Jonge Belgische ploeg tegen Nederland Uitdager Botwinnik heeft kansen op winst in de derde partij Geldermans bleef „azen voor in eerste etappe Menton-Rome Universitair sportsymposion GENIET VAN 'N t Transportmoeilijkheden met Olympische fakkel in 1964 «si „Volle partij" na 42 zetten afgebroken Verlening bouwopdracht vóór 1 april? Defilippis' zwoegen bleef onbeloond Dr. De Wijn: aan voeding in de sport wordt te weinig aandacht besteed Amateurelftal is samengesteld Reva verloor ook tweede match Steijn persoonlijk kampioen NHSB Martien Houtkooper overleden 13 Off-day DINSDAG 21 MAART 1961 V erwonderd Voorbereiding De tweekamp om de wereldtitel Kunstijsbaan Amsterdam Deelnemers titelstrijd driebanden in Amsterdam BEGIN ER NU MEE Europa Cup volleybal Voetbal Het Belgisch voetbalelftal, dat woens dagavond in het Feijenoordstadion in Rot terdam tegen Nederland in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Guy Delhausse (FC Luik): Achter: George Heylens (Anderlccht) en Henri Thellin (Standaard); Midden: Pierre Hanon (Anderlecht), Emile Lejeune (FC Luik) en Martin Lip pens (Anderlecht); Voor: Jozef Jurion (Anderlecht). Fer nand Goyvaerts (FC Brugge), Paul van Himst (Anderlecht), Denis Houf (Stan daard) en Marcel Paeschen (Standaard). Reserves: Jean Nicolay (Standaard), Laurent Verbiest (RSC Anderlecht). Paul Vandenberg (Union St. Gilles), Victor We- gria (FC Luik). Het Belgisch elftal heeft maar liefst ne gen wijzigingen ondergaan vergeleken bij het Belgisch elftal, dat on 2 oktober 1960 in Antwerpen met 14 van Nederland ver loor. Alleen Jurion en Lippens speelden toen mee. Jurion was toen linkshalf en nu rechtsbuiten, terwijl Lippens die in Antwerpen de rechtsbinnen plaats bezette, nu linkshalf speelt. De „oudjes" van een jaar geleden verlo ren dus van Nederland in een wedstrijd die op matig niveau stond. Het was toen een Belgisch team dat het accent op de verde diging had gelegd. Bondscoach Schwartz Een verjongde Belgische ploeg zal woensdag het Feijenoordstadion in Rotter dam betreden. Zeker niet een bij voorbaat geslagen ploeg, maar eerder een team dat na de redelijk goede resultaten tegen West- Duitsland (0-1) en het gelijke spel (1-1) te gen Frankrijk, het hoofd fier omhoog kan dragen. Aan Nederlandse zijde heerst misschien enige onzekerheid, aangezien het oefenduel tegen de London Combination wegens de dichte mist geen doorgang kon vinden. Bondscoach Elek Schwartz was ten zeer ste verwonderd dat de midden voorplaats bij de Belgen weer door Paul van Himst zal worden ingenomen. De coach van het Nederlands elftal hêeft de jonge Belg te gen West Duitsland aan het werk gezien en hij vond hem niet sterk spelen. Victor Wegria, die tegen Frankrijk als aanvals leider fungeerde, heeft dus gefaald. „In België heeft men dus ook een midden voorprobleem", was de conclusie van Elek Schwartz. Hij verwachtte dat de wedstrijd van woensdag een levendige strijd zal worden, want het Belgische team is op hei ogenblik een mobiele ploeg met een aantal goede jonge spelers. De resultaten tegen West-Duitsland en Frankrijk vond hij niet imponerend. „In Nederland zijn wij meer bescheiden. Als wij gelijk spelen of met 1—0 verliezen dan maken wij er niet direct een triomf van. Overigens hebben de Belgen altijd goed voetballersmateriaal gehad, alleen durfde men geen jonge spelers op te stellen. Dat is nu veranderd. Ik ben