msmËÈÊÊmm DE KINDEREN VAN EEN ANDER Pinter's „De Huisbewaarder" indrukwekkend toneel TIP VAN BOOTZ 5331 UITGAAN IN HAARLEM maïzena Horen en zien ereldJ DURYEA Staatssecretaris Scholten beschermheer van de Haarlemse orgelexpositie VRIJDAG 17 MAART 1961 5 Russische film in de stijl van Italiaans neo-realisme A r chit eet uur prifs FILM EN FILMWERELD Haarlemse première in stampvolle schouwburg Het aperitief voor dames en heren Zo pittig! Zo opwekkend! „Nederlandse Orgelpracht" keukenmachines mixers haardrogers TONEEL AMATEURTONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Het leven betrapt Beeldschermer Europees Songfestival De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma -y. F Ofschoon er in Rusland jaarlijks zo'n 120 films worden gemaakt, komen er maar weinige in Nederland in vertoning. Hooguit haalt een prijswinnaar van Can nes de reis. Voor de rest heerst zwijgen. Wie de schuld? De bioscoop is een com mercie. Films zijn verkoopprodukten. Wanneer het filmverhuurkantoor er geen brood in ziet, neemt het geen Russische film af. Vandaar dat onze theaters nau welijks twee Russische films per jaar vertonen: het grote publiek, aldus de ervaring, wil er niet aan. Zo kan het dan ook gebeuren dat de filmcriticus op een speciaal gearrangeerde voorstelling een film uit de Sovjet-Unie voor ogen krijgt, waarvan hij met bijna profetelijke be gaafdheid kan voorspellen, dat geen ex ploitant in Nederland die film uitbrengt, zelfs de theaters met de „geselecteerde" films niet. Nu hoeft men, wat de film „De kinderen van een ander" betreft, zulks de exploi tant inderdaad niet te verwijten, omdat dit genre films het bioscooppubliek in ons land niet ligt. De filmliefhebber mist daar mee echter een wonderlijke ervaring. De ze film, die in de Sovjetrepubliek Georgië is gemaakt, van de totale Russische filmproduktie leveren de republieken ze ventig films per jaar en dat eigenlijk sinds enige jaren, omdat de filmproduktie in de republieken pas na de oorlog op gang is gekomen deze film dan is een half Russische, half Italiaanse film.Bij de eerste meters celluloid kijkt men ver baasd op. Een zuivere neo-realistische film in de toon van De Sica ontrolt zich öp het witte doek. De beelden zijn Italiaans. De manier van werken met de realiteit, de entourage, de beeldinstelling is Italiaans. Zelfs de muziek is in de snelle en vrolijke passages Italiaans met overigens Kau kasische snaarinstrumenten, die in alles öp de mandoline lijken. Alleen het tempo ligt lager, het is wat nadrukkelijker en zwaarder. Die neo-realistische stijl wordt dan in de ernstige passages afgewisseld met de Russisch romantische, weemoedig dramatisch, die dan weer bij wijlen zo me lodramatisch wordt als.. Italiaanse films. De verklaring: in geen Russische repu bliek vertoont het levensgevoel, het volks karakter zóveel verwantschap met het zui delijk Italiaanse temperament. In geen Russische republiek wordt de Italiaanse film zo gewaardeerd. Alle andere buiten landse films zijn er taboe. Men houdt er alleen van Italiaanse films. Zij worden bij grote hoeveelheden geïmporteerd. Mijn Russische gastheer kon zich mijn verba zing bij deze ontdekking best begrijpen. Hij meende wel, dat men de affiniteit met de Italiaanse levensstijl niet geheel uit „De kinderen van een ander" moest aflei den: de invloed van de Italiaanse film school had zijn sporen nagelaten. Ander zijds lag de Italiaanse manier van leven, getuige de Kaukasische voorkeur voor Italiaanse films, de Georgiërs toch wel. Dat de invloed van het neo-realisme nu nog zo doorwerkt is te verklaren uit de nog jonge geschiedenis van de cinemafo tografie in de republieken. Men zoekt nog een eigen vorm, men experimenteert graag en grijpt naar wat men bewondert. Wel, de Russische filmers hadden een slechter voorbeeld kunnen treffen! Want welke zwakheden „De kinderen van een ander" ook aankleven, plagiaat is die film niet. Er is sprake van een per soonlijke verwerking, die dan wel aan sluit op een gevestigde en inmiddels al weer verlaten stijl