Demonstraties in Zuid-Afrika Evian maakt zich op voor de komende bestand besprekingen Ledental der Westduitse vakbonden stagneert door politie uiteengedreven Eenmaal Lord altijd Lord et oo\t*as- Dieven plunderen wijnkelder van de kidnapper Rolland nieuw, in rood pak Elf olietechnici door Sluis bezweken Marokko vrijgelaten in de Schelde Solidariteitsbijdrage verlangd van de niet-georganiseerde arbeiders Explosie in tunnel door Mont Blanc: twee doden H. Lijsen procedeert tegen Jack London- verbond Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak WOENSDAG 22 MAART 1961 11 m I bi] aankoop van 2 EEN JAAR NA SHARPEVILLE Eetzaal van Parkhotel wordt conferentieruimte Wie Twee kerkelijke bladen verboden in Oost-Berlijn India wil UNO-interventie in Zuidwest-Afrika Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Verwoerd is weer thuis Twee Belgische dorpen onder water gelopen Chr. van Balen te San Carlos overleden ter kennismaking (Van onze correspondent PAKIJS, De eerste twintig zendbo den van verschillende ministeries zijn gis teren al uit Parijs vertrokken naar Evian, op de Franse oever van het meer van Ge neve, om voor diplomaten, die hier ver moedelijk onmiddellijk na Pasen de Al gerijnse onderhandelaars zullen ontmoe ten, het kraambed voor de vrede te sprei den, in een der duurste en beste hotel-res taurants, die dit kuuroord van amper vier duizend inwoners rijk is. Het staat in de toeristengidsen dan ook met vier sterren aangeprijsd. De ruime eetzaal wordt met vereende krachten tot conferentieruimte ingericht. De leden der Franse en Algerijnse dele gaties zullen vanachter hun groene tafel sereniteit, zo niet inspiratie, kunnen put ten uit de kalmerende aanblik, die het kab belende watervlak van Genèves binnen- zeetje biedt. Het Parkhotel heeft al eer der aanzienlijke staatslieden binnen zijn muren gezien. Foster Dulles, Gromyko, Eden en Bidault hebben hier in 1956 gelo geerd of hun maaltijden gebruikt, toen Frankrijk, in het vredige decorum van dezelfde buurt, zijn voorlaatste koloniale oorlog tegen Indochina liquideerde. In de hotelregisters hebben daarvoor of later ook andere beroemdheden als de filmsterren Greta Garbo, Martine Carol, de koning van Marokko, of Bao Dai, voor malig keizer van Indochina hun illustere namen ingeschreven. Deze eerste diplomatieke en administra tieve brigade, die Frankrijk naar Evian vooruit heeft gezonden, zal in de loop der komende dagen door talrijke legioenen van andere hoge en lage ambtenaren gevolgd worden. Voor de beveiliging van de beide delegaties worden in Evian alleen al ten minste een duizendtal gendarmes, republi keinse gardisten en geüniformeerde en „stil le" politie-inspecteurs verwacht. Hoofd inspecteur Mairey, aan wie vorig jaar met succes de bewaking en het welzijn van Ruslands Nikita Kroesjtsjev werd toever trouwd, zal ook nu met het oppertoezicht over die veiligheidstroepen worden belast. Franse politieambtenaren hebben intussen ook al „goede diensten" gevraagd aan de Zwitserse autoriteiten, die de leden van de F.L.N.-delegatie gastvrijheid zullen verle nen. Of die delegatie door de „harde" minis ter van Buitenlandse zaken Belkacem Krim, of door de gematigde zwager van Ferhat Abbas, dr. "Francis, zal worden ge leid, is in Parijs nog altijd niet definitief bekend. We zullen de gedelegeerden in Genève of in Lausanne onder dak worden gebracht, en dagelijks met een luxe-jacht of per helikopter van en naar Evian gaan. De Algerijnse delegatie zal worden bege leid door eigen bedienden en koks, zodat de leden hun nationale couscousgerecht in Zwitserland niet zullen behoeven te ont beren. Tajeb