Martinelli ziet de EVA als een grote stap vooruit DE BEURS Ministerraad Euratoom en EEG bespreekt details KINDER JACKETS Maudling heeft andere opinie Nijverdal-Ten Cate en Vlisco werken samen Goldrush" was niet zo ernstig Eurunion in 1960 KLM laat route vervallen Burgers Rijwielen door Pon overgenomen SCHEEPVAARTBER1CHTEN elke woensdag jongensmarkt DINSDAG 21 MAART 1961 11 DE „ZES" EN DE „ZEVEN" Invloed van EEG Kort economisch nieuws Overzicht Montagu Londense wisselmarkt is wat kalmer Omzetstijging hij Kemo Maurice de Wendel overleden (Van onze correspondent LONDEN. De „zes" en de „zeven" hebben elkaar maandag in Londen In een geest van algemene welwillendheid gevonden, namelijk aan een grote lunch van diplomaten en zakenlieden uit de beide Europese handelsgroepen. Dit noenmaal was georganiseerd door de Italiaanse Kamer van Koophandel, namens de Kamers van de Euromarktlanden. Volgend jaar zal de Nederlandse K. v. K. als gastheer optreden. Eregasten waren de jeugdige en levendige Italiaanse minister voor de Buitenlandse Handel, Mario Martinelli. die speciaal voor deze gelegenheid was overgekomen en de eveneens tot de jongere generatie behorende alom bekende Britse minister van Handel, Reginald Maudling. De Italiaan bracht hulde aan de „zeven" en de Engelsman aan de „zes". Het kon dus niet mooier. Beiden verhieven zich boven hun nationale en groepsstandpunten en verkondigden als hun ideaal een onver deeld Europa. Martinelli zei, dat het Ver drag van Rome thans grote invloed uit oefent in elke sector van het Euromarkt gebied. De industriële produktie is thans een kwart groter dan toen het verdrag in werking trad. Het particuliere verbruik tegen stabiele prijs steeg met 5,5 percent. Geen lid van de E.E.G. denkt er dan ook over om de bestaande economische inte gratie aan te tasten. Ook de E.V.A. blijkt meer te zijn dan alleen maar een gebied van voorkeurstarieven voor industriële produkten. Want in feite gaat de ontwik keling van deze groep in dezelfde richting als de E.E.G. De oprichting van de E.V.A. is helemaal geen ramp geweest. De Euro pese export is toegenomen, niet alleen binnen, maar ook tussen de beide groepen. De Britse uitvoer nam in gelijke omvang toe, zowel naar de „zes" als naar het ge bied van de „zeven". De vorming van E.E.G. en E.V.A. blijkt daarom juist een fase te zijn in de ont wikkeling van de onderlinge Europese handel, een duidelijke stap voorwaarts en niet achterwaarts. Het is daarom onze taak, aldus Martinelli, deze vooruitgang te bestendigen op een manier welke de Euro pese integratie dichter bij brengt. Maudling: Somberder Minister Maudling behandelde hetzelfde thema. Hij waarschuwde echter dat de kloof tussen de Europese handelsblokken groter aan het worden is. Op 1 juli zullen onder het versnelde E.V.A.-programma onze wederzijdse tarieven tot dertig per cent worden verlaagd. De gevolgen van de kloof tussen de blokken werden ge camoufleerd door de betrekkelijk geringe tariefsverlagingen in het begin en de al gemene uitbreiding van de Europese han del. Maar de volle betekenis van beide groepen wordt thans pas duidelijk. De ver andering in de handelsstroom en de ver minking en duplicatie van de beleggingen veroorzaakt toenemende bezorgdheid. Hoewel het niet catastrofaal zal zijn indien wij geen oplossing vinden, omdat beide groepen blijven groeien en hun wel vaart vergroten, zou er sprake zijn van een grotere groei, indien Europa niet ver deeld was. (Luid applaus). De oplossing kan niet alleen in het G.A.T.T. worden gevonden, hoewel' tariefsverlagingen op een meest begunstigingsbasis binnen het G.A.T.T. dringend gewenst zijn, maar het proces in het G.A.T.T. is jammer ge noeg te langzaam. De problemen zijn zo ernstig en dringend, dat misverstanden De directies van de n.v. P. F. van Vlis singen en Co's' Katoenfabrieken te Hel mond en de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. te Almelo delen mede. dat zjj besloten hebben de zakelijke handen tussen beide bedrijven te verste vigen. Reeds vele jaren worden belangrijke hoeveelheden door Nijverdal-Ten Cate ge produceerd ruwdoek afgenomen door Van Vlissingen ter