o/» teder* lip! Derde generatie in de Sovjet-Unie, voorhoede periode van een nieuwe In badpak aan het ontbijt, is het ideaal van Olga (^Pr. ERELDNIEUWS JACC SHAWLS Van dag tot dag raatótcei Nenni krijgt meerderheid op socialistisch congres eis 0p de WOENSDAG 22 MAART 1961 3 20 STUKS F1.- P. H. Schroder Reeds eerder en meermalen is van di verse kanten grote ongerustheid kenbaar gemaakt over de regeling voor oversteek plaatsen, die dezer dagen als Koninklijk Besluit tot wijziging van het wegenver keersreglement verschenen is in de Staats courant. Rijkswaterstaat is zo voorzich tig geweest de nieuwe regeling voorshands op te schorten, tot een behoorlijke voorlich ting over de nieuwe regeling zal hebben plaatsgehad. Een inwerkingtreding van de nieuwe regels zal niet voor oktober kun nen worden verwacht. In het kort komt de nieuwe regeling hier op neer: de knipperbollen zullen uit de be bouwde kommen verdwijnen en de aandui ding van officiële oversteekplaatsen voor voetgangers zal plaatshebben door middel van zebra-strepen. Bestuurders van alle voertuigen zijn verplicht, de voetgangers op deze zebra-strepen ongehinderd voor rang te verlenen. Het Verbond voor Veilig Verkeer, de ANWB en waarschijnlijk ook de Nederland se Vereniging van Voetgangers delen de bezorgdheid, die bij de publikatie van de voornemens tot instelling van deze rege ling tot uiting is gekomen. De bezorgdheid gaat uiteraard in de eerste plaats uit naar het punt, waarmee het succes van deze regeling staat of valt: zal het rijdende ver keer voldoende worden geattendeerd op de zebra-strepen? Het rijdende verkeer en vooral de ge motoriseerde weggebruiker had in het ge brekkige hulpmiddel der knipperbollen ten minste nog een, zij het onbetrouwbaar, steuntje: de oranjebol gaf in de gunstig ste omstandigheden een attentie-sein. Dit sein vervalt nu en in de plaats daarvan komt officieel niets anders dan het-zwart witte streeppad, dat geen enkele andere aanduiding voorgeschreven krijgt. Het be vindt zich op het wegdek, een plaats waar de ogen van de automobilist of motorrij der doorgaans niet gevestigd zijn. Van ver re is de aanduiding niet te zien. Bij slecht weer en sneeuw verdwijnt de aanduiding geheel. In het donker valt zij pas op wan neer men er vlakbij is. Bij regenweer gaat het wegdek glimmen en onttrekken de strepen zich aan het gezicht. Bij scherpe zon eveneens. Rijkswaterstaat stelt zich misschien voor dat al deze bezwaren door een maanden lange voorlichting te ondervangen zijn. Dat zou een naïeve gedachtengang bete kenen. Voorlichting bereikt uiteraard nooit de honderd procent der betrokkenen. Een grote groep weggebruikers, de vreemde lingen en toeristen, is onbereikbaar voor deze voorlichting. Jaarlijks komt een nieu we generatie jongeren op straat, die de voorlichting van 1961 gemist hebben. En tot slot gaat de voorlichting bij hele volks stammen het ene oor in en het andere uit. Wat dan? Verkleining van het risico tot het uiter ste is een wet van Meden en Perzen bij de verkeersvoorzieningen. Rijkswaterstaat zou dat onderhand toch moeten weten. Speculeren op de zin voor orde en veilig heid bij de weggebruiker zelf is zinloos, vooral ook, omdat bij duizend ordelijke en voorzichtige weggebruikers één zwart schaap al een dodelijk gevaar voor alle negenhonderdnegenennegentig andere be tekent. Al te overdreven aanduiding van verkeersvoorzieningen is bijna niet moge lijk. Hoe duidelijker en opdringeriger een verkeersobstakel wordt aangegeven, hoe be ter het is. Zelfs dan nog moet men reke ning houden met onoplettendheid en roe keloosheid, waardoor de aanduiding over het hoofd wordt gezien. Een overdreven duidelijke en niet mis te verstane, uniforme aanduiding der ze bra-strepen bij dag en avond is een eis van de eerste orde, wil Nederland met zijn nieuwe regeling tegen oktober niet ver zeild raken in een nog levensgevaarlijker situatie dan voordien. Hoe moet dat gebeu ren? Rijkswaterstaat heeft de tijd om daarover nuchter en spitsvondig na te den ken. Wij hopen dat het deze keer niet gaat als weleer, toen nieuwe regelingen