PANDA EN DE GROTBOKSER Staan w werkelijk zo machteloos et Is Bronchi letten Nachtclubs met „attracties Bibina eo de Bosmannetjes ver in roeni i p Vakantietrein krijgt dansrijtuig 13 GELUIDSHINDER ERNSTIG GEVAAR VOOR GEESTELIJKE GEZONDHEID Asmefa Stalen Kantoormeubelen DONDERDAG 23 MAART 1961 Firma M. H. Kaaks H. T. Manrho Prinses Margaret gaat verhuizen Vindersloon 99 door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker Robots met slangarmen en zuigmonden 67. „U moet weten," sprak Panda, „dat ik geestelijk trainer ben van Grotbewoner Blabla, en.„O, wat vervelend," viel Tarzan Stroop Bubbelbak hem in de rede, terwijl hij zich weer ter ruste begaf; en Gil Doordewinter vroeg scherp: „Wie is dat, die Grotdin- ges Blabla? Nooit van gehoord! En wie is zijn mana ger?" Zijn manager is Joris K. O. Goedbloed," ver volgde Panda, die zijn boodschap ernstig opvatte. „En méneer Goedbloed heeft me hierheen gezonden om eens te kijken of die Tarzan Stroop nu eigenlijk wel goéd genoeg is voor een gevecht tegen Blabla. Niet dat ik persoonlijk nu zo erg op dat vechten gesteld ben. Veel verder kwam hij niet. Blabla en Joris zaten intussen buiten, in het portiek, verveeld te wachten tot Panda terugkeerde van de boodschap waar Joris hem op uit had gestuurd, en dat duurde gelukkig niet lang ook al kwam Panda op een andere manier terug dan ze misschien verwacht hadden. „Aha! Ziet aan! Met lijfelijk geweld!" riep Joris verheugd. „Dat is een schoon teken! De beste wijze om indruk te maken is door ergernis te wekken irritate et impera, zoals reeds de Klassieken terecht schreven! Met een gerust hart brengen wij thans de tweede faze van het opera tie-plan in werking!" Cl WELKE INVLOED heeft het lawaai op de geestelijke volksgezondheid? Dit vraag stuk staat thans midden in de actualiteit. Duizenden mensen hebben tegenwoordig te lijden onder een lawaaiige omgeving, met als mogelijke gevolgen concentratie- stoornis, psychische vermoeidheid en nerveuze spanningen, die op hun beurt weer leiden tot een vermindering van de werkprestaties en grotere onnauwkeurigheid. Niet alleen in de fabriek, maar zelfs in zijn eigen woning is men niet veilig voor lawaai. Voor duizenden mensen is dit een plaag geworden, waaraan zij nochtans machteloos overgeleverd lijken te zijn. Welke maatregelen kunnen er genomen wor den om ons althans tegen de ergste vormen van geluidshinder te beschermen? Aan lawaaibronnen is in onze vertechni- seerde maatschappij geen gebrek. In de fabriek grommen de machines, op kantoor ratelen de typewriters en langs de weg snellen de auto's, door de romanschrijver Bordewijk zo treffend als „knorrende beesten" getypeerd. In onze woningen is het verkeerslawaai als een ongewenste gast binnengedrongen, maar ook is er ge luidshinder van de buren. De klachten zijn grotendeels van psychologische aard. Men wordt nerveus, voelt zich geprikkeld en kan zich niet concentreren, vaak zonder te weten wat de oorzaak hiervan is. Want het lawaai is in onze moderne samen leving een zo „gewoon" verschijnsel ge worden, dat velen zich er nauwelijks van bewust zijn dat dit hen dit hun evenwicht brengt. Ook in het bedrijfsleven heeft men met allerlei soorten lawaai te maken. Zelfs kan hier gehoorbeschadiging optreden. Het la waai is zo hard, dat, men er doof van wordt, zo niet direct, dan toch op den duur. Natuurlijk wordt niet ieder door geluids hinder uit zijn concentratie gehaald. La waai heeft meer invloed op intellectuele werkers dan op handarbeiders. De boek houder, wiens werkkamer grenst aan een werkplaats waar machines draaien, heeft het in dit opzicht moeilijker dan de man