verwerking in haar druk kerij. De besturen van beide bedrijven achten het in beider belang tot een nauwere samenwerking te komen. Ter stimulering van deze samenwerking zullen zij zich financieel bij elkaar interesseren. Beide vennootschappen zullen tot een bedrag van nominaal 2.000.000 in eikaars gewoon aandelenkapitaal deelnemen. Volgens de besturen van de vennoot schappen is de gesloten overeenkomst een logische afronding van de sedert vele ja ren bestaande zakelijke relatie tussen een der grootste textieldrukkerijen van Europa en haar belangrijkste Nederlandse leveran cier van ruwdoek. De ontwikkeling op in ternationaal gebied met name de creatie van de grotere Europese markteenheid, leidden de laatste jaren tot een meer inten sief bewerken van de bekende en ook van nieuwe afzetgebieden. Beide partijen zullen tot een afbakening van hun arbeidsterrein overgaan, met dien verstande dat Nijverdal-Ten Cate haar belangen in de druksector niet zal uitbrei den, terwijl Van Vlissingen zich niet op het gebied van het spinnen en weven zal be geven. De overeenkomst voorziet boven dien in een nauwe samenwerking op het terrein van de techniek en de research. Mutaties bij Kon./Shell Op 1 juni zal de héér J. W. H. van den Wall Sake de dienst van de Koninklijke/Shell-groep met pensioen verlaten. Hij was directeur van het centrale kantoor. In de plaats van de heer Van den Wall Bake is met ingang van 1 juni 1961 be noemd jonkheer ir. A. C. D. de Graeff. die de scheidende functionaris tevens zal opvolgen als voorzitter van de ondernemingsraad van het centrale kantoor. De Schelde krijgt Israëlische opdrachten De scheepswerf De Schelde te Vlissingen zal onder supervisie van de Israëlische maatschappij Zim zes schepen bouwen en de motoren leveren voor twee schepen die in Duitsland worden ge construeerd. De schepen, die bestemd zijn voor Ghana, worden gebouwd in opdracht van de Is- Brazilië wil Russische olie kopen lanciën, de voorzitter van de nationale petro- "umraad en de minister van Buitenlandse Za- President Quadros heeft de minister van Fi rn verzocht zo spoedig mogelijk onderhandelin- m te beginnen over de aankoop van ruwe olie i dieselolie van de Sovjet-Unie. Men meent te eten, dat Brazilië dit jaar uit de Sovjet-Unie 00.000 metrieke ton ruwe olie en 260.000 ton Hogere bouwvakionen In West-Duitsland De Westduitse verenigingen van werkgevers in 'e bouwnijverheid hebben zich akkoord ver aard met een loonsverhoging van bijna tien Ptrcent voor hun personeel met ingang van 1 juni van dit jaar. yy vermeden moeten worden. Oude verdacht makingen sterven moeilijk, zei Maudling, zoals de mening dat Engeland de Euro- markt zou willen ontwrichten of dat sonv mige Europese landen het op het Gemene best hebben gemunt. Al deze dingen zijn zonder grond en dwaas, maar zolang zij voortbestaan kunnen zij een bevredigende oplossing van het Europese vraagstuk on mogelijk maken. Minister Maudling deed een vurig beroep op allen om zich te concentreren op de realiteit van het Europese probleem zodat des te meer voortgang zal kunnen worden gemaakt. Beide kanten zullen concessies moeten doen, maar niet meer dan nodig is voor de bescherming van hun levensbe langen. De vooraanstaande handelaars in edele metalen en bankiers Samuel Montagu and Company zeggen in hun .jaarlijkse over wicht, dat de berichten over de „goldrush" van oktober overdreven en onnauwkeurig waren. Zij berekenen dat de a'ankopen door Amerikaanse belangen van goud in Europa en Canada in het laatste kwartaal van I960 niet groter zjjn geweest dan 100 miljoen dollar. Zij voegen daaraan echter toe. dat tot nu toe maar buitengewoon weinig weer werd verkocht. Het overzicht voert ook argumenten aan tegen een verandering van de dollarprijs van het goud. Er blijven nog vele andere middelen tot stimulering van een economie en van vergroting van de liquiditeit in de wereld over. ook zonder dat de dollarprijs van het goud veranderd wordt, zo wordt gezegd. Het belangrijkste is het herstel van het internationale vertrouwen in de dollar. De in bepaalde kringen bestaande me ning. dat er strikt toezicht op het goud gehouden zou moeten