Oosterwijk en Meerestein, centra van bouwactiviteit in IJmond-Noord Geen harmonische ontwikkeling Visaanvoer aan afslag sterk gedaald in februari (H)oorapparaat Moderne jazz in Royal had veler waardering Belangrijke inzending uit IJmond op jaarbeurs STERC0C0S Kennemerlaan 92 - Telefoon 5072 formule meubelen Verkoop van grond in Velsen ifm 06ye»mj Velser Jazz Club heeft bestaansrecht bewezen PHILIPS Hl ZATERDAG 18 MA ART 1961 Wl i mm illlIllSli% Aantal televisietoestellen blijft sterk stijgen Sport in de IJmond In IJmuiden gevestigd Record-spaaroverschot Spaarbankbond VtouiMcleeJi i r I «888t8gK M De bouwactiviteit in de gemeenten Beverwijk en Heemskerk is op het ogen blik bijzonder groot. Vooral in het uitbreidingsplan Meerestein wordt hard gewerkt. Hier zijn bijna duizend woningen in aanbouw. Maar ofschoon dus voor het oog de bouw in bijzonder snel tempo verloopt, is men in de gemeente bestuurlijke kringen allerminst tevreden. Want met alleen maar woningen bouwen, bouwt men nog geen stad op. Nodig zijn ook scliblen, een zwembad, ontspanningsgebouwen enzovoort. De minister is helaas karig met het verlenen bouwvolume voor dit soort noodzakelijke voorzieningen. van In Beverwijk moppert men bij voor beeld al enkele jaren over de gang van zaken met betrekking tot de bouw van een zwembad, waarvan de plannen wel ge reed zijn, het geld op tafel ligt, maar waarvoor de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid geen toestemming wil geven. Groot is ook de scholennood in Bever wijk. Zo onthulde de wethouder voor on derwijszaken, de heer A. J. Hermes tij dens de jongste begrotingsbehandeling, dat er nog behoefte is aan acht en dertig schoolgebouwen, dat wil zeggen definitie ve gebouwen. Op het ogenblik wordt veel al les gegeven in houten noodlokalen. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma heeft gezegd, dat een afremmen van het bouwvolume voor niet alleen zijn gemeente maar ook voor die van Heemskerk, catastrofale gevolgen zal hebben voor de nationale economie, omdat Beverwijk en Heemskerk samen veel werknemers van het nationale ijzer en staalbedrijf moeten huisvesten. Die mogelijkheid ontbreekt op het mo ment echter dqprdat er te weinig bouw volume béschikbaar wordt gesteld. In de woningwet-sector voor dit jaar mogen maar iets meer dan honderdvijftig wonin gen worden gebouwd. Zij zijn een druppel op een gloeiende plaat. Want het grootste bedrijf in de IJmond, de Hoogovens te IJmuiden, heeft bij voorbeeld voor dit jaar behoefte aan circa zevenhonderd huizen. Geen harmonie Het is dan ook begrijpelijk dat de ge meentebesturen ir. de drie IJmond-gemeen- ten in het geheel niet tevreden zijn over de bouw van wonmgen en noodzakelijke voorzieningen in hun gemeenten. Onlangs hebben de drie gemeentebesturen, verte genwoordigd in het IJmond-adviescollege er in een brief aan de minister nogmaals op gewezen dat meer bouwvolume nodig is, wil de nieuwe stad (IJmond-Noord) zich op een harmonische wijze kunnen ontwik kelen. Bij deze moeilijkheden komen nog de moeilijkheden op bestuurlijk gebied. De gemeente Heemskerk bij voorbeeld is niet van plan voorlopig te gaan bouwen in de wijk Meerestein. Beverwijk doet dat wel zulks in het kader van het reeds door de Kroon goedgekeurd streekplan voor de IJmond-Noord, met het gevólg dat er een merkwaardige situatie is ontstaan, die een evenwichtige ontwikkeling van de te bou wen woonwijken in de weg staat. De gemeentegrens loopt dwars door de te bouwen wijken Oosterwijk en Meere- stèin. De praktijk is op het ogenblik dat een serie flatwoningen zowel op Bever- wijks als Heemskerks grondgebied ligt. De heer A. woont dus in Heemskerk en zijn buurman B. in Beverwijk A., die meent dat zijn post via de Heemskerkse posterijen wordt bezorgd en verzorgd, krijgt na een tijdje bericht dat hij duide lijk op de brief dient te zetten „Post Be verwijk". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft op deze praktische gevolgen niet gedoeld toen hij zijn voor nemen kenbaar maakte om de gemeenten Beverwijk en Heemskerk samen te voe gen tot een gemeente, zulks ter bevorde ring van een „evenwichtige ontwikkeling van de IJmond-Noord", dat een bevolking van meer dan honderdduizend zielen zal tellen indien het gehele streekplan ver wezenlijkt zal zijn. Wijzigingen Heemskerk is voornemens zich volgens eigen vastgestelde plannen te ontwikkelen. Voor het gedeelte Meerestein het ge zamenlijke uitbreidingsplan van Beverwijk en Heemskerk heeft de gemeente Heemskerk wel een woningbouwplan ge reed gehad, doch dit zal men moeten her zien, omdat vooral van de zijde van de Hoogovens is aangedrongen op laagbouw- woningen. In het uitbreidingsplan Oosterwijk zo genoemd naar het kasteel Uyt ter Wyck (Oosterwijk) is de bouw van totaal cir ca tweeduizend woningen mogelijk. Heemskerk heeft op het ogenblik 834 wo ningen in dit gebied in aanbouw. In Heems kerk-dorp zijn in aanbouw 150 woningen en plannen liggen gereed voor de bouw van nog 250 EGKS-woningen in hoogbouw uit te voeren. Met de bouw van dit com plex had men in maart moeten beginnen, maar het wachten is op de premie, of schoon de financiering in kannen en krui ken is. Over ongeveer een jaar zal Heems kerk gereed zijn met de .woningbouw in Oosterwijk. Aan het Europaplein zal Heemskerk twintig winkels bouwen. Wij hebben ook gevraagd naar de me ning van eeri aannemer, die in de IJmond- Noord veel woningen heeft gêbouwd, na melijk de heer A. M. Jacobs, directeur van het bouwbedrijf „De Twaalf Provin ciën" te Velsen-Zuid, welk bedrijf vorige week de laatste woning van een complex van 122 woningen in Meerestein heeft op geleverd. De heer Jacobs stelde dat er naar zijn mening constructief goed wordt gebouwd, doch dat in de praktijk gebreken aan ge- Een beeld vanaf vier en dertig meter hoogte van de bouwactiviteit in het uitbreidingsplan Meerestein te Bever- wük. Hier zijn bijna duizend woningen in aanbouw. De gereedgekomen woningen worden spoedig voor bewoning vrijgegeven. De bewoners zijn soms genoodzaakt tegen bergen zand aan te kijken, zoals deze foto duidelijk laat zien. i reedgekomen woningen niet te vermijden zijn. „Er wordt bij het maken en uit voeren van de plannen te weinig gebruik gemaakt van de ondervinding van de bona fide aannemers". De heer Jacobs ziet dan ook als de meest ideale oplossing van de problemen, dat gemeente (opdrachtgeef ster) èn architect èn aannemer samen de plannen maken. Men komt dan misschien wel iets duurder uit. maar er worden dan ook goede huizen opgeleverd. De woningbouw in de IJmond-Noord ver loopt snel. Menigeen verbaast zich erover. En het einde ervan is nog niet in zicht. De industriële groei gaat nog sneller en het aantal mensen dat daarbij getrokken is kan grotendeels niet worden gehuisvest in de IJmond omdat er niet voldoende woningen mogen worden gebouwd. De evenwichtige ontwikkeling, waar de minis ter het zo uitvoerig over heeft gehad bij zijn plan tot samenvoeging van twee ge meenten, is dus nu al zoek. De aanvoer van vis op de rijksvisafslag in IJmuiden is in februari geringer geweest dan in februari van het vorig jaar. Er werden nu 7.481.508 kilo aan gevoerd tegen 8.036.714 kilo in februari 1960. De opbrengst steeg echter nog aanzienlijk en wel van 5.190.759 tot 5.635.710. Dat kon ook, doordat de stijging bij de tong nogal groot was en deze vissoort is nu eenmaal financieel de belangrijkste. De tongaanvoer liep op van 597.258 tot 731.297 kilo. De opbrengst ging omhoog van 1.757.630 tot 2.362.466. Een stijging was er ook bij schol van 1.816.336 tot 1.961.535 kilo. De opbrengst ging hier omhoog van 874.124 tot 936.799 gulden. De aanvoer steèg