Nieuwe vertaling van bijbel in het Engels VOLNOOT VAN HOUTEN Twee doden in het verkeer Vier evangeliën worden in Derby begin tot eind voorgelezen Bondskanselier Adenauer in zijn zomerkanselarij Deining in India over boek van een Zwitser van Kroesjtsjev zou Kennedy willen uitnodigen VAN HOUTEN Gesprek over ontwapening komt langzaam op gang Castro wijst Kennedy's tienjarenplan af Geen kans op ontspanning in de UNO-Assemblee? WOENSDAG 15 MAART 1961 Nieuw-Zeeland zoekt Britse en Nederlandse immigranten Aantal televisietoestellen blijft sterk stijgen Jn plaats van hoogovens gaskamers nodig Voorlopig blijft geheime diplomatie geboden Voor 25 cent krijgt U bij van Houten de beste volnootreep. Kies uit melk of puur. tïéitw. Amerikaans voorstel zal eerder gereedkomen Indonesische ambassadeur in Bonn naar Washington President van Columbia is er vlak voor Matador is de enige en eerste Braziel shag. Lekker, extra pittig en tegelijk veel zachter dan gewone shag. Neem morgen een pakje Matador met de nieuwe smaak! NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT Nabij Graft is de 41-jarige elektricien timmerman G. Pilkes uit deze plaats, toen hij met zijn motor voor een tegenligger uitweek, in de wegberm geraakt en over de kop geslagen. In het ziekenhuis in Alk maar is hij kort na aankomst bezweken. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. In Tilburg is de 5-jarige Henriette G. Jansen aangereden, toen zij juist voor een personenauto de Broekhovenseweg over stak. Het kind is later overleden. WELLINGTON (Reuter) Nieuw-Zee land wil in 1961 en '62 vijfduizend immi granten aantrekken. In Groot-Brittannië en Nederland wil men vaklieden aanwerven en ook wat ongeschoolde arbeiders. Het is de bedoeling, zo heeft de minister voor Immigratie Thomas Shand meegedeeld, dat er in het begin tien Britse en vijf Nederlandse gezinnen per maand overko men. De P.T.T. deelt mee dat op 1 maart 1961 het aantal aangegeven televisietoestellen 857.992 bedroeg tegen 833.901 op 1 februari j.l. (t/m 14 maart 868.658). De aanwas van nieuwe televisietoestellen ligt dit jaar tot dusverre 22 percent hager dan in de cor responderende periode van 1960. Het aan tal aangegeven radio-ontvang-toestellen bedroeg op 1 maart 2.648.292. Op 1 maart waren er 480.433 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 480.971 op 1 februari 1961. GRANTI Dl CADENABBIA (ITALIë) (UPI) Bondskanselier Adenauer is maandag in Grante di Cadenabbia aange komen, waar hij 4 weken vakantie denkt te houden. Schoolkinderen riepen hem een welkom toe en zongen „Nonno Conra- do" grootvader Konrad. De burgemeester van het dorp was er ook om de bondskanselier, die al voor de zesde maal naar de „Villa Collina" kwam, officieël te begroeten. Adenauer heeft een huurcontract voor de villa en het terrein er omheen (10.000 m2) getekend dat drie jaar geldig is. De villa waar tot dusver alleen Adenauer kwam, zal de zomerresidentie worden van een aantal hoge regeringsfunctionarissen en heeft daarom al de bijnaam „de zomer kanselarij" gekregen. De eigenaar van villa en grond is de markies van Gallifet, die in Parijs woont. De telefoon- en telexlijnen van Bonn naar de villa zijn gemoderniseerd en per manent gemaakt. Adenauer zal in zijn zomerresidentie de Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe ontvangen NIEUW DELHI (UPI) In het parle ment van India heeft mevrouw Lakjsmi Menon, vice-minister van Buitenlandse Za ken, meegedeeld dat een onderzoek wordt ingesteld naar het boek „India met en zon der wonderen" van de Zwitser Peter Schmid. Deze verklaart ergens in zijn boek dat India inplaats van hoogovens gaska mers nodig heeft. Twe weken geleden is het boek voor het eerst ter sprake gekomen. Hetzelfde com munistische parlementslid dat toen de zaak aan het rollen bracht, eiste dinsdag dat de regering van India Schmid de toe gang tot het land zou ontzeggen. Hij zei dat het boek deel had uitge maakt van een tentoonstelling in het Westduitse consulaat te Calcutta gehouden. Mevrouw Menon verklaarde de Westduitse regering niet verantwoordelijk te willen stellen voor de uitgave van het boek (uit gever: Cotta Verlag, Stuttgart) aangezien in West-Duitsland volledige persvrijheid bestaat. (Van onze correspondent) LONDEN De bijbel, die voor de Brit ten tot dusver alleen toegankelijk was in de taal van de zeventiende eeuw is in een nieuwe vertaling uitgekomen. Dinsdag is het eerste deel van de nieuwe Britse bij bel