Boulahrouf, afgezant van de voor lopige Algerijnse regering, is uit Tunis in Rome aangekomen op doorreis naar Zwit serland, waar hij de laatste regelingen gaat treffen voor de onderhandelingen. In Parijs is 5 april genoemd als datum van de mogelijke aanvang van de besprekin gen. De voorlichtingsdienst van het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront (FLN) heeft aangekonligd dat premier Ferhat Abbas donderdagavond een boodschap tot het Algerijnse volk zal richten, via de Tunesische radio. Voor de internationale pers worden in even koortsachtig tempo een zestigtal te lefooncabines op- en ingericht. De burge meester van Evian heeft alle pension- en hotelhouders van het plaatsje en omstre ken al bij zich geroepen en tezamen, vijf tig in getal, hopen ze de 1500 vereiste ka mers te kunnen opleveren, die nodig zijn om de komende invasie te verwerken. Deze week hebben alle gasten van Franse en andere bloede, die nu in Evian hun ge schokte zenuwgestellen of gestoorde spijs- organen met behulp van het natuurlijke bronwater op hun verhaal pogen te bren gen, van de directies al aanzegging gekre gen binnen 48 uur elders een onderkomen te zoeken. RABAT (AFP-UPI) Koning Hassan II van Marokko heeft gisteren de ambas sadeurs van Spanje, de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië in audiëntie ontvangen. Bij die gelegenheid kondigde hij aan, dat de elf oliedeskundigen die op 14 maart door Marokkaanse „patriotten" werden ontvoerd, zouden worden vrijgela ten. Na de audiëntie werden de mannen aan de ambassadeurs overgedragen. Volgens een mededeling van de Spaans- Amerikaanse oliemaatschappij in wiens dienst de technici stonden waren de man nen (drie Amerikanen, twee Canadezen, vijf Spanjaarden, en een Fransman) ver dwenen terwijl zij olieboringen verricht ten aan de Spaans-Marokkaanse grens van de Sahara. Dezelfde dag werd door de Marokkaanse ambassade te Madrid meegedeeld, dat de mannen gered waren uit de handen van een opstandige stam en zich onder de hoede van een afdeling van het Marokkaanse leger bevonden. Sedert dien was niets meer over de technici ver nomen. In de verklaring van koning Hassan werd onder meer gezegd, dat „elf vreem delingen in buitenlandse dienst werkzaam zijn geweest op een deel van het grond gebied van Marokko, dat evenwel nog niet onder ons gezag valt. Zij werden gevan gen genomen door patriotten, die optraden uit het oogpunt van de bevrijding van ons koninkrijk". Met deze zinsnede uit het ko ninklijk communiqué werd kennelijk ge doeld op het feit, dat de regering meent, dat de Spaanse Sahara rechtens aan Ma rokko toekomt. Voorts bleek, dat de elf mannen na hun gevangenneming door de patriotten naar Agadir waren gevoerd. Spanje heeft inmiddels aanzienlijke troe penversterkingen naar de Sahara ge stuurd. Eind vorige week werd bericht, dat de Marokkanen oorlogsmateriaal bijeen brachten nabij de grens tussen Marokko en de Spaanse Sahara. De lange stilte na de ontvoering-gevan genneming van de elf olie-deskundigen moet, zo verluidde in Rabat, zijn ontstaan doordat het incident op ruim 2000 km. van de hoofdstad gebeurde in een gebied waar het officiële gezag weinig invloed heeft. BERLIJN (Reuter) Volgens kerkelij ke autoriteiten in West-Berlijn heeft de Oostberlijnse persdienst de verspreiding van twee kerkelijke weekbladen verboden. Deze organen bevatten het bericht, dat de Kerkdag van de Evangelische kerk in juli te Berlijn zal worden gehouden. De Oostduitse autoriteiten hebben er te gen geprotesteerd, dat de Kerkdag in Ber lijn wordt gehouden en hebben het besluit een „provocatie" genoemd. BONN Het Westduitse vakbondsleven