Snelle improvisatie nodig om afgestudeerden op te vangen Oost-Duitsland verliest steeds meer mensen Lagere scholen worden Sovjet-internaten voor vorming „communistische mensen" Proces-Eichmann wordt gefilmd Cousins pakt Gaitskells handschoen op Medische hulpbrigade staat klaar in V.S. Modellandbouwstad bij Moskou Niet alleen door de vluchtelingen maar ook door minder geboorten Dichtende physici, zingende ruimtevaarders, dansende arbeiders, sportieve expenmentators Westduitse dwergpartijen overwegen samensmelting Negen jaar geëist tegen tien Spanjaarden Honderdduizend Franse leerkrachten staakten Denemarken voelt niets voor Brits ruimteplan Angola op de agenda Sladstassenv.a, ƒ8.05 i VREDESKORPS IN WORDING Rechtbank zal beslissen over t.v.-uit zending Critiek op verklaring over kernbewapening Glansnummer Oost-Duitslands ijzeren gordijn is weer dicht O. VAN TELGEN Volgende week stakingen onder de ambtenaren /A 1 tKDAG 11 MA A R T 19 6 1 (Van onze correspondent) WASHINGTON. R. Sargent Shriver, een zwager van president Kennedy, is, zoals gemeld, benoemd tot leider van het vredeskorps, waartoe Kennedy het initiatief heeft genomen. Shriver heeft daarop te Washington een persconferentie belegd, waarbij bleek dat deze leider hard aan het werk is, maar nog vrij vaag moet zijn in zijn uitspraken omdat het hele project nog in wording is. Het is jammer, dat men nog niet gereed is met een uitgewerkt plan, dat men aan de jeugd van Amerika kan voorleggen. Men is haastig aan het improviseren en dat maakt het voor de belang stellenden moeilijk om definitief hun houding te bepalen. Toch moest men wel zo vroeg openbaarheid aan het plan geven, want men wil vooral de jongelui, die dit voorjaar van de „colleges" afkomen, bij het project betrekken. Zij dienden daarom reeds nu iets over het plan te vernemen. Gedurende de zomer kunnen zij dan op leidingscursussen volgen en in oktober en november kunnen de eerste vrijwilligers worden uitgezonden. Reeds gedurende zijn verkiezingscam pagne heeft Kennedy het plan gepropa geerd om een vredeskorps in te stellen. Jonge, maar ook oudere Amerikanen zou den daar dienst in kunnen doen en het doe] zou zijn om volken, die daar be hoefte aan hebben, bij te staan bij het on derwijs, de landbouw en de ziekenverzor ging. De leden van het vredeskorps zullen voedsel, kleding en onderdak van hun organisatie ontvangen, maar behalve wat zakgeld en een afzwaaipremie aan het eind van hun „diensttijd", krijgen ze geen loon. Ze zullen in het buitenland allerminst een luxe-leven hebben: zij zullen zich zoveel mogelijk op het niveau moeten stellen van de plaatselijke bevolking. Een Amerikaan se onderwijzer of verpleegster zal ongeveer net zo moeten leven als een onderwijzer of verpleegster in het land waar hun dien sten welkom zijn. Nuchter materialisme De New York Times heeft een onder zoek ingesteld naar de reacties van uni- versiteitspresidenten en van studenten ten aanzien van dit idealistische plan. De lei ders van de universiteiten waren in een verhouding van 9:1 vóór het plan. Ook on der de studenten (en vooral onder de vrouwelijke) was het enthousiasme groot. Maar in de studentengemeenschap be speurde men toch ook een nuchter materia lisme bij sommigen. Een ouderejaarsstu dent van de universiteit van Pennsylva nia zei het wel heel cru: „Het is heel dwaas om te verwachten, dat jonge, am- bitieuse mensen hun leven opofferen voor het welzijn van de gemeenschap". De studenten, die sceptisch tegenover het plan staan, brengen meestal twee pun ten naar voren: zij vinden het billijk, dat een deelnemer aan het vredeskorps vrij stelling van militaire dienst zal krijgen en dat hij evenveel „soldij" zal ontvangen als een militair. Shriver heeft op zijn persconferentie meegedeeld, dat er een commissie is in gesteld, die betrekkingen moet zoeken voor de vredesvrijwilligers, welke straks hun dienst hebben volbracht. Vrijstelling