Spoedig een tweede gebouw voor Scheveningen Radio Vijf maanden voor diefstal van vakantiezegels Drie sprekers over toekomst van het socialisme Aanmeldingsformulier IJmuider Courant Polderbestuur wil zeer slechte wegen niet kopen Havenberichten dTevlJdci' OP HET SLUISEILAND IN IJMUIDEN: VHF-dienst HAARLEMSE POLITIERECHTER D-.^i/AG 21 MAART 1961 PCH in 1961 Korte agenda voor het IJmond-adviescollege Nieuw orgel ingezegend - t; I": '>T Harddraverij in Heems kerk op 7 september Nieuwe schoolgeldregeling voor avond-ulo Nieuw garagebedrijf aan Scheldestraat Examens Betaling abonnementsgeld per giro Weinig vooruitgang in Spaanse visserij Kinheim had pech bij ETO Wasmachines - Centrifuges HET GEBOUW VAN SCHEVENINGEN RADIO TE IJMUIDEN is te klein ge worden om de verkeersontwikkeling nog lange tijd te kunnen bijhouden. Daarom komt er dit jaar nog een gebouw bij, bijna even groot als het reeds bestaande, dat opgetrokken is uit gewapend beton en dat op het Tweede Sluiseiland staat. Het nieuwe gebouw komt tegenover de hoofdingang van het oude gebouw en zal even eens worden aangepast aan de architectuur van de grote Noorder Sluis. Het huidige gebouw kwam in november 1951 gereed. Bij de opzet heeft men reke ning gehouden met een eventuele andere indeling in de toekomst en dat is nu wel juist gebleken, want het is de bedoeling dat alles wat niet direct te maken heeft met apparatuur, verhuist naar het nieuwe gebouw. Tien jaar geleden had men de ruimte in het toenmaals spiksplinternieuwe bol werk van Scheveningen Radio. Het aantal radiotelefoongesprekken was toen belang rijk minder dan nu, namelijk.nog niet de helft. Vandaag de dag verwerkt men bij Scheveningen Radio in IJmuiden ruim vierhonderd radiotelefoongesprekken per dag en zo'n duizend radiotelegrammen per etmaal. IJrhuiden is inderdaad een der belangrijkste kuststations ter wereld. Het tweede Sluiseiland is voor een goed deel „beplant" met antennes. Het betonnen „fort" van Scheveningen Radio, een heel mooi gebouw, staat op ongeveer honderd meter ten westen van het buitenhoofd van de Middensluis. Het Sluiseiland is ter plaatse slechts tachtig meter breed en dit betekent, dat permanent zilte lucht en zout stuifwater als het stormt het gebouw belagen. Zout is niet best voor radiotoe stellen en daarom moesten er speciale voorzieningen tegen getroffen worden. De aard van het bedrijf vergt voorts bijzon dere zorg aan plafonds en wanden, zulks in verband met de akoestiek, want hinder lijke geluidresonanties kan men er niet hebben. De lokalen zijn dan ook van el kaar gescheiden door geluidwerende wan den, die overigens grotendeels van glas zijn gemaakt. Bij de radio duurt „nieuw" altijd maar betrekkelijk kort. Want als ergens de techniek bepaald niet voortschrijdt maar voortvliegt, dan is dit wel hier het geval. Het heeft daarom bijvoorbeeld helemaal geen zin om al te veel folders over nieuwe vindingen te laten drukken: „Vóór alles verspreid is, zijn ze weer verouderd" zo zeggen ze op het Sluiseiland. Maar er zijn toch wel (vier) nieuwe ont wikkelingen, die de „brains" van Scheve ningen Radio (PCH) dit jaar in het bij zonder zullen blijven bezighouden. Deze nieuwe ontwikkelingen zijn deels het gevolg van de voortvliegende techniek en anderdeels mogelijk geworden door nieuwe internationale afspraken en over eenkomsten in de vorm van herzieningen van de radioreglementen. Wel, nieuw zijn nog: het scheepsradio- telefonieverkeer op zeer korte afstanden, de zogenaamde VHF-diènst; enkele nieuwe ontwikkelingen in het middengolftelefonië- verkeer; de scheepsradiotelefonie over lange afstand; en tenslotte, de allernieuw ste aanwinst, de mogelijkheid van een ver antwoord scheepstelexverkeer, waarmee vorig jaar zeer geslaagde proeven zijn ge nomen en waarvan men dit jaar een schrede dichter naar de toepassing in de praktijk verwacht, dat wil zeggen dat par ticulieren gebruik gaan maken van deze mogelijkheid. Met de VHF-dienst bedoelt men: radio- telefoonverkeer op zeer hoge frequenties of op zeer korte golven. In de wandeling (aan boord van een schip of op de wal) wordt „scheepsmobilofoondienst" beter verstaan. Deze dienst heeft zijn ontstaan te danken aan drie oorzaken. In de eerste plaats was daar de groeiende behoefte om, op korte afstand, en op snelle wijze, een telefoon verbinding tot stand te brengen tussen een schip en de wal of tussen twee schepen onderling. Ten tweede: het steeds toe nemende gedrang in de middengolfband, de band die tot nu toe voor dergelijke korte afstanden ter beschikking stond. En tenslotte: de omstandigheid, dat het wer ken in de middengolfband bezwaarlijk kan worden toegestaan aan schepen die zich in havenmonden of op de binnenwateren bevinden. Stelt u zich voor, dat u een reis hebt gemaakt naar de Verenigde Staten en dat u nu op de thuisreis bent, aan boord van een of ander zeekasteel. De reis is bijna volbracht, Hoek van Holland is in zicht, Maandag 24 april aanstaande komt het IJmond-Adviescollege in openbare verga dering bijeen in het raadhuis van Velsen. De vergadering zou eerst op 1 december worden gehouden. De agenda voor de ko mende vergadering telt slechts acht pun ten. Er zullen vragen worden beantwoord van een door een lid gestelde vragen. Voorts wordt besproken een voorstel tot 'n onderzoek naar de behoefte ran accom modatie voor lichamelijke opvoeding en sport in de- IJmond. De rekeningen over de jaren '58, '59 en '60 zullen ter bekrach tiging van het college worden voorgelegd, zo ook de begroting voor het komende jaar. De begroting sluit op een totaal be drag van 13.300,-. In de parochiekerk te Bakkum is zon dagmiddag tijdens een kort lof het nieuwe orgel, een geschenk van de parochianen ingezegend en in gebruik genomen. Het was pastoor J. de Wit die alvorens een lof te celebreren het orgel inzegende waarna de aanwezigen Psalm 150 gezamenlijk zongen. Het parochieel zangkoor zong vervolgens onder directie van de heer A. C. Twisk de lofgezangen en daarbij bespeelde de organist Q. de Groot uit Heemskerk het nieuwe orgel. Tijdens het lof hield pastoor De Wit een korte toespraak tot de parochianen waarin hij vooral zijn grote dank betuigde voor dit mooie geschenk van hen aan de kerk. Het orgel, gebouwd door de orgelbouwers Vermeulen uit Alk maar is een prachtig instrument waarop de heer de Groot tenslotte enkele reli gieuse liederen speelde en vervolgens en kele concerten van Handel en Bach uit voerde. de loods is al aan boord en over een paar uur zal het schip aan de Wilhelminakade meren. In die laatste paar uur valt er meestal nog een heleboel te regelen, zowel voor de kapitein als voor de passagiers. De kapitein wil weten, of de riviersleep boten al onderweg zijn, of de ligplaats vrij is, of de walploeg op tijd klaar zal staan om het schip te lossen. En u zelf wil waarschijnlijk graag uw echtgenote laten weten hoe laat u zult ontschepen, u wenst misschien een taxi. Voorheen konden dergelijke zaken, va rende op de Nieuwe Waterweg, niet meer geregeld worden. Tegenwoordig kan dit allemaal heel gemakkelijk, want de grote passagiersschepen hebben, naast radio- telegrafie en telefonie-installatie die zij op zee kunnen gebruiken, nu ook een VHF- telefonie-installatie aan boord. De kapitein kan nu, opstomende op de Nieuwe Waterweg, nog allerlei operatio nele zaken telefonisch regelen met de haveninstanties. En u, als passagier, kan via de VHF en door bemiddeling van Scheveningen Radio nog tot het laatste ogenblik iedere wille keurige telefoonabonnee opbellen. VHF betekent „Very High Frequencies" of wel „zeer korte golven". Men werkt hierbij op golflengten van ongeveer twee meter, die dus te vergelijken zijn met de golflengten van de televisie of van de FM- omroep. Op de laatste Internationale Radio Con ferentie te Genève zijn voor deze dienst 28 gesprekskanalen gereserveerd: gedeelte lijk voor de scheepsbewegingen bij het binnenlopen of verlaten van havens; ge- De man die