maar die toch vol doende eigens bezit om geen klakkeloos epigonisme te zijn. Wie zo filmt, heeft de eigen uitdrukkingswijze van de film on derkend. Het wordt nog gedaan met een zeker simplicisme, een bijna primitieve aandoenlijkheid, die overigens door het open oog voor de realiteit toch bekoort en slechts daar irriteert waar wordt overge- dramatiseerd en in de lengte de spanning verloren gaat omdat er geen juiste ver houding bestaat tussen de belangrijkheid van de dramatische inhoud en de opge schroefde expressievorm. Maar dat zijn zaken om met zelfcritiek te bekijken. De jonge cineast kan zichzelf en zijn materie meester worden, wanneer hij de exempe len uit de Moskouse studio's als leidraad neemt. Ik zeg expres de exempels uit de Mos kouse studio's en niet uit het westen, al stelde onze reisredacteur dan ook vast, dat de Russische cineasten alles kennen van Fellini Bergman en Chabrol. De Russische films, die in C.annes werden bekroond, ge tuigen voldoende van de Russische ver beeldingskracht op het stuk van de cine matografie, waaraan intussen de namen zijn verbonden van Eisenstein, Wertov en Dovtsjenko. Stonden zij niet vooraan in de rijen der avant-gardisten? Wat hen be treft heeft de Russische film een repu tatie. Wij hebben dan ook alle reden be nieuwd te zijn naar wat de Russische fil mers nog meer hebben voortgebracht, een nieuwsgierigheid, die gelukkig kan worden bevredigd. Momenteel zijn er een vijftig tal films van Russische studio's in ons land, die nog niet zijn vertoond en op de belangstellende filmrecensent liggen te wachten. En valt een achterstand in te ha len....! P. W. Franse De internationale prijs voor bouwkunst van het Franse tijdschrift „Architectuur Vandaag" is toegekend aan de Deense ar chitect Arne Jacobsen. De buitenlandse persvereniging te Hol lywood heeft donderdagavond de prijs van de „gouden globe" toegekend aan de film spelers Burt Lancaster en Greer Garson, voor de beste vertolking van dramatische rollen in 1960. De jaarlijkse internationale prijs ter be schikking gesteld door Samuel Goldwyn International ging naar Jules Dassin de maker van de film „Nooit op zondag Drie buitenlandse films kregen even eens een prijs, het waren „De maagden bron", „De waarheid" en de Engelse pro- duktie „The man with the green carna tion". De nieuwe Nederlandse speelfilm van Fons Rademakers „Het Mes", zal waar schijnlijk ook in het buitenland in roulatie komen.' De Nederlandse Filmproductie Maatschappij heeft namelijk uit Amerika en West-Duitsland verzoeken om inlich tingen over de verkoopsvoorwaarden ont vangen. Definitieve onderhandelingen zijn nog niet gevoerd, de N.F.M. wacht daarmee (In deze recensie zijn gisteren ten gevolge van een technische storing enige fouten geslopen waardoor de tekst op sommige plaatsen onbegrijpelijk is geworden. Wij plaatsen haar daarom vandaag opnieuw). TOEN HET TONEELGEZELSCHAP „Ensemble" vijf maanden geleden in Eind hoven de eerste voorstelling op het Europese vasteland had gegeven van Harold Pinter's „De Huisbewaarder", kon men de volgende dag in enkele recensies lezen dat dit stuk vermoedelijk weinig aantrekkelijk zou blijken te zijn voor het grote publiek, omdat het zo moeilijk te verteren is. Welnu, woensdagavond is het in Haarlem ver toond voor waf men werkelijk een „groot publiek" mag noemen (want de Stads schouwburg was stampvol) en nog wel met onmiskenbaar succes. Vele van de toe schouwers zullen het stuk inderdaad wel moeilijk te verteren hebben gevondensom migen zal het zelfs in de keel zijn blijven steken en enkelen zullen het wellicht als een dl te vreemde spijs van zich af hebben geschoven, maar de meerderheid van het publiek was ongetwijfeld gegrepen en ook aangegrepen door dit fascinerende werk van de jonge Engelsman Harold Pinter en door de magnifieke opvoering die „Ensem ble" ervan heeft gegeven. DE OORSPRONKELIJKE titel van het stuk (dat overigens door Gerard K. van het Reve ronduit meesterlijk is vertaald) luidt „The Caretaker" en de dubbele be tekenis, die dat woord