Grootste schip dat ooit de Nieuwe Waterweg opvoer Schoolverzuim om cursus van lyceum te volgen Revalueert De Gruyter óók met 43/«°/o? Nee, De Gruyter revalueert met ruim 8% op 35 85 25 65 50 60 40 85 CACAO Winkels niet op zaterdag sluiten Bandrecorder leverde bewijs tegen stelende winkeljuffrouw S. Schootstra nieuwe voorzitter van de RAI Liberiaanse tanker van 85.000 ton Critiek op huidige woningbouw EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN.... i WOENSDAG 15 MAART 1961 9 Voorzitter KNMB Bekende Harlinger overleden Belasting over sociale uitkeringen Tanker „Mijdrecht" aangevaren Internationaal Gerehctshof kiest nieuwe president Soekarno zou iets van de padvinderij kunnen leren Flatgebouw in Utrecht gaat scheuren Trippenhuis is te klein voor Academie van Wetenschappen Kamerlid stelt vragen over standpunt van kantonrechter Vrije zaterdag in Den Haag Bijna vijf gulden voor één aardbei Üskretp» melk, puur van 40 voor HAZELNOOTBLOK, melk Rozijnnootreep, melk Tablettines, melk, puur oeGruyter ROODMERK CACAO Goudmerkcaeao Blauwmerkcacao - Napelitains 4 smaken O Mekkaboontjes PASTILLES, melk, puur Luxe pastilles, melk/mokka, puur 70 Musketflikken I CHOCOLADE HAGEL, melk, puur chocolade m o s O (D S 1 Chocolade pasta De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, heeft tijdens een gister avond gehouden vergadering van de plaat selijke middenstandsvereniging te Goes, verklaard dat het voorshands niet wense lijk is de winkels op zaterdagmiddag te sluiten. Hij wees erop dat de zaterdag middagverkoop in de meeste plaatsen on geveer dertig tot veertig percent van de weekomzet uitmaakt. De detailhandel moet pas de winkels sluiten als de koop gewoonten daartoe aanleiding geven, zei de voorzitter van de KNMB. De Maastrichtse rechtbank heeft een 46- jarige gehuwde winkeljuffrouw uit Vaals veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf wegens diefstal. De rechtbank aan vaardde als bijdrage tot het bewijs de op namen op een bandrecorder, welke de eigenaar van de zaak in de kelder onder de winkel had opgesteld om via een bij de kassa verdekt opgestelde microfoon de dievegge te ontmaskeren. Men kon duide lijk op het apparaat de bedragen horen welke de juffrouw aan de klanten noem de, waarna zij een lager bedrag op de kassa aansloeg, zoals bleek uit de kassa bonnen. De diefstallen waren al jarenlang gepleegd en de eigenaar had becijferd voor enkele tienduizenden guldens te zijn benadeeld. Hij had de winkeljuffrouw, die jarenlang een voortreffelijke hulp in de zaak was, echter nooit kunnen betrappen. De verdediger, mr. J. Seelen uit Maas tricht, heeft beroep aangetekend, omdat hij het bewijs niet geleverd acht. De ledenvergadering van de Nederland se vereniging „De Rijwiel- en Automobiel Industrië heeft met algemene stemmen de heer S. Schootstra uit Leeuwarden voor een periode van vier jaar tot algemeen voorzitter gekozen, als opvolger van de heer A. J. ten Hoeve, die deze functie se dert het overlijden van de heer E. F. Eriks son in 1959 heeft bekleed. De heer Schootstra, die sedert septem ber 1957 plaatsvervangend algemeen voor zitter was, zal nu tevens de plaats van de heer Ten Hoeve innemen als president commissaris van de n.v. Rai-gebouw. De scheidende voorzitter, die eind 1950 lid van het hoofdbestuur van de RAI werd, kreeg de hoogste onderscheiding van de vereniging: de gouden Leonard Lang-ere- penning. De nieuwe voorzitter van de RAI is in 1906 in Joure geboren. Hij is technisch di recteur van de Phoenix Rijwielenfabriek n.v. in Leeuwarden. Hij bekleedt in Fries land tal van maatschappelijke functies en heeft veel gedaan voor de na-oorlogse we deropbouw in die provincie. Sedert het overlijden van de heer Eriks son is de heer Schootstra ook voorzitter van het RAI-T.N.O.