Scheveningen Radio te IJmuiden op het Tweede Sluiseiland heeft opgebouwd tot wat het nu is: een van 's werelds drukste kuststations, is de heer C. van Geel, die bijna veertig jaar geleden bij PTT in dienst trad. „Deze directeur heeft de radiotelegra- fie en -telefonie in zijn gehele omvang in z'n zak" zo hoorden we iemand van groot gezag uit de radiowereld zeggen. deeltelijk voor openbaar verkeer, dus ten behoeve van de passagiers; en gedeeltelijk voor verkeer tussen twee schepen, bijvoor beeld bij passeren van een ander schip op zee. Nederland behoort tot de eerste landen, die van deze nieuwe mogelijkheid gingen gebruik maken en Nederland heeft ook, op de internationale conferenties, een be langrijke stoot gegeven tot de totstand koming van deze dienst op wereldomvat tende basis. Voor het in- en uitgaand verkeer op de Nieuwe Waterweg en op het Noordzee kanaal zijn inmiddels speciale walstations opgericht, die door haveninstanties wor den bediend en waarbij de P.T.T. zorgt voor de instandhouding van de zend- en ontvangapparatuur. Voor het openbaar verkeer zijn afzon derlijke zend- en ontvangstations geïnstal leerd in Hoek van Holland, Rotterdam, IJ muiden, Amsterdam en Goes, terwijl, spe ciaal voor schepen op de Rijn nog stations in werking zijn in Lopik en in Nijmegen. Al deze st-dions voor het openbaar ver keer worden op afstand bediend vanuit Scheveningen Radio, zodat, via welke van deze kanalen het schip ook werkt, het altijd te woord wordt gestaan door Scheve ningen Radio. In een volgens artikel zal het telefonie verkeer in de middengolfband worden be handeld. 'mt komt De foto toont het huidige gebouw van Scheveningen Radio. Recht hiervóór een nieuw gebouw, daar het oude te klein is geworden. De kortebaandraverü te Heemskerk zal dit jaar plaats vinden op donderdag 7 september. De inzet hiervan vormt het kampioenschap van Noord-Holland. De jaarvergadering die in zaal Dam werd gehouden had een zeer grote belang stelling van de zijde der leden. Het aantal leden bedraagt thans vier honderdachtenveertig. De baan die ver leden jaar meer in de richting van „Mar quette" was uitgezet, had zeer goed vol daan. Wel is de kans dat bezoekers zonder betaling de baan opkomen groter gewor den. De leden werd verzocht hierbij op lettendheid te betrachten. Financieel is de vereniging'kerngezond, er werd melding gemaakt van een saldo van ruim 3500. De contributie werd on veranderd vastgesteld op 2,50; men ont vangt hiervoor één herenkaart en twee dameskaarten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren N. Rol en C. J. de Ruiter herkozen. In de vakature ontstaan door het vertrek van de heer J. J. Basman werd benoemd de heer H. Hooghiemstra. B. en W. van Velsen willen, als de raad het er mee eens is, het heffen van school geld voor onderwijs aan de gemeentelijke avondschool voor uitgebreid lager onder wijs intrekken en deze intrekking gepaard doen gaan met de beëindiging van het gra tis in bruikleen verstrekken van school boeken. Het is het college namelijk gebleken dat het schoolgeld door het merendeel van de leerlingen slechts met moeite'kan worden opgebracht. Het bedrag voor de aanschaf van boeken is vrijwel gelijk aan het ge middelde schoolgeldbedrag van 30,- per jaar. Indien er leerlingen mochten zijn voor wie deze aanschaffingskosten een on overkomelijk bezwaar zouden vormen zou een tegemoetkoming in die kosten kunnen worden verleend. Op deze wijze treedt een „schoolgeldregeling" met een vast bedrag in de plaats van een schoolgeldregeling naar draagkracht. Dit systeem wordt reeds toegepast aan de handelsavond school. De heer H. van Gameren te Velsen wil aan de Scheldestraat in IJmuiden een ga rage met bovenwoningen bouwen en ver zoekt daarom de gemeente hem een ter rein tergrootte van 255 m2 te verkopen. B. en W. zijn van oordeel dat een grond prijs van ƒ20,- redelijk is en vragen de raad akkoord te gaan met de verkoop. AFSCHEID DR. DIKKENBERG Zoals reeds bekend zal de bij