Keer ten goede in Amerikaanse recessie verwacht EEG-Ministerraad bespreekt Franse tariefsverlagingen Claimemissie Van der Heem 3 min, 150 1:3 De beurs GEBRUIKSGOEDEREN 73-18 MAART INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART Doch problemen op lange termijn blijven De Twentsche Bank leed klein verlies door revaluatie Sindanglaoet wil gaan liquideren V ermogensverlies Unitas 9,85 min Nieuwe uitbreiding bij de DAF SCHEEPVAARTBERICHTEN Oost-Duitsland heft vliegtuigindustrie op Vlisco zet produktie van Ramaer stop MAANDAG 2 0 MAART 1961 Éiiiil Exporttoeslag boter verhoogd Onveranderd dividend Nederl. Handel-Mij Nillmij 15 (13 Amerikaanse raffinaderij in Rhodesië Onderminister Ball in West-Duitsland Dienst van Swissair op Rotterdam De invloed van Union Minière in Kongo Plan voor Japanse uitgifte in West-Duitsland Advertentie De op het Jaarbeurs-terrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten - Sanitair - Gereedschappen, exposeren tjm 22 maart. WOENSDAG X MAART MAART - l (Van onze correspondent) WASHINGTON Twee belangrijke ad viseurs van president Kennedy en zijn mi nister van Arbeid, Goldberg, hebben zich dezer dagen uitgesproken over de econo mische toestand. Er is een vleug van op timisme in hun beschouwingen gekomen, maar dat optimisme is nog zozeer ge mengd met bezorgdheid voor de economie op lange termijn, dat de president binnen kort zal moeten beslissen of hij krachtiger maatregelen zal moeten aanbevelen tot economisch herstel. De voornaamste re den tot optünisme vinden de deskundigen in de koersstijging op de beurs, maar op zichzelf is die stijging nog geen concrete economische verbetering. Een ding staat vast: in 1949-1950, 1953- 1954 en in 1957-1958 gingen de industriële koersen omhoog geruime tijd voordat de statistieken van produktie, verkoop, werk loosheid enzovoort onomstotelijk aantoon den, dat de recessie een keer ten goede had genomen. In de recessies van 1949- 1950 en 1958-1959begon de koersstijging vier maanden voor de werkelijke econo mische verbetering en bij de recessie van 1953-1954 begon de stijging zelfs zeven maanden vroeger. Het symptoom waar vele serieuze des kundigen nu hoop putten is dit: volgens de index van Standard and Proper zijn de industriële koersen sedert 25 oktober 21 percent gestegen en wel tot tevoren nooit bereikte hoogten geen onomstotelijk be wijs dat een nieuwe economische lente op komst is, maar toch een teken dat hoop geeft. En zo zijn er meer hoewel altijd nog vage symptomen: de warenhuizen in New York melden stijging in de verkoop, de staal-industrie had in januari en fe bruari eindelijk weer een wat grotere pro duktie en al is de markt nog heel slecht er worden wat meer auto's verkocht de laatste weken. Al die tekenen zijn echter nog niet overtuigend. Het kan zijn, dat de echte lente, meer dan een economisch voorjaar, wat groter activiteit veroor zaakt. Met grote nadruk heeft de directie van De Twentsche Bank in de gisteravond in de Twentse schouwburg te Enschede ge houden algemene vergadering van aan deelhouders, in antwoord op een vraag naar de gevolgen van de revaluatie ver klaard, dat uit de beleggingen in vreemd geld voor de bank geen verlizen zijn voort gevloeid. Uiteraard heeft de Twentsche Bank gro te bedragen in het buitenland uitstaan, deels in guldens, deels in vreemde valuta op termijn te dekken. Aan de andere kant is de bank ook han delaar in valuta en houdt zij uit dien hoof de een voorraad vreemde valuta aan, waarop de revaluatie een verliesje te weegbracht. Dit verliesje loopt echter niet in de miljoenen, het beperkt zich tot enke le tonnen en daartoe heeft men „nog niet eens alle vingers van één hand nodig", aldus de directie. Op een vraag over de agioreserve deel de de directie mee dat de agioreserve van De Twentsche Bank op de balans voor komt onder de post „reserve". Wat van de agio overblijft na de uitkering van het dividend in aandelen, is niet voldoende voor nog een