Rusk oppert nieuwe benadering van het ontwapeningsprobleem Kleine landen zouden het voorbeeld moeten geven Onrust in Zuid-Af rika HET WEER i Evacuatie uit Angola Verstoten liuisapen krijgen een oerwoudkomsclholintf Willy Brandt zelfbewust terug uit Amerika sfe MORRIS êefore ijóu Êuij! Tegen „ontwijding" van het nationale monument L. Lichtveld benoemd tot gevolmachtigd minister Regering-Kennedy overweegt nieuwe benadering van de Duitse kwestie Zaans „kanaalschap" met Haarlem en de IJmond? Duizenden gegadigden voor totowinst Russen akkoord met neutrale UNO-secretaris m STURKA DENIM 0VERG00IERS BORST kinderfcMsig jan doornboscb DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 118 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidens J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nachtvorst Storm vaagde bouwsels weg op het strand SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Verwoerd: Wij zijn bevrijd van de Afro-Aziaten Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad èn omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Panda en beeldverhalen9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s Ontsnapte gevangene met gestolen auto over de kop af 12.50 Anegang 19 - Haarlem accordeon- en gifaar-les DINSDAG 21 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant BERKELEY (Californië) (V.S.) (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft een nieuwe benadering van het ontwapeningsprobleem door alle landen bepleit. Kleine landen zou den, na onderling overleg, kunnen beslui ten hun bewapening te verminderen tot het peil, voldoende voor handhaving van de binnenlandse veiligheid. Rusk merkte op dat het ontwapeningsprobleem „niet is be perkt tot de grote mogendheden op het noordelijk halfrond". Terwijl de zogenaam de grote mogendheden de mogelijkheden voor een ingrijpende beperking van de be wapening onderzoeken zouden ook andere landen zich op hun situatie kunnen bezin nen en een waardevolle bijdrage leveren". „Er kunnen andere landen zijn, op eni ge afstand van de centra van militaire macht, die tof de slotsom kunnen komen dat het voordelig is onderling overeen te komen de bewapening te beperken tot het peil voor handhaving van de binnenlandse veiligheid". Op deze wijze zouden gelden voor sociale en economische ontwikkeling kunnen vrijkomen. Rusk merkte op dat ontwapening risico's met zich brengt, maar dat het een nog gro ter risico is wanneer niet nogmaals op nieuw ernstig wordt geprobeerd ontwape ning te verwerkelijken. In Zuid-Afrika, in Johannesburg, is het dezer dagen tot ernstige onge regeldheden gekomen tijdens een de monstratie van de vrouwenorganisatie Zwarte Sjerp" tegen de apartheid. Op de foto zien we hoe de politie met gebruikmaking van de wapenstok de rust trachtte te herstellen. (Telefoto ANP) Ontwapening in een wereld waar belang rijke politieke vraagstukken op een oplos sing wachten is niet eenvoudig. „Omdat een spoedig einde aan de rivaliteit én te genstellingen niet te verwachten is, en om dat de bewapeningswedloop de spanning vergroot, is de huidige taak om maatrege len te vinden waardoor de bewapening vei lig kan worden verminderd terwijl gelei delijk een wereld van orde en recht ont staat zoveel te moeilijker". „Daarom zijn effectieve inspectie en con trole een vereiste, daarom is geleidelijke ontwapening een voorzichtige procedure, daarom moet de wettelijke structuur voor het regelen van geschillen worden verste vigd, daarom moet een internationale po litiemacht worden opgericht om het wette lijke proces te handhaven", aldus Rusk Voor een bijeenkomst van studenten aan de universiteit van Californië. (UPI) Hij zei dat „onnodige en nut teloze irritatie" tussen Amerika en Rusland in het belang van de vermindering van de koude oorlog, vermeden moet worden. „De