epeda slapen 1000 BROEKEN! De gehuwde vrouw en de belasting Imposante wapenschouw van Russische industrie Hij werd io rood als een kreeft! i Belastingrecht is ingewikkeld Op Utrechtse voorjaarsbeurs Prijzen en levertijden echter onzeker Zandschip sloeg om; opvarenden gered DINSDAG 14 MAART 1961 poets uw schoenen elke dag met Erdal klaar in 1 minuut! keukenmachines mixers haardrogers Kerkelijk nieuws NIET LANGER ZOEKEN! een mooiere glans, die langer blijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad Secretaris van Mill ontslagen Nieuw spoorwegmaterieel op de Jaarbeurs Groningse molen wordt herbouwd op Aruba Pseudo belastingambtenaar wilde grond kopen Ongepoetste schoenen, afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut PTT'er inde geld op vervalst spaarbankboekje v C o- baar de Tsjaika Gas-13, een zevenzitter met klapbankjes welks achtpltsmotor goed is voor 160 kilometer per uur. Deze „def tige" zwarte limousine zeer in trek bij de Sovjet-partijbonzen heeft een wat verouderde allure. Bij ons zou hij wellicht alleen als trouw- en begrafenis-volgauto emplooi vinden. Een tweetact dienstmotor van 175 cc. en een opgevoerd zusje voor sport en terrein- werk completeren de motorische collectie. Ook hier domineert de degelijkheid ken nelijk boven de moderne vormgeving. Dat zelfde geldt voor het minuscule Sovjet bromfiets je met zijn iele frame zonder „lefplaatwerk": onze vaderlandse bromno- zems zullen er de neus wel voor ophalen. Levens- en genotmiddelen tenslotte zijn er in ongekende variatie, maar ge kunt er alleen het oog aan vergasten, want erg vrijgevig zijn de Russen niet met hun de licatessen. Er is natuurlijk de steurkuit en de exquise rode zalmkaviaar: er is gebak om van te watertanden en een uitgebreid assortiment tafel-, dessert- en champagne wijnen uit de Krim, de Kaukasus, Kazak stan en Centraal'Azië; ér zijn-vele bijzon* dere conserven, waaronder de wereldbe- iSii' 'if. qo hSlidua»': vit Russische artsen en psychiaters ge bruiken deze elektrische inslaap- machine om zieken en slapelozen onder zeil te krijgen. faamde witte champignons. Alles bijeen dus een tentoonstelling die er zijn mag en die dan ook wel hèt spektakelstuk van de Voorjaarsbeurs zal worden. Advertentie Geref. Gemeenten Beroepen te Schevenmgen (vac. wijlen J. W. Kersten) A. F. Honkoop te Goes. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Hengelo (O.) f2de pred.pl.) J. Broertjes te Utrecht. D» Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Keuze uit meer dan OOK VOOR IONGENS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 (Van onze belasting medewerker) De revaluatie van de gulden heeft het nodige stof doen op waaien. Naar onze mening te veel stof. Bij alles wat er over gezegd en geschreven is heb ben we zelden de opmerking gelezen, dat een revalorisatie van nog geen 5% zeer be scheiden is en dat het effect ervan hoogstwaarschijnlijk wel evenredig zal zijn aan deze bescheidenheid. Deva luaties plachten en plegen er heel wat forser in te hakken. Was de devaluatie van de gulden in 1936 niet omstreeks 20%>? En daar is het heus nog niet bij gebleven. En of het resultaat van al die devalua ties nu aan de verwachtingen, die men ervan koesterde, al thans voor zover het de bin nenlandse bedrijvigheid be treft, heeft beantwoord, kan altijd nog betwijfeld worden. Het economische leven is veel te ingewikkeld om er duide lijk het gevolg van een enkele maatregel in te kunnen af lezen. We kunnen ons maar moeilijk onttrekken aan de indruk, dat de gevolgen van een beperkte revaluatie ook wel beperkt zullen zijn. Al peinzend over de inge wikkeldheid van ons eco nomisch leven kwam