Revaluatie is pijnlijke zaak DE BEURS Marktonderzoek is van belang voor agrarische handel GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART" 16 18 20 21 INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART Rust is nog niet hersteld Deviezentoevloed VMF biedt op aandelen Frans Smulders Dividend Hoogovens onveranderd 20 Nominale waarde Philips aandelen wordt 50,- Unilever Ltd. keert hoger dividend uit Goedkoper vliegen over de Oceaan? SCHEEPVAARTBERICHTEN Voortdurende vernieuwing nodig WOENSDAG 15 MAART 1961 vrüdag I MINISTER ZIJLSTRA: DE WEEKSTAAT Verlies door revaluatie 290 min. Bij Gazelle gaat 't goed Brazilië wil handelen met Oost-Europa Kort economisch nieuws Partidpatlebewijzen holland fund Advertentie DONDERDAG MAART Ld'7 LU ZATERDAG MAART De op het Jaarbeurs-terrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten - Sanitair - Gereedschappen, exposeren tjm 22 maart. MAANDAG MAART DINSDAG MAART WOENSDAG MAART „Alles tezamen genomen was de beslis sing om tot revaluatie van de gulden over te gaan niet alleen onontkoombaar, maar was zij, met een open oog voor de gevol gen van deze stap voor het bedrijfsleven, in het algemeen belang van Nederland", Dit verklaarde de minister van Financiën prof. dr. J. Zijlstra, als conclusie van zijn inleiding over het onderwerp: „Revalua tie", die hij gisteren te Amsterdam heeft gehouden voor het departement Amster dam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De minister zette uiteen, dat een reva luatie van de munt een besluit is dat op bepaalde beslissende momenten niet meer kan worden ontweken. Het moet genomen worden in het geval van een structurele onevenwichtigheid. Revaluatie van de munt, zo vervolgde minister Zijlstra, kan gevoelig pijn doen, Wij mogen echter niet vergeten dat wij voorheen in grote omvang geldontwaardi gingen hebben meegemaakt. Men kan nu eenmaal niet altijd een bepaalde groep in de volkshuishouding benadelen,-'en een an dere groep bevoordelen. Welbewust heeft de regering gekozen voor revaluatie van de gulden. Hierbij wist zij dat zulk een correctiemaatregel het bedrijfsleven zeer ongelijk treft en wel a), in de vermogens positie, b). in de export-importquote en de afwentelingsmogelijkheden op de buiten landse markt. Revaluatie is bedoeld als af koelend middel voor de economie, niet al leen door een kleine daling van de afzet bare hoeveelheid, maar ook door een lich te vermindering van het winstvermogen. De valuta-onrust zal hierdoor stellig niet geheel uit de wereld zijn. Het streven blijft nog altijd gericht op meer stabiele valutaverhoudingen. Na de periode van de tweede wereldoorlog zijn wij steeds bezig te zoeken naar evenwichten. Ook voor Ne derland gold de vraag, of de devaluatie van 1949 niet te ver was gegaan en wat aan de hoge kant was. De ontwikkeling van de Nederlandse economie na 1949 heeft In de weekstaat van de Nederland sche Bank per 13 maart zijn de gevolgen door de wijziging van de pariteit van de gulden verwerkt. Voor de goudvoorraad komt de revaluatie neer op een verlies van 260 mnl. De goudvoorraad staat thans te boek voor 5.227 mnl. De in vloed op de deviezen is niet precies te bepalen, daar hiervoor geen afzonder lijke cijfers zijn opgegeven. De in de weekstaat voorkomende cijfers zijn een resultante van de herwaardering en nieuwe bijboekingen. Men mag aanne men, dat het verlies circa 30 min zal hebben bedragen. Daar de deviezenvoor raad thans een stijging van f 21 min aan geeft, moet men concluderen, dat de Ne derlandsche Bank in de afgelopen week ongeveer 50 min aan vreemde valuta heeft moeten opnemen. De totale goud- en deviezenvoorraad, welke op 6 maart 6114 min bedroeg is'gedaald