optimistisch ge stemd en niet geimponeerd, maar wij moe ten wel goed opletten", aldus de heer Schwartz. Elek Schwartz wilde gaarne uiteen zet ten waarom Faas Wilkes niet in de Neder landse ploeg was opgenomen. „Reeds en kele maanden zijn wij bezig met de cen trale training. In die periode was Wilkes ziek en kon hij niet in de selectiegroep worden opgenomen. Na zijn knieoperatie is bet een tijdlang zeer matig gegaan, zo ma tig zelfs dat men bij Fortuna niet wist wat er aan te doen. Tegen Feijenoord was er ineens weer de oude vorm en speelde hij een prima wedstrijd. Dat was de reden dat ik de week daarop naar de wedstrijd For- tuna-PSV ben gegaan en juist toen had hij een off-day." „Laten wij echter vooropstellen dat Faas Wilkes, in zijn goede vorm, onmisbaar is voor de Nederlandse ploeg, dan moet men 't ook nog vanuit een ander standpunt be kijken. In de eerste plaats zou het onjuist zijn tegenover de andere spelers, die voor deze wedstrijd zo hard hebben getraind." „In de tweede plaats is het niet goed voor de opbouw van het Nederlandse team. Een opbouw die, met de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap tegen Oost Duitsland en Hongarije in zicht, er nu eenmaal op is gericht de wed strijden tegen België en Mexico als voor bereiding te zien. In deze wedstrijden kun nen wij risico's nemen door jonge veelbelo vende spelers een kans te geven. Wanneer deze jongeren niet mee spelen in een har de interland dan weten wij niets en komt er van de opbouw ook niets terecht." ..Een ding is echter zeker. Als Faas Wilkes zijn goede vorm blijft behouden dan is er zeker geen reden hem niet in de Ne derlandse ploeg op te nemen, ja, dan is hij zelfs onmisbaar", aldus de bondscoach van het Nederlands elftal. Schaakspelers kennen de term „een volle partij". Ze bedoelen er een op hoog peil staande combinatie van strategisch en combinatoir spel mede, dat door de op ponenten wederzijds met grote vakman- scchap wordt geëtaleerd. Zo'n partij is de derde ontmoeting om de wereldtitel scha ken geweest. Reeds in de opening bleek, dat de uit dager een winstpoging wilde ondernemen. Hij kwam met een ondernemend nieuwtje, 9. b4, en te oordelen naar het tempo waarin hij de volgende zetten deed was op de diverse complicaties, die er na. e4 (dat steeds in de stelling zat) zouden kunnen ontstaan, terdege voorbe reid. Het uitstel van de rochade, dat nivel lerend had kunnen werken, duidde op ondernemingsgeest; door middel van een aardige paardmanoeuvre kreeg Botwinnik definitief vat op Tal's spel. Rondom de 20ste zet ontweek hij herhaling van zetten (reglementair remise), om ondanks het feit, dat de combinaties onder zeer dunne dekens sluimerden met klassieke vast houdendheid op het strategische stramien verder te borduren. Tal kreeg geen gelegenheid zijn tacti sche bekwaamheden aan de orde te stel len. De verdediging kostte hem veel tijd. Hij bleef echter minder staan. Misschien had Botwinnik met 33. f4 De voorzitter van de Stichting Sport- initiatieven Amsterdam, de heer J. Jas pers, heeft goede hoop. dat de opdracht voor de bouw van de Amsterdamse kunst- Ijsbaan voor 1 april aanstaaande verleend zal kunnen worden. Een belangrijk mo ment in de voorbereiding is de gemeente- raadsziting van vrijdag 24 maart, waarin de voordracht van B. en W. aan de raad om aan de stichting een garantie voor een lening van 750.000 te