NENNI PLEIT VOOR EEN DOORBRAAK IN ITALIË SS Rook die lekkere shag uit de bekende handige doos Ontwapening en onmiddellijk a overleg daarover bepleit CWereldnieuws wm 95 ot Van dag tot dag Ontploffing in Belgische juteweverij: twee doden Toenadering tot goedwillende rooms-katholieken is zijn streven Kennedy intervenieert in rassenincident Prins Bernhard ere- districtsgouverneur raatótcel 3 li Op de vw.iMBi1 Jm ZATERDAG 18 MAART 1961 Echtgenote van Belgisch parlementslid vermoord De doe-het-zelver. De man uit het vak. Zij verven graag met BEVER CETALAC SLOTVERKLARING GEMENEBEST: Lions International Point E. Romayn WMR1 ■aftjÉül Langzaam doorwerkend op de positieve elementen in Frankrijk zowel als in Al gerië heeft de politiek van generaal De Gaulle thans een punt bereikt, waarop de grijze staatsman-militair zijn oog geves tigd had sinds hij zich aan het hoofd van de Franse staat stelde: het punt van on derhandelen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstandelingenregering om tot een wapenstilstand en mogelijk een politiek vergelijk te komen. De opstandelingenregering in Tunis heeft zich bereid verklaard, het Franse initia tief te beantwoorden en besprekingen te beginnen. Het eerste woord is uitgegaan van De Gaulle en men behoeft zich niet eens heel diep te begeven in de compli caties van de Frans-Algerijnse problemen om te beseffen hoeveel moed en diploma tie er nodig zijn geweest om tot dit invi terende woord te komen. De terugkomst van de ogenschijnlijk uitgebluste generaal in de Franse politiek heeft daardoor een rechtvaardiging gekre gen, die veel van de bezwaren tegen zijn opvattingen en methoden ontzenuwt. Als De Gaulle een stuk Franse democratie buiten werking heeft gesteld, heeft hij dat gedaan nadat dit stuk van binnen ver rot was gebleken. Een herstel van de Franse democratie in een gezonde, werk zame vorm heeft hij zich niet voor ogen gesteld. Wel heeft hij getracht de uitwas sen en verkankering dezer democratie bui ten invloed te stellen om althans de drei gende doodsgevaren, die de Franse natie beslopen, te kunnen afslaan. Een dezer ge varen was de uitputtende en uitzichtloze oorlog in Algerije. Als de thans op til zijn de onderhandelingen succes hebben, zal een genezing van de wonden die Frankrijk heeft opgelopen wellicht leiden tot een langzaam herstelproces in velerlei opzicht. Want Frankrijk was in velerlei opzicht ziek. Of het onder De Gaulle ook nog een begin zal kunnen maken met het herstel van zijn democratisch prestige, dat in het verloop van de na-oorlogse binnenlands- politieke praktijken ernstige schade heeft geleden, zal een open vraag blijven tot het moment, waarop De Gaulle zijn pro gramma tot algehele nationale sanering zal bekendmaken. Hij is er waarschijn lijk de man niet naar, zijn post te verla ten na beëindiging van de Algerijnse oor log, ook al was die beëindiging een van de voornaamste doeleinden zijner terug komst. Maar of hij er wel de man naar is Frankrijk een nieuwe democratie te geven, zal menigeen terecht betwijfelen. De politieke toekomst van Frankrijk zal nog niet gered zijn door een vrede in Al gerije. Positieve krachten van andere, minder totalitair, ingestelde figuren als de generaal zullen zich moeten inspannen om op de nieuwe basis van een niet meer in Algerije verbloedend land een gezonde natie te herbouwen. Dat De Gaulle nog zegenrijk werk zal kunnen doen bij het selecteren van de bin nenlandse stromingen tijdens de eerste periode van constructieve bezinning, zal niemand betwijfelen. Hij zou zijn carriè re met grote glans kunnen besluiten wan neer hij die bezinning een bedding zou schenken tijdens de laatste jaren van zijn bewind. Hij zou dan een