Verzekeringsmaatschappijen in Nice door bende bezwendeld Portugal teleurgesteld door Amerikaanse houding WERELDNIEUWS r Nylon regenmantels Van dag tot dag Schoolschip „Mercator1' wordt museumfiliaal Stierengevecht in Engeland 39*75 GROMYKO VRAAGT KONGO- DEBAT IN UNO-ASSEMBLEE Wenende ikonen <::Praatótoel In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos neem 56.- 0p de TENNISSEIZOEN 1961 VRIJDAG 17 MAART 196 1 3 Vierde Europese school J EEG inviteert Londen opnieuw direct Rheumin REGENMANTELS Dri-sil Poplm Nylon Niagara-Plastics" Betalingen aan gefingeerde verkeersslachtoffers NA STEMMING OVER ANGOLA Karei de Grote-prijs voor professor Hallstein Saoedi-Arabië wenst einde Amerikaans vervoer Vliegtuigen van Volkenorganisatie mogen niet meer landen bij Coquilhatstad V.S. lid van OESO GRETHA DE BRUIJN BRUSSEL (ANP) Te Varese (Noord- Italië) wordt een Europese school ge bouwd ten behoeve van de kinderen van ambtenaren werkzaam bij het Euratoom- instituut. te Isprax. Dit wordt de vierde Europese school. De andere zijn gevestigd in Luxemburg, Brussel en Mol (België). Zij hebben reeds meer dan tweeduizend leerlingen. Het onderwijs wordt in deze Na de spectaculaire overval op de Santa I scholen gegeven in Duits, Frans, Italiaans of Nederlands. De diploma s geven toe gang tot alle universiteiten in de zes E.E.G,-landen en in Oostenrijk. Maria, door de Portugese ex-kapitein Hen rique Galvao en zijn mannen, is de toe stand in Portugal en vooral in zijn kolo niën in de openbare belangstelling geble ven. De daarop volgende onlusten in Loe- anda, de hoofdstad van Portugees Angola, waarbij gewapende rebellen aanvallen de- Groot-Brittannië is weer uitgenodigd den op het radiostation, en de gevangenis- volledig lid te worden van de Europese „.j„ Economische Gemeenschap, ditmaal door sen. onderstreepten voorts de reeds eer-M Nederlan£. ud van de der geuite Veronderstelling, dat zich in de ^ie donderdag sprak in het „Europa-huis" resten van het voormalige koloniale stel- in Londen, verklaarde dat de Europese sel sterke, zij het totnutoe onderdrukte gemeenschappen een Brits besluit om vol- ledig lid te worden, zeer gunstig zouden haarden van onrust en oppositie bevinden. Itvëangen ffij gprak voortg de hoop uit Portugal zelf echter bleef bij monde van da^ spoedig de reeds bestaande banden de regering-Salazar volhouden, dat in het tussen Euratoom en Engeland tot een fei- gehele land de koloniën worden als een telijke samenwerking zullen leiden, integrerend deel van het moederland be schouwd alles pais en vree is en de I overgrote meerderheid van zijn bevolking niets liever wil dan de huidige ontwikke ling bestendigd te zien. Het is begrijpelijk, dat vooral de Afro- Aziatische landen niet bereid zijn om deze verklaringen, die vrijwel niet op hun juist- heid zijn te controleren, voetstoots te aan vaarden. Hun wantrouwen resulteerde I danook in een vorige week vrijdag bij de BRUSSEL. De „Mercator", het op leidingsschip van de Belgische marine, zal een nieuwe bestemming krijgen. De drie master zal op de Schelde worden gemeerd, dicht bij „Het Steen", waarin een scheep vaartmuseum is gevestigd en daarvan zal Veiligheidsraad van de UNO ingediende I hel een filiaal worden. Liberiaanse resolutie, waarin werd ge- Nadat besloten dat de „Mercator' vraagd een onderzoek door de Volkenorga- niet meer als schoolschip dienst zou doen nisatie in Portugees Angola te doen instel- hebben Antwerpen en Oostende getracht len en Portugal te verzoeken aan een der- I het nog steeds prachtige schip naar hun I haven te krijgen. Oostende zag er een gelijk initiatief te willen meew toeristische attractie in. Antwerpen vond Men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat I er recht op had de „Mercator", de aanvaarding van een dergelijke resolu- die de stad altijd als thuishaven heeft ge tie bijzonder waardevol zou zijn geweest, had, te behouden. Tenslotte is de „Meica- u„„„tor" gisteren voor twintig