Macmillan houdt de deur open voor Zuid-Afrika OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom Ver woerd niet naar Bonn en evenmin naar Parijs Ambassadeur in Bonn verdedigt het Nederlandse standpunt Te^en Berkelse arts opnieuw levenslang geëist CD SUNGLASSES Unie blijft in het sterlingblok Alkmaarse gemeenteraad aanvaardt basisplan Vijf afvalligen uit de Labourfractie gezet Drie doden in het verkeer School in Jelsum wegens straaljagergevaar gesloten Opluchting en verrassing in de Westduitse hoofdstad Johannes de Heer overleden Officier: Verdachte is wel geestelijk gestoord, maar niet verminderd toerekeningsvatbaar Politieke partijen gaan de balans opmaken VRIJDAG 17 MAART 1961 Staking aangekondigd Brits paspoort Historisch besluit Wegens stemmen tegen de militaire begroting Leerling-vlieger overleden Jongen omgekomen in liftschacht Groot-Brittannië moet worden betrokken bij de politieke consultatie in Europa Nieuwe garage ingestort (Van onze correspondent) LONDEN. Met een bleek gelaat en de stem van de grafredenaar heeft de Britse premier Macmillan donderdagavond in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over Zuid-Afrika. Het was duidelijk dat hjj emotioneel was getroffen door de dramatische gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Macmillan zeide dat in Zuid-Afrika droefheid zal heersen bij „onze vrienden, onze familieleden, personen die daar gedurende tal van generaties hebben geleefd en anderen die slechts kort geleden daarheen zijn gegaan. Het is een droeve dag voor mensen van allerlei ras". Men kon het Macmillan aanzien dat ook hjj diep bedroefd was. Hjj zag er vermoeid uit, niet te verwonderen gezien zijn uitputtende taak als conferentievoorzitter, die vergeefs getracht heeft het Gemenebest er ongehavend doorheen te halen. Maar Macmillan is geenszins een verslagen man. Hij sprak de hoop uit dat gezien het feit dat het Gemenebest een verbond is, niet van regeringen maar van volken van vele rassen en huidskleuren en allerlei geloofsovertuigingen, Zuid-Afrika in de toekomst opnieuw zijn rol zal spelen in het Gemenebest. Gaitskell, de leider van de oppositie, sprak in dezelfde geest Dr. Verwoerd, de premier van Zuid-Afri ka, onthulde donderdagavond dat hij op de conferentie een belangrijke concessie had gedaan door een definitie van het debat over de rassenkwestie te aanvaarden, wel ke in het slotcommuniqué zal worden op genomen en waarin is vastgesteld dat vele premiers zich uitspraken tegen de Zuidafri- kaanse apartheid. Doch dit compromis van Macmillan ging volgens Verwoerd het Afro-Aziatisch-Canadese blok niet ver genoeg. Dr. NKroemah de president van Ghana, wilde Zuid-Afrika beslist veroorde len en had gedreigd dat Ghana het Ge menebest zou verlaten indien zulks niet ge beurde. De verdere formule, welke toen werd voorgesteld, was onaanvaardbaar voor Verwoerd. De Zuidafrikaanse minis ter-president verklaarde voorts dat Zuid- Afrika in het sterlingblok zal blijven en dat er speciale regelingen zullen kunnen komen voor handel en defensie. De han delsbetrekkingen kunnen volgens hem wor den geregeld op de manier, zoals die be staat tussen Ierland en het Verenigd Ko ninkrijk. De Gemenebest-premiers hebben giste ren nog besloten Sierra Leone in Afrika toe te laten als veertiende lid van het Ge menebest. Sierra Leone wordt deze dagen onafhankelijk. LONDEN (UPI) In Londen is gis teravond meegedeeld dat premier Ver woerd maandag naar zijn land zal terug keren via Rome. De Britse politie zal op het Londense vliegveld Gatwick scherpe veiligheidsmaatregelen nemen om te voor komen dat Verwoerd het middelpunt zal worden van demonstraties. KAAPSTAD (UPI) De voorzitter van het Zuidafrikaanse parlement in Kaapstad heeft donderdag een motie van de opposi tie verworpen waarin „de onberaden stap'' van premier Verwoerd