die de machines bedient. Gezinnen, waar de kinderen studeren, hebben de meeste „geluidsklaehten" over de buren. Sommige mensen zijn zeer gevoelig voor lawaai, anderen nagenoeg niet. Bovendien is lawaai een vaag begrip. Soms associeert men lawaai met geluidssterkte, soms met ongewenste geluiden. Wanneer men dage lijks aan de machine staat, heeft men veelal geen last van lawaai. Dwaalt men echter tijdens de vakantie door de bossen, dan kan één draagbare radio de rust al verstoren. Niet veilig in eigen huis Het Instituut voor Gezondheidstechniek T.N.O. heeft een onderzoek ingesteld naar de geluidshinder in de woonsfeer. De resul taten van dit onderzoek brengen onze ge hele woningbouw in het geding. Uit het onderzoek bleek, dat 80 percent van de geënquêteerde gezinnen geluids hinder ondervond van de buren. Het aan tal klachten over boven- en benedenburen was groter dan het aantal geluidsklachten over de zijburen. Het trappenhuis bleek een bron van grote geluidshinder te vor men. Men ondervond veel last van het verkêerslawaai. In gezinnen, waar ge studeerd werd, trof men gemiddeld een grotere gevoeligheid voor geluid aan. Klachten zijn van groot belang, omdat de huidige woningbouw hiermee tot dus ver veel te weinig rekening heeft ge houden. Wel wordt de betekenis van de huisvesting voor de geestelijke en lichame lijke gezondheid algemeen onderkend. Bij de woningbouw houdt men met velerlei factoren rekening, zoals een goede afvoer van huisvuil, vrije toetreding van lucht en licht enz. Maar de geluidshinder wordt vrijwel over het hoofd gezien, hoewel door de tegenwoordige woonconcentratie met haar zo goedkoop mogelijk gehouden grote huizenblokken en „gehorige" woningen het aantal lawaaibronnen sterk is toegenomen. Eigenlijk zijn die geringschatting voor de geluidshinder en zijn nare psychische ge volgen zo verwonderlijk niet. Men be steedt in ons land nu eenmaal meer aan dacht aan de gevaren, die het lichaam be dreigen dan aan die welke de geest be treffen. Dat is een probleem, waar onze hele geestelijke volksgezondheid op het ogenblik mee worstelt. Wat kan er gedaan worden? Goede iso latie en deugdelijke voorzieningen tegen geluidshinder uit gemeenschappelijke galerijen en trappenhuizen zijn een mo gelijkheid. Belangrijk is ook een goede indeling van de woning, waarbij vooral gelet moet worden op de ligging van de vertrekken ten opzichte van die der aan grenzende woningen (geen slaapkamer naast keuken!) De geluidshinder in de woonsectör kan ook consequenties voor het privéleven van veel gezinnen hebben. Men heeft niet al leen last van de buren, men durft zelfs niet hard te praten. Menig spontane uiting wordt onderdrukt. Als er een keer ruzie in een gezin is geweest, durft men de buren, die natuurlijk alles gehoord hebben, vaak wekenlang niet onder de ogen te komen. Dit werkt bijzonder frustrerend op de ontplooiing van een persoon of een gezin. Zelfs in de vakantieoorden, waar men rust hoopte te vinden, wordt de at mosfeer vaak vergiftigd door een teveel aan lawaai. Het moderne verkeer is ook een permanente bron van ergernis en frustratie. Ook dit kan bestreden worden, onder andere door de drukke verkeers- Advertentie Toonkamers: Kinderhuissingel 14 - Telefoon 21649 Bureaux - Kantoorkasten Foliokasten - Cantinemeubelen wegen zoveel mogelijk om de wooncentra heen te leggen. Het fabricageproces zou er voor kunnen zorgen, dat de lawaaipro- duktie van een vervoermiddel niet boven een bepaald niveau uitkomt. Het lawaaiprobleem in het werkmilieu is tweeledig, namelijk medisch en psycho logisch. Men kent het verschijnsel der beroepsdoofheid, dat vooral