Communisten maken zich zorgen Film Oud en nieuw op de textiel jaarbeurs Technische vooruitgang in bruggebouw kreeg gestalte bij Gorkum ftffism MODE nieuw %Rattem- Bisschoppen contra Kennedy Contact Anglikaanse en r.-k. kerk Oslo's meisje mag Prins Harald niet meer ontmoeten VLOI||||iMM 11 KERKELIJK LEVEN JAGO SHAWLS laat BUISMAN MUiZÉ*imsp^STA WOENSDAG 15 MAART 1961 Israëlische christenen Daily Sketch: Katy VEEL LICHTER EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! „HEERLIJK VEERRECHT" OP RUBBER Amsterdam ''JSSSLME5R- Den Haag lanen .Rotterdam Gorinchem Snelwegen Vianen Gorinchem: BRUG1 Blijkens 'n bericht uit Moskou in The New York Times maakt de communis tische partij zich zorgen over een ople ving van godsdienstige activiteit onder christelijke secten in de Sovjet-Unie. De Komsomol (de communistische jeugdbond) en andere partijorganisa ties hebben opdracht gekregen om met name van leer te trekken tegen een nei ging van bepaalde jonge mensen om lid te worden van de gemeenten der Baptisten, van de Zevendedags-adven- tisten, van de Jehova's getuigen, van de Pinkstergemeenten en andere groe peringen. Kommoenist, het blad van het cen traal comité der communistische par tij, beschuldigt in een van zijn laatste afleveringen sekteleiders er van dat zij de Sovjet-wetten herhaaldelijk overtre den door proselytisme en uitbreiding van religieuze en kerkelijk-maatschap- pelijke activiteiten. Het artikel voor spelde een toeneming van de atheïsti sche propaganda door de staat en een grootscheepse actie van plaatselijke au toriteiten om de herlevende invloed van het Christendom tegen te gaan. „De leringen van de sekten op het stuk van moraliteit zijn in onverzoenlijke tegenspraak met de gevoelens, denkbeel den, levenswijze en sociale praktijken van een progres sieve en gewetensvolle bouwer van het communisme", aldus Kommoenist. Het artikel bevatte de waarschuwing dat de ideologische vijandigheid van be paalde sekteleden tegenover het wereld beeld van de communisten soms uit liep op „gebrek aan politieke loyaliteit". Enige groeperingen in de Pinksterge meenten en de Jehova's getuigen wa ren volgens Kommoenist schuldig aan dergelijke tendenties. „Het is niet toe vallig dat bepaalde toeristen speciale belangstelling tonen voor de activiteiten van de sekteleiders en dat zij zelfs lec tuur proberen te verspreiden met ideeën die ons stelsel vijandig zijn", aldus Kom moenist. De meeste sekteleden werden beschre ven als loyale Sovjet-burgers die echter politieke rijpheid misten. „Dit belet hen te begrijpen dat in de religieuze frasen van sommige predikers doeleinden ver scholen liggen die verregaand vijandig zijn tegenover het Sovjetstelsel". Het artikel weerspiegelde de bezorgdheid van de communistische partij over de jonge mensen die lid worden van sek ten. Sovjet-functionarissen, aldus de New York Times, hebben zich nimmer al te veel zorgen gemaakt over de oudere mensen die in grote aantallen kerkdien sten bijwonen in Russische orthodoxe en baptisten kerken en andere bedehui zen, synagogen en moskeeën. Men heeft dit altijd aangevoerd als bewijs van het zogenoemde recht op vrijheid van ere dienst in de Sovjet-Unie. Wat de Sovjet functionarissen zorgen baart is, dat steeds weer duidelijk blijkt dat de atheïstische opvoeding in de scholen te weinig effect beeft en dat de godsdienst wel eens koppig kan standhouden. Kommoenist bestreed een bewering van protestantse voorgangers dat vele jongens en meisjes lid worden van christelijke sekten. Volgens het artikel bestond slechts tien tot vijftien percent van de sekteleden uit jonge mensen en deze waren in hoofdzaak meisjes. Het blad voegde er