Minister Korthals wenst voor de vissershaven geen commissie van IJmuiden Kamer aanvaardt begroting Staatsvissershavenbedrijf Associatie van Engeland bij EEG is niet mogelijk zonder landbouw Aanmeldingsformulier IJmuider Courant Voor autorijles In en om de stad IJmuiden" „Kritiek niet nieuw" Prof. L. H. Grondijs overleden WOENSDAG 22 MAART 1961 A. J. v. LENT'S Automobielbedrijven Tweede kerk in IJmond voor Oud-Katholieken mr Internationale conferentie over de binnenscheepvaart Coöperatieve Boerenleen bank „Wijk aan Zee en Duin" 99-lLJ"^ lH De volksvertegenwoordigers die gister middag bij de behandeling van de begro ting voor het Staatsvissershavenbedrijf in de Tweede Kamer het woord hebben ge voerd over wat door enkele geachte spre kers met „de bende in IJmuiden" werd aangeduid, bleken, op een enkele uitzon dering na, onvoldoende voorbereid. Voor deze leden was het rapport dat vorig jaar zo'n grote opschudding had veroorzaakt de bijbel waar zij zich hardnekkig aan vast klampten. Zij waren kennelijk niet op de hoogte van belangrijke feiten die na de verschijning van het befaamde rapport ge publiceerd zijn. Zo wisten zij niet, dat de leden van de zeevisgroothandelaren-ver eniging zich van het rapport hadden ge distantieerd. Zij bleven maar praten over ,.het bedrijf", waar het in feite slechts één groep uit het bedrijf gold, namelijk een groep reders, met verwaarlozing dus van zo'n kleine tien andere groepen die eveneens tot „het bedrijf" moeten worden gerekend. Zij wisten kennelijk ook niet waartoe het Staatsvissershavenbedrijf wèl of niet bevoegd is, ofschoon zij dit, onder meer ook uit de schriftelijke beantwoor ding door de minister van eerder gestelde vragen, zeer goed hadden kunnen weten. Voor degenen die gistermiddag hadden gehoopt dat er iets constructiefs uit de bus zou komen, althans een begin om te po gen een einde te maken aan de onrust, het wantrouwen dat hier onweerlegbaar bestaat, was dit slaan in de ruimte alle maal zeer teleurstellend. Het moet de mi nister danook niet moeilijk gevallen zijn alle sprekers zorgvuldig te beantwoorden. De bewindsman bleef ook bij de beant woording van de enige spreker in tweede instantie even geduldig. Intussen zou het bepaald onjuist zijn, al les nu maar bij het oude te laten. Dit is de minister, blijkens zijn mededelingen die men kan lezen in het verslag dat men elders in dit blad aantreft, danook niet da delijk van plan. Zijn aanbod om een wer kelijk representatieve vertegenwoordiging uit het bedrijf, die met duidelijke wensen en constructieve voorstellen komt, gehoor te verlenen, lijkt ons redelijk en beslist de moeite waard om door de betrokkenen in overweging te worden genomen. Advertentie IJmuiden Wijk aan Zeeërweg 107 Tel. 4360 - 8210 Vondellaan 5 - Beverwijk Tel. 3223 - 5052 (02510) MINISTER KORTHALS heeft het in de Tweede Kamer gisteren bij de be handeling van de begroting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden nogal gemakkelijk gehad. Wel werden er in eerste instantie vele vragen op hem af gevuurd door de sprekers van de verschillende fracties, maar toen hij dit vuur na een korte pauze beantwoordde, was er alleen nog maar de heer Vermooten van de Partij van de Arbeid, die even het woord vroeg. Hoewel verscheidene spreker^ om een onafhankelijke commissie vroegen, die de situatie in de IJmui- dense vissershaven nu eens grondig zou moeten onderzoeken, voelde de mi nister hier niets voor. Hij wilde wel eens overleg plegen met de vaste commissies voor Verkeer en Waterstaat en voor Visserij en daarbij ook de mogelijke splitsing van het Staatsvissershavenbedrijf nog wel eens bestuderen. Maar verder ging de minister beslist niet, waarna