l'Elisir d'Amore in première bij de Nederlandse Opera m Concert door „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack. P. Loory Fred. Roeske overleden Mascha ter Weeme verlaat het Amsterdams Ballet De negen Muzen Afdeling Haarlem van de Vereniging voor Hedendaagse Muziek SCHEEPVAARTBERICHTEN ZATERDAG 11 MAART 1961 9 Weer een grand prix voor Daniel Wayenberg Arts en bemiddelaar bekennen zedendelict Ds. G. J. Eijbers in Den Haag overleden Dertig balletleden willen het ballet verlaten Nieuwe burgemeesters in Amersfoort en Wassenaar Overval in Wageningen op een benzinestation DE „DON PASQUALE" van Donizetti is er bij de Nederlandse Opera in gegaan als koek. Dit kan aanleiding geweest zijn om „L'Elisir d'Amore" van dezelfde componist thans ook op het repertoire te nemen. Het werk behoort tot hetzelfde buffagenre, het is een even vlot speelstuk, muzikaal niet geringer van gehalte en stelt de vocaal-technische eisen even hoog. Zij hebben ook gemeen dat de bijval van het publiek goeddeels afhangt van een paar markante typen in de bezetting, die ,,het weten te verkopen" en om wier interpretatie men het wil gaan bijwonen. Het niet te onderschatten element van de aankleding, de opfrissing door regievondsten, kleur- en lichtspel en talloze details die het geheel een levendig aspect geven en minder beduidende dingen kunnen doen vergeten, hebben dergelijke werken uit de oude doos gemeen. De kansen daartoe zijn in de montering van L'Elisir d'Amore", waarvan de Nederlandse Opera vrijdag avond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première gaf, rijkelijk uitgebuit. FRANS BOERLAGE, aan wie de regie was toevertrouwd, heeft het werk in bij zonder frisse en suggestief kleurige decors van Joseph Carl tot een levendig kijkspel gemaakt en met de nodige fantasie opge monterd. Zo kon men respect hebben voor een heleboel futiliteiten, die met het ver loop van de handeling niets te maken hebben en waar voorzeker de librettist nooit van gedroomd heeft, doch die ae essentiële rest mee vlot hielden. Wat nu de markante typering betreft van de figuren die het werk als spel tot, een succes kunnen maken, is de aandacht vooral gevallen op de vertolker van de kwakzalver Dottore Dulcamara door de Italiaanse bas Elfego Esparza. die zonder overdrijving, waartoe de rol overigens wel verleidt, de buffosfeer schiep die het ka rakter van het werk bepaalt. Ziji} entree was direct raak. En dan was er op de tweede plaats de tenor- Ettore Babini, die vooral met zijn Romanza in III een mooi staaltje van bel-canto te horen gaf, doch ook verder vocaal en speeltechnisch zich een vaardige, kracht toonde. De vrouwelijke hoofdrol, de pachteres Adina. die men nu een metamorfose tot grootgrondbezitster had doen ondergaan, wat het allicht aannemelijker maakt dat zij de knoop van het stuk legt met een voorlezing uit Tristan en Isolde, de elegante dame dus, die de twistappel wordt tussen twee rivalen werd vertolkt door een Nederlandse nieuwelinge van onze ..nationale" Opera, de coloratuur-sopraan Wilma Driessen. Zü heeft een aangenaam geluid, zingt een vlotte coloratuur, intoneert glaszuiver, maar mist vooralsnog het briljante en sterk dragende dat een dergelijke partij vergt! Toch was het opvallend hoe zij in akte III loskwam en geducht partij gaf in haar duo met Elfego Esparza en da'arbü met colora turen en rake cadenzen een buitengewone technische zangvaardigheid demonstreerde. Als zij het nu ook nog zal weten „te ver kopen". geloof ik dat wij in haar een „ster" zullen kunnen zien. En dan was er als vierde hoofdfiguur in het buffo-spel de baritonale bas Paolo Aan de Nederlandse pianist Daniel Wa yenberg is een Grand Prix de l'Académie Charles Cros toegekend voor zijn opname met het orkest van de Société des Con certs du Conservatoire ónder leiding 'van Gèorges Prêtre van Gerhswins „Rhap sody in Blue" en Concert in f. Dit is de derde maal dat een grammofoonplaat van Wayenberg wordt onderscheiden. Vroeger