evenwel aan toe: „Het feit dat in een aantal plaatsen jonge jongens en meisjes, onder wie gediplo meerden van middelbare en technische scholen, lid worden van sekten, moet een zaak van speciale aandacht voor Verscheidene Amerikaanse rooms-ka- thoüeke bisschoppen hebben geprotes teerd tegen het wetsvoorstel van presi dent Kennedy, waarin deze bijzondere federale subsidies beschikbaar stelt voor modernisering van het Ameri kaanse onderwijs. Kardinaal Spellman, aartsbosschop van New York, verklaarde dat dit wets voorstel een discriminatie betekent voor 't rooms-katholiek bijzonder onderwijs (de parochiescholen worden door zes miljoen Amerikaanse kinderen bezocht) dat van deze en trouwens van elke an dere overheidssubsidie uitdrukkelijk wordt uitgesloten. Het bijzonder onder wijs, aldus kardinaal Spellman, is geen privé-aangelegenheid, maar een open bare dienstverlening der rooms-katho- lieken in de opvoeding der Amerikaan se jeugd. de Komsomol en de partij-organisaties worden. Men moet er rekening mee houden dat godsdienstige voorgangers onlangs krachtige en soms succesvolle maatregelen hebben genomen om jonge mensen in hun gemeenten te betrek ken". Verder zegt het artikel: „Het weder- opleven van de activiteiten der voor gangers van sekten en de versterking van hun invloed op bepaalde mensen kan men verklaren uit een verwaarlo zing van de atheïstische en (natuur-) wetenschappelijke opvoeding". De herleving van de invloed der sek ten werd beschreven als „tijdelijk fe nomeen" tegen de achtergrond van een algemeen laten varen van de religie. Het blad stelde dat 80 tot 90 percent van de leden der meeste sekten uit vrouwen bestond. Het artikel gaf een verdeling in leeftijdsgroepen van de Ze- vendedags-Adventisten in Moskou in 1959 en zei dat 13 percent van de leden 20 tot 40 jaar was, 36 percent 40 tot 60 jaar en 51 percent ouder dan 60. „De zevende vraag" is de titel van een nieuwe film die als thema heeft: Communisme en christendom in Oost- Duitsland. De titel is ontleend aan het vragenformulier dat het communistisch regiem aan de Oostduitse studenten heeft laten uitreiken. De zevende vraag op deze vragenlijst was een gewetens vraag die in de diepste zin de jongeren plaatste voor de keus: Communisme of christendom. Het antwoord op deze vraag zou beslissen of de student zijn studies naar eigen keuze zou kunnen voortzetten. Lothar Wolf en Allen Slo- ane, die destijds ook de bekende Luther film hebben gemaakt, hebben „De ze vende vraag" vervaardigd. Van de ruim twee miljoen inwoners van de staat Israël, zo deelt de minis ter van godsdienstige zaken mede, be lijden 52.000 de christelijke godsdienst. Van deze christenen zijn er ongeveer 2000 protestant; de overigen behoren tot de roomskatholieke of tot de oós- ters-orthodoxe kerken. Bisschoppen contra De aartsbisschop van Canterbury heeft kanunnik Pawley benoemd tot waarnemer der Anglikaanse kerk van Engeland in Rome gedurende de voor bereidingen voor het Tweede Vatikaan- se Concilie. Kanunnik Pawley zal het contact verzorgen tussen de Anglikaan se Raad voor Interkerkelijke Betrek kingen en het Concilie-secretariaat voor de hereniging der Christenen van kar dinaal Bea. Kanunnik Pawley spreekt Italiaans. Hij heeft dit geleerd toen hij in Abes- sinië werkte en later als krijgsgevan- gène in Italië. Hij onderhoudt vele con tacten zowel met katholieken als met protestanten in West-Europa, vooral in België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Op het ogenblik is hij econoom van de Ely cathedral. Hij wordt vrijgesteld om zijn werkzaamheden in Rome ten spoedigste aan te vangen. De leiding der Anglikaanse Kerk heeft deze be noeming