Botsing in de city l n Roxy?... ja, alleen donderdag en vrijdaq: dubbel V f FIJNE HOBBY? FIJN...'N ROXY! Swalmen wil Duits bezit verkopen mmm Poplin boha in dit blad WÊÊmmÊm Oogjesluiers Prima melton deken Zware baddoek Plastic tafilklüd Advortiort WOENSDAG 22 MAART 1961 12 Nieuw bouwmateriaal Half jaar geëist voor diefstal uit kerk Baby-zonder-paspoort mag nu vertrekken Taleninstituut werkte met materiaal van concurrent Leden van „ondergrondse" organisatie veroordeeld Fabriek verliest proces over declaratie van advocaat Nederlandse universitaire week in Brussel Iüii inninmmmm Wzm. Wmmm Wm. Friemelbouwen aan 'n bootje vergt engelen geduld. Niet te hard „van stapel lopen": af en toe 'n Roxy roken. Zo'n Roxy smaakt èn stimuleert! Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u méér van de beste tabakken uit Amerika* f als DV per 6 stuks geen 6.60, maar 1.10 5.90 1-pers. 125 x 180 als DV 2,91 2-pers. 150x200 als DV 5.91 als DV 1.71 als DV 2.71 als DV 1.21 Zoekt U een PAk.Hu Mmtb - V (Van onze correspondent) LONDEN Het is ongelooflijk dat bij de treinbotsing welke zoals gemeld maan dagochtend geschiedde voor de ingang van het ouderwetse, drukke, in het hart van de City gelegen Londense forensenstation Cannon Street slechts 12 personen licht werden gewond. De botsing geschiedde om kwart over negen, toen een met duizend passagiers binnenkomende volle forensentrein opbotste tegen een vertrekkende lege trein. De treinen raakten elkaar toen zij elkaar in een bocht passeerden. Twee wagons van de lege trein sloegen om en een derde kantelde half. De eerste, twee wagons van de binnenkomende trein ontspoorden. Deuren werden opengereten en ramen vielen aan scherven. Vrouwen begonnen te gillen, maar de bekende Engelse zelfbeheersing was spoedig hersteld. Velen stonden opeengepakt in de smalle gang toen het ongeluk gebeurde, hetgeen voorkwam dat zij op de grond werden geworpen. Een veel ernstiger ongeluk werd voorkomen, doordat de bestuur der van een derde trein welke het station naderde, zag wat er was gebeurd en uit alle macht remde. Het station moest de gehele dag gesloten blijven. Een Alphense firma introduceert een nieuw systeem scheidingswanden, een Duits patent, volgens hetwelk de binnen muren worden samengesteld uit van gips vervaardigde massieve elementen. Het systeem wordt reeds toegepast in Duits land, Amerika, Canada en Australië. Met deze elementen kunnen twee arbeiders, van wie een minder geschoold, per dag 50 vierkante meter wand aanbrengen. Het materiaal is geluids- en thermisch isole rend. krimpvrij, te frezen en onbrandbaar. De elementen hebben een gering gewicht; zij worden door middel van een kleefstof aan elkaar bevestigd, waardoor een gladde wand ontstaat die niet meer behoeft te worden gestukadoord. Op het ogenblik worden de materialen nog geïmporteerd. De nieuwe fabriek be gint in augustus of september met de produktie. Bevestiging van het rechtbankvonnis (zes maanden gevangenisstraf en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering) heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. A. S. de Muinck Keizer geëist tegen een 44- jarige postzegelhandelaar die zich in be roep moest verantwoorden wegens diefstal van een kleine noeveelheid geld uit de kluis van de r.k. kerk „Christus Koning" in de hoofdstad. Evenals voor de rechtbank bleef de ver dachte iedere schuld hardnekkig ontken nen. Hij gaf slechts toe in de sacristie te zijn geweest „om te vragen naar het aan- vangsuur van de hoogmis". Bij het fouilleren door de politie die door de koster was gewaarschuwd, had de man een briefje van 10,- in zijn hand, net op het moment dat de koster bemerk te dat uit een van de busjes in de kluis tien gulden verdwenen was. Verder had hij 151 losse centen in zijn zak. De postzegelhandelaar is al