PANDA EN DE GROTBOKSER -■4 balastore VoCg.en.de toeek. Bibina en de IV Het brandende dal ÏEit bp brrlfbrn Mjh e 1 PER DAG BLIJFT EEN MILJOEN BRITTEN THUIS VAN HET WERK Nieuw brein Elektrocutie van insecten Zeldzame vondst bij opgravingen Si I JAGO SHAWLS Jonge Belgen komen „smokkeldansen" in Zuid-Nederland VRIJDAG 17 MAART 1961 iiii Betere arbeidsvoorwaarden en kortere tijden zouden het absenteïsme kunnen tegengaan UW SLAAPKAMER BLIJFT FRIS EN KOEL MET BALASTORE Postaal probleem 15 Tijger in de scheerstoel Prins Bernhard bezocht „Bewogen Beweging door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker geleder i COP. MA*TfTOOKCÉJ LONDEN (UPI) Het Britse bedrijfsinstituut heeft becijferd dat in Groot-Brittan- nië per dag een miljoen mensen wegblijven van hun werk, een absenteïsme dat het land „onberekenbare schade" berokkent van naar schatting een miljard pond sterling per jaar. Dit cijfer betekent, aldus het bedrijfsinstituut, dat de gemiddelde Britse werknemer elke drie weken gemiddeld een dag van zijn werk thuisblijft. Groot- Brittannië heeft 23.682.000 in het arbeidsproces opgenomen mensen. 62. Toen Panda zag, hoe Blabla, die zijn bescherme ling was, een zware klap kreeg van de beroepsbokser Vlinderslag, begon hij het toch wel een erg ruw gedoe te vinden en hij zei tegen Joris: „Ik vind dit toch wel een beetje grof, hoor! Zou het nu écht niet beter zijn als we Bla bij een banketbakker in de leer deden, of zo?" „Stil, ventje ge begrijpt dit niet," antwoordde Joris ongeduldig. „Wij staan aan de vooravond van gro te zaken, want in ons zorgenkind ontwaakt het begrip voor de beginselen der edele bokssport!" De oerfiguur begon inderdaad in te zien, waar het in dit spel om ging. Toevallig had intussen de heer Anthropus zich juist weer eens opgericht uit de goot, waar hij voor de zoveel ste maal in beland was; en de maatschappelijk werker, in het minst niet uit het veld geslagen, richtte opnieuw zijn schreden naar het Paleis der Sporten. „Ik móet die vent spreken," mompelde hij op duistere toon. „Niets kan mij tegenhouden." Zijn opvatting bleek echter te optimistisch te zijn, nauwelijks had hij de deur van de oefenzaal geopend, of Vlinderslag kwam hem tegemoet vliegen en sleepte hem met grote snelheid mee naar buiten. „Wat? Alwéér?!" riep Anthropus nog veront waardigd maar dat kwam misschien ook omdat hij niet had gezien dat de adjunct-directeur niet uit eigen beweging, maar door een speels tikje van de holbewoner tot dit optreden kwam. De Italiaanse mode-pntwerper Emilio Schuberth is naar Wiesbaden gevlogen om daar zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie te tonen. Schuberth in het Kurpark van Wiesbaden met drie van zijn mannequins. Zij tonen, van links naar rechts, „Game", een middag ensemble van witte katoen-„structuur" afgezet met blauwe zijden banen; „Rhapsody", een ruwzijden zomer avondjapon; en „Harmony", een na middag- of cocktailjurk va?i trevira met bijbehorende mantel. Advertentie Met balastore ademt uw slaap vertrek een sfeer van intimiteit. Balastore zongordijnen koopt u bij de woning-inrichter. Pas klaar voor elk raam Zó op gehangen. Duur Welnee 1 De Franse rekenkundige Marcel Loc- quin heeft een elektronische rekenmachi ne gebouwd welke hij „Eccetron" noemt. Het apparaat heeft een geheugen waarin 2000 antwoorden liggen opgeslagen en kan vragen beantwoorden in machineschrift De machine kan „lezen" met een snelheid van 10.000 woorden per sekonde. Het voor deel van de Eccetron is, dat de antwoor den niet door wiskundigen „vertaald" hoe ven te worden. Over vier jaar kan de serie produktie van de „Eccetron" beginnen. De P.T.T. in het Italiaanse plaatsje Cer vignano heeft een probleem. Zakenlieden hebben geklaagd, dat post van dit plaatsje naar Muscoli, op nog geen twee kilometer afstand, soms vier dagen onderweg was. Toen de zaak werd uitgezocht, bleek dat de brieven van Cervignan eerst naar Udine gingen en vandaar via Strassoldo naar Muscoli, een reis van ongeveer 70 kilo meter. 