Mr. Luns naar Washington De Gaulle zou minister Luns als opvolger van Spaak wensen Mr. Luns laat in Duits blad uitlatingen ontkennen HET WEER Amerika in de kwestie Zuid-West-Afrika achter Af ro - Aziatische landen Amerikaanse straalbommenwerper vermoedelijk in zee gestort HAZENBERG fel anti-De Gaulle Vijfdaagse werkweek in het bouwvak \merika biedt Laos meer militaire hulp Hevige aardbeving treft Flores Rusland aangesloten op Eurovisienet - STAMBOEKVEE OP ZIJN PAASBEST - eforeyou êmj! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ontmoeting met Kennedy zou zijn aangevraagd Schone slaapster BOOT 100 Eethoeken Het woord is aan Generaal De Gaulle zal wel een voorwendsel vinden om Groot-Brittannië buiten de EEG te houden ROMONO-taartje150 Hazelnoottaartje 1-50 Chocolade hazelnoottaart je 1-50 Nougat-eieren zwaar gevuld met slagroom Kouder en regen Chinese loempia's 75 ct met saus 85 ct Automatiek DEKKERS In de krant van heden: SUIDE DAMES- EN HERENJASJES Tijdens oefenvlueht boven de Wadden i mm J VRIJDAG 17 MAART 1961 46e JAARGANG NUMMEK li. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65. franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuideT Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster WASHINGTON (UPI) In de Ameri kaanse hoofdstad verluidt dat op het Wit te Huis een verzoek van Nederlandse zijde is ontvangen om een onderhoud van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns met president Kennedy. De Nederlandse bewindsman zal volgende maand twee dagen in Wash ington verblijven. Hij wordt op 6 april in New York verwacht waar hij een deel van de zitting van de UNO-Assemblee zal bijwonen. In dezelfde kringen werd ge zegd, dat mr. Luns omstreeks 10 april in Washington wordt verwacht. In de hoofd stad zou hij overleg plegen met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Rusk, met onder-mi nister Bowles, met de onder-staatssecreta ris voor Economische Zaken Ball, met plaatsvervangend onder-staatssecretaris Johnson, en met de plaatsvervangend staatssecretaris voor het Verre Oosten McConaughy. Men verwacht, dat mr. Luns de moge lijkheid zou willen bespreken van een ver binding met Los Angeles door de K.L.M. Een dergelijke luchtlijn is Nederland steeds geweigerd onder de regering-Eisen- hower. Hij zou, zo nam men aan, ook de kwestie Nieuw-Guinea willen bespreken met de Amerikaanse deskundigen voor het Verre Oosten. Men acht het niet zeker of mr. Luns door de president zal worden ontvangen. Presi dent Kennedy zou het echter nuttig kunnen oordelen de Nederlandse minister te ont moeten, wegens diens grote ervaring op het terrein van de buitenlandse politiek, maar ook omdat mr. Luns voorzitter is geweest van de ministerraad van de NAVO. De Nederlandse minister van Defensie S. H. Visser wordt later in april in Wash ington verwacht. Hij zal de gast zijn van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Minister Visser zal besprekingen voeren met Amerikaanse functionarissen over de Nederlandse troepen en over de NAVO. Hoe komt die schone slaapster hiér langs de weg? schijnen de stoere schat ters zich af te vragen. Doch de schijn is schoner dan de werkelijkheid: het betreft hier een etalage, waarin een pop de lente- en zomerartïkelen relief geeft. En de schafters staan voor de ruit. 'Advertentie sedert 1849 Keuze uit BOOT MEUBELEN Gierstr. 52 - 54 - 56 HAARLEM (Van onze correspondent) PARIJS. De kwestie van Spaaks op volging op het secretariaat-generaal van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, wordt in diplomatieke kringen te Parijs steeds drukker en bijna koorts achtiger besproken, en de wat opge wonden stemming die daardoor ontstaat leent zich uitstekend voor verrassende geruchten, onthullingen en speculaties. Het jongste gerucht luidt, dat Frankrijk, in de persoon van generaal De Gaulle, nu zou willen aansturen op de benoe ming van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns tot secre taris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Het is in Nederlandse kringen te Parijs een publiek geheim, dat mr. Luns inder daad wel belangstelling zou hebben ge toond voor deze hoge post. Niettemin^ is het onwaarschijnlijk, dat Frankrijks staatshoofd na de jongste conferentie der zes landen in Parijs, waarbij de Nederland se minister hem nog al wat moeilijkhe den berokkende, enkel uit sympathie voor mr. Luns hem nu de weg naar de belang rijke N.A.V.O.