jaar aan de Hoewel speciaal de Bi en ij p - gerneente Antwerpen overgedragen. Het kingen meenden te moeten aanvoeren dat schjp zaj worden opgeknapt en over enige de indieners van het document hun veron- weken wordt het dan op de Schelde derstellingen niet waar hebben kunnen I gemeerd. u,t v. n„ hJ Het drijvende museum zal drie zalen maken, blijft toch na alles wat er door de bevatten JIn de eerste zuUen alle gemaakte (vele) Portugese ballingen naar voren is rejzen aan <je hand van kaan en en foto's gebracht en de terughoudendheid van de wdrden voorgesteld. In de tweede zal men regering-Salazar om werkelijk opening alles over het leven aan boord kunnen I vinden en in de derde zullen films over van zaken te geven de onplezierige ge- dg wQrden vertoond_ Ook zal het dachte bestaan, dat het met de Portugese gehele schip te bezichtigen zijn. Comman- koloniën niet zó in orde is als de in Lissa- dant Gheys. gezagvoerder van de „Mer- bon uitgegeven officiële verklaringen wel I cator". zal conservator van het drijvende graag zouden doen geloven. Bovendien Men wil vooral proberen er een levendig zouden stappen van de zijde van de UNO geheel van te maken. Zo zullen de kadetten de jonge Afrikaanse landen enigszins heb- van de hogere zeevaartschool in het sei- ben kunnen gerust stellen over de toe- zoen geregeld boordoefeningen houden en k„m,t e„ „et levenslot hun «enoten "g^erfK in de door Portugal bestuurde gebieden. kadetten kunnen het schip dan onder- Dat dit alles niet zo heeft mogen zijn, is houden en ook op andere wijze zal bet een gevolg van de houding van Groot-1 nogals leermiddel kunnen worden ge Brittannië en Frankrijk, met in hun kiel zog Turkije, nationalistisch China, Ecua dor en Chili, welke landen het beter von den zich bij destemming over Liberië's resolutie in de Veiligheidsraad van een uitspraak té onthouden. Moge hieruit een ^rote voorzichtigheid met betrekking tot bruikt. Volgens de Londense „Daily Sketch" zal verschillende Europese en in breder ver- I Engeland dit jaar nog zijn eerste „Corri- band Westelijke belangen spreken Por- da" (stierengevecht) beleven. ATAiT-r-, rvA „Ondanks het verzet van de meerder- tugal ï-s lid van de NAVO en de heid van het Britse volk, die dit wrede de Verenigde Staten hebben zich hieraan bedrijf verfoeit, gaat de artiest George toch kennelijk minder gelegen laten lig- Erik voort met zijn plannen, een stieren gen De Amerikaanse afgevaardigde hing gevecht in dit land te houden. Hij hoopt in u v. oktober zijn eerste corrida hier te ope- namehjk een van het bondgenootschappe- a]dus het bJad lijk standpunt afwijkende mening aan en Erik deelde United Press International gtemde samen met de Sovjet-Unie, Libe- later mee, dat nog niets definitiefs was rië, Ceylon en de Verenigde Arabische Re- vastgesteld, maar dat hij hoopte binnen- llA u— nJnjAlmrf IrlinnOV-l rln on publiek vóór de resolutie. Zijn hulp was echter niet voldoende: voor aanvaarding is nu eenmaal een stemmental van zeven vereist. Het is ondanks het feit, dat het voorstel van de Afro-Aziatische Raadsleden het onderspit heeft moeten delven, duidelijk dat hier iets bijzonders is gebeurd. Voor het eerst sinds lange tijd heeft Amerika zijn anti-koloniale banier weer eens hoog gehouden en zijn Westerse vrienden er op gewezen, dat een werkelijk vooruitstre vend beleid meer rekening moet houden met de wensen en verlangens van de jon ge neutrale staten dan met de eisen van een land, dat zichzelf slechts op een bijna féodale wijze op de been kan houden. Het staat overigens nog te bezien of de Britten en Fransen, wanneer straks zoals reeds door Liberië is aangekondigd de resolu tie in de UNO-Assemblee zal worden be handeld en daar mogelijk een meerder heid zal vinden, deze Amerikaanse les in middels hebben willen leren. Advertentie kort een mededeling te kunnen doen. George Erik is voorzitter van de London Bullfight Club. Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades - product, dus: vertrouw er opt Advertentie 7'vw WO fijne katoenen gabardine in zonnige voorjaarstinten Prachtige zomerkwaliteit. modieuze tricot-garnering de grote mode voor deze zomer 32.5D exclusief voor P C 5.ÖO PARIJS Een nieuw en groot schan daal, waarvan verschillende verzekerings maatschappijen het slachtoffer zijn ge worden, is in Frankrijk aan het licht ge komen. Drie medeplichtigen of hoofdrol spelers in Nice zijn door de justitie in staat van beschuldiging gesteld en er han gen meer arrestaties in de lucht. Voor een bedrag van bijna vier miljoen gulden, die werden geïnd zijn diverse assurantiemaat schappijen opgelicht. Een advocaat, een arts en een fotograaf fungeerden als lei ders van een wijdvertakt net, waarvan de leden al jarenlang elkaar om beurten ver keersongelukken aandeden. Ongeveer tach tig ongevallen aan de Franse zuidkust werden door het trio in scène gezet. Qmdat de beschuldigde advocaat, al te veel professionele en persoonlijke relaties met de balie van Nice onderhoudt, zijn de dossiers naar Parijs overgebracht van waar het justitiële onderzoek verder zal worden geleid. Het heeft lange tijd geduurd voor het de verzekeringsmaatschappijen blijkbaar ein delijk was opgevallen, dat de hoge eisen voor schadeloosstellingen vanwege de ern stige gevolgen van verkeersongevallen al tijd door dezelfde advocaat werden inge diend. Men kwam toen eveneens tot de ontdekking, dat de medische attesten ook al stelselmatig door dezelfde dokter wa ren ondertekend. De verzekeringsmaatschappijen, die al voor ettelijke miljoenen vanwege perma nente invaliditeit hadden uitgekeerd, be sloten in onderling overleg voor een aan tal gevallen eens een contra-expertise te eisen. Het bleek toen, dat van de zwaarste schedelbreuken en hersenschuddingen uit de laatste weken geen schrammetje of het lichtste spoor van migraine meer te con stateren vie}. Nadat ook de getuigen eens wat nader aan de tanden waren gevoeld werd het die verzekeringsinspecteurs al gauw duidelijk, dat hun directies voor tien tallen miljoenen in de nek waren geke ken. Konijnenbloed Alle ongelukken speelden zich af bij nacht en op verlaten wegen. Een voorbij ganger, die ook in het komplot zat, bracht de slachtoffers in zijn auto naar hetzelf de ziekenhuis te Nice. Onderweg werd hem of hen een verband rond het hoofd gebon den, dat eerst in het bloed van een ge slacht konijn was gedrenkt. In het zieken huis werd een röntgenfoto gemaakt door een specialist, die ook al tot de bende behoorde en die precies wist hoe op een normale opname een schedelbreuk kon worden geretoucheerd. Daarna gaf het slachtoffer steevast de wens te kennen op eigen verantwoordelijkheid naar huis te worden getransporteerd. Voor de rest van de behandeling werd hij naar Corsica gestuurd, waar gevaarlijke doch gefingeer de schedeloperaties werden uitgevoerd. De totale kosten bleven zelden onder de vijf tot zes miljoen oude franc, ofwel on geveer 40.000 per geval. Als gezegd heb ben de heren hun lucratieve operatie een tachtigmaal weten te herhalen, vooi de verzekeringsmaatschappijen eindelijk een verdacht luchtje meenden waar te nemen. in diverse kleuren vanaf ƒ43.75 DAMES- EN HERENMODES KRUISWEG 11 HAARliM SPECIAALHUIS REGENKLEDING AKEN, (DPA) De voorzitter van de Europese Commissie van de Europese hem in Lissabon aangeboden diner ver- Economische Gemeenschap, de Westduit- klaard, dat de solidariteit tussen Portugal se professor Hallstein, ontvangt dit jaar en Spanje ook in verband met de Afri- de Karel-de-Groteprijs van de stad Aken. I kaanse vraagstukken inniger zal worden. LISSABON (UPI) De Portugese re gering heeft gisteren fel gereageerd op het feit, dat de Verenigde Staten zich ten gunste van een resolutie in de Veiligheids raad hebben uitgesproken om een onder zoek te doen instellen naar de relletjes welke vorige maand in Portugees Angola plaats hadden. Het Portugese volk is diep teleurgesteld, dat de Verenigde Staten zich