geven zal worden behandeld. De technische voorbereidingen zijn thans in een vergevorderd stadium, waarin de stichting wordt bijgestaan door een door de gemeente in het leven geroepen zoge naamde „begeleidingscommissie". Hierin hebben zitting namens de gemeente ir. P. C. Tirion en de heer W. van Konijnen burg, beiden van publieke weken, ir. D. W. Gerritsen en ir. N. J. Blokker, beiden van het gemeentelijk energiebedrijf en de heren E. Kupers jr. en R. Huberts, beiden van de inspectie voor de lichamelijke op voeding. De stichting is in deze commissie vertegenwoordigd door voorzitter J. Jas pers, secretaris C. H. Geudeker en het technische lid Henny Roos. Inmiddels heeft men er van af gezien om, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, een commissie naar Gothenburg te sturen om daar de ervaringen met de kunstijsbaan te vernemen. De deskun digen hebben het niet nodig geacht een dergelijke commissie uit te zenden, omdat de kunstijsbaan in Amsterdam waar schijnlijk volgens een ander systeem dan in Zweden gekoeld zal worden. een scherpe winstpoging kunnen onder nemen; zoals hij nu voortzette bleef het voordeel gehandhaafd en moest zwart een pion offeren. Bij het. afbreken had de uitdager enige bedenktijd over. De posi tie moet als gunstig voor hem worden beoordeeld. De partij had het volgende verloop: wit: Botwinnik. zwart: Tal. 1. c2-c4 Pg8-f6, 2. Pbl-c3 e7-e6, 3 d2-d4 Lf8-b4, 4. e2-e3 0-0, 5. Lfl-d3 d7-d5, 6. a2- a3 d5xc4, 7. Ld3xc4 Lb4-d6, 8. Pgl-f3 Pb8- c6, 9. b2-b4 e6-e5, 10. Lcl-b2 Lc8-g4 11. d4-d5 Pc6-e7, 12. h2-h3 Lg4-d7, 13. Pf3-g5 Pe7-g-6, 14. Pg5-e6 f7xe6, 15. d5xe6 Kg8- h8. 16. e6xd7 Dd8xd7, 17 0-0 Dd7-f5. 18. Pc3-d5 Pf6-g8, 19. Ddl-g4 Df5-c2, 20. Dg4- e2 Dc2-f5, 21. De2-g4 Df5-c2, 22. Dg4-e2 Dc2-f5. 23. e3-e4 Df5-d7, 24. Tal-dl Ta8-d8 25. De2-g4 Dd7-e8. 26. g2-g3 Pg8-h6, 27. Dg4-h5 Ph6-g8, 28. Dh5-e2 Pg6-e7, 29. Pd5- e3 Pg8-h6, 30. Pe3-g4 Ph6xg4, 31. h3xg4 Pc6-e7. 33. Lc4-d5 Pc6-d4, 34. Lb2xd4 e5xd4 35. Ld5-c4 c7-c5, 36. b4-b5 Le7-f6, 37. f2-f4 d4-d3. 38. Tdlxd3 Td8xd3. 39. Lc4xd3 Lf6- d4, 40. e4-e5 g7-g6, 41. Ttl-hl Kh8-g7, 42. De2-e4 b7-b6. Botwinnik gaf zijn 43ste zet onder cou vert af. De partij is in de volgende stand afge broken: Wit: Kg2. De4, Thl, Ld3, pionnen: a3 b5 eó f4 g3 en g4. Zwart: Kg7. De8, Tf8, Ld4, pionnen: a7 b6 c5 g6 en h7. De deelnemers voor het wereldkampi oenschap driebanden, dat van 19 tot en met 23 april aanstaande in Krasnapolsky in Amsterdam wordt gehouden, zijn thans definitief. De negen gegadigden voor de wereldtitel zijn: Enrique Miro (Argen tinië), Adolfo Suarez (Peru), Johann Scherz (Oostenrijk), Raymond Ceulemans (België), Joaquin Domingo (Spanje), Egidio Vieira (Portugal), Bernard Siguret (Fran krijk) en de Nederlanders Hennie de Ruyter en Bert Teegelaar. A b Geldermans jy Ab Geldermans heeft maandag de eer ste etappe van de wegwedstrijd Menton- Rome op zijn naam gebracht. Hij ont snapte in de laatste tien kilometer voor Mondovi en bleef daarna onbereikbaar voor zijn achtervolgers bij wie bekende mannen waren als Anquetil, Nencini, De Bruyne, Carlesi, Gaul, Simpson, Massig- nan en Battistini. De Nederlander had tot aan die laatste fase weinig van zich laten zien. Wielrennen Hij was bij geen enkele uitlooppoging betrokken geweest, maar toen hij eenmaal aanviel was het meteen raak. Zijn demar rage kwam zo plotseling, dat het peloton volkomen verrast