betreffende Zuid- Afrika's uittreden uit het Britse Geme nebest ter tafel werd gebracht. JOHANNESBURG (AFP) Het verbo den Panafrikaanse Congres heeft in enkele Zuidafrikaanse steden opgeroepen tot een staking ter herdenking van de schietpar tij in Sharpville op 2 maart vorig jaar. Reeds enkele weken is de Afrikaanse be volking in sommige grote centra bezig een levensmiddelenvoorraad aan te leggen. In de Kaapprovincie hebben propagandisten van het Panafrikaanse Congres de bevol king opgeroepen gedurende drie weken het werk neer te leggen. Men verwacht dat in deze provincie de bevolking in grote getale het stakingsparool zal opvolgen. De Afrikaanse nationalistische politici beschouwen het uittreden van Zuid-Afrika uit het Gemenebest als een krachtige sti mulans voor hun actie tegen de apartheids politiek. Het Panafrikaanse Congres heeft vorig jaar maart de actie tegen de per soonsbewijzen voor Afrikanen geleid. NAIROBI (Kenya) (Reuter) Nu Zuid- Afrika zich uit het Gemenebest heeft te ruggetrokken, zullen de Afrikaanse leiders hun campagne tegen dit land met nog meer kracht gaan voeren dan voorheen, zo heeft Tom Mboya, voorzitter van de Panafrikaanse Vrijheidsbeweging in Oost en Midden-Afrika. donderdag in Nairobi verklaard. De afgevaardigden van deze beweging zullen op de bijeenkomst van het Afrikaanse Volkscongres, die de volgende week in Caïro gehouden wordt, nieuwe stappen tegen Zuid-Afrika eisen, aldus Mboya. JOHANNESBURG (Reuter) —Na het uittreden van Zuid-Afrika uit het Gemene best heeft zich bij de Britse voorlichtings dienst in Johannesburg eten stroom van gegadigden geméld om een Brits paspoort aan te vragen. In financiële kringen te Amsterdam werd het ANP desgevraagd, naar aanlei- De gemeenteraad van Alkmaar heeft een voor de stad historische beslissing ge nomen. Met twintig tegen zes stemmen aanvaardde hij het door de stedebouw- kundige prof, Wieger Bruin ontworpen ba sisplan 1960. Dit plan beoogt een recon structie van grote delen van de stad. Het college van B. en W. is aan de voornaam ste bezwaren van de raad tegemoet ge komen door van de voorgenomen demping van de Baangracht af te zien. Hef college nam de motie over die werd ingediend door de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Vleugel. De motie werd gesteund door verscheidene andere raads leden. In deze motie wordt het college ver zocht zich te beraden over de stedebouw kundig en verkeerstechnisch beste oplos sing voor de zuidelijke aansluiting van de ringweg op het stadscentrum en hierover de raad een nader voorstel aan te bieden. Van de totaal zestien moties kwamen er uiteindelijk drie in stemming. Tegen het basisplan stemden, na het af leggen van een korte verklaring mevrouw G. Holzmüller Teengs en mevrouw A. Koster-Schouw (P.v.d.A.), mr. dr. C. Berk houwer en ir. W. Boltje (beiden WD), en de heren P. Nagengast van de K.V.P en P. van> de Borden (C.H.U.). ding van Zuid-Afrika's uittreden uit het Gemenebest, verklaard, dat deze stap voorshands geen directe economische en financiële gevolgen behoeft te hebben. Op langere termijn en politiek gezien, zal het gisteren in Londen gevallen besluit echter wel degelijk tot repercussies moeten lei den, en wel in hoofdzaak deze, dat Zuid- Afrika steeds meer in isolement zal gera ken, aldus dit commentaar. De heer J. Keuning, één van de direc teuren van de Nederlandse Overzeebank waarvan de dochteronderneming de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika kan worden beschouwd als de grootste Neder landse belanghebbende in dit land ver klaarde tegenover het Engelse persbureau Reuter, dat Zuid-Afrika weliswaar zijn preferentiële rechten binnen het Gemene best zal verliezen, maar dat het voor be langrijke exportprodukten, zoals goud, diamant en uranium toch wel gemakke lijk markten kan vinden. De heer