soortgelijke uitkering. Medegedeeld werd dat wegens het hon derdjarig bestaan van de vennootschap op donderdag 1 juni in Amsterdam een re ceptie zal worden gehouden. Prof. H. A. Kaag en mr. H. F. van Leeuwen die aan de beurt van aftreden waren, werden als commissaris herkozen. In de plaats van mr. C. A. Kingma en ir. C. T. Stork werden tot commissaris be noemd ir. A. M. Averes, directeur van de Verenigde Machine Fabrieken en mr, H. G. van Everdingen, directeur van de Na tionale Levensverzekeringbank. In de aanstaande jaarvergadering der suikerfabriek .Sindanglaoet" n.v. te Am sterdam zal aandeelhouders worden voor gesteld de maatschappij te liquideren. Het voorstel houdt verband met de omstandig heid dat de vennootschap haar bedrijf niet meer kan uitoefenen en beoogt tot in deze situatie juist te achten uitkering van de in Nederland aanwezige middelen te ge raken. Aan interest en andere inkomsten werd in 1960, blijkens het verslag, 32.000 (ƒ34.000) ontvangen. De koersavans op effecten beliep 19.000 93.500). De alge mene onkosten stegen van 25.000 tot 97.000. Na overboeking van 45.000 ten laste van de reserve voor diverse belan gen sluit de winst- en verliesrekening zon der saldo (1959: winst 102.000). Het na delige resultaat was te wijten aan het feit, dat de pensioenen met ingang van 1 januari 1961 werden verzekerd. De ver schuldigde koopsommen ad totaal 74.000 werden ten laste van 1960 voldaan. Nadat professor Paul A. Samuelson en dr. Walter W. Heller lichtelijk optimis tisch hadden gesproken, moest minister Goldberg op een persconferentie mede delen, dat het aantal werklozen van ja nuari op februari nog gestegen was met 320.000. 5.7 millioen mannen en vrouwen in Amerika zijn thans zonder werk. Sedert de zomer van 1941 is dat getal niet zo hoog geweest. Het percentage werklozen is thans 6,8 en dat is zorgwekkend. Zelfs indien de gunstige symptomen be trouwbaar zullen blijken en indien de re cessie inderdaad een keer ten goede zal nemen, staan Kennedy en zijn medewer kers voor een zeer zware taak. Op lange termijn moeten zij proberen af te rekenen met twee ongunstige factoren: er bestaat in Amerika een gevaarlijke kloof tussen wat het land kan produceren en wat het in feite voortbrengt. Die produktie-kloof bedraagt tien percent en vertegenwoordigt een vijftig miljard dollar verliespost in economische activiteit. Het tweede pro bleem, waar Kennedy in zijn verkiezings campagne herhaaldelijk op gewezen heeft, geldt de te geringe economische groei van het land. Het is voor deze problemen van lange termijn, dat de economen in Ameri ka oplossingen moeten vinden. Doen zij dat niet, dan kan het aantal werklozen onrustbarend hoog blijven. Afgezien van alle menselijke ellende die men uiteraard voorop moet stellen zou een werkloosheidspercentage van ze ven percent volgens Heller betekenen, dat Amerika in ernstige fiscale moeilijkheden kwam. De revaluatie heeft voor de Beleggings maatschappij Unitas n.v. een vermogens- verlies tot gevolg gehad van 9,85 miljoen gulden, ongeveer tvüeé percent van de in trinsieke waarde van het totale bezit. Maar een deel van dit verlies is inmiddels weer gecompenseerd door koersstijgingen van belangen in Amerika en Canada. Ook het bezit aan Koninklijke Olie heeft een gunstige invloed gehad. Dit werd gisteren op de jaarvergade ring der maatschappij in Rotterdam door de directie medegedeeld. Deze maand zijn opnieuw aandelen Koninklijke aangekocht. De intrinsieke waarde van de aandelen Unitas was per 15 maart (vóór de bonus- uitkering Koninklijke olie) netto 513,-. Zij bedroeg per 31 december 1960 491,60 en per 15 februari, dus vóór de revaluatie, 519,-. Het verlies aan dollar-inkomsten wordt geschat op 300.000 gulden per jaar, maar daartegenover staan verwachte ho gere opbrengsten uit DM- en Gulden-ge bieden. Uiteindelijk zal er dus een gunstig saldo zijn. Het dividend over 1960 werd vastgesteld op veertien gulden per aandeel van 50,-. Daarvan werd