-instituut in Delft. Op ruim 80-jarige leeftijd is in Harlin- gen overleden de heer J. J. Krol, die daar 43 jaren lang lid van de raad is geweest, van 1935 tot 1949 en van 1957 tot 1960 wethouder was en ook bijna een jaar lang burgemeester* van de stad was. Voorts was hij van 1923 tot 1945 lid van de Provinciale Staten van Friesland. Hij was ereburger van Harlingen. De heer Krol was een der eerste automobilisten van Nederland en zeker de eerste van Friesland. Reeds in 1900 reed hij in een Franse Dion Bouton. Zijn gehele leven heeft hij in de bres gestaan voor de minst draagkrachtigen. In de crisisjaren kreeg hij bij de raadsverkiezingen zoveel stemmen, dat de R.K. Staatspartij die nauwelijks aan één raadszetel toekwam, er toen drie kreeg. Het Tweede-Kamerlid Bakker (CPN) heeft aan de minister van Financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat bij de uitkeringen krachtens de ziektewet, de on gevallenwet en de werkloosheidswet voor het berekenen van de loonbelasting de dag- loontable wordt gehanteerd? 2. Is het de minister verder bekend, dat een dusdanige berekening leidt tot een aanzienlijk hoger bedrag aan loonbelas ting, in vele gevallen van een tot twee gulden per week, voor arbeiders, die werk zaam zijn in bedrijven, waar een vijfdaag se werkweek geldt? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, opdat aan deze verhoogde belas tingheffing een einde wordt gemaakt? De 13.115 brt. metende tanker „Mij drecht" van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam is ter hoogte van Kaap Fini- sterre in aanvaring gekomen met een Noors schip. De „Mijdrecht" werd mid scheeps geraakt, maar kon op eigen kracht verder varen naar Marseille, waar het gerepareerd zal worden. Bij de aanva ring werd niemand gewond. Over het Noorse schip is niets met zekerheid be kend. De griffie van het Internationale Ge rechtshof te Den Haag heeft bekendge maakt dat het Hof op dinsdag 4 april achter gesloten deuren bijeenkomt om een nieuwe president en vice-president te kie zen. Verder zal het Hof een aantal finan ciële en administratieve vraagstukken be handelen. Zes dagen later begint voor het hof de openbare behandeling van de zaak over de soevereiniteit over de tempel Preah Vi- hear die Cambodja tegen Thailand aan hangig heeft gemaakt. Thailand heeft de bevoegdheid van het hof in deze zaak be twist en de behandeling zal dan ook alleen gaan over de Thailandse bezwaren, als het Hof deze bezwaren preliminaire ex cepties verwerpt, begint de procedure over het eigenlijke grensgeschil. Dinsdagmiddag is het grootste schip, dat ooit de Waterweg binnenliep tussen de pie ren van Hoek van Holland verschenen en opgestoomd naar Schiedam. Het was de ruim 85.000 ton metende Liberiaanse tan ker „Frisia" die bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij een dokbeurt moet ondergaan. Maar eerst moet het schip de voorgeschreven schoonmaak doorma ken, omdat zelfs lege tankers nog gevaar lijke schepen zijn met hun residu en gas sen in de tanks. Ongetwijfeld een machtig schip, die „Frisia" met zijn lengte van 257 meter en breedte van 38 meter. Een wat lomp aan doend gevaarte, juist nu het. hoog op het water lag omdat het in ballast voer. New York Times NEW YORK (Reuter) De New York Times schreef maandag in een hoofdartikel het volgende over het ontbinden van de padvindersorganisatie in Indonesië: President Soekarno van Indonesië heeft besloten de Indonesische