had hij al grote prijzen gekregen voor een Brahms plaat en voor een opname van de twee pianoconcerten van Ravel. Witte Huisprijs. Pierre Salinger, de perschef van het Witte Huis heeft voor gesteld een prijs in te stellen voor kunst, of speciaal voor muziek, die onder auspi ciën van het Witte Huis zal worden toe gekend aan een kunstenaar, of aan meer kunstenaars uit de gehele wereld. Salinger deed het voorstel op een bijeenkomst van mensen die bijdragen hadden gegeven voor het Nationaal Symphonie Orkest. Hij zei, dat het geld voor de Witte Huisprijs ver kregen zou moeten worden van particu lieren. Hij zei, dat zijn voorstel een par ticulier idee is. Kunstveiling te Amsterdam. Op de tweede dag van de kunstveiling Mak van Waay in Amsterdam heeft een werk van A. Schelfhout „Winterlandschap" 14.500 opgebracht. Het schilderij „Marktdag in Braunschweig" van Corn. Springer ging voor 12.000 van de hand. Een paneel van Ruysdael „Gezicht op Egmond" verander de voor 6.800 van eigenaar en een aan de zeventiende-eeuwse Vlaamse schilder Cornells de Heem toegeschreven stilleven bereikte een prijs van 5.000. Nieuwe opera. In het nieuwe seizoen zal de Glyndebourne Opera een nieuwe opera op haar programma nemen die in rnei te Schwetzingen, Duitsland, in pre mière zal gaan. Het is de opera „Elegy for Young Lovers", waarvan het libretto is geschreven door de dichter W. H. Auden en Chester Kallman die ook het libretto voor Strawinsky's „The Rake's Progress" schreven op muziek van Hans Werner Henze. De uitvoering door de Glynde bourne Opera zal worden gegeven in de oorspronkelijke Epgelse tekst en wordt als een wereldpremière beschouwd. De eerste van de acht voorstellingen zal op 13 juli worden gegeven. De eerste vijf voorstellingen zullen worden gedirigeerd door John Pritchard; de resterende drie door de componist. Tot de uitvoerenden behoren Emmy Loose, Kerstin Meyer. Eli zabeth Sonderstrom. André Turp, Thomas Hemsley. Paul Schoeffler en John Kentish. De Laingaprjjs. De Laingaprijs ten bedrage van duizend pond is dit jaar toe gekend aan de 55-jarige Ritchie Calder, wetenschappelijk medewerker van de News Chronicle en de New Statesman and Nation. De prijs is ingesteld door de In diase industrieel Patnaik en hij wordt door de Unesco toegekend aan iemand, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de po pularisering van de wetenschap. Vorige prijswinnaars waren Louis de Broglie, Jean Rostand en Sir Bertrand Russell. Verdacht van abortus provocatus crimi- ïalis zijn een Haagse arts en een bemidde- aar aangehouden. De bemiddelaar heeft wee danseressen naar de arts verwezen. De zaak kwam uit tijdens het onderzoek naar de door de danseressen gepleegde winkeldiefstallen. Zowel de arts als de be middelaar hebben bekend. Gorin als de spontane hartenveroveraar Belcore. Hij leverde goed werk, maar ik zou die partij toch nog markanter en meer als type willen uitgebeeld zien. Verder was er de sopraan Eily Verhagen die zich ver dienstelijk kweet van het bijrolletje van de vriendin van Adina. DE VLOT ZINGENDE koren bleken door de regie knapjes gedrild; trouwens heel de figuratie vormde een effectrijke omlijsting. Een speciaal compliment verdiende het dameskoortje in akte III. Een compleet fanfare-orkest en een paar illustratieve ballet-figuraties dienden het sensationele effect van de montering. Arrigo Guarnieri had de muzikale leiding; hij had het orkest nog wel niet steeds aan de punt van de stok. wat in deze petillante muziek zozeer nodig is, maar het zou onbillijk zijn tevens de werkelijk zeer fraaie momenten van licht en doorzichtig samenspel en accom modatie met de vocale elementen niet lovend te vermelden. Dinsdag volst te Amsterdam een her haling van l'Elisir d'Amore, maar dan met de tenor Rudolf Kat en de bas Peter van der Bilt in de mannelijke hoofdrollen. Jos. de Klerk Wilma Driessen en Ettore Babini in „l'Elisir d'Amore" van Donizetti. m Franz Schubert, de meester van het lied, heeft