werden ingevoerd zonder dat de bebakening em pirisch was uitgedokterd. Toen fungeer den de weggebruikers als proefkonijnen met dodelijke consequenties in vele ge vallen: denk aan de snelheidsbeperking tot 50 km. Een behoorlijk bord voor 70 km. is er nu nog steeds niet! Het ontbreken van een „Rijksverkeer- staat" en de uit het grijze verleden date rende combinatie van Verkeer en Water staat ten departemente zijn nog steeds ken merkend voor een ontoereikende organi satorische behartiging op nationaal niveau van de verkeersbelangen, om nog maar te zwijgen van het gebrek aan coördinatie op internationaal niveau. De ingewik kelde structuur van het wegennet, waar bij rijks- provinciale en gemeentelijke zeggenschap elkander kruisen, maakt de toch al zo nijpende verkeersproblematiek vele malen ingewikkelder dan nodig zou zijn. De vreemdste paradoxen blijven voortbestaan en dat allemaal ten koste van de veiligheid. Dit mag nog wel eens duidelijk worden gezegd, nu de oppervlakkige beschouwer van het verkeersgevaar steeds meer ge neigd is het euvel geheel en al op rekening van de weggebruiker te schuiven. Wat de zebra-instelling betreft: als hier van hoger hand niet eenvormig en resoluut de hoog ste veiligheidsmarge wordt toegepast, zul len de weggebruikers straks méér onge lukken maken dan met redelijkheid op hun conto njiag worden geschreven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MOSKOU. Olga draait een wijnglas tussen haar gelakte nagels, schild haar perfecte kapsel recht, monstert de volle dansvloer in het restaurant en begint te praten: „Hou jij van veel licht op een dansvloer? Ik niet. Ik was van de zomer met vakantie in Bulgarije. Heerlijk, je mocht er in badpak aan hei ontbijt komen en 's avonds was er roulette. Heb je zo net die witte auto buiten zien staan? Zo een zou ik er wel voor de deur willen hebben. Nu ja, eerst een eigen deur hebben. Maar over een paar maanden krijg ik een eigen appartementje. Een beetje luxe is wel fijn. Zou jij ooit om geld willen trouwen? Ik heb er wel eens over gedacht. Een auto hebben, reizen, vreemde landen zien. Eerst een visum krijgen. Nu ja, alles gaat al beter, dus dat komt ook wel. Ge loof jij dat liefde iets met politieke systemen te maken heeft? Het is trouwens de vraag of liefde wel bestaat. Zie je dat meisje daar met een neger dansen? Zou jij willen dat je zuster met een neger trouwde? Ik weet het nog niet. Die Amerikaanse diplomatenvrouwen aan dat tafeltje daarachter zijn ook niet zo verschrikkelijk goed gekleed. Als ik hun mogelijkheden had...." Olga praat en ziet eruit alsof zij zo uit een damesweekblad in Amsterdam, Londen of Dusseldorp is weggelopen. Maar dat is Moskou 1961. En Olga is niet alleen burgeres van de Sovjet-Unie, de arbeiders- en boerenstaat die de voorhoede van de wereldrevolutie heet, maar zij is ook lid van de Komsomol, de communistische jeugdbeweging. Maar boven alles is zij 25 jaar en behoort zij dus tot het verrassend fenomeen van de „derde generatie", die over vijftien jaar vermoedelijk de Sovjet-Unie ingrijpend gewijzigd zal hebben. En vermoe delijk niet in de zin van de „overgang naar de communistische samenleving", die Marx en Lenin zich droomden en waarnaar de nieuwe zevenjarenplannen heten te streven, maar eerder in een technologisch ontwikkelde, rijk geschakeer de maatschappij. Met een socialistische structuur, zeker, met formeel-ideologi sche geschilpunten met het Westen, maar ook met grote innerlijke en uiterlijke overeenko msten. Het lijkt een stoutmoedige prognose, maar zij dringt zich onweerstaanbaar op, wanneer men die „derde generatie" van de Sovjet-Unie ziet. Na de oude revolutio nairen van oktober 1917, een uitstervend ras, na de generatie die de revolutie con solideren moest en daarvoor een ver schrikkelijke prijs aan Stalin heeft be taald, treedt een nieuwe lichting aan. Ook die is door het stalinisme getekend, maar in omgekeerde zin. Boven alle andere groepen gepriviligeerd, aangevuurd door het geloof dat Stalin een half-god was, kreeg zij de schok van haar leven toen Kroesjtsjev uitsprak