schitterender herinnering achterlaten dan ooit een dicta tor achtergelaten heeft. Een herinnering die tenslotte geladen zou kunnen zijn met de overtuiging, dat hij nooit een volbloed dictator is geweest, doch slechts een krachtfiguur bij de nood der omstandighe den. Hoe hoog die nood was, blijkt uit een officiële Franse schatting van de conse quenties der oorlogvoering in Algerije die al. ruim zes jaren duurt: 200.000 doden, duizenden gewonden; kosten van de oorlog pér dag zeven miljoen gulden; 52.000 Mo hammedanen zitten gevangen; twee mil joen Mohammedanen zijn geëvacueerd; 450.000 Franse soldaten zijn in Algerije gebonden. Als er thans een einde zou komen aan dit zinloze verlies van mensenlevens, men selijk geluk en materieel goed, zou De Gaulle waarschijnlijk de eerste dictator zijn die niet een oorlog uitlokte, doch er een beëindigde. Ook dat in tegenstelling met zoveel andere volksmenners, wier ne crologie geschreven is met bloed van het volk. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een ontploffing in een jute weverij, waarvan de oorzaak tot nu toe nog niet is vastgesteld, heeft vrijdag twee doden en drie gewonden tot gevolg gehad. Het ongeluk heeft zich voorgedaan in de weverij La Véloise te Zèle, een plaatsje in de buurt van Dendermonde tussen Gent en Brugge. In deze weverij, waar onge veer 300 mensen werken, is kort geleden een nieuwe plastificeer-afdeling in bedrijf gesteld. De ontploffing heeft zich waar schijnlijk in de stoomketel van die afde ling voorgedaan. De knal werd tot op zes kilometer afstand gehoord. Het dak en eni ge pijlers van voorgespannen beton stort ten in. Twee uur heeft de brandweer, ge holpen door inwoners en personeel van de fabriek, nodig gehad om de slachtoffers te bevrijden uit de puinhopen. Men vond een dode en drie zeer ernstig gewonden, mor wier leven wordt gevreesd. De twee- ie dode was de eigenaar van een café, vlak tegenover de plaats van de ontplof fing gelegen. Brokstukken van een bij de stoomketel opgestelde machine werden tot op honderd meter afstand in de omliggen de weilanden gevonden. Advertentie (Van onze correspondent) ROME. Aan de vooravond van het socialistische partijcongres leek het alsof er geen grote verrassingen te wachten stonden. Het was al bekend dat van de zeshonderd afgevaardigden er 56 percent tot de stroming der autonomisten behoor den en 44 percent tot de twee stromingen die een linkse koers voorstaan. Nenni kon dus op een behoorlijke meerderheid reke nen voor zijn politiek, die afscheiding van de communisten ten doel heeft. De strijd zal dan ten hoogste nog gaan over het punt dat voor de partij belangrijk is, maar niet voor de buitenwereld. Namelijk of het partijbestuur zoals tot nu toe gebrui kelijk vrijwel geheel zal worden ge vormd door de meerderheidsrichting, dan wel of ook de linkse minderheid er propor tioneel in vertegenwoordigd zal zijn. Maar de eerste dag heeft dadelijk een zeer grote verrassing gebracht, namelijk de rede van de partijleider Pietro Nenni zelf. Hoe wel hij in februari zijn zeventigste ver jaardag vierde en een paar dagen later zijn gouden bruiloft, bleek de grijze lei der strijdbaarder te zijn dan ooit. In een rede, die ruim drie uur duurde, heeft hij zulk een deining verwekt, dat het congres zonder meer van het allergrootste belang gaat worden. Eerst heeft hij krachtig stelling genomen tegen de te grote zelfstandigheid der ver schillende stromingen in de partij, die bij na partijtjes op zichzelf beginnen te wor den, met eigen persorganen en eigen bu reaus. Die inwendige strijd verzwakte de par tij en maakte dat zij niet die successen heeft mogen boeken, die men mocht ver wachten. Het is een fout, riep Nenni uit, de ogen