blijkens de vijfendertig werken, die hij voor mannenkoren geschreven heeft, vertrouwen gehad in de artistieke mo gelijkheden van deze vocale ensembles. Hij was zeventien jaar toen Carl Zei ter te Berlijn het eerste mannenkoor oprichtte, dat men officieel een liedertafel noemde. Niet lang daarna werden zij ook in andere landen, met name in het zuiden van Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk gevormd. In Nederland waren de eerste lieder tafels „Caecilia" uit Den Haag en het zanglievend gezelschap „Zang en Vriendschap" uit Haarlem. Beide koren werden in 1830 opgericht. „Zang en Vriendschap", dat zich later koninklijke liedertafel mocht noemen had in de eerste jaren van zijn bestaan de zelfde werken van Schubert in zijn reper toire kunnen opnemen, die het vrijdag avond tot uitvoering bracht op het concert, dat in de gemeentelijke concertzaal werd gegeven. Het waren „Der Gondelfahrer" uit. 1824 en „Nachthèlle'V dat in séptem- ber 1826 werd geschreven. Ook met deze composities gaf Schubert schone voorbeel den van een voortreffelijke liedertafelstijl. Het is een raadsel hoe deze stijl gedurende de negentiende eeuw zo verworden kon en een dieptepunt kon krijgen door een weeë klanken sentimentaliteit. Beide werkjes werden als inzet van het concert uitgevoerd, „Der Gondelfahrer" met lenige ritmiek en verfijnd gehouden klank, „Nachthelle" met de lichte gevoels expressie van de lyrische tekstgedachte. Een vrij omvangrijk werk, de „Missa brevis in hon St. Joannis de Deo" van Jos Haydn was eveneens voor uitvoering voor de pauze bestemd. Haydn schreef de mis voor de orde van de „Barmher- zigen Brüder" in Eisenstadt, in wier kleine kerk zij gezongen moest worden. Daar zou een indrukwekkende monumentale mis niet in overeenstemming geweest zijn met de intieme sfeer van de gewijde kerkruim te. De dirigent van „Zang en Vriendschap" Jack P. Loorij' had blijkbaar zijn inter pretatie van de mis geheel gericht op die intimiteit, want voortdurend bleef de zang van het koor ingetogen en bezonken en de klanksterkte-schakering bleef binnen be perkte grenzen. Deze vertolkingstrant waarborgde weliswaar voortdurend een beschaafde, welluidende en gevoelig klank, maar aan de andere kant bleef de zeg ging van het woord neutraal. Zij kreeg niet de kracht der overtuiging en de gela denheid van een intensieve bezieling. Een mooi intermezzo van deze uitvoering werd de voordracht van het Benedictus door de tenorsolist Bert van 't Hoff, mede door de muzikale, van stijlbegrip getuigende orgelbegeleiding van Willem Hickmann. Met de „Ballad of little Musgrave and Lady Barnard" van Benjamin Britten, kwam het koor goed voor de dag. Het vertolkte deze typische ballade in een doeltreffende verteltrant, waardoor de spannende romantiek van het werk uitste kend tot uitdrukking werd gebracht. Het concert werd besloten met de uit voering van drie koorliederen van Henk Badings en drie composities van Eduard Elgar. Van de liederen van Badings slaag den het Schertslied en het geestige Dor- serslied het best. Het Drinklied had mo menten van onzekerheid. Bijzonder goed voelde het koor zich thuis met de wer ken van Elgar, inderdaad rijkmelodische, warm klinkende inspirerende muziek, die een bekroning van de avond kon worden. Ik heb Willem Hickmann reeds genoemd als begeleidend organist. Ik wil hem ook gaarne nog vermelden als de betrouwba- Vertaler van het Nieuwe Testament in Papiamento Ds. G. J. Eijbers, vertaler van het nieuwe testament in het Papiamento, is op bijna 79-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij verzorgde deze vertaling, die later door het Nederlands Bijbel Ge nootschap werd overgenomen tijdens zijn predikantschap op Aruba in 1916. Ds. Eijbers werkte tot 1927 op Aruba 'en Curapao en tot 1933 in Indonesië. Tot aan zijn emeritaat was hij r redikant in Berg- haren bij Nijmegen. Later vestigde hij zich in Den Haag. re muzikale begeleider van het koor en de tenorsolist Bert van 't