ook bij schelvis en kabeljauw. Bij schelvis was de aanvoer 373.597 kilo tegen 364.018 kilo, bij kabel jauw 755.914 tegen 407.990 kilo. De op brengst daalde bij de schelvis 243.532 tegen 288.788) en steeg bij de kabeljauw (van 368.315 tot 537.077). Stijgingen waren er verder ook nog bij sprot, wijting (van 483.420 tot 545.622, maar opbrengstdaling van 219.581 tot 181.114), leng, heek, ham, haai, bot, schar, schartong, heilbot, rog. Dat er in de totale aanvoer een daling zit komt dan ook door de sterke daling bjj verse haring en makreel. Verleden jaar werden er 2.288.256 kilo verse haring aan gevoerd, nu 1.820.790 kilo. De opbrengst daalde naar verhouding minder, nameljjk van 680.408 tot 655.087. Bij makreel daarlde de aanvoer van 939.225 tot 457.605 kilo. De opbrengst daal de van 261.466 tot 140.423. Dalingen waren er verder bij koolvisi (van 469.924 tot 309.695 kilo, van 225.529 De P.T.T. deelt mee dat op 1 maart 1961 het aantal aangegeven televisietoestellen 857.992 bedroeg tegen 833.901 op 1 februari j.l. (t/m 14 maart 868.658). De aanwas van nieuwe televisietoestellen ligt dit jaar tot dusverre 22 percent hager dan in de cor responderende periode van 1960. Het aan tal aangegeven radio-ontvang-toestellen bedroeg op 1 maart 2.648.292. Op 1 maart waren er 480.433 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 480.971 op 1 februari 1961. tot 196.706), poon, wolf, tarbot, griet, vleet, garnalen en inktvis. De consignaties daalden van 255.012 kilo voor 143.751 tot 92.262 kilo voor 30.096. Badminton De badmintonvereniging „IJmond" heeft zijn tweede promotiewedstrijd, tegen plaatsgenoot Velsen 4, met 52 gewonnen. De ploeg promoveert nu naar de eerste klasse van het district. De uitslag was als volgt: Herenenkel: C. Wals—D. Kruiten 11—15, 15—5, 15—6; J. SehrJ. Hogendijk 158, 152; Dames enkel: M. Kok—C. Visman 11—7, 11—1; L. StamR. Formanoy 110, 116; Gemengd dubbel: Mevrouw M. Kolk en Cl Wals Mevrouw Visman en Kruiten 1315, 14 18; Mejuffrouw Stam en SehrMevrouw Formanoy en Hogendijk 1418, 155, 155; Herendubbel: C. Wals en J. Sehr D. Kruiten en J. Hogendijk 1215, 315. Schaken De kampioen van de IJmuidense schaak club „Kijk Uit", K. Steyn, speelt van middag in Beverwijk de laatste partij voor het kampioenschap van de Noordhollandse Schaakbond. Hij ontmoet de Alkmaarder Bos, die evenals hij anderhalf punt heeft. Als Steyn wint is hij kampioen. Het zal er dus in het Statenhuis om spannen. Er wordt gespeeld van half drie tot half zeven. De firma D. Lindenberg en zoon in IJmuiden heeft de gémèente Velsen ver zocht haar een terrein van ongeveer 550 m2 aan de Reaumurstraat te verkopen om er een transport- en autoverhuurbedrijf met eventueel een bijbehorende woning te vestigen. B. en W. vragen de raad akkoord te gaan met de verkoop van de grond tegen een prijs van 20,- per m2. De N.V. Bijenstand „Mellona" in Sant poort wil haar bedrijf uitbreidèn en daar toe een stuk grond ter grootte van 950 m2 ten westen van de Bloemendaalsestraat- weg en ten noorden van de Bruno Klau wersstraat kopen. De pachter is bereid zijn pachtrecht tegen vergoeding te beëindigen. Deze vergoeding is voor rekening van de koopster, maar kan in de verkoopprijs van de grond worden verdisconteerd. B. en W. van Velsen menen dat een prijs van 12,50 per m2 redelijk is. Velsense herten in Beverwijkse hertenkamp Sinds gistermiddag lopen er in de Bever wijkse hertenkamp Velsense herten rond. Deze herten zijn een geschenk van de Vel sense hertenkamp aan haar jonge Bever wijkse collega. Advertentie KL 6075 onopvallend licht klein Kan zonder dat men dit bemerkt achter het linker- of rech teroor gedragen worden. Laat u zich dit apparaat eens vrij blijvend bij U aan huis demonstreren. Alle door ons ver kochte apparaten betrekken wij zelf regelrecht van de fabriek, zodat u