gedaan in antwoord op het verzoek van kardinaal Bea's secretari aat tot nauwer contact en beter begrip tussen de katholieke en niet-katholieke Kerken. Het bericht van de benoeming van kanunnik Pawley tot permanent verte genwoordiger der Kerk van Engeland bij het secretariaat voor christelijke eenheid van kardinaal Bea, is in Vati caanse kringen met grote instemming ontvangen, zo bericht het Katholieke Persbureau. Men acht zijn benoeming „hoogst belangrijk". Deze benoeming wordt namelijk gezien als „een eerste concrete resultaat van het bezoek van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, begin december aan de paus en tevens als een overtuigend demen ti van het gerucht, dat het spoedig daar op volgend aftreden van dr. Fisher ver oorzaakt zou zijn door de ernstige be zwaren binnen de Anglikaanse Kerk tegendit bezoek van de aartsbisschop. De benoeming ontkent evenzeer dat de Anglikaanse Kerk een andere houding ten aanzien van de Katholieke Kerk en het concilie zou hebben aangenomen". Kanunnik Pawley zal uiterlijk aan het eind van deze maand in Rome aanko men. In het Vatikaan verwacht men dat zijn vertegenwoordiging bij kardi naal Bea's conciliesecretariaat het reeds levendige contact tussen het secreta riaat en de Anglicanen nog aanzienlijk zal stimuleren. naar uit, dat koning Olaf voor zijn zoon de mogelijkheid om met een burgermeis je te trouwen heeft vernietigd." Het blad vervolgt: „Maar Harald heeft van zijn kant volgens zijn vrienden, gewei gerd met prinses Sophie van Griekenland te trouwen, gelijk zijn vader wenst". KORT NIEUWS Zelfbedieningswasserij. Een Canadese fabriek van wasmachines en koelkasten gaat in Rotterdam een zelfbedienings wasserij oprichten. In dit bedrijf komen machines die na inworp van een geldstuk de was doen en strijkdroog afleveren. In dien het een succes blijkt, zullen er in andere plaatsen filialen worden gevestigd. Mooi geplisseerd jurkje met recht tussenzetsel. (Foto Hans Dukkens). jurkje was de ceintuur op heuphoogte doorgeregen, maar ook vond de ceintuur wel haar natuurlijke plaats als brede le ren bandeau of als smal ceintuurtje op een geheel geplisseerd japonnetje, dat halverwege door een recht stuk onderbro ken werd. Een losgestrikt, door knoopsga ten gehaald shawltje zorgde bij de kraag- loze mantels en pakjes voor een vaak flat teuze halslijn. De mantels met de laaguit- gesneden mouwen, die een vleermuisach tig effect gaven, vertoonden een knappe rugverwerking met mooi wegvallende ruimte. De royaal overbloesende lijfjes en de ijle uitwaaierende rokken van dunne zijde en chiffon beantwoorden in al haar facet ten aan de luchtige en wat nonchalante lijn die nu en vogue is. Toch gaat er meer bekoring uit van de mooie rechte pakjes met rugsluiting in linnen of linnenachtige stoffen of zo'n apart wollen pakje met open mazen geheel op zijde gewerkt wat duidelijk aan de onderkant te zien was, waar de binnenkant als zoóm naar buiten wordt geslagen. Zeer origineel verwerkt was een strak japonnetje met een rand van los aange- stikte flapjes, die als een kaartspel uit waaierenden. Zeer kunstig en apart. Op de textieljaarbeurs, onderdeel van de Utrechtse Voor jaar sbeurs, heeft de Nederlandse kunstzijde-industrie ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan een attractieve stand ingericht, „Textileum" geheten, die in tien symbolische tableaus de ontwikkeling van textiel en mode in de afgelopen halve eeuw uitbeeldt. Men ziet er badgasten anno 1911 in lange gestreepte badpakken naast zonnebadende bikini vrouwtjes van onze tijd, babies in antieke luifelwiegen naast een modern wiegekind in een spoetnikachtige plasticbol en meer van zulke