Nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten AGENDA Comet 4-b kwam kennismaken OLIFANT Bespreking met Belgische collega over Schelde-Rijnverbinding Kort en bondig '*J JT blattj Tweede Kamer is niet tevreden Wetsontwerp laat te veel onzekerheid Zuivelprodukten niet goedkoper griep! kou! pijn! Verzending van zeepost Twee jaar geëist tegen Haagse hoofdagent Morgen kouder en kans op regen I Uw regenjas aan uw winterjas uit trouw- @n verlovings ringen h VRIJDAG 17 MAART 1961 Onze collectie REGENDASSEN is geheel compleet. Prijzen van 45.tot ƒ124.— O <*■21 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Meer dan 10 modellen I, KAN Juwelier - h r I g r Kampeerterreinen langs het Veluwemeer Fijn dat er AKKERTJES zijn! Mijnenveger voor padvinders 'n mannelijke borrel voor mensen met pit MINISTER LUNS IN BRUSSEL Afzwaaiende militairen: 10 per maand dienst VOORKOM BLADAFVAL met Itisso Industrialisatie in Oostelijk Friesland Duitser betaalde met ongeldige bankbiljetten Jaarbeurs-service Bromfietsen, fietsen en horloge gestolen Bemanningen van nieuwe Neptunes naar V.S. cl sS (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is donderdag be gonnen met de behandeling van een nieuwe, weer zeer ingewikkelde regeling voor het deel dat iedere gemeente krijgt van de belastingen die het rijk heft. De regering wil het aandeel vast stellen op een percentage van 12,53, het geen algemeen te laag werd gevonden. Het eerste jaar zullen de uitkeringen aan de gemeenten in totaal ongeveer 14 miljoen hoger zijn dan volgens de bestaande regeling en op den duur 70 miljoen. Een eventuele verruiming van de mogelijkheid voor de gemeenten om zelf meer belasting te heffen, is nog niet aan de orde, maar de regering wil zo spoedig mogelijk een voorstel in dienen, waardoor de gemeenten in totaal 150 a 175 miljoen gulden meer belasting zouden kunnen heffen. In het algemeen vond de Tweede Ka mer dat de nieuwe regeling te veel on zekerheid laat, waardoor de consequenties eigenlijk niet zijn te overzien. Volgens het wetsontwerp zal van de rijksbelastingen 12,53 percent worden gestort in het ge meentefonds, waaruit de gemeenten jaar lijks hun uitkering ontvangen. Voor de vaststelling van een bedrag dat iedere ge meente krijgt, wordt een adviesraad voor de gemeentefinanciën ingesteld, waarvan de leden worden benoemd door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Een verschil met de oude regeling is dat bij de bepaling van de uitkering uit het gemeentefonds rekening wordt gehouden met de kosten? van het lager onderwijs en van de sociale zorg (met inbegrip van de verzorging van geesteszieken), terwijl bo vendien rechtstreeks uit de rijkskas een aanvullende uitkering voor de kosten van het nijverheidsonderwijs wordt verstrekt. Voor de algemene uitkering uit het ge meentefonds wordt het basisbedrag be paald door vijf nieuwe factoren: 1. vijf gulden per hectare; 2. vijf maal de hoofdsom grondbelasting; 3. de kosten van sociale zorg; 4. een bedrag per in woner (variërend van 35 tot 50 gulden, naar gelang van het aantal inwoners) en een bedrag van 10.000 gulden voor elke ge meente met minder dan 2000 inwoners; 5. zonodig een subjectief te bepalen verho ging van de algemene uitkering. Verbetering bepleit Algemeen werd betoogd dat het percen tage van 12,35 dat de gemeenten van de rijksbelastingen krijgen, onvoldoende is. De financiële moeilijkheden van de ge meenten werden weer breed uitgemeten. Bepleit werd vooral een hogere uitkering Advertentie Ons devies lnldt Nieuwe modellen in cotton, poplin en gabardine. Ook Nylon Herenregenjassen. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 voor de grootste drie gemeenten, maar ook voor de gemeenten in probleemgebie den. Bij het bepalen van de hoogte van de uitkering, is een van de factoren het aan tal inwoners van de gemeente. Het bedrag per inwoner zal volgens het regeringsvoor stel voor gemeenten met minder dan 2000 inwoners 35 gulden bedragen, 2000 tot 50.000 inwoners 40 gulden, 50.000 tot 250.000 inwoners 45 gulden, 250.000 of meer in woners 50 gulden. In deze schaal wilde de heer Venver- 1 o (P.v.d.A.) ten gunste van de grote ge meenten verandering brengen door 45 gulden per inwoner te verstrekken aan gemeenten met 50.000 tot 200.000 inwoners en dan telkens 5 gulden meer voor 100.000 inwoners. Een ander denkbeeld had mr. Geertsema (V.V.D.) die voor de ge meenten van 500.000 en meer inwoners een aparte groep wenste te scheppen met een schaalbedrag van 60 gulden. Volgens het wetsontwerp kan op de uit kering per inwoner een verfijning worden toegepast wegens een bijzondere samen stelling van de bevolking of buitengewone omstandigheden. De methode van de ver fijning, die nog niet is uitgewerkt, is een volkomen mysterie, hetgeen het de Ka merleden wel moeilijk maakte er zich een oordeel over te vormen. Volgens voorlopige berekeningen zullen ruw geschat 600 gemeenten van de nieuwe regeling geleidelijk financieel voordeel hebben, maar ongeveer 400 gemeenten (en dat zijn de grootste) gaan er tenslotte op achteruit. Overgangsperiode Gedurende een overgangsperiode van de oude naar de nieuwe regeling, wordt gega randeerd dat een gemeente niet minder ontvangt dan tot nu toe (na vijf jaar loopt de garantie geleidelijk af), terwijl een in de loop van vijf jaar verruimde, grens wordt gesteld aan hetgeen volgens de nieuwe regeling meer zou worden ontvan gen. Sommige Kamerleden wilden de beper king van de overeenkomsten bekorten tot drie jaar. Een subjectief te bepalen aan vullende bijdrage uit het gemeentefonds gedurende ten hoogste drie jaar aan een gemeente worden dan- verleend. Er kunnen dan echter voorschriften worden gegeven voor het te voeren financiële beleid. Zono dig wordt daarna voor een of meer vol gende jaren een verhoging van de alge mene uitkering verleend. Ook waardering In het algemeen waardeerde men wel dat de nieuwe regeling beoogt een einde te maken aan de subjectieve uitkeringen, waarbij het rijk beoordeelt of een gemeen te een extra uitkering nodig heeft. Het scheppen van vaste maatstaven is een fi nancieel offer van het rijk waard, vond men. In dit verband noemde men het ook uiterst belangrijk als de nieuwe regeling zou kunnen starten met een schone lei voor alle gemeenten, door een sanerings- bijdrage ter opheffing van de bestaande tekorten. Sommigen lieten echter wel door schemeren dat dit eigenlijk een premie is op niet zuinig beheer. Alle pleidooien kwa men overigens neer op meer inkomsten voor de gemeenten, zodat het rijk minder overhoudt. Minister Zijlstra liet echter door inter rupties reeds blijken dat de burgemees ters en gemeentesecretarissen, die het woord voerden, ook moeten denken aan de rijksfinanciën. Volgende week dinsdag zullen de minis ters Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en Zijlstra (Financiën) antwoorden op de di verse beschouwingen. Zij hebben wel eni ge tijd van beraad nodig, want het geheel is een zeer ingewikkelde geschiedenis. De Arnhemse gemeenteontvanger en chef van de afdelingen financiën van de Arnhem se gemeentesecretarie, de heer V e n- v e r 1 o (P. v.d. A.) was echter in zijn element, waarvan hij in een heel lange redevoering en ook telkens door interrup ties liet blijken. Zijn lange interrupties tijdens de rede van de burgemeester