Veel Velsense successen in zwemvierkamp Bezwaar tegen recreatie die zichzelf opeet i SPORT IN DE IJ MOND Aanmeldingsformulier IJmuider Courcm Havenberichten De scheepsbouw op de voorjaarsbeurs V Kuil op het strand geen „eigendom" de^il dd* Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 14 MAART 1961 Stille Omgang voor „Noord" Aanstaande bijeenkomsten „Jeugd en muziek" concours 1961 weer in Beverwijk Oogst van de straat „Diepste" schip in Amsterdam Wasmachines - Cenfri*w«es „Het regende die dag" Dertig Beverwijkse drummertjes in actie Boulevard Hoek-IJ muiden niet zo gelukkig geacht 4 In (je derde ontmoeting voor de zwem vierkamp tussen DWT Haarlem, De Vest Naarden, DAW Alkmaar en VZV Velsen hebben de Velsenaren hun indrukwekken de race naar de tweede plaats in de rang schikking voortgezet. Was de achterstand op no 2, DWT uit Haarlem, aan het begin van deze ontmoeting nog 52punt, thans bedraagt deze nog slechts 8 punten. De vierde ontmoeting op 15 april 1961 te Alk maar zal dus alleszins de moeite waard zijn en wij veronderstellen dat de Velsense zwemmers in staat geacht moeten worden deze plaats op de Haarlemmers te ver overen. In de eerste serie starten de jongste meisjes van 13 en 14 jaar. Het Velsense zwemstertje Tineke Bruisschaart werd vierde. Jan Schelvis bevestigde dat ook hij tot de goede jongeren behoort. Hij werd derde, Alle Oortwijn zwbm zich bekwaam naar een vierde, plaats. Bij de meisjes heb ben de aspirant-meisjes van VZV het tegen de oudere meisjes van de tegenstandster moeilijk gehad. Lini Kok en Anneke Tijs- sen werden vierde en zesde. De 50 meter vlinderslag jongens was een VZV-aangelegenheid. Bert Westra, Jelle Oortwijn en Cor Zuurbier zorgden hier voor. Jammer is het dat de Velsenaren slecht in hun dames-senioren zitten. Toch haalden Marijke v. Koten en Greet Brü- ning voor VZV toch nog de benodigde punten binnen. Na deze vijf nummers stonden de Velse naren op de tweede plaats. In de volgende nummers bevestigde Jan Kobes zijn prima conditie. De 200 meter vrije slag won hij in de tijd van 2.24.2 en hij vestigde daar mee een nieuw clubrecord. Weer vestigde het jongste meisje van VZV Tineke Bruis schaart de aandacht op zich door zich als derde bij de 50 meter vrije slag meisjes te klassificeren. Hoewel Fred van Rijn en Alle Oortwijn zich op de rugslag dapper, weerden werden ze laag geplaatst. Ook de 100 meter rugslag meisjes was niet al te rooskleurig: de zevende en achtste plaats voor Ellij Winkel en Ada van der Meer. Gelukkig was VZV deze inzinking gauw te boven. Het trio Westra, Oortwijn en Zuurbier zorgde voor een tweede algehele overwinning op de vrije slag jongens. De vlinderslag dames was voor Anne Marie Eén van de weinige verenigingen, die slechts eenmaal per jaar een ledenverga dering hebben is de afdeling Velsen-Noord van het r.k. genootschap „Stille Omgang", die maandagavond in het St. Jozefhuis bijeenkwam. Onder leiding van de heer J. Hendriks voorzitter, werd de gebruikelijke agenda met jaarverslag, dat in feite een herinne ring is aan de vorige stille tocht, vlot af gewerkt. Er was geen bestuursverkiezing. De afdeling onderneemt de stille tocht van zaterdag op zondag naar Amsterdam, waar de kerkgang wordt gehouden in de St. Jozefkerk (de Papegaai), voorafgegaan door de bedevaart in de stad te half drie 's morgens. De wandelaars vertrekken om 10 uur zaterdagavond van het Jozef huis. De bus sen, waarvan ook deelnemers van de af deling Santpoort gebruik maken, gaan na een om één uur te houden kerkdienst naar Amsterdam. De terugtocht wordt 's mor gens te zes uur aanvaard. Op dinsdag 14 maart houdt de