgekleurde, 25. kracht, 26. drietal. 27. aderen, 30. indien, 31. titel, afk., 32. modern wapen, 35. landb. werktuig, 36. profeet (Oude Test.), 37. „trotse" vogel, 39. element, afk., 41. tenslotte, 43. zie 18, 45. openb. vervoermiddel. 48. scheepsbeschuit, 50. vreemde, gekke, 51. in goede conditie, 52. Spaanse rivier, 53. „zout"-stad in Duitsland, 54. bij voorbeeld, afk., 56. soor telijk gewicht, afk., 58. plaats o. d. Veluwe, 59. plaats om te eten, 62. meubelstukken, 64. muziek-instrument, 65. arrondisse ment, afk., 66. nu, 67. stemming. Verticaal: 2. uitroep, 3. hap, 4. iedere, 5. luchtblaas, 6. bevroren regen, 7. kleding stuk, 8. indien, 9. weerspannig, 12, bek, slurf, 13. omroepver., afk., 14. volpakken met, 16. toegang, 17. verklarende kanttekening, 20. lange kapmantel, 24. nauwe, 26. tot en met, afk., 28. kleine kers, 29. groep (volgens aanzien), 33. voor zetsel, 34. -centrum: aardbevingscentrum, 35. toegang, 38. het waken, 39. Nederl. vestingstadje, 40. scheur, 42. feest. 44. adreskaartje, 46. schatten, taxeren, 47 mij, 49. flink, dapper, 54. serviesdeel, 55. on heilspellende, 56. naaste medewerkers, 57. vieze, 60. op welke manier, 61. -getal: nummer van autom. telefoonnet, 63. hulde. Inzenden voor donderdag, uitsluitend per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL No. 22. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00-24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Gevarieerd progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing.. VPRO: 10.00 Geel het door, praatje. Daarna: Voor de jeiigd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Berichten uit de kerken. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, le zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz.progr. voor de soldaten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Le médecin malgré lui, komische opera. 15.45 Gram. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 De Mammoethwet, lezing. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjournaal. 18.30 Amus.muziek. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Volgend jaar in Jeruzalem, hoorspel. 21.15 Nederlandse muz. 22.00 Fluit en piano. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Met de Franse slag. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 NCRV. 8.30 IKOR. 9.30 KRO. 17.00 Convent van Kerken. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverz. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Herv. kerkdienst. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Inleid. Hoog mis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Pianospel. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Vocaal ens. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Boekbespr. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Ka- mermuz. 15.05 De vliegende Hollander, praatje. 15.15 Lichte muz. 16.00 Sport. 16.30 Godsd. uitz. Convent van Kerken: 17.00 Kerkdienst. NCRV: 13.30 Dubbelkwartet. 19.00 Nieuws uit de kerken. 13.05 Samenzang. 19.30 Zondagavondlezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. 20.35 Gram, 21.15 De Hemel rust op een vingertop, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avondge bed. 23.15 Gram. 23.55 —24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245 m. - 1223 k/Cs. 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet (uitzending van de dienst voor belangstellenden d.d. 5 maart om 19.30 u.). 12.15 ds. H. J. Kouwenhoven (uitzend, van de jeugd- appèldienst in Amsterdam d.d. 5 febr. Medew. van de „Zingende Zusjes"; aan het orgel: Jaap vanBiert). 14.45 Kinderdienst. 15.30 Ds. G. Toorn vliet. BRUSSEL. 245 m. 12.15 Amus.ork. (12.30—12.35 Weerbericht). 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Gram. 15.30 Sportuitzend. 17.00 Sport en nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Kamer- muz. 18.22 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMM A HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.05 Promenade-ork. en solist. 11.45 Voordracht. 12.00 Theaterorkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nieuws, meded. en beursber. 13.30 Dansmuz. 14.00 Bas- bariton en piano. 14.30 Gram. 14.45 In den begin ne.., lezing. 15.05 Gram. 16.40 Idem. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Koper-ork. 19.00 Viool, viola da gamba en elavecimbel. 19.30 In leiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De radioscoop. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8 00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theol. etherleergang. 11.00 Pianospel. 11.30 Quiz (herh.). 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder, praatje 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevarieerd progr. (herh.). 15.35 Gram. 15.45 Zangrecital. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Piano recital. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Wetenschappelijk onderzoek van Suriname's bin nenland I, door prof. dr. F. P. Jonker. 18.00 Or gelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gr'am. 19.30 Radiokrant. 19.50 Ka- mermuz. 20.15 Tweede Vaderland, hoorspel. 21.25 Kamermuziek. 22.00 Volk en Staat, pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzik. lezing. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuziez. 16.00 Koersen. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, uitz. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevar. muz. 20.00 Orkestconc. (21.00 Kunstkaleidoscoop). 21.30 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram, 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA VOOR ZATERDAG KRO: 17.00 Veilig verkeer. 17.10—17.40 Voor de '■onderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO 10.20 Brandpunt. 21.00 Gevarieerd progr. 22.00 Interviews en forum. VOOR ZONDAG NTS: 14.3016.15 Eurovisie Lausanne: Wereld- kampioensch. ijshockey. 17.0017.30 Biljarttoer- nooi te Triëst. 17.5519.45 Genève: Wereldkam- pioensch. ijshockey. AVRO: 20.00 Documentaire film. 20.15 Het Gezin, lezing. 20.45 Spelshow. NTS: 22.00—22.30 Sportact. VOOR. MAANDAG NTS: 2000 Journ. en weeroverz. VARA' 20.20 Toneelstuk. Advertentie zijn ais de dood voor T^rmtUw keel tege^^afi „la,Ai e» hooikoorts_J f. 1.10 Dit doosje betekent t Prijswinnaars: Hr. Verwayen, M. K. Hofstedestraat 6, IJmuiden, f 7.50; G. H. Nieuwenhuis, Eikenstraat 30, Haarlem. ƒ5,J. A. Mulder, Hoogerwoerdstraat 9, Haarlem, ƒ2.50. Het aantal toeristen, dat in 1960 door de in samenwerking tussen de A.N.V.V. en ne gentien V.V.V.'s verzorgde logies-informa tiedienst aan onderdak werden geholpen, bedraagt rond 194.000. Dit is een record cijfer in de geschiedenis van deze in 1953 door de A.N.V.V. in het leven geroepen dienst voor toeristen, die verzuimd hebben zelf tijdig voor logies, te zorgen. Ruim 23.000 toeristen, die in 1960 van de infor matiedienst gebruik maakten, waren Ne derlanders, 176.500 waren buitenlanders. Er waren onder hen 73 000 Duitsers, 24.000 Amerikanen, 16.000 Fransen, 15.000 Engel sen, 9.500 Scandinaviërs, 7.000 Belgen en 23.000 toe-isten van andere nationaliteiten. De logiesinformatiedienst zal half maart 1961 weer in werking treden. Er zullen dit jaar twintig V.V.V.-kantoren bij ingescha keld zijn. De A.N.V.V. verwacht, dat deze dienst met Pasen zeer grote drukte te ver werken zal krijgen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4