Patterson bleef 's werelds beste zwaargewicht bokser Nederland zal Nehroe vragen bij Indonesië te bemiddelen Goedkopere koffie Strandweg afgesloten Marokkaanse overval op kamp van oliedeskundigen HET WEER Indonesië zal voor Nederlandse onderdanen zorgen Vrijwilligerskorps van Papoea's ingesteld Transportvloot voor de Amerikaanse luchtmacht Gromyko wil debat over ontwapening beperken Waarschijnlijk geen derde prijs in de toto Verklaring van minister Luns „UNO-beheersehap nieuw voor mij" Bende ontvoert twaalf employe's VAL VAN 320 METER GEMATIGD GELUID MINISTER SOEBANDRIO: liI MORRIS '6eforeijou fnuf! SUÈDE DAMES- EN HERENDASJES In de krant van heden: Het woord is aan Gevolg van revaluatie Weinig verandering 3URKEN In het Staatsblad is opgenomen een Ko ninklijk Besluit, waarbij een Papoea-vrij willigerskorps wordt ingesteld. Volgens de overwegingen van dit besluit is het wenselijk, dat aan de Papoeabevol king van Nederlands Nieuw-Guinea gele genheid wordt geboden deel te nemen aan de bescherming der belangen van dit rijks deel. Voorts wordt overwogen, dat het wenselijk is aan de militaire opleiding ook opleidingen voor civiele doeleinden te ver binden. Het Papoea-vrijwilligerskorps is een zelf standig deêl van de krijgsmacht van het koninkrijk. De organisatie van het kórps wordt vastgesteld door de minister van Defensie in overleg met de minister van Binnenlandse Zaken. De minister van Defensie kan aan de le den van het korps de verplichting opleg gen ook aan andere dan militaire lessen en oefeningen deel te nemen. Bij het Papoea-vrijwilligerskorps kunnen leden van andere delen van de krijgs macht worden gedetacheerd. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLFM TEL.' 13439 lEIDSESrRAAT* t9IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM fÉt 223596 WASHINGTON (AFP-Reuter) Het Witté Huis heeft medegedeeld dat het voornemen bestaat de Amerikaansè lucht macht uit te breiden met hónderd snél- vliegende vier motorige transportvliegtui gen voor het vervoer van lading en troe pen, die tezamen een miljard dollar zul len kosten. DINSDAG 14 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSEN IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 112 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmónd en Haarlem '2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 1 Horen en Zien4 Kunst 4 Voorjdarsbeurs 5 In de Vishal en pp zee6 Uit stad en omgeving 6, 7 Feuilleton 9 Panda en beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's MOSKÓU (Tass). Dé Russische geoloog Gennady Osjtsjepkov heeft een val van 320 meter overleefd. Boven het verre noorden van de Sovjet-Unie opende hij even de deur van de heli kopter waarmee hjj reisde, om een si- garettepeukje weg te werpen. Hij werd uit het toestel gezogen, maar de dikke laag sneeuw beneden zorgde er voor, dat hij ongedeerd bleef, C o w p e r Dweperij is een strovuur in een over verhit gemoed. NEW YORK (UPI) De Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, zou zijn bereidheid heb ben geuit tegenover de Birmaanse ambas sadeur Thant om een debat in de UNO- Assemblee over de ontwapening te laten varen. Hij zou genoegen willen nemen met een korte behandeling van de ontwape ningskwestie, indien de Assemblee een Afro-Aziatische resolutie, ingediend in no vember van het vorig jaar, zou willen aanvaarden. De resolutie, waarover Gromyko sprak, is ingediend door Birma, Ceylon, Cam bodja, Ghana, India, Indonesië, Irak, Ma rokko, Nepal, de Verenigde Arabische Re publiek, Venezuela en JOego-Slavië. In dit document worden de grondslagen, waar op een algehele ontwapening zou moeten rusten, nog eens uiteengezet. Gromyko zou voorts hebben bevestigd, dat hij zijn beschuldigingen tegen de Ver enigde Statèn op grond van dé agressie bedreven met de U-2 en RB-47 vluchten niet zou willen handhaven. Hij zou van zijn kant geen voorwaarden hebben ge steld. Hij zou wel hebbén laten blijken te ho pen dat de Verenigdè Staten zich iets minder achter de behandeling van de kwesties Hongarije én Tibet zouden plaat sen, èls bewijs van goed vertrouwen te genover de Sóvjet-Unie. Kleine landen Gistêrfniddag zou de