contrasten in twee levensstij len. De authentieke ouderwetse kleding die de Téxïleumfiguren dragen, zijn af komstig uit het Haagse kostuummuseum, het Haus der Mode in Wenen en het Musée du Costume in Parijs. Een andere drukbe zochte attractie op de textieljaarbeurs is een poppenkermis der ijdelheid met mi niatuur-draaimolens, achtbanen en andere kermisattributen, alles in originele feest verlichting en in vol bedrijf. Sonia Haraldson, de dochter van een za kenman uit Oslo, heeft een zenuwinstor ting gehad als gevolg van een koninklijk verbod, dat zij haar vriendschap met de Noorse kroonprins Harald moest beëindi gen, zo heeft de Londense „Daily Sketch" meegedeeld. Volgens deze krant zou een lid van de Noorse hofhouding dit koninklijk bevel aan de moeder van de 23-jarige Sonia hebben overgebracht. Het meisje zou de kroonprins nimmer meer mogen zien, hem niet meer mogen spreken, en zijn naam niet meer in het openbaar mogen noe men. De boodschapper zou tevens hebben ge waarschuwd, dat een overtreding van dit koninklijke verbod tot gevolg zou hebben dat Sonia het land zou moeten verlaten, aldus de „Daily Sketch". Volgens het blad zou Sonia hebben ge zegd: „Dit was een vreselijke schok voor mij. Mijn leven in Oslo is onmogelijk ge worden. Toen de man uit het paleis kwam zeggen dat ik de prins niet meer mocht zien, ben ik volkomen uit mijn evenwicht geraakt". Als commentaar gaf de „Daily Sketch" bij dit bericht: „Het ziet er nu eindelijk Advertentie Advertentie De ijle lijnen van de nieuwe brug over de Merwede vormen een fijn silhouet tegen de Hollandse hemel. De brug over de Merwede, waarin in nog geen 3 jaar tijd in de loop van twee miljoen manuren negentienduizend ton beton en vijfendertighonderd ton staal ge stalte kregen, is voor hem, op het mo ment dat we hem ontmoeten, ineenge schrompeld tot een allereenvoudigst klus je: het ophangen van een paar kaarten in Gorinchems splinternieuwe schouwburg, waar zijn hoogste baas, de directeur-gene raal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris aan de Koningin, de minster van Verkeer en Waterstaat en de overige gasten een toelichting op de volbrachte arbeid zal ver strekken. Ongetwijfeld zal de directeur-generaal aan de tegenslag herinneren welke de tot standkoming van deze oververbinding trof. Hoe in 1939 een ontwerp niet alleen besteksklaar, maar ook aanbesteed was: de totale kosten zouden toen niet meer dan drie miljoen gulden hebben bedragen. Die zijn in 1961 op meer dan het zesvou dige twintig miljoen! uitgedraaid, doch de eerlijkheid gebiedt eraan toe te voegen dat er ook meer en betere waar voor dat bedrag is geleverd. De nieuwe brug immers omvat vier rij stroken en twee fietspaden, zodat zij zes meter breder is uitgevallen dan het oor spronkelijke ontwerp dat eveneens een be weegbaar gedeelte voor de scheepvaart miste. Uiterlijk verschilt de vorm van 1961 niet veel van het plan van 1939: ook toen ston den er 2 grote bogen van honderdzeven tig meter ter weerszijden op de tekening. De technische uitvoering is echter ingrij pend gewijzigd door de vorderingen wel ke in de afgelopen twintig jaar werden ge maakt met voorgespannen beton en in de lastechniek. De vlakke overspanningen zijn nu in voorgespannen beton in plaats van in staal uitgevoerd en het betonnen dek van de bogen werd vervangen door een van staaL Technisch gesproken lijkt de brug bij Gorinchem als twee druppels water op de brug bij Schellingwoude, waar de heer Been eveneens met het dagelijks toezicht was belast. Al met al is de huidige con structie vijftienhonderd ton lichter dan die welke in 1939 was geprojecteerd. Zij weegt nu tie ton per meter, hetgeen de