Servatius wil een internationaal tribunaal voor Eichmann Hij zal de bevoegdheid van Israëlisch hof betwisten I i Kennedy pakt problemen van de landbouw op nieuwe wijze aan Gaullisten willen staatshoofd door het volk laten kiezen WERELDNIEUWS r 1000 BROEKEN! Van dag tot dag raatótoel Inspirerend? 0p de Goed idee... nu zomerse Hero doperwtjes! DINSDAG 21 MAART 1961 3 Dr. E. van Kaalte Stafchef Duggins van het Leger des LI ei ls overleden ihl i i! Groepen boeren zouden medezeggenschap krijgen in de regelingen voor produktie en verkoop Amerikaans voorbeeld zweeft de UNR voor ogen F eestgericht Floris Flaneur NIET LANGER ZOEKEN! i Onzé eigen directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, is op verzoek van de regering-Verwoerd naar Zuid-Afrika gereisd voor een bezoek aan de gevangenissen in dat land. Het lijkt ons uitgesloten, dat de heer Lamers nog nooit iets in zijn krant heeft gelezen over de meer dan „soepele" procedure, volgens welke onze gekleurde soortgenoten daar van hun vrijheid worden beroofd. Wij mogen evenmin veronderstellen, dat een hoge Nederlandse ambtenaar de bezwaren en gevolgen van de apartheidspolitiek als een bagatel terzijde schuift. Daarom blijft het verslag over mr. Lamers' reis, door een A.N.P.-redacteur getrouwelijk opgetekend, voor ons een onverteerbaar brok. De directeur-generaal heeft namelijk als voornaamste conclusie uit zijn bezoek getrokken, dat „Zuid-Afrika een voor- treffelijke oplossing heeft gevonden voor het enorme probleem van de tewerk stelling van de ongeveer 54.000 gevan genen". Van dit respectabele aantal behoren ongeveer 49.000 personen tot de gekleurde bevolkingsgroepen. Aangenomen dat de oplossing inderdaad voortreffëlijk zou kunnen zijn wij menen daaraan te mogen twijfelen zouden wij toch graag in de uitspraken van de heer Lamers een verwijzing hebben gezien naar de manier, waarop de neger in Zuid-Afrika zonder veel omhaal in de gevangenis kan ver dwijnen. Nu mr. Lamers dit heeft nage laten willen wij wel een greep uit de mogelijkheden doen: wanneer de Afrikaan bij de willekeurige inspecties niet in staat is zijn pas te tonen, wanneer hij zonder werk in de „blanke" zones verblijft, wan neer hij omgang heeft met een blanke vrouw (of een negerin met een blanke man), wanneer hij zich verzet tegen de apartheidswetten en de uitvoering daar van. Uit deze opsomming blijkt wel, dat mr. Lamers' suggestie als zouden al de huidige gevangenen, naar onze maatstaven gemeten, misdaden op hun geweten heb ben, kant noch wal raakt. Bovendien mag men niet vergeten, dat een groot aantal Afrikanen tot criminele uitspattingen komt als gevolg van de minderwaardige positie, waarin zij verkeren. Maar goed, de directeur-generaal zou kunnen aanvoeren, dat hij slechts ge ïnteresseerd was in de aard van het Zuid- afrikaanse gevangeniswezen en niet in de reden, waarom zovelen met deze „voor treffelijke oplossing" mogen kennismaken. Aangezien wij in ons land echter niet te kampen hebben met een zelfgeschapen probleem van een groot aantal min of meer politieke gevangenen, lijk* het onderzoek naar die aard voor de ontwik keling en verdere modernisering van het Nederlandse gevangeniswezen, dat prak tisch uitsluitend voor criminelen in het leven is geroepen en daarom op geheel andere uitgangspunten moet zijn gegrond vest, weinig waarde te hebben. De belangstelling van de heer Lamers zal dus wel een uitsluitend persoonlijk karakter hebben gehad en dat >s dan wel weer een zonzijde aan deze duistere ge schiedenis; hoewel, een man met een der gelijke vreemdgerichte belangstelling en zulke juichende opvattingen over zo'n verderfelijk systeem en dan op een hoge post in ons goede vaderland...., wij vin den het een onplezierige gedachte. Dit