Minister Luns ontplooit in Londen enorme activiteit Weer duizenden Amerikaanse toeristen naar Europa AGENDA K.L.M. gaat meer kilometers in minder vlieguren afleggen Kort en bondig Vandaag spreekt hij met Nehroe en AbdoelRahman overNieuw-Guinea K. R. van Staal overleder Luchtvervoer neemt toe Actie Kinderpostzegels bracht T/z miljoen op AIer vreest tarievenoorlog als open situatie blijft bestaan W. J. Andriessen blijft nog waarnemend voorzitter Drie psychopaten in Franeker ontsnapt Ook opklaringen Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! DINSDAG 14 MAART 1961 2 DIN Ondanks recessie en revaluatie Recessie noch revaluatie zal, naar het zich laat aanzien, van invloed zijn op de Amerikaanse toeristenstroom naar Euro pa in het algemeen en naar Nederland in het bijzonder. Volgens Amerikaanse bronnen is zelfs ten opzichte van 1960 nog een verdere toeneming van het Amerikaanse zaken- en toeristische ver keer over de Atlantische Oceaan te ver wachten. Voorzichtige Europeanen hou den intussen wel rekening met een lichte teruggang, maar zij schrijven deze voor al toe aan het ontbreken van drie ge beurtenissen welke verleden jaar de komst van Amerikanen naar Europa uitzonderlijk hebben gestimuleerdde passiespelen in Oberammergau, de Olympische Spélen in Rome en het eucharistisch congres in München. Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk HERO fijne dubbele sperzieboontjes! Een hunner aangehouden in A msterdam sé «1 p (Van onze correspondent) LONDEN. Zoals te verwachten was ontplooit minister Luns in Londen, als logisch gevolg van het nieuwe Indone sische optreden een enorme activiteit. Maandagmiddag had hij in het Lager huis een ontmoeting van een half uur met de Lord groot-zegelbewaarder Ed ward Heath, de woordvoerder voor de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, die bovendien speciaal belast is met de behandeling van de Europese vraag stukken. Hun gesprek ging dan ook in hoofdzaak over het probleem van de „Zes" en de „Zeven". Maandag voerde minister Luns ook een bespreking met Hugh Fraser, onderminis ter van koloniën. In de avond woonde de Nederlandse minister de luisterrijke ont vangst bij, gegeven door de gezamenlijke hoge commissarissen van de Gemenebest- landen in de historische Guildhall. Minis ter Luns buit blijkbaar elk ogenblik van zijn bezoek uit voor contact met de staats lieden van het Gemenebest en met de le den van de Britse regering. Vandaag spreekt hij met de Canadese premier Dievenbaker. de premier van Ma- lakka tengkoe Abdoel Rahman en de pre mier van India, Nehroe. Hij zal lunchen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home. Minister Luns zal zo goed als zeker ook de Australische pre mier Menzies zien. Over de mogelijkheid van een beheer- schap voor Nieuw-Guinea door de Verenig de Naties is de officier niets bekend, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat een dergelijk denkbeeld inderdaad vandaag aan de orde komt. Minister Luns, die jaren lang in Lon den als diplomaat heeft gewerkt, is hier een zeer geziene figuur en thans een soort eregast in de verzamelde kring van de grote Britse politieke familie. Na de bijeenkomst in Parijs, waar mr. Luns als kampioen voor Engeland optrad, kan hij hier geen kwaad meer doen Times prijst Luns De Times wijdde maandag in zijn ru briek „man in het nieuws" een uiterma te sympathiek stuk aan de Nederlandse minister die daarin beschreven wordt als een opvallende, onconventionele persoon lijkheid. Gedurende de acht jaar dat hij aan Buitenlandse Zaken is, heeft Luns, aldus het blad, een duidelijke onafhankelijk heid getoond. In zijn manier van optreden combineert hij de grote stijl met een soms verbazingwekkende moderniteit. Hij is niet bang vast te houden aan een on populair standpunt, zoals hij aantoonde tijdens de bijeenkomst in Parijs. In de ernstige en soms