al een interimdividend van 10,- betaald. Bovendien zal ten laste van de agio-reserve weer een uitkering van vijf percent in aandelen worden gedaan. Het Produktschap voor Zuivel heeft de toeslag bij export van boter naar de daar voor in aanmerking komende landen ver hoogd van 68 tot 98 cent per kilogram. In de vergadering van de de raad van commissarissen van de Nederlandse Han- del-Maatschappij n.v. is besloten aan de op 17 april te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend op de gewone aande len over 1960 te bepalen op I2V2 percent, waarvan tien percent desgewenst in aan delen (over 1959 werd 12V2 percent in con tanten uitgekeerd). De DAF-fabrieken te Eindhoven hebben door de aankoop van enkele percelen grond thans de beschikking over 102 hec tare aangeengesloten industrieterrein, dat zich uitstrekt langs de Geldropseweg in Eindhoven en Geldrop. Op deze nieuwe grond, die dezer dagen verworven is, zal een aanhangwagenfabriek worden ge bouwd, een acht meter hoge hal van 50 bij 160 meter alsmede een twee verdiepingen tellend kantoorgebouw. In de nieuwe aan hangwagenfabriek zal zwaar materieel worden vervaardigd. De bestaande aan hangwagenfabriek in het hart van de stad wordt bestemd voor de fabricage van lich ter materieel. De DAF beschikt thans over 140.000 vierkante meter bebouwde opper vlakte. Aan de vergadering van aandeelhouders van de n.v. Levensverzekeringmaatschap pij Nillmij te Den Haag zal worden voor gesteld over 1960 een dividend van 15 per cent (vorig jaar 13 percent) over het ge storte en een onveranderd dividend van 2 percent over het niet-gestorte kapitaal uit te keren. Een eerste uitdaling in de vorm van bonusaandelen van een gedeelte van de agio-reserve over het dan ge storte kapitaal wordt op een later tijd stip in het vooruitzicht gesteld. De koers, waartegen aandelen der vennootschap kunnen worden volgestort, wordt in samenhang met de dividendverhoging van 10 april af verhoogd van 183 1/3 tot 216 2/3 percent. LONDEN: Engeland maakt zich er be zorgd over dat het Britse kapitaal onvol doende is om het Gemenebest tot ontwik keling te brengen. Vandaar dat het onver mijdelijk is dat niet alleen de Amerikaanse politieke, maar ook de economische in vloed in Afrika groter zal worden. Dit be wijst het besluit van Animoil, een onaf hankelijke Amerikaanse oliemaatschappij, welke grote mogelijkheden ziet in Rhode sië en van plan is in het gebied der Fede ratie een grote olieraffinaderij te gaan bouwen. Het wordt het grootste industriële project dat hét. land ooit gekéhd heeft. BRUSSEL. Vandaag en morgen zal te Brussel de maandelijkse bijeenkomst van de Ministerraad van de E.E.G. en van Euratoom plaatsvinden. Het onderwerp dat vermoedelijk de meeste belangstelling zal hebben zal wel het plan van Frankrijk zijn zijn invoerrechten nog vóór 1 april aanstaande met vijf percent te verlagen. Voor sommige goederen zou de verlaging zelfs tien percent worden; het zijn die welke in het binnenland nog door de Franse regering gecontroleerde prijzen hebben. Men zou deze thans vrij willen laten. Het gaat daarbij onder andere om auto's, textiel- produkten, produkten van de mechanische industrie enz. Tegenover de andere leden van de ge meenschappelijke markt is die tariefsver laging, welke voor 1 april aanstaande haar beslag zou krijgen, slechts een gedeeltelijk vooruitlopen op de verlaging welke weder om aan het einde van dit jaar moet plaats hebben. Dan zouden de tarieven binnen de E.E.G. weer met tien percent, wellicht zelfs met twintig percent worden vermin derd. In het handelsverkeer tussen Frank rijk en niet tot de E.E.G. behorende landen zou de nieuwe Franse maatregel het ka rakter van een autonome verlaging be houden. Daarbij is het echter zo dat de De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Ball, die belast is met economische aangelegenheden, is gisteren in West-Duitsland aangekomen waar hij zal spreken met de vice-kanselier Erhard, de