tot 5875 min. Het verlies door de herwaardering van de gulden, welke men dus op circa 290 min kan stellen, is ten laste van de schat kist gebracht. Deze vertoont dan ook een aanzienlijk lager saldo met 454 min, tegen 707 min de vorige week. De char- tale circulatie daalde met 71 min tot 4.654 min; hoewel de banken 9 min moesten overboeken naar de post „andere ingezetenen", steeg het tegoed van de ban ken bij de Nederlandsche Bank met 75 min tot 763 min. De geldmarkt bleef bui tengewoon ruim. De daggeldrente bleef op percent ongewijzigd. Tot uiterlijk maandag 27 maart kunnen houders van aandelen n.v. Machinefa briek Frans Smulders, op de reeds gepu bliceerde voorwaarden, hun aandelen ter omwisseling in aandelen van de Verenigde Machinefabriek n.v. inleveren bij een aantal bankinstellingen. De uit te reiken aandelen VMF zullen niét gerechtigd zijn tot het dividend over 1960. Omtrent de hoogte en de wijze van uitkering daarvan is nog generlei beslissing genomen. Uiterlijk 30 maart zal worden bekend gemaakt of het aanbod gestand zal wor den gedaan. Beide directies zijn van oor deel dat vooral de vraagstukken van de afzet en die welke verband houden met de aantrekking van vakbekwame krach ten. door opneming in een concern als de VMF een rationeler en efficiënter oplos sing zullen vinden. Aandeelhouders wordt aanbevolen op het aanbod in te gaan. Het is de bedoeling dat Frans Smulders als een afzonderlijke onderneming onder de huidige naam en directie in het VMF- conCern wordt opgenomen. Blijkens een geconsolideerde overzicht van de resultaten van de VMF over de periode 1 jan.-10 sept. 1960 heeft het sal do-winst 6.747.000 bedragen, tegen 9.220.000 over gèheel 1959. He' verlies per 1 jan.-30 sept. 1960 van Frans Smul ders bedroeg 135.389, tegen een verlies van 249.991 over geheel 1959. dit bevestigd. De revaluatie mag gezien worden als een tikje correctie op de munt- ontwaarding. Revaluatie is een moeilijke en harde beslissing, maar het is bevredi gend te weten, dat we niet altijd uitslui tend de weg kiezen van voortdurende waardevermindering van ons geld. Voor de toespraak van de minister be stond een massale belangstelling. Met na me uit de wereld van de industrie, de scheepvaart en de banken. In de gisteren gehouden vergadering van de raad van commissarissen der Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken n.v. is op voorstel van de directie besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1960 een dividend uit te keren van vier percent op de prioriteitsaandelen (vorig jaar 4%) en van twintig percent (vorig jaar 20°/o) op de gewone aandelen. Van het dividend op de gewone aandelen werd in december 1960 reeds zes percent in de vörm van een interimdividend uit gekeerd. De n.v. Breedband stelt voor over het boekjaar 1960 een dividend uit te keren van twintig percent (over 1959 16°/o). Hier van werd in december 1960 reeds 6% in de vorm van een interimdividend uitge keerd. Het kapitaal van Hoogovens werd, zoals bekend, vergroot met 51,6 min tot f 128,9 min, in de loop van 1960. Onze financiële medewerker tekent hier bij aan: Met deze onveranderde uitkering is voor 1960 een bedrag van circa 10,3 miljoen meer aan dividend nodig. Het vorige jaar bedroeg de brutowinst van Hoogovens 169,8 miljoen. Na aftrek van belastingen resteerden 106,2 miljoen, waarvan door afschrijvingen 38,8 miljoen en door reservering bijna 50 miljoen in bedrijf werd gehouden. Met de uitkering van 20 pet dividend was toen slechts een vierde gedeelte van de winst na afschrij vingen en belastingen nodig. Gezien het omvangrijke investeringsprogramma van Hoogovens en tevens in aanmerking ge nomen de kapitaalsuitbreiding bij