optreedt in bedrijven, waar het lawaai zeer intensief is. Hiertegen kunnen maatregelen ge nomen worden, onder andere door het gebruik van gehoorbeschermers voor te schrijven en door middel van akoestische voorzieningen het lawaainiveau beneden de grens van het „verdraagbare" te bren gen. In bedrijven, waar de machines on afgebroken brullen heeft men doorgaans minder last van geluidshinder dan in be drijven, waar slachts af en toe lawaai wordt gemaakt, zo heeft de enquête uit gewezen. Lawaai kon ook zeer nadelig werken op de prestaties van werkgroepen. Wan neer er zoveel gedruis of gedaver is dat de mensen elkaar niet meer kunnen ver staan, komt de communicatie in het ge drang. Men moet iets zeggen tegen de ander, doch men houdt zijn mond omdat de ander het toch niet kan' verstaan. In sommige bedrijven kunnen de werk nemers.zich alleen schreeuwende verstaan baar maken. Het is zonneklaar dat hier door het gehele arbeidsklimaat ongunstig wordt beïnvloed en daarmee indirect ook de produktie. Het is echter heel moeilijk exact vast te stellen in hoeverre de geluidshinder die prestaties vermindert dan wel of er andere factoren in het spel zijn. Arbeiders die geen last van lawaai hebben, werken ook wel eens onnauwkeurig De lawaaibestrijding staat nog in een beginstadium. In brede kring heeft men nog te weinig oog voor de geestelijk- hygiënische aspecten van lawaai, ook al heeft bijna iedereen er last van. In weten schappelijke kring hoopt men in de ko> mende jaren aan dit vraagstuk meer aan dacht te schenken en een alzijdige aanpak van het probleem te stimuleren. En daar voor kunnen wij de wetenschap niet dank baar genoeg zijn. Prinses Margaret en haar echtgenoot, Antony Armstrong-Jones, gaan verhui zen naar een grotere flat in het complex van koninklijke residenties dat bekend staat als Kensington Palace. Een woordvoerder van Buckingham Pa lace, het paleis van koningin Elizabeth in Londen, heeft bekendgemaakt dat prin ses Margaret en haar echtgenoot zullen verhuizen „maar niet voor eind 1962". Dit laatste werd eraan toegevoegd als om speculaties omtrent uitbreiding van het gezin Armstrong-Jones te voorkomen. De woordvoerder deelde mede dat ko ningin Elizabeth de prinses en haar man de „grace and favour residence" een koninklijk eufemisme voor een gratis wo ning Kensington Palace no.la, heeft aangeboden als permanent verblijf. Het huidige adres van Prinses Marga ret is Kensington Palace no.10. No. 1 was de residentie van prinses Louise tot haar dood in 1939. Het aparte- ment werd toen verdeeld in twee flats, maar nol a is nog nimmer bewoond ge weest na de dood van prinses Louise. Verwacht mag worden dat Tony Arm strong-Jones, die naar men weet adviseur is op het gebied van binnenhuis- en ten toonstellingsarchitectuur, in de nieuwe wo ning speciaal zijn scheppende talenten zal kunnen ontplooien. Met de restauratie zal ongeveer 700.000 gulden gemoeid zijn Aangenomen wordt dat het echtpaar de nieuwe woning modern zal inrichten. „Nol" is een deel van het oorspronkelij ke paleis, in baksteen ontworpen door de beroemde 17de eeuwse bouwmeester Chris topher Wren. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Douglas W. Johnson (50) de concierge in Los Angeles, die onlangs een zak met 240.000 dollar vond, welke uit een pant serauto voor geldtransporten was geval len, heeft een beloning aangenomen van 10.000 dollar. Hij kon kiezen tussen dit be drag en een vaste betrekking van 90 dol lar per week als bewaker bij het geld- vervoerbedrijf, plus een universitaire op leiding voor zijn zestienjarige zoon. Johnson zei, dat hij tevreden was met de baan die hij had en dat hij liever het geld had omdat hij het dan eerlijk kon verdelen tussen al zijn kinderen. Zijn zes tienjarige zoon, die bij een filmmaat schappij werkt, verdient zijn lesgeld zelf. Advertentie SIMCA RUSH MOTOR 5 x GELAGERDE KRUKAS IN ALLE SIMCA ARIANE EN ARONDE MODELLEN Dl 10LI be,an9r'ik meer vermogen bij aanzienlijk minder ver- rcuon bruik - olie verversen om de 4.000 km MOTOR Simca - van f 6295.