deskundigen „niets" noemen. Afgezien van wat vertraging bij de af werking door slecht weer is de bruggebouw over de drukbevaren Merwede volgens tijd schema verlopen. Met de onderbouw werd in mei 1958 begonnen, een jaar later kon de zuidelijke overspanning worden gemon teerd, weer een jaar later de noordelijke en de basculebrug. Dat monteren luisterde zeer nauw, omdat de hulpsteunpunten in de doorvaarten voor de winter weer afge broken moesten worden. Rijksweg 27 neemt, om de twaalf meter boven het woelige water zwevende brug te bereiken een formidabele aanloop over een bijna zeshonderd meter lang viaduct dat een reeks hindernissen onder zich laat: de spoorbaan, de provinciale weg en het af wateringskanaal van de Linge. Wie de brug van de rivierzijde nadert wordt, getroffen door een vertrouwd Hol lands silhouet. De ijle lijnen van de bogen tekenen zich fijn af tegen de grijze wol ken. En op de achtergrond rijst Gorin chem, met zijn oude kerk en zijn heden daagse wolkenkrabber, van ver.... Gorinchem viert vandaag voluit feest. Alle straten met hun verweerde gevels baden in de feestverlichting, de plaatselij ke muziekkorpsen schetteren in de muziek tent voor het raadhuis en tetteren door de straten. En de vijfentachtig café's en tapperijen mogen het voor deze gelegen heid eens extra laat maken. Dit is een grote dag voor burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard die al van 1939 af bezig is Gorinchem op te stoten in de nationale vaart. Na jaren stilstand ziet hij zijn gemeente nu snel groeien. Vandaag is de 22.000ste inwoner in zicht, tien jaar geleden waren het er nog slechts vijftien duizend. Men spreekt al over 45.000 zielen in 1980. De historische vestingstad, in het ver leden voortdurend ten prooi aan belege ringen welke het straatbeeld onherstel baar schonden, heeft zich een zwierige eigentijdse jas aangemeten. De torenflat met zijn veertien uitverkochte verdiepin- Hilversum ^Utrecht uitbreidende industrie, de voortschrijdende stadsuitbreiding waarbij burgemeester Van Rappard met zijn voorkeur voor com pacte, omhoogstrevende woonwijken in gaat tegen de op dat punt heersende me ningen de schouwburg „de nieuwe stadsdoelen", het nieuwe gymnasium en het Prinses Beatrix-streekziekenhuis even zovele facetten van Gorinchem vormen. Daar komt dan nu een riante ligging aan een autosnelweg, waarover elke dag achtduizend voertuigen zullen rijden, bij: Gorinchem ruilt er zijn gemeentelijk pont- veer, dat dagelijks door twaalfhonderd auto's gebruikt werd, graag voor in, maar het heeft er toch ook wat pijn aan. Dat veer leverde de gemeente een anderhalve ton per jaar op, het gaat nu misschien zeven ton aan gekapitaliseerde wachtgel den voor het personeel kosten. En dan is er nog een ander, historisch- juridisch punt: Gorinchem heeft reeds sinds mensenheugenis een onvervreemd baar alleenrecht op de oeververbinding met Sleeuwijk aan de overkant. Daarom zal burgemeester van Rappard vandaag aan minister Korthals een oorkonde aan bieden, waarin bij raadsbesluit dat „heer lijk veerrecht van Gorinchem" nog eens wordt bekrachtigd, maar tevens aan 't rijk de „onherroepelijke bevoegdheid" wordt verleend om door middel van de door de Koningin te openen brug 'n blijvende ver binding tussen beide oevers van de Mer wede te onderhouden, waarbij Gorin chem met het oog op het nationale belang van de nieuwe verkeersbrug afstand doet van schadeloosstelling. Op die elegante wijze zal een historisch verkregen recht worden verzoend met de eisen van deze tijd. Voor het dragen van de nieuwe Mer- wedebrug bij Gorkum zijn tweehonderd rubberblokken tussen pijlers en liggers aangebracht. Gewoonlijk