Jeruzalem (DPA, Reuter) Het hele proces tegen Adolf Eichmann zal worden gefilmd en de opnamen zullen beschikbaar zijn voor bioscoopjournaals en televisie, aldus heeft de verdediger, mr. Servatius, mee gedeeld. Servatius heeft geen bezwaar te gen verfilming voor historischdoeumentaire doeleinden, maar meent dat rechtstreekse televisieuitzending van invloed kan zijn op de loop van het proces. Een Amerikaanse maatschappij heeft toestemming gekregen een camera in de zaal te installeren, die echter volkomen geruisloos moet zijn. Andere filmmaat schappijen die tegen deze gang van za ken protesteerden kregen te horen dat meer camera's hinderlijk zouden zijn. De rechtbank waarvoor Eichmann zal terechtstaan zal tweemaal per dag, 's och tends en 's middags bijeenkomen. Van maandag tot donderdag worden elke dag twee zittingen gehouden, vrijdag is er al leen een ochtendzitting, en op de sabbath en zondag kgmt de rechtbank niet bijeen. Het Israëlische Hof van Justitie heeft bepaald, dat alleen de rechtbank gerech tigd is zich over de televisieuitzending uit te spreken. In de eerste zitting van het proces, op 11 april zal deze rechtbank over de bezwaren van dr. Servatius moeten be slissen. Israel zelf beschikt niet over een tele visiezender. De verzorging van de uitzen dingen is opgedragen aan een Amerikaan se maatschappij, hetgeen geleid heeft tot protesten van andere buitenlandse onder nemingen. die bezwaar maken tegen deze „exclusiviteit". LONDEN (UPI) Frank Cousins, voor zitter van de algemene vakbond van Brit se transportarbeiders (1.340.000 leden) heeft verklaard dat zijn bond het stand punt van de Labour partij inzake de Brit se defensiepolitiek „onvoorwaardelijk af wijst". Hiermede heeft Cousins, die al ruim een jaar met partijleider Gaitskell ruziet over de vraag of Groot-Britiannië kernwapens moet bezitten, opnieuw een oorlogsverklaring uitgesproken tegen de socialistische partijleiding. De socialistische partij en het verbond van vakverenigingen (T.U.C.) hebben een gemeenschappelijke verklaring opgesteld over het Britse defensiebeleid, waarin ge zegd wordt dat Groot-Brittannië als lid va de NAVO, kernwapens moet bezitten. Vol gens Cousins is deze verklaring nog min der aanvaardbaar dan het standpunt van Gaitskell was in de weken van felle strijd om het partijprogramma. „Wij zijn van oordeel dat ons beleid het enige is dat ons de wereldvrede garan deert," verklaarde Cousins. Gezaghebbende waarnemers achten het nog te vroeg om de gevolgen van Cousins verklaring te kunnen overzien. Zij menen niettemin dat Gaitskells tegenstander weer op het oorlogspad getogen is. van militaire dienst kan hij hun niet ga randeren, maar behalve bij algemene mobilisatie zullen zij waarschijnlijk niet voor militaire dienst in aanmerking komen. Men hoopt aan het einde van 1961 vijf honderd a duizend jonge Amerikanen in het buitenland aan het werk te hebben. Zodra de aanmeldingsformulieren gereed zijn en gegadigden zich officieel kunnen gaan beschikbaar stellen, begint het moei lijke werk van de selectie. Een goed begin is natuurlijk heel belangrijk. Gedurende de zomer worden de eerste vrijwilligers opgeleid aan zes tot twaalf universiteiten in speciale cursussen. Daarbij wil men ook inwoners betrekken van de landen, waar de vrijwilligers heen zullen gaan. Gemiddeld zal de diensttijd in het vredes korps twee jaar duren. Het lijkt geen een voudige taak om een bescheiden begin te maken en toch enthousiasme op grote schaal in stand te houden. Een rechtbank in Ulm (Zuid Duitsland) heeft het bedrijf van een bakker in Ober- kirchberg doen sluiten en de man voor het leven een verbod opgelegd tot het uitoefe nen van het bakkers- of levensmiddelen- bedrijf wegens de vervuilde toestand in zijn bedrijf. Bovendien kreeg hij drie maanden gevangenisstraf. Een van 's mans „glansnummers" was het besmeren van gebak met vet voor het doorsmeren van auto's in plaats van met