1. Ongestoord ongestoord kunt U overdag een uiltje knappen. Uw balastore beschermt U tegen inkijk. Filter Balastore filtert het dag licht tot rustig licht, dat sluimeren mogelijk maakt. 3. Zo aangebracht Een Balastore hangt in tien minuten. U heeft er slechts een schroevendraaier bij nodig. Onmisbare luxe voor uv» slaapkamer Het Amerikaanse ministerie van land ouw heeft meegedeeld, dat bepaalde soor- m insecten, die in opgeslagen graan krui en en daar grote schade aanrichten, door niddel van hoogfrequente electrische troom kunnen worden gedood, zonder dat iet graan nadeel ondervindt van deze „shocktherapie". De tijd, dat de elektrische krachtvelden moeten bestaan is afhankelijk van het soort insect. In West Friesland is bij opgravingen naast een pas ontdekt skelet een kort bron zen zwaard gevonden, aldus heeft dr. P. J. R. Modderman, die de leiding heeft bij dit werk, meegedeeld. Het skelet moet van een man uit de middenbronstijd, ongeveer de tiende eeuw voor Christus, afkomstig zijn. In die tijd gaf men de overledenen zei den voorwerpen mee, zodat hier van een bijzondere vondst gesproken mag worden. Tevens is hiermee de ouderdom vastge steld van twee menselijke skeletten, die begin maart bij de egalisatie van een per ceel grasland onder Zwaagdijk (Wervers hoof) werden gevonden. De skeletten zijn gevonden op slechts 500 meter van een groep grafheuvels, die in 1941 door prof. dr. A. E. van Griffen zijn onderzocht. Op een ander punt van hetzelfde perceel heeft men sporen van bewoning gevonden. Verscheidene slootjes zijn teruggevonden en op een hoger stuk is de aanwezigheid van oud akkerland aan de hand van ploegsporen vastgesteld. Er moeten ook huizen gestaan hebben, aangezien de plaatsen waar de palen in de grond ge graven werden zijn teruggevonden. Het is de eerste maal dat sporen van een neder zetting uit deze tijd in West-Friesland zijn ontdekt. is het honderd jaar geleden (23 maart) dat in Londen de eerste paardetrams op straat verschenen, die in 1885 geleidelijk verdrongen werden door de stoomtram, ruim tien jaar later gevolgd door de eer ste auto-„omnibussen" welke op hun beurt werden opgevolgd van 1901 af door de elektrische trams, die in 1952 uit het stadsbeeld ver dwenen om plaats te maken voor de moderne autobussen waaronder de befaamde „dubbeldekkers" van onze dagen. is het 25 jaar geleden (24 maart) dat „het grootste schip, ooit ge bouwd," de „Queen Mary" van de Cunard White Star Line (81.235 ton) Afgezien van de achteruitgang in de pro duktie, aldus het instituut, kan elke ab sentie een extra uitgave van ninepence tot 15 shilling (een tot acht gulden) beteke nen op de loonstaat van een bedrijf, als gevolg van gedwongen wijzigingen op het rooster of van overwerk voor andere werk nemers. „Absenteïsme zal altijd voorko men als gevolg van ziekte, bedrijfsonge vallen, huiselijke omstandigheden enzo voorts, maar er schijnt toch weinig twij fel aan te bestaan dat voor vele gevallen van absenteïsme in de industrie geen ver klaring te vinden is," aldus het instituut. Het instituut komt in zijn onderzoek tot de conclusie dat vooral de jonge vrouw in Londen gemakkelijk komt tot verzuim van een dag of meer dagen. Vrouwen la ten gemakkelijker verstek gaan dan man nen. jonge mensen gemakkelijker dan ouderen hoewel de ouderen gedurende langere tijd vrij nemen Londenaars vlotter dan werknemers in kleine steden. Invloed van betaaldag Het absenteïsme is volgens het instituut een verschijnsel dat vooral