bevindt zich onder de ligger van bruggen en viaducten een rollen-constructie, die het bij tempe ratuursverschillen mogelijk maakt dat de brug zich tengevolge van krimp en uit zetting beweegt ten opzichte van de vaste pijlers. De rubberblokken vervangen de stalen rollen. De elastische vervormbaarheid van de rubber vangt de uitzettingen in verschillende richtingen volledig op. Bovendien zijn montage en onderhoud aanzienlijk vereenvoudigd. „Van de brug afgezien". Renzo Ros- sellini, broer van de filmregisseur Roberto Rossellini, heeft in Rome het alom ge speelde toneelstuk van Arthur Miller „Van de Brug afgezien" als opera ten tonele ge bracht. De nieuwe opera werd door de critici over het algemeen goed ontvangen. (Van onze reportageredacteur) Hedenmiddag liet Koningin Julia na door een druk op een knop de klap van de basculebrug in de zeven honderdtachtig meter lange overspan ning van de Merwede bij Gorinchem langzaam neer. Daarmee is een nieuwe vaste oeververbinding geschapen tussen noord en zuid; Amsterdam en Antwer pen zijn dan dertig kilometer dichter bij elkaar. De technisch hoofdambtenaar A. Been is met z'n gedachten echter al bij het volgende karwei waarop hij namens de directie Bruggen van Rijkswaterstaat het. toezicht zal uitoefenen. Gisteravond is hij samen met een aannemer voor het eerst in de problemen gedoken welke de brug over het Haringvliet, die anderhal ve kilometer lang wordt, aan de uitvoer ders zal stellen. gen vormt het werkteken van Gorinchems rooskleurige toekomst: vijfenvijftig gezin nen die tweehonderd gulden huur per maand kunnen verwonen, bewijzen de aan trekkelijkheid van de stad voor de be oefenaren van vrije beroepen. Gelegen aan het snijpunt van de rijkswegen naar Bre da en Antwerpen, Utrecht en Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen en het Roergebied biedt Gorinchem inderdaad een combina tie van landelijke rust en gemakkelijke bereikbaarheid voor alle soorten economi sche activiteit. Terwijl mr. Van Rappard achter zijn schrijftafel in het stijlvolle burgemees- tersvertrek van een overigens gevoelloos 19de-eeuws raadhuis ons op de hem eigen strijdbare toon inlicht over de moeilijkhe den van een gemeente met een budget voor twintig- maar met de problemen van een van honderdduizend inwoners, diept hij met een hand een verzameling docu mentatiemateriaal op: voorlichtende fol ders voor het bedrijfsleven, teksten van nieuwjaarstoespraken tot de gemeente raad, statistieken. Drukwerk dat er eens te meer van getuigt dat Gorinchem niet wil volstaan met de aanbeveling „ver- droomd vestingstadje", maar dat de zich Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT (Shows, sntufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Een mode-ontwerper moet wel over een onuitputtelijke- fantasie beschikken om ieder half jaar weer een collectie samen te stellen, die geheel verschillend is van de voorgaande. Dit realiseerden we ons in eens heel duidelijk toen we de kleding za gen die Ferry Offerman voor de komen de lente heeft ontworpen. Naast de prach tige stijlvolle linnen pakjes in pasteltinten zagen we enkele japonnen die pretendeer den excentriek te zijn, maar een schrille tegenstelling vormden met wat wij als echte chic betitelen. Er viel echter genoeg te waarderen, zoals de knap gecombineer de ensembles van een jasje en rok in een fantasiestof en een jakje in effen jersey met aan hals en onderkant een biesje van de rokstof. De hesjes waren aan de voor kant enigszins opgesneden tot boven de taille en naar achteren laag weglopend. Bij een streng getailleerd mouwloos -o Q Viaducr Sleeuwijk

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11