heeft, moest in de Nederlandse vertaling helaas wel verloren gaan. Want behalve „huisbewaarder" be tekent het Engelse woord, geheel letter lijk genomen, ook nog: hij die de zorgen (van anderen) op zich neemt; en juist in die laatste betekenis is de titel een staal tje van de bijna lugubere ironie die door het hele stuk heen loopt. Want de smeri ge zwerver, die door de geestelijk onvol waardige jongeman Aston tot „huisbe waarder" (van een waardeloos huis waar in niets te bewaren valt) wordt aange steld, neemt niet de zorgen van Aston op zich, maar belast deze laatste integendeel in steeds toenemende mate met zorgen die er voordien niet voor hem bestonden. In die tweede, letterlijke betekenis, wordt Aston zelf juist de „caretaker", want hij is het die voortdurend poogt, de zwerver van diens zorgen om een slaapplaats, om kleren, om geld, om schoenen te ontlasten. MET EEN STRIEMENDE IRONIE (die zich echter nooit boven de personen stelt en deze daarom zo ontroerend maakt) laat de schrijver zien hoe al die goede bedoe lingen hun effect missen omdat Davies, de landloper, met elke nieuwe weldaad die Aston hem bewijst kritischer en veelei sender wordt. De mens, die niets heeft, kan zich daar vaak nog wel in schikken, maar als hij éénmaal van het leven een gunst ontvangt, wil hij in steeds grotere mate verwend en vertroeteld worden. Pin ter maakt dit nog duidelijker door tegen over de zachtheid en goedheid van Aston de hardheid van diens ruwe broer Mick te stellen en te laten zien dat Davies voor die ruwheid waarvan hij zelf voortdu rend het slachtoffer is méér respect en zelfs waardering heeft dan voor de ge negenheid die Aston hem bewijst. Er zijn twee korte scènes, waarin Pin ter zijn ironie laat varen en zijn bedoelin gen met volledige openhartigheid ont hult en merkwaardigerwijze zijn dat al- lelebei scènes waarin geen enkel woord ge sproken wordt. De eerste is die, waarin de twee broers, na elk op hun beurt, maar op heel verschillende manieren, Davis zijn congé te hebben gegeven el kaar langdurig aankijken en geleidelijk een stralende glimlach op hun gezicht krij gen. die duidelijker dan vele woorden zegt hoe volkomen deze twee tegengestelde na turen elkaar begrijpen, ook zonder over leg met elkaar te hebben gepleegd. En de andere is de slotscène, dat aangrijpen de moment waarop Davies, aan het eind gekomen van zijn wanhopige pogingen om Advertentie Per hele fles f 6.15 op slinkse en minder slinkse manieren zijn fictieve baan van huisbewaarder te behouden, er zich ten lange laatste toe vernedert, als een bedelaar deze gunst van de door hem geminachte Aston af te smeken. Als een bedelaar met uitgesto ken bevende hand..Zo eindigt het stuk met deze onverhulde zelfvernedering van de man de Mens tegenover zijn weldoener, nadat hij zelfs in situaties van de grootste materiële ellende nog, met be hulp van leugen en bedrog, zijn zelfbe wustzijn had gemeend te kunnen handha ven. HET IS .FENOMENAAL knap werk, dat Harold Pinter heeft gedaan in de dia logen van zijn stuk zelfs al valt niet te ontkennen dat hij zich om de eisen van dramaturgische opbouw van dat stuk niet of nauwelijks heeft bekommerd. „De Huisbewaarder" bestaat uit acht tafere len, die elk voor zich voornamelijk dialo gen zijn en waarin met de dramatische hoogtepunten nogal slordig wordt omge gaan. Maar juist die dialogen zijn zo tot barstens toe gevuld met leven en zo haar scherp geformuleerd (ja, óók daar waar zij tot op het stompzinnige af met herha lingen zijn gevuld!), en in hun aaneen schakeling wordt het kleine beetje hande ling zo stelselmatig doorgevoerd en op gestuwd dat het gemis aan een op de ge ijkte grondslagen gebouwde dramaturgi sche techniek ruimschoots wordt ver goed. IK WIL MIJ HIER niet begeven in de ontrafeling van de mogelijke symbolische bedoelingen, die wellicht in het stuk ver scholen liggen; ik geloof dat dat niet no dig is om het werk te waarderen en be slist niet om erdoor te worden ontroerd, Dat „De Huisbewaarder" een bepaalde toneelvernieuwende betekenis