het ons in de gedachten, dat ons be lastingsysteem daarvoor zo langzamerhand maar weinig behoeft onder te doen. En we dachten daarbij in het bijzon der aan een beslissing, die kort geleden in ons belasting recht is gevallen en waarvan de gevolgen nog niet geheel vast staan; een beslissing ten aanzien van de gehuwde vrouw en dan wel speciaal ten aanzien van haar, die in ge meenschap van goederen ge huwd is voor ons zo in abstracto altijd nog de meest ideale manier van trouwen, maar we geven graag toe, dat we wat ouderwets zijn in onze opvattingen. Het mag dan wel als bekend verondersteld worden, dat in het algemeen de gehuwde vrouw in de belastingheffing maar weinig op de voorgrond treedt, speciaal in de inkom stenbelasting. Haar belasting zaken worden geacht naar man te betreffen. Een tweede zaak, die de meeste betrokkenen tegen woordig ook wel weten is, dat het bij een bedrijf zo is, dat de gehele winst eigenlijk pas berekend wordt, wanneer het bedrijf wordt geliquideerd of gestaakt of overgedragen. We hebben op het ogenblik spe ciaal het geval van staken en dan meer in het bijzonder weer het staken ten gevolge van het overlijden van de ondernemer op het oog. We zullen voor dit geval nog even toelichten, wat we precies be doelen. Sedert een aantal jaren wordt in de belastingwet geving gehuldigd wat we de verrekenings-idee zouden wil len noemen. Deze verreke nings-idee geldt alleen voor bedrijven. Men gaat er daar- boeken staan. Het gewoonste voorbeeld is een fabrieks- of een winkelpand. Laten we aannemen, dat het is aange kocht voor 30.000,— en dat er 30 jaar lang telkens 2°/o per jaar op wordt afgeschreven. Na deze tijd sterft de onder nemer. Er is dan in totaal op het pand 60% afgeschreven, zodat de boekwaarde nog maar 40% van de aankoop prijs of 12.000,— is. Maar nu kan het best zijn, dat de wer kelijke waarde intussen is op gelopen tot 40.000,—. Dan wordt het verschil tussen f 12.000,— en 40.000,— als winst beschouwd. Deze z.g. overlijdenswinst wordt belast met een percentage van 20%. Bovendien is de eerste J 7500,vrij. Tot deze over lijdenswinst behoort ook de goodwill, die in het bedrijf is ontstaan. Het is begrijpelijk, dat de hier geschetste wijze van winstberekening tot een vrij moeizame belastingheffing bij van uit, dat de winst van een bedrijf berekend moet worden over de gehele perio de van zijn bestaan, dus van het ogenblik, dat de onder nemer ermee begon tot in ons geval zijn overlijden. Alle jaarlijkse winstrekenin gen dragen in dit systeem een min of meer voorlopig karak ter; althans er moet een eind afrekening plaats vinden. Men kan zich afvragen, wat er bij zulk een eindafrekening nu eigenlijk te verrekenen valt. Het antwoord moet luiden, dat in ieder normaal bedrijf grotere of kleinere stille reserves ontstaan. Zij ont staan doordat voor de meeste bedrijfsmiddelen de werke lijke waarde gaat afwijken van de boekwaarde de waarde waarvoor ze in de leidt, waarvan bovendien de juistheid op vrij goede gron den kan worden betwist. We zullen dat niet doen. Het is niet de opzet van dit artikel. Die is, onze lezers te demon streren, hoe de belastinghef fing voortdurend ingewikkel der wordt. We zouden dat doen speciaal ten aanzien van de gehuwde vrouw, die in ge meenschap van goederen ge huwd is. Wat is er namelijk gebeurd? Wanneer man en vrouw in ge meenschap van goederen ge huwd zijn bezitten zij alle goederen van de huwelijks gemeenschap gezamenlijk, dus ook het bedrijf van de man, als hij er een heeft. Overlijdt de echtgenote, dan behoort dus ook de helft van het be drijf tot haar nalatenschap Zijn er geen kinderen en is de man enig erfgenaam, dan gaat het