aan de zijde van de Sovjet-Unie hebben geschaard, al dus de verklaring welke door het secreta riaat van nationale voorlichting werd ver strekt. Amerika en Rusland stemden woensdag vóór de resolutie van de Afro-Aziatische landen. De uitslag van de stemming was vijf tegen nul. De vereiste meerderheid van zeven stemmen kon niet worden be reikt. Zes leden onthielden zich namelijk van stemming. (DPA) De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken Castiella heeft tijdens een Volgens het blad Diario da Manha ver klaarde de Spaanse minister, dat de ge meenschappelijke doelstelling in de bui tenlandse politiek der beide landen ten op zichte van Europa en Afrika in het kader van het Iberische verdrag reeds een feit is- j Aan het onderhoud van twee uur, dat minister Castiella met de Portugese pre mier Salazar heeft gehad, hecht men in Lissabon grote betekenis. Politieke krin gen vermoeden, dat de beide staatslieden overleg hebben gepleegd over een ge meenschappelijk optreden tegen de Iberi sche Revolutionaire Vrijheidsbeweging, die plannen zou beramen voor een omwente ling in de beide landen. De Amerikaanse regering heeft inmid dels opnieuw een beroep gedaan op Por tugal alle inwoners van de Portugese ko lonie in Afrika, Angola, geleidelijk aan po litiek, economisch en sociaal tot ontwik keling te brengen. In een verklaring, uitgegeven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken t,e Washington, wordt gezegd dat een dergelijke krachtsinspanning van Por tugal thans gebiedend noodzakelijk is. WASHINGTON (UPI) Saoedi-Arabië heeft aan de Amerikaanse regering ver zocht haar militaire vervoer van en naar het vliegveld Dahran te staken. Dit vlieg veld werd met behulp van de Amerikanen gebouwd. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wil de Saoedi-Arabische regering niet langer het contract verlengen dat in 1957 werd gesloten en waarbij aan Ameri kaans militair personeel werd toegestaan gebruik te maken van de luchthaven. Naar verluidt zou het verzoek van Saoe di-Arabië verband houden met de vriend schappelijke houding van de Amerikaanse regering tegenover Israel. NEW YORK (UPI) - De Russische minister van Ruitenlandse Zaken, Andrei Gromvko, heeft gisteren een onmiddel lijk debat over Kongo in de UNO-Assem blee geëist. De voorzitter van de Assemblee, Frederick H. Boland (Ier land) bepaalde dat het debat over Kon go aanstaande maandagmiddag zal wor den gehouden. De Russische minister had in een brief aan Boland verklaard dat de toestand in Kongo „gestadig aan het verslechteren is, als gevolg van de tegen die staat ont ketende agressie". LEOPOLDSTAD (Reuter) Troepen van generaal Moboetoe hebben inmiddels donderdag het vliegveld van Coquilhatstad in de Kongolese Evenaarsprovincie geslo ten voor alle UNO-vliegtuigen, aldus is in kringen van de Volkenorganisatie te Leo- poldstad meegedeeld. Moboetoes militairen uitten het dreigement dat zij elk vliegtuig dat zou proberen te landen, zullen neer schieten. Generaal Moboetoe is woensdag te Coquilhatstad aangekomen. In genoem de kringen werd vernomen dat de UNO met het oog op het dreigement voorlopig alle vluchten naar Coquilhatstad heeft af gelast. Katangese opmars (AFP) Het Katangese ministerie van Voorlichting heeft donderdag meegedeeld dat de Katangese troepen die naar Ben- dera zijn gezonden, de ring van aanhan gers van Gizenga rondom deze plaats heb ben doorbroken. De mannen van Gizenga die op Katangees gebied waren doorge drongen, moesten terugtrekken. Bendera ligt in het uiterste noordoosten van Ka- tanga aan de grens met Kivoe. De Ka tangese troepen hebben op hun mars naar het noorden bovendien drie dorpen, die in handen waren van opstandige Baloeba's, bezet. Een van de drie „wenende" madonna ikonen van Long Island in New York, die vorig jaar duizenden pelgrims trokken weent nog steeds. Tien maanden geleden werd het verschijnsel voor het eerst, ge zien. Het fenomeen van de wenende iko nen is onlangs