vrouwen vereniging van wijk 3 van de Hervormde gemeente te Beverwijk haar jaarlijkse ver koopmiddagen avond. Dit vindt plaats in „De opgang". De afdeling Velsen-Noord van het r.k, genootschap Stille Omgang zal vanavond in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat de jaarlijkse ledenvergadering houden. Behalve de gebruikelijke jaarstukken vermeldt de agenda de voorbereiding van de tocht naar Amsterdam. Kapelaan A.B. M. Douwes zal een en ander toelichten. Het zesde Jeugd en Muziek Concours 1961, zal te Beverwijk worden gehouden en wel in het Hervormd Verenigingsge bouw, aan de Schans, op de zaterdagavon den 29 april, 6, 13, en 20 mei a.s. De deelneming staat open voor alle jeug dige muziekbeoefenaars van 8 tot 25 jaar, wonende in het gebied dat begrensd en in gesloten wordt door de plaatsen Santpoort, Castricum en Uitgeest. Ingeschreven kan worden voor zang, piano, strijk- en blaas instrumenten in het klassieke genre. De jury staat onder voorzitterschap van de heer J. P. Vincent, directeur van de Toonkunst Muziekschool te Haarlem. Hij wordt in zijn beoordelingstaak bijgestaan door de heer Marinus Adam, dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest èn de heer W. Steyn, dirigent te Zaandam. Bij de politie te Velsen is aangifte ge daan van de volgende gevonden voorwer pen: kinderportemonnee met inhoud, ball point, sjaal, stoffen dameshandschoenen, glacé dameshandschoen, koperen gewicht, kinderschoen, autoped, glacé herenhand schoen, nappa want, kinderwantje, witte gymschoen, babyschoentje, muntbiljet van 2,50, kinderschepje, schuifmaat, papier mandje met inhoud, medaille, rozenkrans in etui, snelbinder, bankbiljet van 10, halsband, beige gevoerde herenhandschoen, motorhandschoen, schroevendraaier, grijze hond spaniel, groen gebreide sjaal, 1 pr. bruine nappa heren handschoenen, bril in etui, wit kinderonderbroekje, wagentje, nikkelen armbandhorloge, damesporte monnee met inhoud, damesrijwiel. 1 pr. —wollen handschoenen, jongensrijwiel en een bos sleutels. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn te verkrijgen, dagelijks aan het, hoofd bureau van politie te IJmuiden-Oost. De voorwerpen kunnen worden afgehaald elke dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur en elke zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur aan het hoofdbureau van politie. Been gebroken Bij de zondag in IJmuiden gespeelde voetbalwedstrijd tussen Stormvogels 7 en Beverwijk 6, had de Beverwijk-speler Jan Dekker het ongeluk zijn been te breken. De gewonde speler werd naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk gebracht. De wedstrijd werd gestaakt. Uiterwijk-Winkel, Marijke van Koten zorgde voor een vierde plaats- Jan Kobes en Jack Blok zorgden voor een tweede en derde plaats op de 4 x 25 meter wisselslag heren. De estafettenummers verliepen thans zonder diskwalificaties. De jongens aspi ranten werden derde, de meisjes ook. De heren werden op de 4 x 100 meter wissel slag in een prachtig gezwommen race eerste. De stand werd toen: 1. DAW Alkmaar 1.986,5 pnt.; 2. VZV Velsen 1.993,9 pnt.; 3. DWT Haarlem 2.038,4 pnt.; 4. De Vest Naarden, 2.044,2 pnt. en het eindklassement na de derde ontmoeting: 1. DAW Alkmaar 6.055,7 pnt.; 1 DWT Haarlem 6.196,0 pnt.; 3. VZV Velsen 6.204,1 pnt.; 4. De Vest Naarden 6.458,1 pnt. Het „diepste" schip dat ooit de Amster damse haven is binnengevaren is de ruim 14.000 b.r.t metende „Runa", die in de Vlot- haven afmeerde. Deze Noorse boot heeft een diepgang van 11,30 meter. Zij bracht 21.800 ton graan uit Port Arthur, Texas, naar Amsterdam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Elsa Ess- berger van Aruba: Bolt, Halden; Hontestroom, Liverpool; Baltic Rauma; Argo, Eowey; Clyto- neus. Antwerpen; Belgia, Gothenburg: Horrow- gate, Goole; Plato. Aarhus; Leonidas. Kopenha gen; Freddy Rotterdam; Admiralengracht, Man- tyluoto; Frigga. Gefle; Strabo, Gdynia; Artemis. Bremen; Trito, Dublin; Conquistador. Avilez, slabs voor Hoogovens; Artura. Kotka; Rote, Stockholm; Lowestoft Trader, Rotterdam; Denzo, Londen, oud papier voor Wormerveer. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Dahomey- kust van Rotterdam; Flevo, Antwerpen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Oberon naar Bremen; Jan Kreumer, Colchester, kunst mest van Hoogovens; Tanny, Londen, walsmate- riaal van Hoogovens; Mosel, Hamburg; Hertha Gerdau, Esbjerg; Nbgat. Stettin, walsmateriaal van Hoogovens: Helga Huaaschild, Svendborg; Katharina, Wicklaw; Wilhelm Wesch, Rouen; Ma rie Both, Odda; Henrietta B, Harlingen: Waria. Malrnö; Olhorn: Gent; Sonja D. Colchester; Uni- tas. Bandholm: Pygmalion, Hamburg; Uribitarte, Bilbao, walsmateriaal van Hoogovens; Trude K. Korsoer; Nordvest, Rouen: Timo, Rotterdam, le dig van Wormerveer; Netb. Coast, Rotterdam; Betula, Nordenham; Wexford, Boston, stijfsel en stroop van Koog aan de Zaan. Dinsdag vertrokken uit. IJmuiden Zaanborg naar Kingslynn, kunstmest van Hoogovens: Delf- borg. Colchester, kunstmest van Hoógovéns; Pól lux, Sevilla; Baltic. Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). JAARVERGADERINGEN De bloemkwekersvereniging het Cen trum in Beverwijkhoudt zaterdagmiddag 18 maart de jaarvergadering in het veiling gebouw het Centrum. De veiling Kennemerland houdt haar jaarvergadering op zaterdag 25 maart in het Kennemer Theater. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de,beste servi.x Het aloude en bsk»nde adres Velserduinweg 173 Telefoon 440 KOOPT BIJ DE VAKMAN I A mateurtoneel De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" uit IJmuiden, stelt zich meestal te vreden met het spelen van het eenvoudig ste genre, een stelregel, waar ook zater dag in het Patronaatsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg geen uitzondering op werd gemaakt. Het opgevoerde stuk, de door Jos. Joosten geschreven klucht „Het re gende die dag", kan kwalitatief niet al te hoog worden aangeslagen. In de betreffende klucht begint voor Guus Holman de narigheid, wanneer hij in Brussel tijdens een onverwachte regenbui een hem volkomen onbekende jongedame de bescherming van zijn paraplu aanbiedt. Deze toevallige kennismaking wordt ge volgd door een onschuldig etentje, waar van mevrouw Holman natuurlijk op de hoogte komt. Haar achterdocht moet dan door een leugentje om bestwil tot zwijgen worden gebracht, maar het toeval dwingt Guus nog diverse onwaarschijnlijke expli caties te verzinnen. Vooral, wanneer spon taan aangeboden vriendenhulp hem daar op van de wal naar de sloot voert. Wan neer dan de heersende verwarring een cli max heeft bereikt, mede als gevolg van een gefingeerde spraakverlamming, wordt de lucht plotseling gezuiverd en zijn geluk en vrede weer in de huize Holman terug gekeerd. Nu zou deze recensie kunnen worden be sloten met de vermelding, dat de dona teurs van „Kunst en Vriendschap" zich kostelijk met het stuk hebben geamuseerd, zodat de vereniging het beoogde succes volledig bereikte. Gevolgd door de traditio nele spelerslijst, voorzien van lof of af keuring. Het komt mij echter voor, dat de werkende leden van „Kunst en Vriend schap" meer zijn gebaat met het volgende. Zondagmiddag was ik de gast van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, welke in Zandvoort