temeer, omdat ook de „oplossing" minder voortreffelijk is dan deze ambtenaar ons zou willen doen geloven. Wat houdt het Afrikaanse gevangenis wezen volgens mr. Lamers in? „Onder vrij geringe bewaking worden de gevangenen dagelijks naar hun werk (in de agrarische bedrijven) gebracht", zo vertelde hij aan het A.N.P. „De gevangenissen zijn van een open karakter; zij zijn speciaal in de Kaap provincie voor deze tewerkstelling inge richt. De boeren betalen voor leze werk krachten aan de staat. Ze hebben er zelfs geen enkel financieel voordeel van". De staat echter wel, zo dachten wij, en het is genoeg bekend dat de blanken in Zuid- Afrika meer belang bij die staat hebben dan de Afrikanen. Dit geeft de heer Lamers overigens toe, want „het tekort aan landarbeiders, dat na de laatste oorlog tengevolge van de grote trek van de Ban toes naar de steden is ontstaan, kan thans worden weggewerkt. De gevangene, die als geschoolde arbeider vrij komt, gaat veelal niet terug naar de stad, waar de mogelijkheden om opnieuw met de crimi naliteit in aanraking te komen, veel groter zijn". Zo lost de regering-Verwoerd dus het tekort aan goedkope landarbeiders op; de trek van de Bantoe's naar de steden vloeit namelijk voor een belangrijk deel voort uit het feit, dat de lonen daar aan merkelijk hoger liggen. Deze kant van de zaak laat de heer Lamers echter kennelijk koud. Hij rept er tenminste met geen woord over. De dwangarbeid, zoals wij de „voortref felijke oplossing" liever zouden willen noemen, heeft echter ook nog onmense lijker mogelijkheden. Men denke slechts aan de afgrijselijke toestanden, zoals die twee jaar geleden in het beruchte proces in Pretoria bekend zijn geworden. Daarbij stond de Afrikaander P. J. Potgieser terecht, beschuldigd van moorden, dage lijkse mishandelingen en mensonterende behandeling van de hem door de regering ter beschikking gestelde zwarte gevan genen. Dit geval stond niet alleen Het zal wel waar zijn dat, zoals mr. Lamers verklaart, bij de vruchtenkwekers in Georg in Kaapprovincie de dwangarbeiders helemaal niet als slaven worden be schouwd, de hel is niet overal even warm. Maar begrippen als „voortreffelijk" en „oplosing" hebben voor ons toch een zo geheel andere inhoud dan dat wij ze met betrekking tot het Zuidafrikaanse gevan geniswezen om niet te spreken van het gehele Zuidafrikaanse beleid zouden willen gebruiken. Wij weten het echter reeds, directeur-generaal Lamers heeft hierover totaal andere gedachten. Hij vond dat zijn bezoek „zeer inspirerend" heeft gewerkt; onthullend, zouden wij willen Zeggen en dit dan vooral met betrekking tot de mentaliteit van mr. Lamers. Gedurende een vakantie in Israel ontmoette ik in het hotel in Haifa, waar ik onder dak geniet, een heel gezelschap dat daar eveneens verblijft. Maar niet voor hun genoegen. Zij vertoeven daar omdat de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann tot straks het proces in Jeruzalem zal beginnen ondergebracht is in een gevangenis dicht bij Haifa. Het gezelschap in kwestie bestaat uit vijf personen. In de eerste plaats de uit Keulen afkomstige advocaat dr. Servatius, die destijds ook bij de pro cessen in Neurenberg een der verdedigers was. Dat kon hij alleen doen omdat hij nooit of te nimmer deel had uitgemaakt van de nationa,al-socialistische beweging. Hij is vergezeld van een jonge advocaat uit Miinchen, die tot een familie behoort waarvan vele leden door de nazi's om het leven gebracht zijn omdat zij bij de samen zwering tegen Hitler van 20 juli 1944 betrokken waren geweest. Verder genieten de heren de bijstand van een bekoorlijke jeugdige Duitse secretaresse. band met het proces heb ik een onderhoud met hem gehad. Onomwonden stelde hij op de voorgrond, vast te