bedrijf, fiscaal gesproken, gewoon door. Tot voor kort was dit ook zo, als er wel kinderen waren, die dan elk een deel van het bedrijfsver mogen erfden Men rede neerde dan zo: het bedrijf wordt door de man uitge oefend, zo voor als na het overlijden van zijn vrouw, en er gebeurt eigenlijk niets, ook al worden de kinderen voor een deel gerechtigd in het be drijfsvermogen. In dit laatste is nog niet zo lang geleden verandering ge komen door een gerechtelijke beslissing, die wil, dat voor het deel van het bedrijfsver mogen, dat aan de kinderen komt, afgerekend wordt op de wijze, zoals we dat hier boven voor de ondernemer hebben aangegeven. Zijn er dus b.v. kinderen, die samen tot 4/10 van het bedrijfsvermogen ge rechtigd worden, dan moet voor 4/10 afgerekend worden. Men behoeft niet over veel fantasie te beschikken om in te zien, dat zo'n afrekening bij gedeelten, een afrekening min of meer op afbetaling van de uiteindelijke afrekening, als het bedrijf wordt gestaakt of overgedragen tot extra ver wikkelingen moet leiden. Wij voor ons achten de beslissing dan ook wel bijzonder onge lukkig. Belastingplichtigen, belastingconsulenten en be lastingadministratie hebben meer behoefte aan wat ver eenvoudiging dan aan beslis singen die, hoe spitsvondig zij ook bedacht mogen zijn, weer nieuwe complicaties scheppen. Hoe deze kwestie zal lopen is op het ogenblik nog niet in finesses bekend. De gesigna leerde beslissing is nog jong en de gevolgen ervan moeten in de praktijk nog groeien. Maar we raden onze lezers, die onverhoopt door droeve familie-omstandigheden voor een vererving van hun bedrijf komen te staan, wel aan, tijdig het advies van hun belasting consulent te vragen, 'en einde verrassingen te voorkomen. De gemeenteraad van Mill en St. Hu- bert heeft besloten de gemeente-secreta ris te ontslaan. Reeds eerder, in de ver gadering van 6 februari, besloot de raad de gemeentesecretaris te schorsen. Aan leiding hiertoe waren reeds geruime tijd tussen de burgemeester en de gemeente secretaris bestaande moeilijkheden. De tegenstelling burgemeestersecre taris had tot gevolg, dat ten gemeente huize van Mill moeilijke verhoudingen wa ren ontstaan, die nadelig waren voor de goede gang van zaken bij de gemeente. Bovendien had de gemeentesecretaris in het openbaar en buiten het gemeentehuis zich denigrerend over de burgemeester uitgelaten. Het ontslag werd niettemin toch verleend met het predikaat eervol. De raad besloot hiertoe met algemene stemmen, na vijf kwartier in besloten zit ting te hebben gediscussieerd. In de buitenstand van de Nederlandse Spoorwegen op het Croeselaanterrein in Utrecht worden tijdens de voorjaarsbeurs in samenwerking met de Franse spoor wegen twee nieuwe systemen voor gecom bineerd weg-spoorvervoer gedemonstreerd. Het gaat hier om platte wagens, waarop met goederen geladen opleggers worden geplaatst. In Frankrijk startte men in 1946 met dit systeem voor het vervoer van kleinere partijen „van huis tot huis". Sinds die tijd is voor geheel Frankrijk een net opgebouwd dat meer dan 2000 opleggers en 165 stations omvat. Particuliere weg vervoerders beschikken over trekkers waarmee de opleggers bij de verladers worden afgehaald en in de plaats van be stemming besteld. Volgens dit systeem werden in 1959 ongeveer 780.000 ton goe deren vervoerd. Behalve gedekte en ge sloten opleggers gebruikt men in Frank rijk ketelopleggers voor vloeistoffen (waar onder wijn en vloeibaar gas) en speciale opleggers voor verse groenten. „Kangourou"-wagons In 1959 gingen de Franse spoorwegen voor het vervoer van zwaardere wegvoer tuigen rijden met de zogenaamde „Wagon Kangourou", een onderstel