Bekende Finse schepen in IJmuiden weekenders „Hoogovens" vult wagons met zand dagelijks 'n trem van 104 voor aanleg Rijksweg nr. 6 Zand wordt van schip naar weg geperst Gedrang in de aether wordt groter en hinderlijker Scholenbouwplan in Beverwijk voor de naaste toekomst MODE ildurcr Jongens v.a. 3.90 Heren v.a. 5.90 Terlenka zelf binders v.a. 2.95 LANGS SLUIZEN EN HAVENS tSÊRÖ] Schippers vragen voor Scheveningen een licht-brulboei Nieuwe aanwinsten bibliotheek Velsen Binnenkort weer seriebouw van drie scholen Havenberichten Kleurige stoffeoshow van magazijn Nederland laswsars en Gasfornuis WOENSDAG 22 MAART 1961 5 P. DE GROOT Arte van der Veer De allernieuwste heren- en jongens- effen en fantasie Enorme keuze Lange Nieuwstr. - Marktplein Telefoon 5205 - llmuiden Spoorsingel zaterdag a.s. officieel opengesteld moderne strakke lijsten HET L IJ STENHUIS Ikunsthandell OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY „Lente in Royal IN DE LAATSTE JAREN hebben verscheidene nieuwe schepen de vloot van de Finska Angfartygs Aktiebolaget, de voornaamste scheepvaartmaatschappij van Finland, versterkt. Deze schepen zijn in IJmuiden geen onbekenden want Am sterdam is in hun lijndienst opgenomen. Zij hebben een zwarte schoorsteen met twee smalle witte banden. Een der jongste aanwinsten van de rederij is hierbij afgebeeld hoewel dit schip oorspronkelijk niet Voor de Finska werd gebouwd. Het is de „Pollux", in juni van het vorige jaar in IJmuiden gefotografeerd. Advertentie GERO EDELSTAAL KENNEMERIAAN 30 Zie onze GERO-etalage Dit motorschip is gebouwd voor Mrs. S. H. Wigert Olsen Daugther A/S te Oslo, werd op 25 oktober 1958 van een der hellingen bij de N.V. Scheepswerf Gebr. van der Werf te Deest te water gelaten en kreeg de naam „Fruen". De overdracht aan de Noorse rederij vond plaats op 25 februari 1959. Kort daarna ging het schip over aan eerder genoemde scheepvaart maatschappij in Finland. De inhoud van de „Pollux" bedraagt 2000 reg. ton bruto en 3020 ton draagver mogen, de lengte over alles 78,63 meter, de lengte tussen de loodlijnen 73,46 meter, de breedte 12,50 meter en de holte 7,48 m. De voortstuwing geschiedt door een 8 cil. 4 takt Werkspoormotor van 1700 pk. voor een vaart van 12 knopen. Dit op Neder landse werf gebouwde schip kwam in de plaats van het in 1898 gebouwde stoom schip „Pollux" dat intussen voor de sloop is verkocht. De Finska Angfartygs A/B werd opge richt in het jaar 1883. Daarvoor bestonden sedert 1850 al ongeregelde stoomvaartver bindingen van Finland naar Lübeck, Riga en Stockholm. Men kwam niet buiten de Oostzee. Het verminderende aantal zeil schepen en het verschijnen in de Finse wateren van vreemde door stoom voort bewogen schepen bracht Finland ertoe zelf geregelde scheepvaartlijnen met lan den buiten de Baltic te openen. De pogingen van sommige vooruitziende Finnen leidden tot de oprichting van de Finska op 23 april 1883. De voornaamste figuur onder de stichters was Lars Kro- gius, de grootvader van de tegenwoordige directeur der maatschappij. Het begin is niet gemakkelijk geweest want men had niet alleen te kampen met hevige concurrentie maar ook met ongun stige handelsomstandigheden. Aanvankelijk waren de voornaamste doeleinden van de rederij het vestigen van een dienst op Engeland, in het bijzonder op Huil en Londen. De schepen moesten het gehele jaar door varen. Het moesten dus schepen zijn die geschikt waren voor het varen door ijs. Begonnen werd met de bouw van vracht-passagiersschepen van een type, dat van 1891 tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog, een onderbroken en succesvolle dienst op Engeland onderhield. Er werden ook spoedig lijndiensten naar Continentale havens en de Middellandse Zee geopend met nieuw gebouwde vracht schepen. Na de tweede wereldoorlog werd de vaart uitgebreid met een geregelde verbinding met de oostkust van de Ver enigde Staten van Amerika. Een