bevindt zich de laatste tijd in een crisis door een stagnerend ledental. Terwijl het aantal arbeiders in de Bondsrepubliek in de laatste tien jaar toenam van veertien tot twintig miljoen, bleef het ledental van de in de Deutsche Gewerbschaftsbund ver enigde vakbonden op zes miljoen staan. Hoewel de vakbondskassen nog over een saldo van twee miljard beschikken, ma ken de arbeidersorganisaties zich toch ern stige zorgen. Die zijn onlangs tot uiting gekomen in een eis van de organisatie der bouwvakar beiders om van niet-leden van de bond een verplichte „solidariteitsbijdrage" te heffen. Deze eis wordt niet door alle vak bonden gedeeld. Die in de chemische, pa pier- en keramische industrie voelen er niets voor. In hun eis om de „treeplank rijders", zoals men de niet-georganiseerde arbeiders hier noemt, te doen bijdragen in de lasten van de vakbonden, die immers voor de belangen van alle arbeiders op komen, worden de bouwvakkers echter ge steund door de vakbond voor openbare dienst, transport en verkeer. Ook die acht het onrechtvaardig dat de vakbondsleden gezamenlijk per jaar driehonderd miljoen man-uren en individueel een weekloon aan de D.G.B. bijdragen, terwijl de anderen daar gratis van meeprofiteren. Hierbij mag worden opgemerkt dat slechts achttien percent van de bouwvak kers georganiseerd is en dat de vakbond voor openbare dienst, transport en verkeer slechts 25 percent van de in die takken werkzame arbeiders omvat. Ongrondwettig? De vereniging van werkgevers heeft ver klaard, dat een gedwongen solidariteitsbij drage der niet-georganiseerden ongrond wettelijk zou zijn. De bouwvakkers hebben daarop de bekende staatsrechtspecialist professor Helmut Ridder in de arm ge nomen. In een vraaggesprek met het week blad Der Spiegel vertelt professor Rid der, dat zo'n bijdrage geenszins in strijd met de grondwet zou zijn. Hoewel ook hij erkent dat zo'n bijdrage zou stoten op het recht van vereniging, in dit geval op het recht van niet-vereniging, wijst hij op de bijzondere taak die de vakbonden door de Westduitse grondwet wordt toegekend, na melijk het mee-ordenen van het econo misch leven, op basis van gelijkheid mét de werkgeversorganisaties. KAAPSTAD (Zuid-Afrika) (UPI) Met de bajonet op het geweer heeft de politie te Kaapstad gisteren de deelnemers aan een anti-apartheidsdemonstratie uit eengejaagd. De betoging werd gehouden ter gedachtenis van het bloedbad van Sharpeville, waarbij 72 Afrikanen vorig jaar werden gedood en enige honderden anderen werden gewond. Ook een betoging van blanken werd niet geduld. Eerder waren reeds alle samenscholingen van blanken en zwarten verboden. NEW YORK (UPI) - De Indische ambassadeur Chandra Jha heeft gisteren in de vergadering van de politieke UNO- commissie gezegd, dat 450.000 mensen van Indische afkomst, die in Zuid-Afrika wonen, te lijden hebben van de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek. Verjaagd Hij zei dat India zal voortgaan met de kwestie elk jaar weer naar voren te bren gen, net zolang totdat het geweten van de regeerders van Zuid-Afrika niet meer kan NEW YORK (UPI) India heeft een resolutie doen circuleren onder de leden van de UNO, waarin gevraagd wordt om interventie van de Volkenorga nisatie in het beheerschapsgebied Zuid west-Afrika, al dan niet met medewerking van de Zuidafrikaanse regering. De reso lutie wordt gesteund door 21 landen. Reeds eerder heeft de Zuidafrikaanse regering geweigerd een UNO-commissie toe te laten. De Indische resolutie zegt thans, dat de situatie in Zuidwest-Afrika een gevaar is voor de internationale vrede. Zuidwest-Afrika is een voormalige Duit se