worden en dat het alleen voor monetaire doeleinde gebruikt zou mogen worden, wordt in het overzicht gevaarlijk genoemd. Het scheppen van twee afzonderlijke markten voor goud kan slechts het vertrouwen in de valuta's doen verdwijnen. De omzet op de Londense goudmarkt was verleden jaar ongeveer vijftig percent groter dan in 1959. ondanks het feit, dat er in het laatste kwartaal van het jaar vrij wel geen centrale-bank-aankopen werden gedaan. De goudinvoer door de Sovjet- Unie in Engeland was aanzienlijk kleiner dan in 1959 ongeveer 3 miljoen ounces in 1960 tegen meer dan 7 miljoen ounces in 1959. Er werden echter grote hoeveelheden goud aan Europese centrale banken ver kocht. De waarde van de activa van Eurunion, beleggingsfonds van Europese waarden, na aftrek van inkomsten, is gestegen van 952,9 miljoen Luxemburgse Iranken eind 1959 tot 1.337,2 miljoen fr. eind 1960. Het aantal uitstaande participaties bedroeg 756.511 tegen 614.546 een ja^ar tevoren. Eurunion, aldus het verslag, mocht zich wederom in een zeer bevredigende be langstelling van het publiek verheugen. De netto vermeerdering van het aantal uit staande participaties, over het gehele jaar gerekend, bedraagt 129.347. De intrinsieke waarde van een partici patie Eurunion is gedurende 1960 gestegen met 14,7 percent. Vergeleken met de waar de bij de oprichting van het fonds in fe bruari 1958, betekent dit een vooruitgang van 52 percent. De gerealiseerde koers winsten beliepen 89,6 miljoen L fr tegen 24,0 miljoen in 1959. Op 4 april a.s. zal een slotuitkering van 20 L fr betaalbaar worden gesteld, waardoor de totale uit kering over 1960 bedraagt 40 L fr (v j 30 L fr plus 2 pet. in stock). Het verslag con stateert dat het fonds per ultimo 1960 zeer liquide is gehouden. Advertentie Ml Kleine stijging per maat in originele ..Nino-flex" poplin 6 leuke pasteltinten met grappige Nino-streepvoering Speciaal verlaagde J. M- prijs leeftijd 2 jaar Het was gisteren op de Londense wis selmarkt kalmer. De markt had het ge bruikelijke maandagse trage voorkomen. Het pond sterling was prijshoudend en had volgens de financiële redacteur van Reu ter, opnieuw geen behoefte aan officiële steun. Overzeese speculanten schijnen een acuut gebrek aan ponden te hebben en in vele overzeese centra betaalden zij hoge rentetarieven (8 pet. of meer) om hun baisseposities van dag tot dag te kunnen voortzetten. De dollar bleef in Parijs op zijn mini mumniveau, doch zonder dat er door aan bod druk werd uitgeoefend. In West-Duits- land steeg de koers een zeer kleine frac tie boven de minimumkoers; in Zwitser land, Nederland en Italië een iets grotere Iractie. De omzetten in januari en februari 1961 zijn nog iets groter geweest dan in dezelf de maanden van 1960, zo heeft de directie van de n.v. Kemo Corsetfabriek (Hunke- möller Lexis) medegedeeld. Voor enkele import-artikelen wordt een kleine prijsda ling verwacht als gevolg van de revalua tie. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. De K.L.M. heeft gisteren in Mexico City bekend gemaakt, dat per 1 april de route wordt opgeheven van Mexico-Guatemala- San José-Barranquilla-Curagao. De actie van de directie volgde op een herziening van een tweezijdig verdrag op de burgerluchtvaart tussen Mexico en Nederland. Hierbij behoudt de K.L.M. de route van Mexico-Houston-Montreal naar Amsterdam. Andere maatschappijen zullen de opengekomen diensten gaan vervullen. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,0310,13, Ameri kaanse dollar 3,57'/23,61 V2, Canadese dol lar 3,623,67, Franse frank (100) 72,95 73,45, Belgische frank (100) 6.997,04, Duit se mark (100) 90.3090,90, Zweedse kroon (100) 68,9069,90, Zwitserse frank (100) 83,20—83,70, Italiaanse lire (10.000) 56,75— 58,75, Deense kroon (100) 51,6052,60, Noorse kroon (100) 49,7550,75, Oostenrijk se schilling (100) 13,8013,90, Portugese escudo (100) 12.4512,60. Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,921/a6,07 Vfe- Philips en Unilever vast, scheepvaartwaarden lager De eerste dag van de nieuwe beursweek gaf een vaste stemming voor aandelen Philips en Unilever. De overige internatio nals schommelden bij opening rond het vorige slot. De handel verliep zeer rustig De betere stemming voor de effecten- In de gisteren in Deventer gehouden derde buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Eerste Neder landse Rijwiel- en Machinefabriek v.h. H Burgers zijn alle voorstellen van de raad van commissarissen aangenomen. Ir. A. de Geus werd als directeur ontslagen, en de statuten werden gewijzigd. De naam wordt veranderd in N.V. tot Exploitatie van Roe rende en Onroerende goederen en de doel stelling wordt de exploitatie, verhuring of verpachting van de eigendommen er N.V. en de be- en verwerking, alsmede de han del in de produkten, die door eigen exploi tatie of fabricage van derden worden ver kregen. De naam en produktie van Burgers ENR alsmede de voorraad zullen worden ver kocht aan de N.V. Rijwielfabriek M. Pon te Amersfoort, terwijl de aftredende com missaris W. Brinkmann werd herkozen. De directie van de N.V. Rijwielfabriek M. Pon in Amersfoort deelde na afloop van de vergadering mede dat in de toekomst de rijwielen onder het merk „Burgers" in haar eigen fabriek vervaardigd zullen wor den. Het produktie-apparaat is volkomen berekend op deze vergroting van de produktie. De verkoop zal door de overne ming niet stagneren. Pon is mede van plan binnenkort bromfietsen met merk Burgers op de markt te brengen. Tot na der order blijft de levering van „Burgers produkten nog uit Deventer geschieden. TREKKING PREMIELENING ZUID-HOLLAND 1957 Gisteren is weer een trekking gehouden van de 2/2 pet premielening Zuid-Holland 1957. Uitgeloot werden de volgende 12 series van 10 obligaties: 1560 2620, 2883, 6040, 9946, 10533. 11956, 12024, 13000, 13843, 18162 en 19654, De premie van 100.000 viel op nr. 4 van serie 19654 en die van f 10,000 op no. 2 van dezelfde serie. Van serie 18162 lootte no. 4 uit met 5000. De twee premies van 2500 vielen op no. 7 van serie 11956 en no. 9 van serie 13000. Met 1000 lootten de volgende vijf obligaties uit: nr. 1 van serie 1560. no. 7 van serie 10533, nr. 2 van serie 12024. no. 8 van serie 13000 en no. 9 van serie 18162. De vijf premies van 500 werden toegewezen aan de nrs. 1 en 2 van serie 2620. nr. 7 van serie 2883. no. 7 van serie 9946 en no. 3 van serie 10533, De overige 105 niet ge noemde nummers van bovenstaande series lootten elk uit met 125. Aagtedijk 21 t.e Marseille. Abida 20 v. Oslo n. Rotterdam. Achilles 20 te Pimentel. Acila 20 v. Punta Cardon n. Brisbane. Acmaea 25 te Curagao verwacht. Acteon 20 v. Aclen n. Singapore. - Akkrumdijk 20 te Los Angeles. Albireo 20 120 m. z.z.o. Kreta n. Marseille. Aldabi 20 v. Rio de Janeiro, 21 te Santos verw. Algenib 20 85 m. o.n.o. Port Sudan n. Muscat. Algol 20 v. Aden n. Adelaide. Algorab 21 t.e Montevideo verwacht. Alioth 20 600 m. w.z.w. Azoren n. La Guaira. Alkaid 20 v. Dubai. 21 te Ummsaid verwacht. Alkes 20 te Lissabon verwacht v. Amsterdam. Alkmaar 20 te Thameshaven. Almkerk 21 te Duinkerken verwacht. Alwaki 20 70 m. o. Rhodos n. Genua. Ameland 21 te Maracaibo. Ammon 18 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Amsteldiep 21 te Cristobal. Amstelkroon 20 v. Mavako n. Yokohama. Amstelmeer 21 te Dairen. Amstelveld 20 20 m. n.w. Guam n. O.-Australië. Andijk 20 400 m. z.w. Landsend n. Houston. Annenkerk 20 v. Zanzibar n. Tanga. Area 22 te Mena Al Ahmadi verwacht. Archimedes 20 400 m. n.w. Finisterre n. Curasao. Ares 21 v. Balboa, 22 te Buena Ventura vèrw. Argos 20 100 m. z.w. Ouessant n. Malta. Arkeldijk 20 v. Le Havre n. Antwerpen. Artemis 20 150 m. z.w. Landsend n. Martinique. Atys 23 te Tripoli (Libië) verwacht. Averdijk 20 te Suez. Baarn 20 330 m z.w. Landsend n. Curasao. Bali 20 v. Akaba.n. Bahrein. Balong 20 850 m. w. Azoren n. Hamburg. Banda 20 60 m. w.n.w. Singapore n. Singapore. Banggai 20 v. Tripoli n. Alexandrië. Bantam 20 te Bandar Shapour. Barendrecht 20 v. Le Havre n. Bandar Mashur. Batavia 20 te Singapore. Batjan 20 320 m. o. Kp. Dondra n. Singapore. Bawean 21 te Aden. Bennekom 20 te Pampatar. Borneo 20 te Labuan. Breda 20 800 m. n.o. Curagao n. Curagao. Caltex Arnhem 20 v. Sidon. Caltex Eindhoven 20 20 m. w. Burlings n. Sidon. Caltex Leiden 20 300 m. w. Seychellen n. Bahrein. Caltex Napels 20 te Port Said. Caltex Rotterdam 2 045 m. o. Aden n. Suez. Camitia 29 te Rotterdam verwacht. Cartago 20 te Charleston verwacht v. Barrios. Casamance 20 200 m. z.w. Ouessant n. Dakar. Cinulia 21 te Curagao verwacht. Cities Service Valley Forge 20 100 m. z.w. Kreta naar Port Said. Concepcion 19 te Montevideo verwacht. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Ministerraad van Euratoom is gistermiddag te Brussel bijeengekomen onder voorzitterschap van de Belgische staatssecretaris voor Energie. Ons land was door de ministers Luns en De Pous vertegenwoordigd. Later, voor de Ministerraad van de E.E.G. heeft zich nog minister Marijnen bij hen gevoegd. De Executieve Commissie heeft man daat gekregen om een akkoord over het vreedzaam gebruik van de kernenergie te tekenen met Brazilië. Dat verdrag was eigenlijk reeds anderhalf jaar ge leden in de maak, maar in verband met de presidentsverkiezingen werd het toen zoals dat heet, in de ijskast gezet. Ook met Argentinië wordt een dergelijk akkoord voorbereid. Ook is gesproken over de kwestie van de kredietverlening door de Verenigde Staten voor de aankopen van kernmate riaal in Amerika. Een regeling daarvoor was voorzien in het verdrag dat Euratoom met de Verenigde Staten had gesloten. Ze geschiedt buiten de Import-Exportbank om. De Amerikaanse regering heeft thans doen weten, dat zij eist dat de aankopen van kernmaterialen voortaan in dollars betaald moeten worden; zulks in verband met de betalingsmoeilijkheden. De Minis terraad van Euratoom heeft uiteraard het volste begrip voor de Amerikaanse positie, maar zij heeft er niettemin op gewezen, dat een desbetreffend verdrag niet in der gelijke afwijkingen voorziet. Wel zal van geval tot geval het vraagstuk van de fi nanciering „met welwillendheid" worden bekeken. Ondanks het feit, dat de intrest op de Europese markt twee percent hoger ligt dan bij de Import-Exportbank. Over de verdeling van de verzekerings lasten voor atoomschaden hoger dan zeventig miljoen dollar is men deze keer nog niet tot overeenstemming kunnen komen. Vandaag zal, vast agendapunt, de re geling van hetgeen men zo langzamerhand de „Griekse kwestie" is gaan noemen, we derom ter sprake komen. De Grieken blij ken gewiekste onderhandelaars, die iedere keer wanneer de „zes" denken dat men tot overeenstemming is gekomen weer met nieuwe eisen en verlangens komen opzet ten. Daarbij kan men eigenlijk ook gerust zeggen dat Griekenland bij deze onder handelingen meer of minder chantage be drijft met de Russische belangstelling voor het land. Maar het is een der landen van de NAVO en ook als zodanig doen zich bij deze onderhandelingen nog allerlei pro blemen voor. Daarbij komt dat straks met Turkije ook besprekingen over de associa tie zullen worden gevoerd en dat dit land meer of minder in dezelfde politieke en strategische omstandigheden verkeert als Griekenland. Cradle of Liberty 20 850 m. n.o. Paramaribo naar Philadelphia. Congokust 20 v. Lagos n. Calabar. Crania 25 te Curagao verwacht. Daplinis/lSv. Curaqao n. Jacmel. Oiemerdijk 20..560 m. o.n.ó. Bermuda n. Bermuda, Dinteldijk 20 v. Portland, 22 te Vancouver verw. Dordrecht 21 te Liverpool. Dorestad 18 v. Lagos n. Curagao. Drente 20 200 m. o. Aden n. Penang. Eenhoorn 20 te Caen. Elisab. Broere 20 250 m. z.z.o. New Orleans naar Dordrecht. Esso Amsterdam 20 t.e Bandar Mashur. Esso Nederland 20 45 m. z.o. L. Quoin n. Mena. Esso Rotterdam 20 v. Sidon n. Augusta. Forest Lake 20 dwars Lissabon n. Mena Al Ahm. Friesland KRL 20 200 m. n.w. Kp. Villano naar Curagao. Friesland SSM 21 te Rotterdam. Gaasterland 21 te Itajai. Gabonkust 22 te Monrovia verwacht. Geertje Buisman 20 te Rotterdam. Gemma 20 150 m. o.n.o. Salvador n. Buen. Aires. Graveland 20 90 m. n.w. Oporto n. Las Palmas. Groote Beer 21 v. Rotterdam n. Bremerhavèn. Guineekust 20 65 m. n.o. Finisterre n. Amsterdam. Haarlem 21 v. Pto. Barrios. 