donker jaar in de geschiedenis van de maatschappij was 1944. Als herstel leveranties aan Rusland moesten toen 16 vrachtschepen, 3 passagiersschepen, 2 lichters en 2 nieuwe in aanbouw zijnde schepen worden afgestaan. Daarna moest gèvaren worden met oude schepen en her vatting der activiteiten was uiterst moei lijk. Toch is men er later in geslaagd, toen Finlands economie zich begon te her stellen, de meeste van de oude schepen te vervangen en nieuwe tonnage aan te k0Pen" J T7 Advertentie Mêt het oog op de gevaren, die voor de schippers vaak verbonden zijn aan het binnenlopen van de Scheveningse buiten haven, heeft de „Schippersvereniging Scheveningen" aan de Rijkswaterstaat verzocht als baken in zee op enkele honderden meters uit de kust voor de mond van de haven een licht-brulboei te plaatsen ter vergemakkelijking van het binnenkomen. Tevens is verzocht deze boei van een radarreflector te voorzien De schippersvereniging heeft aan het ge meentebestuur van Den Haag gevraagd, haar verzoek te ondersteunen. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 12 tot en met 18 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 151 schepen (394.012 brt) en ver trokken 169 schepen (414.874 brt). '*t -s «J - - - r'. Zaterdag aanstaande des middags om half vier wordt de Spoorsingel officieel in gebruik genomen door de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. De Spoorsingel is de weg die loopt vanaf het Stationsplein naar de nieuwe wijk Oosterwijk. Het is een randweg, die een snellere verbinding mogelijk maakt tussen de verschillende wijken van de steeds uitgestrekter worden gemeente Beverwijk. Wellicht zal de openstelling voor het ver keer een gunstig gevolg hebben voor de Breestraat, die mogelijk iets ontlast zal worden. Genodigden verzamelen zich om drie uur zaterdagmiddag in het stadhuis Scheybeeck, waarna per touringcar naar de plaats van openstelling wordt gereden. GEEN EN WEL BEZWAREN Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft geen bezwaren tegen verlenging van de vergunning voor het autobedrijf van de firma H. M. Dekker te Beverwijk tot I januari 1965. Wel hebben bezwaren en kele garagehouders en -exploitanten te Beverwijk, die deze bezwaren mondeling kunnen toelichten fin het openbaar) op II april aanstaande in het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem om elf uur des morgens. Advertentie P/5 fvLo KENNEMERLAAN l trr te tel 5271 ERKEND O AR. EN WATER PIT'I" Nauwelijks is het veel grond eisende wegenstramien bij de Velser tunnel gereedgekomen het is nog maar een paar jaar geleden dat de aannemers tunnel en wegen opleverden of men is reeds druk doende een volgende ver keersweg aan te leggen, die bij de Velser tunnel zal uitmonden. Deze plaats in Velsen raakt zo langzamerhand verzadigd van wegen, maar het is nodig want de stroom voertuigen wordt dikker en dikker. Duizenden kubieke meters zand worden thans bij de zuidelijke ingang van de tunnel gedeponeerd en er zijn al respectabele bergen verrezen. Hier komt een viaduct, het begin van Rijksweg nummer 6, die bet verkeer van en naar Noordholland een betere verbinding geeft met steden als Den Haag en Utrecht. Deze nieuwe weg vormt een rechtstreek se verbinding tussen de Schipholweg ten oosten van Haarlem en de Velser-tunnel, dus de Rijksweg nummer 9, die thans nog van Velsen naar Uitgeest loopt, maar die wordt doorgetrokken tot Alkmaar. Met de aanleg van dit laatste gedeelte is men ook al druk bezig. Rijksweg nummer 6 loopt dwars door het polderland en kruist twee zij kanalen in de gemeente Velsen, te weten Zijkanaal C en Zijkanaal B, die allebei op het Spaar- ne uitmonden. Het vele benodigde zand voor de aanleg van deze weg, komt van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Ieder half uur namelijk rijdt vanaf het Hoogoventerrein een uit vier onderlossers bestaande zandtrein naar de landtong te genover de derde