vertrouwen dat het Gerechtshof in Jeruzalem alles zal doen om de beschuldi ging te vermijden dat de beklaagde door zijn rechters niet op behoorlijke wijze be handeld is. Toch schijnt dr. Servatius van plan te zijn, vóór alles te stellen, dat een Israëlisch tribunaal in dit geval niet be voegd is tot berechtiging van Eichamnn en dat ook de verwijzing door Israël naar de desbetreffende Israëlische wet volkenrech telijk geen steek houdt. Een langs inter nationale weg in het leven geroepen Hof zou hier zijns inziens op zijn plaats ge weest zijn. Verkeerd acht Eichmann's verdediger het ook, dat het proces in Israël wordt ge voerd. „Gesteld eens, dat ik als verdediger getuigen uit Duitsland voor en door de rechters verhoord zou willen hebben. Er bestaat dan grote kans dat juist zulke ge tuigen, zouden zij hierheen komen, arresta tie zouden moeten vrezen op grond van de zelfde Israëlische wet volgens welke Eich mann terecht staat." Aldus ongeveer dr. Servatius over deze zijde van de opzet van het proces. Verder verheelde hij niet, in Eichmann zeker van een rechtsstand- punt uit bekeken slechts een werktuig te zien van hen, die de plannen tot vernieti ging van de Joden bedachten en daartoe de bevelen uitvaardigden. En dan volgt in deze gedachtengang ik geef hier uitslui tend weer, wat de theorie schijnt te zijn van Eichmann's verdediger, zonder daar op van mijn kant nader in te gaan dat men van een zo ondergeschikte ambtenaar als de beklaagde indertijd was, niet had kunnen verwachten dat hij tegen zijn chefs in verzet zou zijn gekomen. Tegen televisie Tot de bezwaren van dr. Servatius tegen de door Israël verleende toestemming om de rechtszittingen voor de televisie te laten opnemen tussen twee haakjes: in Israël zelf bestaat nog geen televisie bleek te behoren dat hij het gevaar aanwezig acht Dr. Benjamin HaJ.evy, president van de arrondissementsrechtbank te Jeruzalem. De Israëlische regering acht het zaak zo veel mogelijk zorg te dragen voor de vei ligheid van deze drie Duitse gasten. De mogelijkheid bestaat immers altijd, dat een van de honderdduizenden verbitterde vijanden, die Eichmann begrijpelijkerwijze juist in Israël heeft, uit het oog zou verlie zen, dat ook de grootste misdadiger in on ze samenleving recht op juridische verde diging heeft en bijvoorbeeld de advocaat Servatius te lijf zou willen gaan, ook al doet deze niets anders dan hetgeen tot de plichten van zijn beroep behoort en al ver afschuwt hij zelf wat de nazi's misdreven hebben. Kortom, voor speciale bescher ming van dr. Servatius en zijn naaste me dewerkers bestaat ongetwijfeld goede re den. Vandaar, dat zich in hun omgeving voortdurend twee ambtenaren van de Isra ëlische veiligheidsdienst bevinden. Wan neer Servatius, de jonge advocaat en de secretaresse gaan eten, dan ziet men ook hun „beschermers"- aan een tafeltje naast hen inde eetzaal plaats nemen: Een dier beide Israëliërs had mij ver teld dat dr. Servatius, die ook uiterlijk iets gemoedelijks heeft, een aangename man is om mee te praten. Welnu, dit laat ste heb ik zelf ondervonden. Want over verschillende belangrijke kwesties in ver- Mosje Landau, lid van het Gerechtshof. dat men in het buitenland een en ander zal vertonen met invoeging van filmbeelden, die op zichzelf niet onmiddellijk betrek king hebben op de beklaagde, maar die het geheel van wat er straks elders op het beeldscherm zal worden gebracht wat „le vendiger" zullen maken. „Men moet wel bedenken, dat de terechtzittingen zelf in het algemeen al heel spoedig vervelend zullen zijn en dat daar allerlei (dikwijls ook nog vrij ingewikkelde) ondergeschikte puntjes ter sprake zullen komen, die het grote publiek geen belangstelling zullen inboezemen. Dat heeft men destijds