heeft, valt niet te ontkennen, want de manier waarop Pinter langs min of meer surrealistische wegen een resultaat bereikt dat dieper overtuigt dan naturalisme, opent stellig belangrijke nieuwe mogelijkheden. Maar gelukkig is Pinter geen „angry young man" immers, uit zijn stuk spreekt bij alle cynisme, bij alle ironie een grote liefde voor zijn personages en voor de mensheid in het algemeen. De manier waarop Karl Guttmann als regisseur h?t werk ten tonele heeft ge bracht, verdient veel lof. Deze regie liet in 't bijzonder alle facetten van de dia loog voortreffelijk tot hun recht komen En de spelers van de drie rollen hebben de hun daarin zo royaal geboden kansen blijkbaar geestdriftig aangegrepen. Aller eerst Guus Hermus, die van de zwerver Davies een onvergetelijke figuur heeft ge maakt, magistraal gespeeld en precies zonder de grens tussen het aanvaardbare en het door overdaad onaanvaardbare te overschrijden. De taak van Henk van Ul- sen, die de zachtzinnige Aston speelde, was zeker niet minder zwaar (omdat hier geen uiterlijke hulpmiddelen konden worden gebruikt) maar Van Ulsen bleek er toch tegen opgewassen te zijn en gaf een zeer ontroerende vertolking, die haar hoogte punt vond in de prachtige monoloog over Aston's psychiatrische behandeling. En ten slotte Maxim Hamel die aan de ruwe, plagerige Mick de juiste dosis cynisme gaf, waardoor het de toeschouwer moge- Na veel geharrewar is het er dan toch van gekomen: hedenavond is Johnny Kraaykamp op het televisiescherm te zien in de éénakter „De Eenhoorn", waarvan de uitzending indertijd werd afgelast om niet geheel duidelijk ge maakte redenen, die echter samen hingen met de beruchte affaire rond om het Nationaal Programma vorig jaar. De foto toont Betsy Smeets en Johnny Kraaykamp in „De Eenhoorn" van Jef van der Heyden. De regie is van Jack Dixon, de decors zijn van Jan van der Does. De voorbereiding van de grote jubileum expositie „Nederlandse Orgelpracht" die van 3 tot 30 juli in de Vleeshal ge houden wordt ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden het eerste Internatio naal Orgel Improvisatie Concours werd georganiseerd is ter hand genomen door een commissie waarin onder anderen zit ting hebben dr. J. F. Ohermayr (voorzit ter), H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, dr. M. A. Vente, orgelhisto ricus, en enkele vooraanstaande musici. Er is door de commissie een inventaris ontworpen die een ongekend representa tief beeld zal geven van de betekenis van het oude orgel voor de ontwikkeling van het muziekleven en zijn rol in de schilder en tekenkunst. De expositie zal enige realia als oude kerk- en kabinetorgels, regalen en ander voor de ontwikkeling van de orgelbouw van betekenis zijnd materiaal bevatten; voorts schilderijen, tekeningen, documenten, aquarellen en geschriften. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft zich bereid verklaard het bescherm heerschap van de tentoonstelling op zich te nemen. Tijdens de vier weken durende tentoon stelling zal een zestal bijzondere concerten op oude instrumenten worden gegeven, met medewerking van het Leonhardt Con sort, het N.C.R.V.-Vocaal Ensemble, als mede van Albert de Klerk, Piet Kee, Klaas Bolt en Gustav Leonhardt. Er zal een uitgebreide gids van „Neder landse Orgelpracht" worden uitgegeven, die door wetenschappelijke bijdragen van enkele auteurs en door vele illustraties van blijvende waarde zal zijn. Advertentie lijk werd, te accepteren dat er in deze jongen toch ook een vreemde, zij het ma terialistische, fantast schuilt. Alles bijeen een uitzonderlijk indruk wekkende voorstelling, waarvan men mag hopen dat zij te gelegener tijd in Haarlem zal worden herhaald. Sitnon Koster Zaterdag 18 maart. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep Theater speelt „De Koningin en de Rebellen" van Ugo Bet- ti, onder regie van Richard Flink. Me dewerkenden zijn onder anderen Caro van Eyck, Annet Nieuwenhuyzen. Coen Flink, Richard Flink, Eric Schneider en Henk Schaer. Zondag 19 maart. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep Theater speelt nog maals „De Koningin en de Rebellen" van Ugo Betti, onder regie van Richard Flink. Woensdag 22 maart. Stadsschouwburg, 20 uur. Optreden van de pantomimespeler Rob van Reyn, met medewerking van zijn leerlingen Kathe Schatborn en Pe ter Lohr. De begeleiding wordt verzorgd door het trio Han Reiziger, Pieter de Nes en Aart Gisolf. Donderdag 23 maart. Minervatheater, 20.15 uur. Toon Hermans met zijn One-man- show. Vrijdag 17 maart. Stadsschouwburg, 20 uur. De Haarlemse toneelclub speelt verschillende éénakters, onder de verza melnaam „Pas de Deux". Maandag 20 maart. Stadsschouwburg, 20 uur. Het Haarlems Toneel Ensemble speelt „Reddend Zwemmen". Dinsdag 21 maart. Stadsschouwburg 20 uur. De toneelvereniging „Gysbert Ja- picx" speelt „It drama Yn'e noare flat". Vrijdag 17 maart. Concertgebouw, 16.15 uur en 19.30 uur. Het N.Ph.O. geeft het vierde jeugdconcert onder leiding van Marinus Adam. Solistische medewerking verleent de pianist Sas Bunge. Op het programma staan werken van Dohnanyi, en Korsakoff. Dinsdag 21 maart. Minerva theater, 20.15 uur. Concert door het N.Ph.O. onder lei ding van Henri Arends. Met medewer king van de Franse pianiste Sylvie Mer- cier. Uitgevoerd worden werken van Schubert, Roussel en Mozart. Maandag 20 maart. Concertgebouw 20 uur. Het Danzi Kwintet geeft een concert van hedendaagse muziek. Op het program ma staan werken van Stockhausen, Be rio, Schat en Schönberg. (Nederlandse Vereniging voor hedendaagse muziek, afdeling Haarlem). Vrijdag 17 maart. Minerva theater, 20 uur. Mevrouw N. Dij kwel-Wiegersma spreekt over „Jordanië land en volk". Maandag 20 maart. Frans Halsmuseum, 20 uur. Drs. J. J. Wensink spreekt over de natuurwetenschappelijke expeditie naar de Emmaketen in Midden-Surina- me. Dinsdag 21 maart. Frans Halsmuseum, 20 uur. Dr. A. L. Constandse spreekt over de achtergronden van het huidige we reldgebeuren. Woensdag 22 maart. Frans Halsmuseum, 20 uur. Ir. J. Kooijmans houdt een cau serie over „Het kostbare Water". Donderdag 23 maart. Frans Halsmuseum, 20 uur. Paul Chr. van Westering houdt een voordracht, onder de titel „Eens modern nu klassiek." Vrijdag 17 maart. Tuinzaal concertgebouw 20.15 uur. Prof. dr. M. A. Beek spreekt over „Aspecten van het moderne Is rael" (Stichting Geloof en Wetenschap). Zaterdag 18 maart. Hotel Lion d'Or, 21 uur. Bijeenkomst afdeling Haarlem Ne derlandse Vrijgezellen Bond. Zondag 19 maart. Concertgebouw, 20 uur. Openbare dansavond. Zondag 19 maart. Café-restaurant Brink- mann, 14.30 uur. Ds. J. C. Aalders spreekt over enige problemen van de Godskennis. (Kennemer Kring van de Internationale School voor Wijsbegeerte). Maandag 20 maart. Minerva theater, 20.15 uur. De heer Ewald de Kat spreekt over moderne schilderkunst. (Heem- steedse Kunstkring). Maandag 20 maart. Gebouw der Vrijzinnig Hervormden, 20 uur. Slotavond van de Vereniging „Weten en Werken". Dinsdag 21 maart. Café restaurant Brink- mann, 20 uur. De heer J. G. van Kreg- ten spreekt over „Op zoek naar suiker zieken in Amerika" (Nederlandse Vere niging van Suikerzieken). Dinsdag 21 maart. Aula Cruquiusschool, 19.30 uur. Bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Stichting Jeugd en Mu ziek. Woensdag 22 maart. Café restaurant Brinkmann, 20 uur. Dr J. M. E. M. A. Zonneberg spreekt over „Kernwapenen en vredeswetenschap". (Stichting Anti Atoombom Actie). Woensdag 22 maart. Pinksterkerk, Heem stede, 20 uur. Bijeenkomst Nederlands Bijbelgenootschap. Donderdag 23 maart. Zuiderkapel, 20 uur. De heer J. Kits spreekt over de staat Israël. (Stichting tot Verkondiging van het Evangelie en verspreiding van chris telijke lectuur). Donderdag 23 maart. Stadsschouwburg, 20 uur. Leerlingen van het Coornhertly- ceum spelen „TJiéatre d'Amour". Donderdag 23 maart. Aula A. II. Gerhard- Donderdag 23 maart. Café-restaurant Brinkmann, 20 uur. Ir. H. A. Breuning spreekt over „Tegenstellingen in archi tectuur en stadsbeeld van Haarlem". (Vereniging „Haerlem"). school, Raaks, 19.45 uur. Bijeenkomst van de Haarlemse discoclub. Iedere zaterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan: Jongerensociëteit Haar lem. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Van 17 maart tot 30 maart tentoonstel ling van handschriften onder auspiciën van de vereniging „Mercator". Galerie Uittenhout, Kleine Houtstraat 41. Van 18 maart tot 10 april tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van Her- mannus van Tongeren. Dagelijks ge opend van 10.3017 uur. Eerste paasdag gesloten. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. In maart dagelijks geopend van 10-16 uur, des zondags van 13-16 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Op zondagen van 14-17 uur. Teylermuseum, Spaarne 16. Tentoonstelling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen, historisch- natuurkundige instrumenten, 31-toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behal ve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Museum „Het huis van Looy". Van 4 tot 27 maart jaarlijkse tentoonstelling van tekeningen, schilderstukken, produkten Lijst van door de stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Ontwikkelingsboeken: Óosthoeks encyclopedie, dl. 6; Sassen, Van Kant tot Bergson; Suzuki, Der westliche und der östliche Weg; Berkholf, De mens onderweg; Hermse, Huizenbezit, waarom? wat? hoe? Snijders, Het spel van staat; Idenburg, Schets van het Nederlandse schoolwezen; de Vries, De maan, onze trouwe wachter; Grzimek, Thulo, de kleine giraffe; von Halier, Ons dagelijks brood; Vermeyden, Handboek der goochelkunst; Berg--; told, Handboek voor grammofoon- en stereotech niek; Kok, Levensverzekering als bezit; Dekker, Het kamerplantenboek; Pipparini, I grandi autori della letteratura Italiana; May Zingend als een zinkend schip; Seuphor, Piet Mondrian, life and wofk; Croy, Alles über Nahaufnahmen; Blesh, Shining trumpets, a history of jazz; Helder, Wen- ker voor de stem, Aaltje Noordewier-Reddingius; Mair, Die Hochstrassen der Alpen; Constandse, Het lot belooft geen morgenrood; Koch, Batig slot, figuren uit het oude Indië; van Iterson en Goossen, Parlement en kiezer, jaarboekje 1960/61 Romans: Arvay, Drie uur duurt de nacht; Meier, Een nacht in september; Morris, De bloemen van Hiroshima; de Rojas, Celestina; Sjolochow, Nieuw land onder de ploeg; de Smet, De ontploffing; Geissler, Frau Mette; Stifter, Bunte Steine; Bal- linger, The longest second; Davis, Old sinners never die; Guihness, A fugue of cinderellas; Har dy, The four-legged lottery; Wallis, Paved with gold; Guth, Jeanne la Mince; Simenon, Maigret et les vieillards. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. van handenarbeid, handwerken en foto's in het kader van het Interscholair Jeugdtoeriiooi. Dagelijks geopend van 9-13 uur en van 14-17 uur. Van maandag tot en met vrijdag van 20-22 uur. Des zondags van 14-17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Overveen. Van 4 maart tot 27 maart tentoonstelling van werken van Wim Hofker. Dagelijks ge opend van 10-17 uur; des zondags van 14-17 uur. Avondopenstelling op de avon den van 21 en 24 maart van 20-22 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand maart ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en schilderijen van Julia Giesberts. Da gelijks geopend van 10 tot 22 uur. Da gelijks van 21 tot 22 uur klassiek gram- mofoonplatenconcert. Het t.v.-spel „Zesde etage", dat dinsdag en donderdagavond het beeldscherm in beslag heeft genomen, betekende een her haling. Reeds in 1958 werd het vertoond. Men had ervoor gezorgd dat het op tele- recording was opgenomen, zodat het nu wat waziger nogmaals voor onze blikken verscheen. Dit spel van Alfred Gehri ligt in het vlak van „Claudia"1, het is heel doorzichtig van intrige, speculeert op de voor de hand liggende emoties en vraagt weinig verbeeldingskracht. Het steunt op de sfeer- en typeringskunst van regisseus en acteurs, die er meestal wel raad mee weten. Omdat het de lach en de traan op de beproefde wijze mengt, gaat het er goed