wat iedereen, behal ve juist die jeugd, in de Sovjet-Unie al wist. Namelijk dat Stalin een afschuwelij ke tiran was. Op die schok heeft de jeugd eerst met verbijstering en ongeloof gerea geerd. Zij weet nu dat het waar is, zij heeft uit die louteringskuur haar eigen conclusie getrokken. Zij is thans uitgerust met een gezonde scepsis. Men zal haar niet een tweede keer bedriegen. Behalve de generalisatie dat zij de der de revolutionaire generatie is, valt het moeilijk haar in samenvattende definities verder te omschrijven. Want deze leef tijdsgroep die tot en met de dertigers reikt, omvat van alles: de nozems uit Vla divostok en de boerenjongens van de kol chozen, de ijverige Komsomolskajas zo goed als de gelagen zettende zoons en dochters van de Sovjet-elite, de nieuwe dichters en jonge arbeiders, technici en briljante geleerden als de nieuwe lichting van diplomaten en journalisten, sportjon- gens en eerste-luitenants. Maar de no zems „stiljagi" en „biznismen" uit de grote steden en de gefortuneerde feestneu zen van de dacha's buiten Moskou en de villa's aan de Zwarte Zee waarin som migen in het Westen hoopvol de ontbin dende elementen zien, vergetend dat wij er op de Dam en in St. Tropez net zoveel hebben zullen het niet zijn. die het aanschijn van de Sovjet-Unie zullen ver anderen. Die taak valt toe aan de werkelijke voorhoede van die derde generatie, die in zoveel opzichten met de voorgaande heeft gebroken, dat men soms de indruk krijgt, dat zij al in een volgend stadium leeft. Daar zijn de jonge geleerden, die zich via de noodzaak van een niet langer door ver ouderde dogma's belemmerd wetenschap pelijk onderzoek een grotere vrijheid heb ben verschaft. Daar zijn de a-politieke managers en ingenieurs die wel wat be ters hebben te doen dan de feiten aan Marx aan te passen. Daar zijn de kun stenaars, schrijvers vooral voorhoede van de voorhoede onophoudelijk het ter rein verkennend waarop zij nieuwe uit drukkingsvormen voor hun eigen genera tie kunnen vinden. En ten slotte dringt die nieuwe generatie binnen in het appa raat van partij en staat en alle neven- organisaties, in de journalistiek, de radio, de dipomatie. Het valt niet moeilijk hen te herkennen: zij zijn meestal, ook naar westerse maat staven, uitstekend gekleed. Zij hebben niet alleen formeel goede manieren, maar zijn werkelijk hoffelijk, op voorwaarde dat u het ook bent en niet op hun land smaalt. Zij converseren intelligent, redelijk, licht- ironisch en weten meestal meer dan u denkt. Maar ze hangen u niet alles aan uw neus. Ze zijn zelfverzekerd, verbergen noch hun trots op hun nieuw verworven elegantie noch hun lust naar meer com fort en luxe, zoals bij voorbeeld de bur gerlijke Olga. Maar onder hun nieuw ver worven „wereldwijsheid" stuit men ook steeds weer op een diepe ernst, soms de frisse naïveteit die het Russische karak ter zo innemend kan maken. In welke richting zullen zij de toekomst van hun land beïnvloeden? Als men hun die vraag stelt, kijken zij verbaasd of glimlachen een beetje, maar antwoorden niet of nauwelijks. Het gaat ook niet om een actieve samenzwering, hun loyaliteit aan partij en staat komt niet werkelijk in het geding. Het gaat om een proces van doorstroming, van het optreden van een zuiverende generatie, die genoeg heeft van vulgariteit, vooral van het verschil tussen leuzen en daad, en die zich een gans an dere voorstelling maakt van de qualifica- tie „de hoogste vorm van menselijke be schaving", die het socialisme voor zich opeist. Nu zijn ongeduldige jonge genera ties die intelligente, sceptische voorhoedes voortbrengende, niet een specifiek voort brengsel van de Sovjet-Unie. Niet voor niets bespeurt men bij de Je- vengeny's en Myla's, de Olga's en Boris- sen een opmerkelijke, licht-afgunstige in teresse wanneer men van de 43-jarige pre sident Kennedy gewaagt. En Kroesjtsjev? Ik heb geprobeerd hen uit hun tent te lok- Een hij en zij uit de derde genera tie, zelfs in de Moskouse winter goed en elegant gekleed. ken door mijn bewondering uit te spreken voor de energie, de beweeglijkheid en de praktische moed om te liberaliseren, die Kroesjtsjev aan de dag legt. Het antwoord was strijk en zet eerst een geamuseerde glimlach. Men zei nooit iets tegen hem, maar er was altijd reserve in hun uiterst voorzichtige lof voor zijn verdiensten. Wat met het trauma der de-stalinisme, vond men dat hij zelf met het stalinisme ge compromitteerd was, achtte men hem toch een vulgair politicus, vond men hem ge woon te oud? 