21 te Belise verw. Helicon 21 te Curagao verwacht. Hestia 20 v. Georgetown n. Curaga. Holendrecht 20 320 m. w.n.w. Flores n. Avonmth. Hoogkerk 20 te Rangoon. Hydra 21 te Malta. Ivoorkust 19 v. Monrovia n. Abidjan. Jacob Verolme 20 v. Callao n. Paramöriga. Jason 20 1030 m. o.n.o. Barbados n. Paramaribo. Johannes Frans 20 v Amuaybav n. Balboa. Joseph Frering 20 v. Monrovia n. IJmuiden. Kaap Hoorn 20 dwars Beachyhead n. Curagao. Kaloekoe 24 te Singapore verwacht. Kalydon 30 te Curagao verwacht. Kamperdijk 20 300 m. z.z.o. Kp. Race n. Antw. Katelysia 29 te Pauillac verwacht. Katwijk 20 v. Fremantie n. Aden Kelletia 20 70 m. o.n.o. Algiers n. Bombay. Kenia 21 op Thames n. Londen. Khas'eJla 21 te Tunis. Keizerswaard 20 te Guayanilla verw. v. Curacaó Kieidrecht 20 te Kozhikode. Kloosterdijk 20 v. Rotterdam n. Bremen. Kopionella 21 te Nassau. Koratia 25 ter hoogte Landsend verwacht. Korenia 20 uit Suezkanaal n. Mombasa Korovina 21 te Buenos Aires. Krebsia 27 te Auckland verwacht. Kreeft 20 te Rotterdam. Kreon 20 te Antwerpen n. Rotterdam, Kryptos 20 v. Cabimas n. La Spezia, Kylix 26 te Lissabon verwacht. Leersum 20 600 m. w.z.w. Flores n. LivèrpóOl. Lelykerk 20 te Le Havre v. Port Said Loenerkerk 20 280 m. w. Bombay n. Aden. Loosdrecht 20 te Amsterdam. Lutterkerk 21 te Aden. Maas 21 te Lattakia. Maasdam 20 te Rotterdam. Maashaven 20 .90 m. n.w. Kp. Finisterre n. Antw. Maaslloyd 20 510 m. z.w. Azoren n. Maltaf Madisonlloyd 20 te Alexandrié v. Beyrouth. Marathon 19 v. Georgetown n. Amsterdam. Mariekerk 20 50 m. n.w. Finist. n. Duinkerken. Marnelloyd 20 te Singapore. Medon 20 v. Barranquilla n. Amsterdam. Meerkerk pass. 20 Gibraltar n. Marseille. Mentor 21 te Cristobal verwacht. Merwelloyd 22 v. Manilla n. Tandjong Mani. Minos pass. 20 Gotland n. Helsinki. Mississippiiloyd 20 v. Singapore n. Manilla. Mitra verm. 21 v. Avonmouth n. Rotterdam. Modjokerto 23 v. Singapore n. Port Swetteilham. Mohammed Reza Shah 21 te Bandar Shapur. Moordrecht 20 85 m. n.w. Malta n. Tripoli. Muiderkerk 21 v Akaba n. Port Sudan. Musi 23 te Hollandia. Na ess Tiger 20 60 m. w. Algiers n. Rotterdam. Neder-Waal 20 v. Londen. 21 te Le Havre verw. Neverita 30 te Curagao verwacht. Nias 20 100 m, n.w. Finisterre n. Antwerpen. Nieuwe Tonge pass. 20 Lizard n. Halifax. Notos 19 te Delfzijl n. Amsterdam. Nijkerk 20 550 m. o. Socotra r Aden. Oldekerk 21 te Penang verwacht. Oranjefontein 20 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Oranje Nassau 20 te Barbados verwacht. Oranjestad 20 v. Madeira n. Londen. Osiris 18 v. St. Kitts n. Antiqua. Ouwerkerk 21 te Port Said. Overijsel 20 te Amsterdam. Papendrecht 21 te Rostock. Pendreeht 20 60 m. w.n.w. Malta n. Bremen. Philine 22 in Suezkanaal verwacht n, Gibraltar Pieter S 20 te Dungeness n. Delfzijl. Prins Frederik Hendrik 20 270 m. z.w. Valencia naar Halifax Prins Johan Willem Friso 20 te Antwerpen. Prins Willem George Frederik 21 te Londen. Prins Willem III 20 100 m. n.n.o. Finist. n, R'dam Prins Willem V 22 te Le Havre verwacht. Prinses Irene 21 te Vera Cruz verwacht. Purmerend 20 v Punta Cardon n. Buenos Aires Reza Shah The Great 20 70 m. o.z.o. Kaap Bon naar Thameshaven. Ridderkerk 20 te Port Said v. Genua Roggeveen 22 te Saigon verwacht. Rotte 20 465 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Rotti 20 te Lissabon. Rijnkerk 21 te Lorenco Marques verw. v. Beira Salatiga 20 165 m. z. Suèz n. Kuwait. Samarinda 20 v Durban n. Lorenco Marques Scheldelloyd 19 te Bremerhaven v. Hamburg. Scherpendrecht 20 40 m. z.z.w. Lissab. n, Odessa. Schie 20 v. Rotterdam n. Paramaribo. Schiedijk 20 5 m. z. Startpoint n. New York. Senegaikust 20 320 m. z.z.w. L. Palmas n. Dakar Serooskerk 19 v. Mombasa n. Aden. Sliedrecht 20 300 m. O. Kp. Race n. Hampt.roads Sloterdijk 20 te Rotterdam. Socrates 20 v. Bremen n. Hamburg. Stad Delft 20"320 m. z.w. Lissab. n. Vlaardingen- Stad Dordrecht 20 70 m. n. Finisterre n. Ceütsf Stad Gouda 20 v. Sint Vincent n. Brest. Stad Kampen 20 825 m. w.n.w. Azoren n. Vlaard Stad Leiden pass. 20 Ouessant n. Rotterdam Stad Maassluis 20 30 m. z.w. Lissabon n. R'dam Stanvac Talangakar 19 v. Saigon n. Buatan. Statue of Liberty 22 te Le Havre verwacht. Stentor 20 85 m. n.o. Oran n. Antwerpen. Straat Bali 20 v. Singapore n. Hongkong. Straat Clement 21 v. Adelaide n. Melbourne Straat Madura 20 500 m. z.w. Reunion n. Port