padvindersorga nisatie te ontbinden en daarvoor in de plaats een andere vereniging te vormen waarvan hijzelf de leider is. Volgens een recent bericht uit Djakarta is Soekarno ontevreden over de padvindersbeweging omdat er maar weinig Indonesiërs lid van zijn en omdat zijn zoon, die zes maanden padvinder is geweest, in die tijd niets anders heeft geleerd dan „schreeuwen, knopen leggen en woudlopen". President Soekarno heeft mogelijk gelijk wat de geringe belangstelling voor de pad vindersbeweging in Indonesië aangaat. Zijn andere bezwaren laten echter ruimte voor een nadere beschouwing. Soekarno heeft zich een grote reputatie verworven als een van dé schreeuwerigste sprekers in Azië en wat de knopen betreft, wie weet, of,wat de brave padvinders daar van leren, niet een goede voorbereiding is om op latere leeftijd de politieke warboel in Indonesië wat te ontrafelen, iets wat zelfs boven de macht gaat van de huidige president. Ook kennis van het woudlopen kan van aanzienlijk nut zijn in een land waar het afwijken van gebaande wegen zou kunnen leiden naar de holen van de in het bos verscholen opstandige guerilla- strijders. Vermoedelijk komen deze overwegingen echter niet in aanmerking bij president Soekarno. In zijn land van geleide demo cratie worden openbare instellingen maar al te vaak veranderd in massa-organisa ties waarvan Soekarno zelf de leiding heeft. Bouwer procedeert tegen de gemeente Een Utrechts bouwbedrijf heeft in een kort geding voor de president van de Utrechtse rechtbank geëist, dat de gemeen te Utrecht opdracht zal geven de heiwerk zaamheden voor een in aanbouw zijnd gemeentelijk bejaardencentrum onmiddel lijk te staken. Het bouwbedrijf vraagt een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere overtreding. Het bedrijf heeft in het stadsdeel Tolsteeg enige jaren geleden enkele blokken flats gebouwd en is daar eigenares van. Het bejaardencentrum komt ongeveer 30 meter van het dichtsbijzijnde flatblok af. Het bouwbedrijf stelt, dat door de heiwerkzaamheden voor het bejaarden tehuis talloze scheuren zijn ontstaan in de muren en plafonds van de flats. De gemeente is volledig op de hoogte van de manier waarop de flats zijn ge fundeerd, namelijk niet op palen maar op stroken gewapend beton, die op de vaste bodem rusten. Ook voor het nieuwe be jaardencentrum zou een palen-fundering 'niet noodzakelijk zijn. De heier die voor de gemeente werkt, gebruikt palen van 55 bij 55 centimeter doorsnee, die een plat vlak hebben inplaats van een punt. Er zijn veel slagen nodig om die in de vaste bodem te krijgen. Er wordt dan ook een extra zwaar heiblok van vier ton gebruikt. De scheuren in de belendende flats zou den voorkomen kunnen worden door het toepassen van een andere funderingswijze of door het gebruiken van een groter aan tal lichtere heipalen. Namens de gemeente Utrecht werd be toogd dat volgens deskundigen de voor de flats gebruikte materialen de hoofdoorzaak zijn van de scheuren. Het bouwtoezicht van de gemeente heeft destijds het bouw bedrijf reeds medegedeeld, dat bij voorge stelde constructie scheurvorming te ver wachten zou zijn. De voorspelde scheuren zijn inderdaad in grote menigte opgetreden, volgens de gemeente als gevolg van een slechte bouw wijze. Het wordt aan de achterzijde uitgebreid Het bekende Trippenhuis aan de Klove niersburgwal te Amsterdam, waarin de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen is gevestigd, zal aan de achterzijde aansluiting krijgen met drie op te trekken gebouwen, die zullen ver rijzen om de academie te helpen aan een ruimere behuizing. Het Trippenhuis is in 