Rijksbinnenhaven. Het zand is afkomstig van de grote afgravin gen ten noorden van de Oxystaalfabriek, daar waar nu grote happen worden geno men uit de duinen in het eens zo mooie Tusschenwijck. De onderlossers storten het zand in sche pen, die het via het Noordzeekanaal trans porteren naar de plaatsen vanwaar het door lange zandpersleidingen naar het toe komstige tracé van de rijksweg wordt ge blazen. Dikke buisleidingen lopen dwars door de weilanden en de akkers, soms moet de pijp ook over een weg heen. Veel zand nodig Het is begrijpelijk dat veel zand nodig is, als men bedenkt dat de ondergrond vaak week en slap is. Rijkswaterstaat wist enkele jaren geleden niet precies waar al het zand vandaan moest komen. Ge tracht werd in de Haarlemmermeer zand op te diepen, maar hiervan moest men afzien, omdat de kans bestond dat door afgravingen gevaar zou ontstaan voor om liggende terreinen. Zand moest dus elders worden gevonden. Een deel werd verkregen bij het graven van de derde Rijksbinnenhaven en bij de verbreeing van de buitenhaven van Hoog ovens. Daarmee was de zandhonger ech ter nog niet gestild. De medewerking werd ingeroepen van Hoogovens, vooral nadat de nieuwe uitbreidingsplannen be- Nederlandse romans: van Kampen, Hart zonder hart; Oolbekkink, Met de krant naar bed; Buck, Jonathan; Burgess, Zeven man in de morgen; Chauvet, De dans op de vulkaan; Christie, Brui sende drank; Christie, Schuldig in eigen ogen; Collins, Bond street;Fedosejew, In de greep van de Dzoegdyr; Lederer en Burdick, Gekke lui die Amerikanen..; Simenon, De oude dame; Wynd- ham, De Triffids komen. Buitenlandse romans; Andersch, Die Rote, Fitzgerald, The last tycoon; MacCullers, The heart is a lonely hunter; Nabokov, Bend sinister; Po well. Death in the South Atlantic. Ontwikkelingsboeken: Gardner, Letters to a younger Librarian; van de Woestijne, Journal! stiek; Felderhol, Met de microfoon op stap; Ma- lantschuk, In het voetspoor van Kierkegaard; Marcel. Homo viator; Wielinga, De bijbel als boek van schoonheid; Berkhof, De mens onderweg; Lugtigheid. De duif uit Noachs ark; Europese toenadering; Northcote Parkingson, De tweede wet van Parkinson; Gross, Nieuwe wegen, nieu we mogelijkheden in de handel; de Hey en Pul les, Het ULO in vernieuwing; Rommerts, Het oplossen van scheikundige vraagstukken; Nolle, Gebedszegening en masse; Winterbottom, Voet ballen; Scharff, Volledige leercursus voor bridge', Mantz, Gerechten voor suikerpatiënten; Borer, In de Italiaanse lekkerbek; Hage, Hang- en klim planten voor de kamer; Schwab, Bij de duivel te gast; De zeevaart en het beroep van scheeps officier; Het vraagstuk der nieuwe woonwij ken in Nederland; Boereboom, Handboek van de muziekgeschiedenis; Schrijvers in eigen spie gel; Gomperts, De schok der herkenning; Grauls, Onze taal; van Tricht, Louis Couperus; Ecri- vains d'aujourd'hui 1940—1960; Stuiveling, Uren zuid; Premsela, Perles de la poésie Frar.qaise; van den Bergh,. Stenen tijdperk; van Ree, De verloren obelisken; Menander, De milanthroop; Ionesco, De rinoceros; Akkerman, Just, jawoll; Koolhaas, Een gat in het plafond; Pauwels, Boe ven en burgers; Yperman, Een heel klein scheep je; Payne, Het goud van Troje; Alexandra, Om de liefde van een koning; Aitchison, Royal Stan dard red ensign; Zandstra, Tessin, zonnig balcon van Zwitserland. kend waren geworden, die grote offers vragen van de natuur. Het zandtransport baarde echter wel eni ge zorgen. Immers er zou een file van niet minder dan tachtig zandauto's per uur nodig zijn geweest voor het vervoer. En het aantal zandauto's dat door de IJmond crosst, is al zo groot.De beste oplos sing bleek toen het vervoer per onderlos- ser te bieden. Hoogovens moest hiervoor echter een tunneltje aanleggen onder de Hoflaan in Velsen-Noord, opdat de treinstellen de weg niet behoefden te kruisen. Voorts moest een speciale steiger worden gemaakt waar zand in de schepen zou kunnen glij den. Vorig jaar zomer zijn tunneltje en steiger gereedgekomen en nam het om vangrijke transport een aanvang. Per dag 7800 m3 Dagelijks van zes uur des morgens tot zeven uur 's avonds rijden de treinen met vier onderlossers elk half uur van de af gravingen naar de steiger. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat per dag 104 wa gons zand worden weggereden met een hoeveelheid van 7800 kubieke meter. Want elke onderlosser kan 75 kubieke meter zand bevatten. Het zal nog vier jaar duren eer de weg gereed is. Men hoopt de nieuwe rijksweg nummer 6 in de loop van 1965 voor het verkeer open te stellen. Dan rekent men dat alle bijkomende werken, zoals het ma ken van een vrij hoge beweegbare brug over zijkanaal C, een nieuw verkeersplein bij de Ringvaart, de overbrugging van de spoorlijn Amsterdam-Haarlem, de Haar lemmer Trekvaart, de Haarlemmerweg, de Ringvaart en de Haarlemmermeer, ook gereed zullen zijn. MET SCHEPEN in de Europese wateren wordt het radiotelefonieverkeer onderhouden in de band tussen de 200 en 100 m. Het gaat hier om verkeer tussen twee stations die niet ver van elkaar verwijderd liggen, dus op middelmatig grote afstanden. Al doet zich thans in deze sector geen sensationele ontwikkeling voor, voortdurend aanpassen aan de groei van dit verkeer blijft de boodschap, aldus de heer C. van Geel, directeur van Scheveningen Radio te IJmuiden, die, zoals we in het vorige artikel (in de IJ.C. van 21 maart jongstleden) al naar voren brachten, het Tweede Sluiseiland in IJmuiden tot een van de belangrijkste kuststations ter wereld heeft helpen maken. Natuurlijk wordt alles gedaan om de kwaliteit van de verbindingen zo hoog mo gelijk op te voeren. De apparatuur van Scheveningen Radio maakt het thans mo gelijk met zeven schepen tegelijk te te lefoneren. Om de kwaliteit, de duidelijk heid der gesprekken te verbeteren wordt de laatste jaren niet alleen gebruik ge maakt van de zenders te Scheveningen, maar, net als bij de omroep, eveneens van zogenaamde steunzenders; in het noor den van het land staat zo'n steunzender bij Dokkum en in het zuiden is er een bij Westkapelle. Ontvangtoestellen staan tegenwoordig niet alleen in IJmuiden, maar ook in Petten, daar waar de duinenreeks ophoudt, en verder zijn er nog opgesteld in Hoek van Holland. Al deze hulpzend- en ontvangstations zijn onbemand. Ze worden op afstand bediend vanuit IJmuiden, waar het gehe le bedieningspersoneel is geconcentreerd. Geheime telefonie Om te voorkomen, dat gesprekken door onbevoegden kunnen worden afgeluisterd, is het tegenwoordig mogelijk een zoge naamde geheiminstallatie in te schakelen. Hiervoor is het natuurlijk wel nodig dat ook het schip een dergelijke installatie aan boord heeft. Het internationaal reglement dat tot voor kort van kracht was, bevatte één hiaat. Alle beschikbare middengolftelefo- niekanalen werden over de verschillende landen verdeeld en wel in drie series. Ne derland kreeg toegewezen: een serie van 7 frequenties schip-wal voor verbindin gen van Nederlandse schepen naar Sche veningen Radio; Een serie van 7 frequen ties wal/schip voor de verbindingen in omgekeerde richting; en een serie van 6 schip/schip frequenties voor verbindingen tussen Nederlandse schepen onderling. Wilde een Nederlands schip werken met bijvoorbeeld een Engels kuststation, dan was daarvoor geen frequentie beschik baar. Wanneer een Nederlands schip met bij voorbeeld een Engels schip wilde telefo neren, dan was daarvoor geen frequentie gereserveerd. Ons land heeft op de laatste Conferentie van Genève voortdurend op deze leemte gewezen en het resultaat is geweest dat voortaan één frequentie gereserveerd is voor internationaal schip/wal verkeer en één frequentie voor internationaal schip/ schip-verkeer. Ook in de scheepstelefoniebanden is het gedrang in de aether tegenwoordig al groot. En het verkeer groeit nog steeds, niet alleen via Scheveningen-Radio