Rus tijdens een ge sprek met Adlai Stévênson in de Russi sche ambassade te Néw Yörk, verschil lende voorstellen hebben gedaan, waarop hij vandaag of uiterlijk morgen een ant woord wil hebben. Indien Stevenson en Gromyko geen akkoórd zouden bereiken om het debat over de ontwapening te be korten en verschillende problemen, mét de koude oorlogvoering samenhangend, te la ten varen, wil de Birmaanse ambassa deur aan de voorzitter van de politieke commissie, de Tsjech Karei Koerka, voor stellen donderdag de leden in zitting bi^ een te roepen teneinde dè kléinere landen in dé gelegenheid te stellen hun mening kenbaar te maken over de kwestie die de grote machten in een impasse deed gera ken. De deelnemers, die zondag bij radio- of t.v.-uitzendingen wat nerveus bemerkten dat zij 13 goede uitslagen op hun toto formulier hadden, kunnen die nervosi teit laten varen want zij zullen waar schijnlijk geen cent ontvangen. De aanmeldingen stromen bij duizenden binnen en het ziet er naar uit, dat reéds vandaag het getal 11.000 zal worden ge passeerd. En met dit aantal zal de prijs per deelnemer minder dan 5,- wórden, waardoor artikel zes van het reglement zal worden toegepast: prijzen van min der dén 5 gulden vervallen, het bedrag wordt toegevoegd aan de naast hogere prijsklasse. Dit betekent, dat de derde en tweede prijs elk 56.411,- worden samengevoegd en verdeeld onder de deelnemers met 14 puntert. Hiervari warén er vanochtend overigens reeds 910. Ook dé deelnémèrs met 15 punten zullen belangrijk minder ontvangen dan zij hadden verwacht: voor de 112.822,- zijn reeds 76 liefhebbers. Dé Nederlandse minister van Buiten landse Zaken Luns heeft op een pers conferentie in Londen verklaard dat de Nederlandse regering van plan is de premier van India Nehroe te verzoeken zijn invloed bij Indonesië te doen gelden met betrekking tot het vraagstuk Nieuw- Guinea. Op een vraag over het bericht van Reu ter, volgens hetwelk in diplomatieke kringen in Londen het denkbeeld is ge opperd van een UNO-beheerschap over Nieuw-Guinea, uit te voeren door India, Australië en Malakka, antwoordde minis ter Luns dat dit voor hem een geheel nieuw idee is. Alles zal van de voorwaar den afhangen, aldus de minister, die ver der zei de Nederlandse regering niet te kunnen binden in gevallen, waarover het hele kabinet moet beslissen. „Maar ik sta open voor ideeën", voegde hij eraan toe. In antwoord op een vraag zei hij dat een federatie van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea „zeker mogelijk" is. Een dergelijke federatie zou niet onlogisch zijn daar beide delen van het eiland door het zelfde volk worden bewoond en Nederland en Australië de gebieden in dezelfde geest besturen. De minister zei verder dat in het geval van een belangrijke Indonesische aanval de Verenigde Naties verplicht zullen zijn in te grijpen. Nederland ziet zich genoopt maatregelen te nemen voor een eventuele verdediging van het eiland om te voor komen dat een „militaire leegte" een aan val te gemakkelijk maakt. Het besluit van Indonesië Groot-Brit-1 tannië niet langer de Nederlandse be langen in Indonesië te laten behartigen noemde minister Luns „ongehoord en ge heel en al in strijd met alle internationale rechtsregels". Hij zei met minister Lord Home dit probleem van alle zijden te zullen be kijken. Zelfs in de oorlog werden in Ber lijn Nederlandse belangen behartigd, zei hij. Eén van de kwesties diê moet worden besproken, is de betaling van pensioenen aan Nederlandse gepensioneerden in In donesië en hulpverlening aan behoeftige personen met een Nederlands paspoort in Indonesië. Indonesië dient de zaak van de vrede niet door infiltratiegroepen naar Nieuw- Guinea te zenden. Minister Luns voegde eraan toe dat men geen grote betekenis moet hechten aan het optreden van deze groepen die in zeer dun bevolkte gebieden zijn ontscheept. De plaatselijke bevolking heeft hen bovendien niet goed ontvangen en is zeer loyaal gebleven. In diplomatieke kringen in Londen is De situatie op de wereldkoffiemarkt, ge paard aan de revaluatie, heeft het mo gelijk gemaakt met ingang van heden een „koffieprijsverlaging van betekenis" door te