ook in Neurenberg ondervonden. En wanneer dan tussen de televisiebeelden wat filmpjes worden ingevoegd, die in wezen niet de persoon van Eichmann betreffen maar wel pakkend zijn en onwillekeurig tegen iemand van zijn slag nog verder stemming kunnen maken, leidt dat tenslotte tot een aantasting van wat rechtens ook de ergste beklaagde toekomt. Westdtiils burger Hetzelfde geldt met betrekking tot de mo gelijkheid, dat de beeldvertoningen nog lang na afloop van het proces en van de omtrent Eichmann gevallen beslissing kun nen blijven voortgaan en herhaald wor den. Dat ware dan in beginsel een straf, boven de straf welke de rechters zouden uitspreken. Nu is het waar dat het Israëli sche Hof in zijn beslissing, toestemming te geven tot het opnemen voor de televisie, zich het recht heeft voorbehouden ingeval van bepaalde misbruiken in te grijpen. Dit zou het in de praktijk echter alleen kun nen doen als het zou gaan om voorstellin gen binnen Israël. De Israëlische rechters zullen niet bij machte zijn om afdoende maatregelen te treffen tegen misbruiken die zich eventueel in het buitenland voor doen." f Gideon Hausnerprocureur-generaal (openbare aanklager). Isaak Raveeh, rechter van de Arrondis sementsrechtbank van Jeruzalem. Vermeld zij nog dat onbetwistbaar vast staat, naar ik van dr. Servatius vernam, dat Eichmann burger is van de Westduitse Bondsrepubliek. Zijn verdere familie heeft zich destijds in Oostenrijk laten naturali seren, doch met hem is dit niet het geval geweest. De Westdutise Bondsrepubliek zou aldus dr. Servatius, onder deze omstan digheid verplicht zijn harerzijds de kos ten van de verdediging van een van haar burgers door een Westduitse advocaat op zich te nemen. Volgens mijn zegsman tracht de regering in Bonn echter en dit in hoofdzaak om thuis zekere politieke ge voelens te ontzien aan die verplichting te ontkomen. Het in deze bevoegde admini stratieve tribunaal in Keulen zal hierom trent nog moeten beslissen. Intussen staat vast dat, indien Bonn het advocatenhono rarium niet zou betalen, de Israëlische regering dit zal doen. Het was mij echter heel duidelijk, dat dr. Servatius zelf wei nig bewondering kon koesteren voor de in deze tot dusverre weigerachtige hou ding van de zijde der Westduitse Bondsre publiek. PAISLEY, (Schotland) (UPI) Com missioner Norman Duggins, stafchef van 't Leger des Heils is maandag in de Schot se plaats Paisley overleden. Hij werd 58 jaar. Duggins was de plaatsvervangend wereldleider van de organisatie. Hij was een inwoner van Bromley (Engeland) Hij was juist bezig aan zijn eerste reis naar Schotland sedert hij zes maanden ge leden voor zijn hoge functie werd geroepen Toen hij zondag een menigte toesprak in de Cotton Street Citadel zakte hij in elkaar Advertentie Van onze correspondent) WASHINGTON, Sedert de tweede wereldoorlog is geen Amerikaanse rege ring erin geslaagd een oplossing te vin den voor het landbouwprobleem. Presi dent Kennedy gaat het nu langs een an dere weg proberen: het departement van Landbouw zal trachten met de producen ten van een bepaald landbouwprodukt een regeling op te stellen voor produktie en verkoop. De voornaamste landbouwwetge- ving wordt aldus onttrokken aan het Con gres. Huis en Senaat zouden als Ken nedy's plan doorgaat alleen veto-recht krijgen over de maatregelen, waartoe de partement en boeren hebben besloten. Dat veto-recht zou binnen twee maanden ge bruikt moeten worden. Het landbouwprobleem in Amerika is nog altijd ernstig. De inkomsten van de boer zijn beslist te laag. De controle van produktie en prijs is nog altijd onbevredi gend. Nieuwe methoden maken Je opbreng sten van het land overdadig groot. De dis tributie van de produkten laat te \yensen (Van onze