de Tweede Kamer, die deze middag vrijwel uitsluitend uit de specialisten bestond, de begroting goedkeurde. De rode draad door alle redevoeringen werd gevormd door het rapport van de „Commissie Vissershaven", die in IJmuiden misstanden en het onttrekken van veel vis aan de veilplicht signaleerde, en de nota van de minister, die concludeerde, dat van misstanden bij het Staatsvissershavenbedrijf niets is gebleken. Het bestuur van het Bouwfonds van de Oud-Katholieke Kerk, dat vorig jaar is opgericht, heeft zich met een rondschrij ven tot de gelovigen gericht om hulp te vragen voor het bijeen brengen van een bedrag van tenminste 225.000 door het afstaan van een procent van het jaar inkomen. De Oud-Katholieke Kerk wil namelijk een tweede kerkgebouw stichten in het ge bied van de IJmond, waar de grootste Oud-Katholieke gemeente in Nederland is gevestigd. Tevens wil men komen tot de bouw van èen nieuwe kerk voor de gemeente Schie dam of tot een totale verbouwing van de bestaande kerk. JAARVERGADERING K.A.B.-VELSEN-NOORD De afdeling Velsen-Noord van de Ka tholieke Arbeiders Beweging (K.A.B.) zal vrijdagavond in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat haar jaarlijkse ledenver gadering houden. Behalve de gebruikelijke jaarstukken, die ter tafel komen, vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren B. H. Vink, tweede voorzitter en Joh. Tervoort, penningmeester. Laatstge noemde zal vermoedelijk niet herkiesbaar zijn. Voorts dient te worden voorzien in een wegens het bedanken van de heer G. Kaandorp bestaande vakature. Na afloop van de vergadering zal een kienwedstrijd worden gehouden. BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: C. A. Wijmenga—van der Schaaf, z„ Wilgenstraat 38, IJmuiden-Oost; M. W. Blinkhof—Jansen, d„ Elzenstraat 2, IJmuiden-Oost; L. A. KneppersSchoorl, d., Amsterdamseweg 37, Velsen-Zuid; P. van Voorbergen-Aland, z„ Grahamstraat 172, IJmuiden; H. A. de HaasSchel tens, d„ Lierstraat 42, IJmuiden; C. A. Kobs van Toor, d„ Curacaostraat 42, Santpoort; M. W. Snoekvan Vegchel, z„ Kleverlaan 91, Bloemendaal; A. LokkersWennis, d„ Planetenweg 262, IJmuiden; M. van Das senvan Oostveén, z„ Hagelingerweg 68, Santpoort. OVERLEDEN: P. Taffijn, 74 j„ echtge noot van: A. van Egtelt, Trompstraat 131, IJmuiden-Oost; C. A. M. Dijkman, 68 jr., echtgenote van: G. de Nijs,, Shans 16, Be verwijk; J. Buijs, 68 jr., echtgenoot van W. Menke, IJmuiderstraatweg 65, IJmuiden- Oost. PASSIE-AVONDEN IN HEEMSKERK De stichting voor Katholieke Culturele samenwerking organiseert op vrijdag 24 en maandag 27 maart een tweetal passie avonden. De toneelvereniging „Vrienden kring" zal opvoeringen geven van het pas siespel van Daniël A. Lord „Zie de mens'. De heer Vermooten (P.v.d.A.) consta teerde als eerste spreker, dat er veel dei ning is ontstaan om het rapport vissersha ven. Overigens wees hij er op dat de Twee de Kamer al in 1955 heeft gediscussieerd over de toestand in het IJmuidense bedrijf, al was het toen met minister Algera. Men heeft toen al gewezen op onhygiënische houten viskisten, foute handelsusances en het belachelijke veilsysteem, welke din gen aan het licht kwamen na een bezoek van een groep Kamerleden aan het be drijf. Dr H Vermooten (P.v.d.A.) De heer Vermooten vond de reactie van de minister teleurstellend. De minister maakt een duidelijke scheiding tussen Staatsvissershavenbedrijf en bedrijfsleven en zegt dat er nauwelijks iets aan de hand is; landbouw en visserij heeft de minister buiten beschouwing gelaten, de gemeen te Velsen ook, aldus de heer Vermooten, die zei geïrriteerd te zijn door de zelfvol daanheid van de minister. Hij wees er op dat de reders het overleg