voeren, variërend van acht tot twaalf cent per pakje van 250 gram. Wat de thee betreft dient te worden op gemerkt dat de revaluatie ten dele te gemoet komt aan de prijsstijging op de wereldmarkt, zodat er op dit ogenblik geen aanleiding gevonden wordt om een theeprjjsverandering aan te brengen. De Strandweg in IJmuiden is vandaag gesloten voor alle verkeer. Om het strand te bereiken zal men voortaan over de nieuwe weg moeten rijden, die om de uitbreiding van de haringhaven heen is aangelegd. Het verkeer wordt voorlopig door bor den op de hoogte gebracht van dé juiste route. Dê Strandweg is afgesloten omdat de nieuwe haringhaven een doorsteken van deze weg noodzakelijk maakt. E en „scooterartiest" op de Dam in Amsterdam. Hij heeft zich „genesteld" op de kleine Steentjes en maakt èen tekening van het monument. MADRID (Reuter en UPI) Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag bekendgemaakt, dat zondag twaalf mensen van verscheidene nationaliteiten zijn ontvoerd, die in de Spaanse Sahara op zoek waren naar olie. Een niet geïdentifi ceerde groep is voor deze overval verantwoordelijk. Naar verluidt waren de ont voerden werkzaam voor de Union Oil en de Compania Ibericia de Petroieos. Een heden van het Spaanse vreemdelingenlegioen hebben een achtervolging ingezet. In het betrokken gebied bevinden zich ongeveer zevenduizend leden van het legioen. De Spaanse directeur van de Union Oil Company, Luis Baplèsteros, heeft vandaag Van de gekidnapte oliedeskundigen ko men er drie Uit de Verenigde Staten, drie uit Canada, vijf uit Spanje en een uit Frankrijk. Zij warén op ongeveer tien ki lometer van de Marokkaanse grens bezig olie te boren, tóen een uit Marokko ko mende bende hen ontvoerde en het explo- tatiemateridal verhielde, aldus een offi ciële mededeling ih Madrid. gezegddat de aanval op het kamp waar schijnlijk reeds zaterdagavond heeft plaats gevonden. „Ons hoofdkantoor in El Aaioen, de provinciale hoofdstad, heeft die dag na melijk een radioboodschap opgevangen van de technici, waarin sprake was van een naderende bende Marokkanen," zei hij. De radioboodschap was overigens het laatste wat van de ontvoerden is verno men. Nadat men vergeefse pogingen had aan gewend om het kamp per radio op te roe pen, heeft het hoofdkantoor van de Olie maatschappij in El Aaioén de Spaanse autoriteiten gewaarschuwd. Deze hebben op hun beurt verkenningsvliegtuigen naar het betrokken gebied gezonden. De piloten meldden later, dat zij twee brandende auto's hadden gezien en dat drie van de vijf boorapparaten eveneéns in brand ge stoken bleken te zijn. Zij konden geên spoor van de mensen of het kamp meer ontdekken. Dit is de tweede aanval van Marokkaan se benden op Spaans grondgebied. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wolkenvelden en hier en daar mist, maar ook verspreide op klaringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Indonesië is bereid voor de Nederlandse onderdanen in Indonesië te zorgen voor zover humanitaire beginselen dit vereisen, aldus heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, volgens het persagentschap Antara meegedeeld. Soebandrio verdedigde het besluit van zijn regering Engeland te verzoeken niet lan ger de Nederlandse belangen in Indonesië te behartigen. Hij verwierp de Nederland se bewering dat een dergelijk optreden in strijd is met de internationale diplomatieke gebruiken. Twee jaar geleden verzocht Indonesië Nederland nórmalè diplomatieke betrek kingen aan te knopen op basis van over dracht van Westelijk Nieuw-Guinea of zich voor te bereiden op volledige liquida tie van de Nederlandse bezittingen en be- langén. Het jongste besluit van de Indonesische regering is slechts een stap in de uitvoe ring van deze politiek aldus minister Soebandrio. Op de Nederlandse bewering dat het Indonesische besluit zonder precedent en tegen de gebruiken is antwoordde hij: Het is voor ons geen kwestie van moeten om belangen door een land te laten behartigen nadat de diplomatieke betrekkingen zijn verbroken. Hij zei er persoonlijk niet van overtuigd te zijn dat het Indonesische op treden zonder precedent is, maar zelfs wanneer dit