minister van Financiën Etzel en amb tenaren van het ministerie van Buiten landse Zaken. Ball blijft drie dagen in Duitsland. Daarna gaat hij naar Parijs en vervolgens naar Londen waar op 27, 28 en 29 maart een bijeenkomst wordt gehouden van de groep voor hulpverlening voor ont wikkeling (D.A.G.). Onderminister Ball zal in Bonn, Parijs en Londen spreken over de beginselen van de verdeling van de lasten voor de hulp aan ontwikkelingslanden en over hervor ming van de D.A.G. in een doeltreffend orgaan voor de coördinatie van die hulp. Nederland zal op deze conferentie te Lon den vertegenwoordigd worden door een delegatie onder leiding van de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houlen. Franse tarieven niet onder het komende E.E.G.-tarief mogen komen. De Ministerraad zal eveneens de land bouwproblemen bestuderen. Dat wil zeg gen het periodiek rapport van het speciale comité en het voorstel van de commissie inzake de minimumprijzen. Minister Mans- holt heeft nog dezer dagen te Brussel aan journalisten verklaard dat de veronder stelling welke men nog wel eens kan horen en volgens welke in de landbouw politiek van de E.E.G. als gevolg van de meningsverschillen met betrekking tot de oneerlijke concurrentie een stagnatie zou zijn gekomen, onjuist is. In dat verband verwees hij naar het ontwerp van de spe ciale commissie met betrekking tot de landbouw in de concurrentieregels, dat dinsdag door de raad van ministers van de E.E.G. zal worden behandeld. Verdere onderwerpen die vandaag en morgen ter sprake zullen komen: Ontwerp-overeen- komst tot samenwerking tussen de E.E.G. en Brazilië; over het vreedzaam gebruik van de kernenergie en de betrekkingen der E.E.G. met Argentinië. En natuurlijk zal er voor de zoveelste keer over Grieken land worden gesproken. De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair heeft heden in Zürich meegedeeld dat zij volgende maand een nieuwe lijn ZürichKeulenRotterdam vice-versa zal openen. Amerikaanse leningen voor Joegoslavië Krachtens woensdag te Washington getekende overeenkomsten zal Joegoslavië leningen van in totaal 75 miljoen dollar ontvangen van de Ver enigde Staten, namelijk een lening van 25 mil joen dollar van de administratie voor internatio nale samenwerking en een lening van 50 miljoen dollar! van de Export Import Bank. Aagtekerk 19 te Ade.laide verwacht v. Adelaide. Aardijk 18 330 m. n.n.o. Bermuda n. Antwerpen. Abbedijk 18 te Londen. Abida 19 te Oslo. Achilles 18 te Guayaquil verwacht. Adonis 19 te Mobile. Alamak 19 te Djibouti. Alca 19 te Bremen verwacht v. Hamburg. Alchiba 19 te Karachi v. Suez. Aldabi 20 te Rio de Jan. verw. v. San Francisco. Algenib 18 100 m. z.z.o. Suez n. Muscat. Alhena 19 te Rotterdam. Alioth 18 50 m. z.o. Fayal n. La Guaira. Alkes 20 te Lissabon. Alkmaar 20 op Thames n. Thameshaven. Almkerk 18 v. Lissabon n. Duinkerken. Alnitak 19 te Rio de Janeiro. Alphacca 18 v. Hamburg n. Bremen. Ameland pass. 20 Antiqua n. Maracaibo. Amerskerk 18 300 m. n.w. Chagos n. Frémantle Ammon 18 te Puerto Cabello. Amstellaan 18 750 m. z. Ceylon n. Singapore. Amstelmeer 18 200 m. z. Kiushu n. Dairen. Amstelveld 18 690 m. z.z.o. Guam n. O.-Australië. Andijk 18 v. Antwerpen n. Houston. Area 18 420 m. z.w. Bombay n. Mena. Archimedes 18 v. Amsterdam n. Catania. Arendskerk 18 te Osaka verwacht v. Hongkong. Ares 20 te Cristobal. Argos 18 v. Rotterdam n. Malta. Arkeldijk 18 te Le Havre verwacht v. Galveston. Atys 19 te Iskenderun verwacht. Averdijk 18 te Akaba verwacht v. Aden. Balong 18 160 m. n. Bermuda n. Hamburg. Batjan 18 250 m. w.z.w. Colombo n. Singapore. Bengkalis 19 te San Francisco. Bonita 18 10 m. w. Kp. San Antonio n. Le Ceiba. Breda 18 1000 m. n.n. Sombrero eil. n. Curasao. Calamares 18 v. New York n. Almirante. Caltex Amsterdam 19 te Lorenco Marques. Caltex Delft 18 ten anker Bahrein lichtschip. Calt. Delfzijl 18 50 m. o. Bornhojm n. Norrköping. Calt. Rotterd. 