kolonie. Het gebied werd destijds onder beheer van Zuid-Afrika geplaatst door de Volkenbond. zwijgen, en dat zij zullen moeten erkennen, dat het enige wat hun te doen staat is, de gemeenschap en de regering in Zuid- Afrika om te vormen. In Pietersburg, Transvaal, heeft de gehele Indische ge meenschap haar woningen en winkels moeten verlaten. De schade voor de zaken lieden bedraagt meer dan twee miljoen pond. Ook alle circa duizend Indische in woners van Rustenberg hebben opdracht gekregen uit de stad. waar hun voorouders sinds 1887 hebben gewoond, te verdwijnen Dit betekent hun economische ondergang, aldus Jha. CHAMONIX (Reuter-AFP-UPI) In de gedeeltelijk voltooide tunnel tussen Frank rijk en Italië door de Mont Blanc heeft zich aan Franse zijde een ontploffing voor gedaan, waardoor twee mensen om het leven zijn gekomen en een is gewond. De tunnel, die de langste voor wegverkeer in de wereld zal worden ongeveer elf kilo meter is voor ongeveer de helft gereed. De slachtoffers waren in dienst van de Franse combinatie welke van Frans ge bied af toewerkt naar de Italiaanse boor- ploeg, welke aan de Italiaanse zijde van de Mont Blanc begonnen is. De beide ondernemingen hebben elk de opdracht vijf kilometer tunnel te bouwen. Wie het eerst gereed is momenteel heb ben de Fransen de leiding ontvangt een belangrijke premie. Bovendien mag de winnende onderneming de laatste kilome ter tunnel bouwen. De explosie was het vierde dodelijke ongeval dat zich voor deed sinds in september 1959 de werk zaamheden aan de nieuwe tunnel begon nen. De explosie ontstond toen een lading dynamiet, welke op korte afstand van de boormachine „Jumbo" door een Algerijnse werkman in de rotswand geplaatst werd, voortijdig explodeerde. De gewonde voor man stond achter de machine, die hem voor de grootste explosiekracht bescherm de. (Van onze correspondent) LONDEN, De „weerspannige graaf", het socialistische Lagerhuislid Wedgwood Benn, dat moest aftreden toen hij na het overlijden van zijn vader, het Hogerbuis- lid Lord Stansgate diens adelstitel erfde, heeft zijn strijd verloren om in het Lager huis te mogen blijven. Een commissie uit alle partijen heeft zijn verzoek op con stitutionele gronden afgewezen. Er zou een nieuwe wetgeving voor nodig zijn om mogelijk te maken, dat Benn lid van het Lagerhuis zou kunnen blijven. Bovendien zou dat een speciale wet moeten worden met terugwerkende kracht, waarvoor nie mand iets voelt. Benn is vol hoop dat zijn actie op de duur toch zal slagen. Hij werkt aan een petitie van de kiezers in zijn district. Het is sneu voor de jonge Benn, zoals het destijds ook was voor het Conserva tieve lid Quintin Hogg (de tegenwoordige Lord Hailsham) dat zij, doordat zij een titel erfden, gedwongen waren hun veelbe lovende loopbaan in het Lagerhuis af te breken en tegen wil en dank naar het House of Lords te verhuizen. Misschien wordt er later iets op gevon den. Tegenwoordig zijn er namelijk „peers voor het leven", wier titel niet er felijk is. Deze zijn geschapên voor poli tici die er bezwaar tegen maken hun na geslacht te binden in het Hogerhuis zitting te nemen, zonder de kans een normale politieke carrière in het Lagerhuis te ma ken. Benn heeft als tussenoplossing reeds voorgesteld, dat het mogelijk moet zijn voor een erfelijke Lord voor zijn leven af stand te doen van zijn recht om in het Hogerhuis te zitten en deel uit te maken van het Lagerhuis, zonder dat de erfelijk heid, waarop hij zelf overigens geen aan spraak wenst te maken, wordt aangetast. Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en frlse de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inwekenezonder lang koken zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOG: Premier dr. Hendrik Verwoerd is van de Gemenebestconferentie uit Londen in Johannesburg teruggekeerd. Met de armen uitgespreid beantwoordde de Zuidafrikaanse staatsman op het vlieg veld de toefichingen van de duizenden veld de toejuichingen van de duizen den blanken. (Telefoto) PARIJS Raymond Rolland alias de Beauvoir een der twee kidnappers van Eric, het vierjarige zoontje van de Franse autokoning Peugeot, heeft moeten constateren dat hij tijdens zijn onvrijwil lige afwezigheid wegens verblijf achter de tralies, op zijn beurt het slachtoffer van een misdaad was geworden. De ontdek king, dat dieven in zijn kelder waren bin nengedrongen om zijn kostbare wijnvoor- raad te ontvreemden, kon Rolland giste ren doen ter gelegenheid van een huiszoe king, waarbij hij tegenwoordig was, sa men met zijn drie advocaten en de rech ter van instructie. Rolland toonde zich op recht verontwaardigd toen hij zag hoe zijn kelderdeur uit het lid hing' en binnen alles overhoop was gehaald het was juist zo'n best wijntje, verzekerde hij zijn advocaten. Toen gisteren om zeven uur 's morgens de „slamand" (dievenauto) voor het def tige huis op de boulevard Suchet, waar Rolland op kosten van de heer Peugeot een gerieflijke flat op de eerste verdie ping had gehuurd, stopte, verdrongen zijn voormalige buren zich overal voor de vensters om een glimp van de gentleman- boef te kunnen opvangen. Terwijl hij ge kleed in een grijze flanellen pantalon en een peau de suède regenjas links en rechts vriendelijke knikjes uitdeelde, betrad Rol land, geboeid tussen twee inspecteurs, BRUSSEL (ANP) Nabij het Belgische plaatsje Temse, ten zuiden van Antwer pen, is dinsdag een sluis onder de hoge druk van het Scheldewater bezweken. Ve le honderden hectaren land en een dertig tal huizen werden door het water over spoeld. In twee dorpen, Bornem en Weert, moesten bewoners worden geëvacueerd. Genietroepen van het Belgische leger slaagden er in de namiddag in het gat van vijf meter, dat door het wegslaan van de 'sluisdeuren was ontstaan, met zand zakken te dichten. De materiële schade is groot. De sluis, die het waterpeil van de Schel- dévijver en de Oude Schelde regelt, be zweek even voordat de Schelde het vloed- peil had bereikt. Het water baande zich met grote kracht een weg naar de lager gelegen omgeving. Sommige huizen wer den tot aan het dak overstroomd. Binnen enkele minuten werd begonnen met het in veiligheid brengen van huisraad in de na bijgelegen dorpen Bornem en Weert. Van persoonlijke ongevallen is geen mel ding gemaakt. Rukwinden met een snelheid tot 90 km. per uur hebben in de nacht van maandag op dinsdag gevaar voor overstromingen aan de Belgische kust doen ontstaan. De civiele kamer van de Haagse recht bank zal op 20 april uitspraak doen in een proces, dat een bekende Nederlandse ex pert op het gebied van circussen en dres suur, de heer H. J. Lijsen uit Overveen, heeft aanhangig gemaakt tegen het be stuur van het „Jack London-Verbond". De heer Lijsen acht zich beledigd door een artikel in het orgaan van dit verbond, waarbij boven een zijns inziens mislei dend gemonteerde foto van een poema met zijn dresseur een volkomen uit het verband gerukt en daardoor eveneens mis leidend citaat van hemzelf is gepubliceerd. Gisteren werden voor de Haagse recht bank de pleidooien in deze zaak gevoerd. Namens eiser trad op mr. J. A. P. C. ten Bokkel uit Haarlem, die van mening was dat het „Jack London-verbond" bewust en met opzet de heer Lijsen heeft willen bele digen door het te doen voorkomen of de heer