Hoff. Aan deze zanger zal men mooie her inneringen bewaren door zijn innige voor dracht van „The Sally gardens" en door zijn geestige vertolking van „Oliver Cromwell". Als solist werkte aan het concert nog de pianist Gerard Hengeveld; mede. Van hem hpprde men een met .verfijnde klank gespeelde en in schone, evenwichtige vorm opgebouwde Sonate in C (K V. 330) van W. A. Mozart. En na de pauze toonde hij zijn belangrijke technische en muzika le hoedanigheden bij de voordracht van klaviermuziek van Ravel en Debusy waarvan de edele, droeve „Pavane pour une infante défunte" van Ravel en de met rijk geschakeerde klank gespeelde impres sies van Reflets dans l'eau" van Debus sy hoogtepunten konden worden. P. Zwaanswijk Op 5 maart 1961 is (in samenwerking met het Nederlands Impresariaat) de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek opgericht Dc Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek stelt zich ten doel (sinds de op richting in 1930 te Amsterdam door de componist Daniel Ruyneman) het muzick- minnend publiek vertrouwd te maken met eigentijdse muziek, door de aandacht te vestigen op die figuren en stromingen, die als richtgevend worden beschouwd. Het eerste concert te Haarlem heeft plaats op maandag 20 maart des avonds 8.15 uur in het Concertgebouw (foyer). Het Danzi kwintet, bestaande uit Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Pem Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot), Adriaan van Woudenberg (hoorn), m,miv. Lilian Lagaay (althobo) zal composities uitvoeren van Stockhausen (1957), Berio (1958), Schat (1960) en Schönberg (1924). Het tweede concert te Haarlem heeft plaats op maandag 15 mei, des avonds 8.15 uur in het Concertgebouw. Het piano-duo Ans BouterMiep van Luin zal composi ties uitvoeren van o.a. Pijper (1935), De Leeuw en Wisse. Het secretariaat is gevestigd Bronstee- weg 76, Heemstede, tel. 34445. In het be stuur hebben zitting Jules Chapon, Miep van Luin (secr.), Ans Bouter (penningm.) en Frans Vester (adviserend lid). In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is de dirigent en componist Fred. J. Roeske op 92-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1896 tot 1953 dirigent van de Koninklijke Mannenzangvereniging Apollo in Amsterdam. In Haarlem is hij na de dood van dirigent Robert vele jaren leider geweest van „Zang en Vriendschap" met welke liedertafel hij elke donderdag repeteerde op een wijze, die de oudere zangers van deze vereniging nog vers in het geheugen ligt. De heer Roeske, die 27 oktober 1868 in Amsterdam werd geboren, kreeg zijn op leiding aan de Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst in Amsterdam. Later was hij achtereenvol gens leerling van Frans Coenen, C. v. d. Linden, Bernard Zweers en Henri Viotta. Van 1896 tot 1899 was hij dirigent van Toonkunst in Bussum en van 1899 tot 1901 dirigent van de Amsterdamse Orkestver eniging. De heer Roeske leidde voorts vele aubades bij feestelijke gebeurtenissen. Als dirigent heeft hij de Koninklijke Mannen- zangvereniging Apollo een nationale en internationale vermaardheid gegeven. Tot zijn voornaamste composities voor gemengde en mannenkoren behoren Het Geuzenvendel op de Thuismars, Gebed voor de Tempel, Requiem, Pater Noster en Groot is de Heer. De gemeente Amsterdam onderscheidde hem met de zilveren medaille van de stad. Bij het eeuwfeest van „Apollo" werd Roes ke benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Wat er in de afgelopen driekwart eeuw aan verbeteringen in de mannenkoorzang te constateren is geweest, dankt die groei in niet geringe mate aan de stuwkracht van Roeske. Met zijn „Apollo" heeft hij glorieuze resultaten geboekt, die ook an dere verenigingen stimuleerden. Hij intro duceerde werk van moderne componisten op het repertoire; hij was een der eersten in ons land die Strawinsky uitvoerde. Hij stimuleerde Zweers en Diepenbrock om voor mannenkoren te componeren. Zelf componeerde hij ook en bovendien