velen zeer bekende en gewaardeerde arts J. F. Dik- kenberg te Heemskerk per 1 april zijn praktijk neerleggen en op dezelfde datum de gemeente verlaten, om van zijn rust te gaan genieten. Omdat gemeend wordt, dat hieraan zeker niet stilzwijgend voorgijgegaan mag wor den, is er een comité opgericht, die met steun van velen, een waardig afscheid voor dr. Dikkenberg gaat voorbereiden. Men zal in Heemskerk een huis-aan-huis in zameling houden en degenen die hun bijdragen wensen te storten kunnen dit doen op giro 634869 ten name van de heer J. Vosselman-Bosch. Het comité bestaat uit de volgende personen: J. Vosselman- Bosch; P. J. Huneker; mevr E. Eekhart- I' Stammis; mej. T. Wentink en mevr. B. M. Koopman-Bekker. Tijdens de in café Timmer te Beverwijk gehouden jaarvergadering van stemge rechtigde ingelanden van de Wijkermeer- polder, is een hartig woordje gesproken over de erbarmelijk slechte toestand van enige wegen in de Polder. Deze wegen behoren niet tot het eigen dom van de polder de Wijkermeer, maar zijn van de Genie. Vooral de Vonderweg heeft bij regenval niets meer met een ,weg" uit te staan, er staat het bordje „Voor eigen risico". Ook de Noorderweg laat veel te wensen over. Men wil deze wegen overdoen aan de polder de Wijkermeer, maar hier voelt men in de kringen van het bestuur heel weinig voor. Het polderbestuur acht het beter dat de gemeente Beverwijk en de ge meente Assendelft deze wegert overnemen, temeer daar het grootste deel van het ver keer naar deze gemeenten over deze we gen gaat. De voorzitter de heer A. van dér Stelt bracht in zijn openingswoord' naar voren dat het jaar 1960 ook voor -de polder een jaar met enige zorgen is geweest. Vooral het natte jaar gaf hoofdbrekens, maar het poldergemaal heeft alles op tijd weg kun nen krijgen, zodat men geert schade heeft gehad, bok het onderhoud der wegen was met het afgelopen natte jaar een zorgen kind. Deze post nam een grote hap uit de begroting. De secretaris-penningmeester, burge meester C. F. Smeets uit Castricum gaf een toelichting op de rekening over het boekjaar 1960 en op de begroting 1961. De ontvangsten over 1960 bedroegen 56.772,21 en de uitgaven 49.687,82, zodat er een batig saldo van 7084,39 was. Bij de ontvangsten waren de polderlas- ten ook nu weer de grootste bron van in komsten nl. 19.280,34. De polder is groot 741 ha. en de omslag bedroeg 26,- per ha. Voor dit jaar staat deze post voor het zelfde bedrag op de begroting. De begroting voor 1961 was sluitend met een bedrag van 70.000,Naast de ontvangst der polderlasten, ontvangt men van het Rijk een bedrag van 17.301, voor verkoop van grond voor de aan leg van de Rijksweg 9 maar men betaalt het Rijk weer een bedrag van 14.466,- voor overdracht wegenonderhoud. Tot leden der controlecommissie wer den benoemd de heren J. B. Heijnen, N. Oort en J. Mol. Het bestuur kreeg weer een machtiging tot onderhandse aanbeste ding of uitvoering van werken in eigen beheer. Men hield zich hierna nog gerui me tijd bezig over de kwestie der slechte wegen, die het eigendom der Genie zijn, maar die er niets aan doet. t i Amsterdam (Gem. Uh.V. Geslaagd voor het doctoraal examen' klassieke letteren mej. M. Th Spierings, Haarlem. „Deze man is in feite een reusachtig zielige figuur". Deze woorden bezigde mevrouw mr, H. S. J. M. Felhoen Kraal- Otto maandagmorgen tegenover de Haar lemse politierechter mr. J. P. Petersen in haar pleidooi voor een 52-jarige chauffeur uit Haarlem, die terecht stond onder ver denking van diefstal. In februari had de ze chauffeur op verschillende plaatsen va kantiezegels van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid, soms voor een waarde van meer dan 200 gulden wegge nomen en later ten eigen bate verkocht. Een partij zegels heeft hij bij kennissen ontvreemd en dit nam de officier van Jus titie, mr. J. J. Bredius, hem bijzonder kwalijk. Hij eiste terzake van diefstal vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De raadsvrouw