werd en een achterstand van bijna een minuut opliep. In de nauwe straatjes van Mondovi werkte de meute nog wel iets van dit verschil weg, maar de afstand was te kort geworden om de Nederlander nog terug te halen. En zo zegevierde Geldermans met een verschil van 16 seconden voor de Italiaan Carlesi, die de sprint van het peloton won. De man die zich in deze etappe het meest heeft laten zien, was de Italiaanse kampioen Nino Defilippis, die na 77 km. ondanks heftige tegenaanvallen van Baha- montes als eerste de top van de San Bar- tolomeo (620 meter) passeerde. Hoewel hij in de afdaling werd ingehaald door Burg- nami en Fallarini, verscheen hij op de top van de tweede heuvel (na 95 km.) op nieuw als nummer een. Hij had toen een voorsprong van 49 seconden op een groep je met Carlesi, Simpson en Rochini en ruim een minuut op het peloton. In de daarop volgende afdaling werd hij ten tweede male ingehaald, ditmaal door Carlesi, Trape, Simpson en Rostollan. In de laatste 50 kilometer voor de finish voegden zich steeds weer kleine groepjes bij de koplopers, zodat op een gegeven ogenblik dertig man voorop reden bij wie vrijwel alle favorieten als Anquetil, Nen cini, Gaul en de Bruyne zich bevonden. In de laatste kilometers volgde daarna de succesvolle ont.snapping van Geldermans. Defilippis, de man die zich in deze rit zoveel moeite had getroost, werd in de slotfase het slachtoffer van een valpartij en kwam ruim een minuut na de over winnaar over de eindstreep. De uitslag luidde: 1. Ab Geldermans (Ned.) 4 uur 37 min 16 sec; 2. Carlesi (It.) 4.37.32; 3. Ciampi (It.) z.t.; 4. Trape (It.) z.t.; 5. Simpson (G.B.) z.t.; 6. De Bruyne (Belg.) z.t; .7 Anquetil (Fr.) z.t.; 8. Massignan (It.) z.t.; 9. Battistini (It.) z.t.; 10. Fallarini (It.) z.t. De overige Nederlanders bezetten in de eerste etappe de volgende plaatsen: 36. Maliepaard op 3 min. 01 sec.; 64. De Haan op 3.51. BOKSEN. De Europese middengewicht- kampioen, de Duitser Gustav Scholz, heeft opnieuw aan de Europese Boksunie uitstel gevraagd voor zijn titelgevecht tegen de Hongaar Lazlo Papp. Als het gevraagde uitstel niet wordt verleend, zal Scholz waarschijnlijk afstand doen van zijn Euro pese titel. De verschillende aspecten met betrek king tot de universitaire sportbeoefening zijn maandagmiddag door vijf sprekers be licht in een in Amsterdam door de Neder landse Studenten Sportstichting gehouden „universitair sportsymposion", waarbij en kele inleiders zich echter niet tot het ter rein van de universitaire sportbeoefening beperkten. Vooral de voedingsdeskundige dr. J. R. de Wijn, plaatsvervangend directeur van het voorlichtingsbureau voor de voeding, hield een betoog, dat voor de gehele sport wereld van belang is. Hij constateerde, dat op een enkele uitzondering na aan de voeding in de sport te weinig aandacht is besteed. „Er bestaat echter wel degelijk behoefte aan instructies want over de aard en de uitvoering van het voedingsregiem heerst grote verwarring." Volgens dr. De Wijn bestaat er geen bindend dieet voor de sportman(vrouw). Aan twee regels zal men echter niet kunnen ontkomen: a. het voedingsregiem zal toegepast moeten wor den vanaf het begin van de training b. discipline bjj 't voedingsregiem is noodza kelijk. Dr De Wijn vatte de algemene richtlijnen voor een verantwoord voedingsregiem voor de sportbeoefenaar als volgt samen: 1. Gebruik niet minder dan drie hoofd maaltijden per dag, waarbij een goed ont bijt essentieel is. 2. Op trainingsdagen zijn vijf kleine maaltijden beter dan drie grote. 