tussen de direc tie van het Staatsvissershavenbedrijf en het bedrijfsleven onvoldoende vinden en het adviescollege niet representatief achten. Men heeft geen invloed op de tech nische gang van zaken. De heer Vermooten vond het ook vreemd dat de minister het voorstel tot splitsing, vervat in het Rapport Situatie Vissersha ven, in enkele alinea's heeft afgedaan. Eén der leuzen van het kabinet is de centralisatie van overheidstaken. In de landbouw nemen de veilingen een grote vlucht, maar het zijn bijna nooit overheids- veilingen. Waarom moet dit bij de visserij wel? Waarom wijst een liberaal bewinds man dit zo volstrekt af? De heer Vermoo ten zei, dat ook de gemeente Velsen in ho ge mate is geïnteresseerd. Nader ingaande op de nota merkte de heer Vermooten op, van een der leden van de redersvereniging te hebben gehoord, dat het in IJmuiden „zonder meer een bende" is. „Waarom baga telliseert de minister?" wilde hij we ten. Hij drong aan op een onderzoek naar de salariëring van het personeel bij het Staatsvissershavenbedrijf, speciaal de af slagers. Er is scherpe concurrentie op de arbeidsmarkt, de Hoogovens zijn vlakbij. Ik vind het niet mogelijk een gefundeerd oordeel te geven" besloot de heer Vermoo ten. „Ik heb bezwaren tegen de opdracht van de commissie van reders en groothan delaars en tegen de wijze van samenstel ling van het rapport. Dit rapport is een onvoldoende basis voor een beslissing Maar na de verschijning moet er toch iets gebeuren. Ik zou veel voelen voor een com missie van onderzoek naar de wenselijk heid en mogelijkheid van een splitsing van het Staatsvissershavenbedrijf. De commis sie zou uit onafhankelijke personen moe ten bestaan. Alle groepen zouden moeten worden gehoord. Naast kritiek op het rapport heb ik ook kritiek op de nota van de minister. Zo sig naleer ik. dat de directie van het Staats vissershavenbedrijf op de wens van de CKV voor een tweede kantine antwoordde, dat men dit zelf maar moest uitzoeken. Is dit modern personeelsbeleid? Tot de tweede wereldoorlog geschiedde de we ging van vis door beëdigd personeel van het Staatsvissershavenbedrijf. Daarna is men er van af gestapt, ondanks herhaald verzoek het zo te laten. Ik vind het vreemd dat de minister hier niet op ingaat en hoop dat de minister nu ander^ zal reage ren". Toch wel indruk De heer Van Dongen (KVP) zei dat hij het niet met alle bezwaren eens was, maar dat het rapport toch wel indruk op hem had gemaakt. Door het antwoord van de minister was hij niet geheel bevredigd. Zijn indruk was dat het contact en de sa menwerking tussen de leiding van het Staatsvissershavenbedrijf en het bedrijfs leven niet voldoende zijn. „De minister kan nu wel zeggen dat het interne trans port een taak van het bedrijfsleven is, maar dat is toch wel erg formeel. De on derlinge afhankelijkheid is zo groot, dat het bedrijfsleven mee moet kunnen spre ken". De heer Van Dongen wilde wel graag weten met welke vertegenwoordigers van het bedrijfsleven overleg wordt gepleegd. Welke invloed hebben zij? wilde hij we ten. „Het bedrijfsleven klaagt, dat men pas kennis krijgt van plannen als ze al vastliggen", zei hij. „Is die adviescom missie nu wel voldoende representatief, wordt ze wel voldoende geraadpleegd en door wie wordt ze benoemd?" „De minister zegt, dat er bij aanstel ling van personeel bij het Staatshavenbe- drijf geen andere moeilijkheden zijn dan de situatie op de arbeidsmarkt. Maar er zijn toch ook klachten van onderbetaling?" Ook de heer Van Dongen vroeg daarna naar een onderzoek, met name naar de wenselijkheid van een splitsing in haven en veilingbedrijf. Geen oplossing De heer De Ruiter (CHU) meende, dat de nota van de minister geen