18 85 m. o.n.o. Kuria Muria n. Suez. Camerounkust 19 te Rotterdam. Camitia 18 130 m. n.o. Sombrero n. Rotterdam. Cartago 20 te Charleston verwacht. Cinulia 18 750 m. n.w. Barbados n. Curagao. Cities Service Valley Forge 18 19 m. n. Philippe- ville naar Port Said. Colytto 18 30 m. n.n.o. Kp. Hatteras n. Savannah Concepcion 19 te Montevideo verw. v. Ascuncion. Daphnis 18 v. Willemstad n. Tanger. Dinteldijk 19 te Portland. Diogenes 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Drente 19 te Aden. Eemland 18 v. Rio Grande n. Paranagua. El. Broere 18 150 m. o.z.o. Corp. Christi n. Dordr Eos 19 te Rotterdam. Esso Amsterdam pass. 18 Masira n. Bnd. Mashur. Esso Rotterdam 18 80 m. z. Kreta n. Sidon. Fina Nederland 18 v. Aruba n. Landsend. Forest Hill 18 1080 m. o.n.o. Pto. Rico n. Cardon. Friesland KRL 18 v. Rotterdam n. Curagao. Op woensdag 29 maart stellen de Rot- terdamsche Bank en de Nederlandsche Handel-Maatschappij de reeds aange kondigde inschrijving open op 3 mil joen aandelen Van der Heem n.v., tot de koers van 150 percent. De stukken groot 1.000 nominaal delen ten volle in de resultaten over 1961 en volgende boekjaren. De inschrijving is uitsluitend voor houders van aandelen. Nominaal 3.000 aandelen geeft recht tot inschrij ving op 1.000 nominaal nieuw aan deel. De claimhandel vangt aan op woensdag 22 maart. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. Het doel van de emissie is het verstrek ken van de liquiditeit en het financieren van de verdere uitbreidingen. Het concern heeft rond 2.700 personen in dienst. Blij kens de geconsolideerde winst- en verlies rekening heeft het saldowinst over 1960 2.303.000 (v.j. 1.590.000) bedragen. Het exploitatiesaldo exclusief afschrijvingen en incidentele baten en lasten bedroeg 7.610.000 en overschreed het vergelijk baar saldo over 1959 met 39,4 percent. Gedurende de maanden januari en fe bruari 1961 handhaafden produktie en om zet zich op het hoge niveau van 1960. De concurrentie op het terrein van de duur zame consumptiegoederen wordt echter scherper. De directie verwacht dat pro duktie en omzet ook in 1961 weer redelijk zullen stijgen. De belangrijke vergroting van de orderportefeuille in de sector van de professionele apparatuur brengt de noodzaak mee de fabriek voor telecommu- nicatieapparatuur op korte termijn aan zienlijk uit te breiden. De investeringen, verhoogd met een daaruit voortvloeiende stijging van de vlottende activa, maken een vergroting van de beschikbare mid delen met circa f 9 miljoen noodzakelijk. De Herstelbank heeft zich bereid ver klaard haar langlopende krediet met 5 miljoen te verhogen. Friesland SSM v. Szczecin n. Rotterdam. Garoet 18 v. Durban n. Lorenco Marques. Geertje Buisman 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Geestland 18 v. Preston n. St. Lucia. Giessenkerk 19 te Bangkok v. Yokohama. Graveland 18 te Catharinapoint n. Las Palmas. Grootekerk 18 v. Bremen n. Hamburg. Hathor 18 20 m. z.w. Finistaerre n. Rotterdam. Hecuba 19 te Port Au Prince. Helena 18 te La Ceiba. Helicon 18 480 m. n.o. Saba n. Curagao. Hera 18 240 m. n.o. Flores n. San Juan. Hilversum 18 780 m. m. w. Vigo n. Le Havre. Hoogkerk 18 80 m. o. Madras n. Rangoon. Hydra pass. 17 Gibraltar n. Malta. Jagersfontein 18 te Hamburg v. Bremen. Japara 18 240 m. w. Freetown n. Kaapstad. Jason 18 600 m. z.w. Azoren n. Paramaribo. Java 18 v. New York n. Genua. Johannes Frans 20 v. Amuaybay n. Balboa. Joseph Frering 18 84 m. z. Dakar n. Monrovia. Kaap Hoorn 18 te Kiel/Holtenau verw. v. Curagao. Kabylia 18 v. Point Fortin n. Kaapstad. Kalydon 18 v. Rotterdam n. Curagao. Karachi 18 te Singapore. Karakorum 18 300 m. z.o. S. Juan point n. Balboa. Karimun 18 te Colombo. Katelysia 18 165 m. w. Dominica n. Pauillac. Keizerswaard 20 te Guayaquil. Khasiella 18 v. Oran n. Algiers. Kieldrecht 18 te Cochin verwacht. Kinderdijk 18 v Hamburg n. Antwerpen. Koningswaard 17 780 m. o.n.o. Pitcairn n. Sydney. Korenia 19 te Port Said. Korovina 18 135 m. z. Rio de Janeiro