Europese conferentie over de onaangepaste jeugd DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK UW WASSEN en WASMACHINES MINISTER VISSER IN DE TWEEDE KAMER AGENDA 3 I.00P OP 1,1:1:1! Kort en bondig Veel jeugdigen komen tot negatieve daden omdat er zo weinig van hen wordt geëist Aanrander tot vier jaar veroordeeld P.S.P, neemt risico van bezetting Advies huishoudraad; laat neutrale instantie u bij aankoop voorlichten V estzak-broekzak Maatschappelijk Werk in de Kamer Depressie-invloed nog gering „Springlading" bestond uit vuil water WOENSDAG 15 MAART 1961 Blikman Sartorius Reporter zwaar gewond door val van tribunedak Wat heeft een soldaat op zijn brood? chemische fabriek L van der Grinten nv Venio Nieuw NA V O-plan voor Nederland Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk "Jéïuenka K.A.B.-actie,,Wij en zij" ■o? 3 £5 - Tot 18 maart wordt in het Rijnhotel in Rotterdam onder auspiciën van de Raad van Europa een conferentie gehouden waarvan het thema is: „Problemen van on aangepaste jeugd". Deze conferentie vanmorgen geopend door de staatssecre' taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr. Y. Scholten. In zijn rede zei mr. Scholten, dat in vrij wel alle landen is te constateren dat er zich bij de jeugd meer dan ooit moeilijk heden voordoen bij de aanpassing aan het maatschappelijk leven, die gepaard gaan met uitingen van onaangepast ge< drag. De staatssecretaris legde er de nadruk op dat jeugdproblemen beslist niet alleen van deze tijd zijn. Ter illustratie daarvan haalde hij de „Basler Chronik" uit 1629 aan, waarin zinsneden voorkomen over „Onze hedendaagse jeugdigen met hun le> lijke kleding, afschuwelijke haardos en fat. terige baarden". Mr. Scholten zei dat het maatschappelijk leven veel meer dan vroe ger beheerst wordt door de oudere gene ratie. Daarbij komen een veel langere duur van school- en vakopleidingen. Dit alles is er oorzaak van, dat het thans veel lan ger duurt voordat de jonge mens een ver. antwoordelijke positie in het maatschap pelij't leven gaat bekleden hetgeen hem geruime tijd het gevoel geeft er niet bij te horen. De staatssecretaris zei dat veel jeugdigen tot negatieve daden en vooral oo'c tot een negatieve instelling komen, om dat er zo bijzonder weinig van hen wordt gfëist. „Ik meen te mogen zeggen dat er 'n onbewust hunkering naar verantwoor delijkheid en naar moeilijke opdrachten en eisen bestaat bij onze jeugd, mits deze maar liggen binnen haar bevattingsver mogen". Telkens opnieuw blijkt immers hoe de jeugd zich weet te geven wanneer vqor rampen en andere typische men selijke noden haar offer en inzet worden gevraagd. Uiteindelijk kan men pas leren zwemmen wanneer men in het water ligt aldus mr. Scholten. Hij meende dat helaas de ouders tegenwoordig vaak als hoogste opvoedingsideaal zien: gezondheid, netheid en carrière en zich meer de vraag stellen „Wat wordt mijn kind" dan: „Hoe is mijn kind". Na nog te hebben gezegd, het van groot belang te achten dat de verschillende lan den in Europa worden geconfronteerd met eikaars visie op het jeugdprobleem, ver klaarde staatssecretaris Scholten de con ferentie voor geopend. 'Advertentie demonstraties en inlichtingen b m van der Grinten lichtdruk De Rotterdamse rechtbank heeft een 28-jarige stuurman uit Maasbracht ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. In het najaar van 1960 lag hij met zijn bin nenvaartschip in Capelle aan de IJssel, waar het gerepareerd werd. Hij woonde daar een feestavond bij, waar hij kennis maakte met een 16-jarig meisje. Na af loop van de feestavond heeft hij het meis je aangerand en mishandeld. Er was tegen de man zes jaar gevangenisstraf geëist. Tijdens de gisteravond gespeelde voetbal wedstrijd G.V.A.V.