maar ook via de kuststations van andere landen Evenals bij de omroep, komt het ook in het scheepsverkeer nog al eens voor, dat stations die op naburige frequenties wer ken, elkaar storen. Strijd tegen storing Om deze storingen te verminderen wor den thans op P.C.H. (Scheveningen Radio) proeven genomen met speciale ontvang toestellen die de mogelijkheid van storing tot de helft verminderen. Deze werkwijze berust op het volgende: De omroepstatlons kunnen niet dichter naast elkaar in de ether werken dan zij nu doen, omdat iedere uitzending van muziek of spraak een zekere „band breedte" in beslag neemt aan weerszijden van de toegewezen frequentie of golf lengte. Men noemt dit de „modulatie zij banden" en onderscheidt daarbij de „on derste" en de „bovenste" modulatiezij- band. Nu bevatten die beide zijbanden eigen lijk allebei dezelfde informatie: de lage tonen uit de muziek of de spraak zitten dicht bij de zogenaamde draaggolf, de ho ge tonen zitten aan weerszijden aan de buitenkant. Ze zijn dus altijd dubbel aan wezig. Wanneer men één van die zijbanden zou missen, zou men daar in de ontvangst niets van merken. Het geluid zou alleen tot de helft verzwakken, maar dat kan men gemakkelijk genoeg door wat meer te versterken weer ophalen. Van dit feit nu wil men op het kuststa tion te IJmuiden proberen een nuttig ge bruik te maken door, wanneer een scheepszender gestoord wordt in één van zijn twee zijbanden, bijvoorbeeld in de bo venste zijband, die zijband in de ontvan ger zonder meer uit te schakelen en al leen de ongestoorde onderste zijband te benutten. Omgekeerd, wanneer de onderste zij band gestoord wordt, wil men alleen de ongestoorde bovenzijband gebruiken. Op deze manier zijn in vele gevallen goede resultaten te bereiken; alleen de apparatuur die ervoor nodig is, staat nog min of meer in zijn kinderschoenen, zodat het laatste woord op dit gebied nog niet gesproken is. In Beverwijk moeten in de naaste en verre toekomst nog heel wat scholen gebouwd worden. Men is voornemens om binnenkort te beginnen met de bouw van een serie van drie scholen, die ontworpen zijn door het bedrijf van Openbare Werken. Deze scholen komen te staan in de uitbreidingsgebieden Oosterwijk en Meerestein. Trouwens het grootste gedeelte van de te bouwen scholen komt in deze uitbreidings plannen. Zoals wij reeds berichtten zijn in Meere stein waar op het ogenblik grote bouw activiteit is twee scholen gereedgeko men. Een school is al in gebruik bij de christelijke schoolvereniging, die hier met twee klassen het onderwijs is begonnen. De twee scholen maken deel uit van een serie van drie, waarvan de eerste eind vorig jaar is geopend ten behoeve van het rooms-katholiek lagere onderwijs in Oos terwijk. De seriebouw zo heeft men in Bever wijk ondervonden biedt diverse voor delen. Het is voorts mogelijk gebleken permanente schoolgebouwen te doen bou wen met zeven lokalen, waarvan over tien of vijftien jaar één lokaal vrij kan komen ten behoeve van klassikale handenarbeid. Normaal krijgen gemeenten slechts toe stemming voor de bouw van een schooi met zes lokalen, maar omdat de scholen- nood groot is en één schoolgebouw vaak gebruikt wordt door twee schoolrichtingen, heeft de minister geen bezwaar tegen de bouw van een school met zeven lokalen, die men dus alle nodig heeft. Als over tien of vijftien jaar de scholen- nood landelijk wellicht zal zijn opgeheven en de diverse scholén alle baas in eigen huis zijn, kan men één van de lokalen be stemmen tot handenarbeidlokaal. In Beverwijk heeft de wethouder van Onderwijszaken, de heer A. J. Hermes, deze argumentatie op het departement aangevoerd en gedaan weten te krijgen dat zeven lokalen mochten worden ge bouwd. De drie te bouwen „systeem"- scholen zullen eveneens zeven lokalen tel len. Plannen Door de gereedkoming van twee scholen in Meerestein heeft men de beschikking gekregen over veertien lokalen. Hierin