n. B. Aires. Kosicia 19 v. Stanlow n. Belfast. Krebsia 18 200 m. n.n.o. Darwin n. Auckland. Kreeft 18 v. Vigo n. Rotterdam. Kreon 20 te Antwerpen. Leersum 18 662 m. o.n.o. Bermuda n. Liverpool. Lekkerkerk 19 te Rotterdam. Lelykerk 18 45 m. z.z.w. Finisterre n. Le Havre. Leopoldskerk 18 te Stettin. Loosdrecht 19 v. Londen n. Amsterdam. Loppersum pass. 18 Key West n. Houston. Lutterkerk 19 te Assab verwacht v. Port Sudan. Maas 18 200 m. z.w. Kreta n. Lattakia. Maashaven 18 115 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Maaslloyd 18 450 m. o.n.o. Bermuda n. Malta. Madisonlloyd 18 te Beyrouth. Mariekerk 18 250 m. z.w. Lissabon n. Duinkerken. Maron 18 180 m. w.z.w. Martinique n. Baltimore Maureen 18 300 m. w.z.w. Ouessant n. Hamburg. Meerdrecht 18 420 m. n.o. Azoren n. Norfolk. Memnon 18 v. La Guaira n Maracaibo. Mentor 18 v. Corinto n San Juan. Merwelloyd 18 v. Ilo Ilo, 19 te Manilla. Minos 18 v. Rotterdam n. Helsinki. Modjokerto 19 te Singapore. Mohamed Reza Shah 18 24 m. z.z.w. Masira naar Bandar Mashur. Molenkerk 18 te Bremen. Montferland 18 180 m. n. St. Paulrocks n. Santos. Muiderkerk 18 te Akaba. Munttoren 19 te Rotterdam. Musi 19 te Sorong. Musilloyd 18 te Bangkok. Mijdrecht 18 25 m. z.w. Kp. De Gata n. Marseille. Mylady 18 te Pointe Noire verw. v. Port Gentil. Naess Commander 18 100 m. o.n.o. Ras Al Kalb naar Landsend. Naess Tiger 18 35 m. n.o. Malta n. Rotterdam. Neder-Eems 17 v. Bangkok n. Hongkong. Neder-Waal 18 te Londen verw. v. Amsterdam. Nestor 18 20 m. n.w. Bone n. Tripoli. Nias 18 v. Ceuta n. Antwerpen. Noordam 18 v. New York n. Rotterdam. Nijkerk 18 220 m. o.z.o. Minicoy n. Aden. Oranjefontein 19 te Kaapstad. Oranje Nassau 20 te Barbados verwacht. Osiris 17 v. St. Maarten n. St. Kitts. Ossendrecht 18 te New Orleans verwacht. Papendrecht 18 50 m. w.n.w. Vliss. n. Rostock. Parkhaven 18 105 m. w. P. Etienne n. Rio de Jan Pendrecht 18 10 m. z. Kreta n. Bremen. Pericles 18 te San Antonio verw. v. Valparaiso. Philine 18 75 m. o.n.o. Ras Fartak n. Gibraltar. Philippia 18 v. Port Said n. Rotterdam. Poseidon 18 v. Point a Pitre n. Fort de France. Prins Fred. Hendrik 18 v. Le Havre n. Halifax. Prins Frederik Willem 19 v. R'dam n. Antwerpen. Prins Joh. Will. Friso 18 50 m. n. Villano n. Antw. Prins der Nederlanden 18 610 m. n.o. Barbados naar Plymouth. Prins Will. Ill 18 50 m. n.n.w. K. Vine. n. R'dam. Prinses Irene 18 v. Miami n. era Cruz. Purmerend 20 te Punta Cardon. Pygmalion 17 v. Bremen n. Amsterdam. Randfontèin 18 v. Kaapstad n. Las Palmas. Rempang 18 v. Bremen n. Hamburg. Reza Shah The Great 18 170 m. n.w. Alexandrië naar Thameshaven. Ridderkerk 20 te Port Said. Riouw 19 te Suez. Roebiah 20 te San Francisco. Roepat 19 te Genua. Rotti 18 30 m. o.n.o. Algiers n Lissabon. Ruys 18 le East-London. Rijnkerk 21 te Lorenco Marques. Sabang 19 te Songkla. Salatiga 18 te Port Said. Sambas 18 360 m. n.n.w. Singapore n. Singapore. Sarpedon 17 v. New York n. Curagao. Scheldelloyd 19 te Bremerhaven. Scherpendrecht pass. 18 Ouessant n. Odessa. Schie 18 te Rotterdam. Schiedijk 19 v. Antwerpen n. New York. Schouten 18 v. Takoradi n. Capecoast. Senegalkust 18 150 m. o. Madeira n. Dakar. Seven Seas 18 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Sirrah 18 te Las Palmas v. Rotterdam. Sliedrecht 18 500 m. n.n.w. Flores n. Norfolk. Socrates 19 ten anker Bremerhaven. Soestdijk 19 te Philadelphia. Sommelsdijk 19 v. Rotterdam n. Bremen. Sumatra 18 te Puerto Cabello verw. v. Curagao. Stad Amsterdam pass. 18 St. Vincent n. Benisaf. Stad Delft 18 280 m. z.w. Madeira n. Vlaardingen. Stad Dordrecht 18 60 m. n.o. Ouessant n. Ceuta. Stad Gouda 20 te Sint incent. Stad Kampen 18 340 m. z.z.o. Halifax n. Vlaard. Stad Leiden 18 85 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Stad Maassluis 18 5 m. z. Kp. Da Gata n. R'dam Stad Schiedam 18 120 m. n.w. Tersch. n. Narvik Stanvac Malacca 20 te Port Swettenham. Stanvac Pendopo 18 v. Penang n. P. Swettenham. Statue of