voorkomt bij grote bedrijven, die een voordelig ziekte uitkeringsstelsel hebben. Het absenteïsme is het geringst op betaaldag. De maand februari levert het hoogste percentage absenties op om aanvaardbare redenen. In de klimatologisch plezieriger maanden juli en augustus is dit percen tage het kleinst. Het absenteïsme onder mannelijke werknemers is het hoogst in de mijnin dustrie, de kleinhandel en de chemische industrie. Voor vrouwen geldt dit voor de voedsel,- drank- en tabaksindustrieën. Het onderzoek van het instituut heeft uitge wezen dat het absenteïsme een vijfde ho ger is bij een werkweek van vijf en een halve dag vergeleken bij een werkweek van vijf dagen. Een mogelijke verklaring voor het gro ter percentage absenteïsme onder Londen- se werknemers is volgens het instituut dat iemand die licht ongesteld is zal opzien tegen de lange reis die hij in vele geval len van huis naar zijn werk moet maken. Het instituut stelt als middel tegen het absenteïsme voor verbetering van het mo reel van" de werknemer door betere ar beidsvoorwaarden en in bepaalde geval len verkorting van de werktijd. .50-51 's Avonds zaten de Bosmannetjes bij hun lamp en rookten hun pijpje, ter wijl ze luisterden naar het geweld van de storm. Wat zal het er morgeji uitzien! zei den ze. Er zal heel wat op te ruimen zijn, met die losse takken en blaren! Ook 's nachts hoorden ze de wind nog om hun schoorsteentjes loeien. Maar te gen de ochtend ging de wind eindelijk lig gen. De volgende morgen scheen het zonnetje weer vriendelijk door 't bos: het woei nigt meer en alles was rustig. Maar de Bos mannetjes, die uit hun huisjes kwamen zagen wel dat er heel wat te doen was. Advertentie Toen de grote tijger de kapperszaak bin nensloop, maakte het kappersmaatje dat hij wegkwam. Toch kwam Sahbra, een Mantsjoerijse tijger van 260 pond, alleen maar om te ondergaan wat zijn baas onder gaat wanneer hij in 'n kappersstoel plaats neemt. Het gebeurde in het winkelcentrum van Lochwood bij Dallas in Texas. Sahbra dan had zich genesteld in de stoel. Maar al gauw werd hij onrustig. Het kan zijn dat het gezoem van het scheer- apparaat hem prikkelde. In ieder geval moest Sahbra's baas, kapitein Heinz Nau- mann, zijn elleboog in de bek van de tijger steken om te maken dat hij zich rustig hield voor zijn eerste behandeling. Het was alles omwille van de publiciteit. Naumann, een vroegere Duitse onderzee bootcommandant, is met vijf tijgers en een leeuw naar Dallas gekomen om een show te geven onder auspiciën van. de Kamer van Koophandel van White Rock bij Dal las, en om wat reclame te maken voor de Duitse film „Hippodrome" die in Dallas is gaan draaien. Terwijl Sahbra zich liet bijknipen, ver telde Naumann dat hij in 1943" was opge bracht door de Amerikaanse marine en dat hij twee jaar krijgsgevangen had ge zeten in Utah. „En daar ben ik weer", zei hij. Ook zijn vader was leeuwentemmer. Prins Bernhard heeft donderdagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Bewogen Beweging" in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. De Prins, die verge zeld was door zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, verbleef een uur op de tentoonstelling en bracht verschillende van de aanwezige kunstwerken zelf in be weging. 