Keuning meende, zo zei hij tegen Reuter, dat de Zuidafrikaanse stap in feite alleen politie ke consequenties zal hebben. In financieel-economische kringen in Ne derland deelt men dit oordeel over het al gemeen. Reacties in Nederland Nadat de goudaandelen op de beurs te Johannesburg gisteren een scherpe koers daling te zien hadden gegeven, is er later op de dag eert krachtig herstel ingetreden. Men blijft zich in Zuid-Afrika evenwel herinneren, dat de onlusten te Sharpeville en elders in Afrika, welke het vorige jaar plaats vonden, de wereld hebben geschokt en een omvangrijke vlucht van kapitaal naar elders hebben veroorzaakt. Overigens verklaarden bankiers en fi nanciers vandaag, dat zij geen nieuwe pa nische kapitaalvlucht verwachtten, daar de meeste kapitaalbezitters, die gauw bang zijn, hun geld al in veiligheid heb ben gebracht. Wat de scherpe koersdaling van Zuid afrikaanse goud- en diamantaandelen op de beurs te Londen betreft, vestigt Reu ter's financiële redacteur er de aandacht op, dat de markt zich enige dagen in op waartse .lijn had bewogen op grond van hoop op een gunstige uitslag van de Ge menebestconferentie. De daling van heden weerspiegelt dus niet alleen de verder gaande gevolgen van het besluit van dr. Verwoerd, maar ook het feit, dat de spe culanten in hun hoop zijn bedrogen. Het is zeer wel mogelijk, dat Zuid-Afrika in de toekomst een groter gedeelte in plaats van een kleiner gedeelte van zijn goudproduktie op de markt te Londen ver koopt. Wat de buitenlandse beleggingen in Zuid-Afrika betreft, deze hebben weinig te vrezen van de zijde der Zuidafrikaanse re- gering. Er is geen reden een deviezenbe- perking met betrekking tot de overmaking van dividenden of van andere lopende be talingen te verwachten. Het enige onmid dellijk gevaar is, nog steeds volgens Reu- t.er's financiële redacteur, dat bij een aan zienlijke vlucht van kapitaal (niet op de lopende transacties) eenzelfde soort de- viezenbeperking zou moeten worden in gevoerd als reeds voor de eigen ingezete nen geldt. Zelfs dit gevaar dient echter niet te worden overdreven. Van onze correspondent) LONDEN Vijf leidende figuren van de linkervleugel van de Labourpartij, die een grote rol spelen in de actie voor een zijdig opgeven door Groot-Brittannië van de kernwapens, zijn uit de socialistische Lagerhuisfractie gezet. Een hunner is de bekende politicus Michael Foot, die vijf maanden geleden wijlen Aneurin Bevan opvolgde. Tot de geschorsten behoort ook Emrys Hughes, de grootste grappenmaker van het Britse parlement. De drie anderen zijn de bekende advocaat Sydney Silver man, voorzitter van de afzonderlijk geor ganiseerde opstandige groep in de Labour partij, welke zich tooit met de naam „overwinning voor het socialisme" (Vic tory for Socialism), William Baxter en S. O. Davies. De vijf werden uit de fractie gezet, om dat zij de partijdiscipline overtraden door woensdag, als een symbolisch protestge- baar, tegen de militaire begroting te stem men. De Labourfractie had uitdrukkelijk besloten zulks niet te doen. De zaak van de vijf weerspannigen komt nu voor het partijbestuur, dat zal moeten beslissen of zij uit de partij moeten worden gezet. Het enige orgaan dat dit kan doen is de jaar lijkse partij conferentie, welke sinds Scar borough, toen Gaitskells defensiepolitiek werd verworpen, een uitgesproken links karakter draagt. Het wordt dan ook niet verwacht dat het partijbestuur zal voor stellen de vijf te verbannen. De parktijk heeft bovendien uitgewezen dat een schorsing door de fractie bijna al tijd van tijdelijke aard is. Totdat zij in ere worden hersteld zullen de vijf als on afhankelijke Lagerhuisleden worden be schouwd. De vijf stemden een week ge leden overigens ook tegen bepaalde mili taire begrotingsposten, samen met negen tien anderen. Zij kregen toen een waar