PANDA EN DE GROTBOKSER I De kleren van de koningin r Bibina en de Bosmannetjes E Kil kon znn wel aan de kapslok hangen I Hit !)f Mbfn fp PARIJSE HAARMODE - PLAT EN KORT - VLOOG NAAR SCHIPHOL Het leven van Jezus in „moderne versie" Sorght dat ghy erby komt Schnitger-orgel terug in Hamburg MÉÉ DINSDAG 21 MAART 1961 9 Colbert met thermostaat 1jTl^ mdelmiïisdi f Eind van knipperbol- en B.B.-tijdperk? solide Geboorte in Bethlehem Natuurreservaat in de Eijel De Kurfürstendamm jubileert door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker Ongepoetste schoenen, afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, dielanger blijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad .C poets uw schoenen elke dag met Erdal klaar in 1 minuut! Schaakspel voor blinden geleden CO». WAlTtN TOONDtr 65. Er volgden een paar saaie ogenblikken; Joris Goedbloed moest namelijk enige tijd scherp nadenken over het vraagstuk, hoe hij een fortuin zou kunnen maken door de holbewoner Blabla tegen de wereldkam pioen te laten boksen. Maar ook Panda dacht eens even goed na en hij was het, die de stilte verbrak. „Nou," zei hij een beetje verdrietig, „dan is alles nu geregeld, hè? Bla wordt wereldkampien, en jij zorgt dan wel verder voor hem, en dan ga ik nu maar eens opstappen. Ik moet een nette betrekking zoeken, en iets gaan verdienen, en iets worden in de wereld „Neen, o neen, vrindje!" riep Jris verschrikt. „Zou niet ons eigenzinnig zorgenkind uw plannen en de mijne de bodem inslaan door u slaafs te blijven volgen? Trouwens wat bazelt ge over het vinden van een betrekking? Ge hebt een betrekking, en welk ene! Verzorgt gij niet de gééstelijke training van onze wereldkampioen? Tut, tut, welk een verantwoordelijke positie is dat niet! We mogen wel zeggen dat van u alles afhangt. En dan denk eens aan uw geweldige vooruitzichten! Een geestelijk trainer ontvangt stellig een half.wat zeg ik? een half? neen, méér. misschien wel een geheel procent van de opbrengst. Een héél procent! Ach, wat benijd ik u. Dus draal noch bazel verder. Laat ons samen de wereld ingaan en Blabla opstuwen in de vaart der vuistvechters! On derweg zal ik u van mijn plannen op de hoogte stel len!" Koningin Elizabeth van Engeland be steedt op het ogenblik veel tijd aan het zorgvuldig uitkiezen van de kleren die zij bij haar staatsbezoek aan Italië, van 2 tot 5 mei aanstaande zal dragen. De kwes tie is „van zeer groot belang", aldus ver luidt in Britse hofkringen, omdat Italië op het ogenblik als een der leidinggevende landen op het gebied van de „haute cou ture" geldt. Niemand zal echter precies weten wat de vorstin heeft gekozen tot zij de kleren in Italië draagt. Daarom wordt haar gar derobe als een „topgeheim" bewaard. Heeft zij eenmaal iets gedragen dat als een nouveauté wordt beschouwd, dan zul len de confectie-fabrikanten over de ge hele wereld zich ogenblikkelijk op massa le reproductie ervan werpen. Toen de Koningin tijdens haar bezoek aan Parijs enkele jaren geleden een blauw zijden mantel droeg, konden vrouwen in Londen en New York de volgende dag reeds eenzelfde mantel kopen. De couturiers van Elizabeth zijn Nor man Hartnell en Hardy Amies, die in Londen hun salons hebben. Madame Clau de St. Cyr, die samenwerkt met Hartnell, ontwerpt sommige van de hoeden die de Britse' vorstin draagt. Andere hoedjes wor den geleverd door Aage Thaarup, een Deen die in Londen een „boutique" heeft. De koninklijke schoentjes worden door Raynes met de hand gemaakt. Zij zijn gewoonlijk voorzien van hakken van vijf centimeter, omdat de koningin vindt dat dergelijke schoenen het gemakkelijkst