Geen eenstemmigheid in Benelux over de plannen van De Gaulle Weinig verwachtingen van nader ambtelijk overleg Kwestie Laos bepalend voor verhouding HET WEER Nederland wijst beheerschap voor Nieuw-Guinea niet af Hoge golf sleurde twee hengelaars van pier in Hoek van Holland Deense visser vond wrakstukken Wijzigingen thans in het staatsblad Vier doden in het verkeer Zeventig Portugezen in Angola gedood Boris Stein overleden éeè MORRIS beforeijouêmj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES A.S. VERLOVINGSRINGEN koopt men bij Martin Uittenbogaard SCHOTERWEG 35 In de krant van heden: Booreiland voor Perzië Treinbotsing in Londen Oversteekplaatsen Het woord is aan vrijetijdsverf kwaliteitsverf meest kinderen Veel wind Een schutting om er niet voor schut voor te staan S V iiiil'ÊÊÊm Reactie op persconferentie van Abdoel Rahman MAANDAG 20 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 117 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj, Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) J X T WASHINGTON. De verbetering der betrekkingen tussen Amerika en de L lloodl V O Sovjet-Unie hangt af van de oplossing van de crisis in Laos. Dit was het voor- naamste, dat Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken g~\1^ 11C |0 Y"ï zaterdag zijn Russische collega Gromyko had mede te delen in een ongewoon V/AA AN. LAo IXAAAvl lange bespreking op het State Department. Alle symptomen wezen erop, dat dit geen verhitte discussie is geweest en geen gesprek waarin Amerika een ultima tum heeft gesteld, doch op zakelijke toon moet Rusk naar voren hebben gebracht, dat een conflict in Laos zou kunnen leiden tot een botsing tussen oost en west. Amerika ziet de vestiging van een waarlijk neutrale regering in Laos als een essentiële voorwaarde voor serieuze onderhandelingen met de Sovjet-Unie over andere wereldproblemen. BRUSSEL (UPI) - De drie Benelux- ministers van Buitenlandse Zaken zijn er zaterdag in Brussel niet in geslaagd een gemeenschappelijke houding te vin den jegens het Franse streven naar nauwe politieke samenwerking tussen de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap. Minister Luns bleef er bij dat hij zich zou verzetten tegen enig plan voor een politieke orga nisatie die Groot-Brittannië zou uit sluiten, zo is uit welingelichte bron ver nomen. Zijn Belgische en Luxemburgse collega's, Wigny en Schaus, leken ge neigd de opwekking van president De Gaulle om tot groter politieke samen werking der zes te komen, te steunen. Morgen zullen deskundigen der drie landen in Brussel samenkomen om naar een gemeenschappelijke houding te zoe ken, doch de kans op een vergelijk en op verhindering van een Nederlands veto, acht men in diplomatieke kringen klein. (ANP) Noch minister Lnns, noch mi nister Wigny, ging in op de vragen van journalisten na afloop van het gesprek over de aard van de richtlijnen. Minister Wigny waarschuwde slechts voor een te groot optimisme door te verklaren dat het inschakelen van de deskundigen „in ieder geval de hoop en de wens van de ministers uitdrukt om tot een oplossing te komen". Nog nooit hebben wij minister Luns na een of andere internationale bijeenkomst zo snel voorbij de journalisten zien schie ten als zaterdag, na de lunch van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Beneluxlanden te Brussel, zo meldt onze correspondent. Hij heeft waarschijnlijk wel verondersteld, dat zij hem vele vragen hadden te stellen: wat er waar was van zijn, in korte tijd reeds berucht geworden, interview met het Westduitse weekblad „Die Zeit". Wat er waar was van zijn mo gelijke kandidaatstelling voor de post van secretaris-generaal van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, als opvolger van Spaak? Daarbij mag worden aange tekend, dat, wat ook de plannen van gene raal De Gaulle zijn, hij in ieder geval met zijn suggestie op een zwak van minister Luns heeft gespeeld. Het is namelijk al gemeen bekend, dat deze vurig heeft ge hoopt, dat men hem, zodra Spaaks plan nen bekend waren, als diens opvolger zou hebben voorgesteld en dat hij diep teleur gesteld is geweest, toen zulks niet het geval bleek. De journalisten hadden nog meer vragen: wat er nu zaterdagochtend tijdens die lunch was besproken over de stand punten van de Beneluxlanden ten