1660 gebouwd als woonhuis voor de wapenhandelaren Lode- wijk en Hendrick Trip. Het imposante ge bouw kreeg later diverse bestemmingen tot het in de Franse tijd ter beschikking kwam van het door koning Lodewijk Na poleon gestichte Koninklijke Instituut van Wetenschap, Letterkunde en Schoone Kun sten; welke instelling later de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschap pen is geworden. Om de architectuur van het zeventiende eeuwse bouwwerk niet te verstoren, zal de uitbreiding plaatshebben aan de achterzij de. De drié gebouwen zullen met het Trip penhuis om de binnentuin worden gegroe peerd. Daardoor ook kon het naar Schiedam op- stomen, want het stak slechts 16,8 voet diep en dat is in het geheel geen bezwaar voor de Waterweg. Het loodswezen trok er zelfs een zeer matig loodsgeld van, omdat deze gelden nu eenmaal, hoe groot een schip ook mag zijn, slechts van de diepgang afhankelijk zijn. En wat dat betreft was de lege „Frisia" helemaal geen buitenbeentje. Beladen heeft de tanker een diepgang van ruim 14 meter. Omringd door acht sleepboten werd het schip de Koningin Wilhelminahaven van Schiedam binnen ge sleept. Een record voor Rotterdam, maar ook voor de N.V. Tanker Cleaning, die het schip in een avond en een nacht olie- en gasvrij moet maken. Tanker Cleaning heeft wel eens meer alle drie zijn steigers, die een totale lengte van 750 meter hebben, bezet gehad, maar nooit door een tonnage zoals er nu na aankomst van de „Frisia" lag. Dat was namelijk niet minder dan 148.000 ton, verdeeld over drie tankers die een totale lengte van 2125 voet bijelkaar opbrachten. Want met de „Frisia" lagen daar gistermiddag nog de tanker „Philido- ra" van de Shell (47.000 ton en 748 voet lang) en de tanker „Caltex Kopenhagen" 16.000 ton en 523 voet lang. En dat betekende ook een mijlpaal in de vrij jonge geschiedenis van dit belangrijke bedrijf, dat pas in 1956 in gebruik werd genomen, sindsdien een derde steiger van 160 meter lengte liet bijbouwen en zelfs tankers voor een schoonmaakbeurt krijgt te behandelen, die elders moeten worden gerepareerd. Op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Mij zal de „Frisia", eigendom van de Universe Tankships Corporation in Monrovia, onder de waterlijn worden schoongemaakt en opnieuw worden ge verfd. Rotterdam is een van de weinige havens ter wereld, die deze service kunnen verlenen aan schepen van een dergelijke grootte. Het Tweede Kamerlid de heer Kleywegt (P.v.d.A.) heeft aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen vra gen gesteld over het feit dat het christelijk lyceum in Dokkum een cursus geeft, wel ke op zaterdagmorgen wordt gehouden, voor leerlingen van lagere scholen die tot het lyceum willen worden toegelaten. Deze leerlingen verzuimen op die ochtend dus de lagere school. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Dokkum acht dit verzuim onwettig en heeft de va der van een der cursisten laten bekeuren. De door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage uit haar midden gevormde commissie werkweek verkorting heeft haar eerste vergadering gehouden. Deze commissie, welker taak allereerst zal zijn, vast te stellen, welke omvang de werkweekverkorting in het district der Kamer heeft aangenomen, is blijkens het door haar uitgebrachte ver slag tot de voorlopige conclusie gekomen, dat na 1 mei tenminste twintig percent van de 250.000 personen, die in Den Haag in het arbeidsproces zijn opgenomen, een vrije zaterdagmorgen zal genieten. Dit aantal zal echter veel groter worden, nu B. en W. van Den Haag besloten hebben met ingang van 1 mei voor alle