69) „Ach ja", zei hij haastig, om van onderwerp te ver anderen, „en dan ben ik in Baicoi de heer Dimopol ach terop gereden". Lipanescu beet op zijn onderlip. De bankier was de enige die hij hier nu niet graag zag, maar hij had hem toch wel moeten uitnodigen. „Tja, meneer Dimopol. Daar doe ik al lange tijd aangenaam zaken mee", zei hij bijna bedremmeld. „Maar laat ik u aan de dames voorstellen". „Als het om dames gaat ben ik altijd van de partij Nadat ook' de andere gasten waren aangekomen gin gen op een wenk de schuifdeuren op de achtergrond open en nu kon men in de nog enigszins schemerige eetzaal de reeds gedekte tafel zien staan. Uit die deuren kwa men verscheidene kelners met grote zilveren bladen te voorschijn. Voor men aan tafel ging werden er in de sa lon kleine hartige voorgerechten rondgediend: dunne sneetjes wittebrood met kaviaar, olijven of sardines en kleine brosse baksels naar een recept van Anghelina. Andere kelners serveerden dranken: tzuika, Griekse matsica en vermouth voor elke drank was een apart model glas beschikbaar. Een ober schoof tenslotte de zware portières geheel open en kondigde met onbewogen gezicht aan: „Er is opgediend". Terwijl Lipanescu haastig toeschoot om zijn gasten in gepaste volgorde naar de hoefijzervormige tafel on der de protserige kristallen kroon te begeleiden hoor de hij iemand zeggen, „Gelukkig dat het zover is. Mijn maag rammelt". Anghelina was temidden van een paar dames blijven zitten en trachtte zich te verzetten toen Lipanescu haar naar de haar toegedachte plaats wilde begeleiden. „Ik wil toch een dame van je maken!" zei hij onder drukt maar krachtig. „Je moet niet bij die koopmans vrouwen blijven zitten. Daqrvoor heb ik niet zo hard gewerkt!" De kelners hadden de eerste gang al opgediend toen eindelijk ook Dimopol verscheen. Lipanescu wilde hem. nu er tussen de aanzienlijkste gasten geen plaats meer was, zijn eigen stoel aanbieden, maar Dimopol maakte er geen gebruik van en ging tussen de kooplui en hande laars aan het uiteinde van de tafel zitten. Vele belangen bonden hem aan deze mannen en zij voelden zich ver eerd, nu hij aan hun gezelschap de voorkeur gaf. Hij kende hen allen van naam en wist met ieder een pas sende opmerking te wisselen. De kelner haastte zich hem nog te bedienen. „Alstu blieft, meneer Dimopol". Dimopol draaide zich om, schijnbaar aangenaam ver rast bij het horen van een bekende stem. „Ach, ben jij het Jancu?" Hij stak de kelner als een vriend zijn hand toe. De man kreeg een kleur tot achter zijn oren. terwijl Di- mopol het beste van de schaal op zijn bord legde, ge heel overtuigd dat deze kelner hem gedurende lange tijd beter zou bedienen dan anderen. Niet lang wisten zijn tafelburen en de diverse gerechten overigens zijn aan dacht vast te houden. Hij lachte weliswaar en deelde links en rechts hoffelijke complimenten uit, maar zijn blikken zwierven speurend door de zaal en taxeerden wat hij zag op de prijzen. Zeven boogramen gaven uit zicht op de tuin, waar kleurige lampen brandden. De toegang naar de salon werd door zware koffiebruine portières afgesloten. De wanden waren tot aan een hoog te van twee meter met bewerkt .eikenhout gelambri- zeerd. Het bovenste deel van de wanden was vrijwel tot aan het plafond met een eveneens koffiebruin ma teriaal bekleed, dat zijde kon zijn maar ook wel pa pier. Dimopol greep de eerste gelegenheid tot opstaan aan, om die wanden onopvallend eens van dichtbij te bekijken. Zodra hij de zaal verliet om ook in de andere vertrekken alle bijzonderheden nader te beschouwen stootte Anghelina haar man aan. „Enache, ga eens kij ken wat die bankier in zijn schild voert." Dimopol had wanden, meubels, vloer en wanden van de salon al spoedig op de juiste waarde getaxeerd. Nu liep hij in de vestibule rond. Hij was op het oorlogspad. Ach ter een zware draperie ontdekte hij een opgang naar de bovenverdieping. Hier leek alles al minder weelderig dan in salon en eetzaal en de trap was niet eens goed schoon Toen hij boven kwam kon hij zijn ogen met ge loven De ruimte, die zich hier voor hem opende, werd door een noodlampje maar nauwelijks verlicht. De wanden waren nog niet eens gewit. Zijn voetstappen werden gedempt door een laag zand