zijn wanneer zij haar representatieve plichten vervult. De mensen die de Britse vorstin voor het eerst zien worden vaak getroffen door haar tengere, slanke, figuur en de soepel-^ heid van haar bewegingen. Haar kleren accentueren deze charme, door heldere en soms harde kleuren, aan donkere kleding heeft zij een hekel. Abrikoos, geel, groen, licht blauwe tinten, creme, beige, ivoor- en bleekgeel zijn haar lievelingskleuren. Andere eisen die zij aan haar gardero be stelt zijn de volgende: De halslijn moet eenvoudig zijn en zo min mogelijk versierd, de mouwen moe ten tot de pols reiken en gecompleteerd kunnen worden door lange handschoenen. De jasjes mogen soepel vallen of enigs zins getailleerd zijn, maar de Koningin Advertentie Rijksstraatweg 145, Ostadestraat 7 Binnenweg 97 Geleerden van de Amerikaanse marine hebben een kledingstuk ontworpen dat de drager beschermt' tegen de koude der Poolstreken en tegen tropische hitte. Het is een air-conditioned pak, gemaakt van een isolerend weefsel dat met een laagje aluminium is bedekt. In dit pak wordt, een behaaglijke temperatuur van ongeveer 26 graden Celsius in stand gehouden, on geacht de buitentemperatuur. In het kos tuum bevindt zich een thermo-elektriscb element: wanneer de stroom in de ene richting gaat heeft hij een koelende wer king, gaat hij in de omgekeerde richting dan is verwarming het resultaat. - V Op een Westduitse voorjaarsbeurs is deze stationaire huiskamerfiets te zien, die volgens de fabrikant uitstekende diensten kan bewijzen „bij het stimu leren van een gezonde bloedsomloop ter voorkoming van vaat- en andere ziekten". De weerstand van het trap- mechanisme kan door middel van stel- schoeven groter of kleiner gemaakt worden. zal nooit nauwe rokken dragen. Deze moe ten integendeel lang en wijd genoeg zijn om haar in staat te stellen zich overal gra cieus te bewegen zonder dat teveel van haar koninklijke „onderdanen" gezien wordt. Meestal worden de rokken in de zoom verzwaard opdat zij in de wind niet kunnen opwaaien. De hoeden mogen geen brede randen en geen diepe bol hebben opdat zoveel moge lijk mensen in menigten haar gezicht dui delijk kunnen zien. Haar handtasje moet klein en plat zijn en voorzien zijn van een hengsel zodat zij het aan de arm kan han gen om gemakkelijker vele handen te kun nen drukken. Overal waar de koningin heen gaat zor gen twee kameniersters voor haar kleren. Zij hebben speciale hutten op 't koninklijke jacht, de Britannia, waarmee de konin gin en prins Philip naar Napels zullen rei zen voor hun bezoek aan Italië. De eerste kamenierster is miss Marga ret Macdonald, een Schotse vrouw van middelbare leeftijd met kastanjebruin haar die de koningin al sinds haar prille jeugd dient. De tweede kamenierster is Peggy Hoath, die in de ateliers van Hartnell is opgeleid. In München is een nieuwe bierkelder geopend, waar de bezoekers via een glijbaan hun entree kunnen maken. De vreemde „attractie" maakt vooral bij de jeugd veel opgang. 56-57 Bibina schrok heel erg, toen Grom- gram plotseling naast haar stond. Hij pak te haar stevig bij haar arm. Zo, nou heb ik je! schreeuwde hij nijdig. Ik heb je gewaarschuwd, dat je uit mijn buurt moest blijven. Nou zal ik je leren, nest! O, laat me alsjeblieft los! zei Bibina verschrikt. Ik had er geen erg in, dat ik zo dicht bij je huisje was.Laat me gaan! Maar Gromgram hield haar vast en sleurde haar mee. Niks te maken met je praatjes! grauwde hij. Je was gewaarschuwd, nou moet je 't maar weten! (Van onze Amsterdamse redacteur) In Schiphol's restaurant „Aviorama" za ten wij tegenover de Parijse mannequins Liliane en Monique