een weekeindecursus had georganiseerd. Arend Hauer, Peter Brandsma en Frits Vogels, fungeerden hier als de bekwame docenten. Deze cursus werd gevolgd door ruim dertig enthousiaste toneelamateurs, waarbij ook enige uit IJmuiden. Welnu, dit hadden er driehonderd moeten zijn, waar onder ook de leden van „Kunst en Vriend schap". Binnenkort hoop ik nog uitvoerig duidelijk te maken, waarom geen enkele serieuze toneeldilettant een dergelijke mo gelijkheid tot scholing mag verzuimen. Jan van Dam Een dertigtal kinderen van verschillen de speeltuinen te Beverwijk heeft maan dagavond in gebouw „Grapy" ouders en andere belangstellenden laten horen hoe ver ze het reeds hebben gebracht in de drumkunst. De instructeurs, de heren C. Scheepers en A. Wernke, waren tevreden over de reeds bèhaalde resultaten, maar vroegen de ouders toch nog eens mede werking te verlenen, de kinderen gelegen heid te geven ook thuis geregeld te oefe nen. De voorzitter van de Speeltuin-Cen trale, de heer N. J. Zuurbier, zei dat ook het bestuur van de Centrale met genoe gen het werk gadeslaat en dat men heeft besloten voor de kinderen kostuums te ko pen. Daarbij heeft men gedacht- aan -een lange witte broek met groene bies, witte schoenen, wit overhemd met groene das en een Marva-pet, of -baret. Bij vele ver enigingen is het gewoonte dat de ouders deze kostuums betalen, het bestuur van de Centrale is bereid de helft voor zijn reke ning te nemen. Dit viel bij de ouders in goede aarde. Het is vrij zeker, dat de jon gens medewerking kunnen verlenen op vijf mei van dit jaar. De groep scheepsbouw op de gisteren geopende Utrechtse voorjaarsbeurs omvat inzendingen van 297 ondernemingen. Be halve produkten van Nederlands fabrikaat worden ook materialen, machines en in stallaties van buitenlandse herkomst ge- exposeerd. Er zijn o.a. inzendingen te zien uit West-Duitsland, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Zweden, Bel gië, Denemarken, Italië, Noorwegen, Zwitserland, Brazilië en Canada. Deze groep, die om de twee jaar deel neemt, beslaat vrijwel de gehele beneden verdieping van de Marijkehal. Men vindt hier inzendingen op het gebied van casco- bouw, voortstuwing, elektro-technische in stallaties, machines en motoren en navi gatie. Elektro-technische installaties en -mate rialen voor de industrie die zich in de Bernhardhal bevinden en daar een ruimte van 4800 m2 innemen, zijn te bezichtigen bij 278 firma's. De inzendingen zijn o.a. af komstig uit Nederland (77), West-Duits land (78), Groot Brittannië (37), Frank rijk (18), Verenigde Staten (13), Zwitser land (20) en België (9). De groep toeleve ringsmaterialen en -produkten (o.m. kunststoffen) die eveneens in de Bern hardhal is ondergebracht en een opper vlakte van 2000 m2 beslaat, is bijeenge bracht door 227 firma's. Het sterkst ver tegenwoordigd zijn Nederland met 72 in zendingen en Italië met 30 inzendirtgen. In deze groep treft men een gezamenlijke deelneming van een twaalftal Nederlandse ijzergieterijen aan. Een oppervlakte van 2500 m2 in de Ma rijkehal neemt de groep machines, ge reedschappen en apparaten voor de me taalindustrie met 257 inzendingen uit 18 landen in en in hal C kan de geïnteresseerde bezoeker 28 inzendingen op het gebied van grootkeuken- en kombuisinstallaties aan treffen, terwijl er voorts 100 firma's expo seren met de modernste hulpmiddelen voor de industrie. Eveneens zijn in de technische sector te zien verbrandingsmo toren, stoommachines, stoomketels en ap pendages, pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties, oven- en drooginrich- tingen, die tezamen 372 inzendingen vor men