oplossing biedt. Alle moeilijkheden worden er ge makkelijk in weggewuifd. Maar het be drijf zelf is niet met de tijd meegegaan. De ouderwetse visafslag is gebleven en alleen de naast betrokkenen begrijpen er iets van. Bjj de grote aanvoeren en de grote export van nu past dit alles niet meer. De heer De Ruiter bepleitte daarom een modern veilsysteem. De spreker wees er ook op, dat ieder de terreinen van het Staatsvissershaven bedrijf kan betreden. De controle is er slecht. Het blijkt wel dat er veel misstan den heersen. „Er is hier het een en ander scheefgegroeid", meende de heer De Rui ter, die vond dat het zo niet langer mag blijven. Er is te weinig overleg tussen di rectie en bedrijfsleven. Men begint nu met automatische lossing, de aanvoeren wor den steeds groter. „Het bedrijfsleven moet met de minister kunnen overleggen", vond hij. „Het bedrijf zegt dan het zelf de gel den opbrengt. Men wil daarom ook mee praten. De minister is niet gebonden aan de mening van de vaste commissie visse rij. Ik heb geen bezwaar als hij een ande re commissie instelt. Als hij maar maat regelen neemt". W. Aantjes A.R.P.) De heer Aantjes (AR) was blij, dat de klachten nu niet meer in de sfeer van ge ruchten verblijven. Al was hij niet geluk kig met de sensationele en alarmerende wijze, waarop deze zaak in een visserij- weekblad was behandeld. „Ik ben geneigd de minister bij te val len wanneer hij zegt, dat de meeste pun ten primair het bedrijfsleven zelf raken. Misschien verklaart dat wel het stilzwij gen van de groothandelsvereniging. Maar dat van misstanden niets is gebleken, vind ik een wat voorbarige uitspraak van de minister. Juist zoals ik het abrupt vind, dat de minister zonder meer geen reden tot splitsing ziet". De heer Aantjes voelde veel voor een nader onderzoek van de gang van zaken in het veilingbedrijf. Hij wees er op, dat in het rapport van reders en handelaars wel degelijk door het bedrijfsleven schuld op eigen schouders is genomen. Een goede gang van zaken kan worden bereikt als alle partijen willen samenwerken. De overheid mag daarbij niet passief blijven, het is niet alleen de zaak van het bedrijfs leven. Als het bedrijfsleven een initiatief neemt is dè medewerking van de overheid nodig. Dat er aanleiding tot kritiek is geweest, en dat men onbevredigd is, is onmisken baar. Het bedrijfsleven is aangewezen op het Staatsvissershavenbedrijf en het four neert de gelden. Deze feitelijke monopo lie-positie eist een zo goed mogelijke ou tillage. Het bedrijfsleven klaagt dat het te weinig betrokken is bij beslissingen. „Wie vertegenwoordigen het bedrijfsle ven?" wilde ook de heer Aantjes weten. Loon in natura Zo wees hij ook op het verdwijnen van vis buiten de geëigende kanalen om. „Het is moeilijk te bewijzen, maar iedereen weet het" zei hij. „Nu weet ik wel, dat men zegt dat men in het veen niet op een turfje moet kijken, maar er zijn toch grote bezwaren aan te voeren tegen deze beta ling in natura". De heer Aantjes zag wel een grote taak voor het bedrijfsleven in deze, maar hij vond dat de overheid toch ook wel verant woordelijk is. De handhaving van de orde in de vishallen is een taak van de direc tie van het bedrijf. Als er ontvreemdingen plaatsvinden moet men niet naar het be drijfsleven verwijzen. Hij wees ook op het ontbreken van poli tiecontrole bij de wachtende schepen „Waar veilplicht is, daar moet ook con trole zijn", riep hij uit. Ook bepleitte hij weging door beëdigd rijkspersoneel. De opsomming van wensen in het rap port achtte hij noga) opgevoerd. De mees te punten regarderen inderdaad het be drijfsleven. Daarom is het ook onjuist te zeggen dat het van de overheid zou afhan gen of er verbetering