Drijvend pension van Hoogovens kan werknemers ontvangen „Arosa Sun" v 800 man Haringdrijfnetvloot gaat op 23 mei naar zee nieuwste PRUISenZOON - - mm ZATERDAG SPECIALE LAKENDAG JAK0 Anegang 22 in de kleuren! Verf ¥an ^ettewinkel PRIJSVERLAGING! flinke betrouwbare personen Vandaag bezichtiging Weer felle strijd om mosselen Adverteert in dit blad 11 Onze kousenkaart 1 paar gratis Kapsalon HAGED00RN meisje vervetal MARKTPLEIN 1 - Telef. 5780 VRIJDAG 17 MAART 1961 rcci'-'A": Aanbesteding spuisluis in IJmuiden Twee Nederlandse schepen in aanvaring Dr. J. S. Bartstra te Goes overleden Aanstaande bijeenkomsten Anti Reuma 2-pers. FLANELLEN LAKENS Speciale prijs 5-99 extra groot 180x230 4-99 Merk Clipper GRASLINNEN LAKENS Speciale prijs 5.98 Elk 2e LAKEN 2.98 Grote 2-persoons GRASLINNEN LAKENS 180x240 Speciale prijs S.98 Elk 2e LAKEN 4.98 CLIPPER GRASLINNEN SLOPEN (hotelsluiting) Speciale prijs 1.49 Elk 2e SLOOP 98 et Grote 5 x D Theedoeken voor 98 ct HOFLAND OP DE BRUG van het ruim zestienduizend brutoregisterton metende passa giersschip „Arosa Sun" blaast de wind over een grijs stuurwiel en een reeds roestend kompas. De instrumenten en het houtwerk behoeven duidelijk een laagje verf, maar er is geen kapitein die zulks zal eisen. Trouwens aan boord van het schip komt men, een gepensioneerde zeekapitein uitgezonderd, geen enkele echte varensgezel meer tegen. De „Arosa Sun" zal de eerste jaren niet meer uitvaren. Het schip is een pensionschip geworden en in gereedheid ge bracht voor de ontvangst van honderden werknemers van Hoogovens en aan gesloten bedrijven te IJmuiden. Zeer binnenkort zal een arbeider de moede feden kunnen strekken op een bed in een eerste klas hut en als hij ook nog be hoefte heeft aan een warm bad, dan kan hij voor het slapen gaan nog even in de badkuip stappen. Het door de Hoogovens tegen het einde van vorig jaar aangekochte schip moet een oplossing zijn voor de huisvestingsmoeilijkheden van werkne mers, die niet in een van de IJmond-ge- meenten (Velsen, Beverwijk en Heems kerk) woonachtig zijn, maar in plaatsen en steden ver buiten dit bedrijvige gebied. Er worden op het schip gehuisvest ge huwde en ongehuwde Nederlandse arbei ders voor wie nog geen woning beschik baar is en voor wie het aantal goede kostadressen ontoereikend is geworden. Het ligt voorts in de bedoeling dat ook zogenaamde overnachters op het schip ko men. Dit zijn arbeiders die in ploegen dienst werken en op hun vrije dagen naar huis gaan, omdat zij er de voorkeur aan geven niet uit hun tegenwoordige woon plaats naar de IJmond te verhuizen. Ook zullen buitenlanders op het schip in de kost komen, nieuw aan te werven Italiaanse arbeiders en werknemers van firma's die ten behoeve van Hoogovens werkzaamheden uitvoeren, zoals bijvoor beeld buitenlandse monteurs van installa ties. In de 236 hutten voor één tot vier per sonen is thans plaats voor ongeveer zes honderdtachtig werknemers. De mogelijk heid bestaat dat er achthonderd mensen kunnen worden gehuisvest. Huisvesting Voor Hoogovens en aangesloten bedrij ven betekent de aankoop en in gebruik- stelling van de ongeveer dertig jaar oude ..Arosa Sun" echter geenszins een algehe le oplossing van het huisvestingprobleem. Het ijzer- en staalbedrijf heeft nog steeds een grote behoeft aan woningen. Zo is voor dit jaar het aantal van zevenhon derd huizen genoemd. De „Arosa Sun" is eerst in Bremer hoven opgeknapt en heeft daarna nog eens een goede beurt gekregen in Amsterdam bij de NDSM, waar het schip, na op de helling te zijn geweest, van binnen en van buiten opnieuw geschilderd is. Op maandag 27 februari werd de „Arosa Sun" door vier Goedkoop-slepers naar IJmuiden geDracht, waar men intussen loopbruggen had gemaakt en een spe ciale weg naar de ligplaats van het schip had aangelegd. Vrijdagmorgen heeft de directie van Hoogovens genodigden in de gelegenheid gesteld het schip te bezichti gen. Van binnen Aan boord van het oude zeeschip valt vooral het prachtige houtsnijwerk