van Boxtel, dr. Van Heivoort (K.V.P.), gaven voorzitter Kortenhorst aanleiding, hem toe te voegen: U hebt daarstraks al 103 minuten gesproken, laat u nu ook de heer Van Heivoort eens iets zeggen.. c 3 Concertgebouw: Vandaag 19.30 u.: Jeugd- concert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 u.: Toneelgroeo Theater met „De ko ningin en de rebellen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Moord op 45 toeren", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30 u„ echter dinsdag 14 en 20 u.: „Verandering van spijs doet liefhebben", 14 j. Lido Theater: Vandaag tot en met maan dag 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „De zoon van de rode piraat", 14 j, Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Terreur", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u„ za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „The apartment", 18 j. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „A. en C. en de rock 'n roll", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het mes", 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Alexander de Grote", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met zondag 20 u.: „Nooit op zondag", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 maart expositie van werken van Wim Hofker. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Museum Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 27 maart expositie „Interscholaire". Dagelijks 913 u. en 14—17 u„ zondags 14—17 u.. tevens maandag tot en met vrij dag 2022 u. VRIJDAG 17 MAART City Theater, 19 en 21.15 u.: „La Vérité". Rex Theater, 20 u.: „Een stem in de mist'' ZATERDAG 18 MAART City Theater, 20 u.: „La Vérité". Rex Theater, 20 u.: „Een stem in de mist" Pieter Vermeulenniuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. VRIJDAG 17 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jui chende drums". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Gevaar lijk blond". W.B. Theater, 20 u.: „Over moord wordt niet gesproken". ZATERDAG 18 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jui chende drums". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gevaar lijk blond". W.B. Theater, 20 u.: „Over moord wordt niet gesproken". Advertentie BARTELJORISSTR, 2 - HAARLEM FRED. J. ROESKE. Ter nagedachtenis aan de nèstor vgn de mannenkoorzang heeft het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" voor de eerst volgende uitvoeringen zijn werk „BEDE" op het programma genomen. Advertentie Dagelijks enkel# Sanovletjes besmeerd en/of tl^legd smakelijk I Hoge voedingswaarde Bestrijdt "overwicht" Ook zoutarm Overal verkrijgbaar De revaluatie van de gulden zal niet leiden tot een verlaging van de binnenland se prijzen van zuivelprodukten. Dit is de consequentie van een door het Produkt- schap voor Zuivel genomen besluit, niet over te baan tot wijziging van de inleve- ringsprijzen voor zuivelprodukten onder in vloed van de nieuwe monetaire situatie. Het bestuur heeft in Utrecht een besloten vergadering gehouden om zich speciaal te beraden over de gevolgen van de herwaar dering van de gulden op de zuivelafzet. Het ligt in de bedoeling dat dit jaar eni ge kampeerterreinen langs het Veluwe meer in gebruik zullen worden genomen. Het inrichten van degelijke terreinen is volgens de Commissie Recreatief Gebruik Randmeer IJselmeerpolder urgent gewor den. De randmeren krijgen in toenemende mate hun aandeel te verwerken in de zich uitbreidende recreatiebehoefte. Alleen al op Pinkstermaandag van verleden jaar hebben honderdduizend mensen het Velu wemeer bezocht. De commissie heeft thans een plan opgesteld waarin