was hij de leraar van talloze jeugdige en oudere zangleerlingen. Zijn leven was gewijd aan de zang; de ontwikkeling van de Neder landse koorzang ligt er niet alleen tn weerspiegeld, maar heeft in Roeske ook een sterke krachtbron gehad. Z De artistiek leidster van het Amster dams Ballet mevr. Mascha ter Weeme zal het volgend seizoen niet meer aan het Amsterdams Ballet zijn verbonden. Veertien solisten en demi-solisten heb ben geweigerd een nieuw contract te ondertekenen en vijftien andere danse ressen en dansers hebben nog niet be slist omdat zij in onderhandeling zijn met andere balletgroepen. Hiermee is het ballet in de hoofdstad in een im passe geraakt die alle vorige moeilijk heden overtreft! Van het Amsterdams Ballet, zoals dat twee jaar geleden uit een fusie tussen het Operaballe.t en het. Ballet der Lage Lan den ontstond, is in feite niets meer over. De artistieke leiding berustte destijds bij Mascha ter Weeme en Johan Verdoner, de zakelijke leiding bij Frits Basart. De moeilijkheden begonnen vrijwel onmiddel lijk toen de samenwerking niet wilde vlot ten. Johan Verdoner verliet het gezelschap. Verleden jaar benoemde het bestuur Hans Tobi als intendant met verregaande zake lijke en artistieke bevoegdheden. Het ge volg hiervan was dat de heer Basart het Amsterdams Ballet de rug toekeerde. In gewijden wisten toen reeds dat mevrouw Ter Weene overwoog zijn voorbeeld te vol gen maar, wellicht vanwege de binding Aardijk 10 te New Orleans verw. v. Lake Charles. Aagtekerk 10 v. Sydney n. Geelong. Achilles 10 v. Curaga n. Buena Ventura. Acteon 10 24 m. n.o. Algiers n. Singapore. Acila 10 1000 m. w. Azoren n. Curasao. Adonis 11 te Aruba. Alioth pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen- Alblasserdijk 10 te Le Havre. Almkerk 10 50 m. z. Kreta n. Genua. Alcor 10 te Bremen. Agamemnon 10 v. Piraeus n. Mersin. Akkrumdijk 9 dwars Mona n. Cristobal. Akkrumdijk 12 te Cristobal. Alhena 10 te Las Palmas. Aldabi 10 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alioth 10 te Antwerpen. Albireo 10 te Aden. Algol 10 v. Marseille n. Genua. Alca 10 95 m. z.z.w. Ushant n. Rotterdam. Alkes 10 te Antwerpen. Aludra 10 te Hamburg. Algenib 10 75 m w.n.w. Oran n. Port Said. Ameland 10 280 m. n.w. Oporto n. Pta. Delgada. Ampenan 10 1000 m. n.w. Christmas eil. n. Callao. Amstelmeer 10 85 m. .o New Ireland n. Dairen. Ammon 10 610 m. z.w. Azoren n. Guanta. Annenkerk 10 rede Beira. An dijk 10 v. Bremen n. Hamburg. Appingedijk 10 v. Le Havre n. Antwerpen. Artemis 10 te Hamburg. Arendskerk 11 te Manilla. Area 10 te Calcutta verwacht. Arkeldijk 10 370 m. o. Bermuda n. Le Havre. Argos 10 te Amsterdam n. Hamburg. Asmidiske 10 235 m. z. Sable eil. n. Amsterdam. Attis 9 140 m. o.n.o. Jamaica n. Jacksonville. Atys verm. 10 v Berre n. l'Avera. A verdijk 10 v. Calicut n. Aden. Axeldijk 11 te Vera Cruz. Baarn pass. 10 Vlissingen n. Rotterdam Bali 10 v. Genua n. Beyrouth. Banggai 10 v. New York n. Tripolis. Barendrecht 10 buiten rede Suez. Batu 10 te Antwerpen. Batjan 10 v. Suez n. Aden. Bennekom 10 te Port of Spain verwacht. Bengalen 10 te Hongkong. Bintang 11 te Duinkerken. Blitar 10 v. Port Lincoln te Adelaide. Bovenkerk 10 150 m. o. Massawa n. Suez. Breda pass. 10 Beachyhead n. Willemstad. Bussum pass. 10 Dardanellen n. Constantza. Caltex Amsterd. 10 300 m. o.n.o. Beira n. Kaapst. Calt. Eindhoven 10 200 m. o.n.o. Gibralt. n. Vliss. Calt. Delft 10 120 m. z.w. R. Fartak n. Rastanura. Caltex Delfzijl 11 te Milfordhaven verwacht. Calt. Leiden 10 260 m. o.n.o. Beira n. L. Marques. Caltex Napels 10 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Calt. Rotterdam 10 180 m. z. Sokotra n. B. Mashur. Caltex The Hague 10 v. Palermo n. Malta. Castor 10 v. Beyrouth n. Lattakia. Camphuys 12 te Hongkong verwacht. Camerounkust 10 40 m. z.w. Kp. Blanco n. Antw Charis 10 te Curacao verwacht v. Paramaribo Camitia 13 te Curasao verwacht. Calamares 11 te Balboa. Ceres 10 te Manta verwacht v. Puna. Cities