In „NATUUR EN LANDSCHAP", het tijdschrift van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, laat de heer R. J. de Wit een critisch geluid horen over de onlangs door het Landbouwschap gepubliceerde nota over landbouw en recreatie. De schrijver neemt principieel stelling tegen de gedachte, dat men in ons dichtbevolkte land op een verantwoorde wijze over de recreatie in de vrije natuur zou kunnen spreken zonder tevens het streven van de natuur bescherming te ondersteunen. Het mag, zo meent de heer De Wit, nu toch wel van algemene bekendheid worden geacht, dat een van de grootste proble men bij de behartiging van de recreatie- belangen in ons land is, te voorkomen, dat „de recreatie zichzelf gaat opeten", met andere woorden; dat door de ontslui ting en accommodatie ten behoeve van de recreatie op grote schaal de ongerepte na tuurgebieden worden aangetast. Deze ge bieden worden immers In toenemende ma te van betekenis voor al die landgenoten, die door middel van het verblijven in de vrije natuur een tegenwicht willen schep pen tegen de spanningen van het moderne leven met zijn gejaagdheid en zijn ver keerslawaai. Boulevard In de lijn van het hierboven omstreden uitgangspunt ligt de in de nota van het Landbouwschap verwerkte suggestie, bij de aanleg van wegen deze zoveel mogelijk dienstbaar te maken aan de ontsluiting van natuurgebieden. Men noemt als con creet voorbeeld de aanleg van een „bou levard" tussen Hoek van Holland en IJmui den, daaraan tevens toevoegende, dat deze boulevard een belangrijke bijdrage zou kun nen leveren tot de oplossing van het ver- keersvraagstuk in het westen des lands. Het gekozen voorbeeld maakt duidelijk hoe gevaarlijk en vol innerlijke tegen spraak deze suggestie van het Landbouw schap is. Wij dachten, dat er in ons land weinig behoefte aan bestaat de situatie van de Belgische kuststrook als voorbeeld Lale Andersen zal op 18 maart Duits land vertegenwoordigen op het Euro visiesongfestival in Cannes met het liedje „Einmal sehen wir uns wieder" van de componist Rudolf Maluck. Tafeltennis Fusia heren heeft van VTC 6 verloren. Uit deze plaatselijke ontmoeting is duide lijk gebleken, dat het team van VTC niet toevallig kampioen is geworden in 4 D. De heren Van Schadewijk, De Vries en Laman spelen inderdaad een klasse beter dan de Fusianen. Slechts J. Mooy kon in een span nende partij tegen Laman een punt scoren. De eerste game verloor Mooy met 21-23, hij kwam echter in de tweede en derde game uitmuntend terug en behaalde door tactisch plaatsen, afgewisseld met harde smashes, met 21-12, 21-14 de overwinning. Uitslagen junioren. FusiaBloemendaal 0-5; Togido 2Fusia 2-3; HBC 4Fusia 3 2-3; Shot 5Fusia 2 4-1. Een donkere bladzijde uit de geschiede nis van VTC n.l. degradatie van het eerste team uit de Overgangsklasse wordt weer enigszins gecompenseerd door de goede re sultaten van enkele lagere teams. VTC valt in de afdeling Kennemerland n.l. op door met maar liefst vier kampioenen uit de bus te komen. Het eerste damesteam is na een grole 82 overwinning op Prowano 1 thans de finitief kampioen geworden. De dames van Keulen, Dijkhuizen en Koster hebben zich dit seizoen wel bijzonder goed geweerd en kunnen zich thans gaan voorbereiden op het nieuwe seizoen waarin zij in de 2e klasse mogen uitkomen. De strijd tegen Prowano was een tamelijk eenzijdige aan gelegenheid waarbij slechts mevr. Krab tegen Aaf Koster en Guus van Keulen kon tegenscoren. Alle resterende partijen kwa men op naam van VTC waarbij nog aange tekend kan worden dat Letty Dijkhuizen met wel heel groot verschil haar partijen in winst omzette. Bij de heren