3. Voor het dagelijkse Nederlandse voe dingspatroon bestaan vijf onmisbare groe pen voedingsmiddelen: a. 44-1 liter melk of melkproducten; b. ruim groente en fruit, terwijl aardappelen naar behoefte genut tigd kunnen worden; c. een half tot een heel ons vlees of vleeswaren, of vis of kaas en daarnast 2 of 3 eieren per week; d. matig boter of margarine, weinig ander vet; e. royaal bruinbrood of roggebrood of andere grove graanprodukten. 4. Gebruik daarnaast bij de maaltijden aanvullend andere voeding naar behoefte: a. matig suiker en versnaperingen in de tussenperioden; b. beperkte hoeveelheden thee, koffie of ander coffeine houdende dranken; c. royaal vocht in de vorm van melk, vruchtensap of bouillon, zonodig wa ter. 5. Gebruik geen alcohol. 6. Bij een voeding op deze basis verho gen vitaminepreparaten de trainingsresul taten niet en is extra veel vlees niet nood zakelijk. 7. Gebruik tenminste twee uur voor de training geen maaltijd. 8. Voor of gedurende lange afstand sportprestaties kunnen suikerrijke dranken het uithoudingsvermogen bevorderen. Veel suiker zonder vocht kan tegengesteld effect hebben. Een suikerstoof voor een korte sprint heeft geen of weinig effect op de prestaties. 9. Zorg voor tenminste 8 a 9 uur slaap. 10. Controleer het lichaamsgewicht. Medische aspecten De bekende roei-coach dr. J. W. Hingst sprak over de medische aspecten van de conditietraining, waarbij hij betoogde dat de begrenzing van het menselijk kunnen niet de ademhaling is, maar de prestaties van het hart en de bloedvaten. Van deze prestaties gaf hij enkele cijfers: normaal verplaatst het hart vijf liter bloed per mi nuut bij een goed getraind hart gaat dat tot 25 liter per minuut. Deze vijfvoudige prestatievergroting blijkt in staat te zijn Advertentie 'jf£ t Het Nederlands amateurvoetbalelftal, dat woensdag in Rotterdam uitkomt tegen Luxemburg B, is als volgt samengesteld: Doel: Hooymans (Blauw Zwart). Achter: Werdens (Sittardia) en Hersche (ONA). Midden: Mul (NAC), Molenaar (KFC) en Treuren (CVV). Voor: Roseboom (Ede), Bart Hainje (Heerenveen), Soellner (Alcides), Libregts (Excelsior) en Lukken (De Spechten). Het is het Amsterdamse Reva in de returnwedstrijd voor de Europese volley balbeker tegen Rapid Boekarest niet ge lukt één set te veroveren. Met 10-15, 13-15, 12-15 verloren de Amsterdammers kans loos van de ook nu weer uitstekende Smashende Roemenen. Toch beeft Reva tweemaal een voor sprong kunnen nemen. In de tweede en derde set liepen onze landgenoten uit tot 6-4. Maar in de beslissende fase waren de gasten steeds opnieuw een klasse beter en zij wonnen dan ook zonder dat zi.1 zich tot het uiterste behoefden in te spannen. Toch waren de ruim 2500 toeschouwers getuige van een aantrekkelijke wedstrijd, mede omdat de Amsterdammers in de we tenschap dat zij niets te verliezen hadden, voor goed tegenspel zorgden, waarbij Hid- de van der Ploeg opviel door zijn uitste kend Smashen en Hans Maas in de verde diging zeer goede dingen deed. Rapid, dat ook de eerste ontmoeting met 3-0 won, heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Europese beker. In Tokio breken de or ganisatoren van de Olym pische Spelen 1964 zich het hoofd over de vraag hoe men het