komt. De heer Aantjes zag vele voordelen in een splitsing, waarbij het veilingbedrijf een aparte rechtspersoon zou worden. Tenslotte is de visserij beslist geen natio naal bedrijf, en dat zag hij juist als een argument voor een splitsing. Maar ander zijds vroeg hij zich af of dit nu wel het juiste moment is om op splitsing aan te dringen en er veel heil van te verwachten. „Laat het bedrijfsleven eerst zelf to nen, dat het zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust is!" riep hij uit. Hij zei geneigd te zijn de minister te volgen. Maar ook bleef de spreker er bij dat hij het ca tegorische oordeel van de minister wat abrupt vond. Aan een overbodige commis sie had hij allerminst behoefte. Eigen zaak De heer Visser (VVD) vond dat het ont trekken van vis aan de veilplicht aller eerst het bedrijfsleven aangaat. Als de reders meer vis geven dan toegestaan, is het zwart loon, anders is het gewoon diefstal. In het eerste geval is het de zaak van de reders, in het tweede geval van de justitie. De controle van de veilplicht be rust bij de Algemene Inspectiedienst, dus onder Landbouw en Visserij. De spreker toonde zich er verheugd over, dat nu rekening is gehouden met een tweede kantine, een elektrisch mijntoe- stel en telefoonverbindingen. Hij drong aan op meer contact van de directie met het bedrijfsleven. Want hier is kennelijk behoefte aan. Ook meende hij, dat wan neer er van misstanden sprake is, deze meestal in het bedrijfsleven zelf moeten worden gezocht. Maar toch vond hij de gang van zaken onbevredigend. Het Staatsvissershavenbe drijf heeft met twee ministers te maken, waarbij het toch wel merkwaardig is dat een veiling en een dokgelegenheid onder waterstaat vallen. Een betere verdeling achtte hij mogelijk. Hij vroeg de minis ter zich nog eens nader te beraden over een eventuele splitsing. Ook de heer Visser drong aan op instelling van een neutrale commissie. Hij signaleerde een kennelijke onder bezetting. „Als oorzaak wordt genoemd de krappe arbeidsmarkt, maar speelt ook geen rol, dat op één terrein zo vele werk gevers zijn met verschillende cao's en toch vergelijkbaar werk? En is er geen grote concurrentie van andere bedrijven?" Antwoord minister Minister Korthals zei in zijn antwoord, dat dingen als mechanisatie primair een zaak zijn van de aanvoerders zelf. Aan gaande de splitsing merkte hij op, dat hij helemaal niet wist of de gemeente Velsen er wel iets voor voelt. „U moet er wel aan denken", zei de minister, „dat in IJmui den maar twaalf procent van de aanvoe rende schepen thuishoort, en dat van de totale groothandel maar vijftig procent in IJmuiden is gevestigd". „Is het Staatsvissershavenbedrijf nu wel vijftig jaar achter?" vroeg hij in antwoord op de opmerking van de heer Vermooten. U zégt dat nu wel, maar komt u eens met nader bewijs". Aangaande de commissie van advies voor het Staatsvissershavenbedrijf zei de minister, dat de rijksoverheid vertegen woordigers telt van de ministeries van Landbouw en Visserij, Financiën en Ver keer en Waterstaat, en het bedrijfsleven vertegenwoordigers van de aanvoerders, de groothandel en de industrie. Deze laat ste drie personen worden op voordracht van de betreffende vereniging gekozen „Waarom is het bij deze veiling anders dan bij de tuinbouw? Het is al lang zo, dus is het een structurele kwestie. Zou het nu niet komen door de aard van het produkt waarvan men geen monsters kan nemen, en door de sterk tegengestelde belangen in het bedrijfsleven?" H. A. Korthals (V.V.D.) De minister zei wel voor decentralisa tie te zijn, maar dan zou het een gezonde decentralisatie moéten zijn. „Ik schroom heus niet de Staat er bij te halen als het nodig