koude oorlog", zo merkte hij op, „is niet in het Westen uitgevonden, maar gebo ren in de aanval op de vrijheid welke uit de as van de tweede wereldoorlog ont staan is. De kwesties welke men de koude oorlog noemt zijn reëel, en kunnen niet zonder meer „weggewenst" worden. „Ze moeten onder ogen gezien en aange pakt worden. De wijze waarop kan verschillen. Ze zullen niet weggebrand worden met scheld woorden of weggejaagd met lef. Ze moeten met beslistheid, vertrouwen en wereldwijs heid worden aangevat. Verbindingskana len moeten opengehouden worden, tenein de het nog meèr mogelijk te maken dat punten worden gevonden waar de spanning kan worden verlicht". (Reuter) Premier Kroestjsjev heeft vandaag op een landbouwcongres te Alma Ata gezegd, dat de Sovjet-Unie „elke con- trolevoorwaarde" zal aanvaarden als haar Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, afge wisseld door enkele buien en matige tot zwakke noordelijke wind. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en wind krimpend naar zuidwest tot west. In het binnenland op de meeste plaatsen nachtvorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Enkele exploitanten van consumptieten ten aan het Scheveningse strand zijn on aangenaam verrast door het zeer hoge wa ter. Zij waren al bezig geweest hun ten ten op te bouwen met het oog op de vroe ge Pasen van dit jaar. Deze bouwsels, voor het merendeel nog onvoltooid, zijn door de storm en het hoge water uit el kaar geslagen. De brokstukken dreven van ochtend in zee. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLÉM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ontwapeningsvoorstellen worden aange nomen, aldus meldt radio-Moskóu. Nieuwe voorstellen van Kroesjtsjev? NEW YORK (Reuter) Premier Kroe sjtsjev zal president Kennedy nieuwe voor stellen doen over de manier waarop de spanning tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten verminderd kan worden, zo weet het tijdschrift „Newsweek" te melden. De Rus Alexander Toptsjiev, die de volgende maand naar Boston komt voor de viering van het honderdjarig bestaan van het instituut voor technologie van Massachusetts, zou deze voorstellen in Washington overhandigen. „Newsweek" schrijft voorts dat Kroes jtsjev althans volgens Russische diplo maten graag zou zien dat de Russische vice-premier Mikojan en de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson elkaar over en weer bezoeken „Om de weg te bereiden voor een onderhoud tussen hem en Ken nedy". Het gemeentebestuur van Amsterdam zal aan de regering een brief zenden waarin maatregelen worden voorgesteld ter be teugeling van de door velen gelaakte „ont wijding" van het nationale monument op de Dam. Voorgesteld wordt het veelvuldig als zitplaats gebruikte onderste deel van de urnenmuur af te schuinen en eventueel met planken te bedekken. De regering, in wier opdracht het monument indertijd is ver vaardigd, zal moeten beslissen wat er zal gebeuren. Het is de bedoeling van de beeldhouwer en de architect geweest, van dit gedenkte ken geen „grafsteen" maar een bevrij dingsmonument te maken. De regering, die het monument destijds aan de zorgen van de stad Amsterdam heeft toevertrouwd, zou eveneens rekening houden met de be doeling die bij de kunstenaars heeft voor gezeten. Het plaatsen van hekjes ter af sluiting van het gedenkteken voor het pu bliek zou met deze bedoeling in strijd zijn. Hoewel veel mensen zich ergeren aan de ontwijding van het monument door de ta ferelen die er zich soms afspelen, zijn er anderen die er zich over verheugen dat dit symbool onzer bevrijding een plaats mid den in het dagelijks leven heeft gekregen. Ook de architect zou het betreuren indien er iets aan hét monument zal worden ver- andérd. Het laatste wóórd hierover is even wel aan de regering. (Van onze