van verdachte, mr. Fel hoen Kraal-Otto, belichtte in haar pleidooi de achtergronden van deze diefstallen en bepleitte een voorwaardelijke straf. Mr. Petersen veroordeelde de chauffeur tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De proeftijd stelde hij op twee jaar. Zwerftocht Een jonge Duitse monteur uit Wester- kappeln was na een onbeduidend ver grijp in Duitsland de schrik zo in de be nen geslagen (waartoe enige van zijn vrienden hadden medegewerkt) dat hij thuis het geld ophaalde dat hij nog be zat en naar Nederland vluchtte. In Nederland ging hij aan het zwerven. In Amsterdam kocht hij een schroeven draaier en tenslotte haalde hij in Zand- voort en in Haarlem in café's enige bus jes leeg die de „Stichting Blindengeleide hond" in deze gelegenheden had geplaatst. Hiervoor moest hij zich vandaag voor de politierechter verantwoorden. Het bleek dat hij nog een revolver op zak had ge had (een omgebouwd luchtpistool, zoals zijn raadsman later verklaarde). De schroevendraaier diende zoals de acht tienjarige verdachte uitlegde om als de nood aan de man kwam automaten te kun nen openbreken. De busjes had hij leegge haald (ten hoogste twintig gulden had hij hiermee „verdiend") om zijn slinkende geldvoorraad aan te vullen. De vader van verdachte, die op de pu blieke tribune de zaak tegen zijn zoon volgde, werd in de gelegenheid gesteld een verklaring af te leggen, waarbij onder meer uitkwam, dat hij, ongerust geworden door het wegblijven van zijn zoon, Interpol reeds had gewaarschuwd. De „Stichting Blindengeleidehond" had hij reeds schadeloos gesteld door de stich ting 200 D.M. te betalen. Nadat de officier vijftien dagen gevange nisstraf, waarvan tien dagen voorwaarde lijk met aftrek van voorarrest had geëist, zette de raadsman van verdachte, mr. B. W. Stomps, onder andere uiteen dat de monteur een moeilijke jeugd heeft gehad. De vader van verdachte had vele jaren in Russische krijgsgevangenschap doorge bracht. Mr. Petersen veroordeelde conform de eis. Diefstal Twee maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Dit vonnis sprak mr. Petersen vanmorgen uit tegen een 22-ja- rige grondwerker en een 21-jarige ver warmingsmonteur, die in de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 februari in Haar lem een fiets hadden gestolen en na ge bruik het rijwiel bij de Oostbrug in het wa ter hadden geworpen. „Dat is blijkbaar een aardigheidje van jullie, om fietsen van andere mensen in het water te smijten" merkte de politie rechter op. De grondwerker was al eens veroordeeld tot 2 jaar jeugdgevangenis, maar was voorwaardelijk in vrijheid gesteld. De of ficier van Justitie eiste tegen ieder drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De beide raadslieden, mr F. A. Bijvoet en mr. M. B. Cohen, legden nog eens de omstandigheden uit waaronder deze dief stal was bedreven. Mr. Cohen kwam ten aanzien van zijn cliënt, de verwarmings monteur, tot de conclusie dat deze geen diefstal had gepleegd maar slechts door het feit dat hij achterop de fiets was mee gereden eventueel van heling kon worden beschuldigd. Iets, wat evenwel niet ten laste was gelegd. Hij vroeg vrijspraak. MARKTBERICHT De noteringen aan de Beverwijkse groenteveiling waren maandag: spinazie 48-73; radijs 17-26; rabarber 26-45 koude grond; rabarber 35-80 kas; witlof 38-65; boerenkool 10-26; waspeen 12-43; prei 11-23. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Iron Bar que van Monrovia, erts voor Hoogovens; Loos- drecht, Londen; Schinkelstroom, Londen; Binna Skiën, Antwerpen, bijlegger, Bram, Swansea; Theano, Dublin; Tyne, Rouen; Dinkelstroom, Londen; Ahoy, Bremen, bijlegger; Theodora, Gotjia, teer voor Hoogovens; Dun ja, Calais, ledig Hoogovens; Vliestroom, Huil. Maandag vertrok uit IJmuiden: Netherlands Coast naar Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitaties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE P.v.d.A.