werd het tweede team on geslagen kampioen en staat met een trotse voorsprong van 7 punten voor op Hotac 3. De heren Noorman, Koster en Dekker heb ben met dit mooie kampioenschap bewe zen volgend jaar hun plaats in de 1ste klasse waard te zijn. De ontmoeting tegen Hotac 3 werd met 73 door VTC gewon nen. VTC 3 heeft met een 8—2 overwinning op Ready 2 het kampioenschap in de 3e klasse A behaald en promoveert naar de 2e klasse. VTC 6 ontving thuis TOG 8 en versloeg dit team met 10-0 waar het zich meteen kampioen in de 4de klasse kon noemen. Het tweede damesteam won verrassend met 64 van Te Zaanen 1. Alle teams van VTC moeten deze week nog één wedstrijd spelen waarna de com petitie ten einde is. Zoals reeds eerder is vermeld is na de degradatie van het eerste herenteam een grote pleister op de wonde gelegd door de opvallende resultaten van enige andere teams. Het eerste team was door de militaire dienstplicht van twee vaste topspelers wel erg gehandicapt. Nu moet dit team het volgend seizoen met v. d. Pol en de uit dienst teruggekeerde Oort samen met een eventuele nieuwe aanwinst een plaats in de overgangsklasse trachten te heroveren. Schoolvoetbal Als straks de schooldeuren weer voor enige weken dicht gaan en de paasvakan tie is aangebroken, zal een groot deel van de schooljeugd uit Beverwijk en Velsen- Noord zich op de voetbalvelden bezighou den met het paas-schoolvoetbaltoernooi, dat ook nu weer georganiseerd wordt door de afdeling schoolvoetbal van de afdeling Haarlem van de KNVB in 't rayon Bever- wijk-Velsen. De deelname aan dit toernooi is dit jaar bijzonder groot, er nemen 38 scholen met 43 elftallen aan deel. Er zullen een kleine 100 wedstrijden nodig zijn om tot de beslissingen te komen. Voor het eerst doet ook een schoolelftal uit Heemskerk mee. Zoals gebruikelijk zullen de wedstrijden- weer worden gespeeld op de velden van de plaatselijke voetbalverenigingen. Zo mogelijk zuil. i de eerste wedstrijden op woensdag 29 mi.a-'t plaats vinden. Indeling: Voor de eerste maal is er nu een B-afdeling gekomen. Hierin komen uit de eerste elftallen van openbare ULO, Pius V College en r.k. ULO. In afdeling C komen 8 scholen met 11 elftallen in het veld. Men speelt een afval- ronde. De deelnemende scholen zijn hier, openbare ULO 2,( Duinwijk ULO 1, 2de Chr. ULO 1, Kath. ULO 2 en 3, r.k. VGLO 1. Dependance van de RHBS 1, r.k. LTS 1, 2, 3 en Pius X College 2. Voor de D-afdeling hebben 10 scholen ingeschreven met 12 elftallen. Men speelt in vier poule's van 3 deelnemers. In het veld komen hier de openbare ULO 3, Duin- wijk ULO 2. 2de Chr. ULO 2, r.k. ULO 4 en 5. openbare VGLO 1. chr. VGLO 1, Pius X College 3, Gem. Lyceum 1, r.k. Techn. school 4 en r.k. ULO Heemskerk 1 en 2. In de E-afdeling staan 16 scholen met in totaal 16 elftallen ingeschreven. Via 4 poule's van vier deelnemers komt men hier via een winnaars- en verliezersronde tot de eindbeslissing. In het strijdperk komen de eerste elftallen van de Vondel school, Julianaschool, Zeewijckschool, Noorderschool, Wolf en Dekenschool, Jan Ligthartschool. Prins Bemhardschool, St. Bavoschool. H. Hartschool Beverwijk, H. Hartschool Wijk aan Zee, St. Jozefschool Beverwijk. St. Josephschool Velsen-Noord. Don Boscoschool, Bethelschool. Ireneschool en D. C. van Krimpenschool. Voetbal Spil Janssen van Stormvogels, die gis teren tegen Vitesse is uitgevallen, blijkt zijn onderarm te hebben ontwricht en er tevens een spier te hebben gescheurd. Waarschijnlijk is er ook een scheur in het bot van de onderarm ontstaan. Janssen, die nu onder behandeling van een specialist is, zal voorlopig wel niet kunnen