zware atmosfeer van het Nederlandse parlement, werden Luns' gevatheid en grappen, eerst met een zekere bedenking ontvangen. Maar Advertentie Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door dè gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! spoedig werd zijn grondige technische ken nis van de buitenlandse politiek erkend In zijn parlementaire redevoeringen houdt hij nog steeds van een ongebruikelijke, oorspronkelijke uitdrukkingswijze. Hij is een van de weinige ministers, naar wiens redevoeringen geluisterd wordt. Zelfs door de dienstertjes van het kamerrestaurant, verborgen achter een groot gordijn, aldus de Times. Mr. Luns is een zeer lange man. Be weerd wordt dat op de vergadering in Pa rijs hij de enige was, die generaal De Gaulle recht in de ogen keek.. Dat de heer Luns als jongeman bij de Nederlandse marine heeft gediend, waar door hij een speciale belangstelling toont voor maritieme zaken, bezorgt hem in dit prijzende Times-artikel een bijzondere noot van waardering. Ook is het blad niet vergeten dat Luns in 1938 in het maand blad The Navy een artikel heeft geschre ven over de Koninklijke Nederlandse Ma rine. De Engelsen zijn altijd vol bewondering voor buitenlanders die hun moderne talen beheersen op een wijze waarop zij dat zelf nu eenmaal niet kunnen. Wij herinneren ons een noenmaal in Londen, waar Heath- coat Amory, toen nog kanselier van de schatkist, Luns wegens zijn loopbaan en vooral zijn talenkennis prees. „Wat een man...!" „Wat een man!" riep de overigens zo beheerste Amory in vervoering uit. Thans is het de Times die Luns prijst wegens zijn voortreffelijk Engels, Frans en Duits en ook omdat hij tijdens diplo matieke gedachtenwisselingen gemakke lijk van de ene naar de andere taal over schakelt. De Times huldigt Luns verder voor zijn taaie verdediging van het Nederlandse be lang en herinnert eraan hoe hij tot nu toe zonder succes gevochten heeft voor de landingsrechten van de K.L.M. in Los An geles. Het blad zegt dat het standpunt van Luns dat politieke samenwerking in Euro pa zonder Engeland schadelijk is voor Nederland, de algemene instemming be zit van zijn landgenoten. Wat Nieuw-Guinea betreft, heeft Luns geweigerd te zwichten voor de druk van enkele vertegenwoordigers van het grote zakenleven om met president Soekarno tot een akkoord te komen. Luns, gevolgd door het Nederlandse kabinet, bezit de sterke overtuiging, dat Nederland zijn tijdelijke taak op Nieuw-Guinea dient te voltooien. K. R. van Staal Maandagmiddag is in het EJiaconessen- huis te Haarlem op 71-jarige leeftijd over leden de heer K. R. van Staal, die bij velen wellicht beter bekend was als de „vader aller ex-politieke gevangenen". De heer Van Staal heeft bekendheid gekre gen als de voortvarende directeur van het uitgevers- en drukkersbedrijf Boom-Ruyg- rok n.v. te Haarlem, maar misschien nog meer door de talrijke functies, die hij in het openbare leven vervulde en de rol die hij in het verzet heeft gespeeld. Zo was hij onder meer wethouder van Financiën in Gouda, lid van Provinciale Staten in Zuid-Holland, redacteur van het orgaan van de vereniging van ex-politieke gevangenen in bezettingstijd „Aantreden" secretaris en vice-president van deze ver eniging, lid van het dagelijks bestuur van het internationale comité ter bestrijding van het concentratiekampensysteem en Nederlandse afgevaardigde bij de interna tionale federatie van gedeporteerden en geïnterneerden. De verdiensten van de thans overledene werden uitgedrukt in een groot aantal on^ derscheidingen. Zo was hij onder meer of' ficier in de orde van Oranje-Nassau, dra' ger van het ridderkruis van het Legioen van Eer en ridder in de kroonorde van België. De heer Van Staal trok zich ruim een jaar geleden uit het zakelijk leven terug terwijl hij voorts ook de meeste van zijn functies in het openbare leven neerlegde. Veertien dagen geleden moest hij van zijn woning in Heemstede wegens een hartkwaal naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. De crematie van het stoffelijk overschot van de heer Van Staal is bepaald op vrij dag 17 maart te Westerveld na aankomst van de trein van 14.03 uur. (Van onze reportageredacteur) c Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Woensdag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „De huisbewaar der". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De onverzöenlijken", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ echter vandaag 20 u.: „Callgirls in gevaar", 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Vernietigingscommando". 14 j. Woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „The Key", 18 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „A song is born", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het schan daal van Clochemerle", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Het mes", 18 j. Rosy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zeven zondaars", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Een eeuwig zingen de bossen", 14 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „Moord boven de afgrond". 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hafker. Dagelijks 1017 u„ zondags 1417 u. Museum Huis van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 913 u. en 1417 u„ zondags 1417 u„ tevens maandag tot en met vrij dag 2022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 maart.) DINSDAG 14 MAART City Theater, 20 u.: „Kamers te huur". WOENSDAG 15 MAART City Theater, 20 u.: „Kamérs te huur". Rex Theater, 20 u.: „De grote bedrieger". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 én 14—16.30 u. DINSDAG 14 MAART Zaal Dam, Heemskerk, 20 u.: Ledenver gadering harddraverijvereniging. WOENSDAG 15 MAART Hervormde Kerk, Kanaalstraat IJmui- den 7.30 u.: „Matthaüs Passion" van Johann Sebastian Bach door de Christelijke Ora toriumvereniging „Looft den Heer". DINSDAG 14 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nog minderjarig". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Dreigen de heuvels". WOENSDAG 15 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nog minderjarig". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Dreigen de heuvels". De netto-opbrengst van de kinderpost zegel-actie 1960 is tweeeneenhalf miljoen. Dat is 150.000 gulden meer dan in 1959. In 1953 stond de opbrengst op één miljoen. In 1958 werd de twee miljoen gepasseerd. Bijna zeshonderdduizend kinderen van 7500 scholen zijn op dinsdag 11 oktober met de actie begonnen. Meer dan vorige jaren werd in het openbaar aandacht geschonken aan de besteding van het kinderpostzegel- geld. De gegevens "van de K.L.M. en Pan Ame rican Airways bevestigen eerder de roos kleurige Amerikaanse zienswijze. Beide maatschappijen noteerden tot dusver een toeneming van vijftien tot zeventien per cent van het transatlantische luchtver keer, hetgeen nog enkele percenten guns tiger is dan men strikt nodig had om de normale ontwikkeling bij te houden. Het comfort van het straalvliegtuig en de ta riefsverlaging voor het vervoer per tra ditioneel zuigervliegtuig hebben de be staande markt vergroot en een nieuwe aangeboord. Die markt wordt maar weinig beïn vloed door de recessie waarvan men trouwens verwacht dat zij door de krach tige economische politiek van president Kennedy spoedig in haar tegendeel zal omslaan omdat voornamelijk die be volkingsgroepen door de economische te ruggang worden getroffen, voor welke het vliegtuig toch nog financieel onbereikbaar is, zoals de directie van Pan American ons verzekerde. Bij deze maatschappij lag het vervoer in februari van dit jaar reeds hoger dan dat van mei 1960. Bij de Holland-Amerikalijn rekent men op geen grote teruggang ten opzichte