Service Valley Forge 11 te R'dam verw Cinulia 10 390 m. z.w. Landsend n. Curacao. Congokust 10 te Accra. Crania 7 te Barton. Dahomeykust 10 v. Le Havre n. Antwerpen. Dalerdijk pass. 10 Mona n. Le Havre. Delft 9 80 m. n.o. Barranquilla n. Cartagena. Diogenes 10 400 m. n. Azoren n. Le Havre. Dinteldyk 10 te Los Angeles verw. v. Cristobal. Dongedijk 19 v. Vancouver n. Harnack. Drente 10 40 m. n.w Malta n. Port Said. Esso Amsterdam 10 100 m. z.w. Kreta n. Pt. Said Eenhoorn 10 78 m. o Gibraltar n. Antwerpen. Elizabeth Broere 11 te New Orleans. Forest Hill 10 5 m. o. Dungeness n. Pt. Cardon Forest Lake 10-275 m. n.w. Azoren n. Landsend Friesland KRL 10 te Bremen v. Hamburg. Fravizo 10 te Leixous. Gaasterdijk 10 950 m. o. Bermuda n. N. Orleans. Garoet 10 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Geertje Buisman 10 30 m. n.n.w. St. Vincent naar Hamburg. Giessenkerk 10 te Yokhama. Gooiland 10 te Montevideo n. Buenos Aires. Grootekerk 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Guineekust 10 140 m. z.o. Monrovia n. Freetown Haarlem 10 v. Santiago de Cuba n. Tela. Heemskerk 11 te Hamburg. Hera 10 te Amsterdam n. San Juan (Porto Rico). Heemskerk pass. 10 Vlissingen n. Hamburg. Hestia 11 v. Curacao n. Guanta. Helena 10 te Puerto Cortex v. Kingston. Hecuba 10 960 m. n.o. Porto Rico n. St. Thomas Helicon 10 420 m. n.w. Kp. Villano n. Curacao. Hydra 9 te Rotterdam. Isis 9 dwars Mona n. Hamburg. Ittersum 9 te Antwerpen. Japara 10 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Jagersfontein 10 te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt 10 v. Cristobal naar Port Everglades. Kaap Hoorn 10 50 m. z.w. Ouessant n. Turku. Karimata 10 te Port Moresby verw. v. Loniara Karsik 11 te Singapore. Kalydon 10 100 m. o. Malta n. Pemis. Kabylia 13 te Curacao verwacht. Katelysia 13 te Curacao verwacht. Kara verm. 11 v. Curacao n. Cabimas. Karachi 10 v. Port Swettenham n. Singapore. Keizerswaard 10 60 m. n.n.o. Natal n. Curacao. Kenia 10 te Thameshaven. Kenia 10 op de Thames n. Thameshaven. Kelletia 10 te Hoek v. Holl. verw. n. Rotterdam Kennemerland 10 v. Salvador n. Kabedelo. Kloosterdijk 10 480 m. w.z.w. Landsend n. Antw Korenia 20 in Suezkanaal verw. n. Mombassa. Korovina 21 te Buenos Aires verwacht. Korendijk 10 v. Rotterdam, 11 te Antwerpen. Kopionella 10 v. Curacao n. Punta Cardon. Koningswaard 9 v. Panamakanaal n. Sydney. Kosicia 10 rede Liverpool. Koratia 12 te Trinidad verwacht Krebsia 10 te Singapore verwacht. Khasiella 12 te Teneriffe verwacht. Kreon 10 240 m. w.z.w. Scillys n. Amsterdam. Kryptos 10 in Para-rivier verwacht. Kylix 12 te Cardon verwacht. Laga 10 80 m. w. Lister n. Alensdun. Laarderkerk 10 200 m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Ladon 10 te Paramaribo verwacht v. Funchal. Lelykerk 10 v. Suez te Port Said. Lekkerkerk 10 80 m n..o Oran n. Antwerpen. Leto 10 575 m. o Kobe n. Kobe. Limburg 11 te Cochin. Loenerkerk 10 te Bombay. Loppersum 10 140 m. w.z.w. Flores n. Houston. Loosdrecht 10 te Antwerpen. Maaskerk 10 te Hamburg verwacht v. Bremen Maas 10 70 m. n.n.. Oran n. Tunis. Maashaven 10 60 m. z.. Monrovia n. Las Palmas Maaskerk 9 v. Bremen n. Hamburg. Mataram 11 te Walvisbaai. Marnelloyd 10 80 m. o. Kp. Guardafui n. Penang Madisonlloyd 10 150 m. w. Minicoy n. Aden. Mariekerk 10 540 m. o.n.o. Ascencion n. L. Palm Maron 10 te Carupano v. Maracaibo. Meerkerk 10 te Antwerpen. Merwelloyd 11 te Labuan. Mentor 10 te Acajutla verwacht v. Amapala. Minos pass. 10 Brunsbüttel n. Rotterdam. Molenkerk 10 60 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Montferland pass. 10 Catherinespoint n. Santos. Muiderkerk 11 te Genua. Munttoren 10 v. Saltend n. Thameshaven. Mylady 10 135 m. z.o. Lagos n. Douala. Naess Comm. 10 40 m. z.w. Kuria Muria n. Mena Neder-Eems 11 te Singapore. Neder-Waal 11 te Antwerpen. Neder-Elbe 10 v. Suez n. Bombay. Nestor 10 te Rotterdam n. Tripolis. Nieuw Amsterdam 10 v New York n. Curacao. Notos 10 v. Amsterdam