te sluiten voor de waarheid en te loochenen dat er ook in de christen democratische partij elementen zijn met wie wij wel degelijk kunnen samenwerken. Wie zich achter de communisten schaart, zal niets bereiken en zal ten hoogste de fascistische reacties, die het land bedrei gen, in kracht doen toenemen. Met grote beslistheid heeft Nenni zich gekeerd tegen de lage aanvallen, zoals hij het noemde, van de zijde der communis ten. De zwakheid van de communisten, zei hij, is daarin gelegen dat zij de belangen van de arbeidersklasse vereenzelvigen met de belangen van de Sovjet-Unie, en daar door de gehele strijd voor rechtvaardiger levensvoorwaarden voor de lagere klassen op een dood spoor hebben gebracht. In Italië en ook in andere landen. Het is gemakkelijk te critiseren, maar het is niet gemakkelijk met de christen democraten, of althans de meer sociaal- voelenden in die partij, de betrekkingen weer op te nemen, die bestonden in de tijd der fascistische verdrukking of kort na de bevrijding. Toen scheen het of er een doorbraakpolitiek mogelijk zou zijn, hegeen helaas op niets is uitgelopen. Maar wij moeten niet blijven mokken over wat niet gelukt is. Wij moeten niet in een hoek gaan zitten pruilen. Het is zaak opnieuw te proberen wat wij kunnen be reiken en er ons van bewust te zijn dat in landen rpet een liberaal verleden de eni:g mogelijke politiek voor een socialistische partij, de politiek is van de stembus en van de democratie. Wij moeten trachten de afsluiting te verbreken, die sedert meer dan een eeuw in dit land de socialistische arbeiders gescheiden heeft gehouden van de rooms-katholieke massa. Een scheiding waar alleen de conservatieve en reactio naire machten de vruchten van plukken. Geen portefeuilles Nenni heeft verder gezegd dat de tijd nog allerminst rijp is voor een regering, waarin naast christen-democraten ook so cialisten zitting zouden hebben. Ten hoog ste kunnen zij een niet-conservatieve en niet-clericale regering van buitenaf steu nen. Maar ministerportefeuilles zijn voor WASHINGTON (UPI) President Ken nedy is tussenbeide gekomen in de zaak waarbij aan een negerin onderdak werd ge weigerd in een hotel in Charleston in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina. De perschef van het Witte Huis Salin ger maakte bekend, dat de president een brief had gezonden aan de gepensioneerde generaal-majoor Ulysses S. Grant, die hoofd is van de Commissie tot herdenking van de burgeroorlog; De commissie zal op 1 en 12 april in Charleston vergaderen. Mevrouw Wil liams, lid van de staatscommissie voor New Jersey, werd huisvesting geweigerd in het hotel te Charleston waar zij een kamer had besproken. In zijn brief aan Grant schreef de pre sident, dat hij van mening was, „dat de commissie een officieel regeringsorgaan is, en dat derhalve op degenen die haar ontvangen de verplichting rust om de be zoekers allen gelijk te behandelen. De staatscommissie uit New Jersey heeft inmiddels besloten de vergadering te Charleston niet bij te wonen. Naar ver luidt zouden ook andere commissies een dergelijke stap overwegen. LUIK (UPI) De vrouw van een Bel gisch parlementslid is gisteravond in haar woning te St. Nikolaas bij Luik, doodge schoten. De politie zegt dat de vijftigjarige Marie Ollaerts, vrouw van het socialisti sche parlementslid en burgemeester van St. Nikolaas Antoine Sainte, vermoord is door de 42-jarige Marcel Hooghstoel, wiens avances zij had afgewezen. Hooghstoel, die een café had in Tilleur, wachtte mevrouw Sainte voor haar woning op. Hij vuurde in de gang vijf maal op haar, nadat zij zijn avances had afgewe zen. Buren die hadden horen schieten brachten mevrouw Sainte naar het zieken huis, waar haar