zal les worden gegeven aan rooms-katholieke kinderen, christelijke kinderen, aan kinde ren die openbaar lager onderwijs zullen volgen en aan leerlingen die openbaar ulo-onderwijs krijgen. In één schoolgebouw zijn steeds twee schooltypen vertegenwoordigd. Op den duur zullen noodlokalen naar Meerestein verplaatst worden om -leerlingen van de tweede Beverwijkse openbare ulo-school te huisvesten, zulks in afwachting van de bouw van een definitieve school. In de nieuwe wijken Oosterwijk en Meerestein zijn volgens plan nog te bou wen vier scholen voor rooms katholiek la ger onderwijs, drie tot vier scholen voor openbaar lager onderwijs, drie scholen voor protestants christelijk onderwijs, elf scholen voor kleuteronderwijs, een school voor openbaar ulo-onderwijs, een school voor chr. ulo, een school voor christelijk huishoudonderwijs en een voor gemeente lijk huishoudonderwijs. Daar de uitbreidingsgebieden zowel op Beverwijks als Heemskerks grondgebied liggen, dienen beide gemeenten de bouw van een aantal van deze scholen op zich te nemen. Met de bouw van een christe lijke l.t.s. is men reeds begonnen. De be- Advertentie Laat nu die oude lijsten van uw schilderijen vervangen door -■ -■ - KENNEMERLAAN 3 (bij de brug) Tel. 5705 Dinsdag kwasnen in IJmuiden aan: Phi dias van Lissabon; Rawind, Stockholm; Nautic Gefle, erts lossen Hoogovens; Ernst Schroder. Pernis; Clangula. Rotterdam Woldingham Hill. Monrovia, erts lossen Hoogovens; Clivia. Rotterdam; Aun. Bal- langan; August Thyssen. Norfolk; Johan Carel Oetker. Dumay; Bloemgracht. Man- tvluoto. hout lossen Zaandam; Cameroun- kust. Rotterdam; H. L. Lorensen, Hampton Roads; Stavos. Rotterdam; Sparreholm. Helsinki. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Heemskerk van Rotterdam; Descubridor Emden, laden Hoogovens; Notos. Delfzijl Betty Jean. Londen.. Midas. Rotterdam: Courrières. Bayonne: Hodur. Narvik: Steindam. Duinkerken. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Obe- ron naar Curacao; Theodora. Gent. ledig Hoogovens; Borkum Bremen; Stella Prima Rouaan; Uranus. Vlissinsen: Colette. Rot terdam; Delfborg. Poole, met kunstmest van IJmuiden; Harrogate. Goole: Advent. Visby, met kunstmest van Hoogovens: Wexford, Boston, met stijfsel en stroop van Wormerveer; Ernst G. Russ, Las Pietras; Spes. Stettin, ledig IJmuiden; Henja. Ro chester; Gerd. Londen; Hinde. Londen: Schinkelstroom. Londen; Alstern. Oslo' Binna. Gent; Borkumriff. Rotterdam; An nie G.. Londen: Admiraal Nelson. Dublin: Loosdrecht. Rotterdam; Amstelhoek Hampton Roads: Cabinda. Duinkerken: Rijnstroom. Londen: Pegasus. Rotterdam Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Zaan- borg naar Boston, met kunstmest van IJmuiden; IJsselborg. Aarhus. met kunst mest van IJmuiden; Eemstroom, Leith: Dinkelstroom. Vlissingen; Nanusa, Bor deaux; Ute Erica. Hamburg, bijlegger IJmuiden; Statenlaan. Swansea, met wals- materiaal van IJmuiden; Diewertje. Lon den; Rataj. Stettin, met walsmateriaal van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) doeling is dat in september met het onder wijs wordt begonnen. Verdere toekomstplannen in Beverwijk zijn de bouw van een rooms-katholieke huishoudschool aan de Alkmaarseweg, als mede de bouw van een nieuwe school voor het nu in houten gebouwen ondergebrach te Pius X-coilege (middelbaar onderwijs). Deze school komt ook ter zijde van de Alkmaarseweg te staan. Het gemeentelijke lyceum dat vorig jaar is gestart, wil men op den duur huisvesten in de buurt van de te bouwen stadskern of city. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 1886 (Shows, sntufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De show van A. en K. in Haarlem begon gisteren toepasselijk met een para de van regenmantels, in marineblauw met wit, in streepdessin voor de tiener en in een gedekte tint voor de wat grotere maat. Zij waren alle zeer aantrekkelijk ver werkt in modellen, die vaak naar onderen iets uitliepen. De mantels vallen ruim en recht met diep aangeknipte mouwen, ze zijn meestal kraagloos en hebben stiksels en mooie gro te knopen als garnering. Soms ook zag men aardige vondsten zoals een kraag die door loopt in het beleg van de mantel en halver wege voorzien is van kleine zakklepjes. De materialen zijn mooie Schotse tweeds en ruitdessins, structuurweefsels, alpaca en een dunne kwaliteit mohair, luchtig, glanzend en zeer charmant. De ensembles en deux-pièces, we treffen deze kleding in ruime variatie in de lentecollectie zijn vloeiend van lijn met soms lange jasjes die om de heup aansluiten en in de taille met een ceintuur bijeengevat worden. Vele deux-pièces waren met mooie zijde ge voerd dezelfde zijde waarvan ook de blou se was gemaakt. De kleuren zijn zeer gevarieerd: linde groen bruin in allerlei nuances, en oranje in vrolijke dessins vermengd. Bij de japon nen waren verschillende modellen van een zeer fijne katoen met aparte met de hand gedrukte dessins waarbij Oosterse motieven nog steeds veel aftrek vinden. Ook de modieuze cravate-dessins en de shawlblouses ontbraken niet. In navolging van Parijs was ook hier een accentje op de rug geplaatst met veel al speelse ideetjes, zoals een doorlopende kraag, eindigend in een strik. Aantrekkelijk was het genre „grote ma ten" waarbij door knappe accentuering zoals een a-symmetrische sluiting en ja ponnen in deux-pièces effect, slankmaken- de resultaten bereikt waren. Vier bruidjes vormden het sluitstuk van de show. In 'n daarvoor ingericnte bruids kamer kan het bruidje bij A. en K. haar keuze doen uit de rijke collectie voor „de dag van haar leven". Katij In de bovenzaal van hotel Royal aan de Kennemerlaan in IJmuiden heeft ma gazijn „Nederland" dinsdagmiddag- en -avond een stoffenshow gehouden, waar voor beide keren grote belangstelling be stond van de zijde der IJmuidense dames. De getoonde modellen waren ontwerpen van onder andere de bekende Dick Holt- haus, de Frangaise Jeanne Lanvin en de Italiaanse modeontwerper Jole Veneziani. In totaal werden negentig modellen ge toond, waaronder strandkleding, cocktail- dresses, bloussons enzovoort. Begonnen werd met het tonen van bad pakken met mozaïekpatroon, waarbij en kele alleraardigste strandensembles. Op merkelijk hierbij was dat vele badpakken van honderd percent veredelde katoen met een satijnachtige glans, kreukherstel- lend zijn en kleurecht en bovendien de gunstige eigenschap hebben snel te dro gen. Ideaal dus voor de komende vakan ties! Blauwe bloemen met grijze bladeren op een witte ondergrond, vormden het pa troon van een smaakvolle, zeer gedistin geerde robe van katoen. Vervolgens kre gen de vele aanwezige dames een uitge breide collectie zomerjurken te zien. Hier bij waren zowel jurken om in te zonnen, te winkelen of voor een cocktail-party. Opvallend waren de diverse nuances bruin. De jurkjes waren onder andere van poplin met blijvende glans, van soepele katoen, en alle waren zij kreukherstel- lend. Van dralon-de luxe vervaardigde jur ken hebben de eigenschap tamelijk warm- te-isolerend te zijn. Andere kleuren die op vielen waren pasteltinten in tamelijk druk ke dessins. Veel katoen werd getoond of met shantung, of met piqué of met linnen effect. De vijf mannequins lieten zowel stoffen voor kinderen, teenagers, de jonge vrouw, maar ook voor de oudere dame zien. Met een paar schitterende katoenen avondja- pons en een eenvoudig, maar smaakvol bruidstoilet, werd deze zeer geslaagde stof fenshow van magazijn „Nederland" be sloten. Op dinsdagavond 16 mei waarschijn lijk ln het Patronaatsgebouw zullen IJmuidense dames de gelegenheid krij gen gemaakte kledingstukken van stoffen die zij bij genoemd magazijn gekocht heb ben, zelf aan het publiek te tonen. De aan wezigen zullen de juryleden zijn. Vele prij zen zijn beschikbaar gesteld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5