-Moskou in Groningen, is de 28-jarige Y. H. Ferwerda van het dak van de hoofdtribune gestort. Hij is in zorgwekkende toestand met een schedel- basisfractuur in het Academisch Zieken huis in Groningen opgenomen. De heer Ferwerda was als programmaleider van de KARON, een katholieke ziekenhuisom- roep in Groningen, op het terrein aanwe zig om met medewerkers een reportage te maken van de voetbalwedstrijd. Aan de conferentie wordt deelgenomen door afgevaardigden uit Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Grie kenland, IJsland, Ierland, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zwe den, Turkije en Engeland. (Van onze parlementaire redacteur Er is in de Tweede Kamer even een levendige discussie ontstaan over de vraag die de heer W i e r d a (P.v.d.A.) aan de heer Lankhorst (P.S.P.) stelde: „Aan vaardt U als consequentie van uw pacifis tische standpunt de bezetting door een vreemde mogendheid? De kiezers hebben recht op een duidelijk antwoord". De P.S.P.-er stelde voorop dat bewape ning een verdedigingsmiddel is dat tegen zijn geweten ingaat en daarom onaan vaardbaar is. De P.S.P. is voor gehele internationale ontwapening en indien het nodig is dat daarbij een aantal landen voorgaat, dan is de P.S.P. bereid tot een zijdige ontwapening. Dit houdt in, aldus de woordvoerder van de P.S.P., dat wij voor uittreding uit de NAVO zijn. Hij had bezwaar tegen de redenering dat ontwapening tot bezetting leidt en be wapening niet. Bewapening brengt het ri sico van oorlog mee en als die wordt ver loren, volgt ook bezetting. Dan is ontwa pening een betere keus dan bewapening. Hij was daarom bereid het risico van be zetting te nemen. De heer Moorman (K.V.P.): Neemt U dan ook voor Uw rekening alle slacht offers van de bezetting? De heer Lankhorst: Daarmee houd ik rekening en ik voel het als een last, maar een oorlog eist ook slachtoffers. De heer Moorman: Het meest aan vaardbaar is dan echter dat getracht wordt de bezetting, die bij ontwapening zeker komt, buiten de deur te houden. De heer Lankhorst: Het is niet ze ker dat er bezetting komt, maar het ri sico aanvaard ik. De heer Schouwenaar (P. v. d. A.): Bent u zeker ervan dat de men sen de spanning van een bezetting zullen kunnen dragen? Vraagt u van de mensen niet een heldendom dat zij niet bezitten? De heer Lankhorst: De andere weg dan bewapening is een andere wijze van verweer, waarvoor een geestelijke opvoe ding nodig is, om de spanning te kunnen weerstaan. Er is nooit een poging gedaan andere dan militaire middelen te onderzoe ken als middel van verweer. Men heeft elkaar van zijn ongelijk niet overtuigd. (Van onze parlementaire redacteur) In verband met het recht op Amerikaan se defensiehulp vertelde de heer Moor man gisteren in de Tweede Kamer de anekdote van de korporaal die aan zijn mannen vroeg: „Wat heeft een soldaat op zijn brood?" „Boter," werd er geantwoord. „Fout," zei de korporaal. „Beleg," riep iemand triomfantelijk. „Weer fout," zei de korporaal. Het goede antwoord is: „Een soldaat heeft recht op zijn brood!" Advertentie Intern schriftelijk verkeer LICHTDRUK, het reproduktie-systeem dat thans allerwege ingang vindt in de moderne administratie, leent zich bij uitstek voor de verzorging van het Intern Schriftelijk Verkeer, Met behulp van lichtdruk vermenigvuldigt u snel, goedkoop en accuraat interne memoranda, rapporten, instructies enz. LICHTDRUK veücht het werk van uw directie-secretariaat en van uw type kamer. Vraagt onze uitvoerige documentatie ©ver; 2. Postbehandeling met behulp van lichtdruk 2. Lichtdruk ten dienste t van het intern schriftelijk verkeer. (Van onze Amsterdamse redacteur) Vijfentwintig jaar geleden had een huis vrouw voor de was niet meer nodig dan een zinken teil, een