vele ma len veroordeeld wegens kerkdiefstallen. De papieren voor de Nederlandse baby Robert van Veen, die Australië niet mocht verlaten omdat hij geen paspoort had, zijn thans in ordem Het jongetje mag het land nu verlaten om zich in Nederland bij zijn vader te voegen. Een tante van Robert zal het jongetje zondag naar Sydney brengen waar hij on der de hoede zal worden genomen door een Nederlands echtpaar, dat heeft aange boden over hem te waken tijdens de vlieg tocht naar Nederland. Uit een kort geding voor de president van de Utrechtse rechtbank is gebleken, dat een Dordrechts taleninstituut bij zijn klantenwerving een ruim gebruik maakte van het materiaal van een ander in Maars- sen gevestigd instituut. Dit werkt met ge luidsbanden, waarop cursussen in een aan tal talen zijn vastgelegd. Het Dortse be drijf bewerkte kandidaat-cursisten met een geluidsband, waarop een deel van een les van het instituut in Maarssen was overge nomen. Ook maakte het gebruik van de lesboekjes uit Maarssen, waarvan het schutblad was verwijderd. Verder gebruik te het in brieven aan personen, die inlich tingen vroegen, precies dezelfde tekst als Maarssen. De raadsman die voor het Dort se instituut optrad, betoogde dat deze in stelling weliswaar de teksten van Maars sen gebruikte, maar dat dit alleen gebeur de bij de bewerking van de klanten. Het was niet de bedoeling de Maarssense tekst te gebruiken voor de Dortse cursus sen. De president verbood het Dortse in stituut verder het materiaal uit Maarssen te gebruiken en legde een dwangsom van 1000.- op voor iedere overtreding. Een Russische vissersvloot, bestaande uit fabrieksschepen en trawlers, opereert nu bij de Walvisbaai, aan dé kust van Zuidwest-Afrika. In Hollandia In Hollandia zijn leden van de geheime organisatie „Tentara Tjendrawasi Tjen- dangan" (leger van de heroische paradijs vogel) veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier en drie jaar. Het doél van de or ganisatie was het verzamelen van militai re inlichtingen en het voorbereiden van ac tie in geval van een Indonesische invasie in westelijk Nieuw-Guinea. De Indonesiër Fangohoy, die leider zou zijn van de tak van deze organisatie in Manokwari, werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De Indonesiër Sidik Ban- da, die leider zou zijn van een afdeling van de organisatie in de gevangenis in Hol landia, werd veroordeeld tot vier jaar. Drie autochtone volgelingen van Banda (medegevangenen) werden veroordeeld tot drie jaar. Fangohoy gaf toe dat hij militaire in lichtingen had verzameld en tot een gehei me organisatie behoorde. Banda, die af komstig is van de Kei-eilan^n, zou een plan hebben voorbereid voor een aanval op de politie ingeval van een Indonesische in vasie. Het Noorse haringseizoen, dat pas enke le weken geldden goed op gang is geko men, is van het begin af onbevredigend verlopen. Men had op een gezamelijke aanvoer van 140.000 kisten gerekend, maar er komen er waarschijnlijk maar 50.000. Aan Swalmen, de enige gemeente in Limburg en waarschijnlijk ook de enige in Nederland die grond in Duitsland bezit en medio december van het vorige jaar besloot deze grond te verkopen, is voor dit grondbezit een bod gedaan van 1 mil joen gulden. Het betreft een stuk bos en heide van 175 hectaren, gelegen in de Duitse grensgemeenten Elmpt en Brüggen. Door de kostbare kleilagen, die onder de meters dikke zandlaag verborgen liggen, is het stuk grond bijzonder veel waard. Honderdduizenden kubieke meters klei, welke grondstof onder meer wordt ge bruikt in de dakpannenindustrie zijn er in de loop van de jaren reeds gewonnen. Nochtans was de gemeente Swalmen van oordeel, dat de grond niet langer renda bel is te exploiteren. Er verschenen adver tenties in de Duitse en Nederlandse bla den en een zestigtal