correspondent) LONDEN Dr. Verwoerd, Zuid-Afrika's premier, verklaarde maandag bij zijn aan komst in Johannesburg dat zijn beslissing om het Gemenebest te verlaten een over winning betekent en geen nederlaag. „Wij hebben onszelf bevrijd van de Afro-Azia- ten", zeide hij. Men dient hierbij echter niet te vergeten dat een groot deel van de blanke bevolking in Zuid-Afrika sceptisch tegenover Verwoerds rassenpolitiek staat. De minister-president werd echter geest driftig met gezang en gejuich door onge veer zesduizend van zijn aanhangers ont vangen. Er deden zich enkele incidenten voor, waarbij het tot handtastelijkheden tussen blanken en negers kwam. PIETERMARITZBURG (UPI) Een aantal van 2500 demonstranten heeft gis teren in Pietermaritzburg een resolutie aangenomen waarin „sterke wrevel" tot uitdrukking is gebracht over het besluit van premier Verwoerd uit hét Gemene best te treden. Ook in Durban is het tot betogingen gekomen. In totaal werden gisteren tien Afrikaan se leiders aangehouden, onder wie de vice- voorzitter van de Liberale Partij Jordan Ngoebane, twee geesteljken en enkele lei dende figuren van het verboden Afrikaan se Nationale Congres. De arrestaties wer den verricht in Johannesburg, Durban, Bloemfontein en Port Elizabeth. Allen zouden vandaag in Johannesburg voor de rechter verschijnen op de be schuldiging van overtreding van de wet inzake onwettige organisaties en die in zake onderdrukking van het communisme. Inayat Khan: Alles wat goed is en de moeite waard, is moeilijk te verkrijgen. Driehonderd plunderaars uit omlig gende landen zijn het noorden van Angola binnengedrongen, waar zij zich aan roof, kidnapping, aanranding en moord hebben schuldig gemaakt. Por tugese parachutisten trachten de gren zen af te sluiten om te voorkomen dat de daders ontkomen. Vrouwen en kinderen worden uit het gevaarlijke gebied naar Loeanda gevlogen waar zij een tijdelijk onderdak krijgen. Een meisje uit het geteisterde gebied wordt op de luchthaven van Loeanda uit een vliegtuig geholpen. BRAZZAVILLE, (UPI) Vluchtelingen uit Portugees Angola, binnengestroomd, hebben verhalen verteld over slachtingen en terreur, uitgeoefend door Afrikanen in de Portugese kolonie. Volgens de vluchte lingen moeten alle Europeanen in de om geving van San Salvador in Noord-Angola, nabij de grens met Kongo-Leopoldstad, door de terroristen zijn uitgeroeid. Ook zouden vele Portugese politiemannen en grenswachten zijn gedood, zodat de grens geheel open ligt. De vluchtelingen vertelden voorts dat twee compagnieën Angolese soldaten in Maquela do Zombo, in de buurt van de Kongolese plaats Thijsstad, aan het muiten zijn geslagen en hun Portugese officieren hebben vermoord. NEAV YORK (Reuter) Negenendertig Afrikaanse en Aziatische landen hebben maandagavond verzocht de toestand in Portugees Angola op de agenda van de UNO-Assemblee te plaatsen. De agenda commissie zal het verzoek waarschijnlijk woensdag bespreken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in overleg met de rege ring van Suriname, de heer L. A. M. Licht veld, hoofdambtenaar ter beschikking van de minister-president van Suriname, is toe gevoegd aan de staf van de Nederlandse ambassadeur te Washington. In verband hiermee is de heer Lichtveld bij Konink lijk Besluit de persoonlijke titel van ge volmachtigd minister verlèend (de heer Lichtveld is tevens een bekende Suri naams litterator, die onder het pseudo niem Albert Helman een aantal romans heeft geschreven). Een gevangene die uit de gevangenis te Eygelshoven was ontvlucht is na een kort stondig avontuur weer in handen van de politie gevallen. De man nam in Sittard een auto weg, waarmee hij naar Roer mond reed. Daar sloeg de auto over de kop. De vluchteling, die ongedeerd was, trok te voet naar Venlo. Daar werd hij door de politie