gestreeft wordt een spreiding van de verschillende vormen van recreatie langs de kusten van het meer te krijgen. De commissie heeft tot de aanleg van een tweetal groots opgezet te recreatiecentra op de Overijselse en Gelderse oever van het Veluwemeer, na melijk bij Roggebotsluis en bij Elburg be sloten. Voorproefje van straatverkeer A msterdam-A tkene (Van onze Amsterdamse redacteur) Het is nauwelijks een jaar geleden dat wij in pijlsnelle vaart door een Dc-8 van Schiphol werden opgetild naar 10 kilome ter hoogte het was de eerste kennis making met het enorme straalverkeers- vliegtuig, waarmee de K.L.M. evenals de andere luchtvaartmaatschappijen het straaltijdperk binnen stapte. Maar wat een jaar geleden nog een sensatie was, is nu reeds een normaal verschijnsel op onze nationale luchthaven. Naast de Dc-8 ken nen wij de Tupolevs van de Russen, de Boeings van de Amerikanen en de Cara- velles van de Fransen en Scandinaviërs. En toch, toen wij donderdagavond op Schiphol voor een korte vlucht aan boord gingen van zo'n machtig straalvliegtuig, was het een gedenkwaardig ogenblik. En kele minuten later namelijk zou dit toe stel, een Cornet 4-b, zijn eerste start van een Nederlands vliegveld maken. Hoewel de Comet van de Britse The Havilland fabrieken het eerste straalvliegtuig ter we reld was dat in 1958 zijn intrede deed in de burgerluchtvaart, kwam het nimmer naar Schiphol. Het type 4-b, dat uit het toenmalige type werd ontwikkeld, was nu even voor kennismaking in Nederland. Het is eigendom van de nog jonge Griek se luchtvaartmaatschappij „Olympic Air ways", die is opgericht door de scheeps- magnaat Aristoteles Onassis. Met ingang van 2 april zal de Comet een dagelijkse verschijning worden op Schiphol, want het toestel zal de lijndienst Amsterdam-Frank- fort-Zürich-Athene van de Olympic Air ways gaan onderhouden, waardoor Athene slechts zes uur van Amsterdam is komen te liggen. De Comet 4-b is een van de sierlijkste straalverkeersvliegtuigen. De vier motoren zijn in de vleugels gebouwd en liggen dicht tegen de romp aan. Het toestel kan 22 eerste- en 64 toeristen-klassepassagiers vervoeren. Geen sensatie dus, gisteravond, toen wij bliksemsnel naar de heldere sterrenhemel schoten. De rustige ligging van de Cornet komt overeen met die van de Dc-8 en hoe wel de straalmotoren slechts enkele me ters van onze stoel verwijderd waren, bleek het lawaai altijd nog minder dan dat van het traditionele schroefvliegtuig. Ons landje is maar klein voor een rond vlucht met een straalvliegtuig. Het kopje koffie dat men boven Texel opgediend krijgt, is boven Groningen nog heet en het sigaretje dat we boven Zwolle opsta ken, was nog maar half opgebrand, toen de Comet boven Amsterdam „op één oor" ging, om terug naar Schiphol te zwen ken, juist boven het R.A.I.-gebouw, welks verlichte dak als een baken in een zee van duizenden flonkerende diamantjes lag. De Comet is inmiddels weer met een vaart van 875 kilometer per uur naar het zuiden vertrokken, naar Griekenland, dat van dit toestel een belangrijke toeneming van het aantal vakantiegangers verwacht. De Comet 4-b is door de Olympic Airways reeds ingeschakeld op de route Londen- Parijs-Rome-Athene. Advertentie In Roermond ligt sedert enkele dagen in de Maas een oude Amerikaanse mijnenve ger. Het schip, dat in de laatste wereld oorlog dienst heeft gedaan op de wereld zeeën, was door de Verenigde Staten af gedankt en voor sloop verkocht. Het was tenslotte terechtgekomen bij een slopers bedrijf in Amersfoort, dat het afgedankte schip, bouwjaar 1943, geruime tijd in De venter als woongelegenheid heeft laten dienen. De mijnenveger is nu naar Roer mond gesleept, waar hij zal gaan dienen als „hol" voor de padvindersgroep „Het Maasvendel" te Roermond. De mijnenve ger met zijn lengte van 42 meter en een breedte van 8 meter is een voor de pad vinders aantrekkelijk „troeplokaal". Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wl. - SCHIEDAM De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, voert vandaag in Brussel be sprekingen met zijn Belgische collega, Pierre Wigny, over enkele bilaterale pro blemen en de verhouding tussen de „Zes" van de E.E.G. en de „Zeven" van de vrijhandelsassociatie. Het belangrijkse bilaterale vraagstuk dat daarbij aan de orde zal komen is dat van de Schelde- Rijnverbinding. Wigny De Belgische regéring is van mening dat het ambtelijk overleg tot dusver wei nig vorderingen heeft gemaakt en dat het daarom tijd wordt dat de ministers er Motie in Kamer aanvaard De Tweede Kamer heeft met 92 tegen 28 stemmen de motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd met ingang van volgend jaar aan alle met groot verlof af zwaaiende militairen een uitkering ineens te verstrekken van tien gulden voor elke maand diensttijd, opdat zij nieuwe bur gerkleding kunnen aanschaffen. Vóór de motie stemden K.V.P., P. v. d. A., P.S.P., C.P.N., S.G.P., en de heer Kikkert (C.H.U.). Tegen stemden V.V.D., AR. en de overige C.H.U-leden Minister Visser verklaarde dat, ge zien de beperkte financiële middelen, die ook voor andere belangrijke zaken moeten dienen, het uitvoeren van de motie niet verantwoord zou zijn. Het amendement van mr. Schouwe- n a a r (P. v.d. A.) met de strekking op de defensiebegroting voor 1961 het bedrag van 5 miljoen te schrappen voor de bouw van een tankervoorraadschip, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de P. v.d. A. stemde voor. De begroting van Defensie werd daar na zonder hoofdelijke stemming aangeno men met de aantekening dat de commu nisten en de P.S.P. geacht wilden worden te hebben tegengestemd. zich mee gaan bemoeien. In politieke krin gen in Den Haag verklaarde men echter, dat er wel degelijk vorderingen zijn ge maakt in het technisch overleg. De noodzaak van een afzonderlijke mi nisteriële ontmoeting, die zij het ge deeltelijk aan deze kwestie is gewijd, kon men dan ook niet inzien. In dit ver band wees men erop, dat op 26 maart in België verkiezingen zullen worden gehou den en dat de kans gering is, dat Wigny daarna als minister van Buitenlandse Za ken zal terugkeren. Minister Wigny heeft echter nogal sterk aangedrongen op een bespreking vaq de Schelde-Rijnverbinding en het schijnt, dat minister Luns dit omderwille van de goe de verstandhouding niet heeft willen wei geren. Aan de andere kant hoopt minister Luns meer steun te krijgen voor zijn ver zet tegen de plannen van generaal De Gaulle voor een politieke confederatie van de zes E.E.G.-landen. De ambtelijke besprekingen over de Schelde-Rijnverbindingen zijn op 26 april van het vorige jaar begonnen. Over de vorderingen, die beide delegaties sindsdien hebben gemaakt, laat men zich' in Den Haag niet uit. Het schijnt dat op het ogen blik verschillende tracées in studie zijn genomen. Daarbij bevindt zich ook het in feite al afgeschreven advies van Van Cauwelaert-Steenberghe voor de aan leg van een Moerdijkkanaal. Een van de andere punten, die in Brus sel ter sprake komen, betreft de positie van de Nederlandse spijtoptanten in Indo nesië. De Nederlandse regering zou name lijk de mogelijkheid overwegen om Bel gië en Luxemburg in te schakelen bij de verstrekking van visa aan de spijtoptan ten. In het Benelux-verdrag is een bepa ling opgenomen, volgens welke een visum voor een van de landen ook