herdacht in een speciale dienst van de Grieks-Orthodoxe Kerk in New York. Mevrouw Pagona Vatsounis, een jonge huisvrouw van Island Park, was de eerste die zag dat er tranen opwelden uit de ogen van een madonna-beeldje. Het beeld stond bij haar thuis en werd direct naar een kerk gebracht, waar de tranen drieën halve dag lang bleven verschijnen. Een maand later werd in het woonhuis van mevrouw Vatsounis weer een huilende madonna gezien. Dit beeld bleef zes weken huilen. Het werd ook naar de kerk ge bracht en het aartsdiocees schonk mevrouw Vatsounis een andere madonna-ikoon. Deze derde heeft betraonde ogen gehad sinds mevrouw Vatsounis het meenam. Een rechtbank te Elisabethstad heeft donderdag de 38 Afrikanen die op 9 en 10 juli van het vorig jaar te Elisabeth stad hebben gemuit, veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twee tot vijftien jaar. Bij deze muiterij werden twee Belgische officieren, vier andere Belgen en de Ita liaanse vice-consul te Elisabethstad ge dood. De berechting van de muiters was in november vorig jaar begonnen. Met een overweldigende stemmenmeer- derheid heeft de Amerikaanse senaat gis teren de goedkeuring gehecht aan het ver drag waardoor de Verenigde Staten lid worden van de nieuwe Organisatie voor Economische Samenwerking en ontwikke ling. Met 72 tegen 18 stemmen werd hier toe besloten. Geheim Geheimpjes verklappen is een prettige bezigheid, veel prettiger dan geheimpjes bewaren. Het verklappen is eigenlijk de enige bestaansgrond voor geheimen. „Ik zal het aan niemand vertellen", zeg ik al tijd zoet. Maar vertellen en schrijven zijn twee verschillende dingen. Wat ik hieronder schrijf moet natuurlijk strikt onder ons blijven, dat spreekt van zelf. Spreekt vanzelf? Ja, een geheim spreekt inderdaad altijd vanzelf. Niemand verraadt het en toch weet iedereen het on middellijk. Binnenkort komt er een nieuwe haarlijn uit. Iedereen weet dat dat ieder jaar in de vroege lente gebeurt, maar toch is het ieder jaar zwaar geheim. Nog geheimer is, dat de nieuwe haarlijn in Pa rijs wordt uitgevonden. Een volstrekt geheim geheim daarbij is dan nog, dat de kappers over de hele we reld een dringende behoefte aan een jaar lijkse nieuwe haarlijn hebben, zodat ze bij het uitbotten ervan onmiddellijk ijverig aan de slag gaan. De oude haarlijn is dan plotseling geen gezicht meer. Als vrouw loopt men van de ene dag op de andere voor gek met dat oude kapsel. Daarbij moet uitdrukkelijk worden vastgesteld dat er geen enkele commerciële bedoeling achter deze Parijse kapselbevalling zit. Het is enkel de nieuwe lente, die het 'm doet. Nieuwe vogeltjes in nestjes, nieuwe schaapjes in de wei, nieuwe katjes aan de wilgen en in het mandje, nieuwe haar lijn. De kappers hebben er maar weer extra moeite mee, maar dat hebben ze er sportief voor over. En nu het grootste geheim: hoe wordt de nieuwe lijn? Eigenlijk mag ik dat hele maal niet verklappen. Maar als het strikt onder ons blijft en als u niet zegt van wie u het heeft en vooral niet teveel over praten.Ik heb het ook weer van iemand die het van iemand heeft. Het is dus eigenlijk helemaal niet zeker. Als het anders blijkt te zijn, was ik mijn handen in onschuld. Maar ze zéggen ze zeggen dat het héél lang wordt. Haren tot op het midden van de rug, in de hals bijeengehouden door een knip- clip uitsluitend verkrijgbaar bij erkende kappers-leden van de organisatie) en aan de voorkant rechtaf geknipt in een ponie. Bovenop komt een middenpad met twee zijpaadjes tot aan de oren. Links van het middenpad krijgt het haar een paarse spoeling, rechts een groene. Dat loopt dan op de rug uit in een mengsel tot griolet. De griolette hersenspoeling is voor de Pa rijse dames nu al in zwang. Maar denk eraan: de nieuwe lijn gaat pas over een week in. Ga dus niet onmiddellijk vandaag al met die lange haren lopen en wat dat griolet betreft moet het helemaal handje- af zijn. Want anders merken ze dat ik in Parijs de code van