en cement, hij stootte zich aan planken en stellages, zoals die in nieuw bouw worden aangetroffen. Een van die planken vorm de een soort brug naar het enige vertrek op deze ver dieping dat al voltooid was: de slaapkamer van het echtpaar. Dimopol verloor zijn goede humeur en rende door het stof en vuil in de grote overloop van de ene deur naar de andere: overal onvoltooide vertrekken, overal kale wanden en zonderlinge gaten. Alleen de rui ten waren ingezet en achter elk raam brandde een lampje, dat naar buiten de indruk van rijkdom en weel de moest versterken. Woedend en tevens verbijsterd ging de bankier naar de trap terug, sloeg het stof van schoenen en kleren en zocht de benedenverdieping weer op. In de vestibu le stuitte hij op Lipanescu, die hem overal had gezocht. Een paar tellen keken zij elkaar doordringend aan. Zoekt de bankier soms iets" fluisterde Lipanescu scherp Dimopol verborg zijn woede achter de van zijn voorouders geleerde hoffelijkheid. Niet voor mets waren zij adviseurs aan vorstelijke hoven geweest. Hij zag in dat het geen zin had een woordenwisseling te ont ketenen. Zijn trekken werden zachter en er verscheen een milde glimlach om zijn lippen. „Mijn beste Lipa nescu", zei hij, „ik heb uw kasteel bezichtigd. Omdat u het druk had met uw aanzienlijke gasten ben ik maar alleen gegaanLipanescu keek hem aan zonder goed te weten/wat hij ervan denken moest. Maar opeens zette hij de met onderscheidingen ge tooide borst op. „Dan hebt u dus gezien waartoe ik in staat ben! Laat iemand nog eens beweren dat er in ons land geen mensen zijn die hun eigen toekomst kun nen maken!" Dimopol nam hem bij de arm en samen gingen zij naar binnen. Marsmuziek en lachende stem men ontvingen hen. „Hebt u de commissaris al gesproken?" vroeg Lipa nescu trots. „Zeer zeker. Het doet me genoegen tezamen met hem uw gast te mogen zijn, mijn waarde." „Kom. kom," weerde Lipanescu af, „u bent zelf toch ook een man van aanzien!" In de salon gekomen wilde Lipanescu dadelijk doorlopen naar de eetzaal. Dimopol kon de verleiding niet weerstaan. Hij weerhield hem. „Vriend, ik wil u er liever niet schriftelijk aan herin neren, maar denkt u er aan, dat aanstaande zaterdag de volgende termijn vervalt." „Ja, ja," zei Lipanescu ongeduldig. „En als ik u een raad mag geven," zei Dimopol hof felijk en welwillend, „laat u dan niets onvoltooid. Dat is niet goed. Wat men begint moet men beëindigen. Anders vergeet men het, of er doen zich andere moei lijkheden voor.i" Lipanescu staarde hem verbluft aan. „Ik bedoel," ging Dimopol verder, met de wijsvinger discreet naar het plafond wijzend, „dat daar boven.. Lipanescu kreeg een kleur van woede. Zelf wilde hij er niet eens aan denken dat de werkzaamheden op de bovenverdieping nog nauwelijks begonnen waren. En Dimopol herinnerde hem er opzettelijk aan!" „Wat hebt u met mijn kasteel te maken? Ik voltooi de bouw wanneer ik dat wil. En als ik het niet wil laat ik alles liggen zoals het ligt. Desnoods steek ik er de brand in. Laat u mij met rust." „Oho!" riep de bankier met ernstig en afkeurend gezicht, daartoe hebt u het recht niet, waarde vriend." „En waarom niet, Griekse indringer?" schold Lipa nescu, beide handen in de zijden zettend. Omdat Dimopol merkte, dat Lipanescu rijkelijk veel gedronken had, bleef hij bedaard en merkte nuchter op. „Omdat een klein gedeelte, van dit alles nog altijd mijn eigendom is, waarde vriend. Eer u me mijn geld tot de laatste cent terugbetaald hebt, kunt u op eigen mi tiatief niets ondernemen. Ziet u dat alstublieft toch in' Lipanescu dreigde zijn laatste zelfbeheersing te verlie zen. Maar voor hij antwoord kon geven hoorde hij in de eetzaal door verscheidene stemmen zijn naam roe pen. Hij rukte de portière opzij