van een spoor wagon, die een kuil in de bodem heeft waarin de oplegger gedeeltelijk wegzakt, zodat daarmee ook hogere opleggers over de rails vervoerd kunnen worden. De kan goeroe-wagon rijdt 's nachts al tussen Pa rijs, Lyon, Toulouse en Bordeaux en men wil de dienst binnenkort doortrekken van Parijs naar Marseille en Grenoble. De Ne derlandse spoorwegen bestuderen de mo gelijkheid om een dienst met „kangou- rou's" op Frankrijk te openen. De opleg gers die met deze treinen vervoerd kun nen worden, voldoen aan de eisen die aan het Nederlandse wegvervoer worden ge steld. De beladen opleggers kunnen een maximaal gewicht hebben van 29 ton en een inhoud van 54 kubieke meter. De jongste aanwinst van het N.S. goe derenpark, de open zelflosser is ook op de voorjaarsbeurs te zien De open wagen bak loopt naar onderen uit in twee trech ters, elk met een losopening aan beide zijden. De overslag van bij voorbeeld een wagon parelcokes duurt bij dit systeem slechts een half uur. Onder de wagens is ruimte voot het opstellen van een norma le transportband. De zelflosser is geschikt voor verlading van vele soorten losgestor- te goederen, zoals cokes, kolen, briketten, grind, zand, steenslag en graniet. De toe laatbare lading van de zelflosser is 28 ton, de inhoud 40 kubieke meter. De toe gelaten maximum snelheid bedraagt 100 kilometer per uur. t De gezaghebber van het eilandgebied Aruba, de heer E. J. C. Beaujon, heeft de eerste steen gelegd voor een restaurant bedrijf „De Olde Molen", dat aan de Palmbeach op Aruba wordt opgetrokken en als attractie is bedoeld voor toeristen. In 1960 heeft een groep zakenlieden op Aruba een molen in de gemeente Wedde in Groningen aangekocht. Deze molen was in 1815 gebouwd oorspronkelijk als water molen. In 1897 werd de molen tot graan molen omgebouwd. In 1939 werd hij een museumstuk. In 1960 werd de molen af gebroken en naar Aruba verscheept. Van een onzer redacteuren) Verleden week heeft zich in Castricum bij een boerderij een man vervoegd die voorgaf van de belasting te zijn. Hij legde de boer een aantal papieren voor die getekend moesten worden. Na veel vijven en zessen werden zij inderdaad getekend. De boer was er echter niet geheel gerust op. Het gemanipuleer met de documenten stond hem later niet helemaal aan en daar om werd de politie in het geval gemengd. Deze stelde een onderzoek in naar de pseu- do-ambtenaar en spoorde hem in de Zaan streek op. Het bleek de 30-jarige J. G. te zijn wiens hoofddoel het was landbouw gronden te bemachtigen. Door zich uit te geven voor belastingambtenaar meende hij dat er meer kans was dat het bejaarde Castricumse echtpaar zou tekenen. De do cumenten werden na aanhouding van de man in beslag genomen. Tevens werd pro ces verbaal opgemaakt. Na een afwezigheid van zes jaar is de Sovjet-Unie weer met een collectieve inzending verschenen op de Utrechtse voorjaarsbeurs die gisteren begonnen is. Zij toont er een kerncollectie van haar industriële en agrarische produkten die duidelijk demonstreert wat de insiders reeds lang weten: namelijk dat de Russen hard op weg zijn, een even geduchte concurrent op de wereldmarkt te worden als de Japanners zijn. Met dit ene verschil nochtans, dat de Japanse industrie de stroom van exportorders vlot pleegt te honoreren, terwijl de lever tijden bij de Russen vaak volkomen in de lucht schijnen te hangen. Dat althans was de indruk die wij mee namen van de drukbezochte persconfe rentie waarmee de Sovjetindustrie gister ochtend haar wapenschouw in Utrecht in leidde. Een persconferentie waar ondanks het vroeger uur uitsluitend kaviaar, vette exportsardines en wodka geserveerd werd. Maar klare