aanzien Twee Rotterdammers, de 46-jarige win kelier C. Tiggelman en zijn zwager, de 50-jarige koopman W. Debel, zijn zondag middag door een golf van de Noorderpier in Hoek van Holland in zee geslagen en verdronken. Het stoffelijk overschot van de heer Debel is korte tijd later aange spoeld. Het echtpaar Tiggelman, hun 14-jarig zoontje Maarten, een vriendje en de heer Debel waren per auto naar Hoek van Holland gegaan om te hengelen. Het hele gezelschap ging de Noorderpier op, waar de zwagers de werphengels te voorschijn haalden. Er stond een harde wind en het was koud. Mevrouw Tiggelman verliet dan ook weldra met de beide jongens de pier om in de auto, die nabij de seinpost was ge parkeerd, beschutting te zoeken. De man nen besloten korte tijd later hen te volgen, want het water kwam in snel tempo op zetten. Zij haalden hun hengels in, maar nauwelijks hadden zij dat gedaan, of een hoge golf die door de wind werd opge stuwd sleurde de zwagers van de basalt blokken. De wacht in de seinpost zag het gebeuren en waarschuwde onmiddellijk de schipper van de reddingsboot „President Jan Leis". Mevrouw Tiggelman en de bei de jongens die in de auto zaten, hoorden roepen en zagen mensen in de richting van dé pier wijzen. Zij liepen het strand bij de pier op en daar vond Maarten het lichaam van zijn oom, dat reeds door de zee was terug gegeven. De reddingsboot en enkele andere sche pen voeren uit, maar het stoffelijk over schot van de heer Tiggelman werd niet gevonden. van het Franse voorstel van een Europa van de vaderlanden. Wat België had voor gesteld, c.q. gevraagd, over dé oude kwes tie van de Rijn-Schelde-verbinding. Of mr. Luns nog met zijn Belgische ambtgenoot over het vraagstuk van de spijtoptanten had gesproken. Uit het weinige, wat mr. Luns zo in het voorbijgaan en later de Belgische minister Wigny iets uitvoeriger heeft gezegd, heeft men kunnen afleiden: a. Over de kwestie van de spijtoptanten is niet gesproken. b. Ten aanzien van de Rijn-Schelde-ver- binding heeft minister Wigny suggesties gedaan en deze zullen ernstig worden be studeerd. Het ligt voor de hand, dat hij het oude plan van een kanaal van de Ant werpse haven bij Zandvliet via Bergen op Zoom ter tafel heeft gebracht. c. Bij het overleg tussen de hoge ambte naren is de moeilijkheid, dat zondag in België de verkiezingen worden gehouden en dat nog niemand weet, wie minister Wigny eventueel zal opvolgen. Minister Wigny heeft woordelijk gezegd: „We wen sen en wij hopen tot een gemeenschappe lijk standpunt te komen, maar vraag mij niet meer". Er blijkt reeds voldoende uit, dat de besprekingen tussen de regerings vertegenwoordigers, tussen dinsdag en het tijdstip van de conferentie van Bonn op 19 mei, moeilijk zullen zijn. Verongelukte bommenwerper Een Deense vissersboot heeft wrakstuk ken aan land gebracht van de Amerikaan se straalbommenwerper, die donderdag bo ven de Vliehorst verongelukte. De Deense kotter had de wrakstukken uit zee gevist in de buurt van het licht schip Texel. Een Amerikaans vliegtuig zal naar Denemarken worden gezonden om de wrakstukken op te halen (UPI). Na afloop van de conferentie bleken de vrij gesloten Rusk en de doorgaans nogal zuur kijkende Gromyko in een opgewekte stemming te zijn. Dit kon er ten hoogste op duiden, dat onnodige scherpte in de dis cussie was vermeden, maar niet dat men vordering in de richting van een oplossing heeft gemaakt. Niemand in Washington Gromyko MOSKOU (UPI) In een onopvallend berichtje in een te Moskou verschijnend blad is de dood gemeld van Boris Stein, een bekende diplomaat in het tijdperk van minister Litvinov. Stein werd zeventig jaar. In 1929 kwam hij in de Russische diplomatieke dienst. Bij Buitenlandse Za ken vervulde hij verschillende functies. Toen Molotov Litvinof als minister van Buitenlandse Zaken opvolgde, werd Stein in 1939 uit Italië teruggeroepen. Hij werd raadsman van het ministerie van Buiten landse Zaken. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TÉL. 223596 had verwacht dat Gromyko volmachten zou hebben om te onderhandelen. Zoals gewoonlijk zal de Russiche minis ter rapport aan Moskou uitbrengen. Pas daarna zal men kunnen zien, of de confron tatie van Russische en Amerikaanse des kundigen resultaat heeft gehad. Vandaar ook dat het officiële communiqué geen op timisme of pessimisme tot uitdrukking brengt, doch alleen de hoop, dat deze openhartige bespreking tot een beter be grip zal leiden. Laos was het voornaamste, doch niet het enige onderwerp van deze be spreking. Ook de agenda van de UNO-As- semblee, de ontwapeningsconferentie en Kongo moeten de revue zijn gepasseerd. NIEUW DELHI (UPI) De voormalige premier van Laos, de neutralistische prins Soevanna Phoema heeft zondag tijdens een persconferentie gezegd verheugd te zijn over de houding van de Amerikaanse pre sident ten opzichte van Laos. Advertentie Verlovingsringen specialist HAARLEM - TELEFOON 55899 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Feuilleton 7 Panda en beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Op de voorgrond in de haven van Marina di Carrara (Italië) het grootste booreiland dat ooit in Europa is ge bouwd en op de achtergrond het Indo nesische schip Merauke dat bij zijn tewaterlating kapseisde en vorige week is gelicht. Het booreiland is be stemd voor de Perzische Golf. Dean Rusk LONDEN, (UPI) Een volle trein met forensen en een lege trein zijn vanmor gen buiten het Cannon Street Station bij het financiële district van Londen met el kaar in botsing gekomen. Vier of vijf per sonen werden niet ernstig gewond. Het uit gaande verkeer werd gestremd. Een treinstel stond gedeeltelijk dwars over de rails, drie rijtuigen van de andere trein waren omgevallen. Overal waar wordt verbouwd, onttrekt een schutting de puinhopen aan ons oog. De schutting zelf mag meestens- De reeds eerder aangekondigde wijzi gingen van het Wegenverkeersreglement met betrekking tot de voetgangersover steekplaatsen zjjn thans in het staatsblad verschenen. De knipperbol zal binnen de bebouwde kom verdwijnen. Bestuurders van alle voertuigen, dus ook trams, zullen verplicht worden op een officiële oversteekplaats aan voetgangers onbelemmerde doorgang te verlenen. De voetgangersoversteekplaatsen zullen door „zebra's" moeten zijn aangeduid. Voor voetganger zal het verboden zijn de rijweg over te steken binnen een afstand van 30 meter van een oversteekplaats. Deze nieuwe bepalingen zullen op een door de minister van Verkeer en Water staat te bepalen datum ingaan. DEN HAAG (ANP) Naar aanleiding van persberichten uit Londen als zou de premier van de Maleise federatie, Tengkoe Abdoel Rahman, op een persconferentie hebben gezegd dat zowel Indonesië als Ne derland hebben geweigerd zijn voorstellen voor een beheer over Nederlands Nieuw- Guinea te aanavarden, heeft de woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken desgevraagd meegedeeld dat een beheerschap van drie mogendheden niet ter sprake is gekomen in het gesprek van Tengkoe met minister Luns. Verder zei de woordvoerder dat het beginsel van een beheerschap tegenover hetwelk de Nederlandse regering zich, zoals bekend, positief heeft ingesteld is afgestuit op de eis van Indonesië dat binnen een of twee jaar overdracht van het gebied aan Indo nesië zou moeten geschieden. Dit laatste is, zo voegde de woordvoerder er aan toe, in strijd met het grondbeginsel van een beheerschap. LONDEN, (Reuter) Abdoel Rahman heeft zaterdag op een persconferentie in Londen meegedeeld dat beide partijen heb ben geweigerd zijn voorstellen voor een beheer over westelijk Nieuw-Guinea of West-Irian te aanvaarden en er was niets meer wat hij zou kunnen doen. Over zijn voorstel voor een beheer over West-Irian zei Abdoel Rahman, dat Indo nesië dit alleen wilde als middel voor de overdracht van het gebied aan Indonesië. De Nederlanders willen het zo niet. Hij zèi dat minister Luns wil dat hij zijn bemid delingspoging voortzet. „Maar ik kan niet veel doen als beide partijen weigeren naar mij te luisteren." De premier zei dat hij na zijn ontmoeting met minister Luns de Indonesische ambassadeur in Londen ge sproken had. „Ik deelde hem mede hoe de zaken stonden opdat er geen misverstand mogelijk zou zijn." Hij zei dat de jongste maatregel van In donesië om alle betrekkingen met Neder land te verbreken „de koude oorlog bijna Op de Hoofdstraat in Driebergen-Rijsen- burg, halverwege het station en het via duct, is een personenauto tegen een auto bus gebotst. De bestuurder van de per sonenauto, de 66-jarige accountant J. van der Heijden uit Utrecht, werd op slag ge