correspondent) PARIJS De Unie voor de Nieuwe Re publiek, die in het Franse parlement te genwoordig de grootste politieke partij is, heeft het afgelopen week-einde in Straats burg een congres gehouden om in het bij zonder de premier Michel Debré en de Ka merpresident Jacques Chaban Delmas ge legenheid te geven een uitvoerige balans der activiteiten van het gaullistische be wind op te maken. Debré, die twee volle uren aan het woord was nam de grondwet van de vijfde republiek, die hij indertijd dan ook zelf ontworpen had, in bescher ming en ontkende dat het parlement tot een te bescheiden plaats zou zijn terugge drongen. Over Algerije wilde hij weinig los laten om, zoals de premier zei, de taak van het staatshoofd in de beslissende fase die nu aan zal breken, niet te bemoeilijken. Uiterste discretie blijft dus ons devies, zo herhaalde Debré. Chaban Delmas, die juist was terugge keerd van een reis door de Verenigde Sta ten, waar hij langdurig met president Ken nedy had gesproken, herhaalde dat 'n ont moeting van het Amerikaanse staatshoofd met generaal De Gaulle op vrij korte ter mijn in de lijn der verwachtingen ligt. Van zo'n gesprek tussen De Gaulle en Kennedy zou men, zo voorspelde Chaban Delmas, nu Frankrijk zich zo opzienbarend heeft her steld, slechts gelukkige resultaten mogen verwachten. Over de mogelijkheid van een grond wetsherziening, waarover in politieke krin gen al maanden wordt gesproken, liet Cha ban Delmas zich maar heel voorzichtig uit. Herhaaldelijk is de wenselijkheid ter spra ke gekomen, een post van vice-president, volgens het Amerikaanse voorbeeld, te scheppen, waarvan de titularis het staats hoofd mettertijd dan automatisch zou kun nen opvolgen. Het is eveneens bekend dat de 46-jarige Chaban Delmas, die het nooit aan ambities heeft ontbroken, zich als vice- president ook wel graag tot officieel „dauphin" zou laten uitroepen, doch zover schijnt De Gaulle voor het moment nog al tijd niet te willen gaan. Ook de officiële proclamatie van een presidentieel regime. dat in de praktijk al tenminste een jaar bestaat en waarvoor de grondwet in grijpend zou moeten worden herzien, schijnt, volgens de uitlatingen van de voornaamste U.N.R.-woordvoerders nog niet aan de orde te zijn. Wel maakte Chaban Delmas een toespe ling op de wenselijkheid de procedure te wijzigen voor de verkiezing van het staats hoofd. Volgens de huidige grondwet wordt de president der republiek door een uitge breid college van kiesmannen aangewezen. In de toekomst zou de staatschef, net als in Amerika, door het hele volk gekozen kunnen worden. De Kamerpresident ver onderstelde dat De Gaulle zich dan wel be reid zou tonen zich opnieuw kandidaat te stellen. Het enige resultaat van deze be scheiden grondwetscorrectie zou dan dus zijn. dat de twee jaren, die generaal De Gaulle nu in het Elysée zetelt, niet zouden meetellen en hij voor een nieuw septenaat zou kunnen tekenen. over en de kosten van de landbouw stij gen steeds. De regering probeert reeds jaren de land bouw voor het ergste te behoeden door een deel van de produktie op te kopen. Alleen op die manier kan men de marktprijs op eén redelijk peil houden. Dat opgekochte regeringsgoed moet echter worden opge slagen en die opslag kost op het ogenblik 1.4 miljoen dollar per dag. Voedsel voor vrede De nieuwe regering wil trachten de con sumptie van landbouwprodukten op te voeren door van het overtollige voedsel een beter instrument te maken in de bui tenlandse politiek. Binnenkort zal Ken nedy zijn „Voedsel voor vrede"-programma bekend maken. Alle tot dusverre genoemde manieren om het overschot weg te werken zijn reeds in praktijk gebracht door vorige regerin gen, alleen niet op zulk een grote schaal als thans wordt overwogen. Nieuw