de Dort- mundhörder-Hütten-TJnion mag men aan nemen dat over het boekjaar 1960 een zelfde uitkeringspolitiek zal zijn gevolgd. Het zal ons daarom niet verwonderen als voor het dividend van 1960 wederom slechts 114 gedeelte van de nettowinst be schikbaar komt, hetgeen dan betekent dat de winst van het Hoogovenconcem op een belangrijk hoger niveau is uitgekomen. De directie van de n.v. Gazelle Rijwiel- fabriek te Dieren heeft de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1961 in de gis teren te Arnhem gehouden jaarvergade ring gunstig genoemd. De revaluatie van de gulden heeft geen schokkende gevolgen voor het bedrijf, dat zo werd verder gezegd geen plannen koestert tot ver groting van het kapitaal of tot de uitgifte van een obligatielening. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,03-10,13, Ameri kaanse dollar 3,5772-3,61 Vs, Canadese dol lar 3,61-3,66, Franse frank (100) 73,20-73,70, Belgische frank (100) 6,95-7,00, Duitse mark (100) 90,20-90,70, Zweedse kroon (100) 68,75- 69,75, Zwitserse frank (100) 83,20-83,70, Italiaanse lire (10.000) 57,00-59,00, Deense kroon (100) 51,50-52,50, Noorse kroon (100) 49,75-50,75, Oostenrijkse schilling (100) 13,85-13,95, Portugese escudo (100) 12,55- 12,70, Spaanse peseta (100) grote coupures 5,95-6,10. Sinds geruime tijd is een algehele her ziening van de statuten van n.v. Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken en n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken in voorbereiding. De herzieningsontwerpen, die hoofdzakelijk ten doel hebben de duidelijkheid en de overzichtelijkheid van de statuten te ver groten, zullen daarnaast onder andere ook inhouden een voorstel tot invoering van 'n uniforme nominale waarde van 50, voor de gewone en preferente aandelen, hetgeen betekent dat aandelen van f 1.000 en f 100, zullen worden getransformeerd in twintig respectievelijk twee aandelen van 50. Aandeelbewijzen van f 1.000 en 100 no minaal zullen wel in omloop blijven, doch dan in de vorm van verzamelbewijzen. Dit betekent, dat de thans voorgestelde wijzi ging van de statuten van de n.v. Gemeen schappelijk Bezit slechts een voorlopig karakter draagt. Uitsluitend omdat de om wisseling van coupures ten gerieve van de aandeelhouders zulks noodzakelijk maakt, wordt thans een voorstel tot verhoging van het maatschappelijk kapitaal (en zijn on derdelen van de vennootschap gedaan. Het maatschappelijk kapitaal' wordt in dit voorstel op 3.000.050.000 (was 1.000.050.000) gesteld, omdat dit ook het bedrag is dat in de algemene herzienings- voorstellen zal worden opgenomen. In het kader vkn de komende statuten wijziging zal worden voorgesteld het maat schappelijk kapitaal van n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken' te bepalen op 3.000.000.000, eveneens verdeeld in aan delen van een uniforme nominale waarde van 50. (Van onze financiële medewerker) Op 23 februari werd bekend dat Unile ver het totale dividend over 1960 verhoog de van 20 op 21 percent. Op de aandelen van Unilever Ltd. werd ingevolge de be staande egalisatieovereenkomst, een divi dend Van 4 shilling 9 pence, tegen vorig jaar 4 shilling 6V« pence, voorgesteld. De inmiddels ingetreden revaluatie van de gulden heeft een herziening noodzakelijk gemaakt. Het dividend op de aandelen van de Ne derlandse vennootschap blijft ongewijzigd doch de uitkering op de aandelen van de Engelse vennootschap wordt verhoogd met 1,9 pence tot 4 shilling 10,9 pence. Het slotdividend bedraagfr dan 3 sh. 1,2 pence. Met deze verhoogde uitkering zal ruim 27* miljoen gulden gemoeid zijn en dit be drag wordt dus minder als winst in be drijf gehouden. De verhoging van het di vidend zal er op kunnen wijzen, dat het bestuur van het Unilever-concern er op vertrouwt dat 1961 ondanks de revaluatie van de gulden een beter jaar zal worden. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Seabord and Western Airlines, die zich tot nu toe heeff beperkt tot vracht en alleen in charter-machines passagiers vervoerde, heeft gisteren bij de Civil Aero nautics Board (de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst) permissie gevraagd om over de Atlantische Oceaan op experimentele basis passagiers naar en van Europa te vervoeren tegen een uiterst laag tarief, dat 44 percent beneden de normale IATA- prijzen ligt. Zo zal een enkele reis van New York naar Amsterdam of omgekeerd circa f 500,- bedragen tegen de huidige prijs van 956,30, die de grote luchtvaarmaatschap pijen voor vluchten op deze lijn met pro pellervliegtuigen bedingen. Voor straaltoe- stellen is die prijs nog ruim 100,- hoger. Seabord and Western Airlines baseren hun prijzen op een tarief van 3,8 dollarcent per mijl. Passagiers mogen circa 60 pond •aan bagage gratis meenemen. Aan boord zullen geen maaltijden worden geserveerd. Deze lage prijzen worden mogelijk door de introductie (in juli) van de Canadair Cl-44 toestellen, waarvan de maatschappij er vijf heeft besteld. Het is een nogal re volutionair vrachtvliegtuig, waarvan de staart in zijn gehqel opzij kan worden open geklapt. De ruimte die na het inladen van vracht over blijft kan in enkele minuten met stoelen voor het vervoer van passa giers gereed gemaakt worden. Een volle machine kan in negen uur zonder tussen landing van New York naar Londen of Amsterdam vliegen. Het ligt in de bedoe ling pas zes uur voor het vertrek reser veringen aan te nemen, opdat aan de te verzenden vracht steeds voorrang kan worden verleend. De K.L.M. deelt mede dat betwijfeld moet worden of het voorstel van „Sea board and Western" reëel is. Een vergun ning voor het vervoeren van passagiers zal de genoemde maatschappij, naar ver wacht wordt, wel niet op korte termijn krijgen. Voordien heeft het naar de me ning van de K.L.M. weinig zin dat de I.A.T.A. aandacht aan deze zaak schenkt. Nieuwe fabriek voor isolatiemateriaal Zoals bekend, vervaardigt een dochteronder neming van de n.v. Billiton Maatschappij, de n.v. Stannum te Arnhem, uit minerale wbl ther misch en akoestisch isolatiemateriaal. In verband met de sterk gestegen vraag werd besloten de produktie uit te breiden. Hiertoe zal een nieuwe fabriek naast de bestaande worden gebouwd. HOOGOVENS „WILLIG" IN VASTE MARKT. De Hoogovenwaarden lagen gisteren bij de opening op 948 „willig" in de markt op aanhoudende lokale vraag en wat belang' stelling van Amerikaanse zijde. De aan houdende zeer vaste stemming voor dit fonds moet worden toegeschreven aan gunstige dividendverwachtingen. De beurs spreekt ook over een aanstaande emissie. Even zakte de koers in tot 976, doch daar na werd weer 982 gedaan. Het fonds be haalde een koerswinst van circa 20 p. De handel was van beperkte omvang. Dit gold ook voor de overige internationals AKU deed goed van zich spreken en open de 6% p. hoger op 530. Later werd zelf voor deze aandelen 534 betaald (523%). Uni levér lag goed gedisponeerd in de markt op 837 3). Philips 6 punten op 1192 Er was vraag naar Philipsaandelen voor Amerikaanse rekening. Koninklijke Olie zette de gunstige stemming verder voort. De president van Brazilië, Janio Quadros, heeft in een toespraak voor radio en tele visie verklaard dat Brazilië handelscon tacten wil hebben met alle landen „onge acht of zij lid zijn van het oostelijk, het westers of het neutralistisch blok." Als een eerste stap naar handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie heeft de Braziliaanse rege ring zijn erkenning van de onafhankelijk heid van Estland, Letland en Litauen in getrokken. Produkttecijfers „Willem Barendsz' De produktiectjfers van de Willem Barendsz waren per 26 februari, zo deelt de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mede, als volgt: traan 83.536 barrels (13.924 ton), spermolie 7734 barrels (1289 ton), vleesmeel 2572 ton en bevroren vlees 1117 ton. De vergelijkende cijfers per 28 februari 1960 zijn: traan 89.046 barrels (14.841 ton), spermolie 1919 barrels (320 ton) vleesmeel 3029 ton en bevroren vlees 1918 ton. De Braziliaanse deviezenpolitiek President Quadros heeft een vermindering van honderd percent bekendgemaakt voor de koers van de cruzeiro welke geldt voor importeurs van dringend noodzakelijke goederen. Voor hen geldt thans in plaats van zoals tot dusverre een koers van 100 cruzeiros per dollar, een koers van 200 cruzeiros per dollar. Óp de vrije markt was de cruzeiro-notering 239 per dollar. Advertentie verschaffen een belang in onze groeiende nationale economie door deelneming in een zorgvuldig ge spreide portefeuille van uitsluitend Nederlandse fondsen. Koers ca f 516.- Nadere gegevens bij uw effectenhandelaar en bij de beheerders Labouchere Co. n.v. en Hope Co., Amsterdam Aegis 14 te Georgetown. Agamemnon 14 te Haifa verwacht. Algenib 14 150 m. n. Benghazi n. Port Said. Algol 14 15 m. z. Kreta n. Port Said. Alhena 14 85 m. n.n.o. Finisterre n. Antwèrpèn Alioth 13 v. Le Havre n. La Guaira. Almkerk 14 v. Genua n. Marseille Alpherat 15 v. Los Angeles n. San Francisco. Amerskerk 14 v. Aden n. Fremantle. Ammon 15 te Guanta. Andijk 14 v .Rotterdam n. Antwerpen. Area 14 285 m. o Madras n. Mena. Archimedes 14 v Antwerpen n. Amsterdam. Arkeldijk 14 80 m. n. Horta n. Le Havre. Asmidiske 14 39Ó m. n.w. Horta n. Amsterdam. Asterope 14 640 m. o. Kp. Race n. Hamptonroads. Atys 14 v. Piraeus n. Istanbul. Averdijk 15 te Aden v. Calucut. Baarn 14 te Amsterdam n. West-Indië. Banggai 14 dwars Azor enn. Tripolis. Bantam 14 te Bandar Shapour. Batjan 14 v. Aden n. Singapore. Bawean 14 v. Colombo n. Aden. Bengalen» 15 te Singapore. Bennekom 15 te Colombo. Blitar 14 v. Adelaide n. Fremantle. Borneo 14 te Penang v. Calcutta. Bosco 16 te Colombo verwacht v. Gwadur. Breda 14 510 m. n.o. Flores n. Willemstad. Caltex Arnhem 14 55 m. n.o. Oran n. Sidon. Caltex Delft 14 te Rastanura. De Vereniging van Fabrikanten van en Handelaren in Kunstmeststoffen en Voederstoffen heeft gistermiddag in Rotterdam een bijeenkomst gehouden, waarop de heer J. Zeghers, directeur van Nowland in België gesproken heeft over: „Marktonderzoek toegepast op de agrarische handel". De keuze van dit onderwerp vond zijn oorzaak in het feit dat er in Nederland zo werd van de zijde van het bestuur verklaard te weinig aan marktonderzoek wordt ge daan. De heer Zeghers betoogde onder andere dat men het „verkopen" in de agrarische handel wel eens vergeet. Men moet leren te dingen naar de boer. De markt krijgt steeds meer een dynamisch karakter. Ook de industriële concentratie laat zijn in vloed gelden. Steeds meer ontstaat er een neiging tot concentratie, tot vorming van inkooporga nisaties en dergelijke. De zelfbediening is in Nederland een succes gebleken. Grote geconcentreerde advertentie campagnes zijn aan de orde van de dag. De afstand tussen boer en stedeling wordt kleiner, allerhande veranderingen in het dagelijks leven beïnvloeden de ge woonten. De boer van vandaag is een an dere boer dan die uit de tijd van onze ouders. De publieke beeldvorming rond het produkt is van groot belang geworden. Daarom zijn reclame en voorlichting zeer aan te bevelen. Een consumentenonderzoek