Olympisch vuur van Griekenland naar Japan kan brengen. Na tuurlijk kan dat per schip gebeuren, maar de Japan ners achten zoals reeds ge meld een meer historische entourage gewenst. Daarom heeft Michio Ito, de producer, die de ope nings- en sluitingsceremo nie van de Spelen zal ver zorgen, voorgesteld de fak kel langs de antieke zijde- weg, dwars door China heen naar Japan te voeren. Deze oude karavaanweg, waarlangs in de dertiende eeuw Marco Polo, als een van de eerste westerlingen naar het rijk der mongolen trok, is meer dan 10.000 km lang en het zou meer dan een jaar in beslag nemen om de fakkel met estafette lopers van het ene naar het andere eind te brengen. De lopers zouden vrijwel al leen 's nachts in actie kun nen komen, omdat de zo mer de hitte overdag el ke inspanning onmogelijk maakt. Het is echter nog lang niet zeker of de zijdeweg inderdaad voor dit doel ge bruikt zal worden. De moeilijkheden aan deze route verbonden zijn vele. Communistisch China, dat geen lid is van het IOC, verleent wellicht geen me dewerking en verder is de zijdeweg in de laatste eeuwen steeds meer in ver val geraakt, omdat het schip het goederentransport tussen Oost en West heeft overgenomen. Professor Hisao Matsudj van de Waseda universiteit in Tokio, een autoriteit op het gebied van de centraal Aziatische geschiedenis en geografie, heeft de route als volgt omschreven: Uit Griekenland, waar het vuur door middel van een zonnespiegel zal wor den ontstoken, wordt de fakkel over de Middelland se Zee naar Bagdad en Te heran gebracht, daar be gint de eigenlijke zijdeweg. Deze gaat oostwaarts als autoweg dwars door de woestijn, langs de olievel den van het midden-oosten naar Samarkand, het oude knooppunt van karavaan wegen. Vandaar gaat de tocht over het moeilijk be gaanbare Pamir-plateau naar Kashgar, in oostelijke richting afdalend tussen de bergen van Tieshin, die zich uitstrekken van de hoogvlakte van Pamir naar de Gobi-woestijn en naar de Taklamakan-woestijn. Dan volgt opnieuw een afdaling als de route de Taklamakanwoestijn kruist op weg naar Turfan, waar na de grens van Commu nistisch China bereikt wordt. Dwars door de Chi nese laagvlakte gaat de fakkel vervolgens naar Pe king en via de Mandsjoe- rijsche steden Kanchow en Nungsha komen de lopers aan de grens van Noord- Korea, waarna het traject dwars door Noord- en Zuid-Korea volgt, via Pyongyang naar Seoel. In de Zuidkoreaanse hoofdstad zal de fakkel aan boord van een schip wor den gebracht, dat het Odympisch symbool over de straat van Korea zal vervoeren naar Kyushi in Zuid-Japan. Daar is de immense marathon bijna ten einde en rest alleen nog de laatste paar honderd kilometer naar Tokio. Michio Ito stelt zich voor de toorts met paarden, ka melen, jeeps en zelfs heli copters door de meest on herbergzame gedeelten van Centraal Azië te vervoe ren. In sommige gebieden zal een complete karavaan nodig zijn om de estafette lopers te voorzien van wa ter, voedsel en medicamen ten. Als belangrijkste reden voor deze manier van ver voer geeft Ito op, dat de oude zijdeweg, die eens het Oosten en het Westen ver bond, sinds aloude tijden niet voor oorlogsdoeleinden is gebruikt en daarom sym bolisch genoemd mag wor den voor de Olympische geest van vrede. Schaken K. Steijn, lid van de IJmuider schaak club Kijk Uit, is persoonlijk kampioen ge worden in de hoofdklasse van de Noord