geïnteresserden meldde zich aan. Zes gegadigden hebben het stuk grond in ogenschouw genomen, waarna tenslotte door drie een bod ge daan werd. Het hoogste bod kwam van het ministe rie van Financiën van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen en beliep 1 miljoen gulden. De gemeente Swalmen kwam om streeks 1800 bij de zo genoemde „bos- strijd" in het bezit van het bos en heide gebied in Duitsland. De Haagse rechtbank heeft de Haagse advocaat en procureur in het gelijk ge steld in een proces, dat een enveloppen- fabriek in Venlo tegen hem aanhangig had gemaakt, omdat hij een te hoge declara tie zou hebben ingediend. De advocaat had voor de enveloppenfabriek een proces te gen de staat gevoerd, met als inzet een bedrag van anderhalve ton. Later weiger de de enveloppenfabriek zijn declaratie ten bedrage van 7000 te honoreren, on der het motto dat hij uitsluitend als pro cureur en niet als advocaat zou zijn op getreden. De Raad van Toezicht keurde de declaratie echter goed, van welke be slissing de enveloppenfabriek in verzet kwam. Zowel de rechtbank als het ge rechtshof stelde de advocaat volledig in het gelijk. De rechtbank overwoog dat uit de processtukken overduidelijk is komen vast te staan dat de advocaat wel dege lijk vele belangrijke werkzaamheden voor de enveloppenfabriek heeft verricht, die tot de taak van de advocaat behoren en voorts dat hij zijn taak met grote zorg vuldigheid en nauwgezetheid heeft ver richt. De rechtbank kon dan ook niet in zien dat de declaratie te hoog is geweest. De enveloppenfabriek werd veroordeeld in de kosten van het geding. Zeven Nederlandse hoogleraren geven deze week aan de vrije universiteit in Brussel gastcolleges over „De wetenschap en de maatschappelijke ordening" als on derdeel van een Nederlandse universitaire week, de eerste in de geschiedenis van deze universiteit. Zij is ingeleid door de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, die een overzicht gaf van de naoorlogse geestelijke ontwikkeling in Nederland. De Nederlandse week is gewijd aan een aantal sociale wetenschappen, die zich na de oorlog in Nederland op bijzonder ster ke wijze hebben ontwikkeld. Hierbij wordt verband gelegd tussen deze ontwikkeling en het algemeen geestelijk en maatschap pelijk klimaat in Nederland, dat zo sterk van het Belgische verschilt. „Men verwijt België wel eens een gebrek aan stabili teit," zei prof. De Vries Reilingh, „maar men zou Nederland een gebrek aan mo biliteit kunnen aanwrijven. Een wederzijd se beïnvloeding in Beneluxgeest zou daar om een gunstige invloed kunnen hebben." In de komende dagen worden enige Ne derlandse films vertoond. Er is voorts een tentoonstelling van wetenschappelijke boe ken. Vrijdagavond zal de Nederlandse week worden besloten met het optreden van het Haagse studentencabaret. W/. w/s/a: llllllllllMtil EPXY rt- V'iy\ - .'V - i» A uitstekende kwaliteit. Goedgekeurd door de Nederl. veren, van Huisvrouwen. Normaal per stuk 1.35 Alleen verkrijgbaar aan het Marktplein. Mooi blank Prima wasbaar Royale maten Verkrijgbaar Marktplein en Plantage. stevige kwaliteit en voelt toch zacht aan. Speciaal voor de kinderen in een leuk dessin. Normaal 2.50 Alleen verkrijgbaar aan het Marktplein, met verstevigd* rondgestikte cup. Kleur wit. In alle maten voorradig. Normaal 3.50 Alleen verkrijgbaar bij Wala, Plein 1945, In diverse frisse kleuren, royale maat. Normaal 1.95 Verkrijgbaar Marktplèin ên Plantage. «JCHuiS PLEIN 1945 NR. 1 IJMUIDEN TEL. 02550-7541 dames- en kinderconfectle afd. VV-ala corsetten, beha's en betere lingeries MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TEL. 02550-7541 meubelen - woninginrichting textiel PLANTAGE 152 BEVERWIJK TEL. 02510-6105 complete woninginrichting

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 12