Elisabeth. Straat Magelhaen 20 ten anker Pt. Swettenham Straat Malakka 20 v. Beira n. Mombasa Sunetta 21 v. Karlshamn n. Ornkoldsvik. Talisse 20 ten anker rede Colombo. Tamara 20 dwars Ouessant n. Punta Miranda. Tegelberg 20 v. Manilla n. Kobe. Telamon 20 rede La Guaira. Thuredrecht 20 400 m. n.n.o. Bermuda n. Norfolk Tjibodas 20 te Lorenco Marques. Tjipanas 20 v. Durban n. Mauritius. Togokust 19 v. Freetown n. Lagos. Tweelingen 20 te Rotterdam. Utrecht 10 v. Bandar Shapur n. Bahrein Van der Hagen 20 v. Kaapstad n. Douala Van Linschoten 20 130 m. z. Nagasaki n. H'kong Van Waerwijck 21 te Hobart, Vasum 20 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Viana 22 in Panamakanaal verw. n. Mamonal. Videna 20 200 m. o. Aden tt. Portland. Vivipara 20 v. Genua n. Marseille. Vlieland pass. 20 Punta Cardon n. Pta. Miranda Vlist 20 450 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Waal 20 150 m. n.n.o. Finisterre n. Tunis. Waingapoé 21 te Dar Es Salaam. W. A. Jones 20 850 m. n.o. Martin, n. Ph.delphia Waterman 20 580 m. o.z.o. D. Garcia n. Fremantie Weltevreden 20 v. Antwerpen n. Hamburg. Westerdam 20 400 m. w. Landsend n. Nêw York Wieldrecht 20 250 m. n.n.w. P. Rico n. P. La Cruz Willem Ruys pass. 20 Algiers n. Port Said. Wonorato 20 v. Madras n. Chittagong. Wonosari 20 v. Genua n. Marseille. Wonosobo 21 te Barcelona. IJssel 21 te Rhodos verwacht. Zafra 20 dwars Ouessant n. Mena Al Ahmadi, Zuiderkerk 20 te Port Elisabeth. KLEINE VAART Aêrdénhout 20 te Kp. St. Vincent n. Liverpool, Ank T 18 v. Londen n. Tarragona. Areas 19 te Catania n. Gibraltar. Ardeas 20 te Amsterdam n. Rotterdam. Arnoudspolder 20 v. R'dam te Lissabon verwacht Berkelborg 20 z.w. Terschelling n. Rochester. Binnenhaven 20 te Villano n. Rouen. Bloemgracht 20 te Brunsbüttel gepass. n. A'dam. Bonafide 20 18 m. n. Ile de Bas n. Bremen. Cornelia B 20 dw. Ile de Bas n. Barcelona. Corrie Broere 20 te St. Abbshd. n. Grangemouth. Dinkelstroom 20 35 m. n.o. Noordhind. n. A'dam Domburgh 20 120 m. z. Finisterre n Rotterdam. Draco 19 te Cadiz n. Sevilla. Driebergen verm. 20 v. Londen n. Rotterdam. Fiducia 20 25 ni n.w. Cromer n. Maassluis. Fiducia-2 20 25 m. n.w. Crómer n. Maassluis. Frans Böhmer 20 5 m. w. Kp. Silleiro n. Tunis Geestdam 20 20 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. John. M 20 80 m. w. Terschelling n. Immingham. Joost 17 v. Livorno n. Ipswich. June 16 v. Pensacola n. Jacksonville. Kaap Falga 18 te Karlstad v. Saeby. Keizersgracht 20 100 m. z. Kp. St. Vincent naar Liverpool. Konny M 20 10 m. n.w. Eems n. Emden. Leliegracht 20 in Finse Golf., n. Abö. Leonidas 20 100 m. n.n.o. Kp. Villano n. Tingel' Leuvehaven 21 v. Malmö te Rotterdam verwacht Looiersgracht 18 te Abö. Maaskade 20 v. Foyness te Pasajes verwacht. Marianne 20 70 m. n.n.w. Texel n. Le Havre. Markab 20 v. Dieppe n. Rotterdam. Mees Cremer 20 dwars Ameland n. Cork Myfem 20 te Sandettie n. Stockholm. Mynias 20 10 m n.o. Sandettie n. Rotterdam. Nassauhaven 20 te Kopenhagen Netta 20 v. Casablanca n. Agadir. Pacific 20 te Owers n. Nantes. Phidias 20 te Dungeness n. Amsterdam, Quo Vadis pass. 20 Terschell.bank n. Kopenhagen Roehab 20 15 m. w.z.w. Casquets n. Rotterdam. Schinkelstroom 20 10 m. v. IJmuid. n. IJmuiden Soemba 20 v. Hennebont n. Granville. Spolanda verm. 20 v. Rotterdam n. Gent. Spoorsingel verm. 20 v. Waterford n. Arklow. Stanislas 20 10 m. n.o. Dover n. Bremen. Strabo 20 te Odense n. Aalborg. Stella Prima 20 te Amsterdam v. Kp. Haitien. Tasmaniö 20/21 v. Bayonne te Tanger verwacht Thaletas 20 15 m. n. Malta n. Cameto. Volharding verm. 23 v. Casablanca n. Marseille Walenburg 20 25 m. w.z.w. Beachyhead n. R'dam Westerdok 17 v. Boston te Kingslynn. Westzaan 20 dwars Villano n. Grangemouth. SLEEPVAART Ccloop en Hiep 20 600 m. w. L Palm. n. Gibralt. Friesland 20 200 m. w.z.w. Abidjan n. Nigeria Nestor verm. 21 v. IJmuiden n. Hamburg. Noordholland 21 nog te Seattle. Titan 20 100 m. n.w. Vigo n. Basrah. Utrecht 21 te Moji verwacht. Zeeland 20 v. IJmuiden n. Hamburg. dollar deed de koersen zeker niet dalen. De rust op de valutamarkt begint lang zamerhand terug te keren. Philips zette de forse koersstijging