Klein Europa heb overtreden. Maar wacht ook niet te lang met het groeien want anders komt u R. Agteran Advertentie ■aöS. SLAZENGER DONNAY FINQUIN DTJNLOP MAXPLY Jeugdracket 14.50 Besnaringen v.a6.50 met 1 seizoen garantie SPORTMAGAZIJN Haarlem Ruime parkeergelegenheid Twijnderslaan 7-9 Telefoon 15116 Leven in het heelal. Drie Amerikaanse ge leerden zijn na een langdurig onderzoek van een meteoriet tot de conclusie ge komen dat zij sporen hebben gevonden van een vorm van leven ergens in het heelal. Zij ontdekten organische samen stellingen, met name hydro-koolstoffen, gelijk aan die welke in levende stof op aarde voorkomt. Twee doden. Een tweemotorig schroef- straal-vliegtuig is gisteren op het vlieg veld te Pompano Beach in Florida in botsing gekomen met een eenmotorig vliegtuigje dat juist was opgestegen. De twee mannen aan boord van het klein ste vliegtuig kwamen hierbij om het leven. Syphilis. De drie nationale diensten voor de volksgezondheid in de Verenigde Sta ten hebben aangedrongen of de uitvoe ring van een campagne (kosten 25 mil joen dollar) om Syphilis als volksziek te uit te roeien. Sinds het fiscale jaar 1958 is het aantal gevallen van deze ziekte van 6.661 tot 12.471 gestegen, een toeneming met 87 percent. Flinke buit. Twee met pistolen bewapende bandieten, die zich uitgaven voor han delsreizigers, hebben in Chicago een groothandel in juwelen beroofd. Hun buit, die een waarde heeft van 126.000 dollar, bestond uit geld en juwelen. De overval werd op klaarlichte dag ge pleegd. Kolb. Een rechtbank te Neurenberg heeft de 67-jarige oud-S.S. officier van het concentratiekamp Sachsenhausen don derdag veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf wegens het veroorzaken van de dood van een gevangene. Kolb kon niet wegens moord veroordeeld worden omdat de opzet tot doden van de ge vangene niet bewezen is. Kunstmaan. De Franse algemeen gedele geerde voor wetenschappelijk onderzoek Pierre Piganiol, en de voorzitter van de Franse commissie voor ruimte-onder zoek, Pierre Auger, zijn donderdag uit Parijs naar Washington vertrokken voor besprekingen over een gemeenschappe lijke Frans-Amerikaanse aardsatelliet. Snelheidsbeperking. Op 2100 kilometer van de drukste wegen in Frankrijk zullen met Pasen, Pinksteren en in de periode van 15 juni tot 15 september maximum snelheden voor motorvoertuigen gelden. Personenwagens mogen daar maximaal 90 kilometer per uur rijden, bussen 75 en vrachtauto's 65. Geen uitwijzing. De Australische regering heeft een Russisch verzoek om de uit wijzing van Erwin Viks afgewezen. De Russen beschuldigen Viks, die uit Est land komt, van oorlogsmisdaden tijdens het Nazibewind. Mijnongeluk. Het gisteren reeds gemelde ongeluk in de Japanse mijn heeft don derdag aan 26 mensen het leven ge kost. Tengevolge van het uitbreken van een brand in de compressorkamer van de Otsoejimijn bij Katsoeki in Zuid-Ja pan geraakten twee mijnwerkers en 24 leden van een reddingsploeg op 95 me ter diepte van de buitenwereld afge sneden. De hoop dat deze mensen nog zouden kunnen worden gered, werd spoedig opgegeven. Stranding. Het tienduizend ton metende Griekse vrachtschip Dominator, dat maandag voor de kust van Californië op de rotsen is gelopen, heeft donder dag geseind dat het schip door de golfslag ernstige schade heeft opgelo- en. Pogingen om het schip vlot te bren gen zijn mislukt. Twee kotters van de kustwacht liggen in de nabijheid gereed om de dertig opvarenden van boord te halen. Radioseinen naar Venus. De Amerikaanse organisaite voor de lucht- en ruimte vaart heeft medegedeeld dat radiosei nen naar Venus zijn gezonden, die door de planeet werden teruggekaatst, waar op zij weer op het punt van afzending werden opgevangen. Deze radioseinen hebben de afstand van 56 miljoen kilo meter, waarop Venus bij hun vertrek van de aarde was verwijderd, met een snelheid van 298.000 kilometer per uur afgelegd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3