- af bij uw Simca dealer? SIMCA AMSTERDAM - N.V. Smelt - 020-947252 SIMCA AMSTERDAM - v. d. Gun's Autobedr. N.V. (Agent) - 020-722622 SIMCA BLOEMENDAAL - A. J. Rotteveel's Autom.bedr. - 02500-57500 SIMCA HEILOO Alkmaar's Automobielbedrijf C. Rijke - 02200-5364 Het nachtleven van Leopoldstad zal door Parijs moeilijk als concurrentie kunnen worden opgevat, maar onder de gegeven omstandigheden een chronisch gebrek aan vrouwelijk schoon en drank heb ben de nachtclubdirecteuren de beschikba re middelen goed toegepast. Als tegen tien uur in de avond de thermometer 80 graden (Fahrenheit) in de schaduw aan wijst begint het nachtleven óp gang te ko men. Het meest in trek is „Danny's Bar", aan de rand van de negerwijk. Behalve onvoorstelbaar grote malariamuskieten en anti-malariapillen, die de directie zijn klanten gratis ter beschikking stelt, zijn er ook enkele mondaine attracties. Jonge negers komen in keurige blauwe kostuums de dansvloer op, die van cement is en ze na een kwartier tot ligplaats dient, want de tam-tam waarop zij dansen zweept de jongelieden zo op dat zij in een kwartier behalve hun kleding en hun vemisje van beschaving, ook dikwijls het bewustzijn verliezen. De „Jungle Bunnies", zoals de Ameri kanen ze noemen, komen dan verder dan sen. Het zijn negermeisjes die zich uitste kend vermaken bij het aanschouwen van transpirerende blanke UNO-functionaris- sen die hun wilde cha-cha-cha slechts met moeite kunnen bijhouden. 60-61. Gromgram wreef tevreden in zijn handen, terwijl hij gemeen grijnsde. Ziezo, die zit goéd opgesloten! mom pelde hij. Die zal me niet meer voor de voeten lopen! Hij had het roepen en kloppen van de arme Bibina wel gehoord; maar hij dacht er niet over, haar vrij te laten. Jawel, klop en bons maar, zo hard je wilt' Ik houd je toch lekker een tijd ge vangen. Dan zal je wel leren, nooit meer in mijn buurt te komen! In het donkere hok zat het elfje nu te huilen. Ze was zo bang en voelde zich zo ongelukkig. Het brandende dal In „La Piroque" treden blanke „strip- tiseuses" op, die plaatselijk bekend staan als „het uitschot van Brazzaville". Het zijn uitgerangeerde meestal al wat over rijpe „dames", die via Noord-Afrika en Brazzaville in Leopoldstad terecht geko men zijn. Zij kunnen op de maatschappe lijke ladder niet verder omlaag, maar in Leopoldstad, waar vrijgezellen de meer derheid vormen, worden ze nog wel geac cepteerd. Wat de drank betreft: „c'est difficile", dat is moeilijk, zeggen de Kongolezen. Dankzij de UNO vindt echter toch een niet geringe hoeveelheid sterke drank zijn weg naar de etablissementen van Leopold stad. Men vraagt er niet om whiskey en water, omdat de whiskey toch al versne den is. Er gebeuren wel meer van die din gen in Kongo. De bewaking van de UNO heet scherp te zijn, maar 's nachts wordt er uit Brazzaville het een en ander naar Leopoldstad gesmokkeld. De slechte rijstwijn van Leopoldstad wordt vrijwel alleen gedronken door wan hopige Europeanen die vernomen hebben dat zij worden overgeplaatst naar Stanley- stad, waar de handlangers van wijlen Pa trice Loemoemba nog heer en meester zijn. Er wordt veel geld uitgegeven, maar wat moet men anders doen met goedkoop geld dat elk ogenblik