n. Gothenburg/Kopenh Ni.ikerk 9 v. Hongkong n. Penang. Oranje 11 v. Cristobal n. Port Everglades. Oranje Nassau 10 v. Southampton n. Barbados Oranjefontein 10 215 m. n.w. Fr'town n. Kaapstad Osiris 10 140 m. w. Azoren n. Sint Maarten. Ossendrecht 10 900 m. o.n.o. Berrpudas n. Mexico. Oldekerk 11 te Djibouti verwacht. Ommenkerk 10 te Antwerpen. Papendrecht 10 75 m. w.z.w. Palermo n. Rostock. Pericles 11 te Arica. Peperkust 10 71 m. w.n.w. Berlenga n. Freetown Polydorus 10 v. Keelung n. Kobe. Poseidon pass. 10 Flores n. Guadeloupe. Prins der Nederlanden 11 te Aruba. Prins Fred. Hendrik 10 v. Bremen n. Antwerpen Prins Frederik Hendrik 10 te Bremen. Pliilippia 17 in Suezkaaal verwacht n. Gibralatr Purmerend 10 te Boston v. Cardon. Philidora 10 te Tranmere verwacht v. Suez. P. G. Thulin 11 v. Lasalina n. Cristobal. Pygmalion 10 te Rotterdam n. Amsterdam. Prins Willem II 11 v. Rotterdam n. Halifax. Prov.singel 10 250 m. o. Hokkaido n. Vancouver Philine 10 100 m. w.z.w. Ras Fartak n. Mena. Rempang pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Rempang 10 v. Antwerpen n. Schelde. Roebiah 13 te Ls Angeles. Rotte 10 v. Sint Vincent n. Kaapstad. Rotterdam 10 v. Bangkok n. Hongkong. Rotti 10 v. Djibouti n. Suez. Rhnkerk 11 te Beira. Roggeveen 11 te Shanghai. Rondo pass. 10 Kp. Leeuwin n. Adelaide Reza Shah The Great 10 45 m. z.. Muskat n Suez Ridderkerk 10 47 m. z.w. Cadiz n. Marseille. Radja 1&420 m. o. St. Helena n. Kaapstad. Riouw 18 180 m. n.o. Mombasa n. Aden. Salatiga pass. 10 Beachyhead n. Port Said. Sarangan 11 te Portland. Schiedijk 10 v. Antwerpen n. Hamburg. Schouten 11 te Conakry. Skadi pass. 10 Cartagena n. Casablanca. Stad Maassluis 10 ten anker rede Sagunto. Stentor 10 v. Cavalla n. Saloniki. Steven 10 v. Livorno n. Casablanca. 'Straat Lombok 11 te Lorenco Marques. Sumatra 11 te Buena Ventura. Serooskerk 10 v. Zanzibar te Tanga. Schie pass. 10 Casquets n. Antwerpen. Slamat 10 v. Saigon n. Zamboanga. Stad Arnhem 10 te Ceuta. Stan vac Djirak 11 te Sungeigerong. Stanvac Malacca 10 te Buatan. Stan vac Pendopo 11 te Sungeigerong. Straat Clarence 10 v. Sydney n. Melbourne. Straat Magelhaen 9 v. Hongkong n. Singapore. Tara 10 te Antwerpen. Scheldelloyd 10 te Hamburg verw. v. Rotterdam Scherpendrecht 12 te Malmö verwacht v. Odessa Stad Dordrecht 10 140 m. z.z.w. Ouess. n. R'dam Stad Haarlem 10 130 m. n.n.. K. Villano n. Italië. Stad Utrecht 10 80 m. o. Mozambique n. Aden. Stanvac Adventure 10 te Sungeigerong. Straat Madura 10 575 m. w. Fremantle n. Maurit Saloum 10 145 m. z.w. Finisterre n. Fecamp. Sambas 10 60 m. n.w. Mangkai n. Phnompenh. Socrates 10 60 m o.n.o. Azoren n. Londen. Soestdijk 10 320 m. o.z.o. Kp. Race n. New York. Sommelsdijk 10 550 m. w. Scillys n. Antwerpen. Stad Maastricht 10 450 m. z. Recife n St. Vine. Steenwijk 10 250 m. w.z.w. Madeira n. Pt. a Pitre Straat Lombok 11 te Lourenco Marques verw. Sliedrecht 10 v Avonmouth n. Glasgow. Sunetta verm. 10 v. Skredsvik n. Rotterdam. Straat Bali 10 220 m. z.w. Mauritius n. Singapore Telamon 10 v. Beaumont n. New Orleans. Themis 10 v. Curasao n. Punta Cardon. Thuredrecht 11 te Zeebrugge. Tara pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Tjibodas 9 te Lindi. Tjimanuk 10 v. Beira n Mauritius. Tjipanas 11 te Kaapstad. Tweelingen 11 v. Rotterdam n. Narvik. Tjitjalengka 10 te Rio de Janeiro verwacht. Taria 13 te Hongkong verwacht. Tweelingen pass. 10 Dover n. Rotterdam. Tjitarum 10 950 m. n.. Mauritius n. Durban. Triton 10 500 m. o. K. Canaveral n. N.