is". „In IJmuiden een bende" „Is het in IJmuiden een bende? De uit spraak is van groot gewicht, maar zij zou van groter gewicht zijn wanneer er voor beelden bij zouden worden gegeven" meende de heer Korthals. Hij wees er voorts op, dat het rapport wel mede namens de Zeevisgroothandels- vereniging is opgesteld, maar dat de leden van deze vereniging duidelijk blijk hebben gegeven niet met het rapport in te stem men. En men heeft bepaald niet gepleit voor een splitsing. De minister zei, dat het salaris van het Staatsvissershavenbedrijf-personeel inder daad afsteekt bij dat van mensen in de omgeving. „Maar dit komt bij overheids dienst meer voor. We zien dit zo vaak bij ambtenaren. We zullen er aan trachten te doen wat we kunnen". De minister ging vervolgens in op de weging, waarvan hij zei, dat het voor de tweede wereldoorlog wél door rijksperso neel was gebeurd, maar dat dit tegen een Koninklijk Besluit inging. Daarom heeft men een wijziging bevorderd. Hij zei, dat tussen directie en handel eens per maand contact is, tussen directie en reders acht a tien maal per jaar. De splitsingsgedachte wilde de minis ter wel eens goed bestuderen. Maar hij wees er op dat de belangen en inzichten van de verschillende partijen niet paral lel lopen. De zeevisgroothandel houdt zich afzij dig. Uit „Steeds Voorwaarts" is gebleken dat de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel (vislossers) achter de minister staat. „Bovendien" zei de minister, „kan men haven en afslag toch als één orga nisch geheel beschouwen. Maar ik zal gaarne praten met het bedrijfsleven en met de vaste commissies. Maar dan moet men ook eens vernieuwingen tonen!" De minister stelde, dat de verdwijnende vis in de eerste plaats een zaak is van het bedrijfsleven. Trouwens, de bedrijfspoli- tie oefent controle uit op iedereen. Inzake het viswegen merkte hij nog op, dat de aanvoerder verplicht is de vis veilklaar op te leveren. Dus ook dit is een zaak van het bedrijfsleven. „Het Staatsvissershavenbedrijf stelt prijs op een contactcommissie" zei de minis ter voorts. Hij wees er op, dat uit de hal len zelf maar weinig vis wordt ontvreemd. Voor de orde wordt dus wel gewaakt. Liever arbiter Inzake de weging zei de minister voorts nog, dat de overheid liever arbiter dan partij is. Bij weging door rijkspersoneel zou het laatste het geval worden. „Trou wens, de zeevisgroothandel wil de weging ook niet bij het Staatsvissershavenbedrijf brengen", zei de minister, die er op wees, dat de handel geen structurele wijziging wenst. Resumerend, zei de minister, dat de meeste bezwaren van het rapport het bedrijfsleven treffen. Als vis verdwijnt is dat als zwart loon of als diefstal, maar dus geen zaak van het Staatsvissershavenbedrijf. Een split sing zou de minister nader bekijken. Dat er onrust heerst, acht de minister onjuist zelfs al zou het ten onrechte zijn. Hij zag daarom graag concrete voorstellen van het bedrijf tegemoet. „Maar dan moet het bedrijfsleven ook echt bedrijfsleven zijn", zei de minister. „En niet een onderdeel daarvan". Hij meende, dat hier sprake is van een complexe aangelegenheid, die in een Ka merbehandeling niet gemakkelijk is op te lessen. Hij zou de zaak daarom in de com missie van Verkeer en Waterstaat en van Visserij nog eens opnemen. De heer Vermooten wilde toch een com missie van onderzoek om na te gaan of het Staatsvissershavenbedrijf nu vijftig jaar achter is of niet. „Als de veiling structureel is gegroeid, dan is dat toch geen reden om niets te ver anderen als dat wél nodig is?" meende hij. Hij concludeerde ook dat er tot de Tweede Wereldoorlog in IJmuiden onwet tig is gewogen. De minister bleef weinig voor een on