spelen. Men zal zich herinneren dat de vorige stopper, Pirovano, ook al ge blesseerd is. Handbal Het eerste damesteam van de handbal vereniging „IJmond" heeft verzuimd om bij het Haarlemse Concordia zijn kansen te gebruiken en verder te klimmen op de ranglijst van de eerste klasse. Wel was IJmond aanvankelijk sterker, wat G. Slat man met een doelpunt demonstreerde, maar spoedig scoorde ook Concordia (1-1). Een snelle uitval van D. Marckelbach bracht IJmond op 1-2. Deze voorsprong ging verloren omdat de IJmond,dames hun spel verwaarloosden en Concordia een of fensief opende. Plaatsen en vangen van de bal was slecht. De gelijkmaker kwam dan ook (2-2). Zelfs werd het 3-2 voor de thuisclub een paar minuten voor het einde. In de districts eerste klasse staat IJmond 1-heren op de tweede plaats. Het bezoekende Aalsmeer 2 stonden al met twee minuten met 2-0 achter door Jonker en Louwman. Toch scoorde ook Aalsmeer (2-1). Maar binnen het kwartier doelpunt ten E. Sauër en Jonker (2x) (5-1), waarna Aalsmeer een strafworp benutte 5-(2). K. Klesser schoot vervolgend driemaal raak (8-2), voordat de gasten weer resultaat hadden (8-3). Nog voor de rust vergrootte Jonker met twee treffers de voorsprong (10-3). Ondanks tegenwind liet C. de Vries na de hervatting (11-3) noteren. Eerst toen kwam Aalsmeer aan 11-4. Na dat Wittebrood er 12-4 van gemaakt had, begonnen de gasten een fel offensief (12-7). Een strafworp door K. Klesser en een schot van A. Visser liet de Aalsmeerders gelegenheid om ook nog tweemaal te sco ren (14-9). Korfbal Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV heeft zaterdag in Amsterdam een teleurstellende 64 neder laag geboekt tegen het zwakker geachte Vlug en Vaardig II. Het wordt een tradi tie, dat de IJmuidenaren tegen een minder goede tegenstander zelf ook minder goed spelen. Daarbij kwam dat het geluk zeker niet aan de kant van DKV was. DKV werd door Janny Zwaan aan de leiding gehol pen maar keek toch al gauw tegen een achterstand aan. Wel wist Ab de Graaff deze te verkleinen, maar Vlug en Vaardig ging door tot het halve dozijn vol was (62). Hierna ging DKV wat beter spe len. Door Henk en Thea Pul kwam het zelfs op 64, maar het nuvolgende slot- offensief leverde geen resultaat meer op. Advertentie U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De Umuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalmgen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE GROENTEPRIJZEN Beverwijk, 13 maart: Spinazie 5571 ct. waspeen 1237, radijs 2328, witlof 45 65, spruiten 3483, groene kool 824, prei 1336. peen 48. uien 820 cent. te nemen voor de ontwikkeling van het Nederlandse duinlandschap! aldus de heer De Wit. De schrijver geeft toe, dat de ontslui ting van het strand en van de duinen op een enkele plaats wellicht zal moeten wor den verbeterd, doch deze verbetering zal dan moeten worden gevonden door de aan leg van een of meer nieuwe „slagen" naar zee. Een doorgaande verkeersver binding betekent een gruwelijke aantas ting van het duinlandschap en verenigt twee in wezen onverenigbare elementen, te weten: recreatie en snelverkeer. Wan neer men daartegenover stelt, dat het verschijnsel van het bermtoerisme aangeeft dat die onverenigbaarheid in de praktijk nogal meevalt, dan moet ons antwoord zijn, dat voor het bermtoerisme langs de bestaande rijkswegen reeds veel mogelijk heden bestaan en dat deze mogelijkheden overigens door het op ruime schaal creëren van uitvalswegen en picnicplaat- sen kunnen worden vergroot. Nooit mag het verschijnsel van de bermrecreatie echter een motief zijn om ongerepte natuurge bieden aan te tasten door