Lijsen een voorstander zou zijn van wreedheid bij dierendressuur. In het blad van het „Jack Londen-Ver- bond" stond een foto van een dresseur, die met een opgeheven stok op een poema afkomt. Het lijkt of hij het dier zal gaan slaan. De raadsman verklaarde echter dat de bovenste rand van de foto afgeknipt is. De stok eindigde in een punt, waarop vlees zat geprikt. De dresseur ging het dier na melijk voederen. Boven deze foto staat een citaat van de heer Lijsen: „Zachtheid wordt door roofdieren niet gewaardeerd, daar zij dat aanzien voor zwakheid". „Dit is een opzettelijk uit zijn verband gerukte uitlating van een erkende dieren vriend", aldus mr. Ten Bokkel, die ver volgens een passage voorlas uit een boek van de heer Lijsen, waaruit het citaat af komstig is: „Een dresseur'maè een dier nooit bang maken, maar moet het belonen voor wat het goed doet", „De mens is de meester van het dier, echter nooit met geweld, doch dank zij aanleg, geduld en liefde voor het dier" en „Verlaag u nooit tot mishandeling, want het is laf en dom, terwijl het dier alleen maar nerveus wordt, waardoor het nooit meer iets kan leren". Namens de heer Lijsen stelde mr. Ten Bokkel dat een dergelijke opzettelijke be lediging een onrechtmatige daad vormt, die in dit geval schade oplevert, aange zien een en ander afbreuk doet aan de verkoop der boeken van de heer Lijsen, die hiervan moet bestaan. Mr. Ten Bokkel eiste vijfduizend gulden schadevergoeding. Mr. J. Willems, pleitend voor het „Jack London-verbond", ontkende dat het artikel gericht was geweest tegen de heer Lijsen persoonlijk, zodat de opzet tot beledigen dus ontbreekt. Te San Carlos (Uruguay) is op de 74- jarige leeftijd overleden de heer Chr. van Balen, voorheen directeur van de Neder landse Kamer van Koophandel in Buenos Aires. De heer Van Balen was onder meer Zuidamerikaans correspondent van ver scheidene Nederlandse bladen en stichter van het in Buenos Aires verschijnende weekblad „Nederland", dat nu 41 jaar be staat. Van zijn hand verscheen een boek over Argentinië en een over Uruguay. Tij dens de oorlogsjaren heeft hij in opdracht van de Nederlandse regering in Londen de berichtgeving over Nederland in de Zuidamerikaanse landen verzorgd. (Van onze correspondent het huis. Om zijn eigen voordeur te ont sluiten moest echter eerst een smid wor den gehaald. Rollands vriendin, de Deen se schoonheidskoningin Lise Bodin, die ook zit opgesloten, had na hun vertrek uit Pa rijs de sleutel verloren. De huiszoeking moet weinig anders heb ben opgeleverd dan wat brieven en in ieder geval is er geen centime meer van de oorspronkelijke buit van vijftig mil joen oude franc teruggevonden Op de te rugreis naar Versailles, waar de bende zit opgesloten, werd nog even op een der drukste Seine-bruggen gestopt, vanwaar Rolland vorig jaar de schrijfmachine in het water zou hebben geworpen, waarop, na Erics ontvoering, de dreigbrieven met de instructies aan diens vader waren ge tikt. Wanneer zijn medeplichtige, Pierre Larcher, precies diezelfde olek zal hebben aangewezen, is het de bedoeling dat dui kers op de bodem van de Seine de schrijf machine zullen pogen terug te vinden Doch ook wanneer die kikvorsmannen de machine in kwesti als bewijsstuk niet te rug zouden kunnen vinden, lijkt het toe komstig lot van de beide gangsters toch al wel bezegeld. Over de rollen die het derde bendelid, de medische student Rotman, en de bei de vrouwspersonen bij Erics ontvoering hebben gespeeld, schijnt het daarentegen, dat ook de rechter van instructie zich nog altijd geen definitief oordeel heeft vormd. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11