gedevalueerd of he lemaal ongeldig verklaard kan worden? Levendige sluikhandel Dan is er de „Champs Elysées", waar sinds vorig jaar juli avond aan avond jazz wordt gespeeld. Hier komen de sol daten van de UNO-politiemacht. Maar aan gezien er na 1 juli vorig jaar geen enkel nieuw melodietje is ingestudeerd, neemt de aantrekkelijkheid van deze plaats af. Daarom is de band thans bezig aan zijn vijfde versie van de „onhafhankelijkheids- cha-cha-cha". Een nachtclub serveerde vroeger als extraatje anti-Belgische pamfletjes. Tegen woordig komt het voor dat de bezoekers van deze gelegenheid een doosje in handen ge stopt krijgen van iemand die naar de bar schuifelt. Wie er prijs op stelt zo'n doosje te openen men doet er verstandig aan, hier niet mee te beginnen zal er ruw goud of ruwe diamanten in vinden, af komstig uit de mijnen van Kasai, te koop voor bespottelijk lage prijzen. Vele Kon golezen hebben in de mijnen gestolen en deze „belegging" meegenomen naar Leo poldstad. Dat ze hun gestolen goed ten slotte te gelde willen maken vindt zijn oorzaak in het feit dat zij werkloos zijn. Want tallozen die een baantje in Leopold stad kwamen zoeken wachten al vele maanden op werk. Advertentie 74) Motoaka ging de veranda op en drong zich tussen de mensen door. Hij sloeg de blik niet op en gaf geen antwoord. Voorzover hij in zijn eerste verbazing kon zien lag alles in huis overhoop: kisten, kasten en la den waren omgekeerd, doeken waren van de wan den gerukt, vensterbanken waren afgeslagen en de vloer was opgebroken. De vrouw stoof op hem af en liet het klagen aan de andere vrouwen over. „Jonica, waar is zijn geld?" vroeg zij, terwijl zij hem bij de jas greep. „Hoe moet ik dat weten, tante Filoftea?" zei de jongeman onthutst. „Het zal wel ergens in huis zijn." „Jullie vervloekte dronkenlappen!" schreeuwde de vrouw. „Ik heb overal gezocht. Niets dan drinken heb ben jullie gedaan. Maar mijn dak hebben jullie niet klaargemaakt en licht hebben jullie me ook niet laten aanleggen. Jonica, lieve jongen, zeg me nu toch waar zijn geld is. Waar heeft hij het verstopt? Ik overleef het niet, als ik het niet vind. Ik kan hem niet eens laten begraven. God moge hem in zijn graf genadig zijn!" „Geen godslastering, anders zul jij voor eeuwig bran den!" riep een van de andere vrouwen vermanend. „Dan moet het vuur me maar verteren, zoals het hem verteerd heeft. En hij zal ook daarboven geen rust vinden, omdat hij mij zonder geld in de wereld heeft achtergelaten. Geen doodkist krijgt hij." Het paard in de stal hinnikte rusteloos. Dat herin nerde de vrouw aan zijn bestaan en woedend rende zij naar buiten, nam een stok en sloeg het paard driftig op de kop. Het paard trachtte zijn ketting los te ruk ken om een schuilplaats te zoeken. De neusgaten za gen rood en de ogen fonkelden van angst. „Jij ellendig beest. Je zult het weten, dat ik voor jou armoe geleden heb! Paard van een dronkenlap." „Sla dat beest toch niet," zei Motoaka mat. De vrouw hoorde hem niet eens, maar ze liet het paard met rust om een steen van de grond op te rapen en die tegen de lamp te smijten. „Zo! Jij moest natuurlijk elektrisch licht hebben, maar ik kon het met petroleum doen!" Motoaka ging weg zonder nog eenmaal om te kij ken. Onderweg haalde hij zijn horloge te voorschijn, maakte het deksel open en bekeek het lange tijd. Daar na liep hij door naar het grote plein, maar steeds dicht langs de gevels, alsof hij zich voor iemand moest ver bergen. Op het plein stond de politieagent nog op zijn post. Hij wachtte nieuwe opdrachten van zijn meerde re af. Niemand had hem nog verteld wat er was ge beurd. Thuis wachtten