van het vorige jaar en in elk geval nog een toeneming in vergelijking met 1959 en dat was al een heel goed reisseizoen. Voor de afvaarten van aanstaande zomer is reeds goed gèboekt en dat is een gunstig teken, want ook de Amerikaan stelt zijn reisplannen meer en meer pas op het laatste ogenblik op, zeker nu hij geen top drukte behoeft te vrezen wegens het ont breken van bijzondere evenementen. Duurdere gulden geen bezwaar Dezelfde omstandigheid verhindert ook de grote reisbureaus, welke zich door mid del van eigen vestigingen of dochtermaat schappijen op het toerisme van Amerika nen naar Europa toeleggen, zich reeds nu aan een voorspelling te wagen. Dat het peil van 1959 gehaald zal worden, staat zowel voor Lissone-Lindeman als voor American Express wel vast. De invloed van de duurdere gulden wordt niet bijzon der groot geacht. Van de kosten van de gemiddelde Amerikaanse reis door Euro pa bedraagt het aandeel van Nederland en West-Duitsland tezamen slechts veer tien percent, zodat de totale reis van een maand nog geen percent duurder wordt. Van de achthonderdduizend Amerikanen die ook deze zomer weer in Europa wor den verwacht, komen er slechts honderd duizend voor een verblijf van (gemiddeld) ten hoogste drie dagen naar ons land. Van het totale aantal overnachtingen door burgers van de Verenigde Staten in ons werelddeel komen er nog geen vier per cent op Nederlandse rekening. Italië blijkt met vijfentwintig percent de grote top- trekker voor de toerist uit de nieuwe we reld te zijn, gevolgd door Frankrijk met ruim vijftien percent. Engeland komt op de derde plaats met dertien, West-Duitsland op de vierde met tien percent. Daarna volgen nog Zwitser land met negen en Scandinavië met ruim vier percent. Onder Nederland staan nog Oostenrijk en Spanje met elk drie en Bel gië met ruim twee percent in de belang stelling. Van de landen buiten Europa die tezamen vijf percent van het aantal overnachtingen vergen ontvangt Israel de meeste Amerikanen. Altijd deselfde namen In de practijk concentreert de aandacht van de Amerikaanse toerist zich in de Advertentie t r» Die zorgeloze zomergroente vindt een feestelijk onthaal bij alle huisgenoten. Hero biedt u een sortering naar groottenaast fijn ook normaal. En altijd topkwaliteit! De K.L.M. neemt dit jaar aan het internationale luchttransport deel met een vervoerscapaciteit van 850 miljoen ton-kilometers. De 105 vliegtuigen van de vloot, waar deze zomer nog vijf DC-8 straaltoestellen bijkomen, zullen negentig miljoen kilometer naar honderd steden in tachtig landen afleggen. De invoering van de snelle straalvliegtuigen van de types DC-8, Lockheed Electra en Vis count geeft het merkwaardige effect te zien, dat het aantal afgelegde kilometers met twaalf percent toeneemt, terwijl het aantal vlieguren niet onaanzienlijk daalt, namelijk van 211.000 uren in het afgelopen jaar tot 187.000 uren dit jaar. Dit heeft de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, bekendge maakt tijdens de laatste persconferentie, die hij vóór zijn pensionering (1 mei) hield. De met dertig percent vergrote capaci teit van de K.L.M.-vloot wordt voor onge veer 65 percent geleverd door de DC-8 en de Electra, van welke types de natio nale luchtvaartmaatschappij er deze zo mer elk twaalf in gebruik zal hebben. Zij zullen intensief worden gebruikt, op som mige routes met het maximale aantal van 124 zitplaatsen in de DC-8, zodat alleen al op de routes van Amsterdam naar New York en Montreal dit jaar 210.000 passa giers kunnen worden vervoerd. De ver koopafdelingen van de K.L.M. zullen alle zeilen moeten bijzetten om tot een bevre digende graad van bezetting van deze om vangrijke capaciteit te komen. Hoe inten sief de K.L.M. de Noord-Atlantische route bevliegt blijkt uit de cijfers: 31 keer per week vertrekt er een lijnvliegtuig van Schiphol naar New York, aangevuld met vijf tot zeven chartervluchten en vier tot vijf speciale vrachtvluchten per week. Ne gen keer per week gaat er bovendien nog een vliegtuig naar Montreal, zodat deze zomer elke anderhalf uur een K.L.M.