-Plymouth Tamara 10 290 m. z.w. Finisterre n. Hamburg. Van Riebeeck 10 v. Port Elisabeth n. Kaapstad Vivipara 11 te Suez Vlist 12 te Hamptonroads. Vasum 10 250 m. w.n.w. Port Said n. Rotterdam Van der Hagen 10 460 m. o.z.o. Seychelles naar Kaapstad. Van Heemskerck 10 te Takoradi verw. v. Lagos. Viana 10 te Anacortes verwacht. met de leden van het voormalige Ballet der Lage Landen, aanbleef. Nu dezer da gen bekend is geworden dat Hans van Maanen aan de artistieke leiding is toege voegd, werd dit door velen aangevoeld als kwetsend voor mevrouw Ter Weeme. Haar ontslagaanvrage kwam derhalve niet als een verrassing. Deze betreurenswaardige gang van za ken betekent een zware slag voor Amster dam. De gemeente Amsterdam heeft sinds de oprichting van het Amsterdams Ballet ongeveer een miljoen gulden subsi die uitgetrokken. Nu de gehele directie is verdwenen en dertig danseressen en dan sers naar Den Haag of het buitenland gaan als gevolg waarvan het reper toire grotendeels moet worden herzien kan men weer van voren af aan beginnen. Amsterdam, welks subsidiepolitiek des tijds al het Nederlands Ballet naar Den- Haag heeft gedreven, staat thans voor het feit dat de fusie van het Operaballet én het Ballet der Lage Landen een misluk king is geworden. Vermoedelijk zal ge tracht worden het ballet weer op; sterkte te krijgen 'door een aantal leden van het- Nederlands Danstheater aan te trekken.- Ingaande 1 april is benoemd tot burge meester van Amersfoort mr, J. de Widt, thans burgemeester van Middelburg. Hij was onder meer burgemeester van Peka- Iongan op Midden-Java. Tijdens de oor logsjaren was hij geïnterneerd in Japanse gevangenkampen. Na zijn terugkeer jn Nederland werd hij in 1946 benoemd tot burgemeester van Avereest. Mr. De Widt is Nederlands Hervormd. Hij is geen lid van een politieke partij, maar beweegt zich in liberale kringen. Met ingang van 1 april is benoemd tot burgemeester der gemeente Wassenaar mr. W. J. Geertsema te 's Gravenhage. Mr. Gertsema heeft voor de V.V.D. zitting in de Tweede Kamer en in de Haagse gemeente raad. Van 1953 tot 1957 was hij burge meester van Warffum. Gisteravond heeft een ongeveer 25-jarige jongeman een overval gepleegd op een benzinestation aan de Lawickse Allee te Wageningen. Hij sloeg met een steen een ruit in, greep door het gat het kistje met geld van de pompbediende, die enige ont vangsten zat in te boeken, en verdween in de duisternis. Tevergeefs riep de bediende „houdt de dief". Wel kwamen tientallen mensen op het geroep af. Een politiehond kon daar door geen bruikbaar spoor meer binden. De pompbediende mist ongeveer 130,-. Videna 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Wonorato 11 te Singapore. Wonosarl 10. te Suez. Weltevreden 10 25 m. o.z.o. K. St. Vine. n. Lissab. Willemstad 10 500 m. w.z.w. Madeira n. P. of Spain Wonogiri 10 550 m. z.w. Azoren n. Halifax. Waterman 10 v. Suez n. Aden. Westland 9 100 m. n.o. Vitoria n. Montevideo. Westerdam 13 te Rotterdam verwacht Waterland 11 te Amsterdam. Waikelo 10 te Ummsaid. Wieldrecht 10 v. Maracaibo n. Paulsboro. Wonosobo 10 v. Port Said n. Piraeus. IJssel 10 120 m. o. Tripoli n. Alexandria. Zaria 10 180 m. n.w. Guardafui n. l'Avera. Zuiderkerk 10 te Durban verwacht. Zafra 10 170 m. n. Benghazi n* Rotterdam. KLEINE VAART Aardenburgh 10 15 m. z.w. IJmuiden n. A'dam. Alcetas 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Amyntas 10 te Rotterdam n. Amsterdam. Calchas 10 t.h.v. Gibraltar n. Rotterdam. Dinkelstroom 10 z. Brighton n. Amsterdam. Eljo 10 10 m. ,n. Ouessant n. Newcastle. Elsa 8 v. Kenitra n. Casablanca, Inspect. Mellema pass. 10 Tersch.bank n. Dublin Lucas Bols-1 10 ln Golf v. Biscaye n. Lissabon. Manta 10 25 m v. Bar n. Naestved. Manto 10 70 m. Gibraltar n. Lissabon. Marianne 10 35 m. n. Nordhinder n. Mahnö. Phidias 9 v. Genua n. San Feliu. Ponza 9 25 m. v. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Thaletas 9 v. Famagusta n. Tel Avlv Tilly 9 25 m. w. Hoek van Holland n. Londen. Twee Gebroeders 10 te Rotterdam n. Leixous Wiebold Böhmer 10 v. Amsterdam n. Hamburg: Wilpo 7 te Leixous v. Goole. sleepvaaRt Blankenburg 9 v. Hoek van Holland n .Noordzee Clyde 7 te Suez. Friesland 7 200 m. n. Dakar n. Nigeria. Nestor 6 v. Caemaerton, 11 te IJmuiden verw. Noordholland 8 te Seattle. Steenbank 10 v. Hoek van Holland n. Noordzee: Utrecht 9 150 m. w. eil. Wake n. Japan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9