schuwing. Hughes Silverman en Davies werden ook in 1954 uit de fractie gezet omdat zij, tegen het partijbesluit in, tegen de Westduitse herbewapening stemden. Op de Beuningerstraat in De Lutte (gem. Losser) is de 65-jarige mevrouw J. Nijen- kamp-Dogger om het leven gekomen. De vrouw en haar man reden achter elkaar op de bromfiets over de Beuningerstraat. Bij het passeren van de aardgasput van de N.A.M. werden zij afgeleid door de werk zaamheden op dit terrein. De man remde plotseling wat af, waardoor zijn vrouw tegen hem opbotste. Zij kwamen beiden te vallen. De man rolde in de berm en werd niet gewond. Zijn vrouw viel echter met het hoofd op het wegdek en overleed op weg naar het ziekenhuis in Oldenzaal. Vermoedelijk doordat hij, na ingehaald te zijn door een vrachtauto, linksaf wilde slaan zonder de aanhangwagen op te mer ken, is de 77-jarige A. Kooistra uit Bergen op Zoom op de Arnoldus Asselbergslaan met zijn fiets door deze aanhangwagen meegesleurd en kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer was gehuwd. De 52-jarige landbouwer G. Sneller uit Doornspijk is, toen hij in Elburg met zijn bromfiets plotseling de Zuiderzeestraatweg overstak, door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. In een ziekenhuis te Maastricht is de 23-jarige leerling-vlieger M. Stassen over leden. Hij werd op 30 december bij het neerstorten van een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool nabij het vliegveld Eelde in Groningen zeer zwaar gewond. Hij was de enige van de vier inzittenden, die het er toen levend afbracht. De heer Stassen, die sedertdien in een ziekenhuis te Groningen werd verpleegd, was onge veer twee weken geleden naar het zieken huis in zijn geboorteplaats Maastricht overgebracht. Advertentie POLAROID De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft zonder hoofdelijke stemming beslo ten de openbare lagere school te Jelsum te ontruimen wegens het gevaar, dat de straaljagers voor de school opleveren. Zolang er nog geen noodschool zal zijn gebouwd zullen de kinderen voorlopig on dergebracht wordqn in diverse lokaliteiten te Jelsum en het nabijgelegen Cornjum. Ouders van kinderen die de school te Jelsum bezoeken hadden reeds herhaalde malen op sluiting van de school aange drongen en de gemeenteraad laten we ten, dat zij ernstig overwogen, hunkinde ren niet meer naar school te laten gaan wanneer er, in afwachting van de bouw van een nieuwe school, niet spoedig een noodschool tot stand zou komen. De school te Jelsum staat in het ver lengde van de startbaan van de Leeuwar der vliegbasis. De 15-jarige magazijnbediende C. Koop manschap is in de liftschacht van een tex tielbedrijf aan de Leidsestraat in Amster dam om het leven gekomen. Samen met de liftbediende was de jon gen bezig de raampjes van de deuren die op de schacht uitkomen, te lappen. In hun ijver wilden de jongens daarna ook achter in de liftkooi zittende ruitjes schoon ma ken. De magazijnbediende klom in de schacht en ging aan het werk in de goede renlift. De liftbediende ging met de er naast liggende personenlift naar boven niet wetende dat het anderhalf ton zware contragewicht van deze installatie achter de goederenlift zat. Koopmanschap werti door het contragewicht getroffen en stort te dodelijk gewond twee meter neer in de schacht. (Van onze correspondenten) BONN, Het afzeggen van zijn bezoek aan Bonn door dr. Hendrik Verwoerd, pre mier van Zuid-Afrika heeft in de bonds- hoofdstad enige verrassing gewekt. Alge meen werd verwacht dat Verwoerd, na zijn uittreden uit het Gemenebest juist reden zou hebben Bonn aan te doen. Nu door het mogelijke wegvallen van de preferentiële rechten in het Gemenebest de gehele han delspositie van Zuid-Afrika op losse schroe ven kan komen te staan, vonden waarne mers het hier juist waarschijnlijk dat Ver woerd onmiddellijk naar nieuwe handels mogelijkheden zou omzien. De Zuidafri kaanse premier heeft in Londen laten we ten dat Zuid-Afrika voornemens is tot het sterlinggebied te blijven behoren nadat het op 31 mei uit het Gemenebest zal zijn getreden. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat het afzeggen van Verwoerds bezoek Bonn on welkom zou zijn. Bonn, dat zijn uiterste best doet om hartelijke betrekkingen met Afrikaanse en Aziatische landen aan te knopen, heeft een vorige keer al met grote moeite Zuid-Afrika's minister van Buiten landse Zaken Eric Louw van een bezoek kunnen afhouden. Na de breuk in het Gemenebest zou Ver woerds bezoek aan Bonn nog nadrukke lijker reacties hebben kunnen opwekken. De nadrukkelijkste van alle blijft nu in ieder geval uit. Evangelist, orgelkenner, tijdschriftredac teur en zakenman Johannes de Heer is op 94-javige leeftijd in zijn huis in Driebergen overleden. Leidend aan ver scheidene kwalen bleef hij tot kort voor zijn dood actief in „zijn" Maranathabewe- ging, waarvoor hij zijn periodiek „Het Zoeklicht" uitgaf. Niet het kerkorgel, maar het harmonium speelde de hoofdrol in zijn leven. Daarvoor schreef hij zijn talloze opwekkingsliederen en zijn religieuze zangen die in de bundel, die zijn naam kreeg, zijn opgenomen. Van jongsaf had hij een voorliefde voor de muziek. Hij groeide op in Rotter dam en trad in 1879 als jongste bediende in dienst van een muziekhandel, waar de grond werd gelegd voor zijn verdere loop baan. Door het overlijden van een doch tertje in 1895 kwam er een keerpunt in zijn leven: hij kwam in contact met twee godsdienstige kringen, de Zevendedags ad ventisten en de Jeruel-kring. In 1898 begon de heer De Heer een orgelhandel. Hij is de samensteller van een zang- en muziekbundel, oie op vele samenkomsten en in vele huisgezinnen zeer bekend is. In 1905 op 39-jarige leeftijd, begon de evan gelisatie-arbeid van Johannes de Heer. In 1919 verscheen het eerste nummer van „Het Zoeklicht", een blad, gewijd aan „het onderzoek der schriften en de tekenen der tijden". Ook de Nederlandse tent-zending en de Haagse stadsevangelisatie waren arbeidsterreinen van de overledene. In 1910 ondernam hij een reis naar Palestina. Op 4 april 1924 hield hij zijn eerste geestelijke radiotoespraak voor de Hilversumse Draadloze Omroep. Deze uit zending is de aanloop geweest van de op richting van een christelijke radiovereni ging, de Christelijke Vereniging^ voor Draadloze Telefonie, en de oprichting van de N.C.R.V. op 15 november van dat jaar. De thans overledene was lid van het hoofdbestuur van de N.C.R.V. Hij heeft 155 keer meegewerkt aan de radio door mor genwijdingen, evangelisatie-uurtjes, Ma> ranatha-conferentie-toespraken en liede- renuurtjes. Voorts zijn er ruim vijftig grammofoon platen met zang en toespraken en ruim zestig boeken, brochures en traktaten van zijn hand verschenen. Dinsdag zal in de Grote Kerk in Drie bergen de rouwdienst worden gehouden. Daarna volgt de teraardebestelling op de nieuwe algemene begraafplaats in Drie bergen. De studenten van de universiteit van Bonn waren namelijk doende een groot scheepse protestdemonstratie tegen Ver woerd en zijn apartheidspolitiek te organi seren bij zijn aankomst. De politie hoeft zich daar nu geen zorgen meer over te maken. Verwoerd zou onder meer bespre kingen hebben gevoerd met minister van Economische Zaken en vice-kanselier Er- hard, bij afwezigheid van dr. Adenauer, die met vakantie in Italië is. PARIJS (Reuter) Premier Verwoerd heeft het bezoek dat hij volgende week aan Frankrijk zou brengen afgezegd. Hij zou aanvankelijk zondagavond in Parijs aankomen en de volgende dag een onder' houd met president De Gaulle hebben. Een woordvoerder van de Zuidafrikaanse am bassade in de Franse hoofdstad verklaar de dat de eerste-minister van mening