- vliegtuig de Atlantische Oceaan oversteekt. Vele bladzijden van de dikke K.L.M.- zomerdienstregeling, die op 1 april ingaat, zullen nagenoeg gelijk zijn aan die van 1960. Een opvallende wijziging vindt men evenwel op de pagina's waar de diensten op Midden-Amerika worden vermeld. De DC-8 zal de reisduur naar Curagao tot twintig uur terugbrengen. De driemaal per week gevlogen dienst Curagaó-Mexi- co via een aantal steden in Midden-Ame rika moest geheel aan een Mexicaanse luchtvaartmaatschappij worden Overgela ten. In Afrika vindt de K.L.M. steeds meer werkterrein, dit jaar 158 percent meer dan in 1960. Er worden thans veer tien steden in twaalf landen bevlogen met verdubbelde diensten naar West-Afrika en twee DC-8 vluchten per week naar Johan nesburg. De DC-8 maakt het ook mogelijk om straks via de Noordpool en Tokio in 24 uur naar Nieuw-Guinea te reizen. Op het Europese net blijft veel bij het oude, al springt de verhoging van de ac tiviteit op K.L.M.'s oudste lijn, Amster- dam-Londen, tot twintig vluchten per dag wel in het oog. De president-directeur deelde nog mede dat het vrachtvervoer zestien percent van het totaal uitmaakt en dat de belangstelling vóór de „inclusie ve tours", de volledig georganiseerde vliegvakantiereizen, met 135 percent is ge stegen. De Electra De K.L.M. zal niet meedoen met de in de Verenigde Staten gesignaleerde neiging de Lockheed Electra na de noodzakelijk gebleken verbeteringen „Super-Eiectra" te gaan noemen. Destijds is na twee ernsti ge ongelukken met de Elextra in de V.S. gebleken, dat de vleugels op enkele plaat sen moesten worden versterkt. De twaalf Electra's van de K.L.M. zullen de volgen- genoemde landen slechts op enkele plaat sen. In Italië is dat Rome, in Frankrijk Parijs, in Zwitserland Luzern en in Bel gië komt de Amerikaan meestal niet ver der dan Brussel. Brugge wordt dikwijls „en passant" gedaan wanneer men in Oostende van de boot komt. Voor Nederland is het beeld in verge lijking daarmee nog gunstig. Amster dam en Delft, de Afsluitdijk, de Alk- maarse kaasmarkt en de bloemenvei ling van Aalsmeer, vaak ook Den Haag, Rotterdam en Arnhem, komen in het reisschema voor. En altijd Marken en Volendam, want anders „heeft men Ne derland niet gezien." Een poging van een reisbureau om de geachte cliëntele naar het wat minder ver- commercialiseerde Spakenburg te bren gen faalde jammerlijk. „En gaan we dan morgen naar Marken?" vroegen de slachtoffers van dit initiatief. En dan te denken dat Jack P. Lissone vijftig jaar geleden op zijn trips naar de ze door hem ontdekte attracties vijf jaar lang geld heeft toegelegd De Amerikaanse toerist wil voor alles aan zijn kennissen kunnen vertellen „dat hij er ook geweest is". Het past ons niet hem er erg hard over te vallen. Europa, en dus ook Nederland, dankt aan dat sno bisme een niet te versmaden welvaart impuls. de maand alle zijn verbeterd. Besloten is om van Electra II te gaan spreken. De heer Aler verklaarde dat de Electra een uitmuntend vliegtuig is. De K.L.M. heeft met de Electra nooit moeilijkheden gehad, al is er na de bevindingen in Amerika tijdelijk minder snel mee gevlogen. De heer Aler heeft voorts op deze conferentie medegedeeld, dat de K.L.M. gisteren in de Verenigde Staten en Ca nada, overeenkomstig de voorschriften, haar nieuwe luchtvaarttarieven heeft gedeponeerd. Dit is een gevolg van het feit dat op de onlangs in Parijs gehouden conferentie over luchtvrachttarieven van bij de IATA aangesloten luchtvaartmaatschappijen geen overeenstemming is bereikt over de wijze waarop een verlaging zou moeten worden doorgevoerd. De thans nog van kracht zijn de tarievenovereenkomst voor