dood. Zijn echtgenote werd in zorgwekken de toestand naar het Zeister ziekenhuis overgebracht. Op de rijksweg Breda-Roosendaal is een personenauto in botsing gekomen met een autobusje. De chauffeur van het busje, de 25-jarige J. C. van Batenburg uit Sprun- del, kwam om het leven. Op de Boschdijk in Eindhoven is de 12- jarige A. M. Bos met haar fiets tegen een trekker met oplegger gevallen en op slag gedood. Het meisje gleed met haar voet van het pedaal. Toen zij trachtte haar evenwicht te bewaren, viel ze naar links, juist toen haar de trekker met oplegger passeerde. Op de Viaductweg in Maastricht is de 39-jarige wagenlichter F. Moetewil uit Maastricht, toen hij plotseling per fiets naar links de weg overstak door een ach teropkomend autobusje uit Vaals aangere den. De man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Maastricht vervoerd, waar hij overleed. tijds ook niet gezien worden, maar deze, een reisbureau omhullend aan de Weteringschans te Amsterdam, is toch wel waard nade~ te worden bekeken. Alfred Adler: Wie goede dingen snel vergeet, heeft bittere herinneringen te wachten. Advertentie tot een kookpunt had gebracht. Vervol gens maakte hij de opmerking dat hij moeilijkheden in Indonesië voorzag. „Al wat ik nu kan doen is bidden dat er geen openlijke botsing zal komen", aldus Abdoel Rahman. Volgens A.F.P. werd nog gevraagd: „Ge looft u niet dat Nederland de zaak ver traagt door westelijk Nieuw-Guinea te wil len behouden, en dat de Nederlandse hou ding te vergelijken is met de politiek van Zuid-Afrika? Hierop antwoordde de pre mier „Zeker niet. De Nederlanders hebben maatregelen genomen om de vooruitgang van de plaatselijke bevolking te verzeke ren en hebben onafhankelijkheid aan wes telijk Nieuw-Guinea beloofd." LISSABON (UPI) In Noord-Angola zjjn de vorige week ongeveer zeventig mensen gedood toen groepen bandieten gelijktijdig, doch op zeer uiteenliggende plaatsen, overvallen uitvoerden, aldus is gisteren bekend geworden. Te Mbidge is vier dagen lang gevochten: de aanvallers gebruikten mitrailleurs. Te Mavoio werden alle blanke kolonisten dood in hun bedden aangetroffen toen versterking arriveerde. In Madimba werden vluchtende vrouwen en kinderen door de overvallers vermoord voordat de uit Sao Salvador gezonden troepen ter plaatse arriveerden. Blanken zowel als inboorlingen werden aangevallen door de bandieten die. vol gens mededelingen van het gouvernement van Angola, uit Kongo afkomstig waren. Verscheidene groepen van hen zouden zich nog op Portugees grondgebied schuil- hcuiden. Ongeveer 1300 vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, worden thans uit Loeanda, de hoofdstad van Angola, naar Lissabon overgebracht; de Portugese luchtmacht heeft een permanente lucht- verkenning van noordelijk Angola inge steld. Militairen, politie en uit Portugal ter versterking gezonden parachutisten zoeken met actieve hulp van burgers naar de overvallers. Hoewel de laatsten gelijktijdig toesloe gen, was er van een organisatie weinig te bespeuren. De bewapening was bovendien uiteenlopend: er waren enkele groepen die automatische wanens hadden meegebracht, maar andere beschikten slechts over machetes (kapmessen). Anti-Amerikaans Voor de Amerikaanse ambassade te Lis sabon en het consulaat te Oporto hehben zaterdag weer groepen studenten betoogd tegen de Verenigde Staten en andere lan den die door hun stem in de Veiligheids raad de vorige week protest hebben aan getekend tegen het koloniaal regime van Portugal in Angola. Overigens wordt in doorgaans welinge lichte politieke kringen te Lissabon niet verondersteld dat Portugal zich iets ge legen zal laten liggen aan een eventuele uitspraak inzake Angola door de UNO. Indien de Volkenorganisatie teveel druk mocht uitoefenen, zou de Portugese re gering er de voorkeur aan geven de UNO te verlaten. Wat er ook gebeurt. Angola blijft Portugees en aan het bestuur over dit gebied zal de eerstkomende iaren niets veranderen, aldus de zegslieden. Daar is een „echte tekenaar" bezig geweest de gebruikelijke illustraties aan te brengen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige wind tussen west en noord. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. v - X l.'.yfr Bgigm i j IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1