hem zijn zusters dicht bijeen op de veranda. Hij liep hen zwijgend voorbij en haal de een paar oude planken uit de schuur. „Waar is de oude man?" vroeg hij. Tegelijkertijd hoorde hij zelf het droge hoesten al. Hij legde de planken neer en ging nog eens naar de schuur, nu om timmergereed schap te halen. „Vader, kom eens hier!" riep hij. En toen de oude man hoestend de trap afkwam liet hij hem de zaag opnemen. „Ja, wat moet ik zagen?" „Een doodkist. Dat zul je toch nog wel kunnen?" De meisjes begonnen te huilen, zij voelden wat er gebeurd moest zijn. Motoaka viel woedend uit: „Gaan jullie naar je kamer! En zoek bij elkaar wat er voor een sterfgeval nodig is." Hij ging naar zijn vader terug. De zaag gleed gemakkelijk door het dunne ver weerde hout. De zusters liepen hem op een rij voorbij en gingen huilend naar binnen. „Als je klaar bent kom je me na, vader," zei Motoaka. Hij haalde een schop uit de schuur en verliet het erf, op weg naar de bosrand. Achter zich hoorde hij de meisjes nog huilen. Mpt de schop zette hij een rechthoek af en begon te spitten tot het zweet hem van het voorhoofd liep. Om hem heen vielen de gele blaren neer. Hij ging op de rand van het graf zitten en staarde voor zich uit. Aan de kleine moest hij denken en aan haar lach, die de bovenste helft van haar gezicht vrolijk maakte, terwijl de onderste helft verdrietig leek te blij ven. In het dal regeerde overal de dood en het lachen van de kleine was het enige, dat nu nog het hele leven in zich borg, zijn leven en haar leven. Toen de herfstregens begonnen te vallen brandde het boorterrein nog altijd. Het was alsof alle oliestromen in de aarde door de duivel werden gelokt om hier als vuur ten hemel te stijgen. Talloze mannen kwamen uit Ploesjti, Boekarest en andere plaatsen om de brand te blussen. Sommigen namen geweldig grote klokken mee, die zij met behulp van zware kranen over de brandende boorputten trachtten te zetten. Anderen lie ten duizenden zakken cement van de heuvelwanden neer om het vuur te doven. Maar de brand bleef de sterk ste. Men groef tunnels om de olie af te voeren. Maar het binnenstromend gas raakte ook hier in brand en er kwamen weer mensen om het leven. De ingangen van de tunnels omringden de grote brand met een kanten rand van kleinere branden. Overdag verhief er zich een hoge rookkolom, die men tot voorbij Ploesjti nog kon zien. 's Nachts was de gloed tot op veel grotere afstand te onderscheiden: water, straten, daken van huizen weerkaatsten een rood schijnsel. De mensen waren aan het vuur gewend geraakt: de nachten waren nu rood in plaats van zwart. Nergens was weldadige duisternis te vinden. De vuurgloed drong de huizen binnen en deed het kruis van een raam als een beweeglijk patroon langs de wand dansen, speelde door de geraamten van woonbarakken en verlaten boor torens. Alles lag gevangen in deze rode gloed, die de schaduwen langer deed lijken dan anders. Voorbijgan gers leken wezens van een onbekende planeet. Als het regende spiegelde het vuur zich in de neerdalende drup pels alsof de lucht een brandende zee was. De aardoliemaatschappij had zich teruggetrokken en het terrein aan het vuur prijsgegeven. Op het kan toor zat alleen Telengescu nog, die de laatste rekenin gen afwikkelde. In de gang stond zijn bagage al klaar. Hij wachtte nu op de auto die hem naar Moreni zou brengen. De maatschappij wilde de pijpleiding niet meer in bedrijf houden voor de paar boringen, waaruit maan delijks omstreeks vijf tot zés wagons vervuilde olie naar boven kwamen. Volgens zijn horloge was het nu zeven uur. Telen gescu had zijn boeken op de tafèl gelegd. Hij