zo deel de de heer Zeghers verder mede moet gericht zijn op een onderzoek van 't koop gedrag van de consument. De coöperaties hebben eerder en beter de moderne kunst van het verkopen begrepen dan de particu liere handelaren. Elk produkt heeft een maximale levens duur. Men raakt nu eenmaal van een be paald produkt verzadigd, vandaar het Bel gische spreekwoord: „Het is niet goed uw vrouw te veel lief te hebben". Elk produkt heeft vernieuwing nodig. Bij het lanceren van een artikel is het belangrijk dat men bij de goede „consumptiepioniers" terecht komt. Prijs en presentatie van het pro dukt hangen nauw samen. Prijsherziening is mogelijk mits aan het produkt verande ring wordt aangebracht. De prijs dient ge richt te worden op de potentiële koper en niet op de massa. Bij de ontwikkeling der laatste jaren is de taak van de verkoper steeds moeilijker geworden. Met name is zijn taak als voorlichter belangrijk gewor den. De huidige maatschappij vraagt voort durend vernieuwing. Dit geldt voor alle takken van handel, dus ook voor de agra rische handel aldus de heer Zeghers. Caltex Delfzijl 14 te Le Havre. Caltex Eindhoven 14 dwars Westhinder n. Vliss Calt. Napels 14 80 m. w.n.w. St. Vine. n. Bahrein. Caltex Pernis 14 rede Singapore. Caltex Rotterdam 14 te Bandar Mashur. Caltex Utrecht 15 te Bombay verwacht. Camerounkust 14 125 m. n.w. Lissabon n. Antw Casamance 14 v. Rotterdam n. Duinkerken. Castor 13 v. Mersin n. Chalkis. Celebes 14 15 m. z. Ras Hafun n. Mombasa. Ceres 15 te Balboa. Cinulia 14 290 m. z.w. Fayal n. Curagao. Cities Service Valley Forge pass. 14 Ouessant n Port Said. Cradle of Lib. 14 80 m. z. Ascencion n. Ph.delph Dahomeykust 14 te Amsterdam. Delft 13 v. Barranquilla n. Curacao. Diemerdijk 14 200 m. w.z.w. Scillys n. Bermuda. Drente 15 te Akaba verwacht. Eenhoorn 15 te Antwerpen. Eos 14 te Lissabon n. Antwerpen. Esso Amsterdam 14 60 m. w. Djeddah n. Mena. Esso Nederland 14 170 m. n. Port Sudan n. Mena Forest Hill 14 75 m. n.o. Terceira n. Amuaybay Forest Town 14 81 m. z.o. Muscat n. Mena. Fravlzo pass. 14 Kp. Carvoeir n. Savona. Friesland SSM 14 te Szczecin v. Lübeck. Gaasterdijk pass. 14 Bahamas n. New Orleans. Gaasterkerk 14 270 m. w. Mindoro n. Singapore Gemma 14 650 m. n. Belem n. Buenos Aires. Giessekerk 12 v Yokohama n. Bangkok. Hathor 14 250 m. o. Gibraltar n. Tanger. Hestia 14 v. Cumana n. Georgetown. Hoogkerk 14 v. Colombo n. Madras. Hydra 14 215 m n.n.o. Kp. Finisterre n. Malta. Ittersum 14 v. Antwerpen n. Bermuda. Japara 14 200 m. n.o. Madeira n. Kaapstad. Jason 14 240 m w.z.w. Ouessant n. Paramaribo Johannes Frans 14 200 m. o. Kp. Canaveral naar Amuybay. Johan van Oldenbamevelt 14 v. Pt. Everglades naar New York. Jos. Frering 14 270 m. w. Casablanca n. Monrovia. Kaap Hoorn 14 te Turku verw. v. Band. Mashur. Kalydon (4 50 m. n.w. Lissabon n. Pemis. Kara 14 v. Cabimas n. Landsend. Karossa 14 te Biak. Karsik 14 70 m. o. Sabang n. Mombasa. Kelletia 15 v. Rotterdam n. Bombay. Khasiella 15 te Fedala verwacht. Kinderdijk 14 v. Rotterdam n. Bremen. Kloosterdijk 14 te Rotterdam. Kopionella 14 120 m. o.n.o. Trinldad n. Manaus. Koratia 14 v. Port Fortin n. Stanlow. Korenia 14 55 m. n. Oran n. Mombasa. Krebsia 14 130 m. o.z.o. Billiton n. Auckland. Kreeft 14 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 14 te Rotterdam. Kryptos 16 te Curagao verwacht. Kylix 14 v. Maracaibo n. Curagao. Laarderkerk 14 te Bahrein verwacht. Ladon 15 te Georgetown. Laertes 14 150 m. o. Sicilië n. Marseille Lawak 15 v. Balboa n. Los Angeles. Leeuwarden 15 te New Orleans. Lekkerkerk 14 140 m. z.w. Ouess. n. Antwerpen. Lelykerk 14 40 m. o. Malta n. Le Havre. Leopoldskerk pass. 14 Ouessant n. Stettin. Lissekerk 