is dat hij zo spoedig mogelijk naar zijn land moet terugkeren. (Van onze correspondenten) BONN De Nederlandse vastbesloten heid om Groot-Brittannië te betrekken bij de door De Gaulle voorgestelde politieke consultatie op het hoogste niveau en om een brug te slaan tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap en de zeven van de Europese vrij handelsassociatie, werd gisteren opnieuw tot uiting gebracht door de Nederlandse ambassadeur in Bonn. Jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch sprak gisteren voor de buitenlandse persvereniging in niet mis te verstane bewoordingen over de Franse plannen. „Er zijn politici, journalisten en diplomaten, die, als het op Europa aan komt blijkbaar niet tot drie kunnen tellen. Zij zien over het hoofd dat Europa Duits land, Frankrijk en Groot-Brittannië om vat." De Nederlandse ambassadeur begon zijn betoog met de verklaring, dat Nederlands politieke doel een verenigd Europa blijft en dat ons land het gecraqueleerd porce- lein van het oude Europa heel artistiek, maar wel ouderwets vindt. Nederland heeft in de Benelux de eerste stap op weg naar een verenigd Europa gezien en in de supranationale organisatie van de „zes" een tweede stap naar dat doel. Sprekend over De Gaulles voorstel tot politieke consultatie op het hoogste niveau van die zes, zei jhr. Van Vredenburch dat de Nederlandse regering dat voorstel zelfs nooit op schrift heeft gezien en genoegen heeft moeten nemen met mondelinge uit eenzettingen van het Franse staatshoofd en artikelen in de pers. Hij voegde er de vraag aan toe: „Moet er binnen de zes nu nog een nieuw orgaan bij komen? We hebben tenslotte al geregelde consultatie binnen de zes, binnen de West-Europese Unie en binnen de Noordatlantische Ver dragsorganisatie". De Gaulle's voorstel, gebaseerd op zijn „Europa der vaderlanden" heeft volgens De officier van Justitie bij de recht bank te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft donderdagmiddag wederom levenslange gevangenisstraf geëist tegen de Berkelse arts O., die hij schuldig achtte aan de gifmoord op zijn mede gedetineerde Lodder in de Leeuwarder strafgevangenis. Bij de vorige behandeling had de offi cier de feiten op grond waarvan hij de moord bewezen achtte, reeds uiteengezet. Hij ging thans alleen in op het over O. uitgebrachte psychiatrisch rapport. Hij zei begrip te hebben voor de moeilijkheden, waarvoor de psychiaters zich bij het uit voeren van hun opdracht gesteld zagen: enerzijds durven ^zij 't niet op hun verant woording te nemen de rechter te beinvloe- den met hun mening over de vraag of de verdachte de hem ten laste gelegde fei ten gepleegd heeft en aan de andere kant durven zij geen oordeel over de verdachte te baseren op feiten, die door de rechter nog niet bewezen verklaard zijn. Het rap port van prof. Baan geeft dan ook geen duidelijke conclusie over de toerekenings vatbaarheid van de verdachte. Het kan deze conclusie ook niet geven en dit is dus een zaak die de rechtbank geheel zelf moet beoordelen, aldus de officier. Dat de verdachte geestelijk gestoord is, heeft het deskundigenrapport thans wel onomstote lijk vastgesteld. Maar uit het rapport blijkt geenszins dat ook een verminderde toerekeningsvatbaarheid van de verdachte moet worden aangenomen, zodanig dat de rechtbank een andere dan de geëiste straf zal moeten opleggen. Overwicht Mr. Gelinck merkte verder op dat de psychiater niet heeft willen ingaan op de vraag of O. in staat moet worden geacht een zodanig overwicht op een ander uit te oefenen, dat hij zijn slachtoffer Lodder heeft kunnen laten doen wat hij wilde. O. zelf stelt, dat in de gevangenis alleen overwicht kan bestaan dank zij lichame lijke kracht. Dat is klinkklare nonsens: het kan niet anders dan dat O., als intel lectueel en als arts, groot overwicht heeft