van fabrieksservice en garantie verzekerd bent. IWIJNDRECHT %lr-GOUDAIJMUIDEN In het bezit van het FIDA-vakdiploma Hoorapparaten. Er waren vrijdagavond in de bovenzaal van hotel Royal aan de Kennemerlaan te IJmuiden veel jongelui aanwezig met een instrument. De aankondiging op de circulaire van de nog piepjonge Velser Jazz Club dat er gelegenheid zou worden gegeven tot het houden van een jam-session, had velen aangelokt. Tegen elf uur kregen zij allemaal hun kans in een monster-session. Op het podium en ernaast waren op dat ogenblik aanwezig: twee tenor-saxofonisten, een sopraan-saxofonist, twee trompettisten, een gitarist, een pianist, een drummer, een bassist en twee clari- nettisten. Er waren wel méér drummers en instrumentalisten, maar die konden niet meer op het podium, zodat die in de zaal rustig zaten te luisteren naar deze ex plosie van jazzmuziek in Velsen. Een explosie, die ons heeft bewezen dat de Velser Jazz Club bestaansrecht heeft. Er werd tijdens die eerste life music avond van de pas opgerichte club spon taan gemusiceerd door het kwintet van Jan Schaap, de „Wanderers" van Han Baas uit Haarlem en „The Jokers" uit Haarlem, onder leiding van de veelbelo vende jonge trompettist Rein van de Broek, zoon van de bekende Rinus van de Broek. Het was wel allemaal modern wat er gespeeld werd, met uitzondering van .een paar nummers tijdens de session, toen er nog classics als „Margie", „Can anyone explain" en „When the Saints" te beluis teren vielen, maar pure dixieland was het allerminst. Het kwintet van Jan Schaap opende de avond met een paar pittige nummers. De musici hebben allen kwaliteiten, dat blijkt uit de muzikale soli, maar collectief is het spel niet geheel gaaf. Hetgeen overi gens verklaarbaar is als men bedenkt dat tot nog toe slechts twee maal is gerepe teerd in deze samenstelling van sax, vi brafoon, piano, gitaar, drums, bas. Aandachtig luisterden de vele aanwezi gen vervolgens naar het jonge kwintet „The Jokers", een merkwaardige naam voor een groepje heel jonge musici, die de jazz trouw hebben gezworen. De jon gelui zijn nog niet goed op elkaar inge speeld, doch de stijlopvatting is bijzonder goed. De jonge Rein van de Broek bekoor de iedereen met zijn gave, eerlijke trom petspel. Hij heeft een zeer mooie toon, maar hij krijgt dan ook les van eèn oude rot" in het vak, vader Rinus van de Broek. Perfectie Perfect was het spel van de gastmusici The Wanderers" uit Haarlem onder lei ding van trompettist Han Baas. Samen met Wim Scholten op tenor, Tjalling Ho gerhuis op drums, Herman van Regteren op bas en Boudewijn Leeuwenberg aan de piano, zorgt dit geroutineerde vijftal voor opwekkende moderne jazz, die veelal vooral wanneer unisono wordt gespeeld wat de klankkleur betreft, duidelijk doet denken aan de befaamde „Jazzmessen gers" van Art Blakey. De soli werden gevolgd door hartelijk applaus van de jazzliefhebbers. Het be zwaar van de eerste life-music avond was; teveel moderne jazz en te weinig oude stijl. Maar dat laatste komt wellicht een vol gende keer. De Velzer Jazz Club houdt op bevrij dingsdag 5 mei een groot bal in „De Grif fioen" te IJmuiden. „The Wanderers" uit Haarlem, die met moderne jazzmuziek veel bijval in de bovenzaal van hotel Royal oogstten. In februari is, zo deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede, bij de plaatselijke spaarbanken 153,1 miljoen ingelegd en f 105,8 miljoen terugbetaald, zodat het spaaroverschot 47,3 miljoen oedroeg. Het overschot in januari was 43,7 miljoen, hetgeen het hoogst bedrag was dat ooit in één maand als surplus werd geboekt. Dit record is thans echter overtroffen. Voor een deel moet dit resultaat worden toege schreven aan de omstandigheid dat in de tweede maand van elk kwartaal zekere bedragen aan pensioenen via de spaar banken worden uitgekeerd. Het