luchtvracht over het noordelijke gedeelte van de Atlan tische Oceaan zal, zoals bekend is, op 10 april vervallen. Dan ontstaat een open situ atie, een „free for all". Bij de vaststelling van haar nieuwe ta rieven heeft de Nederlandse luchtvaart maatschappij de structuur van haar tot dusverre gevolgde tarievenbeleid gehand haafd, onder invoering van lagere tarieven per kg. bij toenemend gewicht per zending. De tarieven, zullen naar de directie van de KLM verwacht, nog juist een commercieel verantwoorde exploitatie mogelijk maken „Zoals goede Nederlanders betaamt die van orde en regel houden, zien wij uit naar het moment waarop partijen elkaar weer zullen vinden en de luchtvrachttarie ven weer in internationaal verband zullen worden vastgesteld". De manier van nu is niet de wijze waarop moet worden voort gegaan. Enkele punten uit de nieuwe tarieven voor luchtvracht der KLM zijn: In het „al gemeen vrachtvervoer" blfjven het basis- kilogramtarief en het zgn. 45 kg. tarief, dat 25 percent lager ligt, ongewijzigd. Daar boven zal de KLM onvoorziene omstandig heden voorbehouden, met ingang van 10 april bij zendingen met een gewicht van honderd, 250, 500. 1000, 7500 en 10.000 kg. een progressieve reductie verlenen. Ook de thans geldende bijzondere tarie ven voor specifieke goederensoorten blij ven gehandhaafd tot een bepaalde ge- wichtsgrens per zending. Voor grotere zen dingen worden in vele gevallen progressief lagere tarieven ingevoerd. De open situatie zou tot een tarieven- oorlog kunnen leiden, zo vernemen wij nader, indien de geruchten en aanwijzin gen over, naar de mening der KLM onver antwoord lage luchtvrachttarieven bij ge ring gewicht per zending, op waarheid zouden blijken te berusten. In dat geval zal de KLM niettemin die maatregelen op tariefgebied treffen die het behoud van haar positie in het vrachtvervoer over de Atlantische Oceaan zullen waarborgen. Het in gebruik nemen van de Douglas Dc-8 heeft de vrachtcapaciteit aanzienlijk vergroot. In de komende zomer zal de vrachtcapaciteit 45 percent meer zijn dan in 1960. Als luchtvrachtvervoerder neemt de KLM de tweede plaats in onder de luchtvaartmaatschappijen. Ruim zestien percent van haar totale vervoersomzet ver krijgt de KLM uit vrachtvervoer. De K.V.P-fractie in de Tweede Kamer heeft zich beraden over de voorziening in de voorzittersvacature, ontstaan door het bedanken van prof. Romme als lid der Tweede Kamer. De heer W. J. An driessen kon om persoonlijke réde nen niet aan het algemeen verlangen van de fractie om prof. Romme's plaats definitief in te nemen, voldoen. Hij ver klaarde zich echter op verzoek van de fractie bereid voorlopig als waarnemend voorzitter te blijven optreden. De fractie droeg haar bestuur op een definitieve voor ziening in de vacature-Romme voor te be reiden. Ruimtevaart. Twee Nederlanders zullen van 27 tot 29 juni te Santa Barbara in Californië aan het eerste internationale symposion over analytische astrodynamica deelnemen. Het zijn de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda, en de heer M. Vertregt uit Den Haag, die deel uit maakt van de werkgroep van de N.V.R. De heer Vertregt zal spreken over „Ontsnap ping uit een cirkelvormige satellietbaan". Ook dr. ir. Kooy zal een ruimtevaartonder- werp beahndelen. Het symposion wordt georganiseerd door het Amerikaanse Air Force Office for Research in samenwerking met het General Electric-Laboratorium voor ruimtevaart-wetenschappen. Brochure over kanker. Daartie in staat gesteld door het Koningin Wilhelmina- Fonds heeft de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding een brochure „Kan ker, een probleem?" uitgegeven, geschre ven door de arts A. T. van Duinen. Het boekje geeft een overzicht van het medi sche kennen en kunnen ten aanzien van deze ziekte en wijst erop dat het vaak mogelijk is kanker te voorkomen door ver andering