moest zijn beddelinnen, zijn radio, zijn grammofoon en enke le andere kleinigheden nog bijeenpakken. Hij keek de kamer rond, trok zijn jas uit en het huisjasje aan, waar op hij nog altijd trots was, al had hij het al een jaar. Hij ging voor de spiegel staan, poederde zich en kam de zorgvuldig zijn haar in een middenscheiding. Daar na nam hij de parfumverstuiver en verspreidde de kos telijke geur door het hele vertrek. Met genoegen snoof hij de lucht op. Ook nu moest alles verzorgd zijn. Om half acht trok hij zijn regenjas over het huisjasje en ging de deur uit. Sedert enige dagen regende het niet meer en het slijk droogde in brokken op. Zover hij bij het icht van de brand kon zien bewoog er zich niets meer op het olieterrein. Hier en daar zoemde nog een motor, als het ware bang voor zijn eigen eenzaamheid. Lang duurde het niet voor Telengescu Niculina langs de Verlaten weg zag naderen. Hij drukte zich tegen de omheining en wachtte af. „Je hebt je verlaat", zei hij beminnelijk verwijtend, zodra zij voor hem stond. Hij greep haar verkleumde handen. „Ja, ik heb immers geen horloge. En bovendien ben ik bang dat Jonica ergens te voorschijn komt Ik weet niet waar hij is." „Kom binnen," Hij nam haar bij de arm en trok haar met zich in huis. Een paar tellen later verscheen Motoaka's hoofd van achter een waterreservoir. Hij had vermoed dat Niculina wilde uitgaan, want zij had zich sterk geparfumeerd. Hij was haar nageslopen. „Goed, meneer Telengescu", zei hij in zichzelf. Hij hield zich nog enige tijd in zijn schuilplaats op, maar toen ging hij op zijn tenen naar het verlichte raam. Het overgordijn bleek niet goed gesloten. Niculina zat op een stoel met haar rug naar het raam. Telengescu stond voor haar en zei iets, dat hem zelf machtig veel genoegen leek te doen. Onder zijn huisjasje zag Motoaka het oranje zijden hemd met het hagelwitte boord. Wat er gezegd werd kon hij niet ver staan; hij zag hen alleen bewegen, als in een stomme film. Niculina had beschaamd het hoofd gebogen. Telengescu haalde van achter zijn radio een doos pralines te voor schijn. Nadat hij rode likeur in twee glazen had ge schonken klonk zij met hem. Motoaka trof onder het raam een mand met wilgetenen aan en zocht er een aantal stevige uit. (Wordt vervolgd) Een toekomstvisioen? Een leger van een miljoen robots neemt bezit van een stad en zuigt met begerige zuig monden alles naar zich toe. Gelukkig nemen die monsters U niet de kaas van het brood. Hun honger is te stillen met stof en vuil... Want die robots met slangarmen en zuigmon den zijn de honderdduizenden Ruton stofzuigers, die de af gelopen dertig jaar de fabriek verlieten. Meer dan een miljoen stof zuigers heeft Ruton al ge bouwd. Bij elke stofzuiger die afgeleverd werd, groeide da ervaring van Ruton. En Ruton biedt U alles wat elke goede stofzuiger U kan bieden, maar daarbij nog een ietsje meer. Dat ietsje meer is de onbe twistbare ervaring waarmee Ruton bouwt. Ervaring die tot uitdrukking komt in door dachte constructie en gemak kelijke hanteerbaarheid. Een Ruton of Rutonnette is Uw trouwe strijdmakker in de oorlog tegen het stof. Vraag de vakman eens zijn mening over de Ruton stofzuiger. Ook hij zal U verzekeren dat Ruton -een bovenste beste, gegarandeerde stofzuiger is. 't was Ruton - 't Is Ruton 't blijft Ruton RADOMA N.V. AMSTERDAM In de speciale treinen van de Dolomie ten-express, die in de Paasweek zal gaan rijden tussen Stuttgart en Merano, zal een rijtuig worden opgenomen dat een dans vloer heeft. Zo zal men dansend naar het zonnige zuiden kunnen reizen. J

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13