wasbord, 'n paar stuk ken zeep en 's middags een zonnetje om de zaak te laten drogen. Tegenwoordig spreekt men niet meer van "wassen" maar van „wasbehandeling" en kan het zelfs gebeuren dat een aantal dames en heren die bezig zijn om van die wasbehandeling een waswetenschap te maken, een speciale conferentie beleggen, die ten doel heeft de huisvrouw te bewegen zich beter te la ten voorlichten op dit gebied. Zo'n bijeen komst is in Amsterdam gehouden, waar mevrouw H. Boode-Hacquebard van de Nederlandse Huishoudraad zich afvroeg of de huisvrouw de snelle industriële ontwik keling op het gebied van de wasappara- tuur en de wasmiddelen nog wel kan vol gen. Zij beantwoordde deze vraag ontken nend. In de eerste plaats heeft de huismoe der, die vóór de oorlog slechts katoen, wol en linnen behoefde te wassen, nu te ma ken gekregen met nylon, polyester, acryl, vinyl en hoe die nieuwe vindingen meer mogen heten. En het aantal kunstvezels neemt van week tot week nog toe. Iedere stof echter stelt eigen eisen bij het wassen. Mevrouw Boode verweet de textielfabri kanten, dat zij de huisvrouw zo weinig en soms in het geheel niet op de hoogte bren gen met de behandeling van die nieuwe vezels. En wat doet de huisvrouw? Zij wordt (Vervolg van pag. 1 Op een bepaalde defensietheorie van de heer Schouwenaar (P.v.d.A.) wilde de minister niet ingaan, omdat er zoveel theo rieën worden verkondigd over de beste verdediging. De regering moet zich nu eenmaal aansluiten bij de beslissingen van de NAVO, waërbij onze militaire deskun digen meespreken. Omtrent de oprichting van een Papoea bataljon op Nieuw-Guinea deelde minister Visser mee dat het besluit is gevallen het kader van 38 officieren en onderoffi eieren te leveren. Op den duur zal echter c Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „De huisbewaarder". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De onverzoenlijken", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Callgirls in gevaar", 18 j. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „The Key", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „A song is born", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het schandaal van Clochemerle" 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Donder dag 20.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Het mes", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zeven zondaars". 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 u.: „Moord boven de af grond", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hafker. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Museum Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 913 u. en 1417 u., zondags 14—17 u., tevens maandag tot en met vrijdag 2022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 maart.) WOENSDAG 15 MAART City Theater. 20 u.: „Kamers te huur". Rex Theater, 20 u.: „Het West-Berlijn Mysterie". Hervormde Kerk. Kanaalstraat IJmui- den, 7.30 u.: „Matthaüs Passion" van Johann Sebastian Bach door de Christe lijke Oratoriumvereniging „Looft den Heer". DONDERDAG 16 MAART City Theater, 20 u.: „Ave Maria", met Benjamino Gigli (speciale voorstelling). Rex Theater, 20 u.: „Het West-Berlijn Mysterie". Hervormde Kerk. Kanaalstraat IJmui- den, 7.30 u.: „Matthaüs Passion" van Johann Sebastian Bach door de Christe lijke Oratoriumvereniging „Looft den Heer", Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. WOENSDAG 15 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nog minderjarig". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Dreigen de heuvels". DONDERDAG 16 MAART Kennemer Theater: géén uitvoering. Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Drei gende heuvels". Advertentie een eigen Papieakader worden opgeleid Voor de defensielasten is na 1950 het systeem gevolgd telkens voor een aantal jaren vooruit de hoogte van de jaarlijkse uitgaven vast te stellen, waardoor de rao gelijkheid ontstond, indien de toegestane uitgaven in een bepaald jaar niet werden gedaan, deze over te hevelen naar een volgend jaar. Tegen dit systeem van het zogenoemde meerjarig defensie-plafond heeft de Kamer de laatste jaren steeds sterker bezwaar gemaakt omdat de beste ding van de defensieuitgaven op die ma nier aan het juiste inzicht en de controle van het parlement werden onttrokken. Er werden gelden voor een ander doel ge bruikt dan waarvoor ze waren toegestaan. Met algemene stemmen heeft de Kamer gisteren een motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd alleen voor in vesteringsuitgaven een meerjarig plafond systeem toe te passen, maar voor andere uitgaven jaarlijks de toestemming van de Tweede Kamer te vragen. Minister Visser verklaarde ernstig te zullen trachten de motie uit te voeren en de Kamercommissie voor defensiezaken periodiek te zullen inlichten wanneer toe gestane uitgaven, indien zij niet zijn ge daan, worden overgeschreven naar de be groting van een volgend jaar. Voor de vuist weg sprekend aan de hand van aantekeningen, los van ambtelijke pa pieren, maakte minister Visser in zijn ant woord op replieken in de Kamer een merkbaar betere indruk dan vorige week. Amendement van P.v.d.A. Van de zijde van de P.v.d.A. werd een amendement ingediend met de bedoe ling vijf miljoen gulden op de begroting te schrappen voor de aanschaffing van een tanker-voorraadschip. Staatssecretaris De Jong was het echter met de heer Ritmeester (V.V.D.) eens dat een dergelijke tanker in oorlogstijd noodzake lijk is. De te bouwen tanker zal een snel heid moeten hebben van 20 mijl, omdat hij het tempo van de oorlogsschepen moet kunnen bijhouden voor bevoorrading. Normale tankers halen die snelheid niet. Ook het denkbeeld van de heer Schou wenaar om de mariniers in de Antillen op te leiden en dan naar Nieuw-Guinea te zenden, wees staatssecretaris D e Jong af, omdat zij dan wel heel weinig thuis zouden zijn. Ongeveer 60 percent van het korps mariniers bestaat uit dienst plichtigen en wanneer de taak van het korps op Nieuw-Guinea eens afgelopen zal zijn, zal het mogelijk wezen het korps in te krimpen. Er zijn geen plannen zelf een nucleaire onderzeeboot te ontwikkelen. meestal meegesleept in de reclame-cam pagnes van de wasmiddelenindustrie, die ruim honderd verschillende merken op de Nederlandse markt brengt. Hoe vaak zul len echter bij de wasmiddelen te verstrek ken cadeaus meespreken bij 't bepalen van de keuze? „Fout", roept de Huishoudraad, die overigens toejuicht dat er zoveel goede wasmiddelen worden gefabriceerd maar betreurt dat de huisvrouwen zich over keuze van de soort niet laten voorlichten. Een wirstpunt is het werk van de op ini tiatief van de Huishoudraad opgerichte „Vereniging Textieletiquettering voor Was- en Strijkbehandeling". Het aantal textiel fabrikanten, dat zich door deze vereniging heeft laten bewegen om de wasbehande ling op de stof te vermelden, is nog niet groot, maar reeds heeft het publiek al enig houvast. De onwetendheid op het terrein van de wasmachines is zo mogelijk nog groter. De wasmachines, al dan niet met inge bouwde centrifuge, verwarming of spoel- installaties variëren-in prijs van 150,- tot ongeveer f 2600. Welke zijn goed en welke slecht? De Huishoudraad meent, dat de keuze van zo'n apparaat voor de mees te gezinnen moet op een gebruiksduur van 20 jaar worden gerekend afhankelijk moet worden gesteld van de omstandighe den in 't gezin. Te vaak laat de huisvrouw zich verleiden door een fraaie vormgeving, door de kleurrijke