verschenen, een wetenschappelijke en uiterst heldere weergave van het Nieuwe Testament. Het is het werk van een groep geleerden, die in dertien jaar een verta ling tot stand heeft gebracht in het En gelse proza zoals dat thans gesproken en geschreven wordt. De nieuwe bijbel ziet er van binnen en van buiten uit als een gewoon boek, de versnummers staan in de kantlijn. Deze moderne bewerking is met een zekere geestdrift maar tevens met critiek ont vangen, want hoewel de bijbel thans voor miljoenen toegankelijk is gemaakt wegens de gemakkelijke leesbaarheid voor het eerst ontvouwen zich de gebeurtenissen als een geheel is dit tevens juist de zwak heid van het werk. Het verhaal loopt te glad. Zelden blijft de lezer even stilstaan bij een woord of een gedachte, zelden worden geest en hart door een bepaalde zinswending getroffen of wordt het reli gieuze gevoel versterkt. Er zijn prachtige paarlen, zo merkt bij voorbeeld de Daily- Herald op, maar het zijn niet altijd echte. Vandaar dat de hoop wordt uitgesproken dat de nieuwe bijbel slechts zal worden beschouwd als een inleiding, welke de le zer zal terugvoeren tot de vroegere ge autoriseerde tekst, tot de rijkdom en de majesteit van het boek, tot de werkelijke paarlen.» Want de woorden welke wij in 1961 gebruiken, zijn te arm, te prozaïsch om in alle volheid de waarheden door te geven, welke de mens heeft gevonden in zijn communie met God, aldus dit tref fende commentaar. Vijftig voorlezers De vier evangeliën uit de gemoderni seerde versie zullen op 28 maart in St. Werburgh's, een van de oudste kerken van Derby en in een nabijgelegen Congrega- tionalistische kerk aldaar van begin tot eind worden voorgelezen. De voorlezing, die zes uren in beslag zal nemen, wordt verzorgd door vijftig lezers. Men beoogt ermee het publiek zo snel mogelijk ver trouwd te maken met de nieuwe tekst. Als er geen belangstelling voor het expe- Ook als er geen belangstelling voor 't ex periment mocht bestaan, zal de voorlezing de bisschop van Derby, G. F. Allen, vol gens de Londense Times verklaard. Op de persen van de universiteiten van Oxford en Cambridge worden bijna 500.000 extra-exemplaren van de nieuwe vertaling van 't Nieuwe Testament gedrukt. Er wa ren er dinsdag reeds een miljoen gedrukt. Een kwart miljoen hiervafl ging naar de Verenigde Staten. NEW YORK (Reuter-AP) Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" meldt dat premier Kroesjtsjev zou willen, dat president Kennedy hem in de Sovjet- Unie zou bezoeken. „Newsweek" meldt van betrouwbare zijde te hebben vernomen dat Kroesjtsjev in zijn recente ontmoeting met de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou Thomp son zou hebben gezegd: „Waarom zou ik weer naar de Verenigde Staten gaan, die ik reeds heb bezocht? Het zou beter zijn wanneer de nieuwe Amerikaanse presi dent de Sovjet-Unie zou bezoeken". Volgens „Newsweek" zou Kennedy er niet veel voor gevoelen om de Sovjet-Unie te bezoeken, doch sommige van zijn raad gevers zouden er bij hem op aan hebben gedrongen de mogelijkheid van een der gelijke reis te overwegen. Het langdurige gesprek dat Thompson vorige week met Kroesjtsjev had was „weinig bemoedigend, maar niettemin de moeite waard", aldus de Washington Post", goed ingelichte kringen citerend. Kenne dy zal de ambassadeur opdracht geven in de rustige sfeer van de geheime diploma tie verder contact met de Russische rege ring te onderhouden. Ook Kroesjtsjev zou interesse hebben getoond voor dergelijke contacten. Mogelijk zullen de gesprekken door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk en zijn Russische ambtgenoot Gromyko die momenteel in New York is worden voortgezet. Voor de talrijke bewijzen van medeleven bij het over lijden van mijn lieve vrouw en de laatste eer haar aan de groeve bewezen, zeg ik U hartelijk dank. Mede namens mijn doch ter, klein- en achterklein kinderen, J. LEEGWATER. Julianakade 68, IJmuiden. Met grote blijdschap en dankbaarheid stellen wij U ervan in kennis, dat onze ouders en grootouders E. KLINGE en C. KLINGE-LIFS op 30 maart a.s. de dag ho pen te herdenken, waarop ze 40 jaar geleden in de echt werden verbonden. Kinderen en kleinkinderen. IJmuiden, Acaciastraat 40 Zo maar een tafereeltje van Schiphol in de drukte van aankomende en ver trekkende honderdtallen: de familie E. C. Cadogan vertrok dinsdagochtend na een verlof in Nederland van Schip hol naar Paramaribo. Stewardesjes ontfermden zich op het vliegveld over de twee