afhankelijke commissie voelen. Aangaan de het overleg zei hij nog „het gebeurt bij overleg wel eens, dat een der deelne mers niet in alles zijn zin krijgt en dan be weert dat er geen overleg is". De begroting van het Staatsvissersha venbedrijf werd daarna zonder hoofdelij ke stemming aanvaard. Associatie van Engeland bij de Europe se Economische Gemeenschap van de zes is niet mogelijk zonder de landbouw, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, maandag ver klaard. Wel zou men volgens hem een aparte regeling voor de landbouwsector kunnen treffen. Dr. Mansholt, die sprak op een Europe se studieconferentie van het internationa le persinstituut te Parijs, meende dat in geval van een associatie van Engeland harmonisatie van het prijspeil van land- bouwprodukten zou moeten worden nage streefd. Dat zou neerkomen op verhoging van de prijzen in Engeland (door vermin dering van de regeringssubsidies) en ver hoging van de prijzen in de E.E.G. Dr. Mansholt verklaarde dat in de ko mende vijftien jaar zeker acht miljoen landarbeiders naar andere bedrijfstak ken zullen moeten overgaan. In Nederland en Duitsland is het verloop van landbouw naar industrie in feite al groter dan was geraamd. In Italië zal voor een vier mil joen landarbeiders werk elders moeten worden geschapen en in Frankrijk voor een 2V2 miljoen. Hieruit blijkt wel hoe. groot het belang van de regionale indus trialisatie en ontwikkeling is. Op den duur zal slechts vier a vijf per cent van de bevolking werk kunnen vin den in de landbouw. In Nederland bedroeg dit percentage direct na de oorlog acht tien percent en het is inmiddels tot elf percent gedaald. De toekomstige markt- politiek voor landbouwprodukten in de zes E.E.G.-landen zal ruimte moeten laten voor aanpassing van de produktie aan de consumptie. Het stelsel van garantieprij zen dat tot overtollige produktie leidt, moet vervangen worden door het systeem van richtprijzen gebaseerd op de markt. In dit verband van samenhang van pro duktie en afzet vroeg dr. Mansholt zich af of Nederland met het scheppen van graan- en suikerbietenteelt in de Nieuwe Zuiderzeepolders wel op de goede weg is Dr. Mansholt verklaarde voorts, dat de laatste drie maanden van dit jaar van be slissende betekenis voor de landbouw van de zes zullen zijn. De ministers zullen be sluiten moeten nemen aan de hand van voorstellen der E.E.G.-commissie voor het heffingenstelsel voor een aantal be langrijke produkten, waaronder graan. PARIJS, (UPI) Van 1 tot 3 oktober zal in Parijs een internationale rondetafel conferentie over de binnenscheepvaart ge houden worden. De landen en organisaties die zich zullen laten vertegenwoordigen, zijn: West-Duitsland, Oostenrijk, België, Bulgarije, Canada, Denemarken, Groot - Brittannië, Griekenland, Hongarije, Italië, Luxemburg, Nederland, Polen, Zweden, Roemenië, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Turkije, de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Joegoslavië, Spanje, Noorwegen, Fin land, Portugal, Kongo, Argentinië, Brazi lië, de Europese conferentie van ministers van Verkeer, de Rijncommissie, en de E.E.G.-colnmissie. Hoewel nog geen agenda voor de confe rentie is opgesteld, weet men dat toekom stige leden van de conferentie zullen wor den uitgenodigd om te spreken over vraagstukken van internationale samen werking inzake de binnenscheepvaart. De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" gaat tot de grotere ban ken behoren nu haar balanscijfers de vijf millioen gulden naderen, zo deelde de heer G. Taffijn op de dinsdagavond in „Het Centrum" te Beverwijk gehouden jaarver gadering mede. De voorzitter der bank, de heer R. Hom mes Gz„ heeft in