15 te Bremen. Lutterkerk 15 te Port Sudan. Lycaon 14 v. Dublin, 15 te Swansea. Maas 14 v. Tunis n. Tripoli. Maashaven 14 30 m. n.w. Kp. Blanc n. L. Palmas Madisonlioyd pass. 14 Perim n. Suez. Mariekerk 14 dwars Dakar n. Las Palmas. Mamelyoyd 14 45 m. z.z.o. Ceylon n. Penang. Meerdrecht 15 v. Rotterdam n. Bombay. Meerkerk 14 te Rotterdam. Merseylloyd 14 ten anker Rastanura. Merwede 15 rede Accra. Merwelloyd 14 te Sandakan. Mitra 14 te Heysham verwacht. Mohamed Reza Shah 14 96 m. o.n.o. Port Sudan naar Bandar Mashur. Montferland pass. 14 Tenerlfe n. Santos. Myladv 15 te Libreville. Abbedijk 14 350 m. z.w. Landsend n. Le Havre. Abida 14 te Rotterdam v. Jarrow. Acila 15 te Curagao. Aemaea 14 v. Stanlow n. Curagao. Naess Commander 14 v. Mena n. Landsend Naess Lion 14 110 m. w.n.w. Port Said n. Aden. Naess Tiger 14 te Sidon. Neder-Eems 14 417 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok Neder-Elbe 14 185 m. n.n.o. Kp. Guardafui naar Bombay. Neder-Weser 14 v. Cochin n. Mukallah. Nestor 14 dwars Finisterre n. Tripolis. Nias 14 45 m. w.n.w. Malta n. Ceuta. Oberon 14 te Hamburg. Oldekerk 14 35 m. o. Guardafui n. Penang. Oranjefontein 14 400 m. n.o. St. Helena n. Kaapst. Oranje Nassau 14 45 m. n.o. Flores n. Barbados Papendrecht pass. 13 Gibraltar n. Rostock. Parkhaven pass. 14 Finisterre n. Las Palmas. Peperkust 14 325 m. n. Kp. Verde n. Freetown Pericles 15 te Valparaiso. Philine 14 v. Mena n. Gibraltar. Poseidon 17 te Guadeloupe verwacht. Prins Johan Willem Friso 14 90 m. o.n.o. Bougie naar Antwerpen. Prins Willem II 14 370 m. n.w. Finist. n. Halifax Pygmalion 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Reza Shah The Great 14 140 m. n.o. Massoe n. Suez Ridderkerk 15 te Genua. Riouw 14 v. Aden n. Suez. Rotti 14 v. Port Said n. Lissabon. Salatiga 14 50 m. n.n.o. Oran n. Port. Said. Scheldelloyd 14 v. Antwerpen n. Hamburg. Schouten 14 60 m. z.o. Monrovia n. Takoradi. Senegalkust 14 v. Bordeaux n. Dakar. Siberoet 15 te Penang. Sirrah 14 22 m. w.z.w. Casquets n. Buenos Aires Skadi 14 45 m. z.w. Oporto n. Zandvoorde. Socrates pass. 14 Dover n. Londen. Stad Amsterdam 14 30 m. z.o. Wight n. Bensafi Stad Arnhem 14 67 m. n. Finisterre n. Rotterdam Stad Delft 15 te Sint Vineent. Stad Haarl. 14 9 m. z. K. Dagata n. Civ. Vecchia Stad Leiden 14 v. Barcelona n. Rotterdam. Straat Banka 15 te Karachi. Straat Soenda 14 te Auckland verwacht. Tahama 14 30 m. z. Masira n. Aden. Talisèe 15 te Penang. Tamara 14 te Hamburg. Tara 14 v. Bremen n. Hamburg. Telamon pass. 14 Old Bahama Channel n. Aruba Themis 14 v. Punuta Cardon n. Mobile. Tiikampek 14 te Shimizu. Tjipondok 16 te Singapore verwacht. Tjiluwah 15 v. Brisbane n. Yokkachi. Tjitarum 17 te Durban verwacht. Tweelingen 14 120 m. w.n.w. Trondheim n. Narvik. Van Neck 15 te Bangkok. Van Spilbergen 16 te Ilo Ilo verwacht. Vasum 14 70 m. n.w. Oran n. Rotterdam. Vivipara 14 270 m. z o. Malta n. Rotterdam. Waibalong 14 te Berbera. Waikelo 15 te Kuwait. Waingapoe 14 te Salala n. Mombasa. Waterman 14 75 m. w.n.w. Kp. Guardafui naar Fremantle. Weltevreden 14 30 m. w.z.w. Ouessant n. R'dam. Wonosarl 14 100 m. z.o. Messina n. Genua. Wonosobo 16 te Napels verwacht. IJssel 15 te Beyrouth. Zeeland 14 v. Rotterdam n. Curagao. Zonnekerk 15 te Kobe. KLEINE VAART Areas 13 te Triest n. Rijeka. Ardeas 13 te Kopenhagen n. Amsterdam. Audacia 14 v. Brest n. Dakar. Bab T 12 te Londen. Bonafide 14 te Bayonne v. Bordeaux. Brouwersgracht 14 te Kiel. Deo Gratias 14 te Amsterdam v. La Pallice. Draco 13 v. Barcelona n Tarragona. Eljo 14 te Farn eil. n. Perth. Flevo 14 te Amsterdam n. Roenne. Goote 14 te Antwerpen v. Liverpool. Heerengracht 14 te Helsinki. Leliegracht 13 dwars