zo is, „kan het kwaad wan neer wij een precedent in internationale betrekkingen vestigen?" Tenslotte worden internationale betrek kingen bepaald door het optreden van on afhankelijke en soevereine staten en soms zijn de oude gebruiken niet langer ge schikt voor de huidige omstandigheden. Op het bouweiland in het Haringvliet, nabij Hellevoetsluis, werkt men thans aan de enorme sluizen. Gezicht op de bouw aan het zuidelijk landhoofd van het sluizencomplex. Advertentie Leuke zonnige collectie exclusieve modellen. Zeer zeker slaagt u voor uw kleine of grote dochter. Ook nu weer betaalbaar bij BORST - kinderkleding Anegang 19 Haarlem De Indonesische minister van Buiten landse Zaken heeft ook verklaard dat zijn regering alles in het werk zal stellen om de vrees van Australië voor Indonesische penetratie in Australisch Nieuw-Guinea weg te nemen. Soebandrio zei dit naar aanleiding van een bericht in een Australisch blad vol gens hetwelk Indonesië bereid zou zijn met Australië een niet-aanvalsverdrag te slui ten in ruil voor de neutraliteit van Aus tralië in het gêschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea. Pandit Nehroe gezegd dat men niét wist wat de reactie van Indonesië zou zijn Op een UNO-beheér van drie landen. Maar men meendè dat Indonesië bereid zou zijn een of andere vorm van UNO-beheer te aanvaarden, mits dit beheer slechts een jaar duurt en Nederlands Nieuw-Guinea aan het eind van dat jaar aan Indonesië wordt over gedragen. In antwoord op een vraag over de mo gelijkheid van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea zei minister Luns: Indo nesië is Soekarno en Soekamo is in feite een dictator van wié ik niet kan zéggen wat hij in zijn hoofd hééft. Diplomatieke waarnemers zeiden dat de Nederlandse voorbereidingen voor een zekere mate van zelfbestuur vOor de Pa poea's vrees onder de Indonesiërs hééft gewekt dat Nederland een staat Nieuw- Guinea beoogt, waarbij Nederlands èn Au stralisch Nieuw-Guinea worden samenge smolten. De Indonesiërs vrezen dat de Nederlanders met alle middelen zouden willen voorkomen dat er een kans bestaat dat Nederlands Nieuw-Guinèa met In donesië samengaat. (Men zie ook pagina 2) Advertentie De Amerikaanse bokser Floyd Patterson behoudt zijn wereldtitel in het zwaarge wicht. In de Convention hall in Miami Beach (Florida) sloeg hij gisteravond de Zweed Ingemar Johansson in de zesde ronde knock out. Het was de derde keer dat beide boksers elkaar ontmoetten. In het eerste gevecht (1959) behaalde de Zweed een verrassend snelle Overwinning door knock out, in de tweede partij (i960) heroverde de Amerikaanse neger de we reldtitel met een knock out en ook gis teren forceerde hij weer een voortijdige beslissing. Het is niet waarschijnlijk dat Patterson en Johansson elkaar binnenkort weer zul len ontmoeten. De wereldkampioen wil nu eerst jongere boksers de gelegenheid ge ven hem uit te dagen. De organisatoren van het gevecht schatten dat de opbrengst ongeveer 500.000 dollar (inclusief de tele visierechten) zal bedragen. Patterson heeft het duel niet zo gemak kelijk gewonnen als de vorige maal. In de eerste ronde ging hij zelfs twéé kéer te gen het canvas. Maar hij herstelde zich goed en nog voor het einde van de ron de was ook Johansson een keer neer ge gaan. Tot en met de vijfde ronde ging de strijd daarna vrij gelijk op, waarbij dê wereldkampioen zich van een geringe vóór sprong op punten verzekerde. In de zes de ronde viel de beslissing. Plotseling deed Patterson een uitval met linkse en recht se hoeken en tot grote verbazing van 13.000 toeschouwers, die toegangsprijzen variërende van 20 tot 200 dollar hadden betaald, betekende dit het einde van het sensationele gevecht. Johansson zonk door Floyd Patterson de knieën, probeerde weer overeind te ko men, maar was te laat omdat de scheids rechter nét tot tien had geteld. „Johansson is een goede bokser", zêi de wereldkampioen na afloop," .een stuk beter dan velen denken. Ik kan iedereen verzekeren dat hij mij gevoelig trof in de eerste ronde", (zie verder pagina 13). die lekkere shag in de handige doos 95 ct.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1