gehad op zijn mede-gevangenen, getuige o.m. het feit, dat hij een pienter en ern stig ambtenaar als de reclasseerder (aan wie O. een buisje cyaankali voor onder zoek toevertrouwde) volledig voor zijn kar retje heeft weten te spannen, aldus de officier. Hieruit moge blijken hoe O. met zijn fantastische leugens iemand wist te overtuigen. Dat blijkt ook uit zijn levens beschrijving, zoals die door de psychiater aan de hand van O's verklaringen is op getekend. Vrijwel alles in deze levensbeschrijving, wat betrekking heeft op het te Leeuwarden gevoerde proces, bestaat uit leugens, weg' latingen en verdraaiingen, zoals de recht bank zelf kan constateren. O. stelt alle bij het proces betrokkenen tegenover de psy chiater voor als mensen, die uitsluitend op zijn ondergang belust zijn. Een kiezelsteen tje waarheid moet dienen om een berg leugens te dragen. Ook uit het niet con troleerbare deel van O. 's levensbeschrij ving moet men de indruk krijgen dat er op de wereld geen edeler mens bestaat dan O. Maar dat dachten velen vroeger ook van Hitier", zo besloot de officier van Justitie. Het pleidooi van de verdediger, mr. Schootstra, was al even kort en bondig als het requisitoir: ook de Leeuwarder ad vocaat zag geen nieuwe gezichtspunten. Hij was het overigens niet met mr. Ge linck eens, dat het psychiatrisch onder zoek verloren tijd zou zijn geweest. „In tegendeel" zo zei hij, „dit rapport heeft verhelderend gewerkt, in ieder geval op mij. Ook nu is immers weer bewezen hoe moeilijk, zo niet onmogelijk het is, om in de geest van iemand, die van een ernstig feit wordt verdacht, door te dringen. Als raadsman en als medewerker van de re classering ben ik tot die overtuiging ge komen. Wij weten niets van de zienswijze van de verdachte en in dat licht moeten ook verdraaiingen als die de officier aan haalde worden gezien". Tegenstrijdigheid Mr. Schootstra wees de officier ook op een tegenstrijdigheid in diens verklarin gen: in het requisitoir bij de vorige be handeling had hij de door O. gewraakte reclasseringsambtenaar betiteld „als een man, behorend tot het bataljon der arge- lozen". Nu echter stelde hij deze man als een pienter en ernstig ambtenaar voor „Overigens", zei mr. Schootstra tot de officier, „heeft dat mijn vertrouwen in u niet geschaad." De verdediger besloot zijn pleidooi met dezelfde serie vragen, die hij ook tijdens de vorige behandeling stelde :Wie gaf het adres in Voorburg, informeerde naar me dicijnen, liet ze in Leeuwarden bij zich zelf bezorgen, nam ze in, nam een nieuwe moord op zich, en, tenslotte, wie lichtte de directeur van de gevangenis niet in, zodat hulp te laat moest komen? Ant woord: Lodder. „Zet daar de naam O. voor in de plaats", aldus mr Schootstra „dan klopt van het verhaal niets meer.' Mr. Schootstra besloot met te persisteren bij zijn pleidooi voor vrijspraak. O. zag van het laatste woord af, ook nadat de president hem er nog eens extra op had gewezen, dat dit de allerlaatste gelegenheid was, waarbij hij nog iets tot zijn verdediging zou kunnen aanvoeren. De uitspraak van de rechtbank werd be paald op 30 maart. de ambassadeur toch al niets met integra tie of supra-nationaliteit te maken. De Ne derlandse regering wenst nu een samen smelting der bestaande supra-nationale or ganen van de zes en een verdrag tussen de zes en de zeven om een economische splitsing in Europa te vermijden. Naast die economische splitsing dreigt ook nog een politieke wanneer Groot-Brittannië buiten de politieke consultatie gehouden zal worden. De ambassadeur zei verheugd te zijn over de Britse verklaring, dat Groot- Brittannië bereid is deel te nemen aan die consultatie wanneer het daartoe wordt uit genodigd, en hij toonde zich optimistisch over de mogelijkheid dat het gezonde ver stand zal zegevieren en dat Groot-Brittan nië inderdaad zal worden