CITROEN HET WEER Crisissfeer in Washington inzake de kwestie-Laos Kennedy gelast meer militaire hulp aan rechtse regering Angolese verklaring over recente onlusten Kapspant doorboort autocabine Pater Pire op Soestdijk Tornado in Pakistan kost 180 mensenlevens Pondje klimaat Nederland-België Nieuwe plannen Grintlawine vernielt huis in Amsterdam Zuidafrikaanse kerk uit Wereldraad van Kerken op de t.v. Portugal zou ingrijpende koloniale wijzigingen voorbereiden Kamiel Huysmans' toestand zorgwekkend Een dode in het verkeer Bourguiba naar Londen cadeau! Wie is er morgen jarig TOMADO 'efore you vuy! Geef 'n WOENSDAG 22 MAART 1961 46e JAARGANG NUMMER 119 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden GEERT HOOGEVEEN Het woord is aan Minder koud Dak kon zware massa niet meer dragen Apartheid wordt binnen de kerk aanvaard Aartsbisschop Makarios verlaat de politiek Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervuilen. DACCA (Reuter) Tijdens een hevige storm in Oost-Pakistan, zijn zondag 180 mensen gedood en ongeveer 800 gewond. In Golla werden veertig mensen gedood en dertig gewond toen het dak en een muur van een katholieke kerk tijdens de tornado instortten. (UPI) De verbindingen tussen Dacca en tal van de getroffen streken zijn nog verbroken. Uit berichten van het eiland Jhaukandi in de rivier de Padma op 70 mijl van Dacca, viel op te maken dat zeventig mensen daar worden vermist. NEW YORK ReuterDe New York Times schrijft, dat ingrijpende constitu tionele wijzigingen worden voorbereid voor Angola en Mozambique op grond waarvan beide Portugese gebieden econo mische, fiscale en administratieve autono mie zullen krijgen. In een bericht uit Loeanda, de hoofdstad van Angola, meldt de speciale correspon dent van het blad, Benjamin Welles, dat volgens berichten uit Lissabon de wijzi gingen binnen enkele weken van kracht kunnen worden, hoewel geen juiste datum is vastgesteld. Volgens Welles hebben de aanvallen van de laatste tijd in de UNO op de Portugese koloniale politiek de re gering van premier Salazar blijkbaar doen Advertentie 8ARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13.439 LEIpStSTftAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kunst 4 Horen en Zien 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 19 Feuilleton 13 Panda en beeldverhalen13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 In de Vishal en op zee19 Dit nummer bestaat uit twintig, vagina's Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM I.D. 19 f 9575 - Panhard f 6850 - 2 C.V. f 4095 Wij verhuren nu ook NIEUWE 2 C.V.'S ZONDER CHAUFFEUR Telefoon 61447 - 17296 NEW YORK (Reuter) Een functio naris van de wereldorganisatie voor meteorologische waarnemingen, door het Kongolese leger beschuldigd van een „poging om het goede klimaat van Boenia te stelen om het aan de vijanden van Kongo te verkopen", is door de UNO naar veiliger oorden gebracht. Een korporaal van het Kongolese leger had de weerkundige naar het militaire kamp in Boenia ontboden in verband met deze „ernstige beschuldiging". De weerkundige riep toen de hulp in van de UNO. De woordvoerder van de Volken organisatie in New York, die dit ver haal vertelde, noemde het voorval tekenend voor de problematiek in Kongo. Schiller: Alleen hij is gelukkig, die zijn geluk niet aan geluk te danken heeft. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en noord west. Minder koud vooral in de nacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 «eg mm jfHh. u% g 4"*%. myffp lift. 4L Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. T eopen van 942.3° en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I ||j| j T 1 mmm 1 T J Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, e eam. c et bezorging tot 7 u. -519. JL JL JL tLA JL JL JL JL JL ft?* franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Heail'em! hÓoLf7.S DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS. BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije zal komen, gezien het feit, dat een eerder gedane suggestie om een neutrale commis sie van drie leden voor Laos samen te stel len, is afgewezen. Volgens publikaties in door de regering gesteunde bladen zou een nieuw voorstel verband houden met een verdeling van het koninkrijk in een aantal delen, die zelfbestuur zouden krijgen. De Pathet Lao-rebellen zouden het beheer krijgen over de provincies in het binnen land (de vlakte der kruiken) die zij nu reeds geheel beheersen. Officieel is echter nog geen commentaar gegeven op de spe culaties. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Inzake Laos be gint zich te Washington een crisis atmosfeer te ontwikkelen. President Kennedy confereerde maandag en dins dag met zijn belangrijkste diplomatieke militaire medewerkers. Het opdringen van de communisten in dat koninkrijk heeft in de Amerikaanse hoofdstad na melijk ernstige bezorgdheid gewekt, doch Amerika's reactie daarop is nog niet bepaald. De Verenigde Staten zou den meer materieel en militaire advi seurs naar Laos kunnen zenden, de ZOAVO (Zuidoost-Aziatische Verdrags organisatie) zou met Aziatische troepen steun kunnen verlenen aan de door het westen erkende regering en zelfs zouden Amerikaanse eenheden kunnen ingrijpen in de strijd. De laatstgenoemde mo gelijkheid lijkt evenwel nog niet waar schijnlijk. Amerika zal zijn bondgenoten willen raadplegen alvorens definitief zijn gedrag te bepalen. Hoewel men te Washington weinig voelt voor een confe rentie van veertien staten over Laos, blijft ook dit nog een mogelijkheid. Waarschijnlijk omdat de beslissing om trent Amerika's reactie nog niet gevallen is, heeft Kennedy zijn wekelijkse pers conferentie verzet van vandaag op donderdag. WASHINGTON, (UPI) In Washington is dinsdag vernomen dat president Kenne dy uitgebreide militaire hulp heeft gelast aan Laos, waar de communistische troe penbewegingen alarmerende proporties hebben aangenomen. Kennedy heeft de wapenhulp aan de re gering-Boen Oem verhoogd, nadat pre mier Kroesjtsjev ongunstig had gerea geerd op de Amerikaanse voorstellen inza ke de pacificering en neutralisering van Laos. VIENTIANE (Laos) (Reuter) Trgepen van de communistische Pathet Lao heb ben vandaag het plaatsje Kam Keoet be reikt, op zestig kilometer van de Mekong- rivier en de grens met Thailand. Naar ver luidt hebben beide partijen zware verlie zen geleden. Volgens de minister van Voor lichting in de rechtse regering hebben de regeringstroepen van generaal Nosavan de stad nog in handen. Koning Savang Vatthana is dinsdag uit de Koninklijke hoofdstad Loeang Prabang in de regeringshoofdstad Vientiane terug gekeerd. In diplomatieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat de vorst met een nieuw voorstel, door Amerika gesteund, In Amsterdam is gisteren met veel ge raas een grintmassa van vier kubieke meter door het platte dak van een twee verdiepingen hoge woning in de Jan van Galenstraat in Amsterdam-West door alle plafonds heen naar beneden gestort. De drie voorkamers werden geheel ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De enorme ravage wekte de indruk of een bom was ingeslagen. Een begin van brand, ontstaan door een brandende haard, werd snel geblust. Een loodgietersbedrijf voert herstelwerk zaamheden aan de daken van het blok uit, waarbij oud grint naar een verzamelplaats op het platte dak wordt gebracht om van daar te worden afgevoerd. De hoeveelheid grint bleek teveel te zijn voor de draag kracht van het dak, dat plotseling door boog en een soort trechter vormde, waar door het grint