Minimumprijzen tegen zin van ministerie vastgesteld GEEF UW WONING EEN ANDER GEZICHT ENGEL PERZEN Nieuwe modellen kolenconveetors Iel haariEM k mo Fa. J, P. Senft Zonen KOELKAST NU van der Meer HOUT-O-LUX lanOBfttitói® 90. f Tapijten, Kleedjes en Lopers VAN ZANTEN Glsrstr, 31 (bij v D) Tel. 1SSI8-420GS DE HOUTWERF N.V. Twee schepen tegelijk in hun element Kennemerlandtoernooi op Tweede Paasdag Geen pokkenepidemie in Spanje Negen Amsterdammers na brand dakloos Drijvende school voor Engelse kinderen KAASEMBROOD een moderne verlichting J in meubelen BOOT dreetste speciaalzaak Vergelijk onze prijzen met die van de fabrieksleenkamers WOENSDAG 2 2 MAART 1961 9 Clandestien café in beslag genomen PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN Vraag over bemiddeling van Abdoel Rahman Delftse studenten bekeken hektrawler Johannes de Heer ter aarde besteld Groothandel metalen en vrije zaterdag Onderwijs gaat door tijdens reizen naar diverse landen electrisch, compleet in koffer, met volledige service en lessen Verkoop van alle merken dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 1ST HAARLEM - TEL. 14444 WI3 HERBEN EEN PRACHT COLLECT!! Komt u eens een kijkje nemen Gret® Houtstraat 62-67 - Verwuft 9 Ged. Oud® Grashi 71 Telefoon 12812 106S7 koelkasten was-automaten vaat-wasmachines Frigidaira electrische fornuizen Mn» centrifuges, drogers VOUWWANDEN aluminium jaloezieën met compressor reeds v.a. 369. Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Tel. 10271 HAARLEM - Tel. 11257 Polyester eetkamerlamp 16.95 Siaapkamerlamp v.a. 5.50 Houten wandlamp v.a. 17.50 Kristallen kronen 39.50 Grote keuze SCHEMERLAMPEN Schagchelstraat 2 Tel. 11117 een prachtige massief-houten wandbekleding Gemakkelijk aan te brengen Laag in prijs. Afielea - Parana-Pin® en Redwood Bruynzeel keukens en -kasten WASSENAAR is ook op de HUISHOUDBEURS R.A.I. in Amsterdam met RUIMTE-BESPARENDE BIDDEN 7 ANS WEG/STATIONSPLEIN - HAARIEM CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES LUCHTBEHANDELING SEDERT 1849 Gierstraat 52-54-56 Haarlem Tel.: 12047 Extra - aanbieding Bergmeubel fl. ringen [ijêrjovmgs. Alblasserdam zal op dinsdag 28 maart een unieke en spectaculaire gebeurtenis beleven. Op die dag glijden omstreeks half vier twee schepen van twee naast el kaar gelegen werven gelijktijdig in het water van De Noord: de Noorse buik-car rier „Skauvann" bij Verolme, de Deense vrachtvaarder „Ritva Dan" bij de werf De Noord. De „Skauvann" heeft een draagvermogen van 24.000 ton, dat van de „Ritva Dan", gebouwd voor rekening van de rederij J. Lauritzen in Kopenhagen, is 4000 ton. De gecombineerde tewaterlating wordt voor Verolme en De Noord een precisie- werkje. Want om het schouwspel te doen slagen moeten op beide werven de stop- pingsblokken vrijwel op hetzelfde moment worden weggewerkt. Eén extra probleem is dat de „Skauvann" vastzit aan een klink én de „Ritva Dan" niet. De beide hellin gen zullen telefonisch met elkaar in ver binding staan. Het is niet de eerste keer in de geschie denis dat men aan de Noord een derge lijke stunt uithaalt. Meer dan honderd jaar geleden, op 27 juli 1841, heeft er namelijk op vrijwel dezelfde plaats een nóg gedurf der tewaterlating plaatsgehad. Toen liet Cornelis Smit drie volledig getuigde zeil schepen, met matrozen op iedere steng, tegelijk van de helling lopen. Vele honder den mensen gingen naar De Noord om het schouwspel te zien, tientallen van hen keerden met een nat pak naar huis terug, want het hoog opgolvende water zwiepte tot over de dijk. De tewaterlating van de „Skauvann", een zusterschip van de enkele maanden geleden in dienst gestelde „Veni", bezorgt de rekenmeesters van Verolme vele pro blemen. De Noord is n.l. maar 240 meter breed en het schip heeft een lengte van 180,60 meter. Twaalf zware ankers met kettingtrossen een gezamenlijk gewischt van 162 ton moeten de vaart afremmen en vervolgens de „Skauvann" dwars op de rivier trekken. De buik-carrier wordt het eigendom van de rederij Skangen in Oslo. Haar breedte is 22,40 meter, de holte tot het bovendek 14,60 meter en de diepgang 10,16 meter. De recherche van het bureau Warmoes straat in Amsterdam heeft in samenwer king met de zedenpolitie een inval gedaan in een clandestien café aan de Zeedijk. In de kelder onder het