dood werd geconstateerd. Hooghstoel was meegegaan naar het zie kenhuis en werd daar gearresteerd. Hij bood geen verzet. Hooghstoel beweerde dat hij een verhouding had gehad met me vrouw Sainte, maar dat zij onlangs had besloten met hem te breken. ons nog niet weggelegd. Zonder zich te storen aan de verbazing die deze mede deling bij vele van zijn partijgenoten wek te, ging Nenni door: onze partij is spring levend en wij zelf ook. Wij denken er niet aan om ons tot mummies of tot heiligen te laten maken en opzij te laten schuiven. Een grote strijd wacht ons. Tezamen met de goedwillende elementen uit het rooms- katholieke kamp zullen w(j ons opnieuw moeten keren tegen de reactie, tegen het fascisme, dat niet alleen in Italië het hoofd opsteekt. Verder heeft hij gepleit voor de eenheid van Europa, maar voor een werkelijke eenheid, een confederatie en niet een Eu ropa, waarin Frankrijk of Duitsland, of beide tezamen, de baas willen spelen. Hij heeft zijn tevredenheid geuit over de eerste regeringsdaden van Kennedy en de hoop uitgesproken dat een nieuwe poging zal worden gedaan om tot samenwerking te komen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Met enkele scherpe woor den uitte hij critiek op de politiek van Kroesjtsjev, die volgens hem niet altijd open kaart speelt en die op het ogenblik nog niet begrijpt dat alleen een democra tische politiek zin van bestaan heeft in de huidige wereld. Uitdaging aan links De hele rede is een uitdaging aan de linker vleugel van zijn partij, maar men moet wel bedenken dat Nenni dermate po pulair is, dat een socialistische partij zon der deze man nooit een aanhang van be tekenis zal kunnen hebben. Zou de linker vleugel zich onverhoopt afscheiden „dan zal zij op den duur opgaan in de commu nistische partij. Het gevaar is veeleer dat Nenni op een zeker ogenblik te ver gaat. Hij maakt nu nog terdege verschil tussen de christen-democratische partij en de rooms-katholieke arbeidersmassa. Maar zou hij zich op de een of andere wijze voor het rooms-katholieke wagentje laten spannen, zoals destijds Saragat, dan zou de grote massa der Italiaanse arbeiders, die niet van clericalisme wil weten en niets van politieke inmenging der- bisschop pen,' uit balorigheid overlopen naar de communisten. Nenni is de man, die het lot van Italië min of meer in handen heeft. Advertentie LONDEN (UPI) In een slotcommu niqué, uitgegeven aan het einde van hun conferentie in Londen, hebben de pre miers van de landen van het Britse Ge menebest gepleit voor „algehele afschaf fing van alle middelen tot oorlogvoering". De conferentie wil ontwapening zowel wat kern- als conventionele wapens be treft „tot aan de grens die gesteld wordt door de noodzaak van interne veiligheid". Een dergelijke ontwapening, aldus het communiqué, zou moeten worden geregeld op zodanige wijze dat geen land of groep van landen een tijdelijk overwicht in be wapening zou kunnen genieten. Een „effectief inspectieapparaat" zou de ontwapening moeten begeleiden, aldus het communiqué, dat verder zegt: „Op het juiste ogenblik zou een gezamenlijke ge wapende macht moeten worden gevormd om agressie te voorkomen en toe te zien op eerbiediging van de ontwapeningsover eenkomst." In het communiqué werd ge pleit voor vorming van een internationale commissie in samenwerking met de Ver enigde Naties, die de gewapende macht onder haar gezag zou krijgen en erop zou toezien dat deze niet zou worden gebruikt voor doelen in strijd met het handvest van de volkenorganisatie. „De voornaamste militaire mogendhe den moeten zonder draling de onderhande lingen heropenen," zegt het communiqué, dat verder aandringt op een spoedige overeenkomst inzake het stopzetten