Liberty 18 80 m. z.z.w. Fayal n. L'end. Stentor 18 30 m. w. Kp. Bon n. Antwerpen. Straat Bali 19 te Singapore v. Durban. Straat Banka 18 v. Karachi n. Bombay. Sunetta pass. 18 Skagen n. Karlshamn. Talisse 18 330 m. w. Sabang n. Colombo. Tamara 18 v. Hamburg n. Punta Miranda. Telamon 17 v. Aruba n. Tampa. Tjiwangi 19 te Manilla. Tara 19 te Montevideo. Tegelberg 18 v. Hongkong n. Manilla. Towa 19 te Montevideo verw. v. Buenos Aires. Tweelingen 18 60 m. w. Stadlandet n. Rotterdam Vasu 18 et Rotterdam. Videna 18 15 m. o. Masira n. Portland Maine. Vivipara 18 80 m. z. Lissabon n. Hamburg. Vlieland 18 v. Porto Miranda n. Willemstad. Vlist 18 350 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Waibalong 18 v. Djeddah n. Aden. Weltevreden 19 v. Rotterdam te Antwerpen. Westerdam 18 v. Rotterdam n. New York. Willemstad 19 te Paramaribo verw. v. P. if Spain. Witmarsum 18 te Mobile verwacht. Woensdrecht 18 340 m. o.n.o. Cristobal (bestem.). Zaanland 18 v. Buenos Aires n. Montevideo. Zafra 19 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Zaria 19 te l'Avera. Zeeland 18 200 m. n.o. Azoren' n. Curagao. Zonnekerk 18 te Hsinkang verwacht v. Kobe. Zuiderkerk 19 te East-London v. Durban. Zwijndrecht 18 200 m. o.n.o. Malta n. Lobito. KLEINE VAART Aeneas 18 100 m. w. Kreta n.Limasol. Strabo 17 v. Amsterdam n. Odense. Alcetas 17 v. Rotterdam n. Oporto. Amyntas 18 170 m. n.n.o. Villano n. Lissabon. Ank T 18 op Thames n. Taragona. Areas 18 60 m. z.z.w. Gallipoli n. Catania. Bonafide 18 rede Bayonne n. Bremen. Brouwersgracht 18 v. IJmuiden n. Abö. Corrie Broere 18 dwars Goeree n. Grangemouth Eljo 18 dwars Firth of Forth n. Antwerpen. Elsa 16 v. Casablanca n. Bordeaux. Inspecteur Mellema 18 te Startpoint n. R'dam. Joost 16 v. Pozzuoli te Leghorn. Kaap Falga 16 v Seby n. Karlstad Leonidas 18 dwars Wight n. Tanger. Lucas Bols-1 21 te Aarhus verwacht. Lucas Bols-2 18 30 m. w. Bomholm n. Kristinastad. Lijnbaansgracht 18 120 m. o. Aberdeen n. Gumess. Majorca 21 te Avonmouth verwacht. Manto 18 te Amsterdam n. Rotterdam. Meidoornsingel 18 te Ouessant n. Newport. Merwestad 18 te Frederiksund v. Odense. Midas 18 te Antwerpen verwacht. Nassauhaven 18 5 m. n.o. Texel n. Kopenhagen. Nero 17 v. Bilbao n. Leixous. Nieuwe Waterweg 18 te Petershd. n. Kristansand. Notos pass. 18 Hanstholm n. Delfzijl. Phidias 17 50 m. n.n.o. Villano n. Amsterdam. Plato 18 10 m. w. Casquets n. Santander. Ponza 15 v. Londen n. Gijnmussel. Quo Vadis 18 te Southwald n. Kopenhagen. Rochab 18 16 m. w. Kp. Finisterre n. Rotterdam Schippersgracht 17 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Schinkelstroom 18 25 m. w. IJmuiden n. Londen Strabo 18 10 m. o. Borkumrif n. Odense. Thaletas 18 455 m. o. Malta n. Malta. Tilly 18 25 m. o.z.o. Kp. St. Vincent n. Almeria. Twee Gebroed. 18 30 m. n.n.o. Kp. Ferrat n. Bari. Wiebold Böhmer 18 te Cuxhaven n. Amsterdam Willi Böhmer 18 te South Goodwin n. Arcona. SLEEPVAART Cycloop en Help 19 700 m. w. L. Palm. n. Gibratl Friesland 18 75 m. z.o. Monrovia n. Nigeria. Noordholland 20 te Seattle. Titan 19 250 m. n.o. Ferrol n. Basrah. Utrecht 2.1 te Moji verwacht, n. Japan. Zeeland 20 te IJmuid enverwacht. Een vertegenwoordiger van de Union Minière du Haut Katanga, de heer J. van Schendel, heeft op de Utrechtse Jaarbeurs medegedeeld, dat de recente gebeurtenis sen in Kongo de Union Minière zonder reden in de huidige politieke ontwikkeling hebben betrokken. Volgens hem werd meer dan eens op gegeven dat het aandeel van de Union in het Kongolese budget zestig percent zou zijn geweest, maar de bijdrage van de provincie Katanga in de ontvangsten van Belgisch Kongo bedraagt volgens bem veertig percent. De Union droeg geduren de de laatste jaren ongeveer 25 percent in de vorm van belastingen, rechten en diverse andere posten bij. Hierdoor heeft de Union in de laatste tien jaar een waar de van twee miljard in de Kongolese schatkist gestort. Deze som vertegenwoor digt ongeveer zestig percent van de bruto winst van de maatschappij. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt acht miljard Belgische franken. Met be trekking tot de produktie merkte de heer Van Schendel op, dat in 1960 door de Union acht percent van de wereldproduktie aan koper werd gewonnen, zestig percent van de wereldproduktie aan kobalt en verder germanium en zilver. In tegenstelling met hetgeen verondersteld wordt neemt, aldus de heer Van Schendel, de Union Minière maar een geringe plaats in de wereldpro duktie van uranium in. De besturen van de prefectuur en de gemeente Osaka hebben het voornemen op de Westduitse kapitaalmarkt obligatie leningen uit te geven in Deutsche marken tot een totaal van 400 miljoen Dm. Het zou de eerste maal zijn dat Japanse obligaties in West-Duitsland werden uitgegeven en tevens de eerste Japanse buitenlandse obli gatielening in Europa sedert het eind van de tweede wereldoorlog. Volgens de mede deling zullen de gelden van de obligatie lening gebruikt worden voor het vijfjarige ontwikkelingsplan voor de haven van Osa ka en het industriegebied aan de kust. Een woordvoerder van de gemeente Osa ka, deelde mede, dat naar verwacht wordt de obligaties over een periode van vier jaar uitgegeven zullen worden in een om vang van 400 miljoen Dm per jaar. De eerste uitgifte van 100 miljoen Dm wordt tegen het einde van dit jaar verwacht als de Westduitse kapitaalmarkt vermoedelijk minder krap zal zijn als op het ogenblik. Er is nog geen definitieve overeenstem ming bereikt over de rentevoet of voor waarde van de obligatielening. De voorzitter van de Oostduitse plan commissie, Bruno Leuschner, heeft in een toespraak voor het Centrale Comité van de Oostduitse Socialistische Eenheidspartij medegedeeld, dat Oost-Duitsland zijn vliegtuigindustrie praktisch heeft opge heven, a'ldus een bericht in het Oostduitse communistische orgaan „Neues Deutsch- land". Deze industrie heeft thans overge schakeld op de produktie van machines en andere industriële uitrusting. Het in het zeven-jarenplan voor de periode 19581965 vastgestelde industriële produktiestreven is voor het lopende jaar belangrijk teruggebracht. Voorts zei de voorzitter van de plan-commissie, dat ver schillende andere werkzaamheden en plannen moeten worden veranderd of tij delijk uitgesteld, in verband met grote moeilijkheden in Oost-Duitsland Leuschner verklaarde, dat de produktie van machines voor industriedoeleinden en verbruiksgoederen nog niet voldoende is om de tegenwoordige behoeften van het land op dit gebied te dekken. Daarom heeft het Politburo besloten de capacitei ten van de vliegtuigindustrie voor dit doel aan te wenden. De n.v. Ramaer's Textielfabriek te Hel mond, waarvan het aandelenkapitaal sinds 1953 voor 95°/o in handen is van de n.v. Van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond, is in haar explotatiemogelijk- heden gedurende de laatste jaren niet ren dabel gebleken, zo deelt laatstgenoemde vennootschap mede. v Een bedrijf van de omvang van Ramaer is onder de huidige omstandigheden nau welijks levensvatbaar te achten. De reva luatie van de gulden, tast bovendien de marges van de zo belangrijke export verder aan. Onder deze omstandigheden meent de directie van de Vlisco, dat bin nen het kader van de Vlisco-ondernemin- gen beslist een meer lucratieve aanwen ding van middelen mogelijk is dan in Ramaer. De terreinen en gebouwen van Ramaer's Textielfabriek kunnen evenwel op een rendabele basis worden aangewend ten behoeve van de uitbreiding van de produktie van Van Vlissingen en Co. Daar om heeft de raad van commissarissen van de n.v. Ramaer's Textielfabriek te Hel mond te slotte besloten de fabricage van Ramaer's produkten in principe per 1 juli stop te zetten. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 530 gl 530 150 gb—150.80 ƒ150.20 1233 A.K.U Kon. Olie Philips 1233—1237 Unilever 865870 Hoogovens 974975 868"*

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9