in. Vandaar deze herhaling vanwege een bij voorbaat verzekerd suc ces. Wat zouden wij afdingen op het ple zier, dat men er in menige huiskamer van heeft gehad? Het is niet de hoogste levenswijsheid, welke wordt verkondigd, maar de sentimenten worden dusdanig aangevoerd, dat men er, zo men wil, een portie levenswaarheid uit kan destilleren. Dat de toneelafkomst niet wordt verloo chend, hindert geen mens. Er is alle ge legenheid tot sterk spel met de nadruk op natuurlijkheid en de figuren uit dit stuk draaiden ons bekwaam hun rad van avon tuur voor ogen met Jan Retel, Sonja Brill, ÏTans Tieme'ler en Henk van Ulsen in de gevoelige sector, Maxim Hamel en Andrea Domburg in de verleidelijke en „wereldse" en Henny Orri, Fientje Berghegge en Jeanne Verstraete als de roddelende en elkaar beloerende trapfeeën. Dat ons nog een derde deel in het uitzicht is gesteld zal de trouwe kijkers aangenaam hebben getroffen. Het leven op deze wijze betrapt, appelleert blijkbaar aan vele ongecompli ceerde gemoederen. De volgorde, waarin de deelnemers en deelneemsters aan het Europese Song Fes tival zaterdag in Cannes aan bod zullen komen, is door loting als volgt vastgesteld: Spanje, Monaco, Oostenrijk, Finland, Joe goslavië, Nederland, Zweden, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, België, Noorwegen, Denemarken, Luxemburg, Engeland, Italië. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen uit, praatje. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Politie- kapel. 12.30 Land- en tuinb-meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Sportnieuws. 13.45 Lichte muziek. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Gram. 14.55 Promenade-ork. en sol. 15.40 Boekbespr. 16.00 Radio-philharm.orkest en solist. 61.45 Van de wieg tot het graf, lezing. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Niéuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunerorkest en soliste. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout bij gaslicht, praatje. 19.40 The New English Bible, gesprek. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuz. 20.30 Dertig vaten vlees, hoorsp. 20.55 Oude gram. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 21.45 Nieuws. 21.55 Gram. 22.00 Int. Song festival 1961. 23.15 Cabaret. 2&40 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugej. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateursmuz. 14.25 Lichte muz. 14.50 Gram. voor de jeugd. 15.10 Franse les. 15.30 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Reportage internationale dames hockeywedstrijd EngelandNederland. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Gram. 18.45 En nu mijn ge val, vragenbeantwoording. 18.55 Passie-zondag, toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Actual. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtba ken, lezing. 20.00 Concertgebouw-orkest en sol. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Promenade-ork. en sol. 22.00 Gram. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muziek, muzik. lezing. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.42 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzik. kaleidoscoop. 14.30 Gevarieerd progr. 16.00 Lichte muz. 16.10 Gram. 16.20 Lichte muz. 16.30 Gram. 17.00 l^ieuws. 17.15 Dagklapper en lit. kal. 17.30 Koorzang. 17.45 Engelse les. 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.- ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. (Om 23.00 Nieuws). 23.55—24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00Weekjour. en weeroverzicht. VPRO 20.30 Pro en contra, discussie over de noodzaak van atoombewapening. 21.15 Eenhoorn, TV-één- akter. 21.45 Inleiding tot de dans (IV). VOOR ZATERDAG NTS: 15.2516.30 Eurovisie: Rep. wielrennen Milaan—San Remo. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO 20.20 Televizier. 20.30 Hou je aan je woord, litte raire quiz. 21.15 Het is zover, TV-film. NTS. Eurovisie Cannes: 22.00—23.15 Song Festival 1961.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5