wijn werd er niet geschonken, zelfs niet door de indrukwekkende Russi sche handelsraad die het inleidende praat je hield en daarvoor, als wij het wel be grepen hebben, speciaal per Airoflot-jetli ner uit Moskou was komen overvliegen. Zijn toespraak, door een tolk in slecht Ne derlands vertaald, bepaalde zich tot ge meenplaatsen als: „De Sovjetunie is ver heugd, weer in Utrecht present te zijn en zij hoopt vurig dat dit de commerciële en vriendschapsbanden met Nederland ver sterken zal, in het belang van de vrede en de samenwerking der volken. „Maar over prijzen en leveringstermijnen had hij wei nig houvast te bieden. „Onze prijzen lig gen op wereldmarktniveau en over de le vertijden kan gesproken worden," zei hij en daarbij bleef het ondanks alle ver dere pogingen van de verslaggevers om er iets concreters uit te krijgen alsof hij een atoomgeheim behoedde! Maar een veel duidelijker taal spreekt de Russische inzending zelf, in de Merwede- hal ondergebracht: een assortiment arti kelen dat ook op de leek grote indruk maakt. Anders dan in 1955 toen de Rus sen voor de laatste maal ter jaarbeurs waren met een collectieve show van onrij pe, nogal plomp aandoende prototypen, en industrievoortbrengselen, die zelfs naar het blote uiterlijk duidelijk achterstonden bij de geraffineerde equivalenten der Wes terse industrie. Behalve de machtige twin tig tons-vrachtauto was er toen niets im- ponerends bij. De show van thans bewijst, dat de Rus sen hun les geleerd hebben. Vrijwel alle geëxposeerde artikelen, of-dat nu precisie- instrumenten of -massaconsumptieartikelen zijn,zien er degelijk uit en hebben bovendien een „gezicht" gekregen; een prettige mo- deie vormgeving, een mooie finish, eén aantrekkelijke verpakking. En men kan geredelijk aannemen dat de kwaliteitszorg zich navenant ontwikkeld heeft. Wonder lijk genoeg is er een markante uitzonde ring: het propagandamateriaal. Want wat wij aan representatief handelsdrukwerk, werffolders e.d. uitgereikt kregen dat was ondanks de kennelijk dure uitvoering met goudopdruk, kleurenillustraties e.d. duidelijk inferieur aan de normen die wij hier aan zulk werfmateriaal aanleggen. De expositie wordt geopend met de be kende portretten- en leuzengalerij van va dertje Lenin, van Kroesjtsjev in de UNO, van de Russische rüimteverbveringen. Maar na dit pompeuze entree komt de in dustrie aan het woord en dat is stellig verrassend „Sojuzpusjninaê., de Sovjet organisatie belast met de handel in pelte rijen, tapijten, borstelwerk, toont er de re sultaten van de Russische edelbont-produk- tie: koninklijke nertzmantels, poolvossen, hermelijncapes, lynx en sabelbont, edel- marmot en zelfs wolfspelzen, die in de Sovjetunie zeer gezocht zijn als voering voor herenmantels. De klare stukken zijn voortreffelijk gemaakt en van een moder ne snit; de kinderbontmantels zijn veelal versierd met ingeverfde ornamenten. Naast deze nobele pelzen doen de Russi sche tapijten ietwat armelijk aan: zij her inneren in dessins en kleuren aan de voor oorlogse „tapis Beiges", onzaliger nage dachtenis. Er is ook een keur van platenspelers, radio's en t.v.