jam. NEW YORK (UPI) In de Verenigde Staten is een speciaal korps van dokters en verpleegsters gevormd, dat op korte termijn ontboden kan worden naar welke plaats in de wereld ook waar zich een ramp heeft voorgedaan. Dit is bekendge maakt door dr. Walsh, president van „Pro ject Hope". Volgens dr. Walsh hebben zich duizend dokters en verpleegsters aange meld om in het korps dienst te doen en worden dagelijks nog meer sollicitatie brieven ontvangen. Walsh zei dat hij president Kennedy en Sargent Shriver, directeur van het „Vre deskorps" om een onderhoud had gevraagd om het project te bespreken. MOSKOU (UPI) In de omgeving van Moskou zijn de Russen begonnen aan de bouw van een agrarische stad overeen komstig een besluit van de ministerraad, zo meldt het Russische persbureau Tass. De stad zal gebouwd worden rondom de staatsboerderij „Zarya Kommunizma", de grootste collectieve boerderij in midden- Rusland. Er zullen huizen van enkele ver diepingen, voorzien van alle moderne ge makken, worden gebouwd. De inwoners krijgen een clubgebouw, een sportterrein, een school, een postkantoor, een bank, win kels, een ziekenhuis en een hotel voor be zoekers. KASSEL (UPI) De Oostduitse Volks- politie heeft bekend gemaakt, gereed te zijn gekomen met het dichten van de laatste kieren in het ijzeren gordijn, door de oprichting van dubbele prikkeldraadver sperring, een halve kilometer achter de tien meter brede omgeploegde strook, die de grens met West-Duitsland vormt. Deze strook grond is ook weer omgeploegd. In Kassei kan men nu alleen nog maar over de grens met speciale toestemming. De Oostduitse politie waarschuwde spe ciaal de boeren, die land in „het andere Duitsland" hebben, dat zij niet zonder die speciale toestemming heen en weer mogen gaan. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii BONN (UPI) Terwijl de meeste lan den in de wereld een stijgend bevolkings cijfer hebben, heeft de (Oostduitse) Demo cratische Republiek 'n dalend cijfer. Daar zijn twee redenen voor, een zeer laag ge boortecijfer en een zeer hoog vluchtelin- gencijfer. Beide het gevolg van een zelf de grondoorzaak: het communistische re gime. De Oostduitse bevolking had reeds dertien jaar ervaring met een dictatoriaal regime onder Hitier. De huidige heersers kunnen moeilijk verwachten, dat hun be wind, bijzonder gewaardeerd zal worden. De huidige regering is niet in staat het lage geboortecijfer te doen verhogen, om dat de mensen eenvoudig niet wensen, dat hun kinderen in een totalitaire staat gebo- rne worden. Waar de regering van de DDR in kwes ties van gezinsuitbreiding nauwelijks meer kan doen dan vriendelijke woorden gebrui ken, zijn de autoriteiten wel in staat om ruwe methoden te gebruiken bij de pogin gen de stroom vluchtelingen naar West- Duitsland te stuiten, maar het effect dat zij sorteren is, dat er alleen maar meel mensen willen vluchten. In 1950 omvatte de bevolking van Oost- Duitsland 18,4 miljoen zielen. In 1960 was dat 17,2 miljoen. Volgens een schatting van het Westduitse ministerie voor aange legenheden betreffende geheel Duitsland zal het Oostduitse bevolkingscijfer in 1970 lager liggen dan 16.5 miljoen. „Oost-Duits land bloedt leeg" aldus de Westduitse minister Ernst Lemmer. Het geboortecijfer in Oost-Duitsland is precies de helft van het Westduitse. Ook daar zijn twee redenen voor te geven. In de eerste plaats is 48 percent van de be volking van de DDR jonger dan 25 jaar. De andere reden is de onwilligheid van vele echtparen om hun kinderen onderda nen te maken van een totaliteit systeem. Er worden nog wel meer mensen geboren, dan dat er overlijden, maar het verschil is zeer klein. In maart van het vorig jaar overtrof het sterftecijfer het geboortecij fer, en dit verschijnsel, vrijwel uniek in de wereld, heeft zich in de DDR wel vaker voorgedaan. Meestal overtreft het geboortecijfer het sterftecijfer met vier of vijf per duizend. In die