-leden bijeen Maandagavond heeft een aantal leden van de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid zich bezig gehouden met de behandeling van de ingekomen amenda- menten op de congresvoorstellen. De voor zitter, de heer F. R. W. Kaebisch zei in zijn openingswoord, dat op dit congres, dat donderdag 23 maart zal beginnen, een nieuwe voorzitter voor de Partij van de Arbeid wordt gekozen, in de plaats van Evert Vermeer, die is overleden. Ook zal men een opvolger moeten aanwijzen voor de hoofdredacteur, de heer K. Voskuil, die deze functie na de bevrijding op zich nam. Het aantal ingekomen amendamenten was zeer groot. Vooral het nemen van scherpe maatregelen tegen hen die alcohol gebrui ken in het snelverkeer had de aandacht, benevens de woningbouw en het passeren van socialisten als burgemeester in die gemeenten waar men, gezien het aantal uitgebrachte stemmen op de Partij van de Arbeid, toch wel de meeste aanspraak op zou kunnen maken. UITVOERING VAN GEWIJDE MUZIEK Het Hervormd Kerkkoor van Beverwijk zal op woensdag 22 maart een uitvoering geven in ,De Opgang". Het programma zal bestaan uit grote en kleine werken van de componisten Bach, Mozart, Mendelsohn en anderen en zal voor een groot deel in het teken staan van de lijdenstijd. Het bestuur heeft de belangeloze medewerking gekre gen van een aantal solisten en van een strijd-ensemble. De opbrengst van deze avond is be stemd voor het orgel- en restauratiefonds. De afdeling Velsen-Noord van de Par tij van de Arbeid had maandagavond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat in de heren A. P. N. Pielage, lid van Provinciale Staten en gemeenteraadslid van Haarlem; J van Os van den Abeelen, voorzitter van de Vel- sense P. v.d. A.-fractie en wethouder H. de Boer drie inleiders, die ieder op eigen wijze zich hebben beziggehouden met het onderwerp „De toekomst van het socia lisme". Na begroeting door de heer E. Sanders, voorzitter, die opmerkte, dat de toekomst van 't socialisme, dat zo oud is als de wereld, niet langs een rechte lijn kan worden uit gestippeld omdat de maatschappij steeds de richting hieraan heeft gegeven, opende de heer Pielage met een herinnering aan de veranderingen in het democratisch so cialisme in de loop der tijden. Hij illu streerde dit met het voorbeeld van de oude SDAP, die na wereldoorlog I een heel an dere politieke situatie beleefde en waar uit mede door het radicalisme het Plan van de Arbeid groeide. Nu bezien heeft men zich tegen de huidige werkelijkheid beraden op een herziening van het demo cratisch socialisme, hoewel de doelstel lingen niet zijn gewijzigd. Er blijft een streven njfar gerechtigheid en rechtvaar dige verdeling. Als christenmens geloof de spreker echter niet in een wereld waar in., niets tpeer. te ..wensen zal zijn. De toe komst van het socialièïne in Nederland hangt nauw sahien met de constellatie van de confessionele politieke partijen. Om tot een democratisch socialistische regering te komen zullen andere partijverhoudingen nodig zijn teneinde een doorbraak meer realiteit te geven. Voor geheel Europa is de stichting van de Partij van de Arbeid in 1946 heel be langrijk geweest en is het nog. Want, be halve in de Duits sprekende landen is nu in België een pril begin van een doorbraak te zien. Emancipatie De heer Van Os van den Abeelen be schouwde bij de kenschetsing van het so cialisme als belangrijke begrippen de rechtvaardigheidsbeweging; historisch ge zien de emancipatie van de arbeidersklas se en de essentiële gedachte van interna tionale verbroedering Ondanks het feit dat nu al veel bereikt is, zijn er nog altijd gerechtvaardigde wensen op het gebied van de emancipa tie. Een man echter met een inkomen van zeventig gulden in het heden is een con crete tegenstelling van sociale rechtvaar digheidsverdeling. Ten aanzien van de structuurverandering van de maatschappij stelde de heer Van Os dat nu een weg is ingeslagen, die kan en moet worden ver breed. Maar anderzijds gaat er in het in ternationale