als een lawine naar binnen stortte. "JE" Jt LONDEN (UPI) De president van Cyprus, de Grieks-Orthodoxe aartsbis schop Makarios, heeft vandaag op een persconferentie op London Airport bij zijn terugreis naar Nicosia gezegd, dat hij voornemens is zich uit de politiek terug te trekken, wanneer zijn eerste ambtster mijn als president zal zijn verstreken. De aartsbisschop zei dat hij na de on afhankelijkheid van de vroegere Britse ko lonie het presidentschap op zich had geno men omdat het volk dit wenste en hij zich er niet aan wilde onttrekken. LEOPOLDSTAD (UPI) Een organi satie van Angolese negers in Kongo heeft gisteren een telegram gezonden aan de UNO-secretaris-generaal, waarin beweerd wordt dat de opstand tegen Portugal in Noord-Angola nog voortduurt. Volgens het telegram begon de revolte toen plantage- eigenaars de hulp vatti de autoriteiten in riepen nadat arbeiders om meer loon had den gevraagd en hadden geprotesteerd tegen de slechte behandeling. Het Portu gese bestuur liet alle Portugese mannen en vrouwen bewapenen, maar, aldus het tele gram, de in opstand gekomen arbeiders in het gehele noordelijke gebied maakten zich meester van de wapens. Portugese vlieg tuigen bombardeerden de dorpen rondom Cum ba? en veroorzaakten de dood van enkele personen. Er ziin thans ongeveer zestigduizend Angolezen in Kongo, van wie de meesten zijn gekomen om werk te zoeken. LISSABON (UPI) De Portugese minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, admi raal Vasco Lopez Alves, zal een bezoek brengen aan Angola. Een datum voor dit bezoek is nog niet vastgesteld. De minister maakte zijn plan voor het eerst bekend aan een groep Angolese stu denten, die in Lissabon een bezoek brach ten aan de minister. beseffen, dat zij haar bewind in de over zeese gebieden snel moet veranderen of anders het risico moet lopen, dat het met geweld veranderd wordt. LOEANDA (Angola-UPI) Vandaag werd in Loeanda zelf bekend dat een groot aantal prominenten in Angola een telegram hebben gestuurd aan de Portu gese regering in Lissabon, waarin ge vraagd wordt om snelle hulp. Het tele gram werd reeds op 16 maart verzonden, toen de onlusten in de Afrikaanse kolonie hun hoogtepunt hadden bereikt. De ondertekenaars van het telegram zijn leden van de vier associaties van blanke werkgevers, ondernemers en han delaars. Per schip zijn dinsdag vierhonderd Por tugese militairen uit Lissabon vertrokken naar Mozambique, de Portugese bezitting in Zuidoost-Afrika die door de Rhodesische federatie van Angola is gescheiden. A utonomie Gistermorgen om ongeveer half elf heb ben Koningin Juliana en Prins Bern hard in paleis Soestdijk de Belgische pater Pire ontvangen. Zoals bekend zijn zowel de Koningin als de Prins zeer geïnteresseerd in het werk dat ten behoeve van de vluch telingen wordt verricht. Het doel van het bezoek van pater Pire was dan ook, de Koningin en de Prins van zijn werk te vertellen. Pater Pire is per trein via België naar Duitsland vertrokken. (Van onze correspondent BRUSSEL. De toestand van Kamiel Huysmans, de grote oude man van de Belgische socialistische partij, die aan het begin van deze maand als gevolg van een val in de eetkamer van zijn huis te Ant werpen een dijbeenbreuk opliep, wordt door de behandelende geneesheren als zorgwekkend beschouwd. De bijna negen tigjarige staatsman, die in een der Ant werpse ziekenhuizen is opgenomen, wordt kunstmatig gevoed en heeft een bloed transfusie moeten ondergaan. Volgens een bericht van zijn artsen heeft hij een slechte nacht gehad na een onrustige dag. Zijn bloeddruk daalt en dient kunstmatig op gevoerd te worden. Waarschijnlijk tengevolge van vermoeid heid is op de rijksweg in Reuver (L.) de heer P. op het Veld uit Belfeld met grote snelheid met zijn personenauto tegen een bqom gebotst. De man werd naar het zie kenhuis in Tegelen vervoerd, waar hij is overleden. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft aan de Nederlandse Televisie Stichting toestemming gegeven tot het rechtstreeks uitzenden van de vanavond in het stadion Feijenoord in Rotterdam te spelen interland-voetbalwedstrijd Neder landBelgië. Alhoewel het stadion nog niet geheel is uitverkocht, heeft de KNVB zijn fiat ver leend op grond van het feit, dat een dag bladonderneming zich garant heeft gesteld voor de verkoop van de nog niet-verkochte plaatsbewijzen. De reportage van de wedstrijd met commentaar van Leo Pegano begint om tien over acht en eindigt omstreeks tien uur. De VARA zal daarna het nieuws geven en de show van de Ramblers. De rest van het oorspronkelijke programma is tot een nader te bepalen datum uitge steld. Bourguiba van Tunesië heeft een uitnodi ging van de Britse regering, van 16 tot 19 mei een officieel bezoek aan Groot Brittannië te brengen, aanvaard. Bour guiba zal in Londen aankomen na afloop van een bezoek aan de Verenigde Staten, zo is van Tunesische zijde te verstaan ge geven. Het officiële bezoek van de Tunesische president aan de Verenigde Staten begint op 3 mei en eindigt 6 mei. Daarna blijft Bourguiba nog ruim eèn week als parti culier in de Verenigde Staten. PRETORIA (Reuter) De Nederduits Hervormde kerk van Zuid-Afrika heeft besloten zich terug te trekken uit de We reldraad van Kerken. Op een algemene vergadering, die door vijfhonderd afge vaardigden uit alle delen van het land werd bijgewoond, stemden slechts dertien afgevaardigden tegen dit besluit. Het be sluit van de Nederduits Hervormde kerk betekent, dat deze kerk de apartheidspoli tiek aanvaardt. Zij zal dus aparte diensten houden voor blanken en niet-blanken. Professor S. P. Engelbrecht, hoogleraar in de theologie namens deze kerk aan de universiteit van Pretoria, verklaarde: „Wij kunnen de Wereldraad ons niet laten ver tellen wat wij hier doen moeten. Dr. A. J. G. Oosthuizen, een van de be langrijke theologen van Zuid-Afrika, zei dat de Wereldraad gelijkheid in Zuid- Afrika wil zonder enig voorbehoud. De wereldraad wil dat „de Amerikaanse ma nier van leven hier in Zuid-Afrika zege viert en daarmee kunnen wij niet akkoord gaan", aldus dr. Oosthuizen. Op rijksweg 12 tussen Veenendaal en Maasbergen zijn dinsdagmiddag twee vrachtauto's op elkaar gereden, waardoor een enorme ravage ontstond en de beide chauffeurs gewond werden, van wie de 38-jarige J. v.d. G. uit Koudekerk aan de Rijn ernstig. Zijn rechterhand werd afgekneld. De chauffeur Van der G. reed met zijn vrachtauto, beladen met kapspanten in de richting Utrecht. Bij het naderen van een brug over rijks weg 12 heeft hij vermoedelijk plotseling afgeremd om te zien of de kapspanten on der de brug doorgingen. Een achter hem rijdende steenauto, bestuurd door de 44- jarige H. H. uit Utrecht, kon niet tijdig meer remmen en vloog in volle vaart op de vrachtauto uit Koudekerk. De gevol gen waren verschrikkelijk. Van der G. raakte de macht over zijn stuur kwijt, en terwijl al enkele kapspan ten op de rijksweg vielen, reed hjj de berm- sloot in, waardoor een andere spant dwars door zijn cabine schoot en hem ernstig aan de rechter zijde verwondde. Chauffeur H. bleef beklemd in de steen- auto zitten, doordat de massa stenen aan het schuiven ging. Hij kon met moeite uit zijn benarde positie worden bevrijd. Beide slachtoffers werden naar het Ju- Iianaziekenhuis te Veenendaal gebracht. Doordat enkele auto's uit de tegenoverge stelde richting onverwachts moesten rem men, was het gevolg daarvan een ketting botsing, waarbij vier auto's betrokken wa ren, maar waarbij, geen persoonlijke on gelukken gebeurden. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1