-zetel zou willen effenen. Achter het plan zou eerder de politieke be rekening schuil gaan, dat een opvolger van mr. Luns in Den Haag zich tegen over de Franse voorstellen inzake het Eu ropa der vaderlanden wat soepeler zal willen tonen. Die operatie in het domein van Neder lands binnen- en buitenlandse politiek zou zich de volgende maand moeten voltrek ken, wanneer Paul-Henri Spaak vermoe delijk als minister de nieuwe chef van België's diplomatie zal zijn geworden. Spaak is nooit een innige vriend van mr. Stikker geweest en zelfs moet hij onlangs ih Washington de voormalige Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, vergeefs, als zijn eigen opvol ger in Parijs hebben pogen op te war men. Dè Gaulle zou nu verwachten, zo niet met hem al hebben beklonken, dat Spaak zijn collega Luns dan wel gemakke lijk zal kunnen bewegen de dagelijkse lei ding van de N.A.V.O. in Parijs op zich te nemen. Mr. Stikkers kans gedaald Dat de papieren van mr. Stikker er in tussen niet beter op worden, valt moeilijk te ontkennen. Het is nu zeker dat de Itali aan Brosio, mr. Stikkers' enige concur rent, zich ongevoelig heèft getoond voor het aandringen van de Amerikaanse rei zende ambassadeur Harriman zich terug te trekken. Ook de motieven van Brosio's houding zijn nu bekend geworden. De hui dige Italiaanse N.A.V.O.-vertegenwoordi- ger, Alessandrini, wil graag wat ruimer wonen en daarom zijn oog laten vallen op hef riante ambtspaleis van zijn landge noot- collega, die ambassadeur is in Parijs bij de Franse republiek. Wanneer Brosio, die nu Italiaans ambassadeur is in Was hington, N.A.V.O.-ssecretaris-generaal kon worden, zou zijn zetel vrij komen voor zijn ambtgenoot in Parijs en Allessandrini zou diens woning kunnen betrekken. Een diplomatieke stoelendans derhalve, die hoogst waarschijnlijk evenmin zal slagen, maar die nu niettemin de kandidatuur Stikker al op losse schroeven heeft ge steld. Voor benoemingen van een secretaris generaal worden in de N.A.V.O., evenals voor alle andere beslissingen, immers de algemene stemmen van alle vijftien leden vereist. Onder die omstandigheden zal een buitenstaander mettertijd misschien nog de beste kansen kunnen maken. Doch dat voor de volgende ministerconferentie op 8 mei aanstaande de knoop al zou kunnen worden doorgehakt wordt in diplomatieke kringen te Parijs nauwelijks geloofd. Als outsiders worden momenteel genoemd de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff en zijn Nederlandse collega mr. Luns. BONN, (Reuter) In een interview met het Westduitse onafhankelijke week blad „Die Zeit", dat donderdag in Bonn is gepubliceerd, zou de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns hebben verklaard, dat generaal De Gaulle wel een voorwendsel zal kunnen vinden om te weigeren als Groot-Brittan nië mocht aanbieden zich onvoorwaarde lijk bij de Europese Economische Ge meenschap aan te sluiten. Naar aanleiding van dit interview, ver klaarde een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken dat de inhoud van dit artikel vol ledig voor rekening van de schrijver A. Heinze: De toekomst is verborgen, de plicht nooit. De Stichting van de Arbeid heeft het College van Rijksbemiddelaars een gun stig advies uitgebracht over de invoering van de vijfdaagse werkweek in de bouw- nijverheid. Wel maskte de stichting be- zwareh, onder andere tegen het feit dat bij de motivering voor de aanvrage door de bouwbedrijven werd vermeld dat bi3 een vrije zaterdag ook het produktieverlies door het aantrekken van werkkleding, het langer dan voorgeschreven middagpauze houden enzovoort zou verminderen. De Stichting heeft er de bouwvakken op ge wezen dat aan deze gewoonten langzamer hand iets moet worden gedaan. Verder meent de Stichting dat er bij het afsluiten van nieuwe CAO's rekening mee moet worden gehouden, dat men door deze vrije zaterdag iets meer „ruimte" benut dan er volgens de cijfers aanwezig is. VIENTIANE (LAOS) (REUTER) Van welingelichte zijde in de Laotische hoofd stad