ongunstige maanden echter komt het geboortecijfer niet boven de 18 per duizend, terwijl het sterftecijfer op 18,5 per duizend komt. De oorzaak van de daling in de bevol kingscijfers wordt door de Oostduitse auto riteiten geheel op rekening van de vluch telingen geschreven. De officiële cijfers in Oost-Duitsland wijzen uit, dat er in 1958 271.183 kinderen geboren werden, terwijl er 222.295 mensen overleden. Een geboor teoverschot dus van 48.888. In dat zelfde jaar echter, vluchtten er 130.300 mensen naar West-Duitsland. De vermindering van de bevolking was dus 81.412. De vlucht van mensen uit Oost-Duitsland betekent, dat het er voor de mensen die achterblijven niet gemakkelijker op wordt. De „Deutsche Demokratische Republik" heeft grote verplichtingen aan de Sovjet unie en moet in alle sectoren de produktie verhogen. Er heerst echter een ernstig te kort aan arbeidskrachten. Daarom moeten de Oostduitsers steed's harder werken, zon der er financieel beter van te worden. West-Duitsland heeft ook tekort aan ar beidskrachten, maar met elke vluchteling die uit Oost-Duitsland aankomt, helpt men de Westduitse economie een handje. De Oostduitse moeilijkheden worden als maar groter. Het aantal vluchtelingen neemt ook steed toe. In 1960 waren er 200.000, dat is 38,4 percent meer dan in 1959. In januari en februari van dit jaar waren er 34.555, rond dertig percent meer dan in de zelfde maan den van het vorige jaar. In totaal zijn sinds het einde van de oorlog drie mil joen mensen naar West-Duitsland ge vlucht. Advertentie De Speciaalzaak voor IJmuiden Trompstraat 2 - 4 en 10 - IJmuiden - Tel. 4079 Natasja's klas in Moskous internaat no. 36. Op de achterste hank: onder wijzers die het nieuwe systeem komen leren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MOSKOU. Het rooster van de tweede klas in Moskous internaat no. 36 zegt: taal. Maar de jonge onderwijzeres heeft een frisse opvatting van het hoofdpijnvak van onze jeugd en maakt er een soort „quiz" Over de seizoenen van. Zij hangt wandplaten over winter, lente, zomer en herfst op en laat haar pupillen kleine kereltjes met kaalgeschoren hoofdjes en meisjes met bruine strikken in het haar voor lezen, gedichten declameren en sprookjes navertellen. Zij haalt de Russische litteratuur het klaslokaal binnen en be trekt voortdurend de kinderen met uitnodigende vragen in het spel van woorden en begrippen. De leerlingen hebben er duidelijk schik in en doen dubbel hun best, omdat er vol wassen gasten in de klas zitten. Ieder speelt met zijn fan tasie, het aandoenlijkst van allen de kleine Natasja, die met glanzende ogen een sprookje reciteert. Dan zegt de onder wijzeres: „Uitstekend Natasja. Maar vertel mij nu eens: wat is er niet waar in dit sprookje?". Wat is er allemaal niet waar in een sprookje? Het is een sleutelvraag en geen toe vallige. Want Moskous internaat no. 36 is een prototype van de „nieuwe communistische school", gesticht op aanwijzing van Nikita Kroesjtsjev die op het 21ste partijcongres zei: „Om het communisme, de rechtvaardigste en volmaaktste maatschappijvorm, die al de hoogste eigenschappen van de bevrijde mens zal oproepen te bereiken, moeten wij reeds nu beginnen de man van de toekomst op te voeden". P.. „Aê Ai. Zien de kinderen hun ouders nooit? „Welzeker", zegt het hoofd der school, „De ouders kunnen net zoveel met de kinderen wandelen of naar de bioscoop gaan als zij willen". Nu ja, net zoveel het dagrooster laat tussen avondeten en slapen daarvoor precies één uur open, aankweken van Freudiaanse complexen, van vaderhaat en moederbinding, be staat dus weinig gelegenheid, misschien een voordeel in een staat die geen psy chiaters kent. Het internaat-systeem, dat in de Sovjet-Unie nu in zijn vijfde jaar is, heeft toch wel weerstand bij de ouders opgeroepen, die hoe klein en gebrekkig behuisd ook hun Pjotrs en Natasha's toch wel graag om zich heen hadden. Het systeem is