van proeven met kernwapens. Over de kwestie Laos vermeldde het communiqué dat de premiers hoopten op een verzoening van de elkaar bestrijdende groepen in Laos, dat de inmenging van buitenaf zou ophouden en dat Laos onaf hankelijkheid zou worden gegund. Wat betreft de Verenigde Naties, erken den de premiers dat eventuele verande ringen alleen konden worden gemaakt met algemeen goedvinden, maar dat het be langrijk was dat het internationale en on afhankelijke karakter van de volkenorga nisatie onaangetast bleef. Over de uittreding van Zuid-Afrika uit het Gemenebest verwees het communiqué naar het korte communiqué dat donder dagavond over die kwestie was verstrekt. Ter gelegenheid van een diner in het Buckingham-Paleis in Londen heeft Koningin Elizabeth van Engeland zich laten fotograferen met de premiers van de Gemenebestlanden, die in Lon den hebben geconfereerd. Van links naar rechts: Aboe Bakar van Nigerië, Kwame Nkroemah van Ghana, John Diefenbaker van Canada, Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika., Nehroe van India, Ajoeb Khan van Pakistan, de Koningin, Sir Roy Welensky van Rhodesië, mevrouw Bandaranaike van Ceylon, Macmillan van Groot-Brittan- nië, Robert Menzies van Australië, aartsbisschop Makarios van Cyprus, Holyoake van Nieuw-Zeeland en Tengkol Abdoel Rahman van Malaya. Door 'deze laatste verklaring is de pre sident van Ghana op zijn vroegere stand punt inzake Kongo teruggekomen, en steunt hij thans het werk van de V.N. in de vroegere Belgische kolonie. Prins Bernhard is in paleis Soestdijk ge- installeerd als ere-districts-gouverneur van district 110 van Lions International. De internationale vereniging van Lions Clubs werd in haar huidige organisatievorm op 8 oktober 1917 in Dallas (Texas) opgericht. Lions International is thans in 111 landen vertegenwoordigd en telt ruim 15.200 clubs met circa 625.000 leden. District 110, dat geheel Nederland omvat, heeft 4 district gouverneurs met 28 autonome clubs. Het doel is. „de gemeenschap te dienen niet alleen door het bevorderen van weder zijdse verdraagzaamheid en vriendschap tussen de leden onderling, doch ook naar buiten, ongeacht ras, geloof of huidskleur". - n.: -■ a V Op vals spoor. De Indonesische padvin- d'ersverèniging h.èeft president Soekar* no meegédeeld dat zij zijn besluit om de vereniging op te heffen en een „pra- muka"-jeugdbeweging op te richten, steunt. In een telegram aan de presi dent werd gezegd dat men gelooft dat de nieuwe beweging succes zal hebben, mits de basisbeginselen van de staat hoog worden gehouden en de overblijf selen van het „Baden Powellisme" wor den vernietigd. Schoonmaaktijd. In Zuid-Korea is een gro te razzia op communistische spionnen gehouden. Er zijn tussen 27 februari en 11 maart 21 communistische agenten ge arresteerd. De meesten van hen kwa men in de loop van 1959 uit Noord- Korea en werkten in Seoul en de zuide lijkste provincies van Korea. Commu nistische propaganda werd verspreid en militaire gegevens werden verzameld. Geen belangstelling. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft meege deeld dat post uit communistische lan den voortaan niet meer zal worden op gehouden. Sinds 1948 is alle post, behal ve brieven, door het ministerie van P.T.T. en de douane onderzocht. Men is thans tot de conclusie gekomen dat dit om veiligheidsredenen niet langer nood zakelijk is. Natuurlijk. Ten dienste van studenten zul len de operaties in de nieuwe faculteit voor geneeskunde in Rome per kleuren televisie te volgen zijn. De nieuwe fa culteit is uitgerust met niet minder dan twaalf operatierotondes, volledig uitge rust met de nieuwste apparatuur. Ook natuurlijk. Het Indonesische persbu reau Antara heeft