folders en vlotte toelich ting van de verkoper. Aangenomen mag worden dat zo'n verkoper een eerlijke voorlichting wil geven. Maar hij is vaak niet in staat op juiste wijze te adviseren, omdat de vrouwen hem meestal niet op de hoogte stellen van hun wensen en. omdat hij als man de praktijk van de was dag niet kent. De Huishoudraad raadt de aspirantkoopsters dan ook aan zich te la ten voorlichten door een neutrale instan tie. Zoals bijvoorbeeld de Huishoudraad, of door de voorlichtingsafdelingen van de plaatselijke of provinciale elektriciteitsbe drijven. Er zijn gezinnen waar men het meest gediend is met een snelwasser van een be perkte capaciteit. In andere gevallen is een langzaamwasser op zijn plaats. De ene huisvrouw heeft een centrifuge nodig, maar andere, die over geen droogmo- gelijkheid beschikt, heeft meer aan een apparaat dat het wasgoed volkomen droog kan afleveren. Voorts dient rekening te worden gehouden met de ruimte in huis en met eventuele water- en afvoeraanslui- tingen. Op de Huishoudbeurs, die donderdag in het RAI-gebouw wordt geopend, zullen 27 merken wasmachines, centrifuges en com binaties worden geëxposeerd. Gelukkig zijn er ook de voorlichtingsstands van neutrale instanties, die de huisvrouw wegwijs kun nen maken. Overigens is de Huishoudraad nog niet geheel tevreden over de in de handel zijn de apparaten. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan het opstellen van normen, waaraan wasmachines moeten voldoen. Een van de importeurs echter zei: „Die voorlichting is heel mooi, maar voor ons betekent dat, dat wij bij ieder nieuw type dat wij importeren, er vijf moeten afstaan aan allerlei instanties die er het hunne over gaan zeggen. Waarom niet één centrale instantie?" Maar dat is ook de wens van de Huishoudraad. De oude Duitse zeemijn, die in Delft nogal opschudding heeft veroorzaakt, door dat men meende dat zij een grote spring lading zou bevatten, blijkt onschuldig te zijn. De Mijnopruimingsdienst van de marine heeft het gevaarte, waarin, in op dracht van de Technische Hogeschool te Delft enige gaten moesten worden ge boord, aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Daarbij heeft men vastgesteld, dat de inhoud niet, zoals men aanvanke lijk meende te kunnen constateren, be stond uit een hoeveelheid van ongeveer zestig kg. springstof, maar slechts uit enige liters vuil water. (Van onze parlementaire redacteur Een nieuwe Starfighter voor onze lucht macht kost ruim 6 miljoen. Daarvan vloeit in de schatkist van minister Zijlstra t 500.000 terug aan belasting (weeldebe- belasting). De begroting is gebaseerd op de aanschaffing van 100 starfighters en de minister van Financiën zou dus 50 mil joen aan belasting ontvangen. De heer Moorman (KVP) vond het gis teren in de Tweede Kamer maar een vreemd geval dat de minister van Defen sie moet echten om van het parlement de miljoenen voor de landsverdediging los te krijgen, terwijl minister Zijlstra de lachende derde is, want hij ontvangt per jaar ook nog 16 miljoen gulden aan loods gelden van de marine. Minister Visser was bereid er eens over te spreken, maar hij betwijfelde of hij daarmee de zorgen van zijn ambtgenoot van financiën zou ver lichten. De Katholieke Arbeidersbeweging in Ne derland zal in april een actie voeren die tot doel heeft, de christelijke vakbewe ging in de achtergebleven gebieden uit tè breiden. De actie, die als motto heeft „Wij en Zij", zal niet zozeer dienen om de di- rekte nood in de onderontwikkelde gebi& den te lenigen als wel om in de blijvende noden te voorzien door middel van een sterke schristelijke vakbeweging in die landen. (Vervolg van pag. 1) De minister moest de Kamerleden die daarover hadden gesproken, zoals de he ren Schipper (A.R.), Van Hulst (C.H.U.) en mevrouw Schouwen aar Franssen (V.V.D.) toegeven, dat ver vanging van de Armenwet door de Wet Bijstand Levensonderhoud haast heeft. Het is echter een moeilijke materie. Ook de Bejaardenwet laat nog op zich wachten. De minister ziet nog een aantal adviezen hierover tegemoet. Naar aanleiding van daarover gestelde vragen zeide de minister van oordeel te zijn dat een eenzijdige invoering van een subsidiewet voor het maatschappelijk werk storend kan zijn voor het beleid ten aan zien van bepaalde taken op het terrein van volksgezondheid, jeugdzorg en volks ontwikkeling. Daarom gaat zij hierbij, on danks aandrang uit de Kamer, voorzich tig te werk. Mochten reeds gevoteerde gelden voor de probleemgebieden niet in het betrok ken begrotingsjaar kunnen worden be steed, dan is overheveling naar een vol gende begroting mogelijk, aldus de minis ter. Verder maakte minister Klompé be kend dat besloten is de tot nu toe ge blokkeerde tien miljoen gulden voor sport velden en zwembaden te deblokkeren en dit bedrag over de verschillende provin cies met probleemgebieden te verdelen. Het woonwagenprobleem noemde de mi nister zeer gecompliceerd. Voorzichtigheid moet worden betracht met het besteden van gelden voor maatschappelijk werk on der de woonwagenbewoners, wie de be windsvrouwe de vrijheid van trekken niet wil ontzeggen. De minister verklaarde zich niet bereid, zoals mej. Tjeenk Willink had ge vraagd, te interveniëren bij het gemeen tebestuur van Geleen (L.), dat aan het maatschappelijk werk van Humanitas sub sidie heeft onthouden. Mej. Klompé verklaarde zich wel bereid maatschappelijk werk onder de groep van zogenaamde thuislozen te subsidiëren. De invoering van de vijfdaagse werk week levert vele problemen op, bij voor beeld met betrekking tot het vormings werk onder fabrieksmeisjes. De minister kon begrijpen dat werkgevers er nu niet veel meer voor voelen dit vormingswerk tijdens de arbeidstijd te doen verrichten. Met mevrouw Schouwenaa r-F rans- sen was de minister het eens, dat de huishoudelijke en gezinsvoorlichting nog niet tot alle groepen die daarvoor in aan merking komen, is doorgedrongen. Na re- en dupliek werd de begroting in de loop van de avond aanvaard. Advertentie Olie verduisterd. Tegen een 34-jarige sleepbootkapitein uit Amsterdam is een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk, wegens verduis tering van ruim 16000 liter gasolie, die hij voor 1300 had verkocht. Hij verrichtte met zijn sleepboot werkzaamheden voor een aannemingsmaatschappij, die een op slagplaats voor gasolie heeft in Akersloot. Hij kon ongecontroleerd tanken en maakte er een gewoonte van om 's avonds met zijn schip naar Akersloot te varen en extra hoeveelheden olie over te hevelen. Pistool gestolen. In Amsterdam is een 20-jarige jongeman aangehouden die in het bezit was van een geladen pistool en een aantal patronen. Hij had het wapen aan boord van een onderzeeër gestolen toen hij hofmeester was bij de marine. Hij zal nu weer formeel in militaire dienst worden geroepen, waarna hij voor de krijgsraad terecht zal staan. Tot officier van Justitie te Middelburg is benoemd mr. A. W. Rosingh. thans offi cier van Justitie in het arrondissement Maastricht. Graf uit 200 v. Chr. In het uitbrei dingsplan Angelsloo te Emmen is voor de tweede maal een graf ontdekt, dat vermoe delijk uit ruim 200 jaar voor Christus da teert. In het graf, dat geheel compleet was, werd onder meer gevonden een aarden werkpot, een stenen bijltje en een scherp steentje, dat blijkbaar als mes werd ge bruikt. Oude molen weer in dienst. In Leeuwarden zal een oude watermolen van het nieuwe industrieterrein aan de west kant van de stad verplaatst worden naar het oostelijk