'n Affreus figuur Uit het schouderophalen en de glim lach van die derde generatie moet Kroesj tsjev zelf ook het antwoord halen op een dringende vraag. Hij, de man die de ga ve heeft zich op het juiste moment aan het hoofd van tendensen te plaatsen, schijnt er zich van bewust. Hij. zoekt er contact mee, heeft in zijn eigen talrijke familieambassadeurs van die generatie. De belangrijkste is zijn schoonzoon Alexei Adjoebei, hoofdredacteur van het rege ringsorgaan Izvestia. Zo staat hij als een De derde generatie: op een mode show in Moskou wordt de nieuwe wintermode getoond. wat vreemde hybride figuur in alle drie de generaties: de oude revolutionair met oprechte, hevige beweegredenen, de harde partijbaas uit de verachtelijke periode, maar ook de man die komende verande ringen voelt en inleidt. Langzaam, jaar voor jaar, schuift deze derde generatie op ieder terrein de ge kneusde voorgangers voor zich weg: de geterroriseerde terroristen, de gedesillu sioneerden, de zwijgers en de leuzenfa^ brikanten. Gestaliniseerd en gedestalini seerd, wel degelijk om comfort en carrière gevend, ernstig en sceptisch, elegant maar niet on-idealistisch, bekwaam en talend naar een nieuwe tijd, zijn zij een mer kwaardig monument voor de veelzijdig heid der menselijke natuur in een staat die sommigen ten onrechte door louter ro bots bevolkt achten. Geweten Je hebt van die kinderen die als kalve ren in de wei of als jonge honden lijken te leven. Het is altijd pret geblazen in hun bestaan en de lach is niet van de lucht. Andere daarentegen hebben vroeg ontdekt dat het leven waarachtig geen lolletje is, maar een ernstige aangelegenheid. Tot die laatste categorie behoort Toos. Ze is geen tobstertje, geen piekeraarstertje, maar een beetje een zwaartilstertje is ze wel. Dat is aan haar ogen te zien. Die kijken dc wereld niet in met de blijde onbevangenheid en leutige zorgeloosheid der kalveren en jonge honden; neen, ze stellen vragen. Ze ver raden dat Toos de wereld een heel pro bleem vindt en het leven een opgave waar over ernstig behoort te worden nagedacht. Ze kijkt met enige verbazing naar kinde ren die doen wat ze weten dat niet mag en die daarvan blijkbaar hélemaal geen last hebben. Ze vindt dat maar vreemd. Ze is pas zeven en het woord geweten kent ze nog niet. Maar het spreekt met luide stem in haar en Toos voelt dat ze die stem moet gehoorzamen. Onlangs liep ze weer met zo'n ernstig en zwaarwichtig nadenk-gezichtje rond, dat ik haar wel naar me toe moest trekken, haar een aai over haar stroblonde piek haren moest geven en glimlachend zeggen: Wat is er aan de hand Toos? Vertel het me eens. Ze keek me een poosje zwijgend aan als of ze de mogelijkheid overwoog dat ik haar zou begrijpen. Toen kwam het. Stelen is slecht, hè vader? Ja Toos, ja. Stelen is slecht. Wie eens steelt, is altijd een dief, hè vader? Daar moest ik wel even over denken. Eh dat wil zeggenwie heeft je dat verteld? Marie. (Marie is onze rechtzinnige werk ster, die weet dat wit wit is en zwart zwart en die grijs geen kleur vindt). Waarom denk je daar zo over, Toosje- m'n-kind? Ze fronste de wenkbrauwen. Het pro bleem is moeilijk. Een hond, mag die stelen, vader? Neen, dat mag hij niet, maar dat weet hij niet, omdat hij maar een hond is. Wij moeten 't hem leren. Maar vaderals nou eens een hond toen hij nog heel klein was, eens een stuk je vlees of zo iets gestolen hadZou die dan toch nog politiehond kunnen worden? Advertentie Suiker. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft dinsdag besloten het verbod op de invoer van Cubaanse sui ker te verlengen en de invoer van sui ker uit de Dominicaanse republiek niet te vergroten. Het desbetreffende wets voorstel werd met 283 tegen 129 stem men aangenomen. De Verenigde Staten hebben de betrekkingen met Cuba en de Dominicaanse republiek verbroken. MILAAN (Reuter-AFP) Het congres van de Italiaanse socialistische partij, dat de afgelopen zes dagen in Milaan is ge houden, heeft de politiek van partijleider Pietro Nenni met 269.576 van de 498.277 stemmen goedgekeurd. Nenni streeft naar onafhankelijkheid van socialisten ten op zichte van de communisten en voorwaar delijke samenwerking met de christen democraten. Nenni's succes is minder groot dan aanvankelijk werd verwacht. Het percentage stemmen voor zijn politiek, 55, is kleiner dan op het vorige congres werd uitgebracht. Twee zetels In het centraal comité van de partij kre gen de aanhangers van Nenni twee zetels minder. Zij hebben thans 47 van de 87 ze tels; de fractie die samenwerking met de communisten voorstaat kreeg er 29. De leider van deze fractie, Tullio Vecchietti, boekte een winst van drie zetels. De socialistische partij van Nenni is in grootte de derde politieke groepering van Italië, na de christen-democraten en de communisten. Nenni maakt zich geleide lijk vrij van de communisten, maar de so cialisten werken in de vakbonden, arbei derscoöperaties en ongeveer tweeduizend gemeenteraden nog met de communisten samen. Advertentie Dakloos. De noordelijke groep van de Ton ga-eilanden in het zuidwesten van de Stille Oceaan is door een orkaan ge troffen. Ruim acht duizend mensen zijn dakloos geworden. Verdovend. Een Israëlische veroordeelde die zich vier jaar lang in de gevangenis van Tel Aviv voorbeeldig had gedragen en een halve dag verlof op erewoord had gekregen voor bijwoning van een bruiloft, had bij terugkomst een fonkel nieuwe harmonica meegenomen om zijn medegevangenen wat op te vrolijken. Bij onderzoek vond men in het instru ment echter een flinke voorraad verdo vende middelen. Speidel. De bevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Europa, generaal Bruce Clarke, heeft de opperbevelheb ber van de N.A.V.O.-troepen in Midden- Europa, de Westduitse generaal Hans Speidel, de versierselen van Comman deur in de Orde van Verdienste uitge reikt. De onderscheiding werd verleend voor Speiders aandeel in de opbouw van de N.A.V.O.-strijdkrachten. Jeugd-misdaad. De Philippijnse politie is een campagne tegen jeugdige misdadi- gersbenden begonnen nadat afgelopen zaterdag in Manilla een negentienjarige straatventer, voor de ogen van een me nigte mensen, door een aantal jongeren op beestachtige wijze was mishandeld en tenslotte met een eigen gemaakt vuurwapen was doodgeschoten, waarna hem nog de schedel werd ingeslagen. De venter had zijn mand met eieren niet willen afgeven. Pool voor brein. Cedric, een elektronisch brein dat gedurende drie jaar voor een groep sportmensen en theatersterren uit Manchester het voetbalpoolformulier heeft ingevuld, heeft een prijs van 41.000 pond sterling (ruim 400.000 gul den) gewonnen. Elke deelnemer krijgt 1.500 pond sterling. Arsenicum. In de Philippijnse stad Kana- laon zijn dertien mensen om het leven gekomen door het eten van croquetten, waarin een kok bij ongeluk arsenicum in plaats van bloem had verwerkt. De kok, die de croquetten voor een banket had vervaardigd, behoort tot de slacht offers. Vijfendertig mensen zijn met ernstige vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Keizerin Farah. Koningin Farah van Per- zië heeft dinsdag officieel de titel shah- banou ontvangen. Dit betekent, dat zij van nu af Keizerin Farah zal worden genoemd. Geboortebeperking. De Zweedse minister Ulla Lindstroem heeft maandag in Stockholm verklaard dat Zweden aan het Pakistaanse comité voor gezinspoli tiek drie medische ploegen, een kliniek, vijf mobiele voorlichtingscentra en drie studiebeurzen per jaar heeft aangebo den. Mevrouw Lindstroem wees erop dat de bevolking van Pakistan van 938 miljoen op dit ogenblik binnen twintig jaar zal zijn opgelopen tot 144 miljoen, wanneer geen geboorte beperking wordt toegepast.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3