en ging naar binnen. De heer Virgilica was van zijn stoel opgestaan en wil de een toast uitbrengen, maar kon niet beginnen voor de gastheer aanwezig was. De gasten klapten luidruchtig in de handen toen Lipanescu binnenkwam. Deze storm achtige ontvangst vaagde alle woede uit zijn gedachten weg. Hij rende naar zijn plaats. „Daar ben ik al, me neer Virgilica." (Wordt vervolgd) Foto uit 1936: De „Queen Mary" nadert haar voltooiing. zijn maiden voyage van Schotland naar Southampton maakte, van waar het op 27 mei 1936 zijn eerste reis over de Atlantische Oceaan aanving. .is het 250 jaar geleden dat de Engelse scheikundige William Brownrigg, die vele belangrijke ontdekkingen deed (o.a. van het element platina) doch die zo be scheiden was dat vele van zijn ontdekkingen pas na zijn dood be kendheid kregen, in High Close Hall in Cumberland geboren werd. (24 maart). .is het 150 jaar geleden dat de Duitse dichter, roman- en toneelschrijver Karl Óutzow, wiens boek „Wally die Zweiflerin" de eerste mo derne Duitse vrouwenroman „wegens te grote zinnelijkheid en pijnlijke vrijzinnigheid" hem drie maanden celstraf opleverde, in Sachsenhausen werd geboren (19 maart)... is het tien jaar geleden dat de eer tijds wereldvermaarde Nederlandse dirigent van het Concertgebouw orkest, dr. Willem Mengelberg, in Engadin (Zwitserland) overleed (22 maart): (BRUSSEL) De tieners uit de stre ken ten noorden van Antwerpen hebben een nieuw woord voor een nieuw ver maak bedacht: smokkeldansen. Het is minder tegen de wet dan men zou denken en zeker niet tegen de Nederlandse wet. In België mogen lieden onder de 18 ech ter niet in die gelegenheden komen waar wordt gedanst. Dat is het gevolg van een wet die verleden jaar van kracht is ge worden. Zelf worden zij bij overtreding niet beboet, maar wel de exploitanten van de etablissementen, waar de dansende min derjarigen worden aangetroffen. In de Antwerpse polder de streek tussen Ant werpen en de Brabantse grens is on langs de eigenaar van een café waar, ove rigens heel onschuldig, jongeren toch een dansje maakten, tot 14 maal 1000 Belgi sche franks boete veroordeeld, omdat 14 dansende tieners bij hem werden aange troffen. Dat heeft er de schrik een beetje ingebracht bij de Belgische caféhouders, maar het heeft de vindingrijkheid van de tieners uit Het Antwerpse en van de Ne derlandse exploitanten aan onze kant van de grens verhoogd. Iedere zaterdag- en zon dagavond worden er thans in grensgemeen ten als Putte, Ossendrecht, Hoogerheide en zelfs in Bergen op Zoom in tal van gele genheden bals gegeven en daarheen trek ken de Belgische minder dan 18-jarigen nu met stromen. Zij noemen het „smokkel dansen". Met fietsen, brommers en trams komen zij naar de Nederlandse grens. Daar staan autobussen klaar die hen tegen middernacht ook weer prompt terug bren gen. Het succes van de onderneming is zo groot, dat in verscheidene gemeenten langs de grens de laatste maanden nieu we danszalen zijn geopend en waar die al le onder de Nederlandse wet vallen, is ,er voor de ouders van de jonge mensen uit het Antwerpse, die daar hun vermaak zoe ken. ook geen reden tot ongerustheid. Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 17 Maart 1761 advertentie: Ouders of Voogden, genegen zijnde een jonge Dochter (van de Pro testantse Religie) in een BEDDE-WINKEL te be steeden, in of buyten de Kost, addresseere zig by J. Stanhoffius Boek en Papierverkoper in de Nes t'Amsterdam by wie thans uytgegeeven word: Lyst der SURI- NAAMVAARDERS (zo die t'Amsterdam als Rotterdam en in Zeeland t'huys be- hooren) en zig behelzende de Naamen der Schippers, der Schepen en der Heeren Boekhouders, voor 't jaar 1761, a 3 Stuy- vers.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15