trouwens niet verplicht. In Moskou zijn slechts zestig op de achthonderd scholen internaten en er zijn nu meer kandidaten dan be schikbare plaatsen. In Leningrad daar entegen, waar het percentage interna ten veel hoger is, krijgt men ze hog niet vol. De principiële vraag bij voor- en te genstanders blijft: kan men het karak ter van kinderen blijvend omvormen, door hen in een gerichte collectiviteit te doen opgaan? Dat het in beperkte mate mogelijk is werd al bewezen door hetgeen in Sovjet-ogen de reactionair- ste, meest kapitalistische aller school systemen moet zijn, de Engelse „pub lic school", die aan de lopende band produkten met dezelfde dassen, hetzelf de accent, dezelfde gewoonten aflevert. Het Britse systeem van de schooluni form wordt trouwens door de Sovjets ongewild en omgekeerd nagebootst, In- plaats van de Britse te lange haren dra gen de „Sovjet-puhlic school types" helemaal geen haren. Inpiaats van bla zer komt er een pak. dat volgens de heer Joetkebitsj van school 15 in An garsk, moet worden ontworpen door een artistieke raad, te vormen door de regionale departementen van onderwijs, die styi en kleur van de kleding moet bepalen. Doe het zelf Britse en Sovjet-internaten stoelen beide op het (marxistische) principe dat de mens wordt geconditioneerd door zijn omgeving. En op de Sovjet internaten wordt die conditionering zeer doelbewust nagestreefd: het accent ligt op zelfwerkzaamheid, zelfverantwoorde lijkheid, zelfwaakzaamheid, die voor de scholieren overigens voornamelijk in zelfbediening bij de maaltijden en zelf- schoonhouden van de school tot uiting komen. Al dit „doe het zelf" gebeurt niet met het accent op het individualis me, zoals wij dat vroom wensen, maar op de groep. Wat in Engeland het „team" is, heet in de Sovjet-Unie de „brigade", wat Britten met stijve bo venlip noemen „never let down the side" (laat jouw zijde nooit in de steek) heet in de Sovjet-Unie „socialis tische wedijver der brigaden". Maar in de grond van de zaak zijn Eton en Mos kous internaat no. 36 beide pogingen om, via het aankweken van een collec- tivistische code, een bepaalde maat schappijstructuur in stand te houden. In belangstellende afwachting wie bo zer om deze vergelijking zullen worden. Britten of Sovjets, mag men volstaan met de conclusie dat er niets nieuws onder de zon is, behalve steeds nieuwe generaties wereldburgers, die zolang prenatale conditionering nog niet is uit gevonden. steeds van het jaar nul af overnieuw moeten beginnen. En voor dat men zich in Moskous internaat no.36 reeds jammerend in het voorpor taal van George Orwells „1984" waant, doet men goed aan algehele, structu rele omvorming van de menselijke ziel weinig geloof te hechten. Het levende bewijs daarvoor loopt in de Sovjet-Unie zelf rond, de „derde generatie", die stalinisatie en de-stalinisatie zonder blijvende zielschade doorstond. Op zo'n' aanwijzing van boven pleegt in de Sovjet-Unie een plan te volgen, in dit geval de vestiging van kostscho len, die de kinderen van hun zesde jaar niet alleen zullen onderwijzen, maar een volledige opvoeding moeten geven, een allesomvattende vorming van geest en lichaam. Volgens het plan zal ze ventig percent van alle lagere scholen in de Sovjet-Unie internaten zijn gewor den in het jaar 1970. Geen toevallig jaartal, want tegen die tijd moet de Sovjet-Unie, alweer volgens plan, de Verenigde Staten in produktie voorbij gestreefd hebbende, de overgang van de socialistische naar de communisti sche maatschappijvorm inzetten. Wat voor soort leerlingen moeten de internaten tegen die tijd aan de com munistische maatschappij afleveren? De heer Znamensky, hoofd ener school in Taisjet, stelt zich geen bescheiden doel einden. Hij verklaarde: Wij willen dat onze oud-leerlingen zouiel goede natuur kundigen als gevoelige dichters zifnfN Zij moeten zich even zeer thuis voe len aan de draaibank als in het labo ratorium, met gemak