vrijdag verder voort en steeg van 1230 tot 1236 17). Unilever werd voor lokale rekening uit de markt genomen op de introductie van gisteren op de Zwitserse beurzen. Op 866 was de winst 12 punten. A.K.U. verloor 2 op 525. Hoogovens goed prijshoudend op 974. Kon. Olie liep op van 150,60 tot 151,40 1). De arbitrage kon internationaal weinig uitrichten. De scheepvaartsector had wat winstnemingen te verwerken. Het geringe aanbod kwam in een vrij lege markt. De koersverliezen liepen op van 2 tot 5 punten. In de staatsfondsenhoek was het zeer rustig. De stemming was prijs houdend. In de lokale afdelingen werden de nieuwe aandelen Vlisco op 450 (440) en de oude aandelen op 460 (448) geadviseerd. Aandelenclaims Scholten Foxhol verlieten de beurs met een adviesprijs van f 700 tot 725. De obligatieclaims werden op 2 gulden geadviseerd. (ANP). Boeke Huidekoper van 209'/2 op 210; Boom-Ruygrok van 180y2 op 181; Spaame- stad van 635 op 640. VERHANDELDE FONDSEN. 17 maart 20 maart Totaal 460 468 Hoger 263 (57,2°/») 244 (52.2°/») Lager 126(27.3°/») 144 (30.8°/») Gelijk 71 (15.5°/o) 80(17°/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olief 150—151.40 150. Philips 1233—1236 1233 Unilever 863868 864 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U523—524 523 Kon. Olie149.20 gb-149.70 149.40 Philips 122514—1230 1224 Unilever 861—862 858 Hoogovens Vorige slotkoers Amsterd. Bank 368 Ned. Handel Mij 355 Rotterd. Bank 34514 Twentsche Bank. 310 Ex A'dam Rubber. 121 H.V.A 144)4 A.K.U 526 Van Berkel's Pat. 381 174— 360 Nederl. Ford 644 Van Gelder Pap. 401 Hoogovens 975 Müller Nat. Bezit 573% Ned. Kabelfabr... 685 Philips Gem. Bez. 1235 Philips Pref. 329 Unilever 867)4 Wilton Fijenoord 283 Billiton Mij. II 490 Dordtsche Olie 692)4 f 151.20 H.A.L 175 .KJL/M 97.50 K.N.S.M. 211 Stoomv. 'Mij. Ned. 203 Ommeren, Phs. v. 360% N. Scheepv. Unie 180)4 Interunie 238— f 246. Unitas f 490— Ex Ver. Bezit v. 1894 145.50 Albert Heijn 525 548 680 Bührmann Papier 658 Ned. Gist- en Sp. 480 Van der Heem 469 Heineken's 615 Hoogenbosch Sch. 335 b Indola 561 660 Kon. Ned. Zout 1370 Sikkens Groep 939 Stokvis R.S 375 Thomassen Dr 73014 Ver. Machinefabr 275 Wessanen 389 Zwanenburg-Org. 1000 Aluminium Ltd... 35 American Motors 20% Anaconda 53 Bethlehem Steel. 47% Cities Service. 54)4 General Motors 4515/i„ Ex Kenneeott Coppei 8754 Republic Steel 6414 Shell Oil 90 U.S. Steel 89 Gedane noteringen. (Vérstrekt door de Amsterdamsché Bank). NEW YORK Bij levendige handel hebben de meeste fondsen op de New Yorkse effectenbeurs de koerswinsten welke zij kort na opening van de markt al boekten, kunnen vast houden, waardoor de markt over hét al gemeen hoger sloot. Midden-beurs warén staal, auto's en chemische fabrieken ver deeld ten gevolge van winstneming, maar Procter and Gamble en Texano wonnen 2 dollar, en Johns-Manville 2%, zodat het Dow Jones industrieel gemiddelde gestemd werd. Er kwam later wat meer leven in de spoorwegen. Kansas City Southern won lVi, Southern Railway en Canadian Pacific wonnen grote fracties. Bij de nutsbedrij ven ontwikkelde het algemeen herstel zich tot recordnoteringen die sinds 31 jaar niet waren voorgekomen. Farmaceutische fond sen waren verdeeld, vliegtuigen, bouwbe drijven en olies vertoonden aanmerkelijke verbetering. I.B.M. en A.M.P. wonnen in de elektronische groep ruim 2 dollar, Min neapolis-Honeywell raakte er 2 kwijt. De omzet was 5.780.000 aandelen. Van totaal 1311 fondsen die werden verhandeld, slo ten er 659 hoger en 459 lager. Het indus triegemiddelde kwam van 676,48 op 678,84; dat van spoorwegen van 144,67 op 146,20 en dat van openbare nutsbedrijven van 110,40 op.' 110,82 (UPI). De laatste telg van de grote Franse familie van grootindustriëlen in de Elzas, de De Wendels, Maurice de Wendel. is zondagavond op zijn kasteel de La Brou- chetière in Jouef op 82-jarige leeftijd over leden. De Wendel was directeur van de i.izerindustrie van de firma ..Les Pefits Fils de Frangois de Wendel". De firma werd in 1704 opgericht. Hij was officier in het Legioen van Eer en was houder van het Oorlogskruis (1914-T8).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11