meegedeeld dat tus sen Indonesië en Oost-Duitsland onder handelingen zijn begonnen over een uit gebreid handelsverdrag tussen beide landen. Dakloos. In Zele, in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen, heeft zich in een tex tielfabriek een ontploffing voorgedaan, waardoor twee arbeiders werden ge dood en vier ernstig gewond. De ont ploffing deed zich voor in de afdeling plastiekproduktie. De oorzaak was ver moedelijk een storing in een nieuw geïnstalleerde compressor. Door de kracht der ontploffing werd het dak van de fabriek opgeblazen. Neer(slag)schieten. In Zuid-West-Afrika, waar kinderen van vijf jaar nog nooit regen hebben gezien, zijn de boeren be gonnen met het afschieten van raket ten, gevuld met zilver jodide, waardoor laaghangende wolken zodanig worden afgekoeld dat het gaat regenen. De ra ketten zijn van Duits maaksel en kosten ongeveer veertig gulden per stuk. Som mige boeren hebben voor veel geld ra ketten verschoten en de regen op de landerijen van hun buren zien neerko men, wat natuurlijk de bedoeling niet is. Goed mikken is dus de hoofdzaak. Verkeer(d). Het Westduitse federale ge rechtshof in Karlsruhe heeft een ambte naar van het ministerie van Verkeer veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens spionage voor de Sovjet-Unie. De beklaagde, de 47-jarige Ernst Mül- ler, had gegevens over de opbouw van het Westduitse militaire apparaat door gegeven aan de Sovjet-Unie toen hij ambtenaar was op het ministerie van Verkeer in Bonn. Zijn 38-jarige vrouw werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens medeplichtigheid. Een Boeing-707 is een van die giganti sche moderne straalvliegtuigen. Er gaan danook bijzonder veel mensen in ik heb ze niet voor u geteld, maar wel is de mens geneigd zich af te vragen waarom zoveel mensen blijkbaar iedere dag van het jaar naar zoveel onwaarschijnlijke punten ter aarde willen reizen. Enfin, men gaat er in zitten. Het ding rolt naar het begin van een startbaan, be gint vervolgens in ernst te rijden en rijdt dan zó lang dat men zich afvraagt of het allemaal maar een lolletje is met dat vlie gen en of het de bedoeling is, dat we ons wielsgewijs naar het reisdoel begeven. Tenslotte gaat het gevaarte dan toch vlie gen. Men zegt, dat dit zeer snel gebeurt maar dat kan niemand controleren: ziet u enig verschil tussen een vliegtuig, dat 250 kilometer per uur gaat en eentje van 1000 km? Niettemin is men later in een dikke vier uur van Parijs op Santa Maria gekomen. Dit Santa Maria nu is niet (zoals u al dacht) een Portugees schip, maar een Por tugees eiland. Het is een van de Azoren, de groep van eilanden die in ons land een grote bekendheid heeft verworven door het feit dat er depressies ontstaan. Deze Azo ren liggen midden in de Atlantische Oceaan. Santa Maria is zó klein, dat men er boven vliegend ernstig bezorgd raakt over de vraag of het vliegtuig er wel ruimte genoeg zal hebben om zijn rij toeren te maken. Welnu, dat dan nèt. Maar de landingsbaan heeft de hele breedte van het eiland nodig. Het vliegtuig ook. Vaak al vroeg ik mij af waarom men sen op zulke eilanden willen wonen. Afge zien van een vliegveld, een paar honderd huizen, een paar duizend koeien en een zacht klimaat met altijd wind (depres sies?) is er niets. O ja, ook nog een souve nirwinkeltje en een opslagplaats van brandstof voor de vliegtuigen. Een paar eilandbewoners lachen vriendelijk, maar weinigzeggend als men vraagt wat de at tracties zijn van het wonen op een piep klein eiland, midden in de oceaan. Het eiland is niet eens mooi. Geen antwoord dus. Het antwoord komt pas zes uur later. Dan heeft het enorme vliegmachien ons inmiddels naar Guadeloupe gebracht een nauwelijks