perceel was een com pleet café ingericht, waar bovendien gele genheid tot het plegen van ontucht werd geboden. De politie heeft een 39-jarige koopman die het café exploiteerde, ingesloten. De hele inventaris inclusief een grote voorraad drank werd in beslag genomen. Het ministerie van Economische Zaken voelt zich niet erg gelukkig met de mini mum-exportprijzen voor boomkwekerjjpro- dukten, die het Produktschap voor Sierge wassen voor het seizoen 1961-1962 heeft aanvaard. De ministeriële vertegenwoordi ger drs. W. H. Hoyer deelde dit dinsdag middag mee in de bestuursvergadering van het produktschap, toen daar de definitieve vaststelling van de verordening met de nieuwe minimum-exportprijzen, die in een vorige vergadering al in principe was goedgekeurd, aan de orde kwam. Hel be stuur heeft dit jaar niet, zoals voordien gebeurde, de kostprijsberekening ais uit gangspunt genomen en de minimum-ex portprijzen hoger gesteld dan vorig jaarr. Drs Hoyer stelde nu dat de minimum exportprijzen, zoals die vorig jaar waren, geen aanleiding hebben gegeven om te pleiten voor een verhoging ter bezwering van het gevaar van handelspolitieke re percussies in de importerende landen. Men heeft de verhoging o.m. gemotiveerd met hogere kosten, o.a. loonkosten, waar geen hogere produktiviteit tegenover zou staan. Dit is echter volgens drs. Hoyer in strijd met brieven, die het ministerie heeft gekregen in verband met loonvoor- stellen voor het boomkwekerijbedrijf, waarin werd gewag gemaakt van een pro- duktiviteitsverhoging van zeven percent. De heer Hoyer wees op hqt verschil tus sen een kartel en het produktschap. Tot een kartel hoeft men niet toe te treden en men kan vrijelijk uittreden. Daarentegen is men verplicht zich aan de minimum exportprijzen van het produktschap te houden, afgezien dan van de ontheffings bevoegdheid van de voorzitter. Als een ex porteur een mogelijkheid zou zien een ver koop voor een bepaald produkt op te bou wen en hij zou in staat zijn dat te doen met lagere prijzen dan de nu aanvaarde minimum-exportprijzen, zou dat volgens de heer Hoyer niet in strijd zijn met het algemeen belang. De opmerkingen van de heer Hoyer ont ketenden een uitvoerig debat. De voorzit ter van het produktschap, dr. A. J. Ver- hage, zei dat hij in de vorige vergadering een standpunt heeft verdedigd dat vrij nauwkeurig overeenkwam met wat de mi nisteriële vertegenwoordiger nu had ge zegd. Het bestuurslid de heer Elferink vroeg de heer Hoyer of er kans is op weigering van de ministeriële goedkeuring voor de verordening. De heer Hoyer wilde op die vraag geen antwoord geven. Daarop stel de de heer Elferink uitstel van de vast stelling der verordening en nader beraad voor. Dat voorstel werd fel bestreden door de heer Den Ouden, die o.m. opmerkte, dat binnenkort de reizigers op stap gaan met catalogi, die op het ogenblik al ter perse zijn. Als men van het in de vorige ver gadering genomen besluit zou terugkomen, zouden de in de catalogi vermelde prijzen achteraf slechts „concept-prijzen" blijken te zijn. Ook de voorzitter meende dat na der beraad op praktische moeilijkheden stuit. Tenslotte werd de verordening toch aan vaard. Daarvoor behandelde men een brief van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, waarin deze namens de vereniging „Het Bijgoed" verzocht de minimum exportprijzen op ba sis van de kostprijzen te brengen. Het is bekend, dat de prijzencommissie van die vereniging de prijzen onderling afmaakt, afgaande op de marktprijzen van het voor gaande jaar. Het is bekend, dat zij soms daardoor de kostprijs enkele keren over treffen. Tot nu toe hebben èn de commissie van bijstand èn het bestuur niet de moed gehad ze terug te verwijzen. Men was met het bestuur van de vereniging „Het Bij goed" de mening toegedaan, dat dergelijke hoge prijzen de export remmen. Het is echter onmogelijk gebleken om voor die tientallen artikelen een kostprijs te berekenen. Er zal dus worden aange drongen bij de prijzencommissie op een benadering daarvan. Het is onmogelijk om deze minimum prijzen te laten vervallen, omdat dan een aantal stenen uit het ge bouw worden gehaald, waardoor het gehe le systeem van»de prijzen voor de andere gewassen in elkaar kan zakken. Men kon ook in dit netelige probleem niet anders doen dan