recreatiegebied. Daar zal de molen gebruikt worden voor de bemaling van de grote vijvers, waardoor elektrische bemaling achterwege kan blijven. Opvolger ds. Zandt. In de vacature- ds. Zandt heeft de voorzitter van het Cen traal Stembureau benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland de heer A. de Redelijkheid te Ouderkerk aan de IJssel. Rekenautomaat voor T.H. De Tech nische Hogeschool te Delft zal een grote elektronische rekenautomaat aankopen, omdat de tegenwoordige, die in 1958 werd aangeschaft, niet meer toereikend is om de steeds gecompliceerder wordende reken- technische problemen op te lossen, die zich bij het natuurwetenschappelijke en tech nische onderzoek voordoen. De nieuwe machine is speciaal ingericht voor weten schappelijk rekenwerk. Per seconde kun nen 50.000 elementaire bewerkingen met getallen tot 13 cijfers worden uitgevoerd. Samenwerking. De gemeente Zeeland in Noord-Brabant heeft het voor dit jaar toegewezen contingent van acht woning wetwoningen aan Nistelrode afgestaan. Nistelrode had er tien toegewezen gekregen en kan er nu dus achttien bouwen. Twee motieven hebben tot deze samenwerking geleid: de bouw van achttien woningen kost per woning belangrijk minder dan de bouw van tien of acht woningen. Dit uit zich in een Lagere huurprijs, terwijl het bovendien mogelijk is bij goedkopere douw aanspraak te maken op een huurverlagen- de toeslag van twee gulden per woning per week. Volgend jaar zal Nistelrode zijn con tingent woningwetwoningen aan Zeeland afstaan. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in de omgeving van Neder land blijft in hoofdzaak bepaald door een hogedrukgebied met droog weer en in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking. In de middag is het op de meeste plaatsen zonnig. Om het hogedrukgebied circuleren depressies van de oceaan in de richting van Noord-Euro pa. De invloed van deze storing reikt tot, over het midden van de Noordzee en af en toe ook tot nabij het Waddengebied. Door de zuidwestelijke aanvoer van lucht overzee blijven de temperaturen dicht bij de kust en in het oosten van het land lager dan in de zuidelijke provincies. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M q w E binnen- en buitenland. d Neerslag, laatste 24 uur. E SE aB Den Helder onbewolkt w 10 0 Ypenburg mist zw 13 0 Vlissingenu mist zw 9 0.3 Eelde onbewolkt w 11 0 De Bilt mist zzw 12 0 Twente zwaar bew. w 11 0 Eindhoven mist wzw 13 0 Zd-Limburg zwaar bew. wzw 14 0 Helsinki onbewolkt wnw 2 6 Stockholm half bew. nw 7 0 Oslo onbewolkt nw 13 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 11 0.1 Aberdeen zwaar bew. windst. 16 0.1 Londen mist windst. 19 0 Amsterdam mist zw 12 0 Luxemburg licht bew. nw 13 0 Parijs mist no 14 0 Bordeaux onbewolkt ono 17 0 Grenoble geheel bew. windst. 15 0 Nice geheel bew. n 0 Berlijn geheel bew wnw 12 0.2 Frankfort geheel bew. nw 13 0 München geheel bew. wzw 9 0 Zurich mist windst. 11 0 Genève zwaar bew. nno 16 0 Locarno onbewolkt ono 24 0 Wenen geheel bew. wnw 12 0.6 Belgrado zwaar bew. w 12 0.2 Athene zwaar bew. nno 19 Rome mist windst. 19 0 Ajaccio zwaar bew. 0 0 Madrid licht bew. 23 0 Vlallorca mist windst. 17 0 Lissabon onbewolkt nw 27 0 Donderdag 16 maart Zon op 6.53 uur, onder 18.45 uur. Maan op 6.54 uur, onder 18.31 uur. Maanstanden 16 maart 19.51 uur nieuwe maan. 24 maart 3.49 uur eerste kwartier Hoog en laag water in T.lmuiden Woensdag 15 maart Hoog water 2.32 en 14.53 uur. Laag water 10.24 en 22.56 uur. y Donderdag 16 maart Hoog water 3.21 uur en 15.38 uur Laag water 11.16 uur en 23.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoori 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmur!

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2