op dat ogenblik de enige twee vrouwen op Nederlandse bo dem, die volgens de nieuwste mode waren gekapt. „Audace" heet hun kapsel, dat slechts enkele uren tevoren in Parijs werd geopenbaard en volgens de haarkunste- naars van het „Syndicat haute coiffure Frangaise et coiffure Création" het grote succes van deze zomer zal worden. Het „Syndicat" heeft secties in vele landen van de wereld. De leden-dames kappers blijven echter anoniem. Nederland telt 30 kappers, die tot dit genootschap van werkelijke haarkunstenaars zijn toege laten; zij zijn verspreid over het gehele land en misschien behoort uw eigen kap per wel tot hen. Het kapsel Audace" is de 22ste creatie van het „Syndicat". De presi dent van de sectie Nederland heeft ons de bijzonderheden verteld: „Kijk, de proporties zijn zodanig, dat het haar plat tegen het hoofd wordt gedragen. We hebben gebroken met die onna tuurlijke knipperbollen en van Bri gitte Bardot moeten we ook niets heb ben. Het zij- en voorgedeelte is uiterst kort, van 1 tot 3 centimeter, van ach teren varieert de lengte van 3 tot 6 centimeter en bovenop mag het zelfs 8 centimeter zijn om het haar naar links of rechts te kunnen kammen. Als het haar een natuurlijke, stevige „body" heeft, is permanent niet nodig. In andere gevallen kan men volstaan met een lichte permanent". In de Engelse stad Bristol is onder re gie van een Presbyteriaanse dominee een reeks voorstellingen begonnen van het le ven van Jezus, getransponeerd in het te genwoordige rock 'n roll- en calypsotijd perk. Dominee Ernest Marvin en zijn 25-jarige mede-auteur Ewan Hooper, zeiden dat zij met hun stuk willen bewijzen dat „de verrezen Christus vandaag de dag nog steeds gekruisigd wordt voor dezelfde zon den der mensheid als die van tweeduizend jaar geleden." De scènes over de intocht in Jeruzalem en de kruisdood werden door de in spij kerbroek en nozemjacks gestoken acteurs gespeeld tegen een achtergrond van mo dern straatgewoel. De verleiding van Christus in de woes tijn werd verbeeld door filmfragmenten van een zegevierende Hitier bij de Eiffel- toren in Parijs. Een soortgelijke produktie van dezelfde auteurs onder de titel „een mens sterft", heeft verleden jaar veel critiek te verdu ren gehad van kerkelijke zijde in binnen- en buitenland. De critiek varieerde van „schandalig" tot „walgelijk" en „heilig schennis". Advertentie De „Ligne Audace" vereist een grote vaardigheid in het coupe-knippen, zo heb ben wij begrepen. Een belangrijk voordeel is dat het kapsel kort en stevig is, zodat men ermee kan zwemmen en het daarna met de vingers weer in de vorm kan duwen. Overigens is de Ligne Audace slechts een basisvorm, waarop iedere kapepr zijn eigen variaties zal maken, want men moet deze modelijn zien als b.v. een Dior-crea- tie, die zijn weg vindt naar de Neder landse huisvrouw via de eigen interpreta ties van de confectiefabrikanten. De twin tig-jarige mevrouw Roger Jack son uit Lincoln City in de Amerikaanse staat Nebraska heeft dezer dagen in Bethle hem een dochter gekregen, die de naam Rosemary gekregen heeft. Mevrouw Jack son had per vliegtuig de reis van 12.000 km. naar het heilige land gemaakt, nadat zij vorige week had gedroomd dat haar kind in dezelfde stad zou worden geboren als Jezus. Een Brits infanterieregiment zal de volgende maand de klok 200 jaar terug zetten bij een poging om mijnwerkers in Yorkshire warm te maken voor de militaire dienst. Een officier, een ser geant en een trompetter, in scharlaken rode uniformen en met pruiken op van het model dat men in 1755 placht te dragen, zullen te paard door de mijn werkersdorpen trekken om