aangehouden en in arrest gesteld. Bij het verhoor bekende hij de autodiefstal in Sittard en ook een diefstal van een partij sigaretten aldaar. De vereniging voor die renbescherming van Bula- wayo in Zuid-Rhodesië heeft een rehabilitatie centrum ingericht voor apen die als huisdieren hebben afgedaan en niet weten hoe zij zich in het wild moeten gedragen. De vereniging begon de oerwcrud-herscholingscur- sus voor geciviliseerde apen toen zij de zorg kreeg over 42 aapjes die huis dieren in Bulawayo waren geweest. De apen werden door hun bazen verstoten wegens kleine vergrijpen zoals bijten van kinderen, vernieling van huisraad of prikkelbaarheid wegens ouderdom. Maar toen de apen wer den losgelaten in de jungle bleken zij niet te weten hoe zij aan hun dagelijks voed sel moesten komen. Aan vankelijk vierden zij hun verworven vrijheid met uitbundig van de ene boom in de andere te klimmen en naar hartelust te ravotten, maar tegen lunchtijd ver zamelden zij zich en wacht ten geduldig op hun maal tijd, die niet kwam. De herscholingscursus wordt gegeven in Bula- wayo's nationale wild reservaat Matapos. De jachtopzieners zijn maan den bezig geweest om van de apen weer wilde dieren te maken. De ex-huisdieren waren doodsbang voor de wilde dieren in het reservaat. Maar langzamer hand leerden zij zich weer aan te passen aan de om geving en kwamen hoe langer hoe minder apen terug naar de plaats waar zij hun dagelijkse maaltijd verwachtten. Nu zijn alle 42 apen tot hun oerstaat teruggekeerd. De vereniging bereidt zich thans voor op een nieuwe cursus op nog gro tere schaal nu de gemeen teraad van Bulawayo over weegt om het houden van apen als huisdieren geheel te verbieden. (Van onze correspondent) De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft maandagmiddag in Bonn ver klaard, dat de regering-Kennedy een nieu we aanpak van de Duitse kwestie voor staat. Hij zei: „Kennedy wil méér doen dan zeggen dat hij voor de Duitse hereni ging is zonder verder iets te ondernemen." Brandt, die van een negendaagse reis door de Verenigde Staten terugkeerde lichtte eerst, vice-kanselier Erhard in over zijn besprekingen met Kennedy en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, 's Middags stond bij de pers te woord. De socialistische kan didaat voor het bondskanselierschap, die 's ochtends de oppangename tijding van de S.P.D.-nederlaag in de gemeenteraads verkiezingen te verstouwen kreeg, maak te nochtans een zelfverzekerde indruk. De hartelijke ontvangst in Amerika lijkt veel te hebben weggenomen van de nerveuze crisis, waarin hij was geraakt door de schandelijke lastercampagne die sommi ge C.D.U.-politici hem hebben aangedaan. Brandt gaf geen bijzonderheden van de nieuwe Amerikaanse plannen, maar hij sprak wel een aantal halve woorden die een goed verstaander te denken kunnen geven. Hij zei dat een minimum aan ge zamenlijke buitenlandse politiek voor C.D.U. en S.P.D. noodzakelijk is en bracht Washingtons bezorgdheid over, dat de Sov jet-Unie zal kunnen proberen te profiteren van de verkiezingsstrijd. Niet alleen moe ten C.D.U. en S.P.D. gemeenschappelijk stelling nèmeh tegen Sovjet-dreigementen inzake Duitsland en Berlijn, maar de Bondsrepubliek moet zelf ook nieuwe voor stellen doen inzake de Duitse kwestie waar van de Verenigde Staten bij het opmaken van hun voorstellen gebruik kunnen ma ken. Het is volstrekt niet zo, zei Brandt, dat nieuwe ideeën bij de regering-Kenne- Op initiatief van de plaatselijke V.V.D.