zou zijn de boeren zelf in het ver volg een belangrijke stem te geven bij de beslissing over hun produktie-regeling en verkoopmethode. Men heeft al wel eens een poging in die richting gedaan, maar het Congres heeft er zich tot dusverre te gen verzet 'n groot deel van de landbouw- wetgeving in feite over te laten aan de uitvoerende macht en de boeren. Dat ver zet zal stellig weer naar voren komen en daarom moet men nog maar afwachten, wat er van Kennedy's suggesties zal wor den verwezenlijkt. Het plan is echter, dat een commissie van de producenten van een bepaald pro- düktlaten 'we zéggen van de tarwevet- bouwers têzaïrieiÜ' rhèt het departement van Landbouw een regeling zal opstellen voor produktie en prijzen. Nadat alle tar weboeren zulk een regeling met een meer derheid van twee derden hebben aanvaard, krijgt het Congres gedurende zestig dagen de kans een veto uit te spreken. Is het plan in die periode niet door Huis of Se naat verworpen, dan heeft het wetskracht. Als men opschiet zouden de tarweboeren de gelegenheid kunnen krijgen om voor het jaar 1962 nog een controleprogramma op te stellen. Men kan zich echter wel voorstellen, dat Congresleden uit de' land bouwgebieden zich zeer in aanzien voelen dalen, wanneer zij niet langer een belang rijke rol kunnen spelen in deze kwesties. De strijd in het Congres over Kennedy' plannen onlangs in een boodschap aan gekondigd zal dan ook fel worden. Hoe veélvuldiger ik, vanwege mijn zich steeds verhogende status en sociale wel levendheid, aan eetpartijen moet deelne men, hoe meer ik mij erover verwonder, dat daar nu niet eens wat anders op ge vonden wordt. Hoe meer lunches en diner- tjes ik meemaak, hoe groter bezoeking zij voor mij zijn. Er zitten allerlei nare kanten aan deze conventie. Eén ervan is, dat, of ge nu met zes of met zeshonderd mensen tafelt, ge dit in feite altijd maar met twee doet: de da me of heer die rechts van u zit en de dame of heer die te uwer linkerzijde zit te happen. Met alle anderen „rond de dis" is contact onmogelijk. Dit komt er dus op neer dat ge even goed alleen met deze twee zoudt kunnen gaan zitten eten. Het komt er ook op neer, dat ge meestal wordt gedwongen van voorgerecht tot koffie (voor deze gelegenheid mokka" geheten) u met twee wildvreemden te onderhouden, die u (meestal) voor de eerste en de laat ste maal in uw leven ontmoet; een ontmoe digende, want zeer nutteloze, situatie zon der enige zin of betekenis.- Wanneer de eterij te noen plaats vindt, vormt, dit een van de grootste inconveniën- ten van de verdere dag. De obligatie sherry begint reeds na het eerste halve glas haar slaapverwekkende invloed te doen gelden; de wijn en de likeur komen de deur dicht doen althans: dit is bij mij het geval. Die glazen alcoholica in de mid dag breken mijn voor de verdere dag be nodigde activiteit. En wie gewend is zijn noenmaal tot twee sneetjes brood te be perken, geraakt bovendien van slag, om dat hij nu vier gangen moet verstouwen. De grote ellende van het feestdiner is niet alleen, dat het slechts bij uitzondering iets feestelijks bezit, doch vooral dat het u uw enige vrije avond in de week kost: ge hadt nu eens lekker naar de bioscoop of de schouwburg kunnen gaan, of het boek kunnen lezen, waar ge maar niet toe hebt kunnen komen. In stede waarvan ge uw prietpraat moet zeggen en die der anderen moet aanhoren. Men geraakt tenslotte zeer blasé van de eterij zelve. Het vettige mayonaise-hapje, de (liefst kangoeroestaart) soep; het on der sjampinjons of ananas en een dikke saus onherkenbaar geworden vlees en het ijsje toe, wéét ge nu langzamerhand wel. De (altijd) slecht-gebakken aardappelen of slappe frites en het stukkie fruit zijn u evenzeer welbekend. Is hier nu werkelijk niets aan te doen? Moet het altijd prikken, happen, kauwen, slikken zijn en blijven? De Romeinen maakten er tenminste nog wel eens een orgie van. Die „lagen aan" (zoals de schoolboekjes vertellen), maar vraag niet hoe en met wie. Zij kenden geen kaas, maar zij hadden die er wél van ge geten. Ik zou willen voorstellen het in die rich ting te zoeken. Daar komt dan meestal wel verval des rijks van, maar dan heb je er tenminste je plezier aan beleefd. Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR lONGENS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem telefoon 54479 Sharpville herdacht. Afrikaanse vrijheids strijders, voor het merendeel vluchte lingen uit Zuid-Afrika, gingen gister avond vooraan in een grote processie met kaarslicht door Accra, de Ghanese hoofdstad. Het was de herdenking van het bloedbad van Sharpeville waar vorig jaar tenminste 69 Afrikanen wer den doodgeschoten en enige honderden gewond raakten. Ambassadeur. De aanstaande ambassa deur van de Verenigde Arabische Re publiek in Londen, Mohammed Awed Lel-Kouni, is maandag in de Britse hoofdstad aangekomen om, voor het eerst sinds de Suez-crisis, zijn land bij het hof van St. James te vertegenwoor digen. Lel-Kouni is de laatste vier jaar ambassadeur van de Verenigde Arabi sche Republiek te Moskou geweest. Advertentie Vandaag de zomer op tafel met zomerse vitaminenrijke Hero doperwtjes. Proef en geniet! Kijk en kies... uit de 3 popu laire sorteringen in grootte: extra fijn, zeer fijn en fijn. De kwaliteit? Altijd topkwaliteit! de kroon op uw kookkunst: Hero Conserven Heroïne. De Parijse politie heeft met de arrestatie van twee mannen een einde gemaakt aan een bloeiende handel in heroine. Het zijn Antonin Gravil, 59 jaar, en Alfred Atlan, 46, beiden uit Parijs. De Franse politie ontdekte eni ge tijd geleden dat nieuwe en grote hoe veelheden heroine op de Parijse onder wereldmarkt werden aangeboden. De „groothandelsprijs" van de heroine be droeg 8.500 nieuwe frank per kilogram, terwijl de „detailprijs" voor de liefheb bers dertig nieuwe frank per gram be droeg. Ontvoering Graeme Thorne. Een diepbe droefde moeder heeft gisteren voor dé rechtbank te Sydney tijdens de eerste dag van 't proces tegen de man die ervan verdacht wordt haar zoontje, Graeme Thorne, te hebben ontvoerd en ver moord, haar zelfbeheersing verloren. Zij riep huilend: „Het kan me niet schelen wat er ook gezegd wordt, maar dit is de man die mijn jongen vermoord de." De verdachte is de Hongaarse im migrant Stephen Leslie Bradley. Hij werd vorig jaar te Colombo, Ceylon, gearresteerd, toen hij met zijn vrouw en drie kinderen op weg was van Aus tralië naar Engeland. Extra krediet. President Kennedy heeft maandag het Amerikaanse Congres ge vraagd om een aanvullend krediet van 1,5 miljoen dollar. Met dit geld wil dé Amerikaanse regering in 1961/1962 de opening van een veertiental nieuwe am bassades in Afrika mogelijk maken. Brug ingezakt. Zondag zijn 22 personen in de Nijl verdronken doordat een oude brug, waarop driehonderd mensen ston den, inzakte. Het ongeluk deed zich voor op ongeveer dertig kilometer ten noorden van Cairo tijdens plaatselijke feestelijkheden. Adenauer en Fanfani. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, die zijn vakantie doorbrengt in Como in Italië, zal vandaag een gesprek heb ben met premier Amintore Fanfani van Italië ter bespreking van een aantal Europese problemen. Fanfani zal ver gezeld zijn van Antonio Segni, zijn mi nister van Buitenlandse Zaken en enke le andere politici. Het bezoek dient vooral om Adenauer een inzicht te ge ven in Italiaanse standpunten in ver band met het gesprek dat Adenauer met president Kennedy zal hebben.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3