de aanleg van snelwegen, indien deze aantasting niet technisch volstrekt noodzakelijk is, zo schrijft de heer De Wit. Verbod van kassenbouw Tot slot laat de schrijver een principieel belangrijk woord van critiek horen. In de nota van het Landbouwschap wordt, even als de laatste tijd in tal van andere pu blicaties van het Landbouwschap weer storm gelopen tegen het omineuze „ver bod van kassenbouw", dat op het gebied van de ruimtelijke ordening zou worden gehanteerd. Bedoeld is hierbij waarschijn lijk het streven om in sommige uitbrei dingsplannen en streekplannen te kunnen differentiëren in de bestemming „agra risch gebied", welke differentiatie dan b.v. tot uiting kan komen in de aanwij zing van een bepaald gebied voor het agrarische bedrijf, doch waar de bouw van kassen niet wordt toegestaan, c.q. aan beperkende bepalingen wordt onder worpen. Tot nu toe hebben het Landbouw schap en, voor zover bekend, ook de lei dende ambtelijke landbouwautoriteiten zich in principe een tegenstander getoond van deze differentiëringsmogelijkheid. Vol komen ten onrechte meent schrijver. Ook bij de bestemming tot „industriegebied" is immers reeds principieel aanvaard, laatselijk nog bij de koninklijke goedkeu ring van het streekplan voor de IJmond- Noord, dat binnen deze bestemming kan worden gedifferentieerd, dat wil zeggen bepaalde terreinen kunnen worden gere serveerd voor bepaalde soorten industrie, hetgeen betekent dat andere vormen van industriële bedrijvigheid er worden ge weerd. „Wij zien niet in, dat de verfijning in de bestemmingsmogelijkheden, die door nagenoeg alle groepen in onze samenle ving wordt geaccepteerd, nu opeens niet voor de landbouw zou mogen gelden. Wij van onze kant willen wel verklaren, dat wij iedere verdere differentiëring in de be stemming „natuurgebied en recreatieter rein" niet alleen zullen toejuichen, doch ook actief zullen bevorderen", aldus de heer De Wit. Het is, naar schrijvers mening, ondenk baar, dat ten behoeve van het agrarische bedrijfsleven, waarin nog slechts 12 per cent van onze bevolking zijn werk vindt, afgezien zou kunnen worden van een be hoorlijke ruimtelijke ordening voor het grootste deel van de Nederlandse bodem. Het door de landbouwers gewraakte „ver bod van kassenbouw" behoort tot de niet weg te denken gereedschappen ten be hoeve van een goede ruimtelijke ordening. Men zou trouwens de vraag kunnen stel len of gebieden van intensieve tuinbouw, zoals de glasdistricten van het Westland en van Aalsmeer, niet beter onder de be stemming „industrie" zouden kunnen val len „Het eigendomsbegrip van de kuil op het strand kent men in Nederland niet. Een verlaten kuil kan door iedere andere badgast in bezit genomen worden" Deze woorden staan vetgedrukt in het voor Duitsland bestemde vouwblad met algeme ne inlichtingen, dat de Algemene Neder landse Vereniging van Vreemdelingen verkeer binnenkort op grote schaal in West-Duitsland zal verspreiden. Ieder jaar verschijnt een dergelijk vouwblad. Thans is voor het eerst de alinea over de „strandkuil" er aan toegevoegd, naar aan leiding van klachten van Duitsers, dat zij een door hen op het strand gegraven kuil later door andere badgasten bezet vonden, iets wat In Duitsland even ongebruikelijk is als op onze stranden vanzelfsprekend. Wie hier een kuil graaft voor zichzelf, vindt er vaak een ander in. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op f 7 65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening Zfj die zich met Ingang van 1 april 1961 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1961 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7