kandidaat beroepssoldaten te werven. De historische uniformen, bandeliers en antieke wapens zijn beschikbaar gesteld door een legermuseum. Men is tot deze „drastische stap" overgegaan omdat werfacties met normale middel in deze streek geen resultaat oplever den. Advertentie Een gebied van ongeveer duizend vier kante kilometer, gelegen in de noordelijke Eifel tussen Kronenburg, Langerwehe, Zingsheim en Roetgen in West-Duitsland is tot natuurreservaat verklaard. Zij, die rust zoeken, zullen haar hier kunnen vin den. Het complex is, op enkele hoofdwegen na, verboden voor alle motorverkeer. De Kurfürstendamm, de vermaarde wandelboülevard van West-Berlijn, be staat 75 jaar. Ooorspronkelijk was het een zandweg ,maar in het jaar 1886 werd deze herschapen in een veertig meter brede straat met twee rijwegen en twee voet paden. Weldra kwamen er winkels, koffie huizen en restaurants langs de ongeveer drie en een halve kilometer lange allee, die Berlijn en Charlottenburg met de nieuwe villabuurt Grünewald verbond en het centrum van het uitgaansleven werd. Thans liggen aan de Kurfürsten damm 102 restaurants, koffiehuizen en vermaaksetablissementen. De Amerikaan se dichter Thomas Wolfe heeft de „Damm" eens „Het grootste koffiehuis van Europa" genoemd. Men vindt op de Kurfürsten damm twee dozijn bioscopen en twee schouwburgen. Het brandende dal 72) „Ja, opper." Brebeanu stapte weg, bleef dadelijk weer staan en sloeg zich voor het voorhoofd. „Wel verdraaid, en dan moet ik morgen ook nog de veertigdaagse mis voor de oude man laten lezen. Hoe moet dat nu?" Hij kal meerde evenwel vlug en sloeg de weg naar Runcu in, met opeengeklemde kaken en het geweer onder de arm. Een ossekar kwam met piepende wielen over de onge lijke weg aanrijden. Het vervoerde het verkoolde lijk van een man. Een jonge en een oude vrouw liepen erachter en sloegen zich huilend met de vuisten tegen het hoofd. Brebeanu onderdrukte een rilling van ont steltenis en liep langzamer door. De brand nam nog steeds in omvang toe, vlammen verhieven zich als kron kelende slangen ten hemel en er werden zware roet wolken uitgestoten. Langs de zwartgeblakerde wanden van de barakken dansten rode vonken en de weg gloeide. Op de huismuren dansten de schaduwen van de veran- dapalen als dronken heen en weer, naderden elkaar en weken weer uiteen, en het leek alsof de daken nu speodig zouden instorten, omdat de palen immers niet vast meer stonden. Aan weerskanten van de weg leek alles de vaste grond onder zich te hebben verloren. Bomen, boortorens, loodsen en reservoirs gingen heen en weer alsof zij op de wankelende aarde wilden vallen. Brebeanu legde weer zijn hand op zijn zak: hij was tegen de verleiding niet opgewassen. Hij was op zoek naar een verborgen plekje, waar niemand hem kon zien en waar hij het geld rustig kon tellen. Hij herin nerde zich niet meer hoeveel hij ongeveer van de lok kende glanzende hoop goud had weggenomen: een hand vol, of driemaal een handvol? Het speet hem achteraf dat hij zich niet langer in het huis van de winkelier had opgehouden en met meer overleg te werk was ge gaan. Hij had even goed al het geld kunnen meene men. En als hij huiszoeking had gedaan zou hij mis schien nog meer zakjes met geld hebben gevonden. „Goededag opper!" groetten de mensen hem, als zij langs hem heen naar de brand renden. Geschrokken trok hij zijn hand weer van zijn zak en keek hen wan trouwend en zonder hun groet te beantwoorden na. Jam merklachten kwamen hem tegemoet. Het schreien leek op de andere helling een echo te vinden en met het opvlammen en doven van de brand toe en af te ne men. Hier en