totale inleggerstegoed van de spaarbanken onder toezicht van de Neder landse Spaarbankbond bedroeg aan het eind van februari f 2.932 miljoen. Advertentie 'n Kempkes produkt MARKTPLEIN IJMUIDEN Op de voorjaarsbeurs in Utrecht bestaat grote belangstelling voor een niéuwe lachine, die door de machinefabriek Hera uit IJmuiden in licensie vöor de blokken en dergelijke meestal met de hand. Men kon bij scheepswerven bij voorbeeld regelmatig mensen druk bezig zien met kwast, olie én zand. Nu duwt men een geheel motorblok in met name in Duitsland, Zwitserland, Béi de machine, die gevuld is met een agres sieve, aan het te behandelen materiaal aangepaste vloeistof. DOor een op en neergaande beweging wordt het voorwerp dan gereinigd. De „Gyromatic" draait het voorwerp zelfs tegelijkertijd rond. Deze machine wordt bij de DAF gebruikt omdat men daar met heel fijne kanalen te maken heeft. De machines, die men al vervaardigt in inhoudsmaten van 50 tot 1600 liter, zijn al bij verschillende grote bedrijven, zoals de Staatsmijnen, de AKU, de „Schelde" en Boel in Temse in gebruik. Er bestaat Advertentie U vindt nergens w zo'n kollektie als bij «^WONINGINRICHTING BEVERWIJK gië en Luxemburg grote belangstelling De machinefabriek Hera is nu bezig aan de Aja-Dip 8, die nog groter wordt en be stemd is voor de Staatsmijnen. Al is ook deze klein vergeleken bij de enorme bak ken, die de Magnus in Amerika gebruikt om hele locomotieven te reinigen. Het merkwaardige is, dat deze machines eigenlijk hetzelfde doen als de huisvrouw met het wasbord. Alleen kon deze met het gegolfde bord laagfrequente golven ma ken, terwijl de machines hoogfrequente golven geven. Volgens de heer Brilman, directeur van de Hera, zou men dan ook kunnen stellen dat de huisvrouw verder was dan de fabrikanten. Slijpmachines De slijpmachinefabriek IJmuiden is na tuurlijk ook op de jaarbeurs vertegen woordigd. Als elk jaar toont men ook nu de nieuwste slijpmachines en doordat men veel Italiaanse machines toont valt de mooie vormgeving meteen op. De perkenscheerdervijlmachine is na tuurlijk weer aanwezig, maar als nieu wigheid toont men daarnaast ook een handzagenvijlmachine. De handzagen, die bij houtbewerking worden gebruikt, wor den op deze machine netjes tandje voor tandje geheel automatisch gevijld. Een Italiaanse vlakslijpmachine trekt ook sterk de aandacht. De constructie wijkt vrij sterk af van het gangbare door het brugstuk achter de eigenlijke slijpma chine dat voorkomt dat de machine door gaat hangen en zodoende uit balans raakt. De machine slijpt dan ook op een hon derdste millimeter nauwkeurig. De bedie ning gaat zeer licht. Gieterijen In de Bernhardhal is de „Gieterijstraat" een indrukwekkend geheel. Daar zijn tal van gieterijen verenigd aan een overdekte straat, die met tal van gietsymbolen is verlucht. Het meest opvallend is de Hoogoven- Breedbandstand, die onder meer een warm gewalste plaat van 2'/2 bij 4V2 me ter bij 10 centimeter toont. Mooie kleuren foto's geven een beeld van het produktie- proces. Het ontwerp van de „gieterij straat" is van de heer J. H. Verhoog van Hoogovens IJmuiden. De N.V. Metaalgieterij „Kennemerland" is er ook aanwezig. Gegoten constructie- Onderdelen nemen in deze inzending een grote plaats in. Een andere gieterij is de n.v. „Nijverheid", die ook al in de Bern hardhal staat. De N.V. Maters toont natuurlijk weer de bekende fontein met waterterrassen en de Sihipomp. Tal van pompen worden in de Maters-stand getoond. Onder de inzendende ÏJmonders is ook Beijnes. Men toont de Waterland-kruisers, die door de N.V. Handelsmaatschappij S Joosten worden uitgebracht, maar ver zorgt ook een stand bij de Verenigde Ma chine Fabrieken. In Hal C toont „Inoras" uit Beverwijk boekhoud- en kaartsystemen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13