gemeen telijke diensten voor zover dat moge lijk zal zijn de vrije zaterdag in te voe- ren. Genoemde commissie zal zich afzijdig houden van de arbeidsvoorwaarden.en van de kwestie van de winkelsluiting, welke laatste aangelegenheid onder een daarvoor speciaal bestaande commissie ressorteert. Wel zouden bij de commissie werktijdver korting bijzondere regionale aspecten een rol kunnen spelen. De kantonrechter ontsloeg deze vader ech ter van rechtsvervolging. De heer Kleywegt vraagt nu of het waar is, dat de inspecteur bij de berechting van deze zaak van de kantonrechter een schrobbering heeft ontvangen, ongeveer van de volgende inhoud: „U maakt mis bruik van uw bevoegdheden. U moet be denken, dat het belang van het kind hoofd zaak is en niet de wet en dat het onder wijs belangrijker is dan roosters." Indien deze uitlating van de kantonrech ter juist of nagenoeg juist is weergegeven, deelt de minister dan de mening van deze kantonrechter, dat de inspecteur in dit ge val, zijn bevoegdheden heeft misbruikt, en acht de minister het niet mogelijk of zelfs zeer aannemelijk, dat, toen de inspecteur in dit geval besliste, dat van onwettig schoolverzuim sprake was, voor hem niet de wet, maar het kind hoofdzaak was, en dat, juist in een geval als dit, ook door hem het onderwijs belangrijker werd ge acht dan roosters? Voorts vraagt de heer Kleywegt of de minister een interpretatie van de Leer plichtwet, zoals de kantonrechter in dit geval blijkbaar heeft gegeven, en een daarop berustende rechterlijke uitspraak niet uiterst gevaarlijk acht, omdat op deze wijze een vrijbrief wordt gegeven aan de ouders, hun leerplichtige kinderen een morgen- of middagschooltijd de lagere school te laten verzuimen om een buiten elke overheidsinspectie staande, parti culiere, cursus te volgen, zelfs indien de leiding der school en de inspecteur van het L.O. beiden zich daartegen zouden verzetten? Op de veiling in Zaltbommel zijn van ochtend de eerste aardbeien van het nieu we seizoen aangevoerd. Het waren drie kas-aardbeien. Koper was een grossier uit Utrecht, die er 4,70 per stuk voor betaal de. i In het bouwcentrum te Rotterdam is een discussiedag gehouden over het onder werp „doelmatigheid en creativiteit in de woningbouw", onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, het genootschap Architec- tura et Amicitia en de stichting Goed Wo nen. De inleider, prof. ir. J. H. van der Broek, merkte onder meer op, dat de noodzakelijke massaproduktie in de wo ningbouw niet de keuzemogelijkheden biedt van andere industriële produkten. Bovendien wordt naar zijn mening het pro- dukt de woning te weinig flexibel gemaakt wat indeling, bestemming en inrichting van de ruimte betreft. Terwijl enerzijds de noodzaak tot rationalisatie een geringe verscheidenheid tot gevolg heeft wordt deze anderzijds door de ontwerpers te zeer gezocht in uitwendige vormen in plaats van inwendige mogelijkheden.. Bij de discusies meenden velen dat de rijksvoorschriften verbeterd moeten wor den. Vooral die met betrekking tot de vastgestelde ruimte van keuken, was- bad en drooggelegenheid achtte men onvol doende. Er was veel critiek op de geluids- en warmte- isolatie van nieuwe woningen. Het werd onbegrijpelijk genoemd, dat geen enkele gemeente in de bouwvoorschriften daaraan bepaalde eisen heeft gesteld. Op gemerkt werd, dat beneden 500,- per wo ning al een redelijke geluidsisolatie te be reiken is. Wat de omgeving betreft, meen de men, dat de bebouwingsdichtheid niet mag komen boven 30 a 35 woningen per hectare. Aan de creativiteit van architecten met 't oog op de industriële woningbouw werd een belangrijk deel van de discussie ge wijd. In theorie was men het er wel over eens dat de rationalisatie nodig is en dat er binnen dit kader mogelijkheden voor de ontwerper zijn. Maar op de vraag: „Bent u echt blij met zo'n opdracht?", antwoord de een deel bevestigend, een deel aarze lend, een deel niet PRIJSVERLAGING -fidfrièCiQ flSDiimiy j'nf - bisvmdti - 3D3j2rn9sH '•qj.