socialisme iets verloren, om dat te weinig wordt gevoeld van de ver broedering om te zijn één wereld of geen wereld. De produktie moet ieder zijn deel geven. „In onszelf zou een mentaliteit moe ten gaan leven om het socialisme om te vormen en daarbij een aanzienlijk groter deel van het nationaal inkomen dienst baar te maken aan de ontwikkeling van de mens, ook internationaal". Spreker schetste de gemeenschapszin bij de afzonderlijke mens te bevorderen en in de internationale politiek zal het socia lisme zeer radicaal moeten zijn. Want, wijzende op Nieuw Guinea voorzag de heer Van Os hetzelfde te gebeuren in de toe komst met Suriname en de Antillen. De doorbraakgedachte blijft daarom van zeer grote betekenis. Behalve de positieve strijd voor recht vaardigheid, die mede in een doorbraak kan worden doorgevoerd, meende de heer De Boer, dat de mens zich in het kapita listische stelsel steeds zal moeten richten op de meest slechte toestanden. Een bijzonder probleem achtte hij de ge weldige technische ontwikkeling, waarin het socialisme ook voor zijn toekomst dient mede te werken, maar met een streven naar vrijheid en wezenlijke rechtvaardig heid, die aan deze toekomst vastzitten. Met het citaat „Er is maar één land, dat is de aarde, er is maar één volk, dat is mensheid" merkte de heer De Boer op, dat het socialisme internationaal moet zijn of er helemaal niet zal zijn. In uitvoerigheid kwamen deze interes sante inleidingen ter discussie, waaruit bleek, dat men zich in het algemeen bij de door de drie sprekers gevormde menin gen wel kon aansluiten. Het is niet best gegaan met de visserij industrie in Spanje, dat blijkt wel uit een overzicht over 1960, dat men kan vinden in „Industrias Pesquaras't Hoewel er en kele mooie schepen aan de Spaanse vloot werden toegevoegd kon men toch niet spre ken van vergroting van de produktie. De kabeljauw, die voornamelijk uit New foundland kwam, bereikte niet zo'n hoog aanvoercijfer als in 1959, en de gemiddel de aanvoer per schip daalde. De spanvisserij deed het wat beter, vooral als het om kleinere vissoorten ging. De middenslag visserij vertoonde een da ling van de aanvoer van gul en kabeljauw uit de Noordelijke wateren, maar de aan voer van het Zuiden was daarentegen heel overvloedig. Men is er in Spanje vooral bang voor, dat juist de bedrijvigheid, die zich op alle visserijgronden afspeelt, sterk overdreven is en daardoor tot de huidige schaarste leidt. Een ongelukkig moment in de Tweede helft tegen ETO in Hoofddorp besliste de ze belangrijke wedstrijd voor Kinheim, dat na stug verdedigen tegen de wind in de eerste helft met 0-C afsloot. De ETO- aanvallen volgden elkaar steeds op. Spora disch wist Kinheim de ETO-verdediging te naderen. De Kinheimverdediging, waarin doelman Van Dijke wonderen verrichtte, beheerste de Hoofddorp-aanval. Na de hervatting nam Kinheim direct het initiatief. In de eerste minuut al schoot v.d. Griend de bal uit een vrije trap hard tegen de lat. De bal werd meteen door ETO opgevangen en naar voren gedirigeerd, waar linksachter Hatz- man op Van Dijke zou terugspelen. Ongelukkig liep spil Bakkum precies in de baan van de bal, die via zijn lichaam langs de verslagen Kinheim-doelman ver dween. (1-0). Hoewel Kinheim alles op alles zette en zowel midvoor Mosk als Demmers en Haan doelrijpe kansen kre gen konden de hard werkende Kinheimers het verdiende gelijke spel niet bereiken. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Ondergetekende Neemv."v.w.~.wi»T#rtvr«y»"«r«t»v«'« v«v»ytv«vv<ix* Straat.v«~. #-#- »v•v*>v**7r»v»>x*'€*>T*^*V<C*vr*v«v«T*y«vrt~«v*>y«>>vrèXï>'<>>>>X9 PlaatS! w«wéyvi «v»-r«v•"•^>"•>7» wenst zich met ingang van te abonneren op v.vr.y.v.v.v. «vr.v.v. r. r. «*.jg i f 7.6-5 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening .-. .-. .V.V* Zfl die zich met Ingang van 1 april 1961 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1961 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5