-ontvangers, die precies even groot, fraai en glimmend zijn als bij ons. Ook de optische industrie is sterk ver tegenwoordigd met lenzen, projectoren en camera's, van welke laatsten de meesten nog wel een Duits gezichtje hebben, al is de beruchte Russische Leica dan van het toneel verdwenen. Een interessant nieuw tje is hier een 6/6 stereoreflex die als zij goed is, stellig een markt zal vinden. Maar vreemd: deze collectie is, evenals vele an dere kleine artikelen in een vitrine opge steld die potdicht is en blijft. Er was geen denken aan, een toestel in de hand te ne men voor een nader onderzoek, zo werd ons door de cerbe-rus op deze afdeling meegedeeld. Of aspirantkopers ook zo af gescheept worden? Slaapmachine De trots en de glorie van de show is de verzameling medische en andere weten schappelijke instrumenten, waaronder ver schillende „waarvan de Westerse artsen nog nooit gedroomd hebben", aldus onze zegsman. Een van die nieuwtjes hebben wij zien demonstreren: een electrisch ap paraat dat, in combinatie met een soort oogmasker, zenuwpatiënten in slaap„trilt" als zij een rustkuur moeten ondergaan. Het apparaat is volgens onze zegsman ook voor particulier gebruik geschikt b.v. voor lijders aan hardnekkige slapeloosheid maar dan in overleg met de huisarts. Bijzonder fraai is de inzending kunstnij- verheidsprodukten. Behalve simpele cera miek met vrolijke, meestal folkloristische motieven zijn er mooie colliers en kleine beeldjes van barnsteen, alsook het be faamde beensnijwerk uit Tobolsk in Noord- Siberië, waar men robbentanden en zelfs fossiele mammoettanden met mesjes „ajourt" tot een filigrainwerk, even ragfijn als Brusselse kant. Maar een zo'n doosje of vaasje, luttele centimeters hoog en met duizenden uitgekerfde bloemmotieven ver sierd, kost dan ook van vier- tot achthon derd gulden. Nieuwe auto's Veel belangstelling trekken uiteraard de Russische auto's die buiten de Merwede- hal te zien zijn. Men ziet er de nieuwe Möskwitsj, een viercylindertje dat een kruising tussen een Opel en een Consul lijkt, maar overigens een zeer. so- liede indruk maakt. Een eigen gezicht heeft de middenklasse Wolga, een vijfper- soonswagen die 135 km haalt en 9 liter per 100 km gebruikt. De grootste troef is blijk- De jeugd had felle belangstelling voor de Russische motorfietsen. Advertentie Tegen een inmiddels ontslagen 33-jarige P.T.T.-ambtenaar uit Den Helder is voor het gerechtshof in Amsterdam een jaar gevangenisstraf gevorderd, een straf waar toe de rechtbank in Alkmaar hem had veroordeeld. De man had in Bergen onder een valse naam een spaarrekening bij de Rijkspostspaarbank geqpend met een in leg van 10. Hij boekte er daarna nog f 2.500 bij en gebruikte daarvoor stempels waarover hij als P.T.T.-ambtenaar kon beschikken. Later liet hij zich in Bergen f 980 uitbetalen. Op 27 maart zal het hof arrest wijzen. Voor de haven van Vlissingen is gister avond het 500 ton metende zandschip „Maria" uit Terneuzen omgeslagen. De „Maria" was, geladen met zand, op weg naar de haven van Vlissingen. Bij het in varen van de buitenhaven kapseisde het schip door tot dusver onbekende oorzaak. Aan boord bevonden zich de 53-jarige schipper J. W. de Reus, de 34-jarige kraan drijver J. J. de Leeuw en de 23-jarige stuurman J. A. Kolijn, allen uit Terneuzen. Kraandrijver De Leeuw stond op het dek, toen het schip sterk ging overhellen. In de stuurhut stonden schipper De Reus en matroos Kolijn. Ook zij liepen naar het achterschip, maar de bolder, waarmee de sloep vast zat, lag reeds ongeveer een me ter onder water, zodat zij de sloep niet konden losmaken. Schipper De Reus sprong toen met een reddingsboei over boord, de beide anderen wisten in de roei boot te komen. Maar omdat zij deze niet konden losmaken, klommen zij weer op de „Maria", die inmiddels gekapseisd was en met de kiel naar boven dreef. Vlak bij het schip dreef de schipper. Na een kwar tier werden de twee opvarenden, die op de kiel geklommen waren, aan boord ge nomen van een sleepboot. Schipper De Reus werd door een andere sleepboot ge red. Het zandschip is later geheel onder water verdwenen. Advertentie «V -

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5