geldig is voor de andere twee. Advertentie Advertentie Houdt de bladeren gezond en glanzend Tijdens de jaarvergadering in Ooster- wolde van het industrieschap Oostelijk Friesland is meegedeeld, dat in het afge lopen jaar in dit gebied 889 nieuwe ar beidskrachten zijn aangesteld. Nieuwe industrieën zullen in de komende twee jaar vermoedelijk aan 2200 arbeids krachten werk geven. De industrialisatie in Oostelijk Friesland maakt vorderingen, evenals de ontwikkeling van het technisch onderwijs. Sedert 1950 is het aantal leer lingen op de technische scholen in Ooste lijk Friesland gestegen van 1150 tot. 3147. In de komende jaren zullen ruim 700 ge diplomeerde jongens de technische scho len verlaten. T»! jl' Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts „Libertad" (22/3); Austra lië: ms „Regenstein" (19/3), ss „Oronsay" (20'3) en ss „Strathaird" (21/3); Brazilië: ms „Aludra" (19/3) en ms „Browind" (23/3); Brits-Oost-Afrika: ss „Jean Laborde" (23/3); Canada: ss „Queen Elisabeth" (19/3), ms „Harpefjell" (20/3), ms „Leada" (22/3) en ss „Maasdam" (23/3); Chili: ms „Bae- renstein" (23/3), Ned. Antillen: ms „Bella- via" (21/3); Nieuw-Zeeland: ss „Dominion Monarch" (20/3); Suriname: ms „Kreon" (22/3); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afri ka: ms „Carnarvon Castle" (19/3) en ms „Overijsel" (21/3). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. In Oldenzaal bood dezer dagen een 38- jarige Duitser in een sigarenwinkel een bankbiljet van 100 mark aan met de vraag of de winkelier dit wilde wisselen. Deze vertrouwde het biljet niet en belde de po' litie op, die de Duitser meenam naar het bureau. Gisteren reeds stond de Duitser voor de Almelose politierechter terecht, verdacht van poging tot oplichting. Het bleek dat hij op 18 febrhari een benzine pomp-bediende in Enschedé met een soort gelijk biljet had betaald. De bediende had hem vier liter benzine gegeven met 88,- wisselgeld. Bij zijn aanhouding had de Duitser nog een ongeldig biljet van 1000 mark in zijn bezit. De officier van Justitie meende dat een flinke straf op zijn plaats was als een Duitser speciaal naar Neder land komt om de mensen op te lichten. Hij eiste vier weken gevangenisstraf en de onmiddellijke gevangenneming. De politie rechter veroordeelde de man tot twee we ken en gaf bevel tot zijn onmiddellijke ge vangenneming. Bij de jaarbeurs in Utrecht meldde zich een onthutste moeder met een zuigeling. Haar man had haar per auto naar het Utrechtse station gebracht vanwaar zij naar Naarden zou reizen. Hij ging de jaar beurshal bezoeken. In de hal van het sta tion ontdekte de jonge moeder tot haar grote schrik dat haar tas met geld en ba byvoeding nog in de auto van haar man lag. Zij toog naar het jaarbeursterrein om haar man te zoeken. Een politieauto reed langs de grote hal en riep via de luidspre kerinstallatie van de wagen de vader op. Vergeefs echter. In allerijl werd toen ba byvoeding gehaald en nadat de baby zijn buikje vol had gegeten werd hij met zijn moeder in een taxi naar het station ge bracht. Een treinkaartje Was door de jaarbeurs inmiddels besteld en aan het Naardense station zorgde de jaarbeurs eveneens voor een taxi, die moeder en baby naar hun bestemming bracht. Bejaarde filatelist bestolen. Op 'e Amsterdamse postzegelmarkt is een 88- jarige man een boek met postzegels ter waarde van naar schatting 1000 gulden ontstolen. Zestien mille gestolen. De Haagse rechtbank veroordeelde een 21-jarige kap persbediende, die bij zijn voormalige pa troon in 's-Gravenzande een geldkistje met 16.000 wegnam, tot een gevangenisstraf van 8 maandan, waarvan 3 voorwaarde lijk. Nieuwe kerk. In Helmond is een nieuwe gereformeerde kerk in gebruik ge nomen. Het gebouw heet „De Ark" en heeft 90.000 gekost. De gemeente van 250 leden heeft een belangrijk deel van dit bedrag reeds bijeengebracht. Bij de ope ning was het voltallige gemeentebestuur aanwezig. Ook de geestelijke overheid was vertegenwoordigd. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 46-jarige Haag se hoofdagent van politie wegens diefstal van twee fietsen, twee brommers en een horloge een gevangenisstraf van twee jaar geëist. De hoofdagent, die sinds 1938 bij de Haagse politie in dienst was, nam op zijn nachtelijke ronden onbeheerd staande fietsen en bromfietsen mee, waarna hij ze verkocht. Het horloge vond hij tussen de scherven van een gebroken etalage ruit. De officier van Justitie sprak er zijn ergernis over uit, dat juist een hoofdagent die er is om het publiek te beschermen, deze feiten had begaan. Op 30 maart zal de rechtbank uitspraak doen. Binnenkort zullen van Nederland uit be manningen voor de nieuwe Lockheed Nep tune-vliegtuigen van de Marineluchtvaart dienst vertrekken naar de Verenigde Sta ten. Deze eerste bemanningen zullen zich daar vertrouwd maken met deze uitvoe ring van de Neptune-vliegtuigen voor het opsporen en bestrijden van onderzeeboten. De M.L.D. heeft tot vorig jaar in Neder land de beschikking gehad over een aantal Neptunes van een ouder type. De nieuwe Neptunes zijn bestemd voor Nederlands Nieuw-Guinea, waar ze de buiten gebruik gestelde Martin Mariners zullen vervangen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het uitzonderlijk zachte voorjaarsweer heeft het hoogtepunt bereikt. Voor het weekeinde wordt een aanzienlijke daling van temperatuur verwacht in verband met belangrijke wijzigingen in de luchtcircu- latie boven de oceaan en Europa. Het hoge- drukgebied, dat oorzaak is geweest van het fraaie lenteweer, is naar het oosten weggetrokken. Tussen een nieuw hoge- drukgebied op de oceaan en een depressie systeem bij Noorwegen zette zich koudere polaire lucht in beweging naar Engeland. Morgen in de loop van de dag zal deze koudere lucht ook ons land gaan binnen stromen. Het binnendringen van de kou dere lucht zal ook enige regen veroor zaken. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SU Den Heidei licht bew. ZZO 12 0 Ypenburg mist zo 18 0 Vlissingenu licht bew. zo 18 0 Eelde licht bew. z 16 0 De Bilt licht bew. z 18 0 Twente onbewolkt z 19 0 Eindhoven half bew. zo 20 0 Zd-Limburg licht bew. z 21 0 Helsinki geheel bew zo 2 0 Stockholm geheel bew zw 11 0 Oslo half bew. windst. 15 0 Kopenhagen geheel bew w 12 0 Aberdeen half bew. z 16 0 Londen licht bew. z 22 0 Amsterdam half bew. zzo 18 0 Brussel onbewolkt zzo 20 1,2 Luxemburg onbewolkt ono 19 0 Parijs onbewolkt 0 22 0 Bordeaux onbewolkt 0 22 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0 Nice onbewolkt nw 17 0 Berlijn mist w 15 0 Frankfort licht bew. no 21 0 München onbewolkt z 16 0 Zürich licht bew. windst. 17 0 Genève onbewolkt windst. 16 0 Locarno onbewolkt windst. 20 0 Wenen zwaar bew. w 18 0 'nnsbruck onbewolkt windst. 19 0 Belgrado onbewolkt nw 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt windst. 19 0 Ajaccio onbewolkt ono 16 0 Madrid onbewolkt n 23 0 Mallorca onbewolkt no 19 0 Lissabon onbewolkt 0 25 0 Zaterdag 18 maart Zon op 6.49 uur, onder 18.49 uur. Maan op 7.50 uur, onder 21.06 uur. Maanstanden 24 maart 3.49 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Vrijdag 17 maart Hoog water 4.04 en 16.21 uur. Laag water 12.08 en uur Zaterdag 18 maart Hoog Water 4.45 en 17.00 uur. Laag water 0.28 en 12.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2