aandringen op een zo juist mogelijke benadering van de kost prijzen. Er zijn tijdens deze vergadering ongebruikelijk veel momenten geweest, waar het gehele gezelschap peinzend zat te wachten op een verlossend woord. De voorzitter bracht dan de discussies wel weer op gang, waardoor men dan weer zo'n pijnlijke stilte kon gaan wegpraten. Het Tweede - Kamerlid De Kadt (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken de volgende schriftelijke vraag gesteld: Kan de regering duidelijk maken hoe het mogelijk is, dat de premier van Malakka verklaart zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde een afwijzing te hebben verkregen inzake zijn bemiddelingsvoorstel om tot een regeling te komen van het ge schil tussen Nederland en Indonesië be treffende Nederlands Nieuw-Guinea, ter wijl van Nederlandse zijde is meegedeeld, dat de bemiddelingspogingen gestrand zijn op een uitsluitend Indonesische weigering? Het Kennemerlandbekertoernooi voor de hockeyers uit Kennemerland zal op maan dag Tweede Paasdag worden gespeeld op de velden van Strawberries in Driehuis. Er wordt een mixed-toernooi gehouden voor elftallen, die uitkomen in de derde en vier de klasse. Reeds hebben de volgende verenigingen hun deelname aan het toernooi toegezegd: Alkmaar, Terriers, Strawberries, HBS, Ever Swift, Rood Wit en Zandvoort. Alli ance en Eechtrop hebben nog geen besluit genomen, terwijl Saxenburgers en Schey- beeck door het spelen van promotiewed strijden niet aan het toernooi zullen kun nen deelnemen. Waarschijnlijk zullen de teams in twee poules worden ingedeeld, die een halve competitie met korte speelduur houden. Een finale tussen de poulewin naars zal dan de winnaar bekend moeten maken. De organisatie van het Kennemer- land-bekertoernooi is toevertrouwd aan de heer W. van Offenbeek van de KHC Straw berries. Een gezelschap Delftse studenten heeft dinsdagmiddag een van de nieuwe IJmui- dense hektrawlers bezichtigd. De bezichti ging werd voorafgegaan door een lezing in de kantine van de n.v. machinefabriek Hera. Ir. W. Polderman, directeur van de n.v. De Marezaten, gaf eerst een uiteenzet ting over de techniek van de orthodoxe trawlvisserij en hoe men op het denkbeeld van de hektrawler is gekomen. Hij somde de voordelen van hekvisserij op de zijvis serij op, maar verzuimde niet te zeggen dat de praktijk zal moeten uitwijzen of de hekvisserij geheel zal voldoen. De studen ten volgden de lezing met grote aandacht en kregen vervolgens door de vertoning van een grote serie prachtige kleurendia's de bouw van het casco van de IJM 25 te zien. Daarna konden zij een en ander met eigen ogen aanschouwen aan boord van een van de twee in de Trawlerhaven lig gende hektrawlers. Onder grote belangstelling is in Drieber gen de evangelist Johannes de Heer ten grave gedragen. Vooraf werd in de Ne derlands hervormde kerk een rouwdienst gehouden die werd geleid door ds. W. Glashouwer. Tijdens de dienst werden lie deren gezongen uit de zangbundels van Johannes de Heer met solo-zang door John Deurman en orgelbegeleiding van Flip de Koning. Veiligheidsmaatregelen duren nog enkele weken Zoals wij al berichtten, moeten alle rei zigers die uit de richting Spanje de Franse grens overschrijden, een pokkenbriefje kunnen overleggen. De Franse gezondheidsdienst heeft deze maatregelen genomen, omdat zich in Ma drid een aantal gevallen van pokken heb ben voorgedaan. Tot 11 maart zijn totaal 16 gevallen geconstateerd, waarvan drie met dodelijke afloop. Hoewel na 11 maart, geen nieuwe gevallen zijn aangegeven, zullen de veiligheidsmaatregelen nog enige weken worden gehandhaafd. Het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wijst erop dat alle uit Madrid afkomstige reizigers ver plicht zijn zij aankomst in Nederland een geldig internationaal bewijs van inenting over te leggen. Bij het ontbreken van een dergelijk bewijs kan de quarantaine-arts de reiziger inenting aanbieden. Voelt deze daar niets voor, dan zijn onder toezicht- stelling en afzondering mogelijk. Nederlanders, die een pokkenbriefje no dig hebben, kunnen zich wenden tot de plaatselijke geneeskundige dienst die de inenting verricht, het bewijs afgeeft en daarvoor f 2,50 in rekening brengt. Het bewijs is drie jaar geldig. Een door de K.N.A.C. ingesteld onder zoek naar de