- afdeling is in Koog aan de Zaan een fo rumavond gehouden, die werd bezocht door burgemeesters, wethouders en raads leden uit de Zaanstreek. Vertegenwoordi gers van de Partij van de Arbeid, de Ka tholieke Volkspartij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en van protes tants-christelijke groeperingen. Er werd gesproken over de voor- en nadelen van sa menvoeging van de tien Zaangemeenten. Algemeen was men van mening, dat de Zaanstreek door de bouw van de Coentun- nel en industrialisatie langs het Noordzee kanaal voor een stormachtige ontwikke ling staat. Op de vraag of de vele ge meenschappelijke problemen door vor ming van één „Zaanstad" opgelost moeten worden, kwam men niet tot een eenslui dend antwoord. Wel achtte men in elk ge val nauwe samenwerking noodzakelijk. Daarbij werd gedacht aan de vorming van een „kanaalschap" met Amsterdam, Haar lem, IJmond en het rijk, de stichting van een gemeenschappelijk grondbedrijf en het doen opstellen van een intergemeente lijk structuurplan. Het zou daarbij nodig zijn locale belangen achter te stellen bij het streekplan. Het initiatief voor deze vergaande samenwerking, dient, zo was vrij algemeen het oordeel, te worden geno men door de politieke partijen in de Zaan streek. Het aahtal toto-winnaars is gestegen tot 28 en nog steeds komen meldingen van deelnemers met 15 punten binnen. Ook de stroom tweede prijswinnaars (14 pun ten) houdt aan. Om 12 uur vanmiddag waren er reeds 480 geregistreerd. Het aantal winnaars van de derde prijs loopt in de duizenden. dy bij voorbaat verdoemd zouden zijn, in tegendeel zij zijn zeer welkom. Berlijn uitgezonderd Brandt, die de bezorgdheid over Ade nauers immobilisme, die hij met vele an deren deelt, duidelijk liet doorschemeren, zonderde eén onderdeel van een nieuwe aanpak voor de Duitse kwestie uit, te we ten Berlijn. Het is trouwens bekend, dat Kennedy niet aan de Berljjnse kwestie wil morrelen zolang de Sovjets haar met rust laten. Brandt verklaarde wel Kenne dy te hebben uitgenodigd voor een bezoek aan Berlijn. In tegenstelling tot Eisenho wer, die bij zijn bezoek van 1959 aan West- Berlijn oversloeg, verklaarde Kennedy zich bereid de uitnodiging aan te nemen als de gelegenheid zich voor hém voordoet een bezoek aan Duitsland te brengen. Hetgeen nog Wel even zal duren. Ook jegens Polen Adenauers tegenkandidaat waarschuwde met nadruk, dat Duitsland in de Verenig- dè Staten aan invloed zal verliezen wan neer het niet rekening houdt met de nieuwe politieke ontwikkelingen in Was hington. Daartoe behoort blijkbaar ook een andere benadering jegens Polen. Ondanks alle teleurstellingen en Gomoelka's jongste verklaring dat Polen alleen diplomatieke betrekkingen met Bonn wenst aan te kno pen als de Oder-Neisse-grens erkend wordt, vroeg Brandt de verhouding tot Polen op nieuwe grondslagen te vestigen. Hij zei in de Verenigde Staten gemerkt te hebben, dat men het Sovjet-blok daar niet meer als een monolitisch geheel wil beschouwen. Dat klopt met de plannen die men aan Kennedy toeschrijft om de Po len tot een van Moskou onafhankelijker beleid te brengen. Het is vermoedelijk te vroeg de Ameri kaanse regering reeds concrete nieuwe plannen inzake Duitsland toe te schrijven, maar men krijgt inderdaad de indruk, dat Kennedy en Rusk zich niet langer wil len beperken tot de zo langzamerhand hei lig verklaarde, maar steriel gebleken Duit se formules. NEW YORK (Reuter) Naar in door gaans betrouwbare UNO-kringen verluidt, hebben de Russen enige Afrikaanse en Aziatische afvaardigingen laten weten, dat zij hun eis voor een reorganisatie van het algemeen UNO-secretariaat zullen laten vallen, mits de Zweed Dag Hammarskjoeld voor de resterende twee jaar van zijn ambtstermijn vervangen wordt door een Afrikaanse of Aziatische neutralist. In dit verband worden de namen genoemd van de Tunesiër Mongo Slim, de Indiër Rajesj- war Dayal en de Indonesiër dr. Ali Sas- troamidjojo. Advertentie sportief grote zakken en galgen met gespsluiting in het bleu en steenrood ft is betaalbaar bij Advertentie maasstraat 11 - haarlêm-n. - tel. 54645

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1