uitgenodigd. Op de vraag waarom Groot-Brittannië niet deelneemt aan de Europese integratie wanneer het er zo opgesteld is aan de po litieke beraadslagingen deel te nemen, zei onze' ambassadeur, dat Nederland deze twee dingen volkomen los van elkaar ziet, aangezien De Gaulle's politieke opzet vol strekt geen supranationaal karakter draagt. Hij voegde er aan toe:" wanneer de Franse regering ooit zou terugkeren tot de Europese beginselen van Robert Schu mann, zouden wij dat ten zeerste toejui chen". De ambassadeur, die bij voorbaat de be schuldigingen ontzenuwde, dat Nederland door „anglofilie" of gemeenschappelijke mercantile belangen zou worden gedrêven, vermeed nadruk te leggen op het Duitse aandeel in de Frans-Duitse hegemonie die de Nederlandse regering in de politieke consultatie zo vreest. Hetgeen niet naliet de aandacht te trekken van zijn interna tionale gehoor, dat zeer goed weet dat men in West-Duitsland niet met onverdeeld ge noegen op de Franse plannen is ingegaan. Op vice-kanselier Erhards ministerie van Economische Zaken bestaat geen populair der naam dan die van minister Luns. Over het komend bezoek van Soekarno aan Bonn, zei de ambassadeur desge vraagd wel, dat de Nederlandse regering had laten weten dat zij weinig of geen be grip kan opbrengen voor die ontvangst door een bevriende natie, nu de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zo on mogelijk zijn geworden. PARIJS (AFP-DPA) De ambtelijke commissie ter voorbereiding van de twee de topconferentie van de zes landen van de Europese gemeenschappen is donder dag voor de eerste maal te Parijs bijeen geweest. De conferentie wordt op 19 mei te Bonn gehouden. Nederland wordt in deze commissie ver tegenwoordigd door de directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk. De regeringsleiders van de zes landen hebben op hun eerste conferentie op 10 en 11 februari te Parijs besloten dat deze commissie zou worden gevormd. Het komende en het volgende weekeinde worden belangrijke partij-congressen ge houden. waar liberalen, Anti-revolutionai ren, socialisten en katholieken de balans zullen opmaken van de gevoerde politiek. Vanavond begint in Rotterdam de jaar lijkse algemene vergadering van de Partij voor Vrijheid en Democratie met een rede van partijvoorzitter prof. mr P. J. Oud, die ook door de radio zal worden uitge- zonlen. De V.V.D.-vergadering wordt za terdag voortgezet met inleidingen van het Eerste-Kamerlid mevrouw J. F. Schouwe- naar-Franssen en het Tweede-Kamerlid mevrouw G. V. van Someren-Downer over het radio- en televisiebestel. Daarna volgt een bespreking van het beleid der Kamer fracties. De Anti-revolutionaire Partij houdt za terdag in Utrecht een besloten partij convent. waar dr. Bruins Slot verslag zal uitbrengen van 't beleid der A.R. Tweede- Kamerfractie. Volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag komt de Partij van de Arbeid in Rotterdam bijeen voor haar achtste partij congres. Politiek hoogtepunt van dit con gres wordt een rede van mr. J. W Burger over ..Socialistisch alternatief" op donder dagmiddag. die zal worden gevolgd door een bespreking van het beleid der Kamer fracties. Op vrijdagavond 24 en zaterdag 25 maart komt ook de partijraad van de Katholieke Volkspartij bijeen in Utrecht. Nu prof Romme de politiek vaarwel heeft moeten zeggen, zal de heer W. J. Andriessen als waarnemend voorzitter van de Tweede- Kamerfractie verslag uitbrengen over het parlementaire werk. Terwijl de vijf werknemers van een aan nemingsbedrijf uit Etten de laatste hand legden aan een garage die zij in Dintel- oord bouwden, stortte het gebouw in. De mannen waren bezig de pannen op het dak te leggen. Een hunner kon de stenen niet ontwijken. Hij werd gewond en per ambulance naar huis vervoerd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7