Vientiane is meegedeeld, dat de Ver enigde Staten hun militaire hulp aan Laos uitbreiden. Er zou geen verandering ko men in de aard van de geleverde wapens. De Laotische luchtmacht zou ook geen nieuwe typen toestellen krijgen. Mr. Luns zei dat men, gezien de plannen van De Gaulle over een „Europa der Vader landen", op het ogenblik nauwelijks kan denken aan Europese integratie, die Ne derland wenst. Volgens „Die Zeit" ver volgde de minister: „In een dergelijke si tuatie kunnen wij niets anders doen dan trachten de Franse plannen waar moge lijk te verzwakken. Wij in Nederland zijn zeer bezorgd, dat de Europese Gemeen schappen in hun oorspronkelijke vorm door de nieuwe koers van Frankrijk wor den bedreigd". „En tot dusver hébben wij uit Parijs geen bewijs van het tegendeel gekregen. Verder vrezen wij ja, schrijf dat maar een verzwakking van de NAVO. Ook deze bezorgdheid is nog niet van ons weggenomen". Mr. Luns zei verder „zonder veel genoegen" en dat is dan zeer gematigd gezegd te hebben kennis genomen van het plan van generaal De Gaulle en dr. Adenauer om elkaar nogmaals te ontmoeten een dag voor de volgende bijeenkomst van de premiers der EEG-landen, die op 19 mei in Bonn zal worden gehouden. (In het begin van deze week is bekend gemaakt, dat dit plan is veranderd en dat de Franse president de Westduitse bonds kanselier n a bedoelde conferentie zal ont moeten.) Mr. Luns merkt op, dat de Franse en West duitse leiders de andere leden tijdens de ledig voor reKenmg van ue suinjvci j blijft, die hiertelande door de minister vorige vergadering van de ministerraad van Buitenlandse Zaken inderdaad is ontvangen. De minister heeft zich noch naar de vorm, noch naar de inhoud in deze zin uitgelaten, aldus de woord voerder. Volgens dit weekblad zei mr. Luns over de houding van generaal De Gaulle: „Hij wenst Groot-Brittannië niet in de besloten Europese associatie te zien. Men hoeft al leen maar naar zijn opmerkingen te luis teren en zijn geschriften te lezen om dat te beseffen". Op de vraag wat De Gaulle zou doen, als Groot-Brittannië mocht aanbieden on voorwaardelijk tot de gemeenschappelijke markt toe te treden, antwoordde mr. Luns volgens „Die Zeit": „Zonder twijfel zou al tijd wel een of andere reden, bijvoorbeeld „Hier staat een komma verkeerd", kun nen worden gevonden om het te verwer pen". in Parijs voor een „fait accompli" had den gesteld. „Natuurlijk is de vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland een be langrijk feit in de naoorlogse periode. Doch in de vitale kwestie van de Europese ge meenschap willen wij geen besluiten bij voorbaat", aldus de Nederlandse minis ter. De correspondent van „Die Zeit", Hans Gresmann, tekent hierbij aan, dat na de Parij se conferentie stemmen opgingen die Luns trachtten voor te stellen als een Britse agent. „Niets is minder voor deze on afhankelijke man. Hij verdedigt de be langen van zijn land met vuur en met goede argumenten. Het is bloot toeval, dat deze politieke belangen klaarblijke lijk geheel overeenkomen met zijn per soonlijke opvattingen", aldus de corres pondent. Tijdens een oefenvlueht boven de Waddeneilanden is donderdagavond een Amerikaanse straalbommenwerper van ret type B-66 Destroyer bij Terschelling vermoedelijk in zee gestort. Vijf mijl ten westen van de vaarroute zijn olie vlekken waargenomen. Het vliegtuig reeft drie man aan böord. Hét is van een Amerikaans onderdeel op de lucht basis Falkenborough in Engeland. Het toestel was met twee andere van hetzelfde type aan het oefenen met licht- fakkels en oefenbommen op het daarvoor bestemde gebied bij dt Vliehors. Twee toestellen hadden reeds hun oefeningen gestaakt. Tegen halfnegen heeft een offi cier van de Nederlandse luchtmacht van de post op Vlieland voor het laatst radio contact met het derde toestel gehad. Toen het vliegtuig enige tijd later weer werd opgeroepen, gaf het geen antwoord meer. Vliegtuigen van de basis Leeuwarden en een reddingstoestel van Valkenburg be- gónnen een zoekactie. Ook Amerikaanse toestellen en negen Shackletons van de R.A.F. stegen van hun basis in Engeland op om aan de speurtocht deel te nemen. Verder voer de reddingboot van Terschel ling uit. Van Terschelling af heeft men de bommenwerpers die voor deze oefening in geval van nood twee uitwijkhavens in Engeland hadden, verscheidene keren ge zien. Daarbij is het opgevallen dat het Donderdag is op de terreinen van de veemarkthallen in Den Bosch de zes entwintigste Paasveetentoonstelling ge houden. Voor zij van aangezicht tot aangezicht met de strenge keurmees ters stonden, werden de aangevoerde dieren door hun eigenaren keurig verzorgd. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen. Tot matig of krachtig toenemende wind, draaiend naar west tot noordwest. Overdag belangrijk lagere temperaturen. Volledige weerra-pporten op pagina twee. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - In het UNO- milieu is Amerika's aanzien bij de Afro- Aziaten de laatste dagen zeer gestegen. Hiervoor bestaan twee redenen: woens dag stemde Amerika samen met de Sovjet-Unie voor een resolutie in de Veiligheidsraad, waarin een onderzoek wordt gevraagd naar de onlusten in Por tugees Angola. Rassenkwesties zouden aan die rellen van de vorige maand ten grondslag hebben gelegen. De resolutie werd verworpen, doch in kringen van de UNO trok het zeer de aandacht dat Amerika zich had afgescheiden van Groot-Brittannië, Frankrijk en Turkije die zich van stemming onthielden. Nederland schaarde zich aan de zijde van de Verenigde Staten. De NAVO-bondgenoten kunnen, nu Kennedy aan het bewind is gekomen, in koloniale aangelegenheden niet automa tisch rekenen op samenwerking met Ame rika. Donderdag bleek dit opnieuw, nu in de Assemblee. Terwijl verschillende mo gendheden, waaronder Groot-Brittannië, Frankrijk en Australië, zich van stemming onthielden, stemde Amerika met de over grote meerderheid voor een resolutie waar in Zuid-Afrika op de vingers wordt getikt vanwege zijn gedrag ten aanzien van Zuid west Afrika. Met bezorgdheid wordt in dit document geconstateerd dat Zuid-Afrika gewei gerd heeft vertegenwoordigers van een groep landen, die van de UNO opdracht hebben gekregen de toestand in Zuidwest- Afrika te bestuderen, toe te laten. In Zuidwest-Afrika, een voormalig Vol kenbondsmandaatgebied onder Zuidafri kaans bestuur, worden de Zuidafrikaanse apartheidswetten toegepast. De resolutie werd met 74 tegen nul stemmen bij negen onthoudingen- goedge keurd. Advertentie WAT ZIJN ZE TOCH HEERLIJK CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem, 2 Uit het binnenland 2, 7 "Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Horen en Zien 5 Uitgaan in Haarlem5 Kunst 5 Film 3 Medische verzorging 9 Uit stad en omgeving .9, 11, 13 In de Vishal en op z*-*13 Panda en heeldverlml-r15 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM' TEL. 13439 LElÓSEtTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 laatste toestel in tegenstelling met de praktijk in oostelijke richting wegvloor inplaats van in westelijke. Dit zou er op kunnen duiden dat de piloot In moeilijk heden verkeerde en zich op weg begaf naar een uitwijkhaven bij voorbeeld in de Duitse Bondsrepubliek. DJAKARTA (Reuter) Ruim tachtig percent van de huizen van Endeh, de hoofdplaats van het Indonesische eiland Flores, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag verwoest door een hevige aardbe ving. Tot dusver is nog geen melding ge maakt van persoonlijke ongevallen. De aardbeving kwam in drie schokken met een tussentijd van ongeveer drie uren. Volgens de programmaleider van de Poolse televisiedienst zal West-Europa over enkele weken televisie-uitzendingen uit de Sovjet-Unie kunnen zien. Via Ka liningrad en Danzig zal een verbinding worden gevormd tussen de Russische en Öostduitse televisiezenders, waarna de Russische programma's in Eurovisie zul len kunnen -wórden opgenomen (Reuter). J,* Tijdens de show „Holiday on Ice" in het nieuwe RAI-gebouw in Amster dam is mr. P. J. Mijksenaar directeur van de afdeling voorlichting der ge meente Amsterdam gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum. deze zelf op. Een der medewerkenden aan de ijs- show kwam plotseling van de ijsbaan en tooide de jubilaris met een grote krans. Vervolgens gaf hij mr. Mijkse naar zijn matrozenpet, nam van een der bezoeksters haar hoed af en zett"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1