daar reed knarsend een ossekar de heuvel af en de wielen zonken diep in het stof. Kinderen en vrouwen volgden de kar en hielden zich jammerend aan de planken vast, alsof zij de dode niet wilden prijsgeven. Mannen met sombere gezichten liepen met de zweep omlaag naast de ossen. En de ossen stapten gewillig verder en strekten moedeloos de hals onder het juk. „Goede dag, opper," Een ossedrijver groette hem, nam de hoed af, maar keek niet op. De vrouwen gilden, „Kijk toch eens, opper, dat is mijn man. Dat is alles wat er nog van hem over is!" En zij gingen verder, zich steeds maar aan de kar vasthoudend en jammerend. „Kijk eens, dat is mijn man, die daar op de wagen!". Met de ossekarren daalde de lucht van verkoold men senvlees de heuvel af. Deze hete lucht vermengde zich met de gewone stoflucht. Brebeanu kneep zijn neus dicht en huiverde. „Wat een elledig beroep!" zei hij hardop en de ver leiding besloop hem, rechtsomkeert te maken. De zwaarte van het geld in zijn zak bemoedigde hem even wel weer. Hij wist nu wat hij zou doen, hij kon zijn eigen lot in handen nemen. In april, als zijn diensttijd om was, zou hij zich niet weer voor vier jaar binden. Hij wilde niet langer de slaaf van het politieapparaat zijn. Het werd tijd dat hij een badhuis bouwde, waar hij in wit hemd en witte broek achter de kassa zou zitten om de dames, die zonder hun mannen kwamen baden, kaartjes te verkopen. Het was de enige droom van zijn leven. Maar hij had niet verwacht deze droom ooit in vervulling te zien gaan. „Ik zal ervoor zorgen, dat geen zoon van mij ooit bij de politie komt!" verzekerde hij zichzelf nors, ter wijl hij de heuvel begon te beklimmen. Toen hij boven stond week de rij mensen uiteen om hem door te laten. „Goede dag, opper". Brebeanu voelde tussen de mensen door de gloeien de hitte op zich afkomen. Hij sloeg de handen voor het gezicht. „Hebben jullie niets beters te doen dan hier te staan kijken?" vroeg hij, om zelf op verhaal te komen. De boorarbeiders gaven hem geen antwoord. Met starre blik staarden zij het dal in, waar de broeders verkoolde lijken uit de poelen op de kant trokken. Een van de mannen schudde het hoofd. „Wat valt hier nog te doen?" vroeg hij nuchter. Op enige afstand verhieven de boortorens zich. De brandweerlieden deden wat zij konden om het vuur op een atstand te houden. De ijzeren dakplaten sisten on der de waterstralen. Zodra de slang zich evenwel op een ander doel richtte verdampte het water weer, de platen waren in een paar tellen droog en begonnen opnieuw te gloeien. De mannen aan de pompen waren niet te zien, die stonden aan de andere kant van de kam. Af en toe moesten zij een ogenblik ophouden om kracht te verzamelen. „Doorgaan, doorgaan, schurken!" bulderde een bedrijfsleider, die radeloos heen en weer rende, met opgedroogd speeksel in zijn mondhoeken en het haar verward over het voorhoofd. Uit een koude greppel kwam het hoofd van de kleine te voorschijn. Brebeanu zag dat, haar haren in het licht van de vlammen rood leken. „Wat heb jij hier te maken?" riep hij dichterbijkomend, met de arm voor het gezicht, ter bescherming tegen de hitte. De kleine staarde wezenloos in de vlammen en voelde geen hitte. De vlammen trokken haar aan als door een wre de betovering. Het rode schijnsel deed haar gezicht smaller lijken en maakte het doorschijnend, alsof het elk ogenblik als een geestverschijning kon vervluchti gen. Dadelijk na middernacht al, toen zij de sirenes had gehoord en de vlammen door haar raam had ge zien, was zij gekomen. En nog altijd had zij niet weg kunnen komen uit die greppel. Zij lag op haar knieën, met de