experimenten uit voerend. Zij zullen van litteratuur en sport houden, kunnen zingen en in ruim teschepen reizen, dansen en vreemde talen spreken." Wat is er niet waar in dat sprookje, Natasja? De zevenjarige Natasja weet dat vermoedelijk nog niet zo precies. Zij leert en leeft en slaapt volgens een schema, waarvan het hoofd van inter naat 36 zegt: „Het voordeel van een internaat is in materieel opzicht dat de kinderen hier betere voeding en vak kundiger verpleging krijgen dan thuis en voortdurend onder medische contro le staan. Tussen opstaan om 7 uur 's ochtends en slapen gaan om 9 uur 's avonds ligt een verantwoord pro gram van leren, spelen en eten. leder- kind hier kost de staat per maand ï-uim driehonderd gulden en de ouders slechts 25 tot 30 guiden". (De staat maakt met dit systeem overigens per gezin een vrouwelijke arbeidskracht, een moeder, vrij voor het produktieproces). „U vraagt hoe de kinderen hier wor den gevormd," zegt het hoofd, „welnu in de eerste plaats als atheïsten uiter aard. Maar ook aan hun culturele vor ming wordt veel aandacht besteed. Zij krijgen muziekles, doen veel aan han denarbeid, gaan naar het theater en hebben een keer in de week een soort ronde-tafelconferentie met geleerden, kunstenaars en verdienstelijke arbei ders. De politieke vorming blijft be perkt tot drie keer per week voorlezen van de pionierskrant. En natuurlijk wordt hun de geschiedenis van de par tij en de levensloop van onze grote Le nin onderwezen". Lenins levensloop hangt zelfs op kaart gebracht aan de wand. Als men op een knopje drukt, gaat er een reeks gekleur de lichtjes branden: gevangenissen, oor den van ballingschap, werkvertrekken, overheidsgebouwen, alle tussenstations, alle toevalligheden op de vreemde weg van Vladimir Iljitsch Oeljanov, bijge naamd Lenin, de burgerlijke verwek ker van de proletarische revolutie in het land, waar Marx haar nu juist voor onmogelijk hield. Terzake: Natasja zal nog veel ouder moeten worden voor zij weet wat er in dat sprookje allemaal niet waar is. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat zij daar niet veel kans toe krijgt, als zij gedurende veertien uur per dag ge vormd wordt door onderwijzers en haar vrije tijd doorbrengt in de Pioniersbe weging, waar men zich keurig moet ge dragen, nooit vieze woorden mag zeg gen en zeker niet het vieste van allen: Trotzky, de man die uit de geschiede nis werd weggeretoucheerd. BONN (DPA) De besturen van de conservatieve „Duitse Partij" (D.P.) en van de Westduitse Vluchtelingenpartij (BHE) zullen op 14 en 15 april op een gemeen schappelijk congres van partij-afgevaar digden te Bonn aanbevelen de twee par tijen samen te smelten. Speciale commis sies uit beide partijen, die zich met het vraagstuk van een mogelijke samensmel ting hebben bezig gehouden, zullen een overeenkomstige aanbeveling doen. Indien de afgevaardigden het fusieplan aanvaarden, zal de te stichten nieuwe par tij twee voorzitters hebben, terwijl er een gemeenschappelijk partijprogramma zal worden opgesteld. De Duitse Partij heeft medio 1960, na dat in juli van dat jaar negen leden der Bondsdagfractie uit de partij waren getre den om de gelederen der christen-demo craten te versterken, met de Vluchtelin genpartij over een samenstelling onder handeld. BHE is sinds de algemene verkiezingen in 1957 niet meer in de Bondsdag vertegen woordigd, daar de partij toen niet de in de kieswet vastgestelde vijf percent der stem men verwierf, die nodig zijn voor een ver tegenwoordiging in het parlement. Politie ke waarnemers menen dat ook de Duitse Partij op grond van deze bepaling na de komende algemene verkiezingen niet meer in de Bondsdag zal zijn vertegenwoordigd, indien de samensmelting met de Vluchte lingenpartij geen feit zou worden. MADRID (UPI) Tegen tien bekende Spanjaarden, wie een „misdaad tegen de regeringsvorm in Spanje" ten laste is ge legd, heeft de officier van justitie