een algemeen overzicht gewezen op de algemene welvaart, waar van de bank ook haar graantje meepikt. Omdat het ook op het kantoor in de Groenelaan steeds drukker gaat worden, zal het kantoor binnenkort verbouwd wor den. De rekening over 1960 sluit mét een be drag van 11.207.989,92. De inleg bij de spaarbank bedroeg 1.914.811,42; terugbe taald aan de inleggers werd een bedrag van 1.382.500,62. De balans sloot met een bedrag van 4.923.035,53 waaronder een winstsaldo van 10.616, Het totaal bedrag aan spaargelden be droeg 4.250.907,95. Men heeft nu 520 le den tegen vorig jaar 490 leden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer B. J. Broeze herkozen als secre taris. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft de heer M. Klein zijn functie als voorzitter van de Raad van Toezicht neergelegd. Zijn zoon, de heer L. Klein, werd als zodanig gekozen. Paaspalmoptocht in „Noord" Ook dit jaar en wel komende zondag zal door het r.k. oudercomité van de r.k. la gere scholen te Velsen-Noord een palm- paasoptocht voor de leerlingen worden ge houden. De kinderen zullen dan weer met een versierde „palmpaasstok" door een ge deelte van „Noord" trekken. Na afloop van de optocht zullen de jeugdige deelne mers iets van hun „palmpaas" afstaan voor de zieken en gebrekkigen, aan wie dit door de velsen-noordse jeugd zal worden aangeboden. De opstelling van de optocht is om kwart voor één 's middags bij de r.k. meisjesschool aan de Corverslaan. De r.k. harmonie ,.St. Caecilia" zal deze tocht mu zikale luister bijzetten. Paaszangdienst in Gereform. kerk Getrouw aan de traditie zal op dinsdag 28 maart in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord weer een Paaszangdienst worden gehouden, waar aan medewerken het gereformeerd Evan gelisatiezangkoor Velsen-Beverwijk en het christelijk jeugdkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer Huib Slings. Organist is de heer Th. G. Kohier. Ds. H. W. Wierda van Haarlem zal me diteren over het onderwerp „Dit is uw le ven". Op 82-jarige leeftijd is in Den Haag overleden prof. dr. L. H. Grondijs, oud hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De heer Grondijs werd geboren in Pa- mekasan in het toenmalige Nederlands Oost-Indië. In Nederland studeerde hij wis- en natuurkunde aan de universiteiten van Leiden en Utrecht. Aan de Sorbonne in Parijs promoveerde hij later tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Na zijn stu die te Parijs werd dr. Grondijs benoemd tot leraar aan de h.b.s. te Tilburg en de m.t.s. in Dordrecht. Van 1914 tot 1917 was hij in Rusland oorlogscorrespondent voor twee Franse bladen. Hij werd officier in het vrijwillige Russische witte leger. Van 1918 tot 1920 maakte hij deel uit van een Franse militaire missie in Siberië. In 1939 werd hij benoemd tot buitengewoon hoog leraar en in 1944 tot gewoon hoogleraar aan de universiteit te Utrecht in de kerke lijke kunst en iconografie. Van zijn hand verschenen onder meer de volgende publikaties: „Een Nederlan der in geteisterd België, „La Guerre en Russie et en Siberië", „Wat wil Japan?", „Asceten, Hellenen en Barbaren", „Span je, een voortzetting van de Russische re volutie", Tussen twee werelden" en de „Iconografie van schepping en godsver schijningen". Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: »"rtWrrown,nioinir»"frw5ri!m'<!t'«TTifo"r«"<Trrf»"rtVtr»ri»*»«-« wenst zich met Ingang van te abonneren op f 7.65 per kwartaal of 10.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening Zfl die zich met Ingang van 1 april 1981 per kwartaal abonneren ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1961 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7