hollandse Schaakbond. Zaterdagmiddag slaagde hij daarin, na een enerverend ge vecht met de Alkmaarder J. Bos. Eerder in de week werd reeds de Oppositie-speler A. Leusink (Heiloo) verslagen. Als gevolg hiervan gingen Steijn en Bos met elk l1/» punt de laatste ronde in. H. Bosscher (Rol land) volgde met 1 punt en nog te spelen de partij met Leusink. Alle kansen op een verlengstuk waren dus aanwezig. Bosscher speelde de zo verrassend tot de finale doorgedrongen Leusink kundig naar de derde nederlaag, maar hij kon niet meer naast Steijn komen, die lange tijd aan de rand van de nederlaag stond, maar met medewerking van zijn rivaal de kan sen ten goede deed keren. De eindstand in de finale luidt nu: 1. K. Steijn (Kijk Uit) 3 2i/i 2. H. Bosscher (Rolland) 3 2 3. J. Bos (VVV) 3 l'/i 4. A. Leusink (Oppositie) 3 0 Kampioen in de eerste klasse werd N. Mix sr. uit Purmerend. Een zwaar bevoch ten overwinning in de laatste ronde op de Weenink-speler B. v. d. Veen bracht hem op voldoende afstand van de oprukkende concurrentie. A. A. Verkooijen (Pat Mat) werd hier een uitstekende tweede en smaakte als enige speler het genoegen de nieuwe kampioen te hebben verslagen. De eindrangschikking ziet er hier als volgt uit: 1. N. Mix sr. (Purmerend 7 5 2. A. A. Verkooijen (Pat Mat) 7 5 3. N. Heere (Lasker) 7 5 4. P. G. Kloos (Oppositie)7 4 5. A. van Maanen (Kijk Uit) 7 B. v. d. Veen (Weenink) 7 een tienvoudige hoeveelheid zuurstof te vervoeren. „De laatste tijd is men er toe gekomen te zeggen, dat een hartvergroting niet meer ongewenst is. Terwijl het volume van een normaal hart bij een volwassen man ongeveer 650 cc bedraagt kan dit volume na sporttraining oplopen tot zelfs 1400 cc. Waar is nu de grens? Het gevaar zit in de vraag of de hartspier gezond is." Dr. Hingst wil ter beveiling dan ook ten minste één maal per jaar een volledige keuring, voorts advies geven in de te kiezen sport, daarbij reke ning houdende met de lichaamsbouw en de geaardheid van de kandidaat en tenslotte nieuwe keuringen na elke ziekte. „Voor dé topatleten moeten de eisen nog zwaarder worden gesteld. Hierbij kunnen alleen de kennis en de outillage van sportfysiolo- gen uitgebuit worden. Er bestaan plannen om deze op grotere schaal in ons land toe te passen dan thans het geval is." Geestig Prof mr. dr. I. A. Diepenhorst, rector magnificus van de Vrije Universiteit, had tevoren in een geestig betoog („van de uni versiteiten in Amerika wordt gezegd dat 't sportieve instituten zijn met studiegele genheid voor lichamelijk minder begaaf den") de relatie tussen academie en li chamelijke opvoeding besproken. Hij zei onder meer, dat de universiteit dreigt zich eenzijdig toe te leggen op de oefening van de geest en juist de sport vraagt dan de aandacht omdat zij de eenzijdigheden in het leven herstelt. „De sport leidt zeer veel energie in goede banen. De academie kan zich niet van de sport isoleren maar wel dienen de universiteiten zich te verzetten tegen excessen in de sport." Mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften, vice-presidente van de Tweede Kamer, sprak over de vrouwelijke student en de sport, waarbij zij tot de conclusie kwam, dat sportbeoefening door vrouwelijke stu denten noodzakelijk is. Dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, sprak over de accommodaties en de betekenis van de universitaire wereld voor de gehe le