te Ma drid negen jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank zal vandaag uitspraak doen. Een van de verdachten is Dionisio Ri- druejo, een oprichter en vroegere propa- gandachef van de Falange die bekend stond als de „dichter van de Falange". Voorts stonden onder meer terecht Fran cisco Herrera Oria, een broer van de bis schop van Malaga en dr. Enrique Tierno Galvan, die als professor in het politiek recht aan de universiteit van Salamanca is geschorst. In 1956, kort nadat Herrera en een zeke re Antonio Menchaca uit Parijs waren teruggekeerd, werden de tien verdachten gearresteerd. Herrera en enkele anderen zouden in Parijs de grote bijeenkomst van linkse en rechtse Spanjaarden hebben bij gewoond. De verdachten verklaarden tijdens het proces dat zij zich onschuldig achten. Zij hebben geen aanslag tegen het regime willen voorbereiden doch in Parijs alleen van gedachten gewisseld over de politieke toekomst van Spanje, verklaarde Herrera. Wel verklaarden de meeste verdachten monarchist te zijn en te menen dat de monarchie de enige oplossing biedt voor het probleem van Spanje's toekomst. Verzoek om amnestie PARIJS (Reuter) Politieke en cultu rele leiders uit alle landen van West- Europa zullen op 25 en 26 maart te Pa rijs bijeenkomen voor het opstellen van een verzoek aan de Spaanse regering om aan de Spaanse politieke gevangenen am nestie te verlenen. De organisatie berust bij het Franse „Nationale comité ter ver dediging van de slachtoffers van het be wind van Franco", waarin onder andere oud-president Auriol, oud-premier Faure, de Nobelprijswinnaar Mauriac en de schrijver Cocteau zitting hebben. PARIJS (UPI) Ongeveer honderddui zend onderwijzers en leraren bij lagere en technische scholen te Parijs en omgeving hebben vrijdag gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eisen inzake salarisverho ging. De Franse onderwijzer begint met 490 (nieuwe) franc per maand en kan pas tegen het eind van zijn loopbaan hopen het vijfvoudige van dit bedrag te verdie nen. De vakbonden zijn van mening dat. de lage salarissen de toevloed van jonge krachten tot het onderwijzersvak afrem men. Dinsdag zullen grote groepen amb tenaren in staking gaan, eveneens voor 24 uur en later in de komende week gaan ook de spoorwegen en de banken staken. De drie grote vakbonden steunen deze ac ties. KOPENHAGEN (Reuter) Het Britse plan een Europese aardsatelliet met be hulp van een Britse Blue Streak-raket te lanceren "is te kostbaar voor Denemarken, gezien heft feit dat men de beschikking heeft over andere reeds geperfectioneer de typen raketten, aldus heeft de voor zitter van de wetenschappelijke commissie van de Deense regering, dr. A. Neergaard, meegedeeld. Het lanceren van een Europese aardsa telliet vergt ook zonder de bijkomende ont wikkeling van de Blue Streak een groot bedrag. Denemarken is echter niet gekant tegen het plan van een Europese kunst maan als zodanig. Het project dient vol gens de Denen op zuiver wetenschappelij ke grondslag, zonder politieke bijbedoelin gen, te worden uitgevoerd. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad heeft gisteren zonder stemming be sloten de kwestie van de Portugese kolo nie Angola op haar agenda te plaatsen. Het debat werd evenwel verdaagd tot dins dag 14 maart. De Portugese gedelegeerde Vasco Garin bestreed heftig de bevoegdheid van '.de Raad om zich met de kwestie Angola in te laten. Hij kreeg een wat gematigder bijval van vijf andere leden, te weten: Chili, Groot- Brittannië, Frankrijk, Turkije en Ecua dor. De Amerikaanse voorzitter van de Raad Adlai Stevenson besliste daarop, dat Liberië's klacht over schending van de menselijke rechten in Portugees Angola, in debat zal worden gebracht. Tweeëndertig Afrikaanse en Aziatische landen hadden met Liberië om een bespreking van de kwestie Angola door de Veiligheidsraad gevraagd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7