vingers in de verbrande bodem geklauwd, en had niet de kracht zich te bewegen. Vlak bij haar kromde een ander meisje zich in de greppel en rukte zich de haren uit het hoofd „Heilige Moeder Gods, help ons toch!". De kleine kon de indruk niet van zich afzetten, dat zij dit schreeuwen tot aan het eind van haar leven zou moeten horen, slapend en wakend, in dit en zelfs in het volgend bestaan. Beneden lag, niet ver verwijderd van de opening van de brandende boring, tussen de andere lijken een man, die zij aan zijn kleren had herkend. Naast hem had zij in het felle licht van het vuur een rode pijp gezien. Niemand anders zou daar wel erg in hebben, maar zij herkende die pijp zo goed alsof zij haar in de hand hield. Zelfs meende zij, dwarts door de lucht van verbrand vlees, nog de geur van de tabak te ruiken, die altijd haar verlangen wekte. Op de tegenoverliggende heuvelwand kon zij de smeu lende resten van de hut onderscheiden. Het paard had in de stal moeten verbranden, niemand had eraan kun nen denken het los te laten. „Doorgaan, doorgaan, schurken!" schreeuwde de be drijfsleider, van de ene boring naar de andere rennend. Rechts beneden haar werd een man zichtbaar, die doornat was van zweet en de brandslang moe achter zich aan trok. „Wat doe jij daarboven?" riep hij tegen de kleine. De kleine staarde over de vlammen heen naar de verbrande hut, naar de man die naast de vlammen lag en naar de kleine gloeiende pijp op de grond. Haar blik dwaalde heen en weer. Ook nu kon zij zijn ge zicht niet onderscheiden en de gedachte, dat zij voor taan zijn ogen nooit meer zou zien, brandde feller dan de gloed van de vlammen voor haar ogen. In de diepte trachtten de broeders met hun brancards onder be schutting van gebouwen en stellages de lijken te be naderen. De kleine voelde haar hart tot as verbranden. „Hé, meisje," riep de man, die nu de slang op het dak van de boortoren richtte. „Maak dat je daar weg komt: Je staat ons in de weg! Of ben je levensmoe?" De kleine bewoog zich niet en keek de brancards na Misschien was zij werkelijk levensmoe en misschien niet eens sedert vanavond, wie weet hoe lang al. Maar dat was niet de reden waarom zij bij de brand bleef (Wordt vervolgd) Na een afwezigheid van bijna twintig jaar is het kostbare orgel van de orgelbou wer Arp Schnitger naar Hamburg terug gekeerd en in de St. Jacobikerk geplaatst. Dit zeldzaam fraaie produkt van Noord- duitse orgeibouwkunst werd in 1693 ver vaardigd. Het bezit 60 registers en 3500 pijpen, waarvan de oudste tussen 1512 en 1516 zijn gemaakt. Johann Sebastian Bach heeft op dit orgel in de St. Jakobikerk ge speeld. In de Tweede Wereldoorlog werd het orgel in veiligheid gebracht, maar toch een weinig beschadigd. Met een reeks con certen is het orgel weer in gebruik geno men. In het Tehuis voor Blinden te Meschede in Westfalen wordt van de 25 maart tot 4 april een internationaal schaaktournooi voor blinden gehouden. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 19 Maart 1761 advertentie:'Het Engels SNUYF POEDER, waardoor Hoofd-Pynen, Zinkingen, Quade Oogen, Doofheyd, Huyg in de Keel en meer andere Quaalen in 't Hoofd worden genezen, het heeft ook een byzon- dere werking op de Maag, Long en Zenuwen en meer andere Quaalen in het Lichaam onder hevig (breeder by 't Biljet) word hierdoor genezen gelyk by attestatie kan worden getoond. Dit onwaardeerlyk Middel word verkocht by Pieter Corbeau, Car gadoor op 't Bolwerk by de Boompjes te Rotterdam. Tot gerief kan men krygen Doosjes van 6 Gulden en pakjes van ƒ1- 10 en van 12 Stuyvers. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9