van levenswijze, wijziging der arbeidsomstandigheden e.d. Vastgesteld wordt dat de kankersterfte in Nederland een neiging tot daling vertoont. Voor Prinses Beatrix. Tijdens een stu diereis van een groep Nederlandse meubel fabrikanten aan de Verenigde Staten werd een bezoek gebracht aan een meubelfa briek in Alta Vista in de staat Virginia. Daar werd hun een dekenkist van ceder hout voor Prinses Beatrix aangeboden. Een deputatie heeft thans de kist naar paleis Soestdijk gebracht, waar deze namens Prinses Beatrix door haar particulier se cretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, in ont vangst werd genomen. Uit de psychiatrische inrichting in Fra neker zijn drie verpleegden ontvlucht, die daar op last van de justitie waren on dergebracht. Het zijn een 48-jarige inwo ner van Deventer, een 30-jarige Groninger en een 29-jarige Amsterdammer. De laat ste is gistermiddag op straat in Amster dam aangehouden. De politie-agenten ken den de man nog en zij wisten ook dat hij op zijn verjaardag uit de inrichting in Franeker was weggelopen. De psychiatrische inrichting in Frane ker is niet berekend voor verpleging van gedetineerden, maar er scheen elders voor de ontsnapten geen plaats te zijn waarom men toch het risico van plaatsing in Franeker genomen had. De Groninger kan in sommige situaties agressief wor den. Hij was door de rechter ter beschik king van de regering gesteld. De beide an deren verbleven in de gevangenis in Leeuwarden, maar hun toestand maakte opneming in een psychiatrische inrichting nodig. Alle politieposten in ons land kijken thans naar de ontsnapten uit. illlllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich nog steeds aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan de kêrn voor de ingang van het Engelse Ka naal is gelegen. Lucht die van de zuide lijke breedten afkomstig is stroomt met westelijke winden over de Britse eilanden naar ons land. Omdat deze lucht tamelijk vochtig is komt er over het algemeen veel bewolking in voor. Depressies trekken in een wijde boog om het hogedrukgebied heen. Een front dat maandag dicht bij het noordoosten van het land was gekomen, verwijderde zich weer naar het oosten. Het ziet ernaar uit dat het hogedrukge bied morgen nog wat dichter bij ons land zal komen. Het blijft droog weer en er zullen plaatselijk opklaringen voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen se g binnen- en buitenland d 2fi Neerslag, laatste 24 uur. iu cS Den Helder zwaar bc w 10 0 Ypenburg licht bew wnw 12 0 Vlissingenu half bew. w 9 0 ïelde zwaar bew wzw 10 1 De Bilt half bew. w 12 0 P wen té ZW.ia ia u w 11 3 lindhoven licht bew. wzw 12 0 Zd-Limburg zwaar bew w 10 0,4 Helsinki half bew. wnw 2 0,1 Stockholm zwaar bew windst. 7 0 Oslo licht bew. windst. 7 0 Kopenhagen motregen wnw 8 2 \berdeen zwaar bew zzw 17 0 Londen zwaar bew w 15 0 Amsterdam z- aar bew w 11 0 Brussel mist wzw 11 0,4 Luxemburg geheel bew wzw 8 1 Parijs zwaar bew w 11 0 Bordeaux geheel bew n 15 0 Grenoble onbewolkt windst. 16 0 Nice licht bew. n 15 0 Berlijn regen wnw 12 2 Frankfort geheel bew wzw 12 0 München regen n 12 3 Zurich geheel bew n 14 0 lenève onbewolkt windst. 15 0 Locarno onbewolkt wzw 20 0 Wenen regen wnw 13 3 innsbruck regen O 14 0,3 Belgrado regen w 18 0 Athene half bew. z 0 Rome onbewolkt no 18 0 Madrid licht bew. windst. 23 0 Mallorca licht bew. windst. 0 Lissabon Onbewolkt nno 26 0 Woensdag 15 maart Zon op 6.56 uur, onder 18.44 uur. Maan óp 6.23 uur, onder 17.10 uur. Maanstanden 16 maart 19.51 uur nieuwe maan. 14 maart 3.49 uur eerste kwartier Hoog en laag water in Mmuiden Dinsdag 14 maart Hóóg water 1.42 uur én 14.04 uur. Laag water 9 28 uur en 22.06 uur. Woensdag 15 maart Hoog water 2.32 en 14.53 uur. Laag water 10.24 en 22.56 uur. hoog en laag water te Zandvoort is i0 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2