aan de trappen en de plafonds op. De eerste klas salon doet oosters aan. Bij de ontvangst hal treft men in de wanden achter glas verbleekte portretten van allerlei onbeken de dames. De grote zalen worden nu gebruikt voor de recreatie van de pensiogasten en als eetzalen. Het zwembad zal niet gebruikt kunnen worden. De hutten heeft men gron dig gereinigd, het sanitair nagekeken en dt bedden netjes opgemaakt. Er liggen deken met de naam van het schip op. De grote keuken heeft een capaciteit van maximaal duizend maaltijden. Hier zwaait de heer W. Pielage uit Haarlem de scepter. Hij wordt geassisteerd door de heer C. de Goede uit IJmuiden. W. Salle- veld uit Haarlem is de casserollier, een in een keuken onmisbare functionaris. Voorts zijn er koksmaatjes, te weten de zestienjarige Rob Heiblom uit IJmuiden, Corrie .Tansmaat (16 jaar) uit IJmuiden en de eveneens vijftienjarige Keimpe Wen tel uit Beverwijk. De jongens dragen allen rafelige petten, die eens het eigendom zijn geweest van de bemanning van de „Arosa Sun". Achter de gezellige „Arosa Bar" treft men mannelijk personeel aan dat in dienst is bij de „Volksbond tegen drankmis bruik", een landelijke vereniging die vele kantines van grote bedrijven in exploitatie heeft. Er wordt uitstekende koffie geschon ken, maar als men trek in een biertje heeft kan men het ook bestellen. En als straks de Italiaanse arbeiders er een glas Chianti willen drinken, zal dat eveneens mogelijk zijn, zo werd ons verzekerd. Een kijkje op de bar in het door Hoog ovens te IJmuiden gekochte passa giersschip de „Arosa Sun", bestemd voor huisvesting van werknemers. .k::. v.W - De haringdrijfnetvloot zal op 23 mei uitvaren. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft donderdag besloten deze uitvaartdatum, die door de reders was voorgesteld, aan te houden. Het voorstel van de kleinhandel een wêek eerder uit te gaan, teneinde met Pinksteren nieuwe haring in het land te hebben, werd verworpen. De heer Kranenburg maakte duidelijk, dat hét er bij de reders óm gaat de kwa liteit zo goed mogelijk te doen zijn. Daar óm is een week eerder uitvaren schadelijk, têrwijl dan ook een opeenhoping met Pink steren zou plaatsvinden. „Laat de heer Kranenburg mij maar eens eerlijk in de ogen kijken en dan zeg gen of het er niet om gaat op Pinksteren vlaggetjesdag te hebben" vond de klein handelaar Keus. „Die week maakt voor de kwaliteit niet veel. Vorig jaar hebben we ook de kous op de kop gehad, maar toen gebruikte men de grote hoeveelheid koelhuisharing als argument. Maar nu is er helemaal geen haring meer. Het is half maart en we zitten ai met overjarige en zelfs met Schotse haring. Wat krijgen we met Pink steren? Ik zeg u, dat de Duitsers met Pinkste ren een produkt in hun lichaam krijgen van een dergelijke kwaliteit dat ze veer tien dagen later nog dorst hebben". De heer Boon meende, dat de Pinksteren beslist niet het hoofdmotief is geweest, want Pinksteren kan bijna niet vroeger Vallen dan nu. Als Pinksteren laat valt, wacht men er ook niet op. Maar bovendien is het zo, dat vele be manningsleden in de winter een andere baan nemen, en dezen zullen op de door de reders voorgestelde uitvaartdatum heb ben gerekend. Het zal toch al moeilijk zijn de vlóot te bemannen, maar gaat men een week eerder, dan wordt het nog moeilij ker. „Het gaat er alleen maar om de vloot te tonen met de Pinksteren" hield de heer Keus vol. „Mooie propaganda met vlag getjes, maar de mensen moeten met de Pinksteren vuiligheid eten". De heer Roos viel hem bij. „Er is geen Vlaggetjesdag: zaterdag vóór Pinksteren Vanmorgen heeft in het gebouw van Rijkswaterstaat te Haarlem de aanbeste ding plaats gehad van de aanleg van een onderdeel van de nieuwe spuisluis in IJmuiden. De laagste inschrijving was af komstig van de n.v. aannemingsmaat schappij v/h gebr. E. van Luiing te Wou- brugge met 193.800, In een dichte mist zijn op de Schelde bij Liefkenshoek de Nederlandse zeesche pen „Andijk" en „Alcor", beide