jongsten van de familie. NEW YORK (Reuter) De New York Times verneemt in Washington, dat pre sident Kennedy premier Kroesjtsjev had voorgesteld de officiële onderhandelingen over een algemene ontwapening op 11 sep tember te hervatten. Aangezien de Russi sche leider heeft laten weten, aldus het blad, dat hij zo'n lang uitstel onverstan dig vindt, zal Amerika trachten zijn ont wapeningsvoorstel wat eerder gereed te krijgen, zodat men omstreeks begin augus tus met onderhandelingen kan beginnen. President Kennedy heeft dinsdag ver klaard dat de Verenigde Staten vastbeslo ten zijn al het mogelijke te doen om te geraken tot een gewaarborgde overeen komst over een verbod van kernwapen proeven. Hij zei dit in een verklaring, uitgegeven na een onderhoud met Arthur Dèan, die vandaag naar Genève vertrekt om de Verenigde Staten te vertegenwoor digen bij de besprekingen met Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie. De onderhan delingen, die reeds twee-en-een-half jaar aan de gang zijn, worden op 21 maart hervat. De president zei dat de onderhandelin gen niet alleen zouden kunnen bijdragen tot het tegenhouden van een verspreiding der kernwapens maar ook belangrijke ge volgen zouden kunnen hebben voor de toe komst der besprekingen over ontwapening en beperking der bewapening, dus voor de vrede en veiligheid van de wereld. In de afgelopen weken hebben de Verenigde Staten de onopgeloste technische en poli tieke problemen grondig bestudeerd. De Amerikaanse president sprak de hoop uit dat zo spoedig mogelijk „de eer ste internationale overeenkomst over be wapeningscontrole in de eeuw van de kern energie" kan worden gesloten. BONN, (DPA) De Indonesische am bassadeur in Bonn, mr. Zarin Zain, wordt ambassadeur van zijn land in Washington. Zain, die. ook naar de mening van West duitse diplomaten, veel heeft gedaan voor een goede verstandhouding tussen Indo nesië en West-Duitsland, is vier jaar in Bonn geweest. Naar verluidt, zal de pre sident van de Indonesische Nationale Bank, mr. Loekman Hakim, Zain als ambassa deur in Bonn opvolgen. Voor hij president van de bank werd, was mr. Loekman Ha- kim minister van Financiën. HAVANA (Cuba) (Reuter-UPI) Pre mier Fidel Castro van Cuba heeft presi dent Kennedy's voorstellen voor opstelling van een ontwikkelingsprogramma voor La- tijns-Amerika een poging genoemd „om het geweten van Latijns Amerika te ko pen." „Wij zullen zien of het geweten van Latijns Amerika gekocht kan worden voor een half miljard dollar, zoals Kennedy wil, of tegen geen elke prijs gekocht kan wor den zoals wij staande houden", aldus Cas tro in een rede in de universiteit van Ha vana. Daarentegen sprak Castro met lof over de Sovjet-Unie. Hij noemde het imperia lisme afgeleefd, in vergelijking met de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. De Cubaanse revolutie is, zo zei Castro verder, al te gemakkelijk verlopen en heeft onvoldoende opofferingen gekost. Voordat Castro sprak, werd de Cubaan se ambassadeur in Moskou, Faure Cho- mon door studenten uitgejouwd, toen hij de bijeenkomst wilde toespreken. Het ge- jouw was afkomstig van leden van de stu dentenfederatie, een concurrerende orga nisatie van het studentendirectoraat, waarvan Chomon secretaris-generaal is. BOGOTA (Columbia) (AFP) Presi dent Alberto Lleras van Columbia heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Kennedy een telegram gezonden, waarin hij ver klaart dat zijn regering Kennedy's voor stel met geestdrift ontvangt. NEW YORK (Reuter) In westelijke kringen in het UNO hoofdkwartier te New York wordt gezegd dat de pogingen de agenda van de Assemblee die 38 punten telt, te besnoeien, zijn mislukt. Het was de bedoeling enkele punten die betrekking hadden op de „koude oorlog" te schappen. Waarnemers zijn van mening dat de nieuwe zitting lang zal duren en mogelijk zeer bitter zal worden omdat er punten op de agenda voorkomen als Hongarije, Tibet en de Russische en Cubaanse beschuldi gingen aan het adres van de Verenigde Staten. Men had reeds weinig hoop dat beper king van de agenda inderdaad kon worden verwerkelijkt maar een verklaring van de Roemeense delegatie heeft er toe bijgedra gen dat die hoop nog geringer is gewor den. Deze delegatie stelde „pogingen tot. uitstel van de activiteit van de Assemblee" aan de kaak. De pittige, nieuwe smaak van de beroemde Braziel tabak proeft u volledig in Matador Braziel shag.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 12