Goeree n. Schevenlngen. Manto 13 v. Lissabon n. Rotterdam. Nero 14 120 m. z.z.o. Ushant n. Bilbao. Philetas 14 35 m. n.w. Izmir n. Gibraltar. Ponza 13 te Rotterdam. Strabo 13 v. Amsterdam n. Aalborg. Tilly 12 v. Londen n. Almeris. Twee Gebroeders 14 15 m. z. Finist. n. Lèixous SLEEPVAART Blankenburg 11 v. Southampton n Belfast. Oostzee 12 v. Corcubion n. Hamburg. Schelde 9 te Bahrein. Op 144.80, bedroeg de koerswinst 2.20. Kon. Olie had in New York een dollar hoger genoteerd. Voor de scheepvaart aandelen was een behoorlijke belangstel ling. Aandelen H.A.L. waren zeer ge vraagd en liepen op van 180 tot 182 (ex 9 pet.) Ook voor de overige scheepvaart aandelen was de stemming gunstig. NSU steeg van 182 tot 185 (180%). In de cul tuursector werd HVA uit de markt ge nomen waardoor dit fonds een koerswinst boekte van circa 2 p. Staatsfondsen op nieuw vast bij kalme handel. Kon. Zout 1300 tegen gisteren 1330 laten en een voor gaande notering op 1370. (ANP) Boeke Huidekoper van 210 op 20372; Boom Ruygrok van 184 op 182'/»: Figée van 230 op 237; Spaarnestad van 625 op 627. VERHANDELDE FONDSEN 14 maart 14 maart Totaal 458 471 Hoger 209 (45,7%) 278 (59.1%) Lager 162 (35,3%) 115 (24.4%) Gelijk 87 (19,0%) 78 (16.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U531—533% 533 Kon. Olie143.80—144.80 144.40 Philips 1198—1208 1208 Unilever 835—837 836 Hoogovens 973987 980 VOORBEURS VAN HEDjIN Slot A.K.U. 53272—534 532 Kon. Olie 143.80-144 gl f 143.40 1203%—1207 gl 1199 Unilever 835 gb—837 835 Hoogovens 971 gb—978 968 Vongt *lotkoer> Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. A'dam Rubber. H.V.A A.K.U Van Berkel's Pat. Deli Mij Fokker Nederl. Ford Van Gelder Pap.. Hoogovens Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bez. Philips Pref Unilever Wilton Fijenoorc Billiton Mij. II Dordtsche Olie Kon. Olie H.A.L. K.L.M K.N.S.M Stoomv. Mij. Ned. Ommeren, Ph. v. N. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Albert Heijn Amstel Bier Bols Bührmann Papier Ned Gist- en Sp. Van der Heem Heineken's Hoogenbosch Sch Indola K et jen Kon. Ned. Zout Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr Ver. Machinefabr Wesasnen Zwanenburg-Org Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities Service.... General Motor? Kennecott Copner Republic Steel Shell Oil U.S. Steel Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Zwakke markt Over de gehele koerslijst vielen gisteren dalingen te constateren. De markt was zwakker dan de vorige dag en de omzet kleiner. Vliegtuigaandelen trokken de meeste belangstelling. Lockheed won vijf en Dou glas was ongeveer 2% lager. Het industriële gemiddelde ging omlaag door verliezen van ongeveer 214 in aandelen American Telephone en meer dan een dollar in Ge neral Electric en Westinghouse. In de sec toren auto- en staalwaarden gingen de koersen fracties omlaag, evenals bij de chemicaliën. American Motors vormde een uitzondering. Reynolds was drie dollar hoger. Philip Morris 27t en American 54 in de sector tabak. In de groep elektroni sche waarden steeg IBM 4 dollar: Motorola verloor 3. De omzet bedroeg vandaag 4 900 noo aan delen. Van een totaal van 1309 fondsen waren er 495 hoger en 582 lager Hei in dustriegemiddelde kwam van 664.44 op 661.08: dat van spoorwegen van 142.67 op 42.33 en dat van openbare nuf u - van 108,64 bp 109,01. (UPI) 368 33814 345 352 122)4 143)4 534 374 172.50 362 625 396)4 982 555 665 1194 321)4 836 27972 489% 670 144.90 184 Ex 97.50 220% 212 357 184% 235.- 242.— 504.— 144.— 480 546 660 665 475 1 465 617 334)4 5847z 622 1305 918 347 732 260 390 987 34% 18% 5072 46% 5154 44s/ia 35 63 87% 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15