hantering van het Franse voorschrift heeft uitgewezen dat het be wijs uitsluitend gevraagd wordt aan rei-- zigers die direct uit Spanje de Franse grens overschrijden. Reizigers, die na Spanje eerst een ander land bezocht heb ben, wordt vooralsnog niet naar het bewijs gevraagd. Het aantal pokkengevallen is met ver ontrustend en er is geen sprake van een epidemie. Naar het oordeel van de K.N.A.C. is er geen reden om een bezoek aan Spanje te ontraden. Negen Amsterdammers zijn in de afge lopen nacht dakloos geworden door een korte, maar hevige brand in een pand aan de Nieuwe Zijdsvoorburgwal. De vierde verdieping en de daarboven gelegen dakkapel van het perceel 51 brand den aan de voorzijde geheel uit. Het be jaarde echtpaar Faasse dat op de boven ste verdieping woonde, kon, voor het vuur de slaapkamer bereikte, uit bed worden gehaald. Ook de drie andere gezinnen die in het pand woonden, werden gewekt. De brandweer was het vuur met vier stralen spoedig meester. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De schade is groot. In het overleg tussen het sociaal comi té voor de groothandel in technische pro- dukten en metalen met de werknemers organisaties werd vrijdag overeengeko men op zo kort mogelijke termijn aan het College van Rijksbemiddelaars toestem ming te vragen tot het vrij-af geven op iedere zaterdag zodanig dat de eerste vrije zaterdag zal vallen op 15 april en met een gelijktijdige verkorting van de wekelijkse arbeidsduur tot ten hoogste 45 uur met ingang van de loonweek die aan vangt op maandag 10 april. Aldus wordt heden meegedeeld namens werkgevers- en werknemersorganisaties. In het overleg tussen de organisaties werd overeengeko men dat de invoering van de vijfdaagse werkweek niet zal kunnen leiden tot een verlenging van de normale vakantie. Spanje, Italië, Portugal Nederland, Noorwegen en Denemarken zullen de eer ste landen zijn die door een drijvende En gelse school zullen worden bezocht. Deze school is het 12.600 bruto register ton me tende Britse troepenschip m.s. „Dunera", dat op het ogenblik wordt verbouwd voor het vervoer van groepen Britse schoolkin deren die tien tot veertiendaagse tochten naar een groot aantal Europese havens gaan maken. Wanneer de verbouwing ge reed is, zal het schip accommodatie aan 800 jongens en meisjes verschaffen en aan 180 hutpassagiers. Het schip zal een zie kenzaal krijgen met twee chirurgen en verpleegsters, een cafetaria voor 300 per sonen. een grote recreatiezaal, een winkel en een zwembad. Ook zijn er aan boord acht leslokalen die drie uur per dag in ge bruik zullen zijn en een grote schoolzaal voor samenkomsten, waar films kunnen worden vertoond en toneelvoorstellingen gegeven. Het onderwijs op het schip zal onder leiding staan van een directeur met een kleine staf, die lezingen zullen geven over de plaatsen die worden bezocht. Het onderwijs in de gewone onderwerpen zal door de leraren van de kinderen tijdens de reis normaal worden voortgezet. De „Dunera" zal Amsterdam aandoen op 8 mei, 7 juni, 29 juli, 15 augustus en 14 september. De schipper van de trawler St Elstan uit Huil, Peter Abbey, heeft geen enkele IJslandse kannoneerboot gezien tijdens zijn gehele reis. Peter Abbey was een van de eerste schippers, die na de Brits-IJs- landse overeenkomst in Engeland arri veerde. ZIG-ZAG NAAIMACHINES E. M. Jaarsma - Claudius Etna Conv, 88 Efel, beperkt leverbaar Jan Jaarsma - Corno Davo - Davelita 17.500 Kcal. 525 14.800 Kcal. 345.— 16.000 Kcal. jm.— 15.000 Kcal. 358.— 14.000 Kcal. 595— Vraagt advies ever de capaciteit en de constructie der verschillende systemen HAARDEN en OLIESTOOK GROOTSTE SORTERING in HAARLEM Toonzaal: Gonnetstr. 50 Tel. 02500 - 15458/17458 voor het separeren van kamers, zalen en andere ruimten in meerdere vertrekken. Decoratieve bekleding met kunstleder In fraaie tinten. Afwasbaar en krasvrij. Snel en licht bedlenbaar. Solide constructie. Ruimte- en warmtebesparing. Nassaulaan 74 Haarlem Tel. 10745 U kunt een keuze maken uit 3 houtsoorten Tevens leveren wij: Bezoekt onze toonkamers Kampersingel 20 - 24 - Haarlem - Telefoon 11932 In Zandvoort: KERKPLEIN; in Amsterdam: HOOFDWEG 480 Telefoon 15458 17458 BOOT Grote Houtstraat 49 Telefoon 20045 't Huis met het carillon

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9