sportbeoefening. Hij concludeerde, dat, wanneer de accommodaties niet aangepast en uitgebreid worden, de studentensport zich niet zal kunnen ontwikkelen, terwijl vandaag aan de dag de ontwikkeling van de sportwereld het niet meer zonder de steun van de universiteiten kan stellen. Over het gebrek aan accommodatie voor de studentensport had ook de heer H. W. Unger, voorzitter van de Nederlandse Stu- tenten Sportstichting, in zijn inleiding tot het symposion gesproken: „Het merendeel van de universiteiten en hogescholen zal in 1964, wanneer de aanwas van studenten eerst pas goed zal beginnen, geen toerei kende accommodaties bezitten. De situatie dreigt dan precair te worden. Slechts door ingrijpen van particulieren en het bedrijfs leven zal dit kunnen worden ondervangen". Op negenenzestigjarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer Martien Hout kooper, oud-leraar lichamelijke opvoeding aan de Eerste HBS b te Haarlem en vroe ger speler van het eerste elftal van de voetbalclub „Haarlem", waarvoor hq zeventien jaar in 't eerste elftal uitkwam, In die periode werd hjj ook een keer ge kozen voor het Nederlands elftal. De heer Houtkooper, die op 27 oktober 1891 in Callantsoog is geboren, was van 1 oktober 1912 tot 1 september 1920 werk zaam bij het lager onderwijs te Haarlem. Daarna werd hij leraar lichamelijke op voeding bij het middelbaar onderwijs te Haarlem en met een onderbreking, toen hij in Amsterdam leraar was, is hij tot 1 november 1956 verbonden geweest aan de Eerste HBS b te Haarlem. In voetbalkringen was de thans overle dene een zeer geziene figuur en speler. Hij werd in 1910 lid van „Haarlem" na eerst bij WH in de Haarlemse Voetbal bond gespeeld te hebben. Hij werd als rechtsbinnen (later als rechtsbuiten) in het eerste elftal opgesteld en bleef regel matig spelen tot en met het seizoen 1926 1927. Hij speelde niet minder dan 232 wed strijden en hij scoorde liefst 129 doelpun ten. Later heeft hij nog twee seizoenen in het tweede elftal van „Haarlem" gevoét- bald. 7. J. Vis (Kijk Uit) 7 8. Chr. Schaveling (Bl'daal) 7 31/! 2 D/» l1/» Ook gaf de heer Houtkooper zijn krachten in het bestuur. De heer Houtkooper was van 4 september 1915 tot 13 september 1919 commissaris en van 3 september 1921 tot 4 september 1925 vice-voorzitter in het Haarlem-bestuur. Zijn activiteiten voor de voetbalclub zijn erkend door de benoe ming tot lid van verdienste. De thans overledene was een geziene fi guur op de voetbalvelden en bij zijn te genstanders gevreesd door zijn snelheid op de rechtervleugel. Op 31 augustus 1919 speelde hij met het Nederlandse elftal als rechtsbinnen tegen Noorwegen. Piet Teke- lenburg bezette toen de midhalfplaats. De heer Houtkooper droeg zijn kennis van het voetbalspel nog een keer uit toen hij na het vertrek van HFC's Engelse trainer in 1940 een drietal jaren oefenmeester was van de Good Old. De crematie van het stoffelijk overschot van de overledene is vanmiddag op Drie huis Westerveld in stilte geschied. VOETBAL. Dijckmans van Enschede zal Van der Merwe (NAC) vervangen als reserve doelman van het Nederlands B- elftal. dat vanavond in Aalst tegen België B speelt. Van der Merwe is geblesseerd. VOETBAL, Louis Bernard Dancausse de vice-president van de Franse Voetbal bond is bij een auto-ongeluk in de omge ving van Arles om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13