groter eiland in de Carai- bische Zee. Guadeloupe is een departe ment van Frankrijk. Maar alleen als blijkt dat de nieuwe superpréfet va'n het eiland in ons vliegtuig heeft gezeten en dat op het vliegveld een heel feestje van Franse ambtenaren is gebouwd om de nieuwe man te zien, blijkt dit departementale ka rakter. Verder is het een lief, tropisch eiland. Tweehonderddertigduizend mensen leven er in vrede ondanks hun veertien kran ten. Het is er warm en de tropennacht maakt zich meteen bekend door het alles overheersende getsjïlp van de krekels. De vliegtuigpassagiers stappen, nog aarzelend in hun Europese kleren, de verrukkelijke warmte in. Een van hen draagt een para plu, maar de plaatselijke bevolking is be leefd giechelt wel, maar schatert en sliept niet. Achter d,e bar in.het'vliegveldrestaiifv.nt, staat iemand, die uiterlijk hief van een Fransekroeghouder te. onderscheiden is. Hij danook Frans, 'inaar hij'heeft alleeH enkele oorlogsjaren als militair in Europa, doorgebracht. Verder is hij er een van Guadeloupe, geboren en getogen in de hoofdstad Point a Pitre. Zijn nichtje is hier grondstewardess lief, charmant volledig Frangaise, maar Frankrijk en Europa heeft zij nog nooit gezien. Wil zij er dan niet heen? „O ja, graag eens. Maar ik heb geen haast. Het is hier zo heerlijk. Picnics, on- derwatervissen, zonnebaden, net Carnaval gehad. De mensen zijn hier allemaal aar dig. En ik heb gehoord, dat het in Parijs soms vreselijk koud is. Dat zou ik niet leuk vinden. En iedereen doet daar aan politiek ook, hë?" Die laatste vraag kan men slechts be vestigend beantwoorden vóór haar oom nog eens inschenkt „Hollanders zijn hier voor mij een nouveauté" en aan vult: ,J)h, die politiek, meneer, dat be derft Europa. De mensen zijn daar zo ern stig. Ze dóén allemaal dingen. Dat is toch niet aardig? Weet u, meneer, als er ooit ter wereld eens een atoombom valt, dan kan ik u één ding nu al verzekeren: die valt niet op Guadeloupe." Als het aansluitende vliegtuig van de passagier vijf minuten later vertrekt, heeft hij op deze opmerking nog geen goed ant woord gevonden. Per ander, kleiner vlieg tuig verwijdert de reiziger zich weer van Point a Pitre. Maar al vliegend, met het uitzicht op kleine lichtjes in de hier en daar versprei de eilandjes van de „Caribbean", begint hij zich dan steeds meer te realiseren dat hij ook op langere termijn geen goede re den kan bedenken waarom het leven op Guadeloupe eigenlijk niet aantrekkelijker zou zijn dan in Holland Waarschijnlijk is het dat wél. Zélfs al heeft men op Guadeloupe nog nooit van EEG, KSG, OESO, NAVO, ECE, SHAPE, EVA, SER of de „Heffings beschikking Fondantmassa 1961" gehoord. Dat went wel. Advertentie Het enige. Met het verschijnen van het vijfhonderdste nummer is de publikatie gestaakt van het enige in München ver schijnende „Joodse weekblad" in Westduitsland. De hoofdredacteur van het blad, Marian Giëde, schreef dat ge brek aan geld de maatregel noodzake lijk had gemaakt. Het Wad verscheen voor het eerst in 1951. Troost. De Italiaanse regering heeft sta tistieken over de werkgelegenheid ge publiceerd, waaruit blijkt dat de werk loosheid in Italië stijgt. In december 1960 stonden er 1.607.792 werklozen in geschreven, negen procent meer dan in de maand ervoor. Niettemin, aldus de regering in Rome, was het aantal werk lozen op het einde van 1959 nog hoger. Mau-Mau. Koengoe Karoemba, een der leiders van de Mau-Mau-beweging in Kenya, die tegelijk met Jomo Kenyatta wegen zijn activiteiten werd veroor deeld, heeft toestemming gekregen naar zijn woonplaats in het Kikoejoe-reser- vaat terug te keren. Hij kwam daar woensdagavond aan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3