-eS - 033VT3VÜ isfiD De volgende chocolade artikelen van 95 voor van 30 voor 100 gr. tablet van 70 voor I 32 i:i Li ij li i;i Li u (jOUDMf** 100 gr. pak van 55 voor 100 gr. pak van 65 voor 100 gr. pak van 42 voor ajLCj en cacao pakje van 40 voor tm doosje van 65 voor 100 gr. zakje van 65 voor 100 gr. zakje van 75 voor 100 gr. zakje van 45 voor tilJGBOBIIDlIilIIDtSGIlCnJGRGDtiDGDGDGDGBtlDIIDEIElilDQDtiDGDGDGIIGatlDGGtnJGDIIDGDGIltlDGDnD S pak van 75 voor (=i 0 13 (3 (3 (3 (1 (3 (3 (3 13 (3 (3 E (3 (3 (3 (3 13 (3 13 (3 El 13 13 13 (3 13 t3 13 IH)I3®0[!O00I3000®0ii30®0l3[ü)®i3(iI)0!ÏD00®0®0!3!!!IEDI3Ë)Ë)ED pot van 89 voor DE GRUYTER (Vervolg luidsprekers van pagina 9) STOOFAAL 1.p, pond. Gerookte aal ƒ1.pond. Bakbokking 15 voor 1. Makreel, gestoomd, 20 cent, 6 voor 1.Gerookte ponen. Donderdag op de Markt. Jak en Zn. Zojuist ontvangen grote collectie „ETNA" GASFOR NUIZEN. Haast U! Velo, Trompstraat 68-69, IJmuiden. Telef. 5198. Ruil bij ons uw TELEVISIE in. defect geen bezwaar. Velo, Trompstraat 68-69, Tel. 5198. SOLEX - RAP - PUCH. Verkoop, Service, Reparatie. Van Bugnum, Planetenweg 40-44, Telef. 5290. Wij maken alle SLEUTELS. Fa. N. Zwager. Kenne- merlaan 77. Telef. 5607. DAMESKAPSALON MAI- SON „ANNY" voor elke ge wenste permanent. Perma nent m. de modernste coupe knippen, natuurkrullen en watergolf voor 9.50. Maison „Anny", A. J. Waal-v. Op bergen, Lange Nieuwstraat 381-385, bij het Marktplein, IJmuiden. Telef. 5672. UW HAAR keurig gekapt met Nowa permanent voor 2.50. Drogisterij Ritskes, Frans Naereboutstraat 66, IJmuiden-Oost. LUXE AUTOVERHUUR zonder chauffeur v. nieuwe auto's naar S. Diependaal, Esdoornstraat 2 t/o ingang Ziekenhuis. Telef. 8108. KREDIETEN voor meube len, bankstellen enz. Recht streeks van fabriek. Zeer soepele betaling. Geheimh. verzekerd. Vr. vrijbl. inlicht. H.A.J.O., Da Costalaan 36, Driehuis. Telef. 7116. TELEVISIE. Alleen le klas merken. Antenne en tafel gratis, le betaling in mei. Alleen bij H.A.J.O., Da Cos talaan 36, Driehuis. Telef. 7116. J. VELDMAN geeft de hoog ste waarde voor uw ijzer, metalen en oud papier. To renstraat, Oud-Velsen. Telef. 5609. Te koop KINDERWAGEN, ledikantje, wandelwagen, box en kinderstoel. Moer- bergplantsoen 1. RASPOEDEL te koop, 9 we ken oud. Muller, Lierstraat 18. Telef. 7069. REISWIEG aangeb. Telef. 02550-6460. Te koop V.W. DE LUXE. Kennemerlaan 179. Na 5 u. Te koop eikenh. BUREAU met 8 grote laden, 65. Adres te vern. bureau v. d. blad. Te koop BITRI-SCOOTER met bijbeh. access. In staat van nieuw (14.000 km gere den). Napierstraat 26, IJm. Te koop TROUWJAPON' m toebehoren, mt. 38-40. Gij- zenveldtplantsoen 11. Bijz. mooie PHIL. RADIO, 10 platenwiss. comb., pracht klank en 5 golfl. 195. Ook 's avonds. Zuidpolderstraat 56 rood, Haarlem. LUXE T.V., 43 cm, m. nwe. antenne enz., mod. tafel en gar. 345. Ook 's av. Zuid polderstraat 56 rd., Haarlem. KINDERWAGEN te koop. Berkenstraat 39. Te koop 1 gr. GASKACHEL, 2 kl. gaskachels met pijp en kranen, 1 Etna kolenkachel met plaat. 17 bronzen ronde traproeden met bijbehoren. 1 spiegel m. eiken rand. Lek straat 41 ben., IJmuiden. KINDERWAGEN te koop Uitneembare bak. Merwede- straat 36. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9