op weg naar de haven van Antwerpen, in aanva ring gekomen. De twee schepen liepen averij op boven de waterlijn en gingen voor anker. Het 4029 ton metende Zweedse schip „Arctic Ocean" is in het Kanaal in aan varing gekomen met het 410 ton metende Engelse vaartuig „Lizzonia". De aanva ring was zo hevig dat beide schepen aan elkaar vast kwamen te zitten. De beman ning van de „Lizzonia" werd door de „Arc tic Ocean" aan boord genomen. De schepen kwamen later van elkaar los, waarna de „Lizzonia" zonk. handel voor een grote groep mensen. Bo vendien zijn er reders, ook grote, die er al eerder uit willen. Laat ze dan gaan". „Nee", zei de heer De Boon, „als -je dit vrij laat blijf je nergens. We hebben kans gezien een regeling te maken, laten we dit niet weer stuk maken." Het bleef zoals het was, de vloot gaat 23 mei naar zee, zodat donderdag 25 mei de eerste haring in het land is. De voorstellen over verse haring wer den aanvaard, zodat van 15 april tot 23 mei diepvriesharing mag worden gebak ken, en daarna tot 15 juli alleen diepvries haring, die voor 23 mei is aangevoerd. Ook de voorstellen over het aantal net- !èn en dergelijke, die we al uitvoèrig héb ben weergegeven, werden aanvaard. Een blik in de keuken van het schip. Van links naar rechts ziet men de koks W. Pielage uit Haarlem en C. de Goede uit IJmuiden en de koksmaats Corrie Janmaat uit IJmuiden en Keimpe Wentel uit Beverwijk, die elk vijftien jaar oud zijn. Het Produktschap voor Vis èn Vispro dukten is donderdag in Den Haag weer eens een „mosselschap" geweest. Een el lenlange discussie over mosselen en alles wat daar aan vast zit maakte de meeste bestuurfsleden op het laatst dermate draaierig dat de heer De Boon de voorzit ter verzocht om de gehele zaak nog eens terug te willen verwijzen naar de advies instanties, omdat de meeste bestuursleden er toch niet over konden oordelen. De discussie nam zo nu en dan een scherpe wending op deze middag, hetgeen bij behandeling van mosselkwesties overi gens niet nieuw is. Terwijl buiten Haag se huisvrouwen hun kinderwagens door het Stadhoudersplantsoen reden, genietend van het zonnetje, bedankte in de verga derzaal van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten de heer Wijnbelt voor de commissie voor buitenlandse zaken en zei de heer De Leeuw, een voor zijn vele verdiensten geridderd man, dat hij er weinig meer voor voelde nog langer lid van het bestuur te zijn. Waarom? Omdat volgens hem de voor zitter in de mosseladviescommissie een voorstel er doorheen gehamerd had. „Maar ik gebruik nooit een hamer" merkte drs. Van Dijk op. Het ging over de kwestie of Zierikzee aanvoerhaven van mosselen moest wor den. De heer De Leeuw was er tegen omdat goede controle ontbreekt, maar de heer Bal zei, dat de controle in Ierseke evenmin af is. Waarom Zierikzee dan niet erkennen? zei hij. Er is daar een conservenfabri kant die rechtstreeks uit een verwater plaats in Zierikzee zijn mosselen wil be trekken. Dat scheelt hem 2.50 per ton. Als we dit niet goedvinden maken we zijn bedrijf onmogelijk. Er is een controleur van het produktschap die de boot van Ier seke zo nu en dan kan inspecteren. Maar de heer De Leeuw signaleerde, dat de bewuste fabrikant schriftelijk al heeft ver klaard regelmatig zwart te kopen. „We moeten de zwarte aanvoer niet aanmoe digen" zei hij, waartegenover men stelde, dat men dit juist bij een verbod zou aan moedigen. Werd deze kwestie terugverwezen, er vloeide nog een andere uit voort. Want de heer Wijnbelt, visconservenfabrikant, wil de een totaal andere samenstelling van de mosseladviescommissie. Er zitten ne gen kwekers in tegenover drie handelaars en één inlegger. Hij wilde de twee laatste groepen uitbreiden en van het dagelijks bestuur zal nu een voorstel hieromtrent komen. De heer De Boon zei al een pari taire vertegenwoordiging van zijn eigen A. de Boon groep, de werknemers, niet nodig te ach ten. Leidden deze zaken dus tot een terug verwijzing, het voorstel tot het stellen van een einddatum aan de verzending van halfconserven werd aanvaard. Maar ook hier ging het weer moeizaam, omdat de heren De Leeuw en Wijnbelt bezwaren hadden tegen de wijze van totstandkoming van het voorstel. Ook hier volgde weer félle kritiek op de mosseladviescommissie. In een besloten vergadering werd hier la ter meer over gezegd. Op eenenveertigjarige leeftijd is woens dag onverwacht te Goes overleden dr. J. S Bartstra, rector van het Goese Lyceum en oud-leraar geschiedenis aan het Lourens Costerlyceum te Haarlem. De thans over ledene is op 19 juni 1919 in Heemstede geboren en heeft in Leiden letteren en wijsbegeerte gestudeerd. Van 1 september 1946 tot 1 september 1948 was hij als assistent bij de universiteit in Leiden werkzaam, waarna zijn benoeming tot leraar geschiedenis aan het stedelijk gym nasium te Haarlem volgde. Een jaar later werd hij leraar aan de HBS a (later Lou rens Costerlyceum genoemd), welke func tie dr. Bartstra tot 15 oktober 1959 waar nam. In Haarlem vervulde hij een zeer vooraanstaande plaats in de organisatie van leraren en hij was zeer gezien bij zijn collega's en leerlingen. In de oorlog heeft hij actief deelgenomen aan het verzet Van 15 oktober 1959 is dr. Bartstra als rector verbonden geweest aan het Goese Lyceum Zaterdag zal de begrafenis te Goes ge schieden. Het 1 mei-comité samengesteld uit Par tij van de Arbeid, A.N.M.B., VARA en Stem des Volks te Heemskerk heeft een voorlopig programma samengesteld. De viering vindt plaats op dinsdag 2 mei en de ochtendbijeenkomst wordt verzorgd door mevrouw Schmohl uit Beverwijk en mevrouw Kuiper met declamaties. Aan de avondbijeenkomst werkt mee de Stem des Volks en er zal een toneelspel worden opgevoerd getiteld „Nacht in het verleden". Traditiegetrouw gaat de winkelierscom binatie Plan-West te Beverwijk ook dit jaar weer een autobustocht houden. Deze keer naar de Biltse duinen. De zegelactie die in januari is gestart is een groot succes geworden; er is in totaal tienduizend gul den uitbetaald. 0000000000000c00000000000000000(x5000c5000000000000000c5000 I WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden S betaald, daar de bezorgers op donder- 8 dag moeten afrekenen. g DE ADMINISTRATIE 8 OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOO geeft recht op bij aankoop van 10 paar nylonkousen sokken it anklets ski-sokken sportkousen DRIEHUIS DAMES, Wenst U een KEURIG KAPSEL? verzorgt het volgens de nieuwste methode! REGGESTRAAT 86 hoek Rijnstraat. Tel, 4546 midden in de Rivieren buurt, bush. Scheldestr. Wilt U vooral in drukke periodes, z,oals de Paas dagen, tijdig bespreken? loekt U «W morgenuren! NIEUWE MERK-SPORTRI7 WIELEN compl. met lamp, slot, jas- beschermer, mod. kleuren en onze bekende service 115.. Union Dames rijwiel, toermodel 35.- Simplex D. rijwiel, m. trom- melremmen, le klas 60.- Heren Fongers, als gloedn., trommelremmen 95.- Joco Racefiets, als nieuw, geen 425.- maar 135.- met reserve-tube Dames Rudge m. trommel- remmen 55.- niuew Gazelle Heren werkfiets, als nieuw 65.- Keuze uit honderden rijwielen Overjarige bromfietsen zoals Solex, Kaptein Mobylette, H.M.W. enz. Alles voor lage prijzen Het békende adres KLOOSTERSTRAAT 25 BEVERWIJK vervetal U vindt bij ons de complete collectie. Ook de nieuwste tintenarizonabeige, koraal, pampa, weidegroen, forsythia, celeste, azuurblauw, bahama, duifgrijs, iers groen. Kleurenstaaltjes? Komt u eens langs, wij hebben prachtig materiaal voor u. Fa. „De Pauw" Marktplein 27 - Tel. 4854 Fil. Willemsbeekweg 62 Telefoon 8208 I1MUIDEN Fa. P. van Veen Cederstraat 45 I3MUIDEN Fa. 3. van leeuwen Lange Nieuwstraat 795 Telefoon 4677 UMUIDEN NU